Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 545
◾ Защо да се ваксинираме срещу COVID-19?
◾ Има ли количество антитела, които ни защитават от COVID-19?
◾ Какви видове имунитет срещу коронавируса има?
◾ Дали и кога да се ваксинираме срещу COVID-19?


На вашите въпроси, свързани със съвети за имунната система и ваксините срещу COVID-19, два пъти седмично (сряда и петък) ще отговаря д-р Цветелина Великова, имунолог.


д-р Цветелина Великова


Д-р Цветелина Великова е лекар специалист в Университетска болница „Лозенец“ в Лаборатория по клинична имунология, където се занимава както с диагностика на пациенти, така и с провеждане на научни изследвания. Д-р Великова е преподавател по клинична имунология на студенти по медицина в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и Тракийски университет, гр. Стара Загора. Придобива специалност по клинична имунология през 2016 г. и магистърска степен по обществено здраве и здравен мениджмънт през 2017 г.
Научните интереси и публикации на д-р Великова са свързани с автоимунните заболявания (особено гастроентерологични болести), възпаление на лигавиците, цитокини, микробиом, диабет, астма, обществено здраве, ваксини и COVID-19. За последната година и половина тя и екипът ѝ са публикували над 10 научни статии за COVID-19 в чуждестранни списания. Д-р Великова има повече от сто публикувани високоимпактни научни статии и над 15 научни проекта, води блог по имунология на български език.
Наскоро бе отличена в програмата "40 до 40" на „Дарик радио“, както и като женски ролеви модел на Европейската асоциация по гастроентерология.

www.facebook.com/velikovamd
www.drvelikova.com


Темата е част от социалната инициатива на BG-Mamma "Специалистите говорят".
Ако се нуждаете от съвети в друга сфера, вижте всички #специалисти, които са се включили в кампанията ТУК.


#СпециалиститеГоворят


Правила на консултативните теми във форума

Последна редакция: пт, 04 фев 2022, 12:29 от Редактор**

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 6 113
Здравейте!
Дали вече има някаква яснота колко е дълготраен имунитетът след поставена бустерна доза? Някъде чета два месеца, на други места - 6 месеца.
Аз съм с две дози Модерна и бустер Пфайзер.

Зададох този въпрос, защото съм бременна и си сложих бустер в 6ти месец. И бих искала да знам (ако изобщо има отговор на този въпрос) дали имунитетът от бустера би държал 3-4 месеца, когато се очаква да съм в родилното, което си е болнична среда, демек рискова.

Последна редакция: ср, 02 фев 2022, 14:54 от Mamma

# 2
  • Варна
  • Мнения: 357
А какво ще правим след 2, 3, 6 или колкото са месеците след бустерната? Нова бустерна?

Последна редакция: ср, 02 фев 2022, 14:53 от Mamma

# 3
  • Мнения: 159
Здравейте,
Разболяхме се от ковид 2020г.(леко)и сега отново ни повтаря. Първият път децата нямаха проблеми. Сега с този кашлят и имат отвратителна хрема(както и ние с мъжа ми). Въпроса ми е как мога освен с имуностимулатори да им повдигна имунитета? Дъщеря ми доста боледува от червено гърло(слабо място и е), а сина ми често пък прави стафилокок в носа(дори сега заради спада на имунитет отново има). Да допълня, че нямаме ваксина срещу ковид и двамата със съпруга ми. Възможно ли е потретване в такъв случай?

# 4
  • Мнения: 247
Здравейте, д-р Великова,

Много ще съм Ви благодарна, ако ме посъветвате по следния казус.
Детето ми (15г.) прекара Ковид през октомври 2021г.
Не беше ваксиниран и все още не е, защото има високо ниво на антитела.

Междувременно, след кожни и кръвни тестове за алергии, оказа се, че има възможно най-висока хранителна непоносимост към глутен, млечни, яйца, бадеми, както и алергия към соя.

Бихте ли препоръчала да го ваксинираме против Ковид (когато спадне нивото на антитела), при положение, че има изброениете хранителни проблеми, които всъщност са реакция на имунната система?
Притеснението ми е, дали няма да я затормозим още повече.

Благодаря Ви предварително.

# 5
  • Мнения: 10 687
Защо хора с доказано наличие на антитела боледуват отново от ковид в момента? Интересува ме, в частност, хората с антитела от скорошно преболедуване. Имат антитела и въпреки това паралелно боледуват отново.

# 6
  • Мнения: 224
Докторе ,
Може ли, човек да се зарази два или три месеца ,след преболедуване с Ковид отново , независимо от броя антитела ? Възможно ли е това ?

# 7
  • Мнения: 59
Здравейте, ivo8,

За съжаление да се разболее човек отново, дори 2-3 месеца след преболедуване от COVID-19, e не само възможно, но и често срещано. Причините за това са свързани с факта, че трайността на имунитета срещу SARS-CoV-2 след преболедуване, е кратка и вариант-специфична. Нивото на антитела е несигурен маркер, който ни показва наличие на имунен отговор след преболедуване или ваксинация, но не и нивото на защита. Все още в световен мащаб нямаме точно ниво антитела, за които да знаем, че ще ни предпазят от COVID-19.

# 8
  • Мнения: 59
Здравейте, Brin de muguet,

Към момента знаем, че третата (бустерна) доза много бързо (в рамките на часове и дни) активира вече създадения от ваксината имунитет срещу коронавируса. И докато след пълен ваксинационен курс се наблюдава отлабване на имунитета между 3-6-ти месец, след бустера все още няма такова отслабване на имунитета и за момента Европейската агенция по лекарствата ЕМА не препоръчва 4-та доза все още.

Конкретно за Вашия случай - 6-ти месец е идеален момент за бустер, така и бебето ще има антитела срещу вируса поне 6 месеца след раждането. Очаква се защитата Ви да бъде достатъчна и към момента на раждането.

Пожелавам Ви лека бременност до края и красиво раждане!

# 9
  • София
  • Мнения: 9 636
Здравейте, д-р Великова!


Дъщеря ми е на 8 г. Боледува от Ковид през януари тази година. Изкара го съвсем леко за щастие и единственото, което й изписаха като лечение беше прием на витамини С и  Д.
В края на месец декември 21 г. я приеха  болница с Остър пиелонефрит и беше установено, че тя е с Хиперкалциурия. Съответно прием на тези витамини не е позволен, но по време на боледуването от Ковид й ги давах.
Въпросът ми е с какво бих могла да се погрижа за имунитета й след боледуването от Ковид и  да повиша имунитета й? Почти всеки ден пие изцеден лимон с мед ( който е препоръчан в диетата, дадена ни от детски нефролог). Консумира пресни плодове и зеленчуци. Но спрях всякакви мултивитамини и рибеното масло, които й давах преди да разберем за Хиперкалциурията. Достатъчни ли са лимоните и приемът на плодове и зеленчуци?

И още един въпрос. Задължително ли е да се тестваме за наличие на антитела преди ваксина против Ковид? Би ли имало неприятни последици за човек, ако си постави ваксина, а в същото време има много антитела? Какви биха били тези последствия?

Благодаря предварително!

Последна редакция: пн, 07 фев 2022, 16:53 от Pandachina

# 10
  • Мнения: 10 687
Здравейте, ivo8,

За съжаление да се разболее човек отново, дори 2-3 месеца след преболедуване от COVID-19, e не само възможно, но и често срещано. Причините за това са свързани с факта, че трайността на имунитета срещу SARS-CoV-2 след преболедуване, е кратка и вариант-специфична. Нивото на антитела е несигурен маркер, който ни показва наличие на имунен отговор след преболедуване или ваксинация, но не и нивото на защита. Все още в световен мащаб нямаме точно ниво антитела, за които да знаем, че ще ни предпазят от COVID-19.
А, имате ли данни за това какво ниво на антитела създават бустерите? Да ми обясните защо бустерите създавали по-добро ниво на защита от това на собствената имунна защита срещу сарс-ков-2.

# 11
  • Мнения: 59
Здравейте, Емил,

За момента ефективността на бустера е по-голяма, отколкото след завършения ваксинационен курс. В този смисъл Европейската агенция по лекарствата ЕМА сподели данни, че няма нужда от четвърта доза в този момент. Дали ще се налагат допълнителни дози ще разберем, когато се натрупат данни колко време ще предпзва бустерът.

А какво ще правим след 2, 3, 6 или колкото са месеците след бустерната? Нова бустерна?

# 12
  • Мнения: 59
Здравейте, Monytooo,

За съжаление биологията на вируса е такава, че имунитетът след преболедуване от него е нетраен и насочен към конкретния вариант. Това означава, че естественото преболедуване не защитава от последващо боледуване и тежко протичане. За сравнение - ваксините създават по-широкообхватен имунитет и дори да има пробив в защитата, протичането не е летално.
Във Вашия случай - Вие и децата сте рискови за следващо преболедуване от всеки друг (а и същия вариант дори), а всяко боледуване е отделен риск (може да е леко, може да е тежко). 

Здравейте,
Разболяхме се от ковид 2020г.(леко)и сега отново ни повтаря. Първият път децата нямаха проблеми.

# 13
  • Мнения: 59
Здравейте, Luchia,

Решението на ваксинация не се взима на база антитела. Най-малко защото все още не знаем колко е защитното ниво антитела, което да ни предпазва от заболяване.

Алергиите не са противопоказание за ваксиниране. Ваксините не затормозяват имунната система, те създават имунитет само срещу причинителя, за който са създадени. При алергиите има участие на имунната система, но то не е свързано с действието на ваксините. При пациенти с алергии се прави консултация с алерголог и ваксинация с повишено внимание.


Здравейте, д-р Великова,

Много ще съм Ви благодарна, ако ме посъветвате по следния казус.
Детето ми (15г.) прекара Ковид през октомври 2021г.
Не беше ваксиниран и все още не е, защото има високо ниво на антитела.

# 14
  • Мнения: 59
Здравейте, amy_nka,

Хората с антитела боледуват, защото са се срещнали с вируса. Нивата на антителата са индивидуални и все още в света няма консенсус какво ниво ни защитава.
По тази причина наличието на антитела е само ориентир, че сме преболедували и/или ваксинирани, но не определя колко сме защитени. Още повече, че антителата са само малка част от защитата срещу вируси, важни са още имунните клетки, цитокини, други антимикробни белтъци.

Защо хора с доказано наличие на антитела боледуват отново от ковид в момента? Интересува ме, в частност, хората с антитела от скорошно преболедуване. Имат антитела и въпреки това паралелно боледуват отново.

# 15
  • Мнения: 59
Здравейте, Pandachina,

Веднага Ви отговарям. След COVID-19 се наблюдава потиснат имунитет и е възможно по-често боледуване, както и други симптоми. Нямаме протокол или специфични лекарства, които да се приемат. Ако не могат да се приемат витамини, здравословното хранене с достатъчно количество плодове и зеленчуци, физическа активност и наспиване, биха могли да подпомогнат пост-ковид състоянието.

Антителата не са критерий дали да се постави ваксина, затова не се препоръчва тяхното измерване преди ваксинация. Ако някой има налични антитела и си постави ваксина, имунната система ще прецени колко още антитела да произведе, защото се регулира перфектно.

# 16
  • Мнения: 224
Докторе ,според вас кога човек може да продължи да бъде физически активен ,да спортува ,да ходи на фитнес ,след прекаран вирус ,или зависи това ,как го е прекарал ?
И какво мислите ,за това да се пият  антиагреганти след  Ковид ,като профилактика поне месец или два .

# 17
  • Мнения: 9
Здравейте, аз и съпругът ми изкарахме ковид наскоро, аз след две дози, той след бустер.  Въпросът ми е необходимо ли е да слагам бустерна доза?

