Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 5 898
Здравейте, с мъжа ми сме новаци по темата с недвижимите имоти. Обмисляме покупката на апартамент, макар и да не бързаме с избора, но наскоро се сблъскахме с интересен казус. Попаднахме на жилище в няколкоетажна сграда, в чийто нотариален акт не присъстват идеални части от земята, върху която е издигната сградата + прилежащия двор. Целият парцел, а той е доста голям като размери, принадлежи на едно частно лице, т.е. той е едноличен собственик на земята. Честно казано, в първия момент, когато брокерът спомена този факт (някак по между другото), леко се стъписах, защото дори нямах представа, че такова положение е възможно, от правна гледна точка. Да, бях чувала, че много от старите сгради са изградени върху общинска земя, но не знаех, че това е възможно и в случаите, когато парцелът принадлежи на частни лица. Освен това, ако не се лъжа, всеки собственик може да закупи идеални части, съответстващи на големината на имота си, от общината, ако има това желание, т.е. тук говорим за малко по-различен казус.

Поинтересувахме се и разбрахме, че става въпрос за т.нар. "суперфиция", т.е. заедно с апартамента, ти продават идеални части от правото на строеж, но не и от самата земя. Това право, доколкото разбирам, е безсрочно, но в случай че някой ден, за лош късмет, стане нещо със сградата (например, земетресение или война я изравни със земята), собствениците на имоти от въпросната сграда имат 5-годишен срок, в който могат да я построят наново. Ако не се справят със задачата в посочения от закона срок, правото им се погасява, т.е. автоматично губят всякакви права, като собственици на апартаменти върху въпросния парцел, за сметка на това - притежателят на земята може да построи нещо ново върху парцела. Не знам дали го обясних разбираемо. Някой може ли да потвърди, че действително нещата са така, от законова гледна точка?

И на въпросите - вие бихте ли купили жилище, което е в описаното положение? Какви смятате, че са рисковете, ако изобщо можем да говорим за такива? Какви са плюсовете и минусите? И най-важното - каква смятате, че е мотивацията на собствениците на парцела, стояща зад нежеланието им да се разделят със земята, при положение че те трябва да плащат данъци за нея в продължение на десетилетия, а на практика - не могат да я използват и да се разпореждат с парцела. На мен това, последното, ми е много странно, честно казано...

Бих се радвала да чуя и други гледни точки. Simple Smile

# 1
  • Мнения: 1 033
Здравейте, мога да кажа как се получи като собственик на такъв парцел. Отдадохме го на предприемач за строене и той не си дооправи документално нещата и си продаде апартаментите. Ние в последствие разбрахме, че е станало така. Плащаме си данъка и така, не ми се занимава да търся другите собственици, пък и никой не е потърсил да закупува идеални части. Та не е задължително да е с някаква лоша умисъл.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 36 745
Аз май не бих купила при това положение, макар че рационално обяснение не мога да дам. И на мен ми звучи меко казано странно, да не употребя думата подозрително.

# 3
  • Мнения: 41 387
Бих купила без да се замислям. Каква ти е ползата, ако имаш някакви си идеални части от земята? Евентуално ако падне сградата можеш да си построиш. Ама ти и сега можеш (5 години). А и да имаш тези идеални части, ако другите живеещи нямат пари да строят тогава какво? Да не говорим колко сгради са паднали в София последните години Wink

Та нищо не губиш, даже печелиш - не плащаш данък за земята. А онзи, дето си я е запазил, само плаща данък, друга полза няма.

Вече ако има паркинг в двора, собственикът на земята може да си паркира или дава под наем места. Но ти с твоите евентуални малки ИЧ може и да не може да се разбереш с другите за паркомясто.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 010
И на мен ми е подозрително и също не бих купила такова жилище. А собственикът може да има сантиментална стойност към земята, може да е взел апартаменти обезщетение и може както пише по-горе да иска да се разполага с паркоместата.

# 5
  • Мнения: 201
Аз имам собственост в такава сграда. 10 апартамента, от които 2 на собствениците на земята. Те си имат малко дворче към апартаментите си, към което само те имат достъп.
Не виждам как притежание на идеални части от земята, защитава собственика. Ако другите собственици не желаят да строят в бъдеще, какво става? Трябва да им от купиш идеалните части ли? Ако поискат баснословни суми? Сега ако никой друг не иска да строи, ще си построя еднофамилна къща.

