Софтуерен Университет (СофтУни)

  • 59 313
  • 187
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1
Добре, благодаря ви за отговора! Ще се радвам ако някой успее да ми отговори и на останалите въпроси!

# 91
  • Мнения: 142
Добър ден на всички! Мястото на въпроса, който ще задам не е тук, обаче не знам къде другаде мога да попитам.
 Аз съм на 17 години и съм решил, че искам да се занимавам с програмиране, обаче имам доста "минуси" в тази сфера. Та аз се интересувам от тази Академия СофтУни и обмислям да кандидатствам там догодина. Някой от вас знае ли по какъв начин си подбират студентите (смисъл това, че съм кандидатствал не е 100% сигурно, че ще бъда приет)? Именно на това се чудя какви документи искат при кандидатирането? Искат ли да погледнат как съм се справял в училище? (От сорта на това какви оценки съм изкарал на външното в 12 клас и така...)
 Колко математиката ще ми е нужна за уеб програмист? Искам да се занамавам с уеб приложения (каквито са фейсбук, инстаграм, ютюб и така). Кой програмен език най-много впасва с този вид програмиране?
 Също така последният ми въпрос е колко английски език ще ми е нужен? Аз лично оценявам английския си между 50-60%, обаче видях, че повечето книги за програмисти са на английски език, а моят английски не е "достатъчно добър", за да мога да разбера цяла книга. В СофтУни разбира се също ще ми нужен английски език, но дали това което знам ще бъде достатъчно? Също така в Академията въпросите на тестовете на какъв език са зададени английски или български (домашните работи и всичко)? Кой е главният език, който ползват? Ако и самите тестове са на английски ще ми е много трудно, даже от притеснение невъзможно!


Много се извинявам за това, че занимавам вас с тези въпроси. Писах и на самите тях (софтуни) обаче с тях 1 седмица едвам се разбираме аз ги питам едно те друго отговарят...

Не ги интересува какви оценки си имал в училище и въобще дали имаш някакво образование. Това си е твоя работа. Английски ти трябва на работно ниво, това, което знаеш ще ти бъде достатъчно за начало. В процеса на обучение сам ще се учудиш от себе си колко си дръпнал с езика защото всички материали са на английски. За математиката - ако имаш афинитет към нея е супер, ако ли не - не е болка за умиране, но определено ще ти е по-лесно ако е обратното. Относно изброените приложения, за тяха най-близо ще ти е JavaScript, но това е много, много условно казано. Порови се малко из нета и ще ти стане ясно кое те влече повече - Front-End или Back-End. За първото JS задължително. И не забравяй, че винаги можеш да си пренасочиш интересите. Няма проблем да започнеш с една технология и след това да минеш на друга. Поздравления за това, че си толкова млад и имаш визия за бъдещето си. Успех!

# 92
  • Варна
  • Мнения: 486
Отвори сайта на СофтУни, там има бутон кандидатствай!
По-нататък всичко ще ти стане ясно.
Започва се с безплатен курс, и ако по време на курса решиш че ставаш за програмист, си плащаш за изпита след него. От там нататък, ако искаш да продължиш - следващите семестри са платени.

# 93
  • Мнения: 4 740
А задължително ли е после да полагаш изпит или ти си преценяваш?

# 94
  • Мнения: 142
А задължително ли е после да полагаш изпит или ти си преценяваш?
Нищо задължително няма. Зависи ти какво искаш.

# 95
  • Варна
  • Мнения: 486
Ако смяташ че си научил достатъчно, изпита не трябва да те притеснява.
Ако се притесняваш от изпитите, по-добре се откажи от сега, в тези среди се търсят знаещи и можещи хора.
Ще се самоцитирам: Започва се с безплатен курс, и ако по време на курса решиш че ставаш за програмист, си плащаш за изпита след него.

# 96
  • Мнения: 4 740
Благодаря ви Hug
Казусът е особен - човекът, който иска да избере курс, не го вълнува дали в Академията ще го одобрят или не Wink и затова няма смисъл да ходи на изпит.
То този изпит ти дава диплома, но и без нея можеш да запишеш някой платен, вече на по-високо ниво, нали така?

# 97
  • Мнения: 1
Ако смяташ че си научил достатъчно, изпита не трябва да те притеснява.
Ако се притесняваш от изпитите, по-добре се откажи от сега, в тези среди се търсят знаещи и можещи хора.
Ще се самоцитирам: Започва се с безплатен курс, и ако по време на курса решиш че ставаш за програмист, си плащаш за изпита след него.

 Единственото, от което се притеснявам за изпита е, че може да е на английски език, но тази година ще се запиша на уроци по английски, тъй като в училище не се преподава вече. Пак казвам не съм много зле с английския мога да си превеждам едни 80-85%(горе/долу) от изреченията, но се затруднявам с това самият аз да пиша изречения (подреждането на самите думи).
   
        И благодаря на всички, които си казаха мнението!