# 18
  • Мнения: 8 833
Здравейте, доктор Великова!
Аз съм с автоимунни заболявания. На имуносупресия съм, взимам имуран. Въпреки че преболедувах ковид в края на 2020 г и се ваксинирах напълно през лятото на 2021, сега отново карам ковид. Бях изненадана, че се заразих отново, защото имах много висок титър от ваксината. Отдадах го на това, че съм на имуносупресия и имурана ми разваля имунитета. Дали след това преболедуване трябва да се ориентирам към спиране на супресията до затихване на пандемията, или това няма да повлияе на евентуално следващо преболедуване при някоя вълна наесен?

Другият ми въпрос е: трябва ли да взимам нещо за разреждане на кръвта при положение, че съм с нарушена чернодробна функция заради автоимунното?

# 19
  • Мнения: 59
Здравейте, ivo8,

След преболедуване от вирус, обикновено се препоръчват около 2 седмици по-лек режим на активност и работа, а повече почивка. Физическата активност е важна част от възстановяването, затова е важно тя да се започне възможно най-рано, когато човек се почувства добре - с разходки, леки упражнения и след време - каквото сте тренирали (фитнес, спорт), започвайки с по-кратко време и по-леки сесии.
По отношение на антиагрегантите след боледуване от ковид - не се преопоръчва пациентът сам да си назначи и да пие. Ако е преценено по време на боледуването и е изписан медикамент, който да се пие определен период от време за конкретния пациент - тогава - да.
Докторе ,според вас кога човек може да продължи да бъде физически активен ,да спортува ,да ходи на фитнес ,след прекаран вирус ,или зависи това ,как го е прекарал ?
И какво мислите ,за това да се пият  антиагреганти след  Ковид ,като профилактика поне месец или два .

# 20
  • Мнения: 59
Здравейте, Kedi,

Бустерната доза може да се постави три месеца след преболедуването. Тя е необходима, тъй като гарантира леко протичане на инфекцията.
Здравейте, аз и съпругът ми изкарахме ковид наскоро, аз след две дози, той след бустер.  Въпросът ми е необходимо ли е да слагам бустерна доза?

# 21
  • Мнения: 59
Здравейте, Ън,

Пациентите с автоимунни заболявания на имуносупресивна терапия има задоволителен имунен отговор след ваксинация. Въпреки това са възможни пробиви на ваксината (напр. Ако има контакт с болен без маски). Освен това, няма зависимост между титъра на антителата и защитата.

Не се препоръчва спиране на имурана. Лечението с имуран трябва да обсъдите с лекуващия Ви лекар ревматолог на база клиничните Ви оплаквания и общо състояние. Също така не бих могла да коментирам прием на други лекарства по интернет, това трябва да обсъдите също с проследяващия Ви лекар.

# 22
  • Мнения: 59
Привет, amy_nka,

Задачата на бустерите е да "събудят" спящите В лимфоцити (имунни клетки, които произвеждат антителата), които да е активират отново. Имунната система се регулира много добре - ако имате високи антитела (конкретно за Вашия организъм), то активираните лимфоцити ще произведат по-малко количество, и обратното - ако имате по-ниски нива, ще се произведат повече. Няма как да се "предозирате" с антитела.

Защо се казва, че бустерите създават добро ниво на антитела? Защото след ваксинация или преболедуване, се активират имунни клетки, произвеждат се антитела. След време (средно 2-4-6 месеца), имунните клетки (лимфоцити) се прибират в лимфните възли, не се произвеждат нови количества антитела и те намаляват в кръвта. Идеята на бустера е да ги активира, което става за часове. За да се постигне същия резултат, тряба да се срещнете отново с вируса по естествен път. Именно затова се предпочита бустер, отколкото отново преболедуване с вируса, за да си повишите защита.

А, имате ли данни за това какво ниво на антитела създават бустерите? Да ми обясните защо бустерите създавали по-добро ниво на защита от това на собствената имунна защита срещу сарс-ков-2.

Последна редакция: сб, 12 фев 2022, 17:03 от Mamma

# 23
  • София
  • Мнения: 9 636
А няма ли след бустера, минавайки отново тези 2-4-6 месеца, клетките да имат нужда от ново събуждане? Т.е. нов бустер.  Доколкото знам в момента не се препоръчва нова бустерна доза. Или след бустера те вече не "заспиват" и затова не се препоръчва втори бустер?

# 24
  • Мнения: 59
Да, Pandachina,

Това е точно така. Възможно е да имат нужда от следваща стимулация, за да се активират, това е теоретичното ни очакване. От друга страна, данните от ваксинирането показаха, че четвърта доза засега не е необходима, т.е. няма значими ползи от нея за момента.

# 25
  • Мнения: 511
Др Великова здравейте.
На 31 ви Януари направих PCR тест които се оказа положителен.
Бях във карантина 10 дни.
Бях при личната лекарка и ми пусна тези изследвания.

Според вас нормални ли са резултатите.
Лека вечер

# 26
  • Мнения: 9
Да, Pandachina,

Това е точно така. Възможно е да имат нужда от следваща стимулация, за да се активират, това е теоретичното ни очакване. От друга страна, данните от ваксинирането показаха, че четвърта доза засега не е необходима, т.е. няма значими ползи от нея за момента.
По тази логика, защо аз имам нужда от бустер след 3 месеца? Преболедуването след две дози ваксина не събужда ли моят имунитет, не играе ли ролята на бустер? В смисъл, ако това е така и хората с бустер нямат позли от четвърта доза, защо аз имам?
Моля, да ме разберете, не се заяждам, което не винаги може да се усети в писмена форма. Личната ми лекарка беше против да се ваксинирам изобщо, затова се налага да черпя информация по друг начин.

# 27
  • Мнения: 10 687
В тази линия, веднага ми изплува и друг въпрос.
Защо някои хора не изграждат антитела след ковид? Имат много "събудени" лимфоцити ли?

# 28
  • Мнения: 59
Боя се, че нещата са доста по-сложни от всичко, което си говорим. Опростено казано, за да се събудят лимфоцити, първо трябва да са станали паметови, преди това да се активират, а за да се активират, трябва да се срещнат с вируса.
Производството на антитела започва на етапа след среща с вируса. Има два вида лимфоцити - Т убиват инфектираните клетки, и В - произвеждат антитела. Индивидуално е колко антитела ще се произведат и зависи от много фактори. Имайки предвид, че самият коронавирус потиска имунитета, това може да е една пт причийите да не образуват антитела. Може и да не се хванат в серума заради китовете или защото вече са намалели (обикновено след 2-4 месеца). 
В тази линия, веднага ми изплува и друг въпрос.
Защо някои хора не изграждат антитела след ковид? Имат много "събудени" лимфоцити ли?

# 29
  • Мнения: 59
Здравейте, Tan4eto.29,

Хубаво е, че вече сте оздравели. Изследванията трябва да бъдат разчетени и интерпретирани от лекаря, който ги е назначил. Коментарите тук не могат да заместят консултация със специалист.

# 30
  • Sofia
  • Мнения: 6 113
Темата не е за коментари на изследвания.

А аз имам още един въпрос. Докато се решим дали да ваксинираме децата (9г и 6г) те се заразиха с Ковид началото на февруари.

Големият го изкара с доста висока температура (39,5 - 40) в продължение на 5 дена, след това продължиха останалите симптоми в лека форма. Малката имаше два дена темература 38,5 + други леки симптоми.

Въпросът ми е кога можем да ги ваксинираме? И при децата ли трябва да се чака 3 месеца да мине след боледуването? В момента можем ли да приемем, че са изградили някакъв имунитет (особено като се има предвид, че малката беше със симптоми буквално два дена)?

# 31
  • Мнения: 494
Здравейте,  кога  започва да се изгражда имунитета при бебетата и генетично ли е обусловен той.

# 32
  • Мнения: 20
Здравейте! Имам един въпрос. Преди 4-5 месеца се ваксинирах с първа доза, но 2 дни преди ваксинацията имах контакт с човек, който беше болен от някакъв грип/вирус. В деня на ваксинацията усетих болки в гърлото, но въпреки това се ваксинирах. След ваксината се чувствах зле около 4 дни, не знам дали от ваксината или от това, че може да съм хванала този вирус/грип (оказа се, че и другите контактни с това лице бяха болни). Опасявам се, че заради тези събития може да ми е станало нещо, тъй като имам тиреоидит на Хашимото и се начетох на всякакви работи - как хора с автоимунни заболявания могат да отключат други и т.н. Исках да Ви попитам имам ли основание за притеснение? Втората доза дори не я усетих. Благодаря!

# 33
  • Мнения: 59
Здравейте, Kedi,

Препоръката за трета доза лежи не на логика, а на натрупани данни за нейната полза при пациенти със завършен ваксинационен курс и минали между 3-6 месеца. Поне за делта и омикрон вариантите бустерът беше успешна стратегия. По отношение на 4-та доза, в момента приложението й не донася ползи при хора с три дози (така показват проучванията до момента). Преболедуването не можем да го приемем за "бустер", защото това е инфекция, която ПОТИСКА имунитета, така че дори да активира паметовите лимфоцити, нанася повече вреди, отколкото ползи за организма.
Благодаря Ви за чудесните въпроси, в никакъв случай не го приемам за заяждане, а за възможност да обменим мисли и знания.
Цитат
По тази логика, защо аз имам нужда от бустер след 3 месеца? Преболедуването след две дози ваксина не събужда ли моят имунитет, не играе ли ролята на бустер? В смисъл, ако това е така и хората с бустер нямат позли от четвърта доза, защо аз имам?
Моля, да ме разберете, не се заяждам, което не винаги може да се усети в писмена форма. Личната ми лекарка беше против да се ваксинирам изобщо, затова се налага да черпя информация по друг начин.

Последна редакция: сб, 26 фев 2022, 08:07 от bubanka

# 34
  • Мнения: 59
Наблюдавайте децата в рамките на следващите седмици след преболедуван COVID-19, Brin  de muguet, трябва да следите за по-особени оплаквания. Пожелавам да нямат изобщо нищо.

При децата важи същата препоръка (национална) за изчакване на три месеца. Медицински и клинично е необходимо да минат около две седмици след оздравяването, това е период на пълно възстановяване, който е напълно достатъчен и може да се премине към ваксинация.
Ако са регистрирани в системата на РЗИ с положителни тестове, системата за ваксинация може да не ги допусне.

По отношение на защитата, която имат, приемаме, че имат такава, която намалява с всеки изминал ден. Тя е също така вариант-специфична защита (т.е. срещу варианта, който е причнил инфекцията).

Темата не е за коментари на изследвания.

А аз имам още един въпрос. Докато се решим дали да ваксинираме децата (9г и 6г) те се заразиха с Ковид началото на февруари.

Големият го изкара с доста висока температура (39,5 - 40) в продължение на 5 дена, след това продължиха останалите симптоми в лека форма. Малката имаше два дена темература 38,5 + други леки симптоми.

Въпросът ми е кога можем да ги ваксинираме? И при децата ли трябва да се чака 3 месеца да мине след боледуването? В момента можем ли да приемем, че са изградили някакъв имунитет (особено като се има предвид, че малката беше със симптоми буквално два дена)?

# 35
  • Мнения: 59
Здравейте, Ani8314,

Бих искала да помоля за уточнение на въпроса - питате за общия имунитет при бебетата или за имунитета срещу COVID-19?

Здравейте,  кога  започва да се изгражда имунитета при бебетата и генетично ли е обусловен той.