# 6
  • Мнения: 5 898
Благодаря ви за мненията!

Само да допълня, че сградата дори не е ново строителство, както вероятно предполагате, а съществува от над две десетилетия.

hoaxy, не съм сигурна, че те разбрах, но както споменах, не съм ориентирана по тези въпроси. Ти, ако само си "отдала" парцела, а не си го продала на инвеститора, не е ли именно това очакваният развой? Той е продал жилищата на купувачите само с право на строеж, но без ИЧ от земята. Именно това, което коментираме в темата. Разсъждавам от позицията на лаик.
При "моя" собственик на парцела мотивацията да си къта земята със сигурност не е посочената от теб, защото той изрично е казал, че не желае да се разделя с части от парцела при никакви обстоятелства, т.е. не става въпрос за документална неуредица. Поне по думите на брокера, ако може да му се вярва, никой собственик на апартамент в сградата не притежава идеални части от земята. Това, обаче, изобщо няма как да бъде проверено от нас. Аз малко се съмнявам да е истина, поради ред причини.
Всъщност, май забравих да уточня, че собственикът на апартамента, който се продава, е именно собственикът и на целия парцел, върху който е изградена кооперацията. Т.е. едно и също лице е.

Отговарям на всички по въпроса за паркоместата - ние не се интересуваме от такова и питането ми изобщо не е с такава насоченост. Дворът е малък, не може да побере много коли, отделно има и гаражи. Интересно ми беше каква може да е причината собственикът толкова да настоява да си пази земята за десетилетия, при положение че парцелът е доста голям и допускам, че данъците не са малки.

Разбирам рационалните аргументи - собствениците на имоти реално са защитени, но мен нещо ме притеснява на емоционално ниво, интуиция, ако щеш. Simple Smile

# 7
  • Мнения: 41 387
Да не кажа всички, ама болшинството панелки и ЕПК от соца са без идеални части, и какво им е станало на купувачите? Живеят, санират, продават, наследяват... Никакви проблеми нямат, само им е по-евтино (един данък по-малко). Нищо не губиш, ама щом за теб  интуицията е над рационалното не купувай.

# 8
  • Мнения: 12 864
Нашият апартаменте такъв - земята е собственост на общината, но това е друго. Ако беше на частно лице, честно, щях да питам адвокат.

# 9
  • Мнения: 5 898
Да не кажа всички, ама болшинството панелки и ЕПК от соца са без идеални части, и какво им е станало на купувачите? Живеят, санират, продават, наследяват... Никакви проблеми нямат, само им е по-евтино (един данък по-малко). Нищо не губиш, ама щом за теб  интуицията е над рационалното не купувай.
Написах в началото на темата - знам за панелките, но там собствеността е на общината. А и мисля, че вече можеш да си купиш идеални части, ако пожелаеш. Т.е. имаш тази възможност. Когато, обаче, парцелът е притежание на частно лице, нормално е да изскачат въпросителни относно мотивите му да не желае да се раздели с него.
Темата е с дискусионен характер. Не очаквам някой да решава, вместо мен, дали да купувам, или - не. Simple Smile

Нашият апартаменте такъв - земята е собственост на общината, но това е друго. Ако беше на частно лице, честно, щях да питам адвокат.
Да, ние с адвокат ще си се консултираме непременно, просто реших набързо да се допитам до форума. Ето че и в темата нагласите са разнопосочни - на едни не би им пукало, други биха се отказали от покупката, само на база тази особеност.

# 10
  • Мнения: 91
Много често на инвеститора не му е нужна земята и той не я купува от собственика, а му е достатъчно учреденото право на строеж. Така най често собственика на земята, получава като обезщетение  няколко апартамента, а земята си остава негова. Той може и да не я иска, но така са се договорили. Ако обаче   парцела е по голям  и има свободни площи е напълно обяснимо, защо се запазва правото на собственост върху земята ......една пейка да си сложиш знаеш, че е твоята.  Собствениците на апартаментите имат право да ползват земята доколкото е необходима за обслужване на сградата / ремонти и т.н./, не може обаче някой да влезе и да си паркира колата, защото има място. Собственика на земята, без да препятства правото на собствениците на апартаменти да си ги ползват, може и да си огради мястото.
Не бива това,  че няма да придобиете земя, да има значение......важно е правото на строеж  да се реализира  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 10 570
Не ми е странно и не ми е съмнително, защото преди време когато гледахме имоти по морето повечето бяха точно така. Обикновено се прехвърля и земята, защото както казаха по-горе трябва да плащат данъци за нея. Преценете, но не е нещо необичайно.

