Има ли право сестрата в детската градина да връща болните деца?

  • 4 060
  • 138
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 7 276
Моето дете има сърдечен проблем и съм внимателна и с "настинките". Имам познати, за които температурка под 38 не е проблем, да им се борел имунитета. Страним от тях често, разбира се.
В градинката при малкото ,родителите са съвестни и това много ме радва.
За мен дете с температура над 37 не трябва да се води на градина, защото е болно.
А, да, здраво дете да виси пред кабинета с всички болни, за да хване нещо от тях! Директорката прекалява.
+1

# 91
  • Мнения: 1 943
За мен дете с температура над 37 не трябва да се води на градина, защото е болно.

И това си има изключенията. Когато тръгна моя убавец на ясла се случи на втората седмица да ми звъннат, че имал 37.3 и се разболявал. Моментално изхвърчах, прибрах си го целия червен, наистина беше топъл и за пет минути навън нямаше и помен. Беше прегрял, по онова време не се потеше още като нормален човек, ами като му е горещо ставаше червен като домат и вдигаше малко над 37. Адмирирам, че се обадиха, нямаше как да знаят, можеше и да е болен.
До 37.5 не я броя, след това вече - вкъщи, дори и в прекрасно общо състояние.

# 92
  • Мнения: X
Само че според мен е безумно да се твърди, че децата боледуват, защото други покрай тях са носители ма вирус. Човек би предположил, че тези деца живеят само в градината, не общуват с други хора, семейството си включително. Страхотна логика!

Каква е логиката тогава на грипната ваканция, която се обявява дори и в момента? Ще ти подскажа:
"Заместник-министърът на образованието Таня Михайлова изтъкна, че смисълът ѝ е да се ограничат контактите, за да не се разпространява грипът." Сега отиди да им кажеш колко им е зле логиката.

# 93
  • София
  • Мнения: 22 887
И аз съм от активистките... С няколко други активистки имахме даже среща с директорката, защото нямаше абсолютно никакъв контрол, деца с какви кашлици ги пускаха седмици наред на градина не ми се и коментира ( не говорим изобщо за алергии и астми). Мисля, че все пак се подобри положението- дали сестрите ги връщат или родителите станаха по-отговорни- не знам обаче. Моето дете също няма кой да го гледа, когато е болно и се въртят всякакви схеми, за да успеем да се справим. В момента е само с хрема - няма Т, не кашля, играе си, но носът и не спира да тече, бърше се, пипне някъде- колкото и да и казваме, че не трябва, все пак се случва. Ами спряхме я тази седмица, не ми се вижда нормално да я пускам при здравите деца. Знам обаче, че почти всички родители си пускат децата, ако са само със сополи.
 Колкото до лекарствата, за сега при нас не се е налагало, но на първата родителска среща ни казаха, че първо питат родителя по телефона и с негово разрешение дават лекарства .

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 14 210
Много родители са в този кръг. И моето боледува, ей сега до преди 2 дни пак беше болно.
Единственото което искам да кажа е, че причината за тези болести не са другите деца и техните безотговорни родители. Някои хора явно не са наясно с механизма на разпространение на вирусите ли, не знам, но е супер наивно да вярваш, че е възможно в ДГ детето да бъде като в инкубатор и да му се осигури стерилна среда.
Ми там са 30 деца. Те имат родители, братя, сестри, баби и т.н. всеки от тези хора ходи на работа, градина, училище, мъкне някви бацили, детето може да е без никакви симптоми и пак да е заразно. Даже и учителката и сестрата могат да донесат вирус! Просто вирусите и бактериите са навсякъде около нас и начина не е да се опитваш да ги избягваш (защото е абсолютно невъзможно!) и да следиш кой е болен, а да правиш каквото може да подсилваш организма. Иначе трябва да се затвориш само вкъщи щото и до магазина да отидеш може да лепнеш нещо.
+1.
Разбира се, че е добре по-тежко заразно болните да не контактуват с много хора по възможност, но няма как да се очаква животът на околните да спира при всяка лека хрема или кашлица и те да се затварят вкъщи, че видите ли, на нас това ни се струва опасно.