# 36
  • Мнения: 59
Здравейте, Stilyana.k,

Благодаря Ви, че споделихте Вашия казус. При Вас много вероятно са се насложили инфекция (вероятна, непотвърдена) и странични реакции към ваксината. Искам да Ви успокоя, че болките в гърлото не са били противопоказание за ваксиниране. Ако оплакваният са били свързани с коронавирус, много е вероятно той да обостри съществуващо заболяване и особено автоимунно такова. Самата ваксина създава минимален риск за обостряне на основното заболяване. Вие смятате ли, че се е влошила функцията на щитовидната жлеза след това? Също така коронавирусът е този, който провокира автоимунитет, но не и ковид ваксините.  Така че за Вашия случай се препоръчва стриктно следене поне 6 месеца.
Това, че не сте усетили втората доза е добре.

Здравейте! Имам един въпрос. Преди 4-5 месеца се ваксинирах с първа доза, но 2 дни преди ваксинацията имах контакт с човек, който беше болен от някакъв грип/вирус. В деня на ваксинацията усетих болки в гърлото, но въпреки това се ваксинирах. След ваксината се чувствах зле около 4 дни, не знам дали от ваксината или от това, че може да съм хванала този вирус/грип (оказа се, че и другите контактни с това лице бяха болни). Опасявам се, че заради тези събития може да ми е станало нещо, тъй като имам тиреоидит на Хашимото и се начетох на всякакви работи - как хора с автоимунни заболявания могат да отключат други и т.н. Исках да Ви попитам имам ли основание за притеснение? Втората доза дори не я усетих. Благодаря!

# 37
  • Мнения: 523
Здравейте! Незнам дали въпросите са ми за тук. Наскоро аз, баткото(13г.), бебчо (2,5мес) изкарахме ковида с температури до 38.5 болки в гърлото, лека хрема и кашлица. Всичко това за около 5дни. Около седмица след оздравяване на баткото му посиня лявата ръка и след няколко минути беше пред колапс. От тогава все му се вие свят и му причернява. А мен ме болят всички стави и кости. Бебчо не може да ни каже дали го боли нещо 🙂Може ли да ме посъветвате какво мога да предприема за да се стабилизират нещата, или какви изследвания мога да пусна. Благодаря Ви предварително

# 38
  • Мнения: 494
Здравейте,  за общият имунитет имам впредвид.

# 39
  • Мнения: 59
Здравейте, Me4ta81,

Необходимо е да направите подробна консултация с личния лекар или специалист по ковид/пост-ковид, имунолог, който да чуе всички оплаквания, да Ви разпита и да назначи изследвания. Това няма как да се осъществи във форума.
Често се случват подобен род оплаквания дори при леко преболедуване. Моята препоръка е да не отлагате консултация, за да може да се вземат мерки навреме и да се почувствате добре цялото семейство.

# 40
  • Мнения: 20
Скрит текст:
Здравейте, Stilyana.k,

Благодаря Ви, че споделихте Вашия казус. При Вас много вероятно са се насложили инфекция (вероятна, непотвърдена) и странични реакции към ваксината. Искам да Ви успокоя, че болките в гърлото не са били противопоказание за ваксиниране. Ако оплакваният са били свързани с коронавирус, много е вероятно той да обостри съществуващо заболяване и особено автоимунно такова. Самата ваксина създава минимален риск за обостряне на основното заболяване. Вие смятате ли, че се е влошила функцията на щитовидната жлеза след това? Също така коронавирусът е този, който провокира автоимунитет, но не и ковид ваксините.  Така че за Вашия случай се препоръчва стриктно следене поне 6 месеца.
Това, че не сте усетили втората доза е добре.

Здравейте! Имам един въпрос. Преди 4-5 месеца се ваксинирах с първа доза, но 2 дни преди ваксинацията имах контакт с човек, който беше болен от някакъв грип/вирус. В деня на ваксинацията усетих болки в гърлото, но въпреки това се ваксинирах. След ваксината се чувствах зле около 4 дни, не знам дали от ваксината или от това, че може да съм хванала този вирус/грип (оказа се, че и другите контактни с това лице бяха болни). Опасявам се, че заради тези събития може да ми е станало нещо, тъй като имам тиреоидит на Хашимото и се начетох на всякакви работи - как хора с автоимунни заболявания могат да отключат други и т.н. Исках да Ви попитам имам ли основание за притеснение? Втората доза дори не я усетих. Благодаря!

Здравейте! Благодаря за отговора! Какво имате предвид под стриктно следене и какво точно трябва да се следи? Относно симптомите, които имах - не бяха нещо тежко, само отпадналост, не мисля, че имах други симптоми. Не смятам, че щитовидната ми жлеза се е влошила. Правих си изследвания на ТАТ и МАТ като показаха, че антителата са спаднали. (Винаги са били в норма: TAT-0.58 IU/ml, MAT-0.10 IU/ml). Не мисля, че това беше Ковид тъй като един от хората, които също бяха болни си направи тест и излезе отрицателен. От тази случка (преди 6 месеца) до сега нямам никакви проблеми и симптоми, така че предполагам, че всичко е наред.

Последна редакция: вт, 01 мар 2022, 19:49 от stilyana.k

# 41
  • Мнения: 295
Здравейте, д-р Великова,
Ще препоръчате ли ваксинация за 10 годишно дете, което е прекарало безсимптомно Covid-19 в началото на април 2021 и 3 седмици след това MIS-C с лечение с имуноглобулин и двуседмично болнично лечение. Детето е напълно възстановено - няма засягане на сърцето, отдавна приключихме лечението с Медрол и Аспирин (юни 2021). От април 2021 досега никой от семейството не се е разболявал, но е била контактна с болни учители и съученици. Има ли вероятност за MIS-C при нов контакт с вируса според вас? Ще препоръчате ли ваксиниране?
Благодаря ви!

# 42
  • Мнения: 59
Здравейте, Ani8314,

Детският имунитет започва да се изгражда вътреутробно и е генетично-обусловен, така е.
След раждането активни са имунните клетки, които са наивни и не са се срещали още с патогени. Същевременно започва и собственото производство на антитела - към шестия месец на ИгГ, а след това и на другите имуноглобулини със защитна функция - ИгА и ИгМ. Техните нива достигат тези на възрастните към пубертета. Това са част от причините децата да боледуват повече в ранните етапи от живота си.

Повече информация можете да прочетете в блог статията ми тук: https://drvelikova.com/2018/12/04/%d0%b8%d0%bc%d1%83%d0%bd%d0%bd … 0%b0%d1%81%d1%82/

Здравейте,  за общият имунитет имам впредвид.

# 43
  • Мнения: 59
Stilyana.k, необходимо е да посещавате редовно Вашия ендокринолог и ако се появят някакви особени симптоми, да потърсите специалист.
Иначе, дали е било ковид или не, не може да се каже. Негативен тест на човек в компанията не изклюва наличие на ковид при някой друг.

Скрит текст:
Здравейте, Stilyana.k,

Благодаря Ви, че споделихте Вашия казус. При Вас много вероятно са се насложили инфекция (вероятна, непотвърдена) и странични реакции към ваксината. Искам да Ви успокоя, че болките в гърлото не са били противопоказание за ваксиниране. Ако оплакваният са били свързани с коронавирус, много е вероятно той да обостри съществуващо заболяване и особено автоимунно такова. Самата ваксина създава минимален риск за обостряне на основното заболяване. Вие смятате ли, че се е влошила функцията на щитовидната жлеза след това? Също така коронавирусът е този, който провокира автоимунитет, но не и ковид ваксините.  Така че за Вашия случай се препоръчва стриктно следене поне 6 месеца.
Това, че не сте усетили втората доза е добре.

Здравейте! Имам един въпрос. Преди 4-5 месеца се ваксинирах с първа доза, но 2 дни преди ваксинацията имах контакт с човек, който беше болен от някакъв грип/вирус. В деня на ваксинацията усетих болки в гърлото, но въпреки това се ваксинирах. След ваксината се чувствах зле около 4 дни, не знам дали от ваксината или от това, че може да съм хванала този вирус/грип (оказа се, че и другите контактни с това лице бяха болни). Опасявам се, че заради тези събития може да ми е станало нещо, тъй като имам тиреоидит на Хашимото и се начетох на всякакви работи - как хора с автоимунни заболявания могат да отключат други и т.н. Исках да Ви попитам имам ли основание за притеснение? Втората доза дори не я усетих. Благодаря!

Здравейте! Благодаря за отговора! Какво имате предвид под стриктно следене и какво точно трябва да се следи? Относно симптомите, които имах - не бяха нещо тежко, само отпадналост, не мисля, че имах други симптоми. Не смятам, че щитовидната ми жлеза се е влошила. Правих си изследвания на ТАТ и МАТ като показаха, че антителата са спаднали. (Винаги са били в норма: TAT-0.58 IU/ml, MAT-0.10 IU/ml). Не мисля, че това беше Ковид тъй като един от хората, които също бяха болни си направи тест и излезе отрицателен. От тази случка (преди 6 месеца) до сега нямам никакви проблеми и симптоми, така че предполагам, че всичко е наред.

# 44
  • Мнения: 59
jsed, здравейте!

Ваксинация е препоръчителна, защото при повторно инфектиране със същия или друг вариант на вируса, отново може да се развие тежкото усложнение MISC. Добре е, че няма засягане.
Не се наблюдават случаи на MISC след ваксинация. Така, че, за да се чувства защитена дъщеря Ви, препоръчва се ваксинация срещу COVID-19.


Здравейте, д-р Великова,
Ще препоръчате ли ваксинация за 10 годишно дете, което е прекарало безсимптомно Covid-19 в началото на април 2021 и 3 седмици след това MIS-C с лечение с имуноглобулин и двуседмично болнично лечение. Детето е напълно възстановено - няма засягане на сърцето, отдавна приключихме лечението с Медрол и Аспирин (юни 2021). От април 2021 досега никой от семейството не се е разболявал, но е била контактна с болни учители и съученици. Има ли вероятност за MIS-C при нов контакт с вируса според вас? Ще препоръчате ли ваксиниране?
Благодаря ви!

# 45
  • Мнения: 20
Stilyana.k, необходимо е да посещавате редовно Вашия ендокринолог и ако се появят някакви особени симптоми, да потърсите специалист.
Иначе, дали е било ковид или не, не може да се каже. Негативен тест на човек в компанията не изклюва наличие на ковид при някой друг.
Благодаря за отговора. Като цяло се притеснявам да не ми е станало нещо заради случката, която стана и бих желала да Ви попитам дали според вас е възможно? Говоря за някакъв сериозен страничен ефект

Последна редакция: пн, 18 апр 2022, 16:34 от bubanka

# 46
  • Мнения: 10
Здравейте д-р Великова,
От две години дъщеря ми, която е почти на 6г. вдига темп.до 40 градуса и прави налепи в гърлото почти всеки месец. Лекуват я постоянно с антибиотици. Скоро в имунологията в Александровска болница и поставиха диагноза pfapa синдром. Казаха ми, че не се повлиява от никакви лекарства, само от медрол временно, да стопира кризата. Ако се води автоимунно заболяване грешно ли е тогава да се стимулира имунна система и нищо ли не може да се направи, защото с медрол четох, че рискувам да съкратя времето между кризите?   

# 47
  • Мнения: 29
Здравейте д-р Великова,
Децата ми са на 8 години близначки и поради ред причини все още не сме им сложили ваксината, която се слага на 6 години ТЕТРАКСИМ. Сега искам да им я сложим и се притеснявам, понеже са минали 2 години. Моля дайте ми компетентно си мнение по въпроса. Благодаря ви!

