Ползи от ходенето на училище

  • 13 595
  • 175
  •   1
Отговори
  • Мнения: 175
Здравейте на всички! Следя публикациите, макар и почти да не се включвам в дискусии. Иска ми се да разбера как хората гледат на училището. Всички знаем, че е полезно, често го ползваме за оправдание при неудачи, но какви са реалните позитиви от първите 12 години учение?

# 1
  • Мнения: 9 793
Toва сериозен въпрос ли е?

# 2
  • Мнения: 36 048
училището е оправдание за неудачите на възрастните?

# 3
  • Мнения: 1 600
Учлището ти дава началните знания и умения нужни за оцеляване, интегриране и проспериране в обществото. И колкото по-добре те подготви то, толкова по-лесен и успешен е прехода в живота на възрастните.

# 4
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 036
В какъв смисъл неуспехите се оправдават с училището, че не разбрах?!

# 5
  • София
  • Мнения: 8 002
Приемам такъв въпрос за сериозно зададен от дете на и под 10-годишна възраст. Възрастен човек да пита такова нещо е меко казано странно, да не кажа по-сурова дума.

# 6
  • Мнения: 1 600
Ако съдя по другите ѝ теми авторката е тинейджър. Предвид че вече често се спряга сред зетките, че няма нужда от висше щом може да самообразоваш, нормално е да се задават въпроси и за смисъла на ходенето на училище Simple Smile

# 7
  • Мнения: 175
Toва сериозен въпрос ли е?

Да. Наблюдавам, че хората не знаят защо ходят на училище.
училището е оправдание за неудачите на възрастните?

"Училището" е обичайното оправдание, разпространено в медиите, за това, че ученик нещо не знае. Сякаш образованието разпространява не знание, а някаква дезинформация и затъпяване. Но да не се разсейваме. Ако не сте срещали тези няколко хиляди статии, не е нужно да ги зачекваме.

Училището ти дава началните знания и умения нужни за оцеляване, интегриране и проспериране в обществото. И колкото по-добре те подготви то, толкова по-лесен и успешен е прехода в живота на възрастните.
Благодаря. Първи коментар по темата Simple Smile

Последна редакция: сб, 13 май 2023, 16:48 от animsaj

# 8
  • Мнения: 36 048
значи не е оправдание за неудачи, а за незнание
и не, не училището е виновно за незнанието на възрастните
който иска да знае, намира начин вкл. и да повиши общата си култура
училището в общия случай е оправдание за мързел, лошо възпитание, неадекватен пример у дома, липса на възможности в интелектуално отношение, а понякога и за реална липса на други възможности, които не зависят от самата образователна система

# 9
  • Мнения: 12 865
Слепецът е възрастният, задаващ такъв въпрос.
Очевидно въпросът не е зададен от възрастен.
Ето някои ползи:
-Училището те поставя в конкурентна среда, където се учиш да се доказваш в обществото на други хора, в случая - твои връстници. Това умение - да оцеляваш в конкурентна среда - ще ти е необходимо след това в света на възрастните.
-Получаваш базови знания в различни области. Но по-важното е, че се научаваш как да учиш, защото с училището обучението ти не свършва. После ще ти бъде лесно да надграждаш.
-Учиш се да разсъждаваш и да изразяваш мислите си така, че да бъдеш по-добре разбран/а от другите хора, които също са ходили на училище. Ако смяташ обаче да общуваш с диваци от джунглата, които не с ходили на училище, все пак това, че си развивал/а мисълта си, ще ти бъде от полза.
-Придобиваш способността да се нагаждаш в различни общности - и това ще ти се наложи и не е лесно. Ще трябва да се вписваш, в противен случай рискуваш да си аутсайдер.

Последна редакция: сб, 13 май 2023, 19:36 от Uncommon

# 10
  • Мнения: 12 369
1. Човекът е стадно животно и като такова живее в йерархия и спазва правила като си и взаимодейства с други от стадото/ обществото..
2. В периода на училищната възраст детето не е годно да работи, поради малката си възраст, затова е изпращано да учи. Първоначално - четмо и писмо е било достатъчно, след което момичетата са оставали у дома да се учат на домакинство, а момчетата са давани да се учат на занаят. Т.е възрастта между 7 и 19 години е възраст за придобиване на знания и навици като подготовка за живота на възрастен.
3. Училището трябва да създаде полезни навици у младите хора като:
- явяване на време на работното място и изпълняване на поставените задачи в рамките на определено време, самостоятелно или в екип.
- системен труд
- взеаимодействие с хора, с които нямате общи интереси и не сте се подбирали по симпатии както в приятелския кръг.
Примерно. Освен това дава знания в области извън кръга на интереси на даден индивид.
Човек може и да се самообразова, но образованието му ще бъде едностранчиво, защото ще се върти около това, което му е интересно.

# 11
  • София
  • Мнения: 8 002
Най-вече училището дава възможност да придобиеш базова грамотност, информация за заобикалящия те свят и да имаш досег с различни дисциплини, така че да определиш бъдещата професионална насоченост.
Колкото и да се самообразова, човек няма как да се самонаучи как да лекува хора, как да ремонтира машини, как да изработи детайл на струг без да се осакати или да шофира автомобил. За всяка една от тези дейности следва да може да чете, да смята, да разбира и да подлежи на образоване от по-опитен преподавател/инструктор. В момента младите хора живеят с убеждението, че всичко може да се научи с клипче от Тик Ток, но действителността е леко по-различна. Наскоро ми се наложи да обяснявам на колежка, завършила математическа гимназия, как се смята процент (учи се в 5-ти клас). А преди седмица - две в едно тв предаване девойче се тюхкаше какво ще си помисли учителката й по литература, че не се сеща кой е Наполеон. Та за да не се изпада в подобни ситуации, някои хора знаят защо ходят на училище.

