Хиперактивно ли е детето ни и как да му помогнем да балансира своето поведение?

  • 16 349
  • 38
  •   2
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 38
Училищната среда открива цял един нов свят за детето и отключва много притеснения у родителите. Пренебрегваният проблем със свръхактивността, приемана преди като нормална, безобидна палавост (кое дете не е палаво?) се превръща в непреодолим проблем с дисциплината. Непоследователността и непостоянството, определяни в ранното детство като буден ум или многостранни интереси на детето, се трансформират в проблеми с концентрацията и усвояването на учебния материал и съответно водят до изоставането му в училище.

Синдромът на дефицит на вниманието с или без хиперактивност е често нарушение в детската възраст. В различните държави се отчита честота между 5 и 10%. Децата в това състояние имат проблеми с вниманието и концентрацията. Те изпитват трудности да самоконтролират поведението си и са свръхактивни. При някои се наблюдава само дефицит на вниманието, при други то е придружено и с хиперактивност. Тези симптоми пречат на обучението на децата, а често създават и конфликтни ситуации в училище. При някои хора състоянието продължава да ги съпътства и в зрелия живот и създава проблеми на работното им място и в ежедневието.



Симптоми, които може да говорят за наличие на СДВХ – синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност

Проблеми с вниманието – детето лесно губи интерес, справя се по-зле от връстниците си с рутинни задачи, които изискват по-дълго изпълнение и не са им интересни. Често губи предмети. Не може да извършва логически задания. Не може да изслушва събеседника си.

Хиперкинетичност – липса на постоянство, преминаване от едно нещо на друго, недовършване на дейностите, хаотично поведение, липса на самоконтрол. В двигателен аспект детето може да има трудности с моторната координация, повишена подвижност, когато се изисква по-голям покой.

Импулсивност – поемане на рискове без мисъл за последствията, необмислени реакции, невъзможност да се контролират, когато желанията им не са задоволени веднага, изявена нетолерантност в игрите с другите.

Съвременната медицина предлага няколко медикамента за подобряване на състоянието, но те не са ефективни при всички пациенти, а нежеланите лекарствени реакции са много и често сериозни.
Какви са алтернативите на лекарствата за повлияване на това състояние?



Омега-3 мастни киселини
Множество проучвания показват, че децата, засегнати от синдрома на хиперактивност и дефицит на вниманието, имат нарушен баланс между омега-3 (EPA и DHA) и омега- 6 мастни киселини и по-ниски нива на цинк и магнезий.

Цинк
Цинкът е основен микроелемент в живите същества. Хората набавят необходимия им цинк чрез храната, като около 38% от цинка, който се съдържа в нея, се резорбира в кръвта. Дефицитът на цинк е често срещан сред хората с ментални и поведенчески проблеми. Установено е, че голяма част от децата със синдром на хиперактивност и дефицит на вниманието имат някаква степен на цинков дефицит – от гранични стойности до тежък дефицит.

Магнезий
След проведени кръвни изследвания на деца със синдром на хиперактивност са установени занижени стойности на микроелемента магнезий. Добавянето на магнезий към комбинация от омега-3, омега-6 и цинк подобрява значително симптомите при хиперактивните деца.

През 2010 г. е проведено едно от най-големите проучвания, включващо 810 деца на възраст между 5 и 12 години със СДВХ. Всички те са приемали за период от три месеца специална хранителна добавка Есприко, в чийто състав влизат омега-3 (EPA и DHA), oмега-6, цинк и магнезий в специално разработен синергизъм. В края на третия месец се установява значително подобрение както в поведението на децата, така и по отношение на дефицита на внимание и качеството на съня.



Есприко е продукт, специално разработен за хиперактивни деца, под формата на сашета или дъвчащи капсули с приятен плодов вкус. Съдържащите се в Есприко омега-3 и омега-6 мастни киселини, в комбинация с магнезий и цинк, са от съществено значение за поддържане на нормалната функция на мозъка. Допълнителният дневен прием на тези вещества може да помогне за осигуряването на оптимална концентрация и внимание, както и да способства за балансирано и уравновесено поведение при децата.

Дозировка: Деца от 5 години: препоръчителната доза е 4 капсули дневно, разделени в два приема – 2 сутрин и 2 вечер, по време или след храна. Продуктът е подходящ за деца над 5 години. Съдържа рибено масло и масло от вечерна иглика.

Споделете своя опит и изпробвайте Есприко!
Активно, палаво или хиперактивно е вашето дете? Споделете до 20 декември какви симптоми забелязвате в него и по какъв начин досега сте опитвали да му помогнете. Трима от потребителите, които споделят своята история, ще имат възможността да спечелят по две опаковки от продукта.

