отзиви и сравнение между университети в Италия и Франция

  • 6 525
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Sofia
  • Мнения: 2 472
Здравейте,

От скоро започнахме да следим онлайн представянето на университети в Италия и Франция.
Замислям се как да направим информиран избор и как да съпоставим университетите които предлагат сходни
специалности и дисциплини.

Вчера харесахме представянето за LUISS Guido Carli University

Преди почти месец бяхме на част от отворените врати на Bocconi university и също ни хареса Simple Smile

Днес слушахме за Cattolica del Sacro Cuore.

Затрудняваме се на първо време да сравним тези 3 университета Simple Smile
Ще съм признателна, ако може да споделите отзиви и размисли за висшето образование в Италия .... а също и за  Франция Simple Smile

# 1
  • Мнения: 305
Първо и най-важно помислете за специалността, която иска да учи детето Ви.
Плюсът на Франция е централизираната форма на кандидатстване.

За Италия- изброила сте различни университети, и като структура- частни и държавни, и като специалности и насоченост. Все едно да сравниш УНСС с НСА.
Първо се спрете на специалност и проверете, дали учебното заведение я предлага. След това основното- цената на обучението. А там разликата е огромна, наистина огромна. Частните университети предлагат суми на семестър от порядъка на 3000 Евро. В държавните подоходният критерий може да направи таксата 400 Евро на семестър.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 2 472
Здравейте,

Нищо не знаем за образованието във Франция. Тази година с изненада и радост установихме, че Интеграл  предлагат консултации за Франция. Надявам се да научим повече скоро.

От една страна ни се иска да набележим университети по рейтинг, но и по конкретни отзиви на студенти.

Вече сме направили избор на специалност - Бизнес, маркетинг, мениджмънт.

Аз мисля, че и трите италиански университета са частни. Ще съм признателна, да ме поправите, ако греша.
Един тези университети е с много висок рейтинг. Таксите на два от университети са близки.... и така остава да разберем другите разлики, които си мислим, че основно заслужават нашето внимание.

Установих, че Букони предлагат лятно училище за бъдещите 11 класници и 12 класници. Едва ли ще можем да посетим летните училища на всички университети, но ще опитаме поне няколко университета да посетим присъствено за непосредствени впечатления.

Ще съм признателна за всимки непосредствени впечатления от конкретни впечатления,.опит и размисли Simple Smile

Последна редакция: вт, 01 мар 2022, 21:14 от alegra

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 9 728
Най-добра консултация за Франция можете да получите във френския културен институт. Нямате нужда от Интеграл изобщо. Ще ви вземат парите за нещо, което можете да свършите сами.

# 4
  • Мнения: 305
Алегра, да и трите университета са частни. Не знам защо ми се привидя този на детето ми- Ca’Foscari.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 2 472
Как се чувства детето Ви в Италия!? Ще съм Ви признателна, ако споделите от опита си там!

# 6
  • София
  • Мнения: 1 049
Споделям мнението на dundi. Няма нужда от Интеграл. Френският институт има служба Campus France, която се занимава само с консултиране на бъдещи студенти във Франция.  Правят изложения на френски университети, организират ателиета за писане на мотивационни писма и т.н. Дамата, която се занимаваше с това се казва Бисера Коларова. Отделно вие си правите проучване на университетите, които ви интересуват. Моята дъщеря кандидатстваше през 2020 г. и допреди локдауна през март всичко беше присъствено - насрочваш си час с дамата и си провеждате консултации. После нещата минаха онлайн, но всичко беше пак много точно. Не сме платили една стотинка за това.

По отношение на университетите във Франция имам поглед само върху държавните, тъй като дъщеря ми и всичките и приятели са в такива. Годишната семестриална такса в Сорбоната е 170 евро + още една такса CVEC, която е 90 евро. От втората година българчетата могат да кандидатстват за стипендия за ниски доходи. Ако ви одобрят, освен че ще получавате месечна стипендия, ще ви опростят въпросните годишни такси т.е. tuition-a ще ви стане 0 и ще ви остане само издръжката, която пък много зависи от града. В Париж е най-скъпо. В допълнение към това, още от 1 курс можете да кандидатсвате и за квартирни помощи. Ако получавате социална стипендия, цената на купона в студентския стол ще ви е 1 евро, а иначе е 3.50 евро. Всичко това прави следването във френски държавен университет доста бюджетно на фона на това, което чета за другите европейски страни. За частните университети не съм запозната.