# 12
  • Мнения: 3 251
Можеш и да прибавиш, че липсата на средно образование те приравнява с едни хора, с които не би искала да си едно.

# 13
  • София
  • Мнения: 38 711
Възможно е да се мине на домашна форма на обучение. Но като имаме предвид че повечето деца са сами вкъщи или с мама, рискуват да се превърнат в едни компютърни чукундури, неспособни на реален живот.
И го казвам като родител, който е обмислял тази опция.

# 14
  • Мнения: 776
Днес  училище реално няма, има “училище”. Не просто липсват ползи, налице е немалка вреда. Системата въобще не става и жалко, че има толкова много глупави родители и преподаватели, които не го разбират, защото е за сметка на децата. Умен въпрос, много даже. Системата предлага необразовани преподаватели, пълно е днес с такива във всички образователни етапи и  учи на робство и подчинение на ненормалности, които внушава за нормалности. 95% от децата още отначало са затворени по 10 астрономически часа в училище, само за да затлъстяват и оглупяват, не знаят нищо, защото реално няма адекватно преподаване и изпитване. Тестчета копи-пейст през два часа, малоумно точково и абсолютно субективно оценяване, тонове излишна информация, маловажна, която умишлено не се отсява от важното, така че накрая никой да не знае нищо. Глупави и крайно неподходящи домашни. Ако сте ученик, учете и се образовайте, въпреки системата. Тя не цели да ви научи на мислене и истински знания, напротив, цели да ви обездвижи, да ви отнеме нормалността, здравето, да ви затрупва с ограждането на а,б,в, вместо да ви научи да  разказвате, да изразявате емоциите си, да мислите. Видимо е. Голяма част от децата днес са невъзпитани, нагли, отговарящи на преподавателите, безотговорни, липсват им първите 7. В резултат на което часовете са правене на забележки за дисциплината през две минути, така няма как човек да се съсредоточи. Днешното училище е пълна пародия. Има яко бизнес с глупави помагала, преподаватели, които говорят и пишат неправилно и тонове ненужна информация, която отвращава децата от ученето в един момент. Развивайте мисленето си, въпреки системата и средата. Не се влияйте от масата, това са роби без разходки навън, без спокойствие и време за истинско учене и развитие, без истински приятелства, често и с хронично недоспиване. Виждате какво внушава за нормално системата и дали е ефективно. Бълва хора, които нямат проблем да живеят неадекватно, те просто не познават друго. “Мислене” имат и голяма част преподавателите, щом нямат проблем да се подчиняват на всички неадекватности и да ги налагат на децата, без грам да помислят за последствията. В живота обаче се успява с истински интелект, не с илюзорен. С истински лични качества, не с илюзорни.  Някога училището беше институция - нормални учебници, преподаватели, ученици, време за нормално преподаване и упражняване на преподаденото. Нормален образователен процес. Днес е нищо, днес децата стоят десет часа там и нямат дори минимални знания и ако родителите не си учат децата лично на важното, ако те лично не изградят мисленето им, няма кой. Ако считате за нормален целия този тормоз, затворените и обездвижени от сутрин до вечер в една стая деца, отнетото здраве и умишленото затрупване с една камара ненужни глупости, ако смятате, че неграмотен, недостоен и подчинен на всякакви абсурди учител може да научи на грамотност, достойнство и свобода другите, грешката си е лично ваша.

# 15
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 036
Ето такива родители възпитават нагли и невъзпитани деца. Сама казваш, че им липсват първите 7 години и си е така. Глупави и нагли родители възпитават глупави и нагли деца. Като плюят по учителите им и ги учат на неуважение към тях, създават ето това, което виждаме последните години. За щастие не всички са такива, има и свестни деца, поне в обкръжението на моето дете, работят, учат, няма показност и превзетост.

# 16
  • Мнения: 12 369
Много неща в системата днес куцат, това е така. И да, програмата е безумна, учебниците - зле написани често, но помагалата се решават от родителите, защото се плащат от техния джоб. Ако всички родители в класа откажат да закупят 10 помагала, то учителят няма как да ги изисква. Детето ми във втори клас има по едно помагало по БЕ и едно по математика, в които са им домашните. По учебника и учебната тетрадка работят в час. Училището е градско и желано, а децата имат възможност да получат нормална подготовка. За прогимназиален курс нямат нито едно помагало, домашните са от учебната тетрадка. Дали е нужна по всеки предмет е отделен въпрос. А да, по БЕ нямат учебна тетрадка дори, а свитък с тестове, които попълват периодично в час или се дава по 1-2 упражнения за домашно от там. Повечето домашни са от учебника. Харесва ми и подходът на учителката в часовете по литература, защото детето ми започва да мисли над произведението, да задава въпроси, да отговаря на такива и виждам свършеното в час от учителя. Шести клас дете с леки обучителни затруднения! Значи може и така. Значи е до училище и учители. И ако не бяха обучителните затруднения, т.е частния случай, нямаше и да се налага в седми клас да пращам на частни уроци, за да се справи добре на НВО. Не е добре да се плюе наред. А бизнесът с школите в София го хранят родителите, които от първи клас започват да записват децата по школи, на които пък ходят вечер след занималнята. За 10-те часа в училище също не е виновна системата. 1-2 клас имат 4 астрономически часа в училище. И вместо частна занималня си вземайте детето у дома на обед и плащайте на жена, която да се грижи за него. Домашните в началния курс не отнемат кой знае какво време, ще има време за пълноценна почивка и храна, както и за разходки и игра навън.
Проблемът не е само в системата, проблемът е в родителите и техните амбиции за тор 10 училищата в София. За съжаление точно те подхранват системата в този й вид.
Някой помни ли, че когато въведоха НВО за вход в гимназиите целта беше да се пресече бизнесът с частните уроци и школите за подготовка за изпита за ЕГ и СМГ и от там да се свали напрежението от децата и родителите? Да, ама не - сега целта на подготовката не са изпитите, а НВО. И знаете ли, дете, което ходи на частни уроци или школи, в час често е разсеяно, защото разчита точно на уроците/ школата да попълнят пропуснатото; защото е преуморено, недоспало, отегчено от повторенията на едно и също. Целта на уроците / школите трябва да е да подпомогнат деца, които не се справят с материала или имат възможности да надграждат над това, което се изучава в училище.