Повече информация може да откриете тук
Проф. Ваня Матанова говори за синдрома на дефицит на внимание

Последна редакция: пн, 11 дек 2017, 11:46 от Редактор**

# 1
  • София
  • Мнения: 2 099
Детето ми е на  5 г. и половина, но още от първа група в градината госпожите ме посъветваха да го запиша на всички възможни занимания с движения - като футбол и народни танци. Проблемът е, че не разрешават в самата детска градина да се тича и подскача, а детето ми се нуждае да изразходва енергията си някъде. Вероятно е хиперактивно, но не знам какво точно означава тази "диагнози" извън рамките на нормалната детска активност. Давам му витамини за имунната система, особено зимните месеци, но така получава още повече енергия, която има нужда да изразходва. Сега и възможността за игра навън е доста малка. Остава вариант да го запиша на спорт в зала, но пък още е малък за  активен спорт. Прочетох Есприко - мисля, че е много добър продукт. Радвам се, че няма химия в него.

# 2
  • Мнения: 3 799
Синът ми е на 8г и имаме съмнение,че има дефицит на внимание и може би хиперактивност.
Трудно се справя с материала в училище,прави много грешки за неща които знае,ужасно е разсеян постоянно губи ,забравя не помни къде какво е станало.
Вече на няколко пъти си причинява сериозни травми от невнимание и разсеяност.
Често си мисля по какъв начин с пиене на витамини и добавки да му помогна четох добри отзиви за Есприко
и бих ги му давала за да видя дали ще се повлияе по някакъв начин.

# 3
  • Мнения: 5 149
Дъщеря ми на моменти е много съсредоточена, на моменти - бърка и най-лесното от невнимание. Много е активна, постоянно е в движение и много невнимателна. Удря се постоянно в нещо - врата, маса, стол. Все е със сини петна някъде по тялото си. Не преценява рисковете и евентуалните опасности от действията си. Освен това трудно заспива, неспокойна е много преди заспиване. Бих опитала с Есприко за справяне с тези проблеми.

# 4
  • София
  • Мнения: 964
Както се казва хиперактивноста е диагноза,която се поставя от лекар-специалист.Моето дете няма поставена такава диагноза на документи,той просто е много енергичен. Ходи на училище,след това на двучасова тренировка,след което трябва да пише домашни,остава му малко време за игра.Това е всеки Божи ден без неделя,когато пък ходи на английски език.Мога да кажа,че времето му е 100% запълнено и не се застоява дори за час,но това не му пречи да продължава да кипи от енергия.Не може да стои мирен,дори докато се храни.Върти се,скача,говори,намира си игри или друго занимание - общо взето не може да прави само едно нещо,трябва поне две едновременно. Simple Smile Трудно се съсредоточава,но повечето неща ги прави с интерес,дори през това време да започне да се занимава с още нещо. Той е на 8г. и го обичам такъв-какъвто е.Палав,разхвърлян,разпилян..понякога викам и се карам,но в същото време аз зная,че той е такъв по природа,а не просто в някакъв момент да проявява такова държание. Единственото,което ми се иска да променя е неговата нервност и избухливост. Понякога толкова много се ядосва,нервира и избухва до такава степен,че ми е трудно да го укротя. Може би това е част от неговия характер,но определено искам да му помогна да се справи с това напрежение.Отделно е много нетърпелив. Досега не съм използвала никакви медикаменти  Hug

# 5
  • София
  • Мнения: 164
Имам син на 5 години и половина. Много жизнено и енергично дете, понякога направо се задъхвам да го следвам в различните му приумици, трудно задържа вниманието си върху едно нещо дълго време, друг път е по-спокоен и търпелив. Старая се да прекарваме възможно най-дълго време в разходки и игри навън, но в този сезон не става. Замислям се как ще е в училище, питам се поведението му дали не се дължи на недостатъчно общуване с негови връстници.

