Банкова сметка на ученик – препоръки

  • 15 380
  • 51
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 433
Здравейте, търсих такава тема и понеже не открих, пускам тази/дано не дублирам/
Детето ми е на 14г и половина и от гимназията в която учи ни задължиха да извадим банкови сметки на децата, за да могат да си получат стипендиите.
Няма опция да е на ръка, така че събирам препоръки за банки
кои са с най-изгодни условия-имам предвид без такси подръжка, минимални суми и всичките такива скрити вземания
и без това тази сметка ще е само за стипендия, а тя се превежда еднократно
Коя банка бихте препоръчали?
Благодаря

Последна редакция: чт, 18 фев 2021, 10:04 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 13 586
ДСК имат сметки за ученици, сина ми ползва ДСК- СТАРТ и ДСК –ТИЙН- те нямат такса откриване и обслужване . Виж в тарифата им.

Последна редакция: вт, 16 фев 2021, 13:29 от Пролетно цвете

# 2
  • Мнения: 1 113
и аз предлагам ДСК

# 3
  • Мнения: 3 205
ДСК и ЦКБ бих препоръчала само на "враговете" си.
Всички банки предлагат сметки за ученици. Тези трите бих препоръчала, ако искате спокойствие
Райфайзен банк
Първа инвестиционна банка
Уникредит

# 4
  • Мнения: 6 166
Аз бих препоръчала ПИБ.

# 5
  • Мнения: 12 848
Аз имам добро впечатление от ЦКБ.
Можете  да откриете спестовна сметка. Такса за откриване е 2 лева, за годишна поддръжка 1 лев.
Щом няма да правите преводи от там, не ви трябват таксите за преводи.
Искате ли да имате дебитна карта?

# 6
  • Мнения: 46 554
В тези банки към сметката на родителя ли се прави такава за ученика или си е самостоятелно?

Аз също не харесвам и не работя с ДСК, но преди 2 г. само там предлагаха вариант, самостоятелна сметка на непълнолетен, а не допълнителна, към сметка на родител. Ходих в двете банки, които ползваме с мъжа ми (Райфайзен и ОББ), самите служители от другите банки ни насочиха към ДСК.

# 7
  • Мнения: 306
В ДСК съм запозната, че откриват сметки на ученици. Изисква се акт за раждане и две лични карти /родител и дете/. Минималната сума за внасяне първоначално е 10 лева. Няма месечни такси. Децата до 18 години са ограничени да теглят с картата до 100 лева на ден само. Няма друг вариант. Също така имат право и на интернет банкиране, напълно възможно е родителят да наблюдава през него какво се случва със сметката на детето му.
Колкото и да ви стресита това, че детето ви пораства-  дайте му възможност да стане самостоятелно. Много мои познати използват тези сметки, ако децата им учат в съседни градове и са на общежития, за да им изпращат джобни. Учудващо децата се справят доста добре.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 433
Аз имам добро впечатление от ЦКБ.
Можете  да откриете спестовна сметка. Такса за откриване е 2 лева, за годишна поддръжка 1 лев.
Щом няма да правите преводи от там, не ви трябват таксите за преводи.
Искате ли да имате дебитна карта?
не искаме да има дебитна карта
поне засега

# 9
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Извинявай, че няма да препоръчам банка, но искам да ви кажа, че в този случай не могат да ви задължат да откривате сметка. Има как да се плащат на ръка. Но вие си решавате вече дали ще им вярвате.
При нас пък банката беше задължителна, но за няколко деца се наложи да се застъпя като класен, че не могат да задължават с банка и превеждаха на ръка. Сега вече може в която и да е банка.
Мисля, че ако попитате в банките, повечето имат такива карти, които да са за ученици и да са без такси.

# 10
  • СИ
  • Мнения: 4 406

"... от гимназията в която учи ни задължиха да извадим банкови сметки на децата, за да могат да си получат стипендиите.
Няма опция да е на ръка..."!