# 17
  • Мнения: 1 276
да ви затрупва с ограждането на а,б,в, вместо да ви научи да  разказвате, да изразявате емоциите си, да мислите.
Изпитванията изобщо не са с ограждане на а, б и в. Тестовете съдържат и такива въпроси, но съдържат и много отворени. Даже в нашето училище преобладава вторият тип (най-обикновено квартално училище). Освен това оценяването като цяло се случва не само на база тестове, а и на устни изпитвания, домашна работа, проекти, взимане на участие в часовете. Т.е. има от всичко по малко. И за всекиго по нещо. В това отношение, поне теоретично, е измислено доста добре. Какво се получава на практика, е друга тема. Но въпросният резултат е функция не само на процесите в училище, а и на тези извън него, на семейната среда и възпитание, мотивацията и целите на отделния човек. Ако едно дете не иска да учи, и Айнщайн не може да му преподаде физиката, и Шекспир да дойде да му преподава, няма да го накара да чете поезия.
За претрупания и излишен материал съм съгласна. Но нека не се лъжем, и ние учехме много такъв. Вие помните ли повече от 20% от ученето в училище? Съмнявам се. Останал Ви е най-вече навика да учите. Да, има накъде този процес да се развива и да се направи още по-ефективен, но никога няма да е на 100% така или иначе.
Абе както обичам да казва аз: с училище зле, без училище - още по-зле.

Последна редакция: нд, 14 май 2023, 11:47 от Мила Атова

# 18
  • Мнения: 12 369
Аз съм учила през 80-те години на 20 век и все още имам основата, т.е мога да постигна без допълнително учене и преговаряне  50-70 точки от НВО 7клас, догодина като си припомня и седмокласния материал по мат без усилие ще мога и повече да реша, или ДЗИ 12 клас по БЕЛ, история, география. Математика съм учила до 10 клас, системата беше друга. Физика и химия никога не са ми били силни страни, гледах да вържа тройката там. Училището трябва да даде основата, особено по математика, БЕЛ, 2 чужди езика (АЕ + още един) и информационни технологии - работа с офис пакетите на уърд, Ексел, Пауър Пойнт и т.н. без програмиране, гражданско образование + поне от обща култура  да имаш представа от география, история, биология, физика и химия, изобразително изкуство, етика.

# 19
  • Мнения: 3 251
Не всички родители имат деца, които могат да постигнат успех в училище. И точно тези родители плюят образователната система. Често дори те самите и поне едно от порасналите им деца нямат средно образование. Толкова са жалки когато казват, че са се самообразовали, чак са отблъскващи.
Ще затварят дечицата в стаята по няколко часа??? Отказвайте училището, ще копаят - слънце, чист въздух, идилия.

# 20
  • Мнения: 12 369
Да, децата са с различни възможности. Тук вече трябва и родителите да виждат ясно възможностите на детето си и да го насочат към подходящото училище, съответно професия. Не е нужно 9 от 10 завършили средно да стават студенти, а после да мърморят, че няма работа за тях пък те били с висше. Моя позната казва, че в района на Ловеч търсят със свещ агрономи и дават по 4000 лева стартова заплата и не могат да намерят. Всеки, който поне веднъж е правил някакъв ремонт у дома знае какви пари са това и колко е трудно да се намерят истински майстори, които работят това, защото могат и искат/ харесва им, а не защото не могат да намерят друго. Толкова народ учи медицина, а извън София средната възраст на лекарите е 60г и липсват специалисти, особено детски - неврология, кардиология, ортопедия, алергология, гастроентерология, стоматология .... Да продаваш е умение, а не временен престой. Масово продавачите/ касиерите не знаят как се връща ресто, виждала съм дори такива, които се затрудняват да върнат посочената от касовия апарат сума, т.е не знаят как и какви банкноти и монети да вземат... Ама сакън, да не кажем, че детето ни учи в текстил, строителна гимназия, механа, земеделска... Част от учениците не стигат до ДЗИ илине успяват да го вземат, ама бал им се прави като сватба, другото няма значение, то детето не е виновна, даскалите се заяждат с него...

# 21
  • София
  • Мнения: 8 002
По отношение на материала и учебниците съм съгласна, че има много какво да се желае. Но нека не се заблуждаваме, че ако на някого не се отдава физиката, ще седне да се самообразова баш по нея. Това не означава, че детето трябва да се превърне във възрастен без хал хабер да има поне от най-общи познания за света, които включват и физика.
По-нагоре дадох примера с девойчето, което си мислеше, че Наполеон е литературен герой. За мен подобни липси говорят много зле за човека, пък бил той и гений в професионалната си област. Само дето супер професионалистите обикновено имат поне сносна, ако не и много добра обща култура. За грамотност, правопис и правоговор изобщо не отварям дума.