# 6
  • Мнения: X
Дъщеря ми е на 5 години.Диагнозата и епилепсия като придружавящи към нея са смесени специфични разстройства в психологичното развитие.
Липсва и  концентрация задържа вниманието си не повече от 5 минути,трудно изпълнява зададените и задачи,на моменти  е раздразнителна.
Въпреки,че е на 5 по говор е на ниво 3 годишно дете.Има забавяне в проговарянето и разстройство в експресивната реч.С нея работят екип от специалисти.Психолог,Ресурсен учител и Логопед.Напредваме много бавно.Все повече се замисляме да добавим допълнително медикаменти и хранителна добавка, след консулт с лекуващата лекарка се спряхме на омега-3 и омега-6 .
Четох добри отзиви за Есприко и бих го изпробвала с голяма надежда Simple Smile
Успех на всички в играта Simple Smile

# 7
  • Мнения: 610
Детето ми е на 11 години и е доста активно.Има много енергия за изразходване.

# 8
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 788
малката Анеса е н 2.5 години, но е хипер хипер  активна. спи малко, трудно заспива по 1 час си говори и пее в леглото. игрите бързо й о омръзват. водя я на вън и на детски парти центрове, за да горим енергия Joy

# 9
  • Мнения: 4 841
Синът ми е... дори не знам как да опиша проблема. Не е хиперактивен, имам съмнение за дефицит на вниманието, но няма такава поставена диагноза. Трудно се концентрира, импулсивен е, понякога агресивен. Сега е в първи клас и на фона на останалите деца е над средното ниво на класа. Учи бързо, нооо когато той прецени. От шест години се боря с проблема и търся решение. Има напредък, но много бавно се случват нещата. Видимо е по различен от останалите деца. До сега не сме пробвали никакви лекарства или добавки. Не смея да давам нищо без лекарско предписание, а психолога не споменава нищо по този въпрос.

# 10
  • някъде
  • Мнения: 4 956
Синът ми е на 11 години, активно, будно и енергично дете.

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Когато синът ми беше малък имах съмнения, че е хиперактивен, стараех се да му осигурявам достатъчно физическа умора, игри, смях и спокойствие в същото време. Бях взела веднъж и едно детско билково сиропче с лек успокоителен ефект. Не подейства и се отказах. Детето "го израстна" с времето. Сега дъщеря ми има на моменти такива епизоди. На този етап не съм сметнала за необходимо да вземам някакви по-специални мерки.

# 12
  • На брега на морето
  • Мнения: 614
Големият ми син е доста импулсивен, активен и на моменти доста разсеян. На няколко пъти ми е минавала мисълта за консултация с лекар, но след разговори с педагозите се разубедих.

# 13
  • Мнения: 605
Синът ми има проблем с търпението, но не мисля, че е хиперактивен. Има обаче какво да се работи по отношение на по-бавно говорене, повече усърдие в ученето и т.н.

# 14
  • Мнения: 1 972
Малкият ми син трудно се задържа на едно място, когато трябва да седи, например по време на ядене. Постоянно се движи, вдига си краката, променя позите, намества се, върти се. Не знам дали е хиперактивност, защото иначе е сравнително кротък. Справям се като говоря постоянно.

# 15
  • Мнения: 394
Детето ми е на 9 години и е доста,ама доста активно

# 16
  • Мнения: 2 558
Дъщеря ми на моменти е много съсредоточена, на моменти - бърка и най-лесното от невнимание. Много е активна, постоянно е в движение.

# 17
  • Мнения: X
Синът ми е на 11 години, диагностициран с разстройство на училищните умения и работим с психолог, логопед и  ресурсен учител. Най- големия проблем е дефицитът на вниманието.

# 18
  • Мнения: 2 180
Ситуацията е непроменена при нас още от раждането му. Бебе да се усуква и да си държи главата от първия ден, беше нечувано. Жилав, нервен и проблемен, и до днес. А така се надявах в даден момент да се успокои, защото познатите ни дечица преминаха през всякакви периоди, докато при нас е ежедневен кошмар.
Парадокс е, че е най-добрият в класа си- чете гладко, смята на ум по-бързо от мен и иска задачи за по-горни класове. Но вкъщи е голяма борба да седне да си напише домашното.  ooooh! Също така избягва физическа активност навън (бях го записала на спорт и карате, но отказа да ходи) и дори е "спънат". Види ли сняг, не си показва носа навън, докато другите лудуват с шейните...
Но вкъщи е като тазманийския дявол. Не сме сядали никога заедно да се храним, защото той не може да стои мирен и трябва да го храним все още, доста често обикаляйки из стаите. Краката му винаги тропат, ръцете се мятат, усуква се, чекне се...
За съжаление при нас няма специалист към когото да се обърна. Симптомите са противоречиви- в един момент мисля за хиперактивност, в друг за аутизъм.