Доста от гимназиите злоупотребяват с това. Не могат да ви принуждават и задължават. Естествено, че могат да им ги изплащат в брой. Правят се на ударени и използват повода да притискат родителите.
На една родителска среща се беше появила някаква важна лелка. Не я разбрах много каква беше... Зам.директорка ли или някаква друга. Та се пени да ни обяснява как било задължително и как било наредено от незнам къде си, какви указания имали и прочие. Та ми стана смешно и поисках да ми прати на мейла заповедта на тоя който е разпоредил, както и указанията. От кого са, на какво основание, министерска заповед и прочие. Лелката се вкисна доста. Нищо не получих на мейла, но се оказа, че по изключение тази година, който искал можело и по ведомост. Тоест в касата срещу ордер, ученикът да си ги получи. Така със задължителните банкови сметки...      Wink

# 11
  • София
  • Мнения: 2 044
На Булбанк направихме миналата седмица.За тийнейджъри си води.

# 12
  • София
  • Мнения: 13 428
В училището са длъжни да изплащат стипендиите по удобен за ученика и семейството му начин. В брой, по ученическа сметка или по сметка на родител.
Иначе всички ученически сметки са без такса и ако детето е над 16 г. трябва да присъства на откриването на сметката и да получи лично картата си. Подписват се и родителят, и детето. Може да се отвори само сметка без карта, но тогава парите не могат да бъдат теглени до навършване на 18 г. от детето. След 18 започват да се дължат такси. Дебитната карта може да е с лимит на теглене и със забрана за разплащания онлайн.Т.е. да е само за теглене до определена сума. Навремето сме правили на големите ни дъщери сметки в ПИБ, по които получаваха стипендии, заплата през летните месеци и ние захранвахме с известни суми за джобни. Голямо удобство е, защото така не са носили големи суми в тях и спокойно разполагаха с известна сума. След навършване на пълнолетие промениха вида на сметките си.
Малката ми дъщеря получава стипендия и доскоро си я вземаше на ръка. Даваха им я накуп за целия срок в канцеларията. За наше удобство през пандемията подадохме декларация да превеждат парите по моята сметка и аз ги тегля и й ги давам.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 2 522
Иначе и аз предлагам ДСК.
1. Ако детето е малолетно, сметката е към тази на родителя. Предимството е, че виждах веднага всичко през банкирането, а зареждането на картата ставаше като трансфер между мои сметки /веднага и безплатно/.
2. Като стана на 14 сметката вече си стана на детето. Пак всичко в банката се върши с родител, но сметката и банкирането са на неговия профил. Така трябва да искам да ми отвори банкирането, за да проверя нещо.
Синът ми в процеса на свикването имаше няколко издънки с дребни суми при интернет разплащания през картата. 
Няколко пъти ми звъняха от банката за съмнителни операции с картата и то на практика веднага, от което съм впечатлена. Вече не прави такива неща, но нямаше как да се научи, ако не ползваше карта от 12 годишен. В света, в който живеем, трудно може да се живее без карти/банкиране. За мен колкото по-рано добият финансова култура, талкова по-добре.

# 14
  • Мнения: 2 510
Аз бих препоръчала ПИБ.

Ние също открихме сметка на тийнейджъра там, та и аз като Елфичка препоръчвам ПИБанка.

# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 9 729
Дъщеря ми е със сметка в ДСК. Не виждам някаква особена разлика с Райфайзен по отношение на карти и онлайн банкиране. Аз лично никак не съм доволна от обслужването в Райфайзен, нямат клонове, работещи в събота, нито с удължено работно време, ДСК имат. Говоря за Пловдив. 
Първо беше сметка на непълнолетен, когато навърши 18 год. смениха вида на сметката. Имаше и един детски влог, от банката ни предупредиха веднага да закрием сметката при навършване на пълнолетие, защото таксите били много големи.
Откакто има карта, не давам пари в брой. Превеждам месечните ѝ джобни по сметката, тя сама си преценя дали, кога и колко да харчи, как да плаща и т.н. Е, вече е по-голяма, но с даването на пари веднъж месечно започнах още в 9 клас.
Никога не ме е притеснявало да има дебитна карта, даже е улеснение. А и стипендиите са за децата, а не родителите да ги кътат в някакви банкови сметки. 

# 16
  • Мнения: 334
ПИБ имат подходящи услуги. Моето дете от навършване на 7 годишна възраст има своя сметка и дебитна карта към нея, плюс гривна с чип за безконтактни разплащания. Винаги, когато пожелае, може да ги ползва. Сложила съм му някакъв разумен лимит и това е.

# 17
  • Мнения: 58
Моят младеж има банкова сметка с безконтактна дебитна карта Visa в Експресбанк/ сега ДСК. Няма такси за откриване и обслужване. Има дневен лимит 100 лв. При откриването на сметката присъства родител и дете, като то трябва да има лична карта. Ходи сам да си вземе пластиката. Банкирането е на моя телефон, но можеше да се направи на неговия.