Моята дъщеря не учи бизнес специалност, но има доста приятели в Дофин - Париж,  които са доволни, така че можете да проучите. Нейна приятелка завърши бакалавър по някаква бизнес специалност в Университета на Бордо и сега прави магистратура по финанси в Universite Paris I Pantheon Sorbonne.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 2 472
Много, много благодаря!!! Много е полезно всичко споделено !!!

# 8
  • Мнения: 60
Здравейте, дъщеря ми учи в Бокони първа година. Изключително е доволна от всичко там, и от общежитията, от преподавателите, от колегите... но това което казва тя е, че много ги натоварват ежедневно. Високи изисквания, материала е много, все пак се учи и на английски..  но усилията си заслужават според нея. Аз като родител мога да кажа, че съм удовлетворена, че дъщеря ми учи в този университет, защото съм запозната с висшето образование в България, видях и този на какво ниво е, наистина нямат нищо общо, и като обучение и като начин на живот. Ако мога с нещо по конкретно да бъда полезна съм насреща.

Последна редакция: чт, 10 мар 2022, 15:42 от djonova

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 2 472
Здравейте,  ние също обмисляме Букони!!! Ще съм Ви признателна, ако може  да споделите опита с кандидатстването. Знаете ли с какви дипломи и резултати на САТ са приемали кандидатите миналата година. Обмисряме да започнем подготовка за САТ.
Все още не разбираме смисъла да кандидатствам веднага след 11 клас.
От какво естество е натоварването!? Надявам се децата да непса подложени на голям стрес. Възможна ли е промяна в първоначално избраната специалност.....май много въпроси станаха Simple Smile ца което моля да ме извините,  но от сега се вълнуваме!!!

# 10
  • Мнения: 60
Здравейте, ще се опитам да помогна Simple Smile Това което знам за кандидатстването (дъщеря ми си движеше сама всичко) е, че има три приема, тя кандидатства още на първия и я приеха. Идеята й беше ако не се получи да пробва пак и на другите два, тя не искаше друг университет. Ноември месец излезе класирането и й беше много спокойно 12 клас, докато нейните съученици се подготвяха и вълнуваха от кандидастване. SAT-а й беше 1450 точки, казвала ми е че й трябват поне 1350, за него се подготвя сама около два месеца лятото, купи си учебник не поиска курс. Другото много важно е извънкласните занимания и активности, тя последните две години имаше много такива и ги правеше с идеята, че ще й трябват за университета. Мотивационното писмо също е важно, иска се и академична справка с оценките до 11 клас включително. Сертификат за език също, тя полага IELTS, там беше с 8 точки.
Натоварването е голямо наистина, но университета е много престижен и базата и организацията на обучението е на високо ниво, разбира се за това се плаща висока цена. Средата в която попадат също е много важна и всичко това си струва услилията, важно е и децата да го осъзнаят и самите те да го искат много.

Последна редакция: вт, 15 мар 2022, 10:26 от djonova

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 2 472
Здравейте,
Много Ви благодаря !!!! Може ли да си спомнята до коя дата е първия прием. Аз разбрах, че още преди края на 11 клас се кандидатства. Дали е така или в началото на 12 клас след лятната ваканция, защото това ще позволи да се използва лятната ваканция и може би да се възползваме от лятното училище за гимназисти, което в Букони се организира юли месец.

Как се удостоверяват извънкласните занимания - с препоръки или в мотивационното писмо?

Много се вълнувам Дали на по късен етап може да се избира специалност, както в системата либерал арсенал американските университети, защото децата са малки и предстои да се ориентират по точно в интересите вероятно след 1 до 2 години обучение в университет. Детето Ви каква специалност избра в Букони.

Още веднъж много съм Ви задължена за споделената информация!!!! Много, много ни помагате да изградим нагласа.