Последна редакция: пн, 27 яну 2020, 15:40 от Магдена

# 95
  • Мнения: 5 105
Детските заведения не са болници, болни деца там работа нямат. И, да, ако дете Х е с мазни сополи и кашлица и не го спрат от градина и дете У залепи мазните сополи и кашлица, виновни са родителите на дете Х. Не лежете на кълката, че то така или иначе преди да му висне сопола и да се разкашля е било в контакт с другите, та защо да го спират от градина като има клинична картина. Спирането има огромен смисъл, защото колкото повече ходи, толкова повече се насища вирусната концентрация и така другите деца нямат вече шанс да се преборят и да не се разболеят. Едно е да са били в контакт няколко часа до проява на първи симптоми, друго е контакта да продължава и постоянно да се насища средата с бацили. Имунитетът на здравите деца ще се пребори с контакта преди проява на симптомите, но след това биват постоянно атакувани и накрая ще се разболеят и те, организмът си има лимит на защитните сили.
Пресен пример - в групата на голямото ни дете две седмици се влачат деца със сополи и къртещи ларингитни кашлици, връщаха ги няколко пъти, цъфнаха пак с бележки от лекар, едната майка дори се е "похвалила" че детето и е с ларингит на инхалации. Е, първата седмица моето дете оцеля, на края на втората "облъчването" даде резултат и той в момента е с къртеща кашлица и ларингит. Кой да ми е виновен? Всички покрай нас са здрави, той е ходил през тези две седмици само на градина. Клиничната картина се повтаря като при другите кашлящи деца от групата. Работата е кристално ясна и в случая става въпрос за 100% безхаберни родители, които са си пуснали децата на градина, а е трябвало да ги задържат у дома. Дори засилените мерки и предупрежденията да са с повишено внимание към децата си точно сега не ги спряха. Тотална безотговорност.
Мога още много да пиша, според мен с клонящата към минус безкрайност здравна култура на българина трябва да има по-строг контрол.
Скрит текст:
Излищно е да казвам, че заради подобни практики като описаната по-горе си изкарах цялата втора бременност болна, а бебето първата година боледуваше постоянно, защото си имаме по-голямо дете в градина. Безотговорно е всеки да гледа само в собствения си двор. Ако дете Х кара леко боледуванията, не значи че няма да зарази дете У, което да направи тежко усложнение, или че дете У няма в семейството онкоболен примерно.
От лекари съм чувала, че родители искат да изписват антибиотици на 12 часа на децата, за да не ги спират от градина, стува ли ви се нормално?
Вярвам че всеки средноинтелигентен родител може да разпознае безобидна сезонна хремичка и остатъчна кашлица. Съжалявам, ама да си бършат сами мазните зелени сополи на децата, а не да ги прехвърлят за обгрижване на госпожите и лелите в градините...

Последна редакция: пн, 27 яну 2020, 15:53 от purpletka

# 96
  • София
  • Мнения: 62 595
Ще го кажа по много лесен и разбран начин - персоналът в детските заведения боледува по-често, отколкото в който и да е отворен офис. Познайте защо!

# 97
  • Мнения: X
Да, така е.Леля все се разболява от вирусна пневмонията няколко години подред.

# 98
  • Мнения: X
Огорчена съм. Детето ми никога не беше боледувало, докато не започна да посещава детска ясла. Никога не пускаме детето болно, но повечето родители не са така. На входа като го оставяме около нас всички кашлят и носовете им текат. Питаме се - затова ли плащаме такса? Да ни разболяват детето, после да даваме пари за лекарства, прегледи и детето да се мъчи, а и ние също. Иначе като дойде осми март веднага някакви непознати ме добавят в чат и искат от мен по 15 - 20 лв за подаръци на "лелките", които повече няма да дам! Никой нищо не заслужава! Ядосах се!

# 99
  • Мнения: 5 105
И моето дете не беше пило антибиотик до яслата, боледуването при влизане в колектив е нормално, но си има някакви разумни граници. Факт е, че през боледуванията градят имунитет, както е факт че като се влачат с мазните сополи ще има бонус я хронична инфекция, я бронхитче, я отитче и т.н. Рано или късно сополът ще победи и най-жеУезното дете...
Както не е нормално да се изпада в крайност и стерилност и да разчитаме детето изобщо да не боледува, така не е нормално "градинският сопол" да е първото нещо с което асоциираме детските заведения. Докарали сме се до положение, в което всеки като чуе ясла и градина кърши ръце и псува под мустак и сопола и капките и хаповете и безхаберниците и т.н.
Хигиената също е потресаваща, не е нормално децата от първа група да се прибират с изцапано бельо, защото няма кой да им помогне... Омагьосан кръг.
И преди някой да изпадне в ода за западняшката градина, да прочете Боян Юруков Sunglasses

# 100
  • Мнения: 1 943
За много неща съм напълно съгласна с Юруков, но относно болните деца в германските градини не съвсем. Считам, че тяхната практика е по-добра, има състояния, които в крайна сметка позволяват детето да е на градина. От друга страна сравнение 1:1 не може да се прави - дори климата е различен, а това също има отношение към бацилите, там излизат целогодишно и децата не са в затворена среда по 8+ часа, всъщност май са до 15ч макс...

За протокола, моето е с грип, пуснахме тест днес след като аз го разболях от нещо. Така де, мислех че е нещо безобидно, но теста каза - грип. Нямаме грипни симптоми и двамата, ама... не се разболя от градината, а от майка си. Предполагам обаче, че вчера го е посял и там докато му нямаше нищо още.

Децата, които боледуват леко и на крак не са виновни за тежките боледувания на другите, понякога докато усетиш, че е болно и то вече е оздравяло. Взимала съм го с предупреждение да го следя, че прокашлял през деня, на следващия ден при преглед - здрав, преболедувал е, оставям го вкъщи ден-два, но реално в най-острата фаза е бил на градина... Или го установявам едва след като ни е заразил нас вкъщи. Винаги има поне по 2-3 такива деца, аз не съм открила начин да хващам леките боледувания в самото начало. Ами той и днес щеше да е на градина, ако не бях самата аз болна, че да го заподозра и да се замъкнем на лекар. В едни нормални обстоятелства и забързано ежедневие изобщо нямаше да ми мине през ум, че може да се разболява. А се оказа с адски червено гърло, тръгна и хрема в един момент, следобеда вдигна 38...