# 48
  • Мнения: 313
Здравейте, д-р Великова!

От няколко години 1-2 пъти годишно правя бактериални инфекции в носа с moraxella catarrhalis, които не се самоограничават и се налага прием на антибиотици и антибиотични капки в някои от случаите. Последните 7-8 месеца тези случаи зачестиха и буквално през 1,5 м. бактерията се колонизира, следва антибиотично лечение по антибиограма, 1 месец съм добре, след което целият цикъл се повтаря. В някои случаи се е налагало до няколко вида антибиотик или антибиотични капки, за да се повлияе, и все по антибиограма. Не знам дали проблемът е в това, че имунната ми система не функционира, както трябва, или просто всичките пъти лечението не е било подходящо като вид и продължителност. Какво бихте ме посъветвали? Има ли как да се провери състоянието на имунната система, микробиома на лигавицата на носа, нивото на определени витамини в кръвта или някакъв друг съвет бихте дали? Благодаря!

# 49
  • Мнения: 1 577
Здравейте,

Поради повишената служебна натовареност на д-р Великова онлайн консултациите в темата временно се преустановяват.

Ще Ви информираме своевременно, когато д-р Великова е отново на разположение, за да отговори на всички въпроси.

Благодарим Ви за проявеното разбиране!

# 50
  • Мнения: 59
Здравейте, Stilyana.k,

Не мога да Ви отговоря на този въпрос.

Stilyana.k, необходимо е да посещавате редовно Вашия ендокринолог и ако се появят някакви особени симптоми, да потърсите специалист.
Иначе, дали е било ковид или не, не може да се каже. Негативен тест на човек в компанията не изклюва наличие на ковид при някой друг.
Благодаря за отговора. Като цяло се притеснявам да не ми е станало нещо заради случката, която стана и бих желала да Ви попитам дали според вас е възможно? Говоря за някакъв сериозен страничен ефект

# 51
  • Мнения: 59
Здравейте, bgmamat,

PFAPA синдромът не е автоимунно забаоляване, а възпалително или автовъзпалително.
Предполагам, че питате за стимулиране на имунната система заради по-честотот боледуване? Ако говорим за прилагане на витамини и такъв тип добавки, това не е истинско стимулиране на имунната система. Така че при необходимост може да се прилагат и не са противопоказани.
Медролът спира епизодите или ги скъсява, но НЕ скъсява времето между епизодите. Погледнете пак източника дали не сте прочели неправилно.
Можете да обсъдите и премахване на сливиците с УНГ специалист.


Здравейте д-р Великова,
От две години дъщеря ми, която е почти на 6г. вдига темп.до 40 градуса и прави налепи в гърлото почти всеки месец. Лекуват я постоянно с антибиотици. Скоро в имунологията в Александровска болница и поставиха диагноза pfapa синдром. Казаха ми, че не се повлиява от никакви лекарства, само от медрол временно, да стопира кризата. Ако се води автоимунно заболяване грешно ли е тогава да се стимулира имунна система и нищо ли не може да се направи, защото с медрол четох, че рискувам да съкратя времето между кризите?   

# 52
  • Мнения: 59
Здравейте,

Когато има забавяне в поставянето на ваксини по имунизационния календар, те винаги могат да бъдат “наваксани”. Причините за забавянето може да са много различни, най-често са медицински.
Необходимо е да посетите ОПЛ на децата и да обсъдите кога да се направи ваксинацията.


Здравейте д-р Великова,
Децата ми са на 8 години близначки и поради ред причини все още не сме им сложили ваксината, която се слага на 6 години ТЕТРАКСИМ. Сега искам да им я сложим и се притеснявам, понеже са минали 2 години. Моля дайте ми компетентно си мнение по въпроса. Благодаря ви!

# 53
  • Мнения: 59
Здравейте, lisko3,

По описаните оплаквания от Вас е възможно да има проблем с имунната система. Необходимо е да направите консултация с клиничен имунолог и да се назначат изследвания.

Здравейте, д-р Великова!

От няколко години 1-2 пъти годишно правя бактериални инфекции в носа с moraxella catarrhalis, които не се самоограничават и се налага прием на антибиотици и антибиотични капки в някои от случаите. Последните 7-8 месеца тези случаи зачестиха и буквално през 1,5 м. бактерията се колонизира, следва антибиотично лечение по антибиограма, 1 месец съм добре, след което целият цикъл се повтаря. В някои случаи се е налагало до няколко вида антибиотик или антибиотични капки, за да се повлияе, и все по антибиограма. Не знам дали проблемът е в това, че имунната ми система не функционира, както трябва, или просто всичките пъти лечението не е било подходящо като вид и продължителност. Какво бихте ме посъветвали? Има ли как да се провери състоянието на имунната система, микробиома на лигавицата на носа, нивото на определени витамини в кръвта или някакъв друг съвет бихте дали? Благодаря!

# 54
  • Мнения: 2 063
Здравейте, д-р Великова.

Реших да пиша тук със следния въпрос. Ваксинирана съм с две ваксини за Ковид на Файзер през май 2021. Имах странични ефекти неврологични и от двете дози. Изтръпвания на ръце, крака, лице. Това продължи около 6 седмици и си беше плашещо. От страх да не се повтори не сложих бустер през зимата. Сега обаче ми предстои пътуване, а и въпреки препоръките аз си изследвах антитела, като резултата е 67 при минимум 7. Все пак е минало доста време от ваксината. Чудя се сега дали да се осмеля на бустер и дали изобщо той ще ме предпази от сегашните варианти на Ковид. Вие какво бихте ме посъветвали?

# 55
  • Мнения: 1 166
Здравейте. Искам да попитам каква може да е причината за атрофия на едната сливица? От дете си имах две (за небните говоря) нормални сливици, но преди две седмици случайно видях, че едната я няма. Знам, че с възрастта намаляват по размер, но възможно ли е напълно да изчезне? Другата си е на място, но също доста е смалена спрямо обичайния си размер. Ще направя и консултация с УНГ, но има време до прегледа и реших да попитам и Вас. Благодаря!

# 56
  • Мнения: 770
Здравейте, докторе!
Имам дете, което от скоро тръгна на ясла. Прочетох вашата статия за детския имунитет, която ми беше много полезна, но все още имам въпроси.
В статията пишете, че действително се налага прием на имуностимулатори, когато става дума за често боледуващо дете. Дъщеря ми хвана първия вирус на 3 месечна възраст. Слава Богу, мина само с 3 дни температура. След това не мога да преброя колко пъти е боледувала до сега, но не са малко. До бронхити не сме стигали до сега, но вече два пъти се налага прием на антибиотик. На година и 10 месеца е детето. Въпросът ми е, според вас, има ли нещо притеснително и трябва ли да се консултираме с имунолог? Какви имуномодулатори препоръчвате да приема и на какъв период?
Другият ми въпрос е, тъй като скоро очакваме второто си дете, има ли начин да предпазя бебето от каката? Според вас по-разумно ли е да не ходи на ясла за да не носи вируси вкъщи при бебето?
Благодаря много за отделеното време!

# 57
  • Мнения: 369
Здравейте, д-р Великова.
Откакто по Коледа вкъщи изкарахме ковид, започнахме много често и по-продължително да боледуваме. За щастие в повечето случаи е сравнително леко и минаваме само с хрема, но тя пък стои по 3 седмици.
От септември дъщеря ми ходи на ясла и със сигурност носи вируси от там, но преди ковид хремата й минаваше за 1 седмица, а ние с таткото почти никога не я развивахме.

Възможно ли е според Вас ковид да има някаква връзка в случая и можем ли да направим нещо, за да подобрим реакциите на имунните си системи?

# 58
  • Мнения: 3 283
Здравейте, имам алергия към аналгин и мед, проявена 2017 година. Сложих си две дози пфайзер миналата година, като направих терапия с квамател и зиртек - 2 дни преди и 3 дни след ваксината. Правих консултация преди това с алерголог, който ми каза, че е достатъчно само преди ваксината да пия противоалергични. Докторите на място ми казаха и след това. Необходимо ли е на трета доза да правя същата подготовка и каква ваксина ще ми препоръчате (същата или различна)? Нямам проявени алергии от ваксините.

# 59
  • Мнения: 59
Здравейте, lovely,

Вероятно вече сте пътували или ще Ви предстоят още пътувания. Въпросът Ви е актуален. Ако сте имали по-сериозни оплаквания от Файзер, бустерът е препоръчително да бъде друга ваксина или друг вид ваксина - можете да поставите Модерна или Янсен.
Нивата на антитела не ни служат за преценка дали да се постави ваксина, а са само ориентир дали изграждаме имунен отговор след преболедуване/ваксинация.

Здравейте, д-р Великова.

Реших да пиша тук със следния въпрос. Ваксинирана съм с две ваксини за Ковид на Файзер през май 2021. Имах странични ефекти неврологични и от двете дози. Изтръпвания на ръце, крака, лице. Това продължи около 6 седмици и си беше плашещо. От страх да не се повтори не сложих бустер през зимата. Сега обаче ми предстои пътуване, а и въпреки препоръките аз си изследвах антитела, като резултата е 67 при минимум 7. Все пак е минало доста време от ваксината. Чудя се сега дали да се осмеля на бустер и дали изобщо той ще ме предпази от сегашните варианти на Ковид. Вие какво бихте ме посъветвали?

# 60
  • Мнения: 59
Здравейте,  Venel82,

Това, което описвате,  трябва да се потвърди или отхвърли на преглед. Съвсем удачно сте се насочили към специалист УНГ. Възможно е да има атрофия на тонзилите, възможно е да са Ви били хипертрофирали (разрастнали) преди, а сега да са нормални. Наистина с възрастта те могат да намалят своя обем, което е свързано с намаляване на лимфоидната тъкан, а и с отслабване на имунитета.

Здравейте. Искам да попитам каква може да е причината за атрофия на едната сливица? От дете си имах две (за небните говоря) нормални сливици, но преди две седмици случайно видях, че едната я няма. Знам, че с възрастта намаляват по размер, но възможно ли е напълно да изчезне? Другата си е на място, но също доста е смалена спрямо обичайния си размер. Ще направя и консултация с УНГ, но има време до прегледа и реших да попитам и Вас. Благодаря!

# 61
  • Мнения: 59
Здравейте, Shanan4e,

 Ако имате притеснения за честотата на боледуване, винаги е добре да се обърнете към имунолог. Притеснително е, ако детето има някои от десетте предупредителни симптома, че се касае за имунодефицит.
В другите случаи боледуването е индивидуално, така че обърнете внимание на хранене, физическа активност, стрес (нищо, че е дете), дали получава достатъчно сън на денонощие. За прием на имуномодулатори - можете да обсъдите въпроса с педиатъра, ОПЛ или имунолог. Добър начин да се предпази бебето е, ако бъде кърмено, но спирането на каката от детска няма да е решение за никого.

Здравейте, докторе!
Имам дете, което от скоро тръгна на ясла. Прочетох вашата статия за детския имунитет, която ми беше много полезна, но все още имам въпроси.
В статията пишете, че действително се налага прием на имуностимулатори, когато става дума за често боледуващо дете. Дъщеря ми хвана първия вирус на 3 месечна възраст. Слава Богу, мина само с 3 дни температура. След това не мога да преброя колко пъти е боледувала до сега, но не са малко. До бронхити не сме стигали до сега, но вече два пъти се налага прием на антибиотик. На година и 10 месеца е детето. Въпросът ми е, според вас, има ли нещо притеснително и трябва ли да се консултираме с имунолог? Какви имуномодулатори препоръчвате да приема и на какъв период?
Другият ми въпрос е, тъй като скоро очакваме второто си дете, има ли начин да предпазя бебето от каката? Според вас по-разумно ли е да не ходи на ясла за да не носи вируси вкъщи при бебето?
Благодаря много за отделеното време!