# 19
  • Мнения: 1 796
И двете ми момичета са палави, а голямата пък е доста разсеяна, което със сигурност ѝ е проблем в училище

# 20
  • Мнения: 184
Какво е алтернативата на Есприко за дете на 3 години?

# 21
  • Мнения: 184
И какво е мнението ви за Ефа бленд за деца?
https://revita.bg/памет/efa-blend-za-detsa-445-mg/

# 22
  • Варна
  • Мнения: 210
Моят син е на 9 години. Проблемът при него е неустойчивото внимание и трудна концентрация. В момента давам Омега 3 и Цинк. Мисля като свършат да пробвам и Есприко.

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 12 814
Аз дори и да не спечеля,мисля да закупя продукта Есприко и да давам на моя син.Той е на 11 години и много често има проблем с главоболие,което се проявява най-често когато е развълнуван или много изморен.Посетихме детски невролог,тя ни изпрати на ЕЕГ и резултатите за щастие са повече от добри.Заключението обаче е,че синът ми страда от мигрена.Изписа ни нурофен при болка и точно омега 3,цинк и магнезий.Не знаех за Вашия продукт и закупих на други марки.Формата,в която се предлага е повече от добра,със сигурност ще го изпробваме.
Синът ми има и проблеми с концентрацията,винаги е неразбрал,почти винаги не му е стигнало времето,за да се справи с поставените задачи в училище и ги пишем у дома.Преди малко учихме за утре,защото той твърдеше,че нямат нов урок за утре по Човекът и природата,аз за съжаление не погледнах тетрадката и синът ми малко преди да си легне се сети,че все пак имат урок.Искрено се надявам тези моменти да отминат и да овладеем пристъпите на главоболие .
Редактирам се,за да добавя един притеснителен за мен случай в училище,който за щастие не се е повтарял.Правили тест в училище,но моят син си гледал през прозореца и не пишел.Учителката няколко пъти му направила забележка,но синът ми изобщо не започнал да работи.Естествено получи двойка(една от малкото,които досега е получавал) и много плака.От тогава не е правил подобно нещо,силно се надявам да не се повтаря този случай.

Последна редакция: ср, 13 дек 2017, 23:20 от mariqivanova799

# 24
  • София
  • Мнения: 9 618
Дъщеря ми е на 4г и 3 месеца. Виждам, че Есприко е за деца над 5-г възраст, но съм склонна да го пробваме (евентуално в по-ниска доза след консултация с педиатър) .  Много е любознателна, постоянно задава въпроси и иска да й чета енциклопедии, но в същото време трудно задържа вниманието си върху едно и също нещо за повече от няколко минути. Постоянно е в движение. Няма търпението да се занимава с неща, изискващи плавни движения, всичко тряблва да се случва на момента и ако види, че нещо й се отдава трудно, се отказва бързо. Невнимателна е - удря се и пада по.често от връстниците си.Скача, тича, емоционална е. Това са характерни особености за възрастовата й група по принцип, но често ми се струва, че при нея са по-силно изразени, сравнено с връстниците й. Силно своенравна е. На моменти ми е невъзможно да контролирам поведението й, но не е агресивна. Понякога казва за някои свои действия, че не иска да постъпва така, но не може да се спре.

# 25
  • Мнения: 793
Имам съмнения, че детето ми е хиперактивно и с дефицит на внимание. Има проблем с концентрацията и трудно се задържа на едно място. Бързо губи интерес и бърза да се захване с нещо друго.

# 26
  • Мнения: 287
Детето ми е с диагноза аутизъм, има и СДВХ . За първи път попадам на информация за хранителната добавка Есприко. Прочетох съдържанието й и се надявам да има ефект от нея!

# 27
  • Мнения: 2 119
Детенцето ми е супер щуро и палаво дете! Активно до мой припадък - той не сяда никога, не мирува никога. Не търпи  забележки или чужда намеса, изключително своенравен е!
Но да ми е жив и здрав!Обичам си го много!

# 28
  • Мнения: 4 606
При братчето ми (на 7 г.), когато стои и при мен, забелязвам много от характерните симптоми на СДВХ - трудно се концентрира, особено когато трябва да си пише домашните, дори понякога плаче, макар че се справя сравнително добре с учебния материал, поне за момента, което отдавам и на по-добре развитата му зрителна памет. Но го прави много бавно, в училище почти винаги е последен, защото се разсейва. Единственото нещо, което задържа по-дълго вниманието му са компютърните игри. Unamused Много необмислени и импулсивни реакции, въобще не може да се пази сам, трябва непрекъснато да му се напомня - да внимава с едно или друго нещо, защото ще се нарани, да се огледа преди да пресече и т.н. Баща ми и майка му не обмислят среща със специалист или прием на някакви лекарства, защото смятат и че проблемът не е голям, а той е просто палав, а и не искат лекарствата да му навредят, да го променят - да стане апатичен, сънлив и т.н. Мисля да им предложа Есперико като алтернативен вариант, за да видим дали ще има някакъв положителен ефект върху него.