# 12
  • Мнения: 60
Тя кандидатства септември 2020 г. за уч. 21/22 година, мисля до 25-ти беше срока, заради пандемията беше изместен по късно първият прием и резултатите излязоха на 27.11., тя беше завършила единадесети клас. Извънкласните дейности удостоверява с грамоти и сертификати, тя беше ходила по Еразъм в чужбина, иновационни лагери, по програма в Американския университет два пъти, в Академия за жени лидерки два пъти като ментор и други..., все неща от които е получавала документи за участия, всичко преведе, сканира и изпрати, имаше и дейности които само вписа, не знам каква тежест имат те.
Специалността й е Международна икономика и мениджмънт, не съм запозната дали може да се сменя на по късен етап.
Аз не разбрах дали сте го посещавали университета в деня на отворените врати или е било онлайн, защото тя посети този който беше през февруари 2020 години и много се мотивира тогава и каза това е университета, никой друг.. ще кандидаствам докато ме приемат Smile там усещането и нахъсването е по осезаемо.
Това е стаята й в общежитието преди да се нанесе.
Скрит текст:

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 2 472
Всичко, което описвате е много, много полезно!!! А снимките също са мотивиращи Simple Smile много Ви благодаря!!!
Очаква се представители на Бокони да го представят  на присъствена среща на пролетното изложение на Интеграл. Ние си мислехме че може догодина лятото да отиде на летен лагер в Бокони, но тогава може би ще е свършил първия етап на кандидатстването

# 14
  • Мнения: 105
Благодаря за темата и информацията. И аз се включвам с въпрос за Бокони. Тъй като таксите са толкова високи, има ли някакви стипендии за нуждаещи се или пък просто стипендии, за които се кандидатства с есе или постижения? Така че разходите да се сведат до някакво ниво сравнимо с държавните. И какви са шансовете да се получи такава стипендия? Много ще съм благодарна, ако споделите някаква информация.

# 15
  • Мнения: 60
Здравейте, може да се кандидатства за намаляне на таксата според доходите, ние подадохме такива документи и ни одобриха и плащаме половин семестриална такса. Приемат и със стипендия като вземат предвид активностите на кандидатстудента и пак се плаща половината, миналата година когато дъщеря ми кандидатства почти нямаше приети деца със стипендия, поне от тези с които е говорила. Много документи се изискват и много обикаляне по институции за да се набере всичко което изискват за да се получи това намаление, но си струва, помня че дадохме 800 лв. само за превод. Ние ги подадохме април 2021 г., а резултата дали сме одобрени получихме някъде края на октомври 21 г., всъщност тя вече беше започнала да учи, а ние не знаехме колко ще ни струва обучението. Слагам таблица със таксите и сроковете които ние плащаме, не знам дали ще важи за другата година, но поне може да се ориантирате за сумите, ние попадаме в първа категория с това намаление. Няма как таксата на частен университет да се изравни с тази на частния за съжаление Simple Smile.

Последна редакция: вт, 26 апр 2022, 09:50 от djonova

# 16
  • София
  • Мнения: 1 049
djonova благодаря много за информацията. Бокони е едно от желанията на малката ми дъщеря, която е 10 клас. Разгледали сме подробно на сайта на университета информацията за отстъпките от таксата.

Не ни стана ясно следното: тези скали са за доходното и имущественото състояние на семейството (incomes and asset situation). Тези скали (<58 000; 58 001-91 000; 91 001-132 000) за цялото семейство ли се прилагат или финансовата оценка на семейството се дели на членовете т.е. < 58 000 на член от семейството? Защото ако е общо за семейството, при едно жилище в София по пазарна оценка и вече може да се излезе извън скалата за подпомагане.

Ако семейството издържа още един студент, това взема ли се предвид?

Някъде в сайта на Бокони мернах, че веднъж одобрена, тази отстъпка остава за цялото следване, а не всяка година да се кандидатства наново. Това така ли е?