# 18
# 19
  • Мнения: 2 470
Бих препоръчала тийн сметката в ПИБ. На името на детето се открива. Трябва да присъстват непълнолетното дете и родител с двете лични карти. Издава се дебитна карта на детето. Има дневен лимит за теглене/плащане на ПОС. Няма никакви такси за теглене от който и да е банкомат в страната - не само тези на ПИБ, но и в чужбина - /не помня дали чужбина се ограничава до Европа/. Няма такси за плащане на ПОС терминал. Непълнолетният не може да извършва операции на гише. Може да тегли и внася само на банкомат. Сметката трябва да се закрие при навършване на 18-годишна възраст, не преминава автоматично в друг продукт на банката.

Ако не се лъжа, максималният дневен лимит за теглене от банкомат е 100 лева и максималният дневен лимит за плащане на ПОС устройство също е 100 лева.

И родителят, и детето могат да следят всичко по сметката в МyFibank.

# 20
  • София
  • Мнения: 979
Дъщеря ми ще взима стипендия,  но е на 13 години и няма лична карта.
На мен ми превеждат заплатата в пощенска банка.
Моля за съвет къде мога да открия сметка на непълнолетен и да не е вързана с моята сметка.
И все пак да мога да следя как харчи,  че и сега е с широки пръсти.

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Като навърши 14 ще си открие сметка, а дотогава ще ѝ дават стипендията на ръка.

# 22
  • Мнения: 4 351
ТиБиАй препоръчвам. Няма такса за откриване, няма такса закриване, няма такса подръжка, няма такса теглене. Има онлайн банкиране и таксата е 0.50 ст. Една приятелка направи по спешност  сметка на детето си по съвсем друг повод, преди месеци. Отвори я и затвори за три месеца.

# 23
  • Мнения: 1 308
ДСК и ЦКБ бих препоръчала само на "враговете" си.
Всички банки предлагат сметки за ученици. Тези трите бих препоръчала, ако искате спокойствие
Райфайзен банк
Първа инвестиционна банка
Уникредит
Хубава работа. Значи ДСК е зле, а Уникредит няма проблем - супер е? С Райфайзен не съм се занимавал, защото съм чувал тъпотии когато съм помислял, че са вариант. Прост пример за ПИБ - имаш карта, искаш да си наложиш дневен лимит за да не стане източване примерно. Ами не може току така някакви си суми - 1000 / 3000 лв и нагоре. Откъде накъде ще искаш 400-500лв.

# 24
  • Мнения: 2 897
Най- смотаната банка е УниКредит. Ние сме на ДСК, но не мога да ползвам онлайн банкиране. При опит за регистрация ми изписва, че е само за пълнолетни.

# 25
  • Мнения: 306
Най- смотаната банка е УниКредит. Ние сме на ДСК, но не мога да ползвам онлайн банкиране. При опит за регистрация ми изписва, че е само за пълнолетни.
Може да се направи онлайн банкирането от служителите. Изисква се присъствие и подпис и от родителя. Но е ограничено функционално до навършване на 18 години.

# 26
  • София
  • Мнения: 13 428
ВСД, сметките на непълнолетни имат лимити 100 и 200 лв.

Миа Рулана, до 18 г. онлайн банкиране има, но с ограничени функции. Регистрация за онлайн банкиране, независимо в коя банка, се прави лично в клон на банката. За непълнолетен регистрацията е в присъствие и на младежа, и на родител.

# 27
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
ТиБиАй препоръчвам. Няма такса за откриване, няма такса закриване, няма такса подръжка, няма такса теглене. Има онлайн банкиране и таксата е 0.50 ст. Една приятелка направи по спешност  сметка на детето си по съвсем друг повод, преди месеци. Отвори я и затвори за три месеца.
Без лична карта?

# 28
  • Мнения: 13 851
Благодаря за темата много ми е полезна.
Разбира се този въпрос стои на дневен ред и при нас заради степендия, детето ми е гимназист тази година. Училището не е дало друг вариант освен сметка в дск (написано с големи букви в бланката която трябва да попълним, като е подчертано че ако няма такава молбата няма да се уважи. Добре че детето има вече лична карта). Знам че имам право и мога, но няма да се заяждам, според мен това не е подходящ момент за конфронтация.