# 62
  • Мнения: 59
Здравейте, Тооо,

Това, което описвате след преболедуване от ковид, е много често явление. Имунната система е потисната при над 90% от хората след ковид, по различни начини, което води до по-чести, тежки или продължителни боледувания, дори от банални причинители. Така че връзка може да има. Това, което можете да направите, е да помислите за използване на имуностимулатори (има подходящи за пост-ковид) и/или да се консултирате с имунолог.

Здравейте, д-р Великова.
Откакто по Коледа вкъщи изкарахме ковид, започнахме много често и по-продължително да боледуваме. За щастие в повечето случаи е сравнително леко и минаваме само с хрема, но тя пък стои по 3 седмици.
От септември дъщеря ми ходи на ясла и със сигурност носи вируси от там, но преди ковид хремата й минаваше за 1 седмица, а ние с таткото почти никога не я развивахме.

Възможно ли е според Вас ковид да има някаква връзка в случая и можем ли да направим нещо, за да подобрим реакциите на имунните си системи?

# 63
  • Мнения: 59
Здравейте, Димитрова_87,

Препоръките на Българското дружество по алергология за ваксиниране на пациенти с медикаментозна алергия, е да се направи премедикация. Към момента аз зная, че се прави няколко дни преди и няколко дни след като опашка. Най-добре е да направите същата подготовка преди трета доза, досега винаги сте правили премедикация. Щом не сте имали реакции досега, най-вероятно няма изобщо да имате.
Третата доза може да е от същата или друга ваксина. Правилото за премедикация е същата.

Здравейте, имам алергия към аналгин и мед, проявена 2017 година. Сложих си две дози пфайзер миналата година, като направих терапия с квамател и зиртек - 2 дни преди и 3 дни след ваксината. Правих консултация преди това с алерголог, който ми каза, че е достатъчно само преди ваксината да пия противоалергични. Докторите на място ми казаха и след това. Необходимо ли е на трета доза да правя същата подготовка и каква ваксина ще ми препоръчате (същата или различна)? Нямам проявени алергии от ваксините.

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 2 474
Здравейте,
Може ли да ме посъветвате как да индентифицирам имунолог, с цел консултация за възрастен и деца на 17 и 8 години. Причината е чести боледувания, които протичат тежко.

Дали можем да се надяваме скоро да видим достъпни нови актуализирани ваксини срещу Ковид, за да знам дали да изчакаме  да планираме бустерна доза за всички членове на семейството ни.
Възрастните членове на семейството са с 3 дози и с леко преболедуване някои през февруари, а други авгост, голямото дете на 17години е с 2 поставени ваксини последната от която през юни 2021 година а малкото на 8 години е без ваксина, тъй като е мното трудно да се запишем в списък и логистично да организираме процеса.

Последна редакция: чт, 01 сеп 2022, 17:59 от alegra

# 65
  • Sofia
  • Мнения: 6 113
Здравейте,
Ваксинирана съм срещу Ковид с един бустер от януари. Скоро смятам да сложа втори. Бихте ли ми казали колко време след ваксинацията се счита, че е активиран имунитетът? Пак ли е 2 седмици или при положение, че съм с 3 дози, срокът този път ще е по-кратък?

# 66
  • Мнения: 59
Здравейте, имам платени консултации на кабинет за гр. София (МЦ Неовитро), както и онлайн консултации (Healee),   за деца и възрастни. Целта е да се определи дали честото боледуване е свързано с имунен дефицит и какво да се предприеме след това.

По отношение на ваксинацията срещу COVID-19, има одобрени комбинирани ваксини (за най-новите варианти), но те не са одобрени в страната. Възрастните лица с три дози и преболедувания могат да помислят поставяне на 4-та доза без да се чакат новите варианти, особено ако имат хронични заболявания. Човекът, преболедувал през август тази година, може да изчака 3 месеца за бустер. За тийнейджъри все още не се прилага трета доза (бустер), а за най-малкият член на семейството - заслужава си да бъде ваксиниран, въпреки логистичните трудности. От МЗ бяха обещали, че дори някой да е с поставен втори бустер (4-а доза), то няма да му се откаже комбиниран бустер след това.


Здравейте,
Може ли да ме посъветвате как да индентифицирам имунолог, с цел консултация за възрастен и деца на 17 и 8 години. Причината е чести боледувания, които протичат тежко.

Дали можем да се надяваме скоро да видим достъпни нови актуализирани ваксини срещу Ковид, за да знам дали да изчакаме  да планираме бустерна доза за всички членове на семейството ни.
Възрастните членове на семейството са с 3 дози и с леко преболедуване някои през февруари, а други авгост, голямото дете на 17години е с 2 поставени ваксини последната от която през юни 2021 година а малкото на 8 години е без ваксина, тъй като е мното трудно да се запишем в списък и логистично да организираме процеса.

# 67
  • Мнения: 59
Здравейте, Brin de muguet,

При поставянето на бустер (първи, втори и т.н.) имунната система срещу вируса се активира ВЕДНАГА, а не както след първа и втора доза се чака поне 15 дни.


Здравейте,
Ваксинирана съм срещу Ковид с един бустер от януари. Скоро смятам да сложа втори. Бихте ли ми казали колко време след ваксинацията се счита, че е активиран имунитетът? Пак ли е 2 седмици или при положение, че съм с 3 дози, срокът този път ще е по-кратък?
[/quote]

# 68
  • Sofia
  • Мнения: 2 474
Здравейте,
Благодаря Ви! записахме си час през супердок в кабинета в гр. София (МЦ Неовитро) на 17 септември. До скоро ! Simple Smile

# 69
  • Мнения: 1 431
Здравейте,
Всичко започна преди няколко месеца с усещане за парене (без да има такова и да има подуване) в дланите, странни болки в ръцете и пръстите. Започна в период на силен стрес. Започнах да си взимам Милгама Н, магнезий и си направих доста излседвания - ПКК с ДКК, щитовидни, чернодробни, лаймска болест, СRP, CYE, AST, anti ccp, ревмафактор - всичко в норми. Отшумя положението, но се появява всеки месец, като основно ме болят китки, пръсти, ставички, обаждат се и глезените и стъпалата, понякога колене, много е странно, засилва се преди цикъл. Паралелно се появи и една уртикария и ситни петънца по ръцете, появяват се и изчезват. Случи ми се на морето да се  обрина и от слънцето като слънчева алергия. Естествено много се притесних да не е ревматоиден артрит или лупус... Пуснах си АНА скрининг и АНА профил. Скринингът е 1:320, а профилът е отрицателен. Нямам подуване и сутрешна скованост, които са характерни за такива заболявания. Просто се усещат като странни местещи се болки. Някой път чувам как ми пукат ставичките. Много бях притеснена и отидох на ревматолог. Лекарката не беше притеснена, каза, че всички изследвания са ок, тази АНА може от всичко да се повиши, но каза да я повторя в Иван Рилски лабораторията. Ковид май не съм карала или поне не знам. Трябва да пия витамин Д известно време, но се притеснявам да не е автоимунно заболяване, но лекарката твърди, че според нея не е след като никой друг показател не е мръднал. Моят въпрос е тази АНА от 1:320 значи ли, че може да имам автоимунно, в семейството ми няма такива случаи ? Или има възможност нещо вирусно да съм изкарала? Всичко се случи в период на силен стрес за мен, но болките, които са в стави или мускули се засилват около цикъл. Много съм притеснена, вие как мислите ? Мина ми през ум и за Фибромиалгия, но не знам дали е това. Отделно си имам проблем и с корема - синдром на раздразненото дебело черво и четох, че това също може да влияе.

# 70
  • Мнения: 71
Здравейте, доктор Великова! На 02.04.2021 г., дъщеря ми беше приета по спешност в "Пирогов", с диагноза Ковид  MIS - C. Последствията, които ликуваме и до днес, са хиперфилтрация на бъбреците.
От тогава се наблюдава лимфоцитоза. При граница 20 - 40, те се движат в границата 50-58. при последното изследване , мануално ДКК са 52.
В тази връзка, детският нефролог ни препоръча да се търси в насока серология на EBV, CMV, BK вирус. Към какъв лекар трябва да се обърнем ? Имунолог или вирусолог?
Къде ще ни препоръчате да се направят тези изследвания?

Препоръчана ни е среща и с детски хематолог, имаме запазен час за доктор Банчев.

Благодаря Ви много, за отделеното време и за насоките, които давате на родителите!

# 71
  • Мнения: 381
Здравейте, д-р Великова! Детето ми показа признаци на алергия на 2 месеца два дни след поставяне на ваксините синфлорикс и хексацима. Един месец се опитвахме да овладеем алергията , но не успяхме и се наложи прием в болница, тъй като излезна положителна проба за клостридиум дефициле токсин а и б.В болницата му пуснаха пълни изследвания. Бактерията се повлия още на следващия ден след антибиотика . Симптомите му бяха 10-11 изхождания със слуз и кръв.Там при изследването казаха, че са много занижени стойностите на имуноглобулини А, G и М.Казаха ни, че детето вероятно е с имунен дефицит и да пускаме от време на време общи имуноглобулини и да не слагаме ваксини докато не започнат да се покачват. Никой не ни насочи към имунолог, дори и личния лекар не ни обръща внимание . В момента детето е на 1 година и след тази бактерия не е боледувал повече, заради алергията спазваме диета все още.Ще прикача стойностите на имуноглобулините на 3 месеца и после на 6 месеца.При изследването на 6 м възраст е взета периферна кръв.Бихте ли ни дали насоки какво да правим и какви действия да предприемем?




# 72
  • Мнения: 1 577
Здравейте,

Във връзка с повишената служебна натовареност на д-р Великова са възможни по-дълги срокове за отговори в темата. Предварително Ви благодарим за търпението и разбирането!

# 73
  • Мнения: 8 833
Здравейте, докторе!
Повече от десетилетие съм с две автоимунни заболявания. На имуран съм.Имам и други хронични заболявания, следствие от двете автоимунни-ревматично и жлъчно-чернодробно..
  През 2020 изкарах ковид за първи път съвсем леко, през 2021 ме подмина, но се бях имунизирала с 2 дози пфайзер. През февруари тази година изкарах за втори път ковид, този път по-тежко, но у дома, без пневмония.
Оттогава колитът, който имам като страничен ефект от чернодробното, се влоши рязко. Кризите станаха много продължителни, тежки и много зачестиха. Това накара гастроентеролога ми да предположи, че съм отключила трето автоимунно. Тя се съмнява за улцерозен колит.
Възможно ли е при непрекъснат прием на имуносупресор(имуран) не само да отключа още едно автоимунно, но и то да протича агресивно?
Знам, че хора, които са хванати случайно с Крон или улцерозен колит преди да им нанесат поражения, са само на имуран и нямат оплаквания. Възможно ли е при строга диета заради болестите и имуносупресия все пак да отключа поредно тежко протичащо автоимунно?

# 74
  • Мнения: 59
Благодаря за доверието, Alegra, надявам се, че сме се видели и съм оправдала очакванията Ви Simple Smile

Здравейте,
Благодаря Ви! записахме си час през супердок в кабинета в гр. София (МЦ Неовитро) на 17 септември. До скоро ! Simple Smile

# 75
  • Мнения: 59
Здравейте, veseuka,

Разбирам притесненията Ви! Моята препоръка към Вас е да изследвате АНА на всеки 6-12 месеца и да следите за поява на допълнителни алармиращи симптоми, свързани с възможен автоимунитет. Не се притеснявайте за употребата на витамин Д, това няма да доведе до дебют на автоимунитет.
Имайте предвид също, че около 10% от хората могат да имат АНА без изява на автоимунно заболяване, често след по-тежки инфекции, вкл. след ковид. Стресът също е фактор, който има значение. Щом сте посетили ревматолог, то повечето автоимунни заболявания са отхвърлени на този етап, вкл. фибромиалгия. Синдромът на раздразненото черво не е възпалително или автоимунно заболявание, но това не изключва да се комбинира с друго.
Можете да изследвате и лимфоцитните субпопулации.