За насищането имам същите наблюдения, обикновено е от последните оцелели, но когато започнат да се връщат оздравелите, често го събаря и него.

# 101
  • Мнения: 5 105
Аз не говоря за заболявания от типа "докато се усетя, той вече е оздравял". И протичането на грипа при твоето дете е по-скоро изключение, и двете знаем че масовата практика е друга. В примерите, които дадох и това което мен ме вбесява, говорим за деца с настойчива къртеща кашлица и мазни сополи примерно. Аз моето дете при такива изяви го спирам от градина, изобщо не чакам да ми вдигне температура или да се усложни. Дори на децата с такива оплаквания не им е добре да са на градина. Колко да му е добре на едно кашлящо дете с течащ нос да седи в едно помещение с още 20-30 дивеещи деца? А и смятам, че ще изгради по-добре имунитет ако го оставя в къщи още в началото и организмът му се справи без тежки лекарства, отколкото ако го чакам от километри да му личи че е болен и да стигнем до антибиотик.
И с изказванията в стил "ами като ви е по-болнаво детето си го дръжте у дома, на моето кашлицата и хремата не му пречат" или "то няма как поне едно да не е болно" отиваме в много опасни води.
Първо, има си наредби на МЗ, които регламентират превенцията на разпространяване на зарази в детските колективи.
Второ, никой от нас няма право с действията си да ограничава правото на здрави деца да посещават детските заведения. Никой няма право с действията си да поставя здраво дете в изолация. Особено когато действията му са в нарушение на установения ред. Т.е. има родители, чието поведение казва (а често са достатъчно нагли и в прав текст да го кажат) "ами като не ви изнася, имате избор, дръжте си детето у дома" и това не е редно. Неуместно е и защото реално те не би трябвало да имат избор - има правила и болните деца не трябва да се допускат в колективите.
Обаче тука става дълбока темата, фалшиви бележи "клинично здрав", фалшиви бележки за ваксини и т.н. и т.н.

# 102
  • Мнения: 1 943
А, изключение, очаквам да го тръшне мощно утре, аз бутам някак, но той е на 4, едва ли ще мине метър. Дано това Тамифлу действа бързо и се размине с фазата "ударен от влак".

Коментарът за неусетното боледуване беше по повод изказване (не помня чие), че лекото боледуване на едни може да е огромен проблем за други. И не го отричам, но уви - понякога не можеш да го хванеш навреме, дори и да си най-съвестния.

За мазни сополи и груби кашлици - виждала съм го в яслата, обаче пък там моя боледуваше по-малко сякаш, а цялата сграда се тресеше от кашлица. Сега в градината не съм засичала такива неща, но пък той пипва по-често. Обаче и ги изкарва за 2-3 дни, явно с порастването идва и това. Но тогава сред кашлиците и сополите беше сякаш по-здрав. Вероятно заради хигиената, там се сцепваха да мият и бършат (държавна СДЯ).

# 103
  • София
  • Мнения: 7 276
Нанга, оффтопик: ако съм на твое място бих дала и на останалите от семейството тамифлу профилактично (нашият ЛЛ така ни посъветва). Моето дете се разболя, после се разболя и другото, после се разболях и аз и е ужасно гадно!

По темата:
За много неща съм напълно съгласна с Юруков, но относно болните деца в германските градини не съвсем. Считам, че тяхната практика е по-добра, има състояния, които в крайна сметка позволяват детето да е на градина. От друга страна сравнение 1:1 не може да се прави - дори климата е различен, а това също има отношение към бацилите, там излизат целогодишно и децата не са в затворена среда по 8+ часа, всъщност май са до 15ч макс...

Децата, които боледуват леко и на крак не са виновни за тежките боледувания на другите, понякога докато усетиш, че е болно и то вече е оздравяло. Взимала съм го с предупреждение да го следя, че прокашлял през деня, на следващия ден при преглед - здрав, преболедувал е, оставям го вкъщи ден-два, но реално в най-острата фаза е бил на градина... Или го установявам едва след като ни е заразил нас вкъщи. Винаги има поне по 2-3 такива деца, аз не съм открила начин да хващам леките боледувания в самото начало. Ами той и днес щеше да е на градина, ако не бях самата аз болна, че да го заподозра и да се замъкнем на лекар. В едни нормални обстоятелства и забързано ежедневие изобщо нямаше да ми мине през ум, че може да се разболява. А се оказа с адски червено гърло, тръгна и хрема в един момент, следобеда вдигна 38...
С това съм напълно съгласна!

Последна редакция: вт, 28 яну 2020, 19:27 от Аш

# 104
  • Мнения: 1 943
Да, благодаря. Мъж ще пие профилактично. Аз и лапето с лечебна цел. Като на мен ми казаха, че ако искам мога и с изопринозин само да мина.

Общи условия

Активация на акаунт