Частни училища във Варна

  • 25 959
  • 119
  •   1
Отговори
  • Мнения: 95
Здравейте! Предстои ни първи клас на есен и се чудим между вариантите частно или държавно училище.
Понеже в темата за частните училища, тези във Варна въобще не са споменати, реших да пусна отделна тема.
Моля за впечатления от:
"Мечтатели"
"Малкият принц"
"Прогресивно училище"
"Юрий Гагарин"
"Аз съм българче"
Ако има и други, добавяйте.
Интересувам се заслужават ли си и какво е нивото на преподаване и дисциплината.

Последна редакция: вт, 29 яну 2019, 01:33 от Bella*

# 1
  • Мнения: 12 017
"Юри Гагарин" (на български) или "Юрий Гагарин" (на руски) - един човек е.

# 2
  • Мнения: 54
Здравейте! Предстои ни първи клас на есен и се чудим между вариантите частно или държавно училище.
Понеже в темата за частните училища, тези във Варна въобще не са споменати, реших да пусна отделна тема.
Моля за впечатления от:
"Мечтатели"
"Малкият принц"
"Прогресивно училище:
"Юрий и Гагарин"
"Аз съм българче"
Ако има и други, добавяйте.
Интересувам се заслужават ли си и какво е нивото на преподаване и дисциплината.



Здравейте аз съм учила в държавно училище, а най-добрата ми приятелка учеше в частно (Малкия принц) тя е от разглезените момичета които излизат с момчета с финансови възможности за да продължава да се вписва в тази среда, а моите родители имаха много добри възможности, но са решили че за мен ще е по лесно да израстна сред деца които мама и тати не ги глезят до безбожие !! Благодарна съм че съм станала човека който съм сега, всичко което съм сега е заради учебните заведения в които съм учила! Според мен и моите родители е най добре детето да не свиква да бъде глезено за да цени и уважава това което има, вие като плащате за такси за училище ще го глезите много повече и накрая като завърши даже няма да цени това което сте правили за него (детето)! Надявам де ме разбрахте правилно..

# 3
  • Мнения: 4 593
Изобщо не съм съгласна с поста на Lilly Jelqzkova 617429
хващам се на бас, че е писано от тийн...
Сериозно по темата, всяко частно училище е по добър вариант от абсурдите в държавното.
Юри Гагарин печели от към база, но пътуването е много за едно дете
Мечтатели с тяхната целодневна форма и транспорт е много добър вариант.
Познавам и доволни и недоволни, зависи на коя учителка ще попаднете, нищо не пречи да се опита винаги може да се премести и да се върне, обаче дете попаднало от частно в държавно училище преживява голям шок, докато обратното не е така.

# 4
  • Мнения: 37
Включвам се като човек, който работи в частно училище. Ако имах деца, на този етап поне, бих ги записала в държавно училище. Подкрепям напълно това, което казва  Lilly Jelqzkova 617429 за частното образование, но с условието, че го приемам за пълната истина само за гимнзазиално ниво. Публична тайна е, че в частни гимназии масово се записват деца, които не биха избутали държавно училище, или на които дипломата им няма да е по вкуса на мама и тати. Това го казвам от лични наблюдения, завърших езикова гимназия и през годините много съученици от различни класове бяха записани в "Малкият принц" точно по гореизброените причини. А попринцип, учи ли детето в частно училище, дори начално, му е гарантирана отлична диплома(не говоря за отлични знания, а за лист хартия с начаткани 6-ци). Гарантирани са му и специално отношение, и обгрижване. Стъклен похлупак и изолираност от реалността до някаква степен. Това е една от основните причини да предпочета държавното пред частното, не ми харесва идеята за тази изолираност, която виждам в средата при нас...

Но, от личен опит казвам и че началното частно образование си струва. Или поне не е стигнало нивото на гимназиалното такова. Както е казала yasmina
Познавам и доволни и недоволни, зависи на коя учителка ще попаднете, нищо не пречи да се опита винаги може да се премести и да се върне, обаче дете попаднало от частно в държавно училище преживява голям шок, докато обратното не е така.

Зависи от госпожата. Няма да казвам аз къде работя, но ще изкажа мнение за избоените училища, било то лично, споделено от родители или колежки с опит в системата. Надявам се е полезно.
"Юри Гагарин" е наистина най-доброто като база за момента. Няма как да го сравняваме с нито едно друго, но пътят си е.... да.
За "Мечтатили" yasmina се е изказала добре, като аз добавям, че това са и плюсовете на училище "Аз съм българче". Те, само че са нови, сега планират местене в по-голяма сграда някъде на Траката, което пак си е път, но е по-близо от Камчия.
За "Малкият принц" - там си нямам идея какво се случва в начален етап, а за "Прогресивно училище" не чувам добри неща, но може и да е просто ефектът на развален телефон.

# 5
  • Мнения: 12 017
Не съм от Варна, в нашия град май има едно основно частно, там записват деца с образователни затруднения или някакви проблеми. Наистина има по-специално отношение и търпимост, хората са доволни, но са си пари. Доста сериозна сума годишно.
Ако имате добро държавно учеше наблизо, предпочетете него. Безценно удобство  е детето да учи в близкото училище.

# 6
  • Мнения: 95
Направих си труда да видя как се класират училищата след НВО 7ми клас и ми направи впечатление, че частните никак не се класират напред :/  На НВО след 4ти не вярвам, защото там квесторите не са външни, а от училищата и помагат.
Това ме навежда на мисълта, че или не се учи на ниво или на учениците не им пука за резултата, защото така или иначе ще останат в частното, а няма да кандидатстват в ЕГ или МГ.
За Мечтатели имах надежда, но и те са назад.
За Малкият принц напоследък чувам лоши отзиви- текучество на кадри, занемарена материална база, родители, които диктуват правилата в училище. Присъствах и на детски кът, в който играха деца от въпросното училище или градина не знам, защото бяха малки, и ми направи впечатление, че бяха много разглезени и основно рускоговорящи. Наложи се да им направим забележка, защото обиждаха другите деца в къта. Майките им въобще не се впечатлиха. Но може и да е единичен случай.

Последна редакция: вт, 29 яну 2019, 13:34 от Bella*

# 7
  • Мнения: 95
Дъждец, споделете вашата теза ако имате впечатления. Нека не превръщаме темата в заяждане!

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Синът ми страда от рядко генетично увреждане, вследствие на което е крайно противопоказно да бъде удрян, ритан, блъскан и тн всякакви форми на физическо насилие. Това ми е основната причина да търся частно училище за него, защото очаквам по-добра дисциплина (не точно специално обгрижване). Насочила съм се към Мечтатели, имам познати чиито деца учат там и са доволни. Освен това, от миналото лято това училище е с нови собственици и в момента текат промени в директорски и всякакъв план, поне по това, което чувам. Не сме богати и очаквам, че там ще има деца с много големи финансови възможности, но се опитвам да си възпитавам детето в определени ценности и се надявам да подейства. Просто се страхувам от държавната джунгла наречена образователна система. Надявам се, в частното да няма такива епизоди на физическа жестокост, каквито гледаме всеки ден по телевизията из родните, държавни училища.

# 9
  • Мнения: 95
Maybelline, за Мечтатели знам от първа ръка за много приятелска среда. Имат механизми, с които карат всички деца да се чувстват еднакви и приети. В това отношение няма да имате проблеми. Проучвам ги и аз доста. Те са и едно от малкото училища,  които са класирани за държавна субсидия.
А кои са новите собственици?

# 10
  • Мнения: 37
Maybelline , добре сте се насочили относно частно или държавно при тези обстоятелства. Няма спор, че разликата що се отнася до агресията е огромна. Много родители избират частни училища именно поради различни здравословни особености и в тези моменти напълно подкрепям това решение, въпреки личните си убеждения.

Просто се страхувам от държавната джунгла наречена образователна система. Надявам се, в частното да няма такива епизоди на физическа жестокост, каквито гледаме всеки ден по телевизията из родните, държавни училища.
Напълно съм съгласна с това. Искрено Ви желая да нямате проблеми, което и училище да изберете.


Скрит текст:
Само ще вмъкна, че някои от тези деца имат поведенчески проблеми или други обсоятелства водещи до такива. Те са били 'изгонени' от не едно и две държавни училища преди да стигнат до частно. Казвам го от опит и от практиката ми в момента. Това не го пиша с цел да плаша или разубеждавам, а просто да споделя. Все пак темата е за това. С тях, разбира се, се работи допълнително, обръща се внимание, учителите винаги са с едно на ум, за да не се позволяват никакви предпоставки за неприятни случки. А, с децата с медицински особености наистина много се внимава и малкият брой ученици в клас е изключително благоприятен.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 926
От няколко месеца обучавам деца от различни училища във Варна (по проект - не съм учител). Запознах се и със седми клас от Мечтатели - впечатлена съм! Децата мислеха, разсъждаваха, дискутираха и бяха активни и любознателни в непознатата за тях тема. После разговарях с учителите им, казаха ми, че така е и учебният им процес - двустранен. Децата бяха свикнали да са активни в образованието си.
Не видях разглезени и лигавещи се, даже бяха доста оправни, за разлика от много други. Не ми се наложи, нито веднъж, да правя забележка за поведение и дисциплина.
Преди срещата си с тах, не съм мислила за частно училище за децата си, но сега (въпреки, че са още малки), сериозно се колебая, дали основното им образование да е там.