# 76
  • Мнения: 59
Здравейте, nadin4e,

MIS - C е сериозна диагноза, надявам се дъщеря Ви вече да е по-добре. Ако са Ви насочили за изследвания за серология за посочените вируси (антитела ИгГ, ИгМ), можете да ги направите във всяка една голяма лаборатория. Може би най-добрият вариант е да попитате нефролога защо са назначени. Тълкуването също може да бъде направено от различни специалисти, като консултация с инфекционист/вирусолог е подходяща, ако освен положотелни резултати, има и клинични оплаквания. Можете да направите и консултация с имунолог за поглед върху всички оплаквания, изследвания, консултации със сепциалисти и епикризи. Дъщеря Ви ваксинирана ли е срещу ковид, на колко години е?

# 77
  • Мнения: 59
Здравейте, Mako,

Моята препоръка е да се обърнете към имунолог. Необходимо е да се направят още изследвания и да се прецени дали има имунен дефицит, да се обсъди промяната във ваксинационния план, влиянието на алергията и как тя влияе на имунната система, и как е дебютирала след ваксинацията. Инфекцията с клостридиум също е показателна, че трябва да се търси подлежаща причина за това.

# 78
  • Мнения: 59
Здравейте, Ън!

Бихте ли споделили кои са двете автоимунни заболявания, които имате?

Имайте предвид, че SARS-CoV-2 има потенциала да активира автоимунитета при 20-50% от пациентите. Дали сте развили трето автоимунно заболяване на червата ще може да се каже, ако се направят допълнителни изследвания (напр. ANCA, фекален калпротектин, биопсия с ендоксопско изследване). Моля да ги обсъдите с гастроентеролог. Възможно е колитът да е обострен, без непременно да е улцерозен или болест на Крон.
По отношение на имурана - този имуносупресор по-скоро може да намали ефективността на ваксината (но не и да го заличи напълно), но не и да предизвика изява на автоимунно заболяване. Строгата диета също не е вероятен фактор за изява на автоимунитет.

# 79
  • Мнения: 71
Здравейте, доктор Великова!
Благодаря за отделеното време за отговор!

След MIS -C, като последствие има хиперфилтрация на бъбреците, която следим и до днес /година и половина вече/. Дъщеря ми, на 11 години, от март месец взема лекарство Ренитек, за бъбреците. Креатининът й в кръвта е под нормата.
Детският нефролог ни препоръча серология за тези вируси, защото в повечето й изследвания, през тази година и половина, лимфоцитите й / които се измерват в %/ са завишени, другите /които са като стойност/, са в норма.
Мислихме да правим Флоуцитометрия в Клиниката по имунология в Александровска болница.

Бяхме на преглед при детски хематолог, той каза, че няма нужда от никакви изследвания, че кръвната картина е на здраво дете.
Дъщеря ми ,за момента, няма никакви клинични оплаквания. За щастие, не боледува често.

 Пак правим изследвания и прегледи , защото през месец септември се разболя за втори път от Ковид. Първият път беше безсимптомно, въобще не сме разбрали, сега имаше хрема и покашляше. Дано не минем отново през Ада MIS - C.
Заради проблема с бъбреците не смея да я ваксинирам.

Още се колебаем дали да направим изследването Флоуцитометрия.

Поздрави!

# 80
  • Мнения: 3 283
Здравейте, педиатър ни препоръча да посетим детски имунолог, поради често боледуване на детето (на 3 г. и 3 месеца). Всеки месец поне по веднъж в последните 3 години, откогато ходи и на детска ясла и градина. Как протича такъв преглед? Казаха ни, че детето трябва да е здраво и да не е приемало противоалергично 7 дни.

# 81
  • Мнения: 8 833
Здравейте, Ън!

Бихте ли споделили кои са двете автоимунни заболявания, които имате?

Имайте предвид, че SARS-CoV-2 има потенциала да активира автоимунитета при 20-50% от пациентите. Дали сте развили трето автоимунно заболяване на червата ще може да се каже, ако се направят допълнителни изследвания (напр. ANCA, фекален калпротектин, биопсия с ендоксопско изследване). Моля да ги обсъдите с гастроентеролог. Възможно е колитът да е обострен, без непременно да е улцерозен или болест на Крон.
По отношение на имурана - този имуносупресор по-скоро може да намали ефективността на ваксината (но не и да го заличи напълно), но не и да предизвика изява на автоимунно заболяване. Строгата диета също не е вероятен фактор за изява на автоимунитет.

Благодаря!
Двете автоимунни са Първичен холангит и Болест на Бехтерев.
Тъй като Болестта на Бехтерев върви с улцерозен колит, гастрото мисли, че може да е активирано и това заболяване под действие на ковид. Даде ми изследване на калпротектин за проверка и ще го направя тази седмица, макар да смятам, че по-скоро колитът се обостри силно.
ПП. Имурана не намали при мен ефективността на ваксината, напротив имах гигантски титър на антителата, което предизвика изумлението на гастроентеролога. Това ме обърква и за други възможности.

# 82
  • Мнения: X
Здравейте, д-р Великова! Търсейки информация за изследванията си, попаднах на Вашия сайт с разяснения!

Изследванията са правени по повод чревни проблеми (тежък хроничен запек, подуване, понякога тъпа болка около пъпа), които намаляват при консумация на хляб, който е безглутенов.
Преди да излязат резултатите, в референтни имаше "borderline 4-9", които след това станаха само полож. и отриц.
Въпросът ми е означават ли нещо тези антитела?

# 83
  • Мнения: 683
Здравейте,  д-р Великова!
Дете на 5г и 10м , без поставен Пентаксим ,освободено от РЗИ до края на август 2022г. В понеделник беше на преглед- грип. ОПЛ иска следващата седмица да направи реимунизацията,а РЗИ направи споменатото освобождаване ,посочвайки възрастта като една от причините и оставащото време до тетраксим( насрочено за март 2023 г.).
Как да постъпим?

# 84
  • Мнения: 1 577
Здравейте,

Във връзка с повишената служебна натовареност на д-р Великова са възможни по-дълги срокове за отговори в темата. Благодарим за търпението и разбирането!

# 85
  • Мнения: 448
Здравейте, препоръчвате ли поставяне на ваксина срещу Морбили на човек, роден през 70-те, когато тя не е била задължителна, и при направени кръвни изследвания не са открити антитела? Ако да, тази ваксина може ли да бъде намерена на свободна продажба в аптечната мрежа?
Благодаря предварително!

# 86
  • Мнения: 5
Здравейте всичко започна миналата година Юни месец детето ми на 6г се разболява от Ларингит с 40температура ,лаеща кашлица ,зачервено гърло ...така 2 седмици се лекувахме с антибиотици и сиропи всичко мина ,но не и кашлицата ту суха ту къртеща и така в един омагьосан кръг.По мое усмотрение  м.Август исках от ЛК да й се направи ПКК  с гърлото и носен секрет изследванията й бяха отлични . М.Септември се разболява с остър Тонзилит пак антибиотици, пак сиропи и така всичко мина-  само не и кашлицата .
Така м.Октомври реших да я заведа пак по мое усмотрение на алерголог понеже почна всяка сутрин да киха х20пъти +бистри сополи и  кашлицата която не изчезва от м.Юни.Отидохме на алерголог направиха й кожен тест ,оказа се ,че има алергия към полени и пленени назначава й спрей Авамус (кортикостероиди) и Фликсотит 50мг инхалер +ефира ,приема ги всеки ден м.Октомври,м.Ноември,м.Декемри е вечно болна ,вечно е на антибиотици постоянно е болна от антибиотик на антибиотик оправия няма изписват ни антибиотици заради червено гърло и Температура ,а тя вдигна ли Т удря 40градуса ,Този месец реших да я заведа на пулмолог на 27.01 2023г като я чу да кашлицата докато я слуша с слушалката каза че не била изчистена (преди това на същия ден минахме през ЛК и алерголожката която каза да продължаваме с същите лекарства) така пулположката ни назначи снимка на белите дробове, снимката излезе оказа се ,че нищо й няма ,след това незнайно защо ни прати да й правим манту(при положение че тя пие антифистамини,кортикостероиди и амоксиклав +ефира пробитци и още куп неща ,отидохме докторката там каза ,че е безсмислено да го прави при положение ,че тя пие лекарстка(както и да е направихме й и утре ще го измерят).Наши приятели ни препоръчаха да й направим изследване :
-Хламидофила пневмония
-Микоплазма пневмония
И това ще пробваме
Записала съм й час за 21 Февруари и за ирисова диагностика да видим и там какво ще кажат и така стигнахме до никакъв резултат от Юни месец тя не спира да боледува и кашлицата не минава ,не спира . .пулмоложката ни изписа Ердомед и салбутамол2мг пие ги и те нямат никакъв ефект

# 87
  • Мнения: 159
Здравейте,
Дъщеря ми изкарва по 3-4дни в градината и започват сополи, които започвам веднага с хомеопатия(шуслерови соли), но много често след сополите идва и кашлица... Това е всеки път.. И още по лошото е, че уж не спираме с лечение и все се срига до бактврии и антибиотик. Как да я защитя от тези  чести бактвриални инфекции? И има ли шанс да се лекуват бвз антибиотик?

# 88
  • Мнения: 488
Здравейте!
Жена в ранните 30 години съм, често боледувам, винаги бронхит (понякога синузит, преминаващ в бронхит), винаги антибиотици.
Ваксинирана съм против грип и ковид (всяка година против грип, ковид бустер имам), ходя с маски навсякъде, зимата не се събирам с хора и живея като отшелник.
Не пуша, нямам вредни навици.
Страдам от хипофункция на щитовидна жлеза, без антитела, няма Хашимото. Пия л-тироксин.
Преди 7 месеца посетох имунолог поради тези ми оплаквания, тя назначи изследвания.
Оказа се обаче, че съм бременна и доколкото знам имуноглобулини, автоимунни състояния и други могат да се повлияят от бременността и реших да изчакам да родя преди да направя изследванията.
Колко време след раждането мога да пусна изследванията и да посетя отноов имуноложката?
Пп - по време на бременността вече 2 пъти се наложи да пия антибиотик, изкарах ковид въпреки бустера сложен преди бременността и месец след спирането на антибиотика продължавам да си кашлям, въпреки че изпих поне 5-6 сиропа изписани от личната лекарка...

# 89
  • Мнения: 8
Здравейте д-р Цветелина Великова,
трябва ли да се притеснявам от варияциите  в моите изследвания? Благодаря ви за вниманието !

# 90
  • Мнения: 59
Здравейте, nadin4e,

Моля да приемете извиненията ми за огромното забавяне на отговора в темата.
След MIS-C най-важно е проследяването на детето, във Вашия случай - редовни прегледи при нефролог.
Флоуцитометричното изследване на лимфоцитни субпопулации е удачно във всички случаи, когато е необходимо да се направи преценка на клетъчния имунитет, така че това е водещият критерий.
По отношение на ваксинацията (с ваксини от Имунизационния календар или опционални), можете да направите ваксинация, даже е силно препроъчителна при случаи на засягане на бъбреци и т.н., за да можете да се предпазите от редица усложнения вследствие на преболедуване от инфекции.