# 22
  • София
  • Мнения: 28 785
Скрит текст:
Днес  училище реално няма, има “училище”. Не просто липсват ползи, налице е немалка вреда. Системата въобще не става и жалко, че има толкова много глупави родители и преподаватели, които не го разбират, защото е за сметка на децата. Умен въпрос, много даже.
Системата предлага необразовани преподаватели, пълно е днес с такива във всички образователни етапи и  учи на робство и подчинение на ненормалности, които внушава за нормалности. 95% от децата още отначало са затворени по 10 астрономически часа в училище, само за да затлъстяват и оглупяват, не знаят нищо, защото реално няма адекватно преподаване и изпитване. Тестчета копи-пейст през два часа, малоумно точково и абсолютно субективно оценяване, тонове излишна информация, маловажна, която умишлено не се отсява от важното, така че накрая никой да не знае нищо. Глупави и крайно неподходящи домашни. Ако сте ученик, учете и се образовайте, въпреки системата. Тя не цели да ви научи на мислене и истински знания, напротив, цели да ви обездвижи, да ви отнеме нормалността, здравето, да ви затрупва с ограждането на а,б,в, вместо да ви научи да  разказвате, да изразявате емоциите си, да мислите.
Скрит текст:
Видимо е. Голяма част от децата днес са невъзпитани, нагли, отговарящи на преподавателите, безотговорни, липсват им първите 7. В резултат на което часовете са правене на забележки за дисциплината през две минути, така няма как човек да се съсредоточи. Днешното училище е пълна пародия. Има яко бизнес с глупави помагала, преподаватели, които говорят и пишат неправилно и тонове ненужна информация, която отвращава децата от ученето в един момент. Развивайте мисленето си, въпреки системата и средата. Не се влияйте от масата, това са роби без разходки навън, без спокойствие и време за истинско учене и развитие, без истински приятелства, често и с хронично недоспиване. Виждате какво внушава за нормално системата и дали е ефективно. Бълва хора, които нямат проблем да живеят неадекватно, те просто не познават друго. “Мислене” имат и голяма част преподавателите, щом нямат проблем да се подчиняват на всички неадекватности и да ги налагат на децата, без грам да помислят за последствията. В живота обаче се успява с истински интелект, не с илюзорен. С истински лични качества, не с илюзорни.  Някога училището беше институция - нормални учебници, преподаватели, ученици, време за нормално преподаване и упражняване на преподаденото. Нормален образователен процес. Днес е нищо, днес децата стоят десет часа там и нямат дори минимални знания и ако родителите не си учат децата лично на важното, ако те лично не изградят мисленето им, няма кой. Ако считате за нормален целия този тормоз, затворените и обездвижени от сутрин до вечер в една стая деца, отнетото здраве и умишленото затрупване с една камара ненужни глупости, ако смятате, че неграмотен, недостоен и подчинен на всякакви абсурди учител може да научи на грамотност, достойнство и свобода другите, грешката си е лично ваша.
Едно огромно минус 1 от мен за цялото мнение, но основно за това, което не съм сложила в скрит текст.

Понеже съм соц възпитаник, бях и чавдарче, и пионерче, и комсомолче (по неволя), много добре помня колко можехме да мислим извън позволеното от партията, колко "униформени" бяхме и колко "полезна" беше историята на БКП като учебен предмет в университета... Колко копи-пейст се "радвахме" на другарите по митинги и подобни... Мога да продължа да изброявам глупостите от преди.

# 23
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 309
В никакъв случай не мога да кажа,че преподавателите в училище са необразовани.Може и да има такива,но те са единици.Аз лично съм с други впечатления.
Преподавателите на дъщеря ми,която е вече 7 клас са хора образовани,интелигентни и обичащи работата си професионалисти..Децата ги обичат и ходят с желание на училище.А това е важно.
По мои наблюдения домашните изобщо не са глупави и има полза от тях.Изпитването е нещо съвсем различно от тестовете.
Правят се също проекти и презентации..оценява се и активното участие в часовете..
Не съм съгласна също,че децата прекарват по 10 часа в училище и са затлъстели и глупави.
Да,някои деца ходят на занималня ,но не всички.Ама това е избор на родителите. Занималните са до 4 клас и не са задължителни.
В класа на дъщеря ми например от 25 деца има 1 с наднормено тегло .а повечето спортуват от години.

При добра организация има време за всичко-и за домашните и за 1 час тренировка и за разходка с приятели.

Подчинение?
В училището има определен ред,който трябва да се спазва,а дисциплината е много важна.
Същото е и в реалния живот-започваш работа в някоя фирма и спазваш правилата.


Да,има деца,които са нагли и невъзпитани .
Но затова ,че им липсва домашно възпитание не са виновни учителите.И също са изключения.


# 24
  • Мнения: 175
Имам един въпрос, т.к. дискусията се отклони към това какви са учителите, как преподават, какъв трябва да е материалът в учебниците. Колко от вас имат педагогическа правоспособност за да коментират това? Смятате ли се за компетентни за това как се поставя пломба, каква смяна трябваше да направи Ливърпул последния си футболен мач или какъв трябва да е състава на ваксината за заушка?
Питам сериозно.

# 25
  • Мнения: 1 600
Образованието е услуга и като при всяка услуга право на клиентите е да коментират качеството Wink

# 26
  • София
  • Мнения: 38 711
Аз имам компетентност, но нарочно не коментирам. 😁
По-скоро коментирам ползата въобще да се посещава училището.
Може след малко да коментирам и недостатъците да НЕ се ходи на училище.

# 27
  • Мнения: 12 369
Аз също съм учител, с над 20 години стаж към, така че да, смятам че имам право да коментирам програмите и работата на колегите.

# 28
  • Мнения: 175
Не знам какво правило наруши поста ми, че бе изтрит. Ще го перифразирам:
Тези, които нямат педагогическа правоспособност, т.е. нямат нужното образование във висш институт, нито стаж като учители, смятат ли, че сте компетентни да коментират учителската работа?
Срещал съм коментари на случайни хора в нета, които смятат, че:
• знаят по-добре от Министерство на образованието каква да бъде програмата и какви да бъдат предметите в образователната ни система
• знаят по-добре от издателствата как да издават учебници
• знаят по-добре от учителите как да преподават на 30 ученици
Тези, които коментирате работата на учителите в тази тема, измежду тях ли сте?