Относно "Аз съм българче", сега децата ми посещават градината, ако училището е същото, то и пари да ми дават, няма да ги пусна там.

# 12
  • Мнения: 95
Emily D, звучи страхотно! Колко деца бяха в клас?
Надявам се още хора да споделят мнение.
Хайде за Малкият принц и Прогресивното има ли някой с отзиви Simple Smile

# 13
  • Варна
  • Мнения: 926
Аз обучавах 20 деца, но това е извън училището им и могат да се запишат за участие смесено (примерно две паралелки 7 или 6 и 7). Иначе мисля, че са до 12 - 15 деца в клас.

За "Малкият принц" и аз искам да чуя информация от първа рака, защото всичко, което намирам е "на една приятелка, на снаха ѝ, племеницата..."

# 14
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Maybelline, за Мечтатели знам от първа ръка за много приятелска среда. Имат механизми, с които карат всички деца да се чувстват еднакви и приети. В това отношение няма да имате проблеми. Проучвам ги и аз доста. Те са и едно от малкото училища,  които са класирани за държавна субсидия.
А кои са новите собственици?

Доколкото разбрах, собственикът на Пътстрой го е купил.

-------

Kenma, благодаря за подкрепата Purple Heart

# 15
  • Мнения: 95


Доколкото разбрах, собственикът на Пътстрой го е купил.


[/quote]
Дали предстоят промени в учителския състав? Тази по математика била много зле. Никаква подготовка.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 1 805


Доколкото разбрах, собственикът на Пътстрой го е купил.


Дали предстоят промени в учителския състав? Тази по математика била много зле. Никаква подготовка.
[/quote]

Предполагам, защото разбрах, че досегашната директорка ще отваря ново училище, Феникс май ще се казва, и била изтеглила известно количество преподаватели. Ще разпитам моите познати, чиито деца са там от 5-6 години, да кажат какво се е променило в персонала. Ще пиша, като имам повече информация.

# 17
  • Мнения: 95
Погледнах страницата на Феникс. Наистина много от учителките се местят там. Тази по математика остава 😁 Странно защо Мянкова е изоставила/продала един вече толкова добре работещ проект,  но явно си е имала причини. Да се надяваме, че и при новите собственици училището ще работи добре и че ще вложат в него още.

# 18
  • Мнения: 95
Такааа, пресни отзиви за Малкият принц. Разбрах, че нищо не се е променило отпреди 4години като ходихме да гледаме къде да запишем детето на градинка. Днес срещнах колежка от университета, чието детенце било там и я разпитах. Ремонт нямало правен, дори децата нямали шкафчета за дрешките си и раничките си, а си окачали якетата на закачалки. Зимата буквално дрешки се търкаляли по земята. Често изчезвали дрехи, просто ги бъркали. Засичала е лелките да мият плодовете, които се дават за предиобедна закуска, директно на чешмите в тоалетните. Много били децата в групите, а помня ясно как ми обясняваха, че няма да допуснат раздуване на бройката над 18. Но явно таксите са важни и тяхната група от 12-13деца в първа група била стигнала 20. Децата били на различна възраст. Легла за всички нямало, някои спели на пластмасови легла. В стаята, в която играели, там и спели. В една група имало деца от различни набори, защото родителите им примерно искали така. Много русначета, детето и почнало да си плямпа на някакъв руско-английски, за да се прави на интересно. По нейните думи това не било добре. На мен ми е трудно да преценя. Много разглезени и с напомпано самочувствие деца, учителите не смеели нищо да им кажат. Разказа ми и за някои абсурди като подаряване на пари на учителките за Коледа от родителите и то различни суми, примерно за едната 100, за другата 200. Някои по-напористи и нахални родители директно си определяли  за кой по колко 😃🙃 Тя била шашардисана от тия "традиции" и опитала да се противопостави, но не я разбрали 😂 Това е голямо унижение за мен и простащина.   Ако е истина просто е .... не знам смешно ли, жалко ли... и така Simple Smile  Общо взето тя ми сподели, че нямат търпение годината да свърши и да се прехвърлят, защото по нейните думи средата била "силно неблагоприятна". Сега не искали, защото са платили таксата. Общо взето имало шепа родители, които въртели положението около пръста си и създавали безумни интриги и нелепи ситуации. Иначе от учителките беше доволна сякаш.
Нямало футболни или баскетболни игрища, никакъв двор, просто двора на Морското, нооо... Признавам,  аз това не погледнах като ходих, защото ме интересуваше градината основно.  Освен това понеже се помещавали в общежитията на Морско училище, си съжителствали с курсантите и били подложени на идиотски пропускателен режим. Примерно ако се наложи да си вземеш детето 2часа по-рано, не можеш.
Като я питах къде се насочват догодина, ми каза, че с частното образование били приключили. Хората са много добре финансово, така че приказката за гроздето не върви.
Сетих се, че Френското пропуснах. Добавям го.
И нека има повече отзиви. Споделяйте!

# 19
  • Варна
  • Мнения: 926
На френското, дипломите не са признати в България, нямат лиценз от МОН.

Bella, а каква е таксата на градината и училището на Малкият принц (било то и от преди 4 години)?

# 20
  • Мнения: 95
Около 6500лв, но не влизат извънкласните занимания. За тях се плащаше месечна такса.

# 21
  • Мнения: 95
На френското, дипломите не са признати в България, нямат лиценз от МОН.
Още ли нямат лиценз? Интересно. Какво се случва тогава ако дете от 4-ти клас реши да се премести? 

# 22
  • Варна
  • Мнения: 926
На френското, дипломите не са признати в България, нямат лиценз от МОН.
Още ли нямат лиценз? Интересно. Какво се случва тогава ако дете от 4-ти клас реши да се премести? 
Държи преравнителни изпити.

# 23
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
На френското, дипломите не са признати в България, нямат лиценз от МОН.
Още ли нямат лиценз? Интересно. Какво се случва тогава ако дете от 4-ти клас реши да се премести? 
Държи преравнителни изпити.

До седми клас не би трябвало да се държат приравнителни изпити. Знам за едно дете, което учеше във френското училище и след четвърти клас продължи в МГ.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 926
Е, то в МГ след 4ти клас, не е ли и без това с изпит

# 25
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
Е, то в МГ след 4ти клас, не е ли и без това с изпит

то е изпит по математика (резултати от няколко състезания), а не по български и не е върху изучавания материал в училище (или поне по-голямата част).

# 26
  • Мнения: 1 400
На френското, дипломите не са признати в България, нямат лиценз от МОН.
Още ли нямат лиценз? Интересно. Какво се случва тогава ако дете от 4-ти клас реши да се премести? 
Училището е създадено за френскоговорящи деца и дипломите от МОН не ги интересуват. Имат дипломи от френското министерство на образованието.

# 27
  • Мнения: 95
В една друга тема, една дама спомена "Демократичното училище".
Сещам се и за двете Монтесори училища.
За съжаление не мога да си редактирам първия пост и да ги добавя.
Ходих до новата сграда на "Аз съм българче". Намира се до Попската вила на Траката. Доста навътре, улиците стават тесни и при първия сняг не знам как ще е достъпът. Доста неудачно. Трябвало е в по-благоустроената част на Траката да го направят. Представлява иначе нелоша сграда. С директорката говорих само по телефона. Стори ми се доста нервна и нелюбезна.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Преподавателката от школата по математика на сина ми, спомена за това Демократично училище. Точните й думи бяха, че там "много зависи от волята на детето". Попитах я, какво значи това. Даде ми някакъв пример от сорта, че ако се запъне да не пише и чете, никой няма да го "кара". Един вид, останах с впечатление, че там всеки си прави, каквото му е кеф в момента. Накрая завърши с "Ако едно дете е свикнало да бъде управлявано, не мисля, че ще се справи в Демократичното". После четох сайта на това училище, имаше обяснение на идеологията. Определено не беше достатъчно убедителна, поне за мен. Конкретно тази наша преподавателка, която също е с малко дете каза, че ще до пуска в Монтесори училището, но нямах време да я разпитвам за мотивите й.

Имам приятелка, която работеше в Амвриканското, Талант май се казваше. Него затвориха ли го?

# 29
  • Варна
  • Мнения: 1 805


Доколкото разбрах, собственикът на Пътстрой го е купил.