# 12
  • Мнения: 5 898
Може би на нас ни се стори странно, защото - както споменах по-горе - сме новаци в тематиката, касаеща недвижимите имоти. И когато ни съобщиха този факт, ни хванаха малко неподготвени. Лично аз не бях чувала за подобен вариант, не знаех, че е възможно цялата земя под жилищна сграда да е притежание на частно лице. Но това, в крайна сметка, се дължи най-вече на моята незапознатост.

Благодаря на всички за мненията!

# 13
  • Мнения: 1 035
Е то доста жилища се продават така. Това е чисто формално за мен - право на строеж-идеални части. Предимства на отстъпено право - не плащаш данък, и евентуално по - евтино (ако го ползват като + но не смеят да го споменават, щото хората се съмняват) цена на закупуване. Другото е ,че той (собственикът на земята) може да си надстрои (ако не е усвоено, дострои до пълен Кинт, височина, и плътност на застрояване) сградата, но пък там влиза в разрез все пак и със Закона за етажна собственост. Това са недостатъците. Неутралното е че да, имаш право в рамките на 5 год. от погиване на сградата, да се построи сграда със СЪЩАТА квадратура и собствени жилища, както е била, но ако собствениците се разберат. Идеален случай, според мен идеалистичен, само си преставете как успяват  да съберете пари за ремонт на асансьор, та камо ли за толкова грандиозно нещо. Дали ще искате пак да сте със тези съседи, на това място, в такова същото жилище и след 50, дай Боже и 100 год. ? Малко съмнително Simple Smile . Същото е и ако имате идеални части от имота, но безсрочно. Евентуално може да вземете, ако са 50 апартамента в погиналата сграда, 1/50 от цената на земята, ако всички продадат. Дали ще плащаш данък на земята, или една застраховка на година, преценете. За мен е едно и също.
П.П. Току що видях мнение на tomeva от съседна тема, което се покрива с моето мнениe. НЕ СЪМ ПРЕПИСВАЛ! Simple Smile

Последна редакция: чт, 22 апр 2021, 10:13 от Seiko7075

# 14
  • Мнения: 41 387
Недостатъците са (но никой не го прави), че имаше един чл. мисля 33 от ЗС (Закон за собствеността), при продажба, трябва първо да го предложиш, след оферта от друг с конкретна цена на собственика на земята, като съсобственик, той трябва писмено да се откаже и ти да си го продаваш, както знаеш. Ако не го направиш, той може да си го придобие в рамките на 2 м. след сделката (говоря чисто по  памет, евентуално е малко по различно със сроковете).

Тук си написал нещо невярно, което може опасно да заблуди някого и затова не мога да си замълча.
Има такъв член, обаче не става дума за компютри, аз за компоти - собственикът на земята под сградата НЕ Е СЪСОБСТВЕНИК  в апартамента и при продажба на апартамент никой няма нужда да му предлага, да го уведомява или да го пита. Как си продават жилищата хората от панелките според теб, предлагат първо на общината ли???

Това, което пишеш, важи за съсобственици конкретно на апартамента - ако две деца наследят един апартамент и всеки получи по 50%, никой от тях няма право да продаде своите 50% на външен купувач, ако първо няма официален отказ от другия съсобственик на същата цена. Не, че и там няма врътки разни, основно ползвани от мошеници.

# 15
  • Мнения: 5 898
Seiko, мерси за изчерпателното включване!
С част от информацията, която сподели, не бях запозната, но този Член 33 от Закона за собствеността не важи ли, само когато говорим за съсобственост? А в разисквания случай, евентуалният купувач на апартамента и човекът, на когото е парцелът, няма да се водят съсобственици. Поне аз така го разбирам.