# 29
  • София
  • Мнения: 28 785
Не знам какво правило наруши поста ми, че бе изтрит. Ще го перифразирам:
Тези, които нямат педагогическа правоспособност, т.е. нямат нужното образование във висш институт, нито стаж като учители, смятат ли, че са компетентни да коментират учителската работа?
Срещал съм коментари на случайни хора в нета, които смятат, че:
• знаят по-добре от Министерство на образованието каква да бъде програмата и какви да бъдат предметите в образователната ни система
• знаят по-добре от издателствата как да издават учебници
• знаят по-добре от учителите как да преподават на 30 ученици
Тези, които коментирате работата на учителите в тази тема, измежду тях ли сте?
Не съм учител. Въпрос на личен избор е дали някой ще коментира тема в публичен форум.

# 30
  • Мнения: 175
Не съм учител. Въпрос на личен избор е дали някой ще коментира тема в публичен форум.

В изтрития ми пост аз не подложих под съмнение свободата на словото, а попитах дали смятате, че сте компетентни да коментирате високопрофесионални компетенции? Затова попитах със същата смелост ли смятате, че мнението ви тежи за:

... това как се поставя пломба, каква смяна трябваше да направи Ливърпул в последния си футболен мач или какъв трябва да е състава на ваксината за заушка?

# 31
  • София
  • Мнения: 28 785
Аз съм компетентна по всичко, разбира се.

# 32
  • Мнения: 36 048
като потребител на услугата "образование" съм достатъчно компетентна, разбира се
по начина, по който вие не сте компетентна в моята работа, но въпреки това я коментирате тук, в темата

# 33
  • Мнения: 175
Аз съм компетентна по всичко, разбира се.

След изтритите ви обидите в този разговор, в който очевидно не искате с нищо да допринесете, се очакваше да напишете нещо такова.
Моето мнение е, че хора извън образователната система нямат нужните компетенции да коментират учителската работа. Всъщност то не е само мнение, а е факт. Раждането не се равнява на магистратура по нищо.
https://nauka.offnews.bg/skeptik/ne-niamate-pravo-na-mnenie-28.html

По същия начин както човек, който не е специалист, не учи монтьора как да му оправи спирачките, нито бута ръката на зъболекаря, който му слага пломба, така и неспециалисти е неадекватно да дават акъл на учители как да си вършат работата. Единствената разлика между трита примера е, че последиците при образованието не са моментални, а се проявяват след години.

Нека се върнем на темата.
Някой запознат ли е с историята на първите съвременни училища, които имитират режима във фабриките?
Интересуват ме и процесите, които се осъществяват в мозъчната кора (и не само).

# 34
  • Мнения: 1 600
Не знам какво правило наруши поста ми, че бе изтрит. Ще го перифразирам:
Тези, които нямат педагогическа правоспособност, т.е. нямат нужното образование във висш институт, нито стаж като учители, смятат ли, че сте компетентни да коментират учителската работа?
Срещал съм коментари на случайни хора в нета, които смятат, че:
• знаят по-добре от Министерство на образованието каква да бъде програмата и какви да бъдат предметите в образователната ни система
• знаят по-добре от издателствата как да издават учебници
• знаят по-добре от учителите как да преподават на 30 ученици
Тези, които коментирате работата на учителите в тази тема, измежду тях ли сте?

Кажи сега писането на домашното ли не върви или на поредната книга "Изцепки от Бг мама", че дазнаем как точно да помагаме...

# 35
  • Мнения: 36 048
има разлика между "ще вляза в класната стая и ще давам тон на моля-другарката как да си върши работата" и "не одобрявам/одобрявам даден процес по начина, по който се случва и резултата от него"

мда, и на мен ми се струва, че трябва да напишем нечия курсова работа и то като строго се придържаме към зададената тема, която се развива във всеки следващ пост

# 36
  • София
  • Мнения: 28 785
1. Ти не си човекът, който може да дава наклон на друг дали да коментира или не в публичен форум;
2. Като искаш професионални мнения, пусни темата в професионален форум.

# 37
  • Мнения: X
Моето мнение е, че хора извън образователната система нямат нужните компетенции да коментират учителската работа. Всъщност то не е само мнение, а е факт.
Тоест, ако родителите виждат, че средният резултат да речем по НВО МАТ в седми клас през последните 4-5 години гравитира около 35 точки от сто възможни, те трябва да си трайкат и да не изказват мнение, щото нямат нужните компетенции? И факта, че някой е завършил висше образование по определена специалност и е придобил учителска правоспособност го прави голям специалист? Явно не сте чели наборните теми във форума.

# 38
  • София
  • Мнения: 8 002
Намирам все по-малък смисъл в темата. Започна се от това дали има смисъл да се ходи на училище изобщо, след като можеш да се самообразоваш и се стигна до това кои сме ние, та имаме мнение по въпросите със съдържанието на програмите и учебниците.

# 39
  • Мнения: 1 276
Чакай сега, каква е целта на темата всъщност и кой искаш да ти отговаря - редовия потребител на форума или само специалисти? Ако е второто, уточнявай ги още в началото тези неща. Но въпросът беше зададен така, че все едно се иска мнението на средностатистическия българин, имал досег с образователната система.

# 40
  • Мнения: 3 251
Преди време в един обущар сложил надпис "Работим с кожа на клиента". В училищата трябва да сложат надпис "Работим с материал на родителите".