Дали предстоят промени в учителския състав? Тази по математика била много зле. Никаква подготовка.
[/quote]

Вчера говорих с моята позната и потвърди, че учителката по математика изобщо не ги стягала/напъвала да учат. Понякога изоставали с няколко урока от държавното, друг път пък избързвали...
Такива неща, според мен, са поправими - разговорите на родителски срещи, нали уж са за това...

# 30
  • Варна
  • Мнения: 2 097
ЧОУ “Талант” го затвориха, да.

# 31
  • Мнения: 95
Ох това никак не ми звучи добре с тази учителка по математика в Мечтатели.
Искам като си давам парите за частно, обучението да е на високо ниво, т.е. учителите да са качествени, да изискват, не да ги лигавят децата, но и да не са фелдфебели. И материалната база да перфектна.
Предполагам може с частни уроци да се навакса, но пък с това целодневно обучение, кога? А и там часовете не свършват наобяд и после да е занималня, а се редуват час, упражнителен час, т.е.занималня. Та не става да си го вземеш след 6я час и да се готви вкъщи.
В Демократичното моето дете няма да прави нищо 😂 Не е демокрацията за него.
ЧОУ Талант сякаш имаха доскоро билбордове 🤔

# 32
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Bella*, сетих се за оня виц "Измина още една година, в която тангенс и котангенс не ми послужиха за нищо..." Simple Smile
Колежката ми каза, че материално-техническата база била страхотна. Дори можело, при предварително уговорена среша с администраторката на училището, да се отиде и да се разгледа, нещо като опознавателна обиколка.
Тъй като аз вече споделих мотивите си, защо дърпам към частното, и защитената среда е от първостепенно значение за мен, дори съм склонна да го оставя там до 12-и клас. Знам, че много хора от частните, все пак пренасочват децата си към езикови и други профилирани гимназии в държавния сектор, но аз съм с по-особено мнение за качеството и смисъла на българското образование, като цяло. Да, като всяка майка, би ми било приятно синът ми да е пълен отличник, но дали това има някаква реална добавена стойност е друг въпрос. Спомням си репортажа за финландските училища, където една учителка обясняваше, че там няма изискване да се запаметяват факти, които са на един клик разстояние в гугъл, от типа на исторически дати, височина на върхове, дължина на реки, химични елементи и тн. Основни събития и термини да, практически упражнения, да, но останалото (тази безконечна теория) е излишен пълнеж, който губи от времето на децата. Време, в което, ако имат добри учители професионалисти, да видят реалните области, в които тези деца ги бива, и да им ги развият, тогава нацията би дръпнала много напред. Аз разбирам, че за бабите и майките е жизненоважно, какво пише в бележника. Това е техния еквивалент на "мерене", лошо няма. Може би просто аз не съм толкова амбициозна. Аз изключително силно държа да се развива емоционалната интелигентност и ако детето ми срещне добри хора в това училище и стане читав човек, ще съм доволна. Имам познати, учили много, начетени, в Стани Богат се явяват...но социални умения нула, зациклили на първото стъпало на работното си място от 12-13 години и така ден да мине, друг да дойде...Но са ги натискали и са учили...Синът ми, ако ще и багерист да стане (както се заканва) Simple Smile Впрочем, един приятел ми каза, че във Варна, някои багеристи взимат по 2-3 хил заплата и сигурно се кефят на работата си, ако това са си мечтали от малки Simple Smile win-win situation. Още е малък, но една от следващите му спирки май ще е и училището по роботика, понеже това му е страстта на него.

Питах колежката ми, дали знае нещо за тази държавна субсидия.Тя ми сподели малко по-различна трактовка на нещата. Според нея, имало някаква европейска директива, която можела да задължи държавата да субсидира частните училища, както било в други държави в евросъюза, като идеята е, това трайно да намали таксите. В случая, субсидията за 2018 е била 1,400.00лв на дете, тоест таксата пада с толкова. Но все още май не е разписано точно по този начин...

# 33
  • Мнения: 1 400
И аз се оглеждам за частното училище не за да натискат детето ми да учи по монската система, а за да развие умения и способности, които виждам, че са дефицитни при държавните възпитаници. На първо място тая надеждата да не се отврати от ученето, което при другите ученици се случва още в началния курс. На второ място, за да станеш човек не е достатъчно само да развиваш интелекта си. Способността да чувстваш и да правиш нещата също не се развиват от само себе си. Днешните деца много са учили, много знаят, но в болшинството си са пълни дебили и за никаква работа не можеш да ги хванеш, дори и най-елементарната.

# 34
  • Мнения: 95
За съжаление таксата не е паднала, а май се е увеличила. Simple Smile Разбрах, че е 6500 в момента. За Мечтатели.
По принцип училищата получили държавна субсидия даже трябва да приемат 20% от децата безплатно. Такива със СОП и с дарби.
Всичко, което пишете е много хубаво като мотив, но аз мисля че то може да се случи и в среда, в която се изисква. Смятам, ме упоритостта и амбицията също са важни качества и те не изключват нито емоционалната интелигентност,  нито добротата и т.н.
Честно казано дори и от багериста работодателят няма да изисква емоционална интелигентност, а конкретни умения.
По отношение на научаването на факти и близостта на Гугъл до известна степен е така, но все пак не мога да си представя някой лекар или банкер да ми каже: "Чакай сега да проверя в Гугъл" Нали все пак той за да знае какво прави е прекарал не малко часове в заучаване на факти.
След 10 клас вече по закон от тази година отпада всичко излишно, т.е. децата са профилирани и учат това което ще им трябва по-нататък. Така, че зубренето по всичко за диплома отпада. Това е страхотно и е голяма крачка напред. И според паралелката, в която е влязъл в 7ми клас,  всеки един ученик се е насочил и към професия и университетска специалност. Но дотогава ми се вижда рисковано да се допуска изоставане в материала, защото това орязва възможностите на децата, които сменят желанията си на 2години.
За защитената среда съм категорична, че в частните ще е по-добре, но искам и учебният процес да върви на ниво. Т.е. Не искам да давам пари за частни уроци, нито да крада от свободното време на детето да го водя по такива, че да наваксва.
Изобщо сигурна съм, че нещата могат да вървят ръка за ръка. И спокойната, красива среда и добрата подготовка. Даже мисля, че при по-малко на  брой деца и по 2учителки в клас това е абсолютно очаквано.
За съжаление се наблюдава тенденция в седми клас нивото да пада, да се преподава лежееерно и да се поизостава умишлено с материала, за да  може точките от НВО да не стигнат за ЕГ и децата да останат в частното до 12кл.

Последна редакция: чт, 07 фев 2019, 07:12 от Bella*

# 35
  • Варна
  • Мнения: 926
Ice_sparki, мен точно това ме впечатли от срещата ми с учениците от Мечтатели. Не знам, кой с какви оценки е бил, но насреща си имах, разсъждаващи, мислещи деца. Те имаха социални умения, можеха да общуват, да задават правилни въпроси, за да достигнат до нужният им отговор.

# 36
# 37
  • Варна
  • Мнения: 1 805
В понеделник помолих мой близък, който имаше възможност от първа ръка, да се поинтересува от този въпрос с държавната субсидия за Мечтатели и да ми каже, каква е схемата. Днес получих отговор - да, приели са деца без такса за учебната 2018/2019, но били деца само с тежки увреждания и същевременно социално слаби (гледал се и дохода на семейството). Освен това, училището щяло да се отказва от тази програма.

Отделно звънях и в самото училище да питам за таксата - да, 6500лв е, но тя си беше толкова и преди една година, като започнах да проучвам. Администраторката, с която говорих, многократно ми натърти, че цената подлежи на множество отстъпки и всеки договор се коментира индивидуално и на място. Все още не знам, какви са тези отстъпки освен тази, за която бях чела - 10% при плащане накуп.

Bella*, може би аз не съм се изразила правилно. Лекарите и банкерите са профилирани специалисти и разбира се, е недопустимо да се консултират с гугъл. Аз говорех за подробностите от обща култура, на които толкова много се набляга. Както и да е, може би не успявам да го формулирам разбираемо, извинявам се. Ако трябва да съм честна, не познавам нито едно дете, което да е успяло да кандидатсва и влезе успешно в реномирана гимназия, единствено уповавайки се на часовете в държавното училище. Всички ходят на частни уроци. Респективно, след като частното следва програмата на МОН и ако се движи в същото темпо, като държавното (което е нашето желание), тогава по пътя на логиката, не би трябвало и децата в частното да успяват на собствени мускули да се подготвят за изпит. Може и да греша. Не мога да коментирам, дали има конспирация с умишлено саботиране на децата, с цел да се издоят финансово максимално след 7ми клас. Според мен, всичко винаги си е опирало до детето и до човека. Който му се учи, ще си учи навсякъде и обратното. Просто, в единия случай този, на който му се учи, ще му бъде предоставена по-добра среда. Аз все още вярвам, че психическото спокойствие на децата (да не се бърка с разглезване и слободия), е от голямо значение за техния успех.

За Мечтатели имам информация от първа ръка, че изключват за лошо поведение. Освен провинилия се, с него си заминават и братята и сестрите му, без оглед дали са в училището или в градината. Прекратяват договора на цялото семейство.

# 38
  • Мнения: 21 455
След 10 клас вече по закон от тази година отпада всичко излишно, т.е. децата са профилирани и учат това което ще им трябва по-нататък. Така, че зубренето по всичко за диплома отпада. Това е страхотно и е голяма крачка напред. И според паралелката, в която е влязъл в 7ми клас,  всеки един ученик се е насочил и към професия и университетска специалност.
Идея си нямаш колко далеч от истината е това, което си написала.
Скрит текст:
Тъй като темата е частните училища във Варна, няма да го коментирам тук. Но има няколко теми във форума, в които можеш да прочетеш подробности.

# 39
  • Мнения: 95
...Идея си нямаш колко далеч от истината е това, което си написала.....

Така ли? Информирах се от няколко сайта и от учители. Понеже не ми се пише, копирам от сайт, където е добре обяснено:
"Изключително важно е родители и ученици да знаят, че точките, получени на Националното външно оцеляване след 10-и клас и всички оценки по различните предмети, получени в осми, девети и десети клас няма да влизат в дипломата за завършено средно образование.

Защо тогава ни е удостоверението за завършен Първи гимназиален етап в 10-и клас? С него учениците, които желаят могат да започнат работа. Те са вече на 16 и образованието нататък не е задължително. Ако пожелаят обаче по-късно отново могат да се върнат в системата.

“Не бива обществото да остава с впечатлението, че приключването на 10-ти клас и получаване на Удостоверение за завършен първи етап е равно на средно образование и че може директно да се продължи във висше образование – не, не може”, категорична е Евгения Костадинова.

Учениците, които продължат в 11 и 12 клас ще имат или професионално, или профилирано образование. Ще се учат само няколко най-важни общообразователни предмета – български, математика, чужд език, гражданско образование, но ще има най-различни профили от по три или четири предмета.

Ще има промени в матурите. Те ще са две задължителни – едната български език на общообразователно ниво, другата – профилиращ предмет. В дипломата за средно образование ще влизат само оценките от 11 и 12 клас и матурите."
Ще поровя за темите. Ако искаш прати ми ги. Ще ми е интересно. Имам гимназист, темата живо ме вълнува. Ние сме щастливи от промените.
Мисля, че не пречи, че го дискутирахме тук в този тема. Все пак и в частните във Варна предстои от догодина  Wink

Последна редакция: чт, 07 фев 2019, 23:19 от Bella*

# 40
  • Мнения: 99
Здравейте,
благодаря за полезната тема! Включвам се да я следя и искам да задам един въпрос към по-запознатите, относно частните детски градини и училища. Има ли във Варна Т.нар. Bilingual училище? Изключвам френското, за него знам, но не ми е в интереса. Миналата година като търсих подобно място не успях да намеря, но и честно казано бързо се отказах. Знам че в Малкия принц и Талант имат някаква подобна форма на обучение, но нямам отзиви от хора, чийто деца са ги посещавали. Ще се радвам ако има някой, който да сподели информация.

# 41
  • Мнения: 95
Талант са го затворили. В Малкият принц имат английски всеки ден.
Има и много школи по английски.
http://www.englishacademybg.com/bg/varna-young-learners

# 42
  • Мнения: 99
А някакви отзиви за нивото на чуждоезиково обучение в Малкия принц? Доколкото знам те имат само часове по английски език. Разговорният е българският език.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 926


Това е от днес, снимал го е мъжът ми, мисля, че схемата за отстъпка е същата, за цените не съм сигурна

# 44
  • Мнения: 95
Аз пък звъннах да питам за таксата в училище. 6500лв. Ако се плати до края на месеца отстъпка 10%

# 45
  • Мнения: 95
А някакви отзиви за нивото на чуждоезиково обучение в Малкия принц? Доколкото знам те имат само часове по английски език. Разговорният е българският език.

Добра езикова подготовка имат уж по английски. В смисъл по-добра от на други места, защото го започват от ДГ. По руски горе долу,  по френски не, но те го учат колкото да се каже, че са го срещали Simple Smile . Часовете са малко и май само 2 години.
Във връзка с езиците, забравих да питам в Мечтатели дали започват с език от първи клас?
Като гледам цените им, си мисля че за него се заплаща като допълнително занимание в ДГ, нали?

# 46
  • Мнения: 1
Здравейте,
От известно време следя темата. Направих някои проучвания за училищата, защото и мен ме интересуват. Разбрах, че в "Мечтатели" учат английски език от първи клас с 8 часа.

# 47
  • Мнения: 1
Подкрепям, защото аз тообучва също го проучвах и даже има обучение по английски език с използване на много интересна методика.

# 48
  • Мнения: 95
KannaK, какъв метод ползват? Би ли споделила подробности?

# 49
  • Мнения: 1
И аз ги "следя" във фейсбук. Постоянно пускат по нещо. Активни са явно. Относно английския има пост от днес, от където мога само да си вадя изводи относно методите им. Децата изглеждат невероятно щастливи. Май няма нищо по-важно от това. Всъщност не знам какви са им методите, но са важни усмивките на децата. Wink

# 50
  • Мнения: 95
Така е наистина. Важно е да им е хубаво в училище и да ходят с желание.
Някой вече записал ли е детето си в първи клас? Гледах, че "Мечтатели" имат отстъпка при записване до края на месеца.
Много се чудим между добро държавно и частно. Засега по препоръки ако изберем частно, ще е "Мечтатели" или това в Камчия.
Във връзка с това да питам за началните учителки. Добри ли са? И имена ако може на тези, които ще поемат първи клас.

# 51
  • Мнения: 143
Започнах и аз моето проучване за частните училища. За Юри Гагарин ще кажа, че на моя позната детето записаха там миналата година и точно месец по-късно се отписаха, плюс още 3 деца от класа. Забележките - учителите много възрастни, не могат да се оправят с децата, децата са вечно пребити и ударени едно от друго, обучението не върви. Сутрин автобусът се движи безобразно бързо. Без учител... (което чак не ми се вярва). Децата се изсипват в двора. Някакъв хаос е докато учителите си ги съберат.
За Мечтатели - живея съвсем наблизо и всеки ден виждам децата и учителите. Родителската прослойка леко ме демотивира. Ще видим как ще потръгне с новото ръководство. Тази година ние може и да пропуснем. През септември трябва да е подг.клас.
Аз съм Българче - директорката наистина  създава впечатление за нервна, но такъв и е моделът сякаш. Simple Smile Мотивирана е, звучи амбициозно... Но до сградата не съм ходила все още.
Емили_д, казваш, че децата са ти там в градината, но в училището не би ги дала. Т. е не си доволна от градината ли? А защо са там?
В Малкия принц имам позната учителка и родители с деца там. Всички казват само положителни неща. Базата не ми харесва много там. Но, това може да се преглътне. За учениците все пак е по-добре. За градината - не.
Това е, което знам аз за сега.

# 52
  • Мнения: 95
Здравей snesh! Може ли да пишеш кое в родителите в Мечтатели те демотивира да запишеш там детето си? Предполагам не е удобно да се коментира в темата ако искаш може и на лични. Аз се замислям и за там. Още не съм ходила да говоря с директора, но ако ще е частно  клоним към това училище. Нямам цялостна представа за родителите обаче. Малкото хора, които слабо познавам, са свестни иначе. Благодаря ти предварително!

# 53
  • Варна
  • Мнения: 926
snesh децата ми бяха в "Аз съм българче" отписах ги след 4 месеца. Сега са в "Мечтатели" и вече със сигурност искам и да учат там.
Относно родителите има най- разнообразни птици. Но аз мисля, че разнообразие има на всякъде.
Нека не си говорим глупости, че всеки който може да си позволи частно образование е "тъпа мутра" (или изберете си определение, което ви харесва в този дух).

# 54
  • Мнения: 143
Ооо, не съм имала предвид "мутри", визия или нещо подобно. Нито пък искам да обидя някого. Забелязвам, че често и много родители си водят децата кой когато реши. Била съм свидетел на неприятно отношение към учителите в двора. На което стават свидетели и децата, а учителите са безсилни... Но сигурно сте права, че такива образи има навсякъде. Просто аз тук ги виждам. Simple Smile  Чудесно е да чуя от вас, че сте доволна. Явно новото ръководство добре усвоява обекта. Simple Smile Ще го имам предвид.

# 55
  • Мнения: 95
Току що видях, че Американското училище "Талант" си работи.
Обявили са прием за 2019/2020.
http://www.talentschool-varna.com/%d0%b4%d0%be%d0%ba%d1%83%d0%bc … 0%ba%d1%81%d0%b8/

# 56
  • Мнения: 1
Здравейте! Някой има ли впечатления за подготвителните групи в '"Мечтатели"?

# 57
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Току що видях, че Американското училище "Талант" си работи.
Обявили са прием за 2019/2020.
http://www.talentschool-varna.com/%d0%b4%d0%be%d0%ba%d1%83%d0%bc … 0%ba%d1%81%d0%b8/

Да, чух и аз, че ще го отварят отново.

# 58
  • Мнения: 95
На 20.04.19г. от 11.00 до 15.00 ЧСУ "Юрий Гагарин" ще имат ден на отворени врати.
Интересно ще е да се види.

# 59
  • Мнения: 1
Здравейте!
Bella* ходихте ли на този ден на отворените врати на училище Гагарин  в Камчия? Какви впечатления имате? Чувам доста позитивни отзиви за базата, за постиженията им, но не мога да намеря информация за преподавателите.

# 60
  • Мнения: 95
За съжаление не успяхме. Но и отпадна като вариант заради дългия път.

# 61
  • Мнения: X
Като майка на дете в частно училище бих искала да споделя мнение от първа ръка. Детето ми е в Мечтатели още от детската градина и след това премина в първи клас. Учителите са чудесни, атмосферата е спокойна, а от смяната на ръководството насам всичко тръгна в положителна насока. Относно "родителското присъствие" мога да кажа, че има хора с които не бих искала да съм на една планета, но за щастие са малцинство. Таксата, която изглежда стрястаскащо и демотивиращо, всъщност след направена обстойна проверка от мен, излиза по- ниска отколкото за целодневно обучение на дете (вкл. платена занималня, храна, транспорт, тетрадки, консумативи и т.н.) в държавно училище. Не смятам, че учейки в частно училище детето ми е по-специално от което и да е друго, както и че е по - изостанало или нещо такова. Към момента не съжалявам за взетото решение, дано и за бъдеще остане така. Надявам се да съм била полезна

# 62
  • Мнения: 3
Здравейте. Относно притесненията на родителите за дългия път до Камчия. Дъщеря ми учи в "Юрий Гагарин" от втори клас, тази година ще бъде пети. Не знам защо всички изпадат в ступор, като чуят за пътуването, но признавам, че и аз бях така. После се успокоих. Децата пътуват 35 минути, което в някои случаи се равнява на пътуване със задръствания и светофари във Варна. Определено не е болка за умиране, а и те се забавляват, докато пътуват, някои дори спят (като дъщеря ми). От тази учебна година фирмата-превозвач е сменана, ще се ползват нови автобуси, всеки ученик ще има свое собствено място, а слагането на колан става абсолютно задължително.
Относно чуждоезиковото обучение /по принцип/ - мога доста дълго да говоря /филолог съм по образование, действащ преводач от 20 години/, но  за момента само ще се въздържа до коментара, че се прелива от пусто в празно и излишно много с драматизира и акцентира обучението по чужд език от първи до четвърти клас. Всички без изключение дъвчат едно и също и го забравят максимум половин година след като са го научили. Няма как да е другояче, след като не живят в средата от носители на езика.   

# 63
  • Мнения: 1
Здравейте някой има ли впечетления за ЧОУ Монтесори ?

# 64
  • Мнения: 2 071
Милена, не съм съгласна, дъщеря ми е вече гимназистка в държавно у-ще, но от ДГ до 7 клас беше в Малкия принц. Тази година започна с тотално нов и непознат език, но се яви на тест за определяне на ниво по английски и за огромно мое учудване я класираха в група Б2.2 ( с деца от 9 и 10 клас), това е от подготовка само в училище, без да посещава допълнителни каквито и да е курсове. В класа й имаше деца, които на годишната презентация не можеха да вържат 2 думи без грешка, но и такива, които говорят прекрасен английски, разсъждават и презентират свободно - пак се опира до мотивация и самостоятелно учене вкъщи. Каквито и да са учителите, по колкото и часове да имат, ако не се учи и надгражда у дома - няма ефект.
Синът ми е 4 клас в същото училище, не пипва нищо по английски, изпитвам го и знае всичко, получи си онзи ден Кембридж сертификата с максимален брой точки, твърди, че всичко запомня в час...
Децата ми са от първа група в ДГ в Малкия принц, нямам опит с държавни училища до тази година. За мен най-големият плюс беше спокойната среда, възпитанието в любов и уважение към Училището, невероятния начален педагог, която беше класна на дъщеря ми 1-4 клас, а после и на сина ми, нефиксирането само върху ученето, а разнообразяването на ежедневието с дейности като театър, танци, рисуване, спорт, невероятните тържества и спектакли за всички празници през годината, които децата подготвят с голям мерак.
Имам забележки за прогимназиален етап, там общо взето се спасявахме поединично, тези, които бяха решили да остават в училището след 7 клас не си даваха много зор, дъщеря ми влезе в спиралата с частни уроци, защото целта беше ЕГ. Изключено е да се подготви детето за НВО само от училище, всички часове ФУЧ са за руски и френски, българския и математиката са крайно недостатъчни, но това е решение на училището, те държат на чуждоезиковата подготовка и програмата е съобразена с това.

Последна редакция: нд, 29 сеп 2019, 20:25 от slavena

# 65
  • Мнения: 95
slavena, а в коя гимназия е сега дъщеря ти? Защо не продължихте в частното? Все по-често попадам на мнения, че гимназиалният етап н частните не струва. За Варна имам предвид.

# 66
  • Мнения: 2 071
Дъщеря ми е в Четвърта с испански, тя завърши с пълен Отличен Малкия принц и беше поканена да остане със стипендия в Гимназията Екзюпери, но там водещия език е немски, а профила е Инф.технологии - нещо, което моето момиче тотално не иска Simple Smile. Немски и математика са двете неща, които категорично отказа да учи, английския й е на добро ниво и изборът беше между френски и испански Simple Smile, харесахме Четвърта и заради големия набор от извънкласни, свързани с Изкуствата, както и малко по-артистичния дух на училището. Баща ми също е завършил Френската и за него няма друго училище във Варна, но това не изигра съществена роля в избора Simple Smile Simple Smile Simple Smile.
Тази година в Гимназията Екзюпери има 2 осми класа, единия от учениците, които за били досега в Малкия принц, другия е изцяло от нови деца, някои от приятелките на дъщеря ми останаха там заради немския и заради по-затворената и контролирана среда, като цяло се изкарва по-спокойно, без много стрес и драми, ако ти се учи - има какво да научиш, моето мнение е, че училището е по-подходящо за момчета, набляга се на инф.технологии, роботиката, имат страхотен преподавател, участват в много състезания и олимпиади и печелят призови места.

# 67
  • Мнения: 95
Мерси за мнението! Беше много полезно.

# 68
  • Мнения: 3
Скрит текст:
Милена, не съм съгласна, дъщеря ми е вече гимназистка в държавно у-ще, но от ДГ до 7 клас беше в Малкия принц. Тази година започна с тотално нов и непознат език, но се яви на тест за определяне на ниво по английски и за огромно мое учудване я класираха в група Б2.2 ( с деца от 9 и 10 клас), това е от подготовка само в училище, без да посещава допълнителни каквито и да е курсове. В класа й имаше деца, които на годишната презентация не можеха да вържат 2 думи без грешка, но и такива, които говорят прекрасен английски, разсъждават и презентират свободно - пак се опира до мотивация и самостоятелно учене вкъщи. Каквито и да са учителите, по колкото и часове да имат, ако не се учи и надгражда у дома - няма ефект.
Синът ми е 4 клас в същото училище, не пипва нищо по английски, изпитвам го и знае всичко, получи си онзи ден Кембридж сертификата с максимален брой точки, твърди, че всичко запомня в час...
Децата ми са от първа група в ДГ в Малкия принц, нямам опит с държавни училища до тази година. За мен най-големият плюс беше спокойната среда, възпитанието в любов и уважение към Училището, невероятния начален педагог, която беше класна на дъщеря ми 1-4 клас, а после и на сина ми, нефиксирането само върху ученето, а разнообразяването на ежедневието с дейности като театър, танци, рисуване, спорт, невероятните тържества и спектакли за всички празници през годината, които децата подготвят с голям мерак.
Имам забележки за прогимназиален етап, там общо взето се спасявахме поединично, тези, които бяха решили да остават в училището след 7 клас не си даваха много зор, дъщеря ми влезе в спиралата с частни уроци, защото целта беше ЕГ. Изключено е да се подготви детето за НВО само от училище, всички часове ФУЧ са за руски и френски, българския и математиката са крайно недостатъчни, но това е решение на училището, те държат на чуждоезиковата подготовка и програмата е съобразена с това.
Няма как да се съгласите с мен, защото погледите ни към езика са други.

Последна редакция: сб, 05 окт 2019, 11:36 от AnMary

# 69
  • Мнения: 53
slavena, кой е началният педагог в Малкия принц, от който сте доволна? Имам бъдещ първокласник и ме интересуват преподавателите, които сега водят 4 клас и ще поемат 1 клас на есен. Simple Smile

# 70
  • Мнения: 2 071
Учителка Надя Simple Smile, Надя Попова е нашия човек. Другата учителка, която води 4 клас се казва Нина Стоянова, също е страхотна.

# 71
  • Мнения: 53
Благодаря за отговора! Simple Smile
Еха, сега ме затруднихте с избора, щом и двете са страхотни Wink

# 72
  • гр. Варна
  • Мнения: 313
Здравейте,
Синът ми учи от три години в ЧСУ Юрий Гагарин, Камчия/гимназия. Организацията с транспорта е добра, базата е уникална. Обучението е добро, но има учители, които не изискват, а това влияе много на отношението на децата към предмета. Важно за мен е, че детето ми научи езика за това време, доволна съм. От малко населено място сме, така че Камчия за нас беше отличен вариант, имайки предвид парите за квартира и дневни, които трябваше да плащаме, ако учеше във Варна, както и това че не беше готов за самостоятелен живот. Така че всеки преценява плюсове и минуси и взема решение. И...много ми допада фактът, че не може да бяга от часовете Simple Smile

Последна редакция: чт, 24 окт 2019, 10:26 от madam23

# 73
  • варна
  • Мнения: 564
Какво Ви е мнението за Английска часна гимназия Байрон, Варна.Моят син е 8 клас, но не му допада класа в

# 74
  • Мнения: 313
Относно "Аз съм българче", сега децата ми посещават градината, ако училището е същото, то и пари да ми дават, няма да ги пусна там.
Би ли споделила за градината? Ние мислим да пускаме малкия там.

# 75
  • София
  • Мнения: 374
Побутвам темичката...
Актуални мнения за настоящите първи класове в Малкия принц? Споменатите учителки Надя Попова и Нина Стоянова ли водят в момента първите класове? Колко са класовете и по колко деца в тях? Имаме препоръки и за г-жа Живка Марина.

# 76
  • Мнения: 2 071
Надя Попова и Нина Стоянова водят четвъртите класове, вероятно ще поемат първокласниците наесен. Живка Марина и Иваничка Димитрова водят първи клас тази година, обикновено си изкарват випуска до 4 клас. Аз съм писала по-нагоре, че и двете ми деца изкараха начален курс при Надя Попова, изключително съм доволна, Човек и Учител с главна буква!

# 77
  • Мнения: 102
Здравейте, някой с мнение за Монтесори?

# 78
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Здравейте, има ли някой записан за 1 клас в Мечтатели тази година? Simple Smile

# 79
  • Варна
  • Мнения: 1 131
Здравейте! Сега видях темата и реших да дам малко информация от първа ръка По-напред в темата прочетох коментари за учителката по математика в Мечтатели. Малкият ми син завърши 7 клас тази година в Мечтатели, като започна  там от 2ри клас. На НВО по математика изкара 92 т , а по български език 86 т. С този резултат той можеше да се запише във всяка гимназия във Варна.  Подготовката до 6 клас включително беше само в училище.  В 7ми клас го записах на школа по мат и бълг език за да се подготви за матурите.  Сами разбирате , че без основата в училище нямаше да се справи. Аз лично съм много доволна . Детето ми израстна в спокойна среда ,  без никакъв стрес. Тази година се яви на 4 олимпиади, пак само с подготовката от училище и на 3 премина на следващия кръг / по мат със макс. брой точки /.  Учителите много се стараят.  Имат индивидуален подход към всяко дете. На децата , които се справят по-лесно и бързо с уч.материал им се поставят допълнителни задачи. Не ги оставят да тъпчат на едно място. На другите им се помага. За този период на обучение сигурно се броят на пръстите на ръцете ми броя на домашните работи. В повечето случаи това бяха някакви проекти. Цялата подготовка се случваше в училище.
В ДГ  и 1ви клас синът ми беше в Малкият принц.  И от там бях доволна , но в началото на 2ри клас назначиха нова учителка.  Точно 2 седм. ми трябваха да го преместя / като се има предвид, че по-големия ми син завърши принца до 7 клас и малкият вървеше с него. / . Много беше впечатлен как товори учителката и разбрах , че говори на диалект. Също така си позволи да ми държи тон, когато се опитах да обсъдя с нея нещо , което се е случило в училище , което за мен е много невъзпитано. 
Големия син - от 1ви до 4ти клас беше при Надя Попова. Само хубави неща мога да кажа за нея. От 5 до 7 клас забуксува обучението. Започна една непрекъсната смяна на преподаватели и то по осн предмети като мат и бълг. език. Директорката като , че ли имаше някакъв проблем с  нашия клас.  Непрекъснато повтаряше на РС който не му харесва има и други училища.  Любопитно ми е е сега , като има наистина други частни училища да ли продължава така да говори. Големият ми син се справи по-слабо на матурите, но пък бала му беше достатъчен за Френската гимназия , в която искаше да учи и го приеха по първо желание.  Интересно е, че държавната имназия завърши с по-висок успех от частното училище/ в 11 и 12 клас 6:00 /
В заключение мога да кажа , че не съжалявам за нито един лев инвестиран в частното образование. Децата ми израстнаха спокойни и уверени. Даваще се възможност на децата, които искат да учат. Агресията и обидите не се толерираха. 
Продължаваме напред.  Малкият тази година в МГ , големия в Сорбоната в Париж.

# 80
  • Мнения: 102
Точно между тези две училища се двоумим - Малкия принц и Мечтатели. Добри отзиви чувам и за Второ прогресивно.

# 81
  • Мнения: 558
Здравейте,  съществува ли училище във Варна, в което от 1 клас да се учи немски? Нямам против ако е и друг език + немски. Thinking

# 82
  • Мнения: 11 912
За частно не зная, иначе доскоро в Найден Геров имаше паралелки с изучаване на немски от първи клас. Вероятно и сега има, просто вече не познавам малки деца.

# 83
  • Варна
  • Мнения: 361
Здравейте, интересува ме приемат ли деца от 3ти клас в мечтатели ? Другото, което е - дъщеря ми не е особенно силна по БЕЛ, дали може да е проблем в някакъв момент това? Иначе с дисциплината няма да има проблем. По-скоро й е проблем, че е прекалено тиха и кротка и агресията в училище й идва в повече. Искам да е в по-спокойно среда.

# 84
  • Варна
  • Мнения: 926
Ако има свободни места приемат целогодишно

# 85
  • Мнения: 89
А от кое училище искате да я преместите, ако е удобно да попитам?

Здравейте, интересува ме приемат ли деца от 3ти клас в мечтатели ? Другото, което е - дъщеря ми не е особенно силна по БЕЛ, дали може да е проблем в някакъв момент това? Иначе с дисциплината няма да има проблем. По-скоро й е проблем, че е прекалено тиха и кротка и агресията в училище й идва в повече. Искам да е в по-спокойно среда.

# 86
  • Мнения: 1 472
Паралелки с немски език има в "Ангел Кънчев", не е частно училище.
Интересувам се за мнение от Прогресивно училище. Какъв е учебния процес, има ли от Вас с деца там?

# 87
  • Мнения: 3 877
Паралелки с немски език има в "Ангел Кънчев", не е частно училище.
Немски има в Найден Геров и Гео Милев, и двете училища са по-добри от Ангел Кънчев

# 88
  • Варна
  • Мнения: 28
Здравейте! Включвам се в темата и аз да следя. Изключително полезна информация, за което благодаря. И да попитам дали има някои родители, на които децата вече са записани в "Аз съм българче ". Да споделят впечатление!

# 89
  • Мнения: 8
Здравейте, интересува ме приемат ли деца от 3ти клас в мечтатели ? Другото, което е - дъщеря ми не е особенно силна по БЕЛ, дали може да е проблем в някакъв момент това? Иначе с дисциплината няма да има проблем. По-скоро й е проблем, че е прекалено тиха и кротка и агресията в училище й идва в повече. Искам да е в по-спокойно среда.
Не мисля, че ще Ви върнат.  Все пак още една такса не им е излишна Simple Smile
Но помислете хубаво дали си струва.

# 90
  • Варна
  • Мнения: 926
Здравейте, интересува ме приемат ли деца от 3ти клас в мечтатели ? Другото, което е - дъщеря ми не е особенно силна по БЕЛ, дали може да е проблем в някакъв момент това? Иначе с дисциплината няма да има проблем. По-скоро й е проблем, че е прекалено тиха и кротка и агресията в училище й идва в повече. Искам да е в по-спокойно среда.
Не мисля, че ще Ви върнат.  Все пак още една такса не им е излишна Simple Smile
Но помислете хубаво дали си струва.
Всъщност ако няма места ги връщат, защото класовете имат определен брой ученици.

# 91
  • Мнения: 8
Наблюденията ми са други.

# 92
  • Мнения: 21
Здравейте, синът ми тази година ще бъде първокласник и все още се чудим м/у държавно и частно училище. Някой дали има актуални наблюдения за Малкия принц - положителна ли е средата там, мнение за учителите, които ще поемат първокласниците. Благодаря предварително!

# 93
  • Мнения: 16
Чудя се защо няма нито едно частно училище във Варна от 1 до 7 клас с немски език? Всички са с английски. Немски виждам само след 7 клас в Екзюпери, че се предлага.

# 94
  • Мнения: 558
И аз това се чудя... Прегледах всички подробно: английски, руски, даже испански и френски.
Малката ходи в немска детска градина и искам да продължи с немски, но уви. 😕

# 95
  • Мнения: 16
И аз не разбирам как никой от директорите на частните училища във Варна не се досеща, че има такава нужда за паралелка с немски език от 1 до 7 клас. Само ще спечелят от създаването на такава паралелка. Все пак след 7 клас има гимназии с немски език и ако целта на детето и родителите му е именно такава гимназия, то към една такава паралелка винаги ще има интерес. Ето например Екзюпери предлагат паралелка с немски след 7 клас, а защо след като предлагат такава направо не сформират една от 1 до 7 клас и учениците направо ще си продължат обучението при тях. Надявам се някой от директорите на тези училища да четат нашите коментари, та да разберат интереса и да се ориентират към сформирането на такава . Wink

# 96
  • Мнения: 558
Побутвам темата за споделяне на нови впечатления. Relaxed
Най-вече ме интересуват Прогресивно училище и Феникс 2020.
Но ще са полезни пресни отзиви за всяко частно училище!

Update за немски език: във Феникс е предвиден за втори език ако се събере група.

Последна редакция: ср, 02 мар 2022, 18:49 от Лиси

# 97
  • До морето
  • Мнения: 7 065
Изчетох темата с интерес. Двете ми деца са в Мечтатели. Едното е трети клас, другото на есен ще е първи клас. Децата ми са обучавани,  обгрижвани и обичани там. И най - важното - щастливи са. Където и да ходим - нямат търпение да се върнат  на градина и на училище. Атмосферата е приятелска, няма обиди, няма агресия... Сега, покрай Ковид е забранено, но преди съм влизала по коридорите на училището по време на междучасие и съм го видяла с очите си. За сравнение - два пъти съм влизала в едно прехвалено варненско държавно училище и двата пъти попаднах на масов бой.
Целодневната форма на обучение за мен беше изключително важна и виждам с очите си, че дава резултати. Програмата на децата е направена на блокове, т.е. не са по схемата -до обяд учат, после пишат домашни. Имат си час, после веднага имат час за упражнение и затвърждаване на това, което са взели. Децата излизат често на вън, задължително поне час  на обяд и после в часове като Час на класа,
изобразително или технологии пак са максимално много на чист въздух. Учителите са много отворени към алтернативни методи на обучение. Благодарение на целодневната форма имат повече часове по БЕЛ и Математика. Английският е 8 часа седмично от първи клас. Миналата година 14 деца от класа се явиха при външни оценители за сертификат на Кеймбридж и 13 от тези 14 деца получиха максимален брой точки. Това мисля говори достатъчно за подготовката по английски.
Базата им е добра. Разбира се винаги може още, но в сравнение с Малкият Принц, Монтесори или Прогресивното е на светлинни години. Камчия не я коментирам, защото пътят никога не ми е бил опция, само ще кажа, че знам за 3 деца, изключени от Мечтатели заради агресия и лошо поведение, които моментално бяха записани в Камчия и все още са си там.
Надявам се да съм била полезна.

Последна редакция: пт, 11 мар 2022, 22:46 от Boho chic

# 98
  • Мнения: 190
И аз побутвам темата, но с въпрос за Юрий Гагарин, Камчия. Ако някой има актуална информация, ще съм много благодарна да сподели. Най-вече ме интересува дали се изисква от децата достатъчно. Изключително сме впечатлени от локацията и базата, но много държим на образованието, а не на специалното отношение.

# 99
  • Мнения: 2 071
Понеже съм учител и това лято ходих по интервюта - доста колеги от Камчия си търсят работа по други училища, а вчера прочетох пост във Фейсбук, който ме озадачи - в духа на ….въпреки проблемите, продължаваме напред… На дъщеря ми гаджето е завършил там прогимназия, в момента учи в Първа езикова, ходел е на уроци, за да влезе, аз преподавах на няколко деца в гимназия, които идват от там - с добро ниво на английски.

# 100
  • Мнения: 190
Благодаря! Много полезно мнение! 🤗Дано да се включат и други хора, за да можем да се ориентираме.

# 101
  • Мнения: 373
Изчетох темата с интерес. Двете ми деца са в Мечтатели. Едното е трети клас, другото на есен ще е първи клас. Децата ми са обучавани,  обгрижвани и обичани там. И най - важното - щастливи са. Където и да ходим - нямат търпение да се върнат  на градина и на училище. Атмосферата е приятелска, няма обиди, няма агресия... Сега, покрай Ковид е забранено, но преди съм влизала по коридорите на училището по време на междучасие и съм го видяла с очите си. За сравнение - два пъти съм влизала в едно прехвалено варненско държавно училище и двата пъти попаднах на масов бой.
Целодневната форма на обучение за мен беше изключително важна и виждам с очите си, че дава резултати. Програмата на децата е направена на блокове, т.е. не са по схемата -до обяд учат, после пишат домашни. Имат си час, после веднага имат час за упражнение и затвърждаване на това, което са взели. Децата излизат често на вън, задължително поне час  на обяд и после в часове като Час на класа,
изобразително или технологии пак са максимално много на чист въздух. Учителите са много отворени към алтернативни методи на обучение. Благодарение на целодневната форма имат повече часове по БЕЛ и Математика. Английският е 8 часа седмично от първи клас. Миналата година 14 деца от класа се явиха при външни оценители за сертификат на Кеймбридж и 13 от тези 14 деца получиха максимален брой точки. Това мисля говори достатъчно за подготовката по английски.
Базата им е добра. Разбира се винаги може още, но в сравнение с Малкият Принц, Монтесори или Прогресивното е на светлинни години. Камчия не я коментирам, защото пътят никога не ми е бил опция, само ще кажа, че знам за 3 деца, изключени от Мечтатели заради агресия и лошо поведение, които моментално бяха записани в Камчия и все още са си там.
Надявам се да съм била полезна.

Здравейте а каква е цената за начален етап? Ние искаме да запишем детето 2-ри клас в Мечтатели.

# 102
  • До морето
  • Мнения: 7 065
Изчетох темата с интерес. Двете ми деца са в Мечтатели. Едното е трети клас, другото на есен ще е първи клас. Децата ми са обучавани,  обгрижвани и обичани там. И най - важното - щастливи са. Където и да ходим - нямат търпение да се върнат  на градина и на училище. Атмосферата е приятелска, няма обиди, няма агресия... Сега, покрай Ковид е забранено, но преди съм влизала по коридорите на училището по време на междучасие и съм го видяла с очите си. За сравнение - два пъти съм влизала в едно прехвалено варненско държавно училище и двата пъти попаднах на масов бой.
Целодневната форма на обучение за мен беше изключително важна и виждам с очите си, че дава резултати. Програмата на децата е направена на блокове, т.е. не са по схемата -до обяд учат, после пишат домашни. Имат си час, после веднага имат час за упражнение и затвърждаване на това, което са взели. Децата излизат често на вън, задължително поне час  на обяд и после в часове като Час на класа,
изобразително или технологии пак са максимално много на чист въздух. Учителите са много отворени към алтернативни методи на обучение. Благодарение на целодневната форма имат повече часове по БЕЛ и Математика. Английският е 8 часа седмично от първи клас. Миналата година 14 деца от класа се явиха при външни оценители за сертификат на Кеймбридж и 13 от тези 14 деца получиха максимален брой точки. Това мисля говори достатъчно за подготовката по английски.
Базата им е добра. Разбира се винаги може още, но в сравнение с Малкият Принц, Монтесори или Прогресивното е на светлинни години. Камчия не я коментирам, защото пътят никога не ми е бил опция, само ще кажа, че знам за 3 деца, изключени от Мечтатели заради агресия и лошо поведение, които моментално бяха записани в Камчия и все още са си там.
Надявам се да съм била полезна.

Здравейте а каква е цената за начален етап? Ние искаме да запишем детето 2-ри клас в Мечтатели.

Здравейте, най-добре да се обадите да питате в училището! Имам 2 деца, за второто получавам отстъпка,отделно ако таксата се плаща наведнъж има втора отстъпка - така че наистина не знам колко е годишната такса.

Видях, че съм го писала това за агресивните деца в предния пост, затова редактирам.

От родители на ученици в Камчия знам, че в правилника им за вътрешен ред е написано, че за всяко нарушение се доплащат 50 лв.към месечната такса. Т.е. ако имаш пари да цакаш, детето ти може да си прави каквото иска.
Не знам до колко е вярно.