# 29
  • Мнения: 3 205
ДСК и ЦКБ бих препоръчала само на "враговете" си.
Всички банки предлагат сметки за ученици. Тези трите бих препоръчала, ако искате спокойствие
Райфайзен банк
Първа инвестиционна банка
Уникредит
Хубава работа. Значи ДСК е зле, а Уникредит няма проблем - супер е? С Райфайзен не съм се занимавал, защото съм чувал тъпотии когато съм помислял, че са вариант. Прост пример за ПИБ - имаш карта, искаш да си наложиш дневен лимит за да не стане източване примерно. Ами не може току така някакви си суми - 1000 / 3000 лв и нагоре. Откъде накъде ще искаш 400-500лв.
Виждам, че четенето с разбиране не е сред силните ти страни, затова ще го напиша БАВНО: питането е за откриване на сметка за ученик - непълнолетно лице. Размислите ти за това какво си чул VS мнения на хора с опит, не помагат.

# 30
  • Мнения: 2 897
Миа Рулана, до 18 г. онлайн банкиране има, но с ограничени функции. Регистрация за онлайн банкиране, независимо в коя банка, се прави лично в клон на банката. За непълнолетен регистрацията е в присъствие и на младежа, и на родител.
Благодаря. Щом има онлайн банкиране, може да се извади и виртуална карта към сметката, нали?


Може да се направи онлайн банкирането от служителите. Изисква се присъствие и подпис и от родителя. Но е ограничено функционално до навършване на 18 години.
Като ходим да взимаме картата ще попитам. Благодаря ви.

# 31
  • Мнения: 2
Аз имам добро впечатление от ЦКБ.
Можете  да откриете спестовна сметка. Такса за откриване е 2 лева, за годишна поддръжка 1 лев.
Щом няма да правите преводи от там, не ви трябват таксите за преводи.
Искате ли да имате дебитна карта?
не искаме да има дебитна карта
поне засега





Откога съществуват сметки без банкови карти към тях.Може и аз да не съм разбрала но как иначе детето ще ги тегли тези пари

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 9 729
Недрет, аз лично имам сметка с карта и такава без.
Идеята им е детето да не си ползва парите от стипендията.

# 33
  • Мнения: 2 510
Аз имам добро впечатление от ЦКБ.
Можете  да откриете спестовна сметка. Такса за откриване е 2 лева, за годишна поддръжка 1 лев.
Щом няма да правите преводи от там, не ви трябват таксите за преводи.
Искате ли да имате дебитна карта?
не искаме да има дебитна карта
поне засега





Откога съществуват сметки без банкови карти към тях.Може и аз да не съм разбрала но как иначе детето ще ги тегли тези пари

Съществуват, съществуват.
Точно с някакъв тип спестовна цел са.

# 34
  • София
  • Мнения: 979
разбира се, че може. Принципно може и само за онлайн банкиране да се ползва и/или за преводи по други сметки

# 35
  • ИЛИНДЕН
  • Мнения: 94
Вие КОЯ БАНКА сте избрали ?

# 36
  • Мнения: 1
Здравейте
Може ли моето дете на 15 г да използва  банкомат  за депозиране на пари ,като има дебитна карта.

# 37
  • Мнения: 2 470
Здравейте
Може ли моето дете на 15 г да използва  банкомат  за депозиране на пари ,като има дебитна карта.

Може.

# 38
  • Мнения: 1 541
Моето дете има сметка в ДСК ( първо беше в Пощенска ) + на тези от ДСК е че имат мобилно,, банкиране,, могат да си гледат наличността и да си прехвърлят пари от основната във виртуалната карта. Не могат да правят банкови преводи. При пощенска нямаше такава възможност и това го дразнеше,че не вижда с колко пари остава.
Сметката се открива в присъствие на родител и дете ,като той подписва всички документи заедно с мен😃 и нищо не можем да направим един без друг. Дори не успях да му взема пластиката от банката без него.

# 39
  • Мнения: 600
Здравейте. Гледам, че темата е от преди години, сега може би са се променили нещата. Къде може да се открие сметка на дете на 13, по която да може да си получава стипендията? Желателно да има карта и да може да тегли, ако това не е възможно ( така ми отговориха от ДСК), поне да има възможност като стане на 14, да се трансформира и да може да си ползва паричките.

# 40
  • Мнения: 2 510
Постът на дамата преди Вашия, е от октомври  тази година.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 9 729
Като няма сметка, ще дават стипендията в брой на касата на училището. Като стане на 14, ще му направите сметка с дебитна карта. Знам, че не им е удобно да раздават пари на учениците, но това е положението. Ако не, от училището да му открият сметка с дебитна карта, както правеха преди.