# 29
  • Мнения: 838
запис, и ние май сме в тази графа.

# 30
  • Мнения: 549
Без да са Хиперактивни и с дефицит на вниманието, мисля да пробваме с децата добавката Есприко за по-добра концентрация и качество на съня.

# 31
  • Мнения: 296
не бих пробвала тази добавка, ще потърся храни, че да се оправи цинкът и магнезият.

# 32
  • София
  • Мнения: 564
Не бих казала, че детето ми ученик е хиперактивно, но има моменти, в които не може да се концентрира, избухливи моменти също. Така че, мисля че тази добавка е добра идея да се подпомогне детския организъм.

# 33
  • Мнения: 296
В чужбина тази дума "Хиперактивно" я слагат на почти всяко българско дете. Темперамент, какво да се прави.

# 34
  • Димитровград
  • Мнения: 1 745
Хиперактивна и много разсеяна. Мисълта и подскача от тема на тема и никога не спира на едно място.
Давала съм детски витамини за повишаване на вниманието и концентрацията. Темперамент явно.

# 35
  • Мнения: 3 661
В чужбина тази дума "Хиперактивно" я слагат на почти всяко българско дете. Темперамент, какво да се прави.
Демек, нещо като национална черта!

# 36
  • Кюстендил
  • Мнения: 425
Нашето малко дете е изключително палаво и буйно. Непрекъснато тича, дори в стаите. Не съм правила опити да му помагам по никакъв начин, просто го оставям да се надивее, за да се измори и да заспи по - бързо. Ако го сложа в леглото преди да се е изморил достатъчно, се върти поне два - три часа.

# 37
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 425
То явно почти няма родители, които да не се съмняват я за хиперактивност, я за аутизъм, я за друго нещо... Но трябва да е ясно, че енергично дете невинаги значи хиперактивно, както и разсеяно дете невинаги значи дете с дефицит на вниманието. Просто критериите е необходимо да се обследват внимателно и предпазливо, от специалист, не от родител/и, близки, приятели, дори не от учител.

Защото синдромът на хиперактивност с/без дефицит на вниманието е сериозна диагноза, която може да се постави само от квалифициран психолог/психиатър, след определена възраст на детето и след проведен разговор с родителите, детето, но и, предполагам, не преди продължително наблюдение, защото хиперактивността е системен проблем, а не период или момент/моменти (каквито повечето деца имат). За разлика от периодите, моментните състояния или особеностите на характера на детето, синдромът на хиперактивност ако бъде игнориран и нелекуван, се задълбочава (докато първите просто отминават или, което ми е любимо, се „израстват“).

В работата си на преводач преди време превеждах материали за хиперактивно детенце, което тук в България в училище и навсякъде е било „остракирано“, да използваме хубавата бг дума, но намира своето място и своето „лечение“ в Англия.

От тези материали знам, че част от процеса по поставяне на диагнозата е дълъг въпросник с поведенчески модели, на който детето/родителите трябва да отговорят. Границата между  нормалните деца и хиперактивните е много размита и рисковете за погрешна диагноза са големи. А лечението е комплексно и продължително и включва промени в начина на живот, в храненето, в отношението на родителите и учителите към детето и т.н.

Точно затова е хубаво да има такива хранителни добавки като представената в тази тема, които не биха навредили и на здравите деца. Особено на тези, които не се хранят добре по принцип (според мен често хиперактивните деца не се хранят рационално). Въпреки че няма начин да не се спомене дисклеймъра на всяка хранителна добавка, че тя не заменя разнообразното и здравословното хранене, уви (колко по-лесно би било за всички!).

Последна редакция: вт, 19 дек 2017, 13:27 от Мяуче

# 38
  • Мнения: 1 577
Благодарим на всички потребители на BG-Mamma, които споделиха своята история! Vedra International ще зарадва и четвърти потребител с опаковки Есприко.

Потребителите, които ще получат по две опаковки от продукта са:

DqVoLsKi_ChArOvNa
mariqivanova799
Coolmummy
=-=-=-=-=


Честито!

Очакваме да се свържете с нас до 02.01.2018 г. на e-mail: igra@bg-mamma.com като напишете потребителското си име, електронната поща, с която сте регистрирани във форума и координати за получаване на наградата (имена, адрес и телефон за контакт).

Общи условия

Активация на акаунт