# 17
  • Мнения: 60
Да, веднъж одобрена отстъпката остава за цялото следване. Не знам дали се взема предвид издръжка на друг учащ, ние сме с едно дете. Според мен сумата <58 000 е за цялото семейство, не съм много запозната как точно изчисляват недвижимите имоти, и ние затова се притеснявахме, защото имаме собствености, но факт е че сме одобрени и плащаме по малко, което ни беше важно Simple Smile Общежитието също е перо, плащаме по 750 евро на месец, като ги плащаме на няколко пъти по 3 месеца заедно, така са им изискванията. Всичко е хубаво там, само че като доходите ти са в лева, а се харчат в евро и при по висок стандарт става трудничко Simple Smile

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 2 472
Здравейте, може да се кандидатства за намаляне на таксата според доходите, ние подадохме такива документи и ни одобриха и плащаме половин семестриална такса. Приемат и със стипендия като вземат предвид активностите на кандидатстудента и пак се плаща половината, миналата година когато дъщеря ми кандидатства почти нямаше приети деца със стипендия, поне от тези с които е говорила. Много документи се изискват и много обикаляне по институции за да се набере всичко което изискват за да се получи това намаление, но си струва, помня че дадохме 800 лв. само за превод. Ние ги подадохме април 2021 г., а резултата дали сме одобрени получихме някъде края на октомври 21 г., всъщност тя вече беше започнала да учи, а ние не знаехме колко ще ни струва обучението. Слагам таблица със таксите и сроковете които ние плащаме, не знам дали ще важи за другата година, но поне може да се ориантирате за сумите, ние попадаме в първа категория с това намаление. Няма как таксата на частен университет да се изравни с тази на частния за съжаление Simple Smile.


Здравейте,

Можете ли да споделите за какъв период назад трбява да се удостоверява дохода на семейството ?
Ще съм Ви признателна, ако цитирате част от документите!!! Дали данъчните декларации са достатъчни за предходната година - в тях са отразени всички доходи.

# 19
  • Мнения: 60
Документите са бележка за дохода от работодател за предходната календарна година, извлечения от банкова сметка за същия период, данъчни оценки на имотите, има и документи за дялове във фирми, участия в сдружения, изобщо искат всичко което да доказва какво притежавате и получавате като доходи. Бяха много документи и основно съпругът ми и дъщеря ми се занимаваха с изваждането им. Някъде са описани на техния сайт, ако трябва ще питам студентката да помогне. Много са, но не е невъзможно да се съберат. Simple Smile

# 20
  • Мнения: 1 236
Извлечението от банковата сметка със салдото към 31.12 ли е или за цялата година искат движенията по сметката?

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 2 472
Документите са бележка за дохода от работодател за предходната календарна година, извлечения от банкова сметка за същия период, данъчни оценки на имотите, има и документи за дялове във фирми, участия в сдружения, изобщо искат всичко което да доказва какво притежавате и получавате като доходи. Бяха много документи и основно съпругът ми и дъщеря ми се занимаваха с изваждането им. Някъде са описани на техния сайт, ако трябва ще питам студентката да помогне. Много са, но не е невъзможно да се съберат. Simple Smile

Това се изисква ако детето кандидатства за намаляване на таксата, а не генерално , нали? Ще съм признателна за линкто от сайта къде се описва процедурата.

Ще съм признателна, ако можете да споделите резултата от САТ на децата, които са били приети, за знаем по какви резултати ще се равняваме

# 22
  • Мнения: 60
Извлечението е за цялата година всичко от дата 01.01. до 31.12.

И да, документите се изискват само за намаляване на таксата.
Моята дъщеря имаше на САТ 1450 точки, а на IELTS резултата беше 8 точки.
Сама се подготвя за сат-а с учебник, около два месеца плътно учеше, това в лятната ваканция.
Ще я питам по късно за линк и ще пратя Simple Smile

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 2 472
Много Ви благодаря!!!! Страхотни резултати !!!!
Много е полезно всичко което споделяте за нас начинаещите Simple Smile
Ние проучваме и един университет в Лондон, който е със сходна такса с тази на Букони. Ще съм признателна ако някой може да направи сравнение между обучението в университети в Италия и Лондон - прилики и разлики, силни и слаби страни...не зная до колко е уместно, но ще съм признателна, ако можете да споделите мотивите на децата да се спрат на определен университет и държава.... ние имаме големи колебания и тежки размисли Simple Smile

# 24
  • Мнения: 387
Информацията, която давате за следването във Франция е изключително ценна. Интересувам се обаче от държавни университети заради финансирането. За Германия има много теми, а за Франция не открих. Означава ли това, че не е добре да се насочваме натам.

# 25
  • Мнения: 1 745
Много Ви благодаря!!!! Страхотни резултати !!!!
Много е полезно всичко което споделяте за нас начинаещите Simple Smile
Ние проучваме и един университет в Лондон, който е със сходна такса с тази на Букони. Ще съм признателна ако някой може да направи сравнение между обучението в университети в Италия и Лондон - прилики и разлики, силни и слаби страни...не зная до колко е уместно, но ще съм признателна, ако можете да споделите мотивите на децата да се спрат на определен университет и държава.... ние имаме големи колебания и тежки размисли Simple Smile

Аз положителни страни на следване в Италия, в сравнение с който и да университет в англо-езична страна, ако цената е същата, не виждам. Особено ако и на английски ще се учи.

# 26
  • София
  • Мнения: 3 073
Скрит текст:
Много Ви благодаря!!!! Страхотни резултати !!!!
Много е полезно всичко което споделяте за нас начинаещите Simple Smile
Ние проучваме и един университет в Лондон, който е със сходна такса с тази на Букони. Ще съм признателна ако някой може да направи сравнение между обучението в университети в Италия и Лондон - прилики и разлики, силни и слаби страни...не зная до колко е уместно, но ще съм признателна, ако можете да споделите мотивите на децата да се спрат на определен университет и държава.... ние имаме големи колебания и тежки размисли Simple Smile

Аз положителни страни на следване в Италия, в сравнение с който и да университет в англо-езична страна, ако цената е същата, не виждам. Особено ако и на английски ще се учи.
А имате ли личен опит с Италия?

# 27
  • Мнения: 1 745
Не, но съм в академична среда (англо езична). Не мисля, че целият курс, преподаван на английски, от предимно италианци, може да се приравни с обучението на английски, от хора които го говорят като роден. Имам колеги италианци и обикновено посоката на усъвършенстване е от Италия към англо говоряща среда. Не на последно място заради историите, които съм чувала от италиански колеги за академичен непотизъм. Вие си знаете де. Ще ми е интересно да чуя за + при всички други условия изравнени.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 049
Информацията, която давате за следването във Франция е изключително ценна. Интересувам се обаче от държавни университети заради финансирането. За Германия има много теми, а за Франция не открих. Означава ли това, че не е добре да се насочваме натам.
Означава, че:
1. Немскиятезик  е по-популярен от френския в България, по-търсен е при кандидатстване след 7 клас, предлага се в повече паралелки и от там резонно повече деца кандидатстват в Германия.

2. Майките на деца, учещи в Германия, са по-активни и отдадени на форума от майките на деца, учещи във Франция.  Познавам майки на много студенти във Франция, на коитоне им се занимава да пишат по форуми.
За Франция имаше цяла тема, но е по-назад, защото там реално пишем 2-3 майки само. Ще я потърся по-късно.

# 29
  • Мнения: 387
Благодаря за отговора! Открих темата и ще следя с интерес.

# 30
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 344
Не, но съм в академична среда (англо езична). Не мисля, че целият курс, преподаван на английски, от предимно италианци, може да се приравни с обучението на английски, от хора които го говорят като роден. Имам колеги италианци и обикновено посоката на усъвършенстване е от Италия към англо говоряща среда. Не на последно място заради историите, които съм чувала от италиански колеги за академичен непотизъм. Вие си знаете де. Ще ми е интересно да чуя за + при всички други условия изравнени.

Хубаво е да се сравяват университети по рейтинг. В англоезична среда също има треторазрядни университети. За прием в чужд университет се изисква високо владеене на АЕ, така че осъвършенстването на езика не е пръв приоритет за повечето деца от БГ. А вече сравнения на такси, климат, храна, социален живот, квартири, цени на живот си е също фактор. Топ университети в Англия са скъпи колкото Айви лигата в САЩ. Доста над италианските, включително частния Бокони.

# 31
  • Мнения: 1 745
Аз не говоря избор на принцип - частен, филтрирана среда, богати студенти, създаване на връзки за лесно намиране на престижна работа и изолиране от това, как мнозинството от хората живеят. И това могат да бъдат критерии, но не са основни за мен.

В момента ситуацията е такава, че има постоянен обмен на информация и наистина няма особено значение къде се учи. Но аз мисля, че е много полезно все пак завършване в англо-езична среда. После опциите магистратури, приравняване на специалности за Северна Америка, Австралия, Хонг Конг и др стават по лесни. А четейки ежедневно академични статии на английски, мога да ви кажа че някои международни университетски преподаватели-автори са почти не разбираеми, въпреки че пишат на английски. Има специфични термини, изрази, словоред, които са много типични и които хора, никога не живели в местна среда, няма как да усвоят.

Не знам кои англииски университети са трето разредени, защото не съм наясно с квалификацията треторазреден университет (дайте пример, за да стане ясно).

Много пъти съм казвала, например, че лично на мен висшето образование в България ми харесва. Основно на ниво преподаватели и съдържание. Тогава е мой опит в тясна среда.

# 32
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 344
Добре, защо магистратура в Хонг Конг или Сингапур, като средата там пак не е англоезична?

Немските университети по тази логика, както и френските, трябва също да ги изключим.

Треторазреден университет е такъв с нисък рейтинг и занижени критерии за подбор.

Ако вземем направление бизнес и икономика, топ унитата в Англия са първо почти недостъпни за българи като прием, второ - с такси от 28000 - 33 000 лири на година, без стипендии и опции за заем, отделно солидна сума за квартира и живот. Иначе, да, чудесни са и бритиш акцентът на преподавателите е много мотивиращ. За сметка на това Бокони е с по-ниска такса, възможност за стипендии, чудесно общежитие, в топ 6 за бизнес в Европа, по-близо до България и в чудесен климат. Току виж се понаучи и италиански, което е бонус за дете, знаещо чудесно АЕ.

След Брекзит Англия загуби позициите си в предпочитанията на българите. Който е хванал завареното положение с ниските такси, това е.  САЩ и Канада - доста са далеч и също са прекалено скъпи, за да има голям наплив от българи натам. Така че е нормално децата да се ориентират към европейски държави.

# 33
  • Мнения: 1 745
Разбирам Ви доводите и ги приемам. Но мисля, че говорим за подобни неща, но от различни гледни точки. Например, Вие неколкократно споменавате топ университети, трето-разредни такива и т.н. Т.е. вашият критерий е престижност, (вижте първия параграф на предишния ми пост), моят - полезност и приложимост на университетски знания. Можете да учите в български икономически университет и да станете шеф на Международния Валутен Фонд. И обратното. Естествено че "топ" британските и американските университети са скъпи, но не мисля, че тези, които не са в топ 10/50/100 са трето-разредни.

Според мен, много добро от към гледна точка знание образование не се получава само в топ университет/и. Престиж - може би, но не съм убедена и в това. И къде слагате чертата на топ университет? топ 5/10/50/100/200? Това са абстрактни и не точно измерими стойности. Затова предложих мнение за полезност, допълнено с глобалност на знания, може би по-подходящ за хора интересуващи се от точни науки и впоследствие академични занимания, отколкото за професия икономист.

# 34
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 344
В рейтинг класациите участват множество различни критерии - от реализация и заплащане на завършилите го, до научни публикации и академични постижения. В този смисъл под престижен университет се има предвид университет, който покрива всички тези критерии и има академична и научна репутация, а студентите му успяват да приложат своите знания в бизнеса/науката, по най-добрият  и резултатен начин. И в рейтинг класациите позициите не са абстрактни, напротив - хората са се постарали да се опират на конкретни данни. Позициите могат да се разглеждат в световен мащаб, само в Европа или дори в конкретна държава.

СУ например е някъде в 500-600 позиция в света, но номер 1 в България. Няма нобелови лауреати. За България СУ не е треторазреден, но на световната сцена е. Аз съм завършила СУ и нямам комплекс от това, но не бих си пратила детето да учи в чужбина в подобен университет, след като може и тук да получи същото, още повече пък и ако струва ужасно скъпо. Моето желание е да получи по-добро образование, отколкото в България, затова сравнявам по направления, държави, цени и т.н

Последна редакция: вт, 05 юли 2022, 18:34 от gadamer

# 35
  • Мнения: 1 745
Бих посъветвала майките да не приемат тези рангове като основен критерий за избор на университет. Един от параметрите, използвани за ранкиране са брой публикации на университет. Отново лично наблюдение, в тясна сфера, има много публикации на италиански учени в престижни академични журнали. Обаче, ако тръгнат да се четат тези публикации, става ясно, че са предимно от няколко екипа, пишещи в една и съща сфера, много подобно на един друг. Т.е. Системата си е точно бизнес модел, фокусиран върху количеството публикации, определяща позицията в глобалния рейтинг, а не качеството. Това е критерий, по който имам лично наблюдение и затова споменавам.

Също погледнете годината на основаване на университета, частен е, изключва определен тип студенти. Тези рангове също са много динамични и има значителен брой класификации, които поставят университетите на различни позиции. На коя да вярваш?

Синът ми също учи икономика. Въобще не съм гледала класификацията на университета, когато кандидатства. Но е държавен, съществува от 16в. няколко местни министри са завършили същата специалност. И е в топ 100 световно ниво. (~2007 е бил на около 50то място. Струва около 3,000€ на година. Състудентите са му от целия свят и местните говорят английски.

Между другото, необяснимо ми е че СУ е ранкиран на 700+ място от 15000 университета. Въпреки това, ако да си в първите 1000 от 15000 е треторазрядно място, какви са тези в над 10000?

Последна редакция: вт, 05 юли 2022, 23:57 от ierldan

# 36
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 344
Вижте, както казах, аз съм завършила СУ, за мен не е треторазряден, но за света е. Вие казахте, че ви е важно възможностите за научна дейност и академична кариера. Защо тогава не се спряхте на Шуменски университет, държавна поръчка? В коя англоезична държава е 3000 евро годишната такса?
 Всеки може да търси университет по каквито критерии са важни за него - такса, водещ език, климат, рейтинг, реализация, научна кариера, дивърсити на студентите и т.н. Но да се твърди, че бакалавър от англоезична държава без оглед на рейтинг на университета превъзхожда бакалавър от която и да е друга държава, който може да е с доста по-висок рейтинг, ми е странно.

# 37
  • Мнения: 1 745
Както споменах, съм съгласна с вашите доводи по принцип. Мисля обаче че има няколко всепризнати факти - британският модел на образование е многоуважаван, и това е видно в рейтингите, за които говорите. Не знам колко от британските университета са извън топ 500 и дори топ 750. Предполагам най-много няколко, т.е. по ранкинг наравно със СУ. Така ме не може да сравнявате ШУ с какъвто и да е британски у-т.

Второ, в днешно време, ако ще се занимаваш с научна работа, ще работиш с хора от цял свят, и ще пишеш на английски. Можеш и на немски и френски и кантонийз, но достигът ти до широката публика, ще е много ограничен.

Академично развитие, което лично съм наблюдавала - с един пример. Мой близък завърши в Барселона компютърни науки бакалавър и магистър, докторат в гореспоменатия университет, намиращ се на по-малкия от двата британски острова, пост докторат в Кембридж и в момента - MIT. Това като пример, че може да се завърши най обикновен бакалавърски курс и да се стигне до номер едно в много от гореспоменатите рейтинги.

Мисля, че много български родители считат, че бакалавър в престижен (топ 50) университет е панацея за бъдещето на децата им, подлагайки се на големи лишения за тях. А реалността е по-различна - т.е. почти няма значение какъв бакалавър и откъде го имаш, важното са солидни познания, идея за посоката, в която искаш да поемеш и желание за постоянно усъвършенстване.