# 91
  • Мнения: 59
Здравейте, Димитроваа,

И благодаря за търпението да Ви изпратя отговор. При често боледуване, особено с по-тежки боледувания, нужда от по-сериозно лечение и т.н., е добре да се направи преглед при клиничен имунолог. Предпочита се детето да е здраво и да са минали поне 1-2 седмици след боледуване минимум (ако това е възможно), няма изискване за неприемане на противоалергични лекарства. Прегледът вероятно протича с някои разлики при различните специалисти, но съдържа - разпитване за модела на боледуване, история на детето от бременността и раждането, какви терапии са прилагани, има ли други заболявания. Назначават се изследвания при необходимост и след това се обсъжда имунопрофилактика/имунотерапия при необходимост. Прегледите може да са дистанционни или на живо в кабинет (тогава се преглежда детето и особено гърло, лимфни възли и т.н.).

# 92
  • Мнения: 59
Здравейте, Ън.

Понякога болест на Бехтерев може да се съчетае с улцерозен колит, да имат общи симптоми и т.н., при Вас такъв ли е случаят? Ако не сте имали досега улцерозен колит, то може да възникне след ковид, а може и да имате колитни оплаквания, които не са отделно заболяването. Калпротектинът е отличен скрининг за откриване на чревно възпаление, а ако се налага, се извършват още изследвания преди да се постави диагноза улцерозен колит.
Относно имурана и ваксинацията - чудесно е, че сте имали високи титри на антитела, не бива да се правят големи заключения с антителата, защото те може да са високи и заради ковид+ваксина, както и не винаги те отразяват действителността. Проучванията показват, че може да има намалена ефективност, но не при всеки и тя се измерва чрез защитата от боледуване, а не титъра на антителата. Вие за какво се съмнявате?

# 93
  • Мнения: 59
Здравейте, Анонимен,

Правя уговорката, че изследвания не могат да се интерпретират във форум, затова ще говоря теоретично. Изследванията са отрицателни. Ако са правени на фона на безглутенова диета или включване/изключване на глутен, то не може да се гарантира, че те са валидни. Необходимо е гастроентеролог да проследи симптомите, да се види резултат от биопсията и да се обсъждат вариантите това да е глутенова ентеропатия или не.

# 94
  • Мнения: 59
Здравейте,  д-р Великова!
Дете на 5г и 10м , без поставен Пентаксим ,освободено от РЗИ до края на август 2022г. В понеделник беше на преглед- грип. ОПЛ иска следващата седмица да направи реимунизацията,а РЗИ направи споменатото освобождаване ,посочвайки възрастта като една от причините и оставащото време до тетраксим( насрочено за март 2023 г.).
Как да постъпим?

Здравейте,

При такива случаи, когато ваксинацията е отложена, а има сегашна инфекция, се изчаква да премине инфекцията и около 14 дни възстановяване, и тогава се поставя ваксината. Най-трудно в тези случаи е да се намери подходящия момент да се поставят изостаналите ваксини, когато детето е здраво. И това е наистина важно, защото отлагането на ваксини по медицински причини има и своите рискове за боледуване от вакисно-предотвратими заболявания.
Понякога се налага (при имунен дефицит например), да се проведе имунопрофилактика, за да се "закрепки" детето, така че да има "светъл период" поне 3-4 седмици за поставяне на необходимите ваксини.

# 95
  • Мнения: 59
Здравейте, Neli10212,

При деца, които боледуват по-често, налага се прием на антибиотици, настъпват усложнения и т.н., може да се помисли за консултация с имунолог и назначаване на специализирани изследвания, за да се оцени имунната функция.
Не бива да забравяме, че миналогодишната епидемиологична обстановка в страната беше тежка, вкл. за деца, които по принцип не боледуват толкова често, а тогава боледуваха всяка втора седмица.

# 96
  • Мнения: 59
Здравейте,
Дъщеря ми изкарва по 3-4дни в градината и започват сополи, които започвам веднага с хомеопатия(шуслерови соли), но много често след сополите идва и кашлица... Това е всеки път.. И още по лошото е, че уж не спираме с лечение и все се срига до бактврии и антибиотик. Как да я защитя от тези  чести бактвриални инфекции? И има ли шанс да се лекуват бвз антибиотик?

В такива случаи е добре да се направи консултация с имунолог, да се извършат изследвания и да се прецени дали се касае за имунен дефицит. Аз не бих препоръчала хомеопатични средства при начало на инфекция, даже напротив - особено както и Вие сама казвате, че идват усложненията. Има начини за имунопрофилактика с различни средства (вкл. добавки), както и с промяна на начина на живот и ваксиниране срещу ваксинопредотвратими заболявания, да се намали броят боледувания.

# 97
  • Мнения: 59
Здравейте!
Жена в ранните 30 години съм, често боледувам, винаги бронхит (понякога синузит, преминаващ в бронхит), винаги антибиотици.
Ваксинирана съм против грип и ковид (всяка година против грип, ковид бустер имам), ходя с маски навсякъде, зимата не се събирам с хора и живея като отшелник.
Не пуша, нямам вредни навици.
Страдам от хипофункция на щитовидна жлеза, без антитела, няма Хашимото. Пия л-тироксин.
Преди 7 месеца посетох имунолог поради тези ми оплаквания, тя назначи изследвания.
Оказа се обаче, че съм бременна и доколкото знам имуноглобулини, автоимунни състояния и други могат да се повлияят от бременността и реших да изчакам да родя преди да направя изследванията.
Колко време след раждането мога да пусна изследванията и да посетя отноов имуноложката?
Пп - по време на бременността вече 2 пъти се наложи да пия антибиотик, изкарах ковид въпреки бустера сложен преди бременността и месец след спирането на антибиотика продължавам да си кашлям, въпреки че изпих поне 5-6 сиропа изписани от личната лекарка...

Изследвания могат да бъдат направени и по време на бременността, за да се оцени имунната функция, интерпретирайки ги внимателно поради наличие на бременност. При бременните дами имунната система се изменя и те могат да бъдат по-склонни към вирусни заболявания. При чести боледувания при бременни също може да се помисли за имунопрофилактика, така че ако не сте се свързали със специалиста, при който сте били, то бременността не пречи да го направите.

# 98
  • Мнения: 59
Здравейте д-р Цветелина Великова,
трябва ли да се притеснявам от варияциите  в моите изследвания? Благодаря ви за вниманието !


Здравейте, не могат да бъдат направени интерпретации на изследвания от специалист, който не Ви познава, не знае оплаквания, не знае причината за назначаването на изследвания и т.н. Необходимо е да ги коментирате със специалиста или ОПЛ. Също така трябва да се гледа дали отклоненията са големи или гранични.

# 99
  • Мнения: 59
Здравейте, препоръчвате ли поставяне на ваксина срещу Морбили на човек, роден през 70-те, когато тя не е била задължителна, и при направени кръвни изследвания не са открити антитела? Ако да, тази ваксина може ли да бъде намерена на свободна продажба в аптечната мрежа?
Благодаря предварително!

Да, даже е силно препоръчително да се постави тази ваксина - 2 дози MMR с минимален интервал 28-30 дни. Би трябвало да я има в аптечната мрежа за закупуване или поръчка.

# 100
  • Мнения: 902
Здравейте, д-р Великова! Въпросът ми към Вас е какво точно измерват и показват тестовете за "хранителна непоносимост" и как се интерпретират? Преди време съм правила подобен и отново имах стойности на много от тях, без симптомите ми (подуване, газове, запек, диария) да са свързани по какъвто и да е начин конкретно с тях.

# 101
  • Мнения: 369
Здравейте, д-р Великова. Ако давам кърма на дете на 3 години и половина ще повлияе ли това положително на имунната система или на такава възраст вече няма особено значение?
Детето е кърмено до 1 година и 3-4 месеца. После тръгна на ясла и последната година започна по-често да я хващат всякакви вируси и бактерии. В началото в яслата беше по-добре и по-бързо бореше всичко. Сега сякаш няма край и дълго време я лекуваме. Опитах да подпомогна организма с какво ли не и сякаш няма ефект.
Имам и бебе на 4 месеца, което е изключително кърмен. Та чудя се дали да се цедя и да давам на голямо по 50мл. да кажем?

# 102
  • Мнения: 381
Здравейте, д-р Великова! Детето ми е на 2 г с вроден имунен дефицит .Мога ли да му навредя , ако му давам от този сироп?

# 103
  • Мнения: 241
Здравейте, дали отговаряте още др Великова, понеже имам въпрос към вас
Благодаря,

# 104
  • Мнения: 59
Здравейте, Lili325!

По въпроса за ИгГ хранителните непоносимости се придържам към становищата на водещите асоциации:

Непоносимостта към различни храни, заедно с хранителната свръхчувствителност/алергии и други необичайни реакции при консумиране на храни, се класифицират като нежелани реакции към хранителни антигени. Възможно е нежеланите реакции към храната да се дължaт на различен от IgE имунологичен отговор. Последните проучвания показват, че такива реакции могат да бъдат медиирани от IgG антитела, които възникват по-късно след среща с конкретен антиген (хранителен алерген). Установено е, че IgG антитела към хранителни антигени могат да бъдат нормално явление и титрите им да варират с възрастта. От друга страна, повишени нива на специфични IgG антитела могат да се наблюдават при пациенти с астма, сенна хрема, екзема и атопичен дерматит. Не бива да се забравя обаче, че IgG антителата могат да бъдат физиологичен отговор на имунната система на червата към антигенното представяне на храни. Счита се, че наличието на IgG антитела към дадени хранителни антигени представлява защитен механизъм на организма и поради тази причина не би трябвало да бъдат индикатор за болестност, т. е не представляват диагностичен интерес. Освен това, данните показват, че IgG антитела срещу хранителни антигени могат да се открият и при здрави хора. Проучванията при здрави деца са показали високи нива на специфични IgG антитела към мляко и яйца в ранните години, чиито титри постепенно намаляват с възрастта. Това може да има или да няма клинична изява.
Към момента данните, които имаме в литературата, са следните: няма единен отговор на въпроса дали хранителен режим на базата на IgG тестове има положителна роля при пациенти с оплаквания към храни. Критиците на тези методи, сред които Американската академия по алергия, астма и имунология (AAAAI), Канадското общество по алергия и клинична имунология (CSACI) и Европейската академия по алергия и клинична имунология (EAACI), твърдят, че IgG антителата срещу определени хранителни антигени са нормална предпазна, физиологична реакция на организма, и не препоръчват за диагностициране на хранителни алергии или хранителна непоносимост/чувствителност да се използват IgG тестове. Необходими са още проучвания, за да се установи какво е биологично-клиничното значение на повишените титри на IgG антителата и могат ли да се използват като база за подготвяне на хранителен режим. В тази връзка, диета, базирана на изследванията за IgG непоносимости, не са доказани. Това означава, че прилагането на каквито и да е диети и ограничаване на храните на база тези резултати може да не са ефективни, а от друга страна, да нарушат храненето на детето.


Здравейте, д-р Великова! Въпросът ми към Вас е какво точно измерват и показват тестовете за "хранителна непоносимост" и как се интерпретират? Преди време съм правила подобен и отново имах стойности на много от тях, без симптомите ми (подуване, газове, запек, диария) да са свързани по какъвто и да е начин конкретно с тях.

Последна редакция: пн, 06 ное 2023, 10:19 от Рaдост

# 105
  • Мнения: 59
Здравейте, Tooo,

Надявам се, че отговорът ще Ви бъде полезен, макар и закъснял от моя страна. Кърмата има много ценни съставки, които са полезни за деца на всяка възраст. По отношение на хранителната стойност - кърмата се адаптира спрямо нуждите на бебето/детето при кърмене, а ако давате на по-голямо дете в чашка, това е полезен начин то да получи допълнително имунологични фактори на защита.
Имайте предвид обаче, че кърмата, сама по себе си, не може да предпази детето от боледуване. При среща с вируси, особено в детско заведение, то ще е уязвимо, колкото и другите деца.