Средностатистическият българин е учил основи на комунизма, но е пропуснал това, че на опашката в магазина не се залепяш за врата на този пред теб и е добре да си извадиш портфейла докато чакаш, а не чак след като видиш сметката тепърва да започваш да ровиш из чантички и джобове. Средностатистическият българин носи лятна шапка с козирка през зимата и не е и чувал, че има места където да се стои с каквато и да е било шапка е неуместно.
Средностатистическият българин псува като каруцар кметицата, депутатите, комшията и шефа си.
Та като го видите пак ли мислите, че има разбиране за образование?

Последна редакция: нд, 14 май 2023, 21:51 от FB590525BGM

# 41
  • София
  • Мнения: 28 785
Каква е целта на темата?

# 42
  • Мнения: 1 600
Ами авторката явно се вълнува не от образованието, а от "Как да наложим тезата "По-умни от вас са мислили за това, така че вие не философствайте". Поне в статията, която е дала това се дъвчи.

# 43
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 309
Темата е за ползите от ходенето на училище.

Какво се случва,ако дете не ходи на училище.
До 16г.ходенето на училище е задължително.
Ако детето спре да посещава училище на 16г ?
Ще остане с основно образование и без професия
Какво ще работи-чистачка или общ работник.
А да ,може да се ожени на 16 и да се размножава...ама всичко това е характерно за....сещате се...

Последна редакция: пн, 15 май 2023, 11:33 от Veronikaaa

# 44
  • Мнения: 41 382
В изтрития ми пост аз не подложих под съмнение свободата на словото, а попитах дали смятате, че сте компетентни да коментирате високопрофесионални компетенции?

Смятам, защото:
- Аз съм минала през образованието в България.
- Детето ми е минало през образованието в България.
- И на база на опита от вече изминатия път и анализа на резултатите мога да преценя кое е било полезно и кое не, кое е вършило работа и кое е било бягане на място.
- Това, че някой е на работа в МОН не значи, че е супер експерт, може да е и "калинка".
- Потребителят на дадена услуга винаги има право на мнение и на оценка за качеството на услугата, не мислиш ли?

# 45
  • Мнения: 3 251
Потребителят има право, така е.
Съвсем скоро обаче четохме тегобите на една дама, че куриерът дошъл, а майка ѝ още не се била облякла и напудрила като дама, а трябвало да излезе навън и то не в часа за аудиенция.
Не трябва да си експерт, но трябва разбиране на процеса образование.

# 46
  • Мнения: 1 245
Сложни са тези въпроси, относно българската образователна с-ма. Въобще за разните образователни системи.
Многократно са обсъждани тук по различни казуси.
( ако потребителката започнала темата има задача за 24 Май го разбирам), но така или иначе тези въпроси си стоят на дневен ред, и честно казано незнам как да се подобри цялостно положението.
Има отделни учебни заведения, има и преподаватели, и класове които са приятно изключение от масата.
Иначе от стандартното училищно образование има някои плюсове за индивида, описани вече по-горе. Но смятам че всеки би трябвало допълнително да се учи и усъвършенства доколкото може, и в направленията които най-много би желал.

# 47
  • София
  • Мнения: 38 711
Така. Да разгледаме каква е другата опция.
Да не се ходи на училище. Да не става сутринта в определен час, да не се облича, да не подрежда чанта. Да няма дисциплината да седи на чин и да слуша, отговаря и пише. Да не общува с други деца.
За нормалния човек това са толкова нормални неща, че даже не може и да си помисли до какво би довела липсата им.
С част от тях се сблъскахме челно по време на Ковид. Видяхме какво се случва с децата вкъщи. Аз това не бих го повторила за нищо на света.

# 48
  • Мнения: 41 382
Ако оставим настрана философията, то:
- за да живее човек трябва да яде, да има покрив над главата си, да плаща сметки...
- за да успее с горното му трябва някаква професия.
- за да започне някаква професия в общия случай средният гражданин трябва да има образование (висше или средно).
- за да получи висше първо трябва да има средно.
- за да получи и средно трябва да ходи на училище.

Или накратко - ходиш на училище за да можеш да живееш и да се впишеш в обществото, понеже това общество има определени изисквания. А ако решиш да живееш извън обществото, тогава може и без училище.

# 49
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 036
Е, поне до 16-годишна възраст, до която е задължително образованието, все ще научи нещо и ще се социализира. Трябва да си патологичен случай, за да не научиш съвсем пък нищо и след училището да отидеш да живееш в пещера.

# 50
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Здравейте на всички! Следя публикациите, макар и почти да не се включвам в дискусии. Иска ми се да разбера как хората гледат на училището. Всички знаем, че е полезно, често го ползваме за оправдание при неудачи, но какви са реалните позитиви от първите 12 години учение?
Според мен ползите за социални - да свикнеш да комуникираш с други хора, понякога да работиш по групи с хора, които не са ти най-симпатични и други аналогични социални ползи.

Училището като място, което трябвало да дава знания, не мога да го възприема.

От детската градина четях приказки на останалите деца след сън, в първи клас бях приключила всички тетрадки за писане и задачи от учебника още към края на първия срок, разните читанки за следващи класове бяха по няколко пъти изчетени. Заслугата не беше от училището. В гимназията пък не разбирах защо е нужно учителката да ми разказва урока по история, като същото нещо го пише и в учебника, и до ден днешен не го разбирам, впрочем. Бях запитала и има ли как да взема по-рано всичката история и хуманитарни науки - просто получавам конспект, дата и се явявам на изпит, бях готова да го направя и по доста предмети, в които отново се провлачваше всичко, така че да има за цял семестър / срок работа за учителите. Исках да се приключи възможно най-скоро това безпрецедентно губене на време, за каквото възприемам и до ден днешен училището, за жалост обаче нямаше тогава такива възможности... За мен, освен социалната част, която обаче се осъществява в 20-25% от времето, всичко останало беше загуба на време.

Можеше да уча още един език (вървяха ми), да се запиша на спорт, да свърша още много неща, ако не беше това училище толкова години...

В университета вече всичко си дойде на мястото - нямаше натиск да висиш на лекции, ако не можеш/искаш, нямаше нужда да учиш предмети, които не те вълнуват... Още от 5ти клас всъщност питах не може ли просто да ни дадат имената на учебниците и да кажат кога ще изпитват и това е... Не можеше. Simple Smile

# 51
  • Мнения: 1 276
Да, обаче такива като Вас са 10-20%. Училището е и за останалите 80-90%.
Иначе аз съм твърдо ЗА самостоятелната форма на обучение за тези, които имат възможностите и най-вече мотивацията да учат сами.
Това, което не може да се замени обаче, е общуването със съученици и с учители, каквито и сухари и безполезници да има сред тях. Ако щете и проблемите, с които се сблъскват децата в училищните години, си имат своята полезна страна. Даже бих казала, че неприятните моменти и препятствията, които се налага човек да преодолее, му помагат да израстне като личност много повече от неспирната радост, безоблачно ежедневие и извършването на само приятни за него дейности.
А и не е една и съща "комуникацията" с учебник и книги и тази с живи хора. За конкурентността между учениците да не говорим (там, където я има де Simple Smile ).
Абе има си много ползи, но има и доста излишности и недомислия. Те двете неща вървят ръка за ръка в абсолютно всяка сфера от живота. Даже комбинацията от двете е солта на живота, така да се каже. Мисля, че само с едното или само с другото човек няма да има достатъчно широк кръгозор.

# 52
  • Мнения: 146
Напълно съм съгласна с двете последни мнения на Crissy и Мила Атова (да не ги цитирам). За загубеното време и самостоятелни форми на обучение - да, на кой, колкото му се учи. Иначе само стоят затворени в една стая, мерят си маникюрите и прическите, телефоните и се прозяват докато стане време за ходене. За социализацията - да, донякъде. За всички сравнително нормални деца (тийнове) е добре тази социализация. Има обаче едни тихи, т.нар. "черни овци" в класа - 2-3 броя, винаги си има. Това са тези - тормозените, асоциалните. Те не само че няма да се  социализират, но през целия си живот ще придобият още по - силен комплекс. На някои им избива и в обратна посока (масовите стрелби). Просто тези хора нямат измъкване - родителите, обществото им казва - там ще стоиш, ще учиш, ще се социализираш. А основната им дейност е да поемат ударите и налагането на по  високоранговите (популяррните) в класа, училището. Това е нормално, за да има хора да летят, трябва да има и хора, които пълзят. Да, наистина тези свити (дали със семейни проблеми, дали просто генетично увредени, но здрави психически и физически, за да могат да ходят официално на училище), т.нар. лузери, основната им функция в такова затворено общество е да си го отнасят от популярните, и да потушават бушуващите хормони и т.нар. изкачване в йерархията на целия клас (общество). Не ми казвайте, че не познавате и не сте виждали колко жестоко се отнасят всички към тези деца. Просто ги има. Ако ги няма, всички ще се самоизбият, всички ще са най - най. Докато преди не се говореше толкова за това, просто тези деца си кротуваха, понасяха колкото могат и травмите остават за цял живот. Но сега, с техническите възможности и по- толерантното общество, смятам, че поне такива деца, няма да бъдат чак толкова заклеймени, ако са в някаква самостоятелна, дистанционна форма. При тях този вид социализация, описан по - горе не само влияе зле, тя може да е пагубна травма за целия им живот. Единствено ще се повиши агресията в цялата общност (класа) ако ги няма, за да регулират с кротостта и поведението си, понасяйки агресията на доминантите... Като заключение, училището е полезно за всички, описани така във всички мнение (обучение, обща култура, социализация, привикване към обществени порядки - режим и т.н.), но за тази малка част, която описах смятам, че е напълно деструктивно с отрицателна полза.

Последна редакция: ср, 17 май 2023, 08:48 от Bisera

# 53
  • Мнения: X
Не знам какво правило наруши поста ми, че бе изтрит. Ще го перифразирам:
Тези, които нямат педагогическа правоспособност, т.е. нямат нужното образование във висш институт, нито стаж като учители, смятат ли, че сте компетентни да коментират учителската работа?
Срещал съм коментари на случайни хора в нета, които смятат, че:
• знаят по-добре от Министерство на образованието каква да бъде програмата и какви да бъдат предметите в образователната ни система
• знаят по-добре от издателствата как да издават учебници
• знаят по-добре от учителите как да преподават на 30 ученици
Тези, които коментирате работата на учителите в тази тема, измежду тях ли сте?
Била съм преподавател по испански. Не харесвам образованието сега, не съм го харесвала и през соца. Училището е място, в което учителите, за свое удобство, се осланят на "отличниците" да им изнесат урока на плещите си. Нарочват се една шепа двойкари, и с любезната помощ на даскалите, се подлагат на постоянен тормоз. Не, аз нямам почти никакви базови познания придобити от училище. Натрупах си ги сама с четене на книги. И преди и сега учителите бягат като дявол от тамян от по-трудно справящи се ученици. И естествено ги стигматизират. Просто даскалото е първото учреждение с което се сблъсква необремененият детски мозък, за да разбере, че ако не е като масата тежко му. С това изобщо не коментирам учебен план и начин на преподаване. Чисто и просто смятам че институцията училище ражда в голяма част роби.