# 98
  • София
  • Мнения: 8 671
Кодът, който пишеш е на латиница, това е синтаксисът, няма друг начин. Но реално ти учиш програмния език и си го запаметяваш , всички условия и лекции са ри на български.
От Programing basics може да си избереш какъвто език искаш- курсът е безплатен. Можеш да си платиш 50лв за изпит. В Basics те запознават с основни понятия и команди, цикли и реално решаватв задачи. Те са текстови и имат обща логика, която трябва да претвориш в програмата.
Не се искат толкова знания за формули, дроби и подобнои, а да схванеш логиката на решението. Вече нагоре по пътеката, като минеш basics си е същинското програмиране.
Аз изкарах C# и взех сертификат, записах и другите, но с тях изостанах с лекции и не отидох на изпити, защото паралелно карах и html&css, но все някога ще мина някои други basics. От септември започва Fundamentals и мисля да запиша c#, защото ми хареса и да схвана вече същинскага материя, макар първоначалният ми план да беше QA. Но виждам, че есента няма да има QA Automation(минала съм първото ниво).
Трудно е със задачките, но ти си ученик и още ти е прясно. Аз съм сигурно на близка възраст до тази на родителите ти и от 16-17 години не съм виждала формула и не бях решавала задачи. Успях да ги схвана, наложи се да си припомня някои математически понятия и действия. Но са на ниво 2-3 клас. Сложното е самата логика на решаване.

Последна редакция: пн, 08 авг 2022, 20:32 от Дези.

# 99
  • Мнения: 5 757
Условията на всички задачи след бейсик са на английски! Също и презентациите!
Доброто ниво на езика е от огромно значение!

# 100
  • София
  • Мнения: 8 671
Условията на задачите е нужно да се разберат добре, но презентациите обикновено не са сложни.
Аз трудно(да не кажа хич)говоря английски, защото ми куца граматиката, но чета книги на английски, гледам филми и сериали и нямам проблем с разбирането. Човек лесно се ориентира от обща култура, с google translate, колегите в курса също могат да помогнат.
Но не е нужно да се пише и говори на английски, мисля че това би успокоило момчето.
Но в крайна сметка е нужно да се проговори(за писането имаш време да си поправиш, да си преведеш и оформиш) и за тази цел в момента карам опреснителен курс по езика и се боря със себе си да влизам и в speaking часове 🤣 Голямо ъцане и мъцане е, но е буквално задължително за тази сфера и трябва да се отпусна.
А при децата/младите хора уж е по-лесно да се случи.

# 101
  • Berlin
  • Мнения: 11 284
Какво представлява Fundamentals?

# 102
  • Мнения: 1
Между другото забравих да спомена, че за сега съм си поставил цел за Full-Stack Developer, обаче не знам кой е по-добрият C# или Java и дали въобще има смисъл от този Full-Stack Developer или просто да си реша Front-end или  Back-end

# 103
  • София
  • Мнения: 8 671
Java е по-използван, но съответно повече хора го учат и знаят. Имам близък, който работи със C# в Апис.
Избери си нещо интересно, после откриваш кое всъщност ти се отдава. Базовите програмни езици, например, за да видиш кой ти пасва най-добре. После може тотално да завиеш в друга посока. Аз открих, че не ми се занимава с толкова творчество, като в html 😂
Abs, aко питаш за програмните езици, това е описанието на курса (12 седмици е)
Скрит текст:

С "Fundamentals Module" студентите започват да изучават вътрешната програма на SoftUni за цялостна подготовка на софтуерни инженери. Модулът разглежда фундаментални концепции в програмирането, които са основа за ефективното и качествено обучение на студентите в професионалните модули. Обучаващите се надграждат знанията, придобити в курса Programming Basics и започват да използват по-сложни похвати и структури от програмирането като: листове, речници, обекти и класове.

Изучават се допълнителни технологии, необходими за всеки един софтуерен разработчик, като HTML и CSS, HTTP, побитови операции и други. Разглеждат се основите на web разработката, както и едни от най-разпространените технологии и инструменти, с което модулът успешно изгражда представа у студентите относно предстоящите професионални модули и знанията, които ще придобият от тях, за да станат успешни софтуерни разработчици.
-Боравене със стандартната функционалност на програмния език
-Основи на уеб разработката
-Базови умения за работа с HTML и CSS
-Анализ на сложни проблеми и редуциране до компютърно-изпълними стъпки
-Работа с линейни структури от данни
-Разбиране на взаимовръзката между различни IT концепции
Иначе първото ниво на QA също се нарича Fundamentals. Учат се основни понятия, видове тестове, методологии, 7-те принципа на тестването, малко Selenium Ide, как се логват бъгове, как се описват изпълняват тестове, показват ти как се работи с Jira. След това на изпита имаш един документ с изисквания, сайт за тествате и действаш- имаш минимум бройка use case за записване, бъгове за логване и трябва да направиш няколко теста със Selenium. Бих казала, че материалът е лесен, затруднение за мен беше тестването със Selenium, защото до тогава не бях виждала код.
За Automation трябва да се поназнайва код, затова и записах C#, като ми се отвори време ще погледна и другите. Заради работата със Selenium записах и html&css.

# 104
  • Мнения: 7 988
То така или иначe Софтуни дава знания за Full-Stack. А и по принцип има смисъл, да.

Ето ти една примерна бележка от условие на изпитна задача, за да се ориентираш в английския си:

"Note: When creating HTML Elements and displaying them on the page, adhere as close as possible to the provided HTML samples. Changing the structure of the document may prevent the tests from running correctly, which will adversely affect your assessment grade. You may add attributes (such as class and dataset) to any HTML Element, as well as change "href" attributes on links and add/change the method and action attributes of HTML Forms, to facilitate the correct operation of a routing library or another method of abstraction. You may also add hidden elements to help you implement certain parts of the application requirements."

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт