Исландия - информация, българи и т.п

  • 11 049
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 99
Исландия - работа, живот, език и т.п

Реших да създам тази тема  в помощ на самата себе си, но и на всички други, които се интересуват от Исландия, работа там, живеене, туризъм. Ще споделя цялата информация, която имам + някои общи неща от Уикипедия


Географско положение и климат

Исландия (''Ледената страна'' е островна държава в северната част на Атлантическия океан. Намира се между Гренландия и Шотландия и е на северозапад от Фарьорските острови. Климатът на брега на Исландия е субполярен океански. Региони в света с подобни климатични услови я включват Алеутски острови, полуостров Аляска, въпреки че тези региони са по-близо до екватора.

 Въпреки близостта си до Арктика, бреговете на острова остават без лед през зимата. Ледените нахлувания са редки. Последните, които са настъпили на северния бряг, са през 1969 година. Климатът варира в различните части на острова. Най-общо казано, на южния бряг е по-топло, влажно и ветровито, отколкото на север. Централните планини са най-студената част на страната. Ниските вътрешни райони на север са най-сухи. Снеговалежът през зимата е по-често на север, отколкото на юг. Най-високата записана температура на въздуха е 30,5 °C (на 22 юни 1939 година) на югоизточния бряг. Най-ниската е -38 °C (на 22 януари 1918 година) в североизточния хинтерланд.Това, което разбрах от форуми е, че зимата не е чак толкова плашещо студена, но лято почти липсва ( температурите са по-скоро пролетни)


Икономика[/color]
Исландия е страна с пазарна икономика, с относително ниски данъци в сравнение с другите страни членки на ОИСР. Тя поддържа т. нар. Скандинавска социална система, която предоставя универсално здравеопазване и висше образование за своите граждани. Исландия се нарежда високо в икономическата, политическата и социалната стабилност и равенство. През 2013 година тя бе класирана като 13-та най-развита страна в света от Индекс на човешкото развитие на ООН. Исландия работи почти изцяло на възобновяема енергия.



От какво се нуждая, за да работя в Исландия?

Гражданите от Европейската икономическа общност (EEA/EFTA) имат правото да останат да работят без документи в Исландия за период от 3 месеца (от момента на пристигане в страната), или може да останат от 3 до 6 месеца в страната, ако са в процес на търсене на работа. Ако индивидът планира да пребивава по-дълго в Исландия, той / тя трябва да регистрира правото си на пребиваване в Регистъра на Исландия.

Повече информация може да намерите на сайта на Дирекцията по имиграция в Исландия http://utl.is/index.php/en/eea-efta-citizens-and-their-relatives



Информация, която аз имам, но не мога да потвърдя, че е самата истина. Simple Smile

1) Много хора искат да имигрират в Исландия, но без помощ или роднини/приятели, които са там, това е почти невъзможно. Една от причините е, че самият живот е много по-скъп в сравнение с този в България. Валутата е Исландска Крона, 100 исландски крони ~ 1.40лв. По думите на приятелка, един обикновен сандвич излиза около 10лв. в Исландия.  Затова трябва задължително да си намериш работа преди да заминеш.

2) Намирането на работа не е чак толкова трудно, колкото хората си мислят.  Исландският език не е задължителен, за да си намериш работа. Отново ще дам пример с тази приятелка, тя заминава преди няколко години там, без да знае езика, и веднага започва да работи в кафене. Исландците масово говорят английски, а под масово статистиката сочи около 90%.  Разбира се, ако искаш да работиш нещо по-смислено, отколкото бариста, то тогава ще е доста по-трудно и да, ще ти трябва език. Четох доста стари коментари от форума, че лекари, IT специалисти са много търсени и там. Иначе екскурзовод на групички за гледане на китове, касиери в супермаркетима, магазини от рода на H&M , Calliope, джелатерии, екскурзоводи и т.п са абсолютно възможни и за човек без исландски. Друга възможност е също гледане на деца, възрастни хора и т.п. За това се иска исландски, но по думите на тази приятелка, са нужни повърхностни знания, не чак толкова задълбочени.

3) Сайтове за учене на исландски - засега аз използвам приложения на телефона от рода на Drops, Icelandic Noums, Icelandic Sentence Maker. За съжаление Duolingo все още не предлагат курс по исландски. Чувала съм, че  http://icelandiconline.is/index.html този курс също е хубав.


Искрено се надявам да намерим съфорумци,които живеят/ са живяли в Исландия. Самата аз имам голям шанс да замина там и се нуждая от някой, който може да ми отговори на всички въпроси, които имам и просто да сподели впечатления от живота там.  Попаднах на някои доста стари теми от форума за Исландия, но потребителите бяха вече неактивни и не можах да се свържа с тях.

Последна редакция: чт, 24 окт 2019, 10:15 от baybaylove

# 1
  • Мнения: 176
Била съм там преди 10 год., едва ли мога да бъда кой знае колко полезна, но Исландия е страхотна страна, стига да харесваш суровия климат Simple Smile

# 2
  • Мнения: 61
Прочетете книгата „Почти перфектните хора"! Много е добра! Има за всичките 5 скандинавски държави различни интересни факти, включително и за Исландия. Two Hearts

# 3
  • Мнения: 99
Благодаря Ви, ще си я намеря книгата.

Искрено се надявам някой съфорумец да се включи, тъжно ще е ако няма никой. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 2 036
Защо искаш да отидеш на този климат?  За туристи е екстра, но за живеене е депресиращо с това късо лято.

# 5
  • Мнения: 99
Защо искаш да отидеш на този климат?  За туристи е екстра, но за живеене е депресиращо с това късо лято.

Здравей,

Съжалявам, че отговарям толкова късно, но само да споделя не отивам да живея там за постоянно, а само за няколко месеца. Simple Smile Иначе честна дума, времето не би било голям проблем за мен.

# 6
  • Мнения: 1
Здравейте, и ние с мъжът ми се интересуваме от "свежа" информация за Исландия. Искаме да отидем и да работим там. Това, което намираме е много общо и не ни дава почти никаква информация. Ще се радвам ако сте заминали да споделите от първо лице.

# 7
  • Мнения: 2 036
Мога да споделя снимки от двуседмичната ни екскурзия.  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 150
Здравейте, със съпругата ми се интересуваме от сезонна работа в Исландия за лятото например, а може и друг сезон. Дали е възможно да се работи 1-2-3-4 месеца на място като гражданин на ЕС и има ли позиции, които да търсят работна ръка? Например в туризма - говорим английски и френски (нямаме познания по исландски), жена ми има и опит в кухня и в супермаркет. Иначе и двамата сме вишисти и имаме други професии, но търсим разнообразие. 
Познаваме страната, защото сме ходили, но само на почивка.
Всяка информация би ми била в помощ, дори и само контакти на хора, които могат да ни насочат.

# 9
  • Мнения: 14 635
Цитат
Дали е възможно да се работи 1-2-3-4 месеца на място като гражданин на ЕС
Моя позната беше за кратко на екскурзия.В хостела се е запознала с поляци,които работели там за по няколко месеца.Нещо в кухня.Оправяли се с базов английски.Значи може да  работят граждани на ЕС,но как се намира работа от тук,не знам.Не познавам други хора посещавали страната.Дали да не се вдигнете пак и на място да попитате?В общината ли,в бюро по труда.Не знам такива ми идват на примависта.

# 10
  • Мнения: 2 036
В Гугъл има много статии по въпроса. Ето една:
https://guidetoiceland.is/history-culture/how-to-find-a-job-in-iceland

# 11
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
В Исландия, особено в Рейкявик и районите около Рейкявик,  пазарът на жилища под наем е ужасно проблемен. Трудно се намират и са скъпи. Хора търся с по месеци (2-3-4 месеца и отгоре) и това е за дългосрочни настанявания - година и отгоре. За по-кратки периоди ще е още по-трудно търсенето. Мисълта мие е, че намирането на място за живеене вероятно ще ви е по-трудно от намирането на работа. Да се намери някаква работа към хотел/хостел, където биха осигурили място за спане, примерно е вариант. Също търсене на работа в провинцията…

П.С. Живея в Рейкявик.

# 12
  • Мнения: 150
В Гугъл има много статии по въпроса. Ето една:
https://guidetoiceland.is/history-culture/how-to-find-a-job-in-iceland

Благодаря за линка, хубаво е че има дадени сайтове с оферти за работа, не знам дали имате инфо кои наистина работят. Има и доста интересна странична информация Simple Smile

# 13
  • Мнения: 2 036
В Гугъл има много статии по въпроса. Ето една:
https://guidetoiceland.is/history-culture/how-to-find-a-job-in-iceland

Благодаря за линка, хубаво е че има дадени сайтове с оферти за работа, не знам дали имате инфо кои наистина работят. Има и доста интересна странична информация Simple Smile

Нямам никаква представа кои работят и честно казано не ме интересува. Просто следя темата и пуснах един гугъл сърч и видях добра статия в списъка. Много интересна страна.  Да напомня, че там е най-големият водопад в Европа, видим разлом между двете континетални плочи и ред други забележителности. 

Един съвет от мен - купете си повечко бира и вино от специалния магазин преди излизане от летището. Това важи както за туристи, така и за гастърбайтери. Разликата в цената е потресаваща. Ние си взехме 20-тина кутийки бира и 2-3 бутилки вино и за две седмици ни стигнаха точно.

# 14
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Аз погледнах линковете за търсене на работа от статията по-горе. Ще коментирам тези, които са ми познати като местен.
 
Alfreð е най-популярната  платформа за търсене на работа на живеещите в Исландия. Информацията е напълно актуална и обявите са основно на исландски. Но с гугъл транслейт долу-горе мисля човек може да се ориентира.

https://www.storf.is/ - Също популярна платформа за търсене на работа. Актуална информация.

На Capacent e грешен линкът. Не е исландски сайтът.

MBL - Това са обяви за работа в местен ежедневник. Актуална е информацията.


Има и други ежедневници с обяви за рабита, като примерно тук: https://www.visir.is/atvinna

Едни и същи обяви могат да се срещнат по всички платформи. Ако се търси най-всеобхватната, това е Alfreð.

# 15
  • Мнения: 14 635
Цитат
Един съвет от мен - купете си повечко бира и вино от специалния магазин преди излизане от летището. Това важи както за туристи, така и за гастърбайтери. Разликата в цената е потресаваща. Ние си взехме 20-тина кутийки бира и 2-3 бутилки вино и за две седмици ни стигнаха точно.
Въпреки,че много рядко пием и то твърд алкохол,ми стана много интересно за разликата в цените.Не,че се съмнявам,ни най-малко.Сподели някой пример на летището и в магазин в града.Не,че ще тръгвам натам,но каква е цената на капучино,лате?Моите напитки.
ЧеКа като живееща там,сподели и ти нещо.Би било много интересно.Изгледахме с интерес два сериала.Малкото впечатления,които може да добиеш от филмите,хората възпитани,съвестни,сдържат емоциите си.

# 16
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Вносът и продажбата на алкохол в Исландия са монополизирани. От държавата, която налага и много високи такси. Алкохолът е скъп и може да се купува само в специализирани държавни магазини. В безмитния магазин на летището някои такси са спестени и алкохолът е по-евтин. Не мога да кажа точно с колко, защото таксите и съответно поевтиняването са обвързани с алкохолното съдържание. Но е факт, че местните редовно пазаруват алкохол от летището като се прибират. Туристите не чак толкова, поне по мои наблюдения. Или не пият много или не знаят, че така могат да спестят пари. Simple Smile

# 17
  • Мнения: 2 036
Ето примерно цените на бирата в магазина на летището
https://www.dutyfree.is/en/category/liquor?page=4&c1=3&store=A&storetype=2
Ако цъкнеш по менюто вляво може да видиш и на вино др.

В нормален магазин същите неща ще са 30% нагоре или повече.

1500 крони са 20 лева.
2000 крони са 26 лева и нещо.

# 18
  • Мнения: 14 635
Накратко добре,че не пия. Grinning  А кафе навън,капучино,лате,сандвич?Предполагам местните имат добър стандарт и имат собствени жилища?Разказвайте каквото прецените.Интересно е.ЧеКа ти как попадна там и се установи?

# 19
  • Мнения: 2 036
Изгледахме с интерес два сериала.

Предполагам единият е бил този:  https://www.imdb.com/title/tt3561180/
Много интересен, препоръчвам.
Оттам запомнихме една дума:   Lögreglan
После като обикаляхме с ван из страната се шегувах с ММ  - С 5км/ч над разрешеното си - сега ще изскочи лугре-то да те сгащи.

# 20
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Любовта ме доведе. Преди повече от 20 години. Но темата не е за мен и ще спра дотук. Simple Smile

Да, висок е стандартът в Исландия иначе. На много чужденци им се вижда скъпо. На мен пък като си ходя в България, ми се струва евтино. Едно обикновено капучино тук е около 8-9 лв, примерно. Под наем живеят предимно млади семейства и новопристигнали мигранти. Но не точно по избор, а защото е нужно известно количество кеш като начална вноска за собствено жилище. Културата като цяло е да имаш собствен дом, започвайки с покупката на нещо малко, после се заменя за нещо по-голямо.

С 5 км/ч ако превишиш скоростта, не е проблем. Но ако е повече и особено много повече - някои се отпускат като карат извън населените места (макс. разрешената скорост е 90 км/ч) - можеш да отнесеш доста солена глоба.

Оригиналното име на “Trapped” на исландски е нещо  като “Непроходим” - надписът, който слагат когато затварят пътища заради лошо време и условия.

Последна редакция: пт, 31 мар 2023, 11:12 от ЧеКа

# 21
  • Мнения: 14 635
Цитат
Предполагам единият е бил този:  https://www.imdb.com/title/tt3561180/
Да.Добре,че го гледах със субтитри и беше много автентично и интересно да слушаме в оригинал.След години същият по бнт беше окепазен със озвучаване на бълг..Не знам за други,но в такива филми не говорят оригинал,не ги доглеждам.Не,че са ми благозвучни  исландски или шведски,но напълно се наслаждавам на историите.
Цитат
Едно обикновено капучино тук е около 8-9 лв, примерно.
Бива,то и в зап.и северна Европа са такива цените.Ами ако прецените и искате нещо да споделите,включвайте се.

# 22
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Е, който го интересува нещо за Исландия, да пита. Да водя монолози и да пиша свободни съчинения на тема ‘живота в Исландия’ не е моето нещо. Но ако има конкретен въпрос и имам възможност - бих отговорила.

# 23
  • Мнения: 2 036
Е, който го интересува нещо за Исландия, да пита. Да водя монолози и да пиша свободни съчинения на тема ‘живота в Исландия’ не е моето нещо. Но ако има конкретен въпрос и имам възможност - бих отговорила.

Аз имам следния въпрос. Понеже се наплашихме че много опасно от вулканична активност и в крайна сметка платихме някаква най-пълна и най-скъпа застраховка за колата (под наем).  Ама те големите изригвания не са всеки ден, Катла май от 100 години не е имало изригване, този с дългото име помним когато обърка самолетния трафик, но примерно тогава имало ли е много повреди по коли и къщи примерно..
Та въпроса ми всъщност е - има ли смисъл туристи пребиваващи за кратък период с кола да се изхвърлят за застраховка "вулкан"?    За човек живеещ постоянно - колко често лично наблюдава/усеща последствия от засилена вулканична дейност?   И ние живеем в земетръсна зона и около Везувий живеят хора, то ясно че се свиква с опасностите, но какви са статистическите реалности?

# 24
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Мисля, че не сте разбрали правилно каква е застраховката. Вероятността активен вулкан да нанесе повреди на имущество наистина е изключително малка, отделно че вулкани тук изригват средно на 5-6 години, което прави такава застраховка за туристи абсолютно безсмислена. Част от острова обаче е покрита с полета от вулканична пепел, пясък и подобни остатъци от дейността на отдавна неактивни вулкани, които при силен вятър, се понасят във въздуха като облаци и могат да нанесат значителни повреда на колите и наистина в Исландия има отделна застраховка, покриваща тези щети. Та тази застраховка има смисъл, особено през пролетта, и особено в определени региони.

Ето информация на английски:

https://www.northbound.is/blog/111/do-i-need-sand-and-ash-protection-in-iceland

# 25
  • Мнения: 2 036
А-ха! Сега ми просветна като прочетох статията. Благодаря!

# 26
  • Мнения: 14 635
ЧеКа ако не ти е досадно,сподели за здравеопазването при вас.Достъпно ли е,или зависи колко застраховка/осигуровка плащаш?Например хората с хронични заболявания плащат ли по-висока месечна сума за здр.осигуровка,както е в някои страни,за да получават лекарствата си?

# 27
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
В Исландия има универсална здравна система, която е държавна и се поддържа от данъци и такси.  Няма частно здравеопазване и застраховане. Всеки, живеещ в Исландия повече от 6 месеца, без значение работещ или не, автоматично става здравно осигурен. Зъболекарите обаче са частници, но държавата плаща за децата до 18 г., също и за възрастните над определена възраст и при някои определени случаи.

Около ковид и след ковид системата доста се понапрегна, а си имаше проблеми и от преди. Не е перфектна в никакъв случай. Някои спекулират, че нарочно се разклаща (чрез недостатъчно държавно финансиране, примерно), за да се въведе частно здравеопазване, други казват, че е време и за частно здравеопазване, което ще подобри системата. Такива са настроенията и разногласията от доста време насам.

# 28
  • Мнения: 14 635
Цитат
Всеки, живеещ в Исландия повече от 6 месеца, без значение работещ или не, автоматично става здравно осигурен.
Значи достъпно за всеки.Сигурно ако някой закъса и преди 6м. няма да му откажат помощ.Предполагам здравните услуги са на високо ниво.Има ли някакви хронични заболявания,от които страдат много местни?Например астма,диабет,или друго?Покрай това се сетих,че сигурно и цигарите са скъпи и пушачите са малка част от  населението?

# 29
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Няма да откажат на никой здравна помощ, но ще трябва да си плати. Но пък нали има европейски здравни карти, примерно, с които се покриват здравни разходи в чужбина.  А и тук в Исландия предлагат специална застраховка за тези първи 6 месеца, но не съм запозната в детайли.

Не пушат исландците традиционни цигари, но пък електронните са доста разпространени; също и едни малки пакетчета с тютюн, които се слагат под горната устна (нямам идея как се казва това на български).

Ракът на гърдите е сравнително често срещан тук и както в повечето европейски страни викат редовно на профилактичен скрининг.  Продължителността на живот и на мъжете, и на жените иначе е сред най-високите в света.

# 30
  • Мнения: 2 036
А това за продължителността може би е от яденето на риба. И по-малко стрес.

# 31
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Исландците може и да са яли много риба, но е било преди много години. Съвременният исландец не яде хич много риба и навиците му не са особено различни от тези на всеки съвременен европеец.  Даже със затлъстяването исландците имат проблем. Не са от най-фините нации.

Иначе съвсем скоро четох, че агнешкото, което доскоро традиционно се консумираше в най-големи количества, вече отстъпва първото място на пилешкото.

# 32
  • Мнения: 150
Цитат
Един съвет от мен - купете си повечко бира и вино от специалния магазин преди излизане от летището. Това важи както за туристи, така и за гастърбайтери. Разликата в цената е потресаваща. Ние си взехме 20-тина кутийки бира и 2-3 бутилки вино и за две седмици ни стигнаха точно.
Въпреки,че много рядко пием и то твърд алкохол,ми стана много интересно за разликата в цените.Не,че се съмнявам,ни най-малко.Сподели някой пример на летището и в магазин в града.Не,че ще тръгвам натам,но каква е цената на капучино,лате?Моите напитки.
ЧеКа като живееща там,сподели и ти нещо.Би било много интересно.Изгледахме с интерес два сериала.Малкото впечатления,които може да добиеш от филмите,хората възпитани,съвестни,сдържат емоциите си.

И ние направихме нещо подобно. Летяхме от Париж и си купихме много алкохол от безмитния на летище Орли. Като стигнахме на Кефлавик цените бяха същите. В Рейкявик купувахме само бира от Бонус-а, която беше около или малко под евро за кен 500мл, но бирата беше ако не се лъжа 2-3% (тоест, цената е същата като в Париж). За твърд алкохол ме достраша да гледам цените в града Simple Smile

Иначе, ако щете вярвайте, но франсетата бяха с по една раница с храна в самолета - ядки, бисквити, кроасанчета,... Дори и на тях им е скъпо в Исландия и си носеха максимума от вкъщи за ваканцията

# 33
  • Мнения: 150

малки пакетчета с тютюн, които се слагат под горната устна (нямам идея как се казва това на български).
Това съм го виждал само в Америка, голяма гадост е Simple Smile . Разновидност е на тютюна за дъвчене и според мен има вкус на осолена трътка Simple Smile

Продължителността на живот и на мъжете, и на жените иначе е сред най-високите в света.


Наистина продължителността на живота е висока в Исландия. Очевидно здравеопазването е на ниво, поне в Рейкявик (ясно ми е, че на село, я има, я няма лекар и болница, както навсякъде вече). За мен тази продължителност на живота се дължи на умереното хранене, доста време прекарано сред природата, уникално чистия въздух, мощното ползване на минералните им води (пред ден бях на басейн, а меcтните даже всеки ден казаха, че ходят и това е едно от редките евтини неща в Исландия). И не на последно място - уникалното спокойствие. Не знам с жената дали сме се чувствали по-зен някъде.

Последно казвам за стандарта - висок е спрямо средното в България. Hе съм сигурен колко реално е висок спрямо другите западни европейски държави - за мен средният французин или германец има по-висок стандарт, консумира по-разнообразни и луксозни стоки, има коли, почивки и т.н. а франсетата имат и убийствени отпуски (35-40-50 дни на година отпуска).

# 34
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Зен се чувстваш като си без ангажименти и сред природата. Като ходиш на работа и като те подеме ежедневието на е чак толкова зен. Simple Smile Но, да, определено, животът е много по-спокоен в Исландия. А зен усещането наистина е на една ръка разстояние. Това е едно от нещата, които най-много ми харесват в Исландия и заради които живея толкова време вече тук. А преди години, когато нямаше чак толкова много туристи, даже беше още по-спокойно и уединено.

Басейните за меснтите са като кафенетата за французите. В тях се води значителна част от социалния живот. Въпреки, че по време на ковид в Исландия ограничителните мерки бяха сравнително слаби, имаше кратък период, в които басейните бяха затворени. Това беше най-големият кошмар за исландците. Голямо мрънкане и недоволство. Пък като ги отвориха, едни опашки се извиха пред тях, едно всеобщо празненство настана… Simple Smile

В супермаркетите като Бонус може да се намери само нискоалкохолна бира, която не е особено скъпа. Всичко над 2-3% алкохол в специализираните магазини и колкото повече е алкохолното съдържание, толкова по-скъпо. Аз онзи ден се върнах от почивка в Испания. Е, ми, евтино е много виното там. Simple Smile

В Исландия най-много туристи идват от САЩ. От Европа най-много са германците.

# 35
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Я докато сме още на тема зен, да постна няколко снимки от Исландия. Знам, че е пълно в нета с пейзажи от страната и все пак тези снимки са си мои и от мои преживявания и не на чак толкова популярни места ( с някои изключения). Природата е страхотна наистина и усещането невероятно, особено когато си сам с нея.

Скрит текст:






































# 36
  • Мнения: 253
Каква красота!

# 37
  • Мнения: 529
Прекрасно е, момичета! А как се справяте с езика?

Общи условия

Активация на акаунт