Здравейте, д-р Великова. Ако давам кърма на дете на 3 години и половина ще повлияе ли това положително на имунната система или на такава възраст вече няма особено значение?
Детето е кърмено до 1 година и 3-4 месеца. После тръгна на ясла и последната година започна по-често да я хващат всякакви вируси и бактерии. В началото в яслата беше по-добре и по-бързо бореше всичко. Сега сякаш няма край и дълго време я лекуваме. Опитах да подпомогна организма с какво ли не и сякаш няма ефект.
Имам и бебе на 4 месеца, което е изключително кърмен. Та чудя се дали да се цедя и да давам на голямо по 50мл. да кажем?

Последна редакция: пн, 06 ное 2023, 10:20 от Рaдост

# 106
  • Мнения: 289
Здравейте,

От близо година почти всеки месец има период от около седмица, в който ме боли/дразни гърлото. Взимали са ми гърлен секрет - излиза чист. УНГ не ме взимат насериозно, понеже секретът е чист, често дори и гърлото не е зачервено. Има ли изследвания, които мога да си пусна, защото искам да разреша този проблем, изключително ми е дискомфортно всеки месец. И една седмица изкарвам с лукчета, стрепсилс и подобни, и един ден се събуждам и гърлото почти магически ми е минало. В същото време цялото семейство е здраво, та не считам, че е някой вирус, а и чак всеки месец..
Много ще Ви бъда благодарна ако ме насочите в някаква посока.

# 107
  • Мнения: 59
Здравейте, Mako,

Много зависи какъв е имунният дефицит. Хранителните добавки, които имат и свойства върху имунната система, биха могли да навредят, ако няма достатъчно проучвания за тяхната безопаснист и ефективност. В повечето случаи добавките подкрепят, но не могат да бъдат единственото лечение при имунен дефицит.

Здравейте, д-р Великова! Детето ми е на 2 г с вроден имунен дефицит .Мога ли да му навредя , ако му давам от този сироп?

# 108
  • Мнения: 59
Здравейте, pavlin_76, задайте си въпроса, ще се постарая да Ви отговоря максимално подробно и в срок до няколко дни.


Здравейте, дали отговаряте още др Великова, понеже имам въпрос към вас
Благодаря,

# 109
  • Мнения: 381
Благодаря, д-р Великова!

# 110
  • Мнения: 56
Здравейте, д- р Великова,

Как да разбере човек дали му е спаднал имунитета - какви изследвания да си направи (кръвни, урина) за тази цел?
Предполагам, че са много важни стойностите на витамин Б12 и витамин Д.
Благодаря ви!

# 111
  • Мнения: 826
Здравейте, Д-р Великова!

Толкова се радвам, че отговаряте на въпросите ни тук.

Имам и аз един въпрос към Вас.
На 31г. съм. За съжаление след тази изолация покрай пандемията, и доста стрес покрай боледуванията на децата ми, имунитетът ми се срина буквално.
От човек, който боледуваше веднъж на година с лека хрема, се превърнах в боледуващ на 20 дни човек. Буквално 20 дни.
Като вече вирусите ме удрят и директно в ушите. Нещо, което и в детска възраст не ми се е случвало.

Приемам Микоменд. По препоръка на УНГ, след като споделих за честите ми боледувания.

Изследвах витамини, пусках ПКК, имам дефицит на Д и В12, като приемам добавки за тях от два месеца и се повлияват добре стойностите.

Как още да си помогна, не съм адекватна по този начин и като не мога да се грижа пълноценно за семейството си. Постоянно съм болна. 😔😔😔

Разходки, хранене, гледам да приемам плодове/зеленчуци редовно, но и стресът явно влияе неблагоприятно на организма.

# 112
  • Мнения: 770
Здравейте, доктор Великова!
Имам две деца, едното е на 3 години и 3 месеца, а другото сега става на една. Скоро ни предстои ваксината против морбили и като цяло съм от майките, които се страхуват от ваксините. Голямото дете ходи на детска градина и боледува минимум 1 път месечно. Притеснявам се като поставим тази ваксина и каката донесе някакъв вирус вкъщи да не се получи някаква реакция при бебето. А пък не ми се струва и правилно да не ходи на градина почти месец. Какво бихте ме посъветвали по този въпрос? Как е най-безопасно да постъпя? Каката имаше много силна реакция към тази ваксина и затова се тревожа.
Също искам да ви попитам за 3 годишно дете, което често боледува, колко често мога да давам изопринозин? Като че ли като направим един 10 дневен курс после е една идея по-добре с вирусите. Но колко често мога да давам и изобщо правилно ли е това? Като допълнение да кажа, че често стига до антибиотик.

# 113
  • Мнения: 4
Здравейте, д-р Великова,

При съмнение за свръхреактивен имунитет (например вследствие на неколкократно прекаран Ковид през къси периоди), какви изследвания биха показали, че става въпрос за именно такова състояние - свръхреактивен имунитет? Питам ви и ми е важно, защото от скоро получавам сериозни оплаквания от дългогодишно консумирани храни, лекарства и козметика - и се чудя дали са алергии или са следствие на шокова реакция на организма чрез имунната система (вследствие на Ковида, прекарван доста тежко)? А възможно ли е дори да са и двете хипотези факт - хем алергии, хем свръхреакция на имунната система?
Много ви благодаря!

# 114
  • Благоевград
  • Мнения: 24
Здравейте д-р Великова!
Имам въпрос относно изследвания на чревен микробиом при дете и разчитане на резултатите.

# 115
  • Мнения: 59
Здравейте, Еленчето,
Бих Ви посъветвала да потърсите второ мнение от специалист УНГ. Ако микробиологията е чиста, то трябва да се има предвид, че някои вируси се откриват само с PCR - EBV, CMV, HPV, т.н. Трудно може да се дискутира проблемът онлайн, направете още консултации.

Здравейте,

От близо година почти всеки месец има период от около седмица, в който ме боли/дразни гърлото. Взимали са ми гърлен секрет - излиза чист. УНГ не ме взимат насериозно, понеже секретът е чист, често дори и гърлото не е зачервено. Има ли изследвания, които мога да си пусна, защото искам да разреша този проблем, изключително ми е дискомфортно всеки месец. И една седмица изкарвам с лукчета, стрепсилс и подобни, и един ден се събуждам и гърлото почти магически ми е минало. В същото време цялото семейство е здраво, та не считам, че е някой вирус, а и чак всеки месец..
Много ще Ви бъда благодарна ако ме насочите в някаква посока.

# 116
  • Мнения: 59
Здравейте, Pretty_real8,
Има изследвания, които могат да бъдат направени, но те варират спрямо клиничната картина (оплаквания и т.н.). Но дори да си направите имунологични изследвания (напр. казвате в някоя лаборатория), след това трябва да бъдат интерпретирани от специалист и да бъде назначена имунопрофилактика или имуномодулация. Затова и най-добре е да направите задълбочена консултация със специалист по клинична имунология. Да, тези два витамина са с важно значение за имунната система.


Здравейте, д- р Великова,

Как да разбере човек дали му е спаднал имунитета - какви изследвания да си направи (кръвни, урина) за тази цел?
Предполагам, че са много важни стойностите на витамин Б12 и витамин Д.
Благодаря ви!

# 117
  • Мнения: 59
Здравейте, Lady04,
Ако боледувате твърде често, продължително или с усложнения, то тогава е добре да се направи консултация, да се пуснат изследвания и след това да се направи схема за имуномодулация, ако се налага такава. Всичко останало, което правите, също подкрепя имунната система да работи оптимално.

Здравейте, Д-р Великова!

Толкова се радвам, че отговаряте на въпросите ни тук.

Имам и аз един въпрос към Вас.
На 31г. съм. За съжаление след тази изолация покрай пандемията, и доста стрес покрай боледуванията на децата ми, имунитетът ми се срина буквално.
От човек, който боледуваше веднъж на година с лека хрема, се превърнах в боледуващ на 20 дни човек. Буквално 20 дни.
Като вече вирусите ме удрят и директно в ушите. Нещо, което и в детска възраст не ми се е случвало.

Приемам Микоменд. По препоръка на УНГ, след като споделих за честите ми боледувания.

Изследвах витамини, пусках ПКК, имам дефицит на Д и В12, като приемам добавки за тях от два месеца и се повлияват добре стойностите.

Как още да си помогна, не съм адекватна по този начин и като не мога да се грижа пълноценно за семейството си. Постоянно съм болна. 😔😔😔

Разходки, хранене, гледам да приемам плодове/зеленчуци редовно, но и стресът явно влияе неблагоприятно на организма.

# 118
  • Мнения: 59
Здравейте, Shanan4e,
Поставянето на ваксината няма да повлияе на имунитета на нито едно от децата, не се изчаква време след ваксина, вирусни инфекции нямат връзка с нежеланите лекарствени реакции.
На въпроса за изопринозин не мога да Ви отговоря, аз го изписвам само след като съм направила необходимите изследвания.

Здравейте, доктор Великова!
Имам две деца, едното е на 3 години и 3 месеца, а другото сега става на една. Скоро ни предстои ваксината против морбили и като цяло съм от майките, които се страхуват от ваксините. Голямото дете ходи на детска градина и боледува минимум 1 път месечно. Притеснявам се като поставим тази ваксина и каката донесе някакъв вирус вкъщи да не се получи някаква реакция при бебето. А пък не ми се струва и правилно да не ходи на градина почти месец. Какво бихте ме посъветвали по този въпрос? Как е най-безопасно да постъпя? Каката имаше много силна реакция към тази ваксина и затова се тревожа.
Също искам да ви попитам за 3 годишно дете, което често боледува, колко често мога да давам изопринозин? Като че ли като направим един 10 дневен курс после е една идея по-добре с вирусите. Но колко често мога да давам и изобщо правилно ли е това? Като допълнение да кажа, че често стига до антибиотик.

# 119
  • Мнения: 59
Здравейте, Beauty_everywhere,
Не съществува такъв термин "свръхактивен имунитет". Вероятно говорите за нарушена регулация на имунната система. Такава се наблюдава при автоимунитет, а може и след преболедуване от някои инфекции и други състояния. Ако получавате реакции от храни, козметика и лекарства, то трябва да се консултирате с алерголог и да се уточни дали са алергични реакции.


Здравейте, д-р Великова,

При съмнение за свръхреактивен имунитет (например вследствие на неколкократно прекаран Ковид през къси периоди), какви изследвания биха показали, че става въпрос за именно такова състояние - свръхреактивен имунитет? Питам ви и ми е важно, защото от скоро получавам сериозни оплаквания от дългогодишно консумирани храни, лекарства и козметика - и се чудя дали са алергии или са следствие на шокова реакция на организма чрез имунната система (вследствие на Ковида, прекарван доста тежко)? А възможно ли е дори да са и двете хипотези факт - хем алергии, хем свръхреакция на имунната система?
Много ви благодаря!

# 120
  • Мнения: 59
Здравейте, Line of Light,
Не анализирам резултати от такива изследвания (микробиом, ознулин, хистамин, ИгГ антитела за непоносимости), тъй като научните данни за тях ги отричат като информативни, както и не мога да поема ангажимент да анализирам изследвания във форуми и социални мрежи. Най-добрият вариант за Вас е да се обърнете към съответния лекар, който е назначил изследванията, за интерпретация.

Здравейте д-р Великова!
Имам въпрос относно изследвания на чревен микробиом при дете и разчитане на резултатите.

Последна редакция: пн, 15 апр 2024, 09:34 от Рaдост

Общи условия

Активация на акаунт