# 42
  • София
  • Мнения: 13 428
Може да се посочи и сметка на родителя до издаването на карта на детето.

# 43
  • Мнения: 600
Класната беше категорична, че било забранено по сметка на родител, а нямали и каса. Аз видях, че има и нови постове в темата, обаче те май са за деца на 14 навършени. Утре ще се опитам да изляза по-рано от работа, да видя на място какво предлагат банките в нашия малък град. Те са всичко 4 банки, една до друга, поне ако ми откажат, ще говоря с класната да предложат друг вариант.

# 44
  • Мнения: 2 897
Никой няма да открие разплащателна сметка на дете под 14 години. Само спестовен влог може. Освен ако в малките градчета не стават чудеса от шуробаджанащина.

# 45
  • София
  • Мнения: 979
Аз извадих на ДСК карта на детето към моята сметка, която дори на пластиката пишеше нейното име и както писаха и по -нагоре нищо не можеш да направиш без нейно присъствие, но самата банкова сметка се водеше на мое име и така и не се съгласиха от училище да я превеждат там, но какъва беше изненадата ми, като ми казаха, че и на нея не могат да я дават на ръка защото няма 16 г. и се наложи да ходя в удобно за касиерката време да ми ги дават на ръка ....
Другото което трябва да имате в предвид - като навърши заветните 14г. отидохме да и направим тийн карта и понеже парите и ги прехвърлях от моята сметка за да си ги има на картата се оказа, че не може да ги прехвърлим в новата, освен със съдебно решение в присъствие на двамата родители !!!
Мисълта ми е, че нищо не е измислено в България и е странно - сметката е моя, парите на детето, но нито аз мога да и ги прехвърля, нито тя може да ги получи на ръка в банката при закриване на сметка за дете до 14г.. Помолихме да изчакат - изтеглихме отвън на банкомата останалите парички от стипендията и влязохме отново за да си и направим нейна карта. И така - питайте и четете за да не остане детето без тези парички - моята много държеше да са в нейната карта - защото си ги е заслужила и за нея тези 25 лв. си бяха съкровище.

# 46
  • Мнения: 600
В общи линии във всички банки вариантите са 2 - детски спестовен влог от който може да се тегли след навършване на 18 години на детето и да се изчака да вземе лична карта и тогава да се открие разплащателна сметка. По тези детските карти от 7 до 14, стипендии не могат да се превеждат. Аз мислех, че може евентуално да има вариант детския влог да може да се трансформира в разплащателен при навършване на 14, но няма. Говорих пак с класната, има някаква каса в училището, но не били желателни плащанията в брой. Утре ще ми се обади, да ми каже дали могат да направят изключение. Реално става въпрос за още 2 месеца, тя януари вече ще има лична карта.

# 47
  • София
  • Мнения: 455
В ПИБ има детски дебитни карти, без такса поддръжка и без такса за теглене на банкомат до навършване на 18 години. За деца до 14 години, картата е допълнителна към сметка на родител. Над 14 е със собствена сметка. За малолетни се изисква копие от акт за раждане, за непълнолетни акт за раждане и лична карта. Картата има лимити, които родителят избира и може да получава безплатно имейл извествяване, както и сметката да се добави в онлайн банкиране на родителя, в случай , че лицето е над 14. За непълнолетни , родителят определя дали с картата да може да се плаща онлайн.

Последна редакция: чт, 23 ное 2023, 12:51 от Мишоран калпазан

# 48
  • Мнения: 21 282
Моята има в ПИБ дебитна карта за стипендията и детски спестовен влог.

# 49
  • Мнения: 469
Препоръчвам ПИБ. Няма никакви такси. Обслужването е добро. Аз също съм на ПИБ от много години и съм доволна.

# 50
  • Мнения: 1 541
Първата карта на моят син беше преди да навърши 14 години (или в края на 12 или началото на 13,не помня точно) води се отделна карта към сметката на родителя. Имената върху пластиката бяха неговите (дори успя да я загуби и по имената го познаха и ни я върнаха.Късмет,че я беше изтървал в квартала😁) Дори той си избра картинката в/у картата....незнам за какви спестовни,депозитни и шуробаджанащини става дума🤔. Вече,като стана на 14 му извадихме отделна сметка,като ходихме заедно до банката и той си подписва всички документи. Чак вече и банката сменихме щото не го устройваше Пощенска..

# 51
  • Мнения: 10 562
И аз съм писала за ПИБ, сега има до 14 и над 14 сметки с карти.
Макар че синът ми си получаваше цяла година стипендията на каса, докато стана на 14, тогава направихме сметка. Касиерките мрънкаха, ама му го даваха. Просто не им се занимава на дамите, обикновено...

Общи условия

Активация на акаунт