# 38
  • София
  • Мнения: 18 094
ierldan, това че следваш в  университет на език, различен от английския (на френски, на немски, на италиански), не ти затваря вратите за никъде. Дъщеря ми завърши бакалавърска програма  на немски в университет с позиция  в годините между 180-190, а спечели пълна стипендия  на стойност 60 000 евро за   магистърска програма  на английски в южнокорейски университет в Сеул, позициониран доста напред в световните ранглисти. По разни причини след това избра обаче да си прави и магистратурата пак в Германия, но този път на английски. Е, това пак не й попречи да си намери работа в един от най-големите научни институти с клонове в целия свят на позиция с английски.

  Иначе съм до голяма степен съгласна с това, че не трябва човек  да се втренчва толкова само в класации (особено от една позиция нататък). По простата причина (много пъти е коментирана из форума), че те  се правят на база много фактори, а някои от тях, като research (респективно след него  и citations), в разни държави са изнесени тотално или частично извън университета в специални за целта институти ( Германия, Австрия, Нидерландия, вероятно и др.) A това води до по-нисък overall и съответно по-задна позиция.

Отделно класациите са различни. Ето, Гадамер твърди, че  според някоя си СУ бил на позиция около 500, според тази на ТНЕ е обаче на 1201+. Изненадах се, че за първи път срещнах в класациите и ТУ София Simple Smile,  в същия диапазон като СУ.

Приятелско дете завърши  бакалавър архитектура в Politecnico di Milano, а магистратура в ТУ Делфт, Нидерландия. Първият несъмнено е добър, за втория да не говорим, но по логиката на класациите никой не трябва да ходи в Милано, понеже е позициониран на  място около 350-400.

ierldan, разбира се, че мнооооого повече от само няколко британски университета са с ранг като  на СУ, че и по-заден.

Последна редакция: чт, 07 юли 2022, 09:18 от пенсионирана русалка

# 39
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 344
Така е, защото визирам една определена рейтинг класация на QS. Разбира се, че позициите варират в различните класации, дали взимаш университета в определено направление или в цялост. Например медицинските и технически университети слизат доста надолу в общата класификация, защото не са университети в пълния смисъл на думата. Това не променя фактът, че в направление медицина или архитектура даден университет може да е в топ 5 в света. Да кажем Уни 1 може да е в топ  5 в цялост, а Уни 2 да е 120-ти. Обаче в направление медицина Уни 1 да е на 50-та позиция, а Уни 2 да е на 3-та. Затова вероятно и СУ е доста по-напред от МУ София.

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 2 472
Не, но съм в академична среда (англо езична). Не мисля, че целият курс, преподаван на английски, от предимно италианци, може да се приравни с обучението на английски, от хора които го говорят като роден. Имам колеги италианци и обикновено посоката на усъвършенстване е от Италия към англо говоряща среда. Не на последно място заради историите, които съм чувала от италиански колеги за академичен непотизъм. Вие си знаете де. Ще ми е интересно да чуя за + при всички други условия изравнени.

За нас също ще е много полезно да сравним повечето условия.
Започнахме да разглеждаме условията на някои университети в UK и вече си харесахме няколко университета ...., но ни е трудно да направим преценка дистанционно и се надявам да индентифизираме подходящи летни лагери и да ги посетим на място.
Таксата на година варира около 11 000 паунда. остава да прибавим общежитието и седмицни разходи  около 200-350 ?
Бързам да добавя, че става дума за университети с добър рейтинг за търсената специалност. Наистина има и университети в UK с такси от 20 000 - 23 000 паунда такси, за които не знаем дали ще предложат намаление на таксите за студенти от Европа.
Ще съм признателна, хората, които имат натрупан вече опит да споделят!!!

Последна редакция: пт, 23 сеп 2022, 20:02 от alegra

# 41
  • Свищов, Враца
  • Мнения: 193
Здравейте! Включвам се тук да следя темата, ако някой има какво да допълни към нея. Детето ми е 9 клас, но започваме да се оглеждаме за университети в чужбина.  Бокони е в списъка ни.

# 42
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Дъщеря ми завърши та,и година частен университет в Париж, сега учи в Сорбона 1. Много съм изписала в темата за френските университети. Ако има въпроси и тук, питайте. Специалностите и са кино и арт пластик.

Общи условия

Активация на акаунт