# 16
  • Мнения: 41 387
Seiko, мерси за изчерпателното включване!
С част от информацията, която сподели, не бях запозната, но този Член 33 от Закона за собствеността не важи ли, само когато говорим за съсобственост? А в разисквания случай, евентуалният купувач на апартамента и човекът, на когото е парцелът, няма да се водят съсобственици. Поне аз така го разбирам.

Разбира се, че е различно и правилно разбираш. Сейко написа много вреден пост според мен.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 4 070
По възможност е добре да притежавате и земята според мен.

# 18
  • Мнения: 1 035
Недостатъците са (но никой не го прави), че имаше един чл. мисля 33 от ЗС (Закон за собствеността), при продажба, трябва първо да го предложиш, след оферта от друг с конкретна цена на собственика на земята, като съсобственик, той трябва писмено да се откаже и ти да си го продаваш, както знаеш. Ако не го направиш, той може да си го придобие в рамките на 2 м. след сделката (говоря чисто по  памет, евентуално е малко по различно със сроковете).

Тук си написал нещо невярно, което може опасно да заблуди някого и затова не мога да си замълча.
Има такъв член, обаче не става дума за компютри, аз за компоти - собственикът на земята под сградата НЕ Е СЪСОБСТВЕНИК  в апартамента и при продажба на апартамент никой няма нужда да му предлага, да го уведомява или да го пита. Как си продават жилищата хората от панелките според теб, предлагат първо на общината ли???

Това, което пишеш, важи за съсобственици конкретно на апартамента - ако две деца наследят един апартамент и всеки получи по 50%, никой от тях няма право да продаде своите 50% на външен купувач, ако първо няма официален отказ от другия съсобственик на същата цена. Не, че и там няма врътки разни, основно ползвани от мошеници.
Напълно сте права за това, доколкото и аз не съм сигурен. Преди години имах някакъв казус и четох ХИПОТЕЗИ тълкувания, препратки от чл. 66 към чл. 33 от ЗС. Отделно други тълкувания, ако Ви се чете, напишете "суперфиция и чл. 33 от ЗС" в гугъл. На първо време и тук http://gramada.org/%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D … 0%BF%D1%80%D0%B0/т. 2.2. е казано нещо толкова завъртяно че ме заболя главата а нямам време в момента да го тълкувам Simple Smile . Зависи и наистина какво са описвали в нот. акт за учредяване на право на строеж собственика и строителя и мн. други неща.

В крайна сметка ще си преправя първия пост, защото наистина може да се обърка някой. Не е реална практика това. Само някакви аналитични тълкувания
Лично аз съм купил и продал общо 4 апартамента с такова отстъпено право на строеж, живея в такъв и не съм се и замислял да предлагам по чл. 33, най - малкото ще ме гледат като отровени.

И все пак чак пък вреден първият ми пост Simple Smile, има го казауса и тук  https://godishnik.ue-varna.bg/uploads/20201024124216_1891822255f94212896c56.pdf говори се наистина за цяла сграда, по - сложно е при части от нея. Глава 2, точка 2.2., подточка 4 (стр. 79)  И аз не съм чувал тази практика, но го има.

Последна редакция: чт, 22 апр 2021, 13:55 от Seiko7075

# 19
  • Мнения: 9 216
Ще използвам темата, да помоля за координати на лични , за някой ама наистина ,адски разбиращ имотните закони познаващмного добре материята -Адвокат, имам казус с и.ч. и двор и ес

# 20
  • Мнения: 686
Някои строители прехвърлят земята ,след Акт 16 и падането на ипотеката.

# 21
  • Мнения: 5 898
Земята в случая не е на строителя, а на частно лице. Сградата си има Акт 16 от над 25 г. насам. Simple Smile

# 22
  • Мнения: 741
Нашият апартамент е в такава ситуация- с право на строеж, а земята е собственост на фирмата-строител на сградата.
Ние се консултирахме с адвокат преди покупката, според него няма проблем, нито неудобство за нас от такава сделка.

# 23
  • Wonderland
  • Мнения: 702
Аз съм собственик на парцел, в който е построена жилищна кооперация. Имаме малък двор, който ползвам да си паркираме колите. Това е. За друго не ми трябва земята. Имам позната - тя си купи апартамента със земята, направи си беседка с барбекю, пие си кафето там. Инвестира голяма сума да облагороди дворчето, което е много добре за собствениците на апартаменти в сградата. Вярно, нямат достъп до там, но когато гледат през терасите виждат хубав и поддържан двор.