Последна редакция: чт, 11 авг 2022, 18:35 от Boho chic

# 103
  • Мнения: 558
От родители на ученици в Камчия знам, че в правилника им за вътрешен ред е написано, че за всяко нарушение се доплащат 50 лв.към месечната такса. Т.е. ако имаш пари да цакаш, детето ти може да си прави каквото иска.
Не знам до колко е вярно.
😵‍💫🤯😵 Нямам думи! Значи там нищо не  е забранено, просто е платено.

# 104
  • Мнения: 4
Побутвам темата за споделяне на нови впечатления. Relaxed
Най-вече ме интересуват Прогресивно училище и Феникс 2020.
Но ще са полезни пресни отзиви за всяко частно училище!

Update за немски език: във Феникс е предвиден за втори език ако се събере група.
И аз се интересувам от училище “Феникс”.
Детето ми е много притеснително и искам да го преместя от държавно в частно училище.

# 105
  • Мнения: 102
Някакви пресни отзиви за Малкия принц?

# 106
  • Варна
  • Мнения: 361
Каква е актуалната годишна такса в Мечтатели?

# 107
  • До морето
  • Мнения: 7 065
Между 7000 и 8000 са таксите на повечето училища във Варна. Най-евтино мисля е в Аз съм българче, а най-скъпо в Прогресивното. Това е, което знам от родители.
 Мечтатели имат гъвкави варианти за плащане - месечно, на 3 вноски и наведнъж (тогава има и отстъпка), но вероятно и другите предлагат различни опции.

# 108
  • Мнения: 35
Някой има ли информация за гимназиален етап в Мечтатели? Като че отскоро е въведен този етап на образование, защото не намирам инфо.
Детето ми е 8-ми клас и мисля варианти да се измести в частно. Верно, че е края на учебната година и не знам дали ще се осмелим да предприемем това, но определено не се чувства добре където е и му се отразява на здравето. Дали е прекалено чувствително или попадна в среда на преобладаващо невъзпитани деца  , но като се започна с проблеми с корема и през месец отсъствахме първия срок, сега пък от два месеца е с главоболие, което пет различни специалисти не могат да кажат от какво е, и натрупа доста отсъствия, които са на границата и сега класната ни предупреди, че не може да отсъства повече. Детето и с нежелание ходи на училище, няма мотивация.  Всяка сутрин се събужда с главоболие и понякога кръвното й е много ниско 50/80 , но не винаги е такова и главата пак я боли. Извинявам се, че се отплеснах. Но започвам да си мисля, че средата не й влияе добре, не че училището е лошо. Затова ми се иска от първа ръка да проуча средата и да преценим.

# 109
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 836
Pepita HD, много съжалявам да прочета споделеното от теб  Sad
За съжаление не се включвам с информацията, която търсиш. В Екзюпери проверихте ли? Стискам палци всичко да се подреди и детето да се чувства добре  Heart

# 110
  • До морето
  • Мнения: 7 065
Здравейте, децата ми са в "Мечтатели", но са в начален етап. Това, което знам е, че 8ми клас са с профил английски и немски. А от следващата учибна година ще има английски и испански.
Атмосферата в училището е спокойна.

Доколкото знам много внимават с приема на големи ученици, за да избегнат тенденцията " Никъде не ни приеха, ще се запишем в частно".
Най-добре идете лично и преценете.

# 111
  • Мнения: 35
Pepita HD, много съжалявам да прочета споделеното от теб  Sad
За съжаление не се включвам с информацията, която търсиш. В Екзюпери проверихте ли? Стискам палци всичко да се подреди и детето да се чувства добре  Heart

За съжаление в Екзюпери профилите са Испански и Немски, а ние сме с Английски и много ще коства наваксването на почти цяла година нов език, не че е невъзможно. Просто ми се иска лично да се свържем с дете което учи там и в разговори да се прецени, естествено че и с директор и класен ще се разговаря. Знам, че е трудно и сложно, но ме мъчи гледайки как всеки ден насила се тръгва с главоболие и този аналгин не знам докога ще помага. Интересно, че и аз от три дни съм с главоболие, но моето е друго и аз си го знам (свързано с цикъла) и сега още повече ме обхваща емпатията и искам да направя нещо, за да подобря ежедневието на детето.

# 112
  • Мнения: 745
Някой има ли информация за гимназиален етап в Мечтатели? Като че отскоро е въведен този етап на образование, защото не намирам инфо.
Детето ми е 8-ми клас и мисля варианти да се измести в частно. Верно, че е края на учебната година и не знам дали ще се осмелим да предприемем това, но определено не се чувства добре където е и му се отразява на здравето. Дали е прекалено чувствително или попадна в среда на преобладаващо невъзпитани деца  , но като се започна с проблеми с корема и през месец отсъствахме първия срок, сега пък от два месеца е с главоболие, което пет различни специалисти не могат да кажат от какво е, и натрупа доста отсъствия, които са на границата и сега класната ни предупреди, че не може да отсъства повече. Детето и с нежелание ходи на училище, няма мотивация.  Всяка сутрин се събужда с главоболие и понякога кръвното й е много ниско 50/80 , но не винаги е такова и главата пак я боли. Извинявам се, че се отплеснах. Но започвам да си мисля, че средата не й влияе добре, не че училището е лошо. Затова ми се иска от първа ръка да проуча средата и да преценим.

Знаете ли Какви са годишните такси за гимназия в Мечтатели?
Съжалявам много за детенце. Дано успеете да я преместите и се почувства добре 💐

# 113
  • До морето
  • Мнения: 7 065
7900 е до 8ми клас. Отделно се плаща храната. За горен курс не знам колко е.

# 114
  • Мнения: 2
Здравейте! Като преподавател обглеждам много чувствително всичко, свързано с прием в частно СУ. Прецеждайки прочетеното до тук, мога да направя неофициално мнение за ЧСУ "Мечтатели" като най-силният противовес на държавно обучение във Варна ! Мое субективно мнение - по подразбиране ! В началния етап - препоръчвам горещо предвид преподавателите колеги, работещи със сърце! Предстои да се запозная с условията в гимназиално обучение! Търсещият най-доброто за най-милото си - го намира! Трябва само повечко търпение и...финанси, разбира се! Но с оглед на целта - да, целта, както се казва оправдава...компромисите !!! А средствата - те са само мост към ...по-доброто бъдеще, включително съпроводено с по-добро обгрижване в частния случай! Успех на всички родители, търсещи оптималния вариант на образование за детето си! Бъдете силни и последователни!

# 115
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 782
Здравейте,
благодаря за полезната тема! Включвам се да я следя и искам да задам един въпрос към по-запознатите, относно частните детски градини и училища. Има ли във Варна Т.нар. Bilingual училище? Изключвам френското, за него знам, но не ми е в интереса. Миналата година като търсих подобно място не успях да намеря, но и честно казано бързо се отказах. Знам че в Малкия принц и Талант имат някаква подобна форма на обучение, но нямам отзиви от хора, чийто деца са ги посещавали. Ще се радвам ако има някой, който да сподели информация.
https://www.americanschoolbg.com/admissions-process
между другото преподавателите са нейтив

# 116
  • Варна
  • Мнения: 634
Здравейте,
благодаря за полезната тема! Включвам се да я следя и искам да задам един въпрос към по-запознатите, относно частните детски градини и училища. Има ли във Варна Т.нар. Bilingual училище? Изключвам френското, за него знам, но не ми е в интереса. Миналата година като търсих подобно място не успях да намеря, но и честно казано бързо се отказах. Знам че в Малкия принц и Талант имат някаква подобна форма на обучение, но нямам отзиви от хора, чийто деца са ги посещавали. Ще се радвам ако има някой, който да сподели информация.
https://www.americanschoolbg.com/admissions-process
между другото преподавателите са нейтив
Ще се радвам ако някой сподели лични отзиви за това училище.

# 117
  • До морето
  • Мнения: 7 065
И аз бих искала да разбера повече. Мисля, че е от миналата година.

Преди имаше някакво Американско училище, което се помещаваше в Химията в Бриз. Беше потресаващо зле.  Директорът беше меко казано неадекватен, некомпетентен и незаинтересован. Срещата ми с него беше като комедия на абсурда.

# 118
  • Мнения: 2
Здравейте!
Вероятно повтарям въпрос от преди - моля да споделите впечатления от първо лице от ЧЕГИЧЕ "Джордж Байрон", Варна ! Благодаря!

# 119
  • Мнения: 190
Здравейте, повдигам темата с молба за пресни впечатления от "Аз съм българче". Обмисляме покупка на жилище в района на училището и ми се струва направо мечта да водя децата пеша до училище. Сина ми сега ще стане на 5г. така че се интересувам основно за подготвителните групи и малките класове, но и всяка друга информация е добре дошла. 🌷

Общи условия

Активация на акаунт