# 24
  • Мнения: 5 898
Благодаря много за мненията! Simple Smile Интересно е да чуеш различни гледни точки; точно заради това стартирах дискусията.

Нашият апартамент е в такава ситуация- с право на строеж, а земята е собственост на фирмата-строител на сградата.
А на по-ниска цена ли закупихте жилището, на база тази особеност? Т.е. би ли следвало, ако даден апартамент се продава без прилежащите идеални части от земята, да е по-бюджетен, спрямо друг със същите характеристики?

# 25
  • Мнения: 10 570
Ама то не е направено така ако искаш със земя, ако искаш без земя. Поне на морето като гледахме примерно ти казват - двустайно 31 х.евро и си е оповестено влиза ли земята или не, вече ако успееш да си отбиеш от цената си е въпрос на договорка, но не мисля, че при ясни условия, че земята не се прехвърля, може да се търси претенция точно по това перо, така мисля де. Също и в случаите където земята се прехвърля, при нас беше описано и в предварителния договор, защото ако не се разпредели, после данъка си им върви, а хората каква полза имат от това, ако падне сградата и до 5 години да не се построи доколкото четох нагоре.

# 26
  • Мнения: 5 898
Не сте разбрали въпроса ми. Ясно ми е, че не можеш да избираш дали да вземеш даден апартамент със или без земята. Той си се продава така, както е по нотариален акт.
Питането ми, всъщност, беше - на някого правило ли му е впечатление дали жилищата, които се продават само с право на строеж, принципно вървят на по-ниски цени, спрямо тези апартаменти, които се продават с идеални части от парцела, върху който е построена сградата?

# 27
  • Мнения: 41 387
Не, не съм забелязала. Но е възможно да го използваш като аргумент в пазарлъка:
- Другите апартаменти са на сходни цени, ама са със земя, а този е без, можете ли да свалите цената малко?

И ако мине. Като цяло цената е за конкретния апартамент с конкретните особености.

# 28
  • Мнения: 10 570
Не, не съм забелязала. Но е възможно да го използваш като аргумент в пазарлъка:
- Другите апартаменти са на сходни цени, ама са със земя, а този е без, можете ли да свалите цената малко?

И ако мине. Като цяло цената е за конкретния апартамент с конкретните особености.
Именно същото казвам и аз.

# 29
  • Мнения: 741
Не мисля, че ако е с право на строеж е на по- ниска цена отколкото с идеални части. В нашия случай си беше пазарна цената. Предполагам  защото и правото на строеж е вид вещно право.

# 30
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Здравейте. В същата длема съм. Става въпрос за ваканционен имот в затворен комплекс с басейни. Дали рискувам ако го купя без земя? Благодаря!

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 209
По принцип собствеността на земята е бреме от данъчна гледна точка ако целия парцел е на един човек.Предимството е за далечните му наследници, освен ако не стане силно земетресение с огромни щети и падат сгради.Та ако сградата погине всички собственици на жилища имат право на строеж така е.Но всяко право на строеж ако не бъде упражнено в срок от 5 години се губи.Тоест ако сградата погине и в 5 години собствениците на жилища не упражнят правото на строеж то остава за в бъдеще само и единствено за собственика на земята.
Иначе за морето това е масово защото продавачите са руснаци и англичани, които като чужденци нямат право на покупка на земята и са придобили само имота с правото на строеж.Може да издирите строителя ако след като не го е продал на чужденците си го е запазил.
Мои приятели имаха обратния проблем.Продаваха техен апартамент в Созопол на руснаци, които обаче не могат да купят техните идеални части от парцела,  на тях за какво им е 1/36 от земята като нямат там апартамент.Остава им да плащат макар и символичен данък.Проблема май го решиха като регистрираха ООД на руснаците, което като юридическо лице може да е собственик и на земя, така се заобикаля забраната.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 10 493
По принцип собствеността на земята е бреме от данъчна гледна точка ако целия парцел е на един човек.

Да разбирам, че липсата на земя да не го отчитам като проблем. Да се надяваме и да няма сериозни земетръси.

Общи условия

Активация на акаунт