# 54
  • Мнения: 11 154
Има обаче едни тихи, т.нар. "черни овци" в класа - 2-3 броя, винаги си има. Това са тези - тормозените, асоциалните. Те не само че няма да се  социализират, но през целия си живот ще придобият още по - силен комплекс. На някои им избива и в обратна посока (масовите стрелби). Просто тези хора нямат измъкване - родителите, обществото им казва - там ще стоиш, ще учиш, ще се социализираш. А основната им дейност е да поемат ударите и налагането на по  високоранговите (популяррните) в класа, училището. Това е нормално, за да има хора да летят, трябва да има и хора, които пълзят. Да, наистина тези свити (дали със семейни проблеми, дали просто генетично увредени, но здрави психически и физически, за да могат да ходят официално на училище), т.нар. лузери, основната им функция в такова затворено общество е да си го отнасят от популярните, и да потушават бушуващите хормони и т.нар. изкачване в йерархията на целия клас (общество).

Горе-долу всички хора с високи постижения и някаква по-забележима следа в истинския живот са от тази група "лузъри", "увредени", "пълзящи". По-голяма глупост отдавна не бях чела, но явно посредствеността се самолюбува.

По темата няма да пиша, омръзнало ми е от учителки, които казват "училищА" и "ходимЕ". В "елитните" - разбирай желани, защото елитни не са - столични училища поне 50% са от този вид.

# 55
  • Мнения: 146

 По-голяма глупост отдавна не бях чела, но явно посредствеността се самолюбува.


Напълно възможно!

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:05 от Bisera1

# 56
  • Мнения: 29 762
От тази словесна диария разбрах, че явно училището е ужасно място, където знаещите се борят със зъби и нокти и се изкачват нагоре,  потъпквайки тези, дето не знаят. А , да....и там не е мястото да научиш нещо.

# 57
  • Мнения: X
Точно така! Училището е отвратително място, поне в този му вид. Обърнете внимание на края на статията! Успешните четвъртокласници са такива благодарение на образователните способности на родителите си, а не благодарение на даскалото. Демек колко книжки са прочели вкъщи.

https://www.dnevnik.bg/detski_dnevnik/2023/05/18/4484686_chetvur … /?ref=home_layer2

# 58
  • Мнения: 29 762
.....викаш да затваряме това ужасно място и всеки да получи улично образование?!!?!?

Звучи ми точно като приказките на необразованите, че то "туй виШу да кво тий, там нищо не те учат".

# 59
  • Мнения: 146
Аз по-  скоро го разбирам, защо Вие не го разбирате ...

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:07 от Bisera1

# 60
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 036
Ние разбираме. Щом е гени, природа, какво общо има училището като институция? Ми вие сте такава и ще сте си такава. И в детската градина, и в училище, и на работа, и въобще в целия свят. Нали пораснахте, училището свърши? И какво, ми животът продължава да ви тормози... Сигурна съм, че и началниците ви тормозят, и колегите ви тормозят... Оправдания...

# 61
  • Мнения: 146
Точно така.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:07 от Bisera1

# 62
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 036
А с каква цел се борите с хора, които имат амбиции и искат да учат и да се развиват, че не разбрах? И пак да питам, с какво е виновно училището като институция, че има комплексирани, увредени генетично или от семейната среда хора? Длъжно е да ви бъде терапия?! Ами не, терапевтите са на друго място, ролята на училището е различна.

# 63
  • Мнения: 146
С нищо не е виновно училището.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:22 от Bisera1

# 64
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 036
Тоест да си мълчим, да нямаме мнение и да се съгласяваме с вас.
Значи все пак установихме, че училището е полезно все за някого...

# 65
  • Мнения: 146
Аз училището го описах като полезно, още в първия ми пост тук.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:23 от Bisera1

# 66
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 036
Да бе, госпожо, разбрах, че всички са ви виновни за положението, колкото и да ми цитирате психиатъра ви за гените, семейството и природата. Ами лекувайте се, друго не знам какво да кажа. Не искам да споря, защото съм далеч от това, което вас ви вълнува и затова ще спра да коментирам вашия конкретен случай.

# 67
  • Мнения: 29 762
Разбира се, всеки има право на мнение. Бисера, щом училището в този му вид е кошмар за Вас, имате възможност децата Ви да учат на индивидуална програма извън училище.
Последствията обаче ще са доста по-осезаеми от към социализация, справяне с проблемите и усвоимост на материала.
Вместо да се обвинява системата, би било добре да се извлече максимална полза от нея.

Училището не е затвор, не е средство за мъчение. И, да, има по-знаещи деца, с повече капацитет и амбиции. Но това, че други се чувстват потиснати, не е проблем на първите. Ако виждате, че детето Ви не може да настигне останалите, записвате го в училище, в което децата са на подобно ниво.
Има и такива, които тормозят другите - факт. И не е свързано с възможностите на децата. В живота си обаче децата ще се сблъскват и с такива хора и трябва да намерят начин да се справят с предизвиктелствата.

# 68
  • София
  • Мнения: 28 785
"Лузърите" не са станали такива благодарение на училището, така че да не търсят вината в него. Вероятно ще се държат така и с роднините си, със съседите, в службата...

# 69
  • Мнения: 146
OK, радвам се за Вас че сте далеч.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:10 от Bisera1

# 70
  • Мнения: 29 762
Бисера, а в живота по-натам как ще го "изтеглите"? Ако не може да се справя само с проблемите, какво ще прави след 10 години? Ще среща всякакви хора, пак ли ще го защитавате?!?

Да допълня: Как точно е тъпкано детето Ви? Чак пък такък огромен тормоз....? И кой с какво се доказва? Пак казвам - училището не е нито затвор, нито мъчение и, ако Вие го приемате така, може би това се проектира и върху възприятието на детето.
Иначе имате много варианти. Училищата не са едно и две, още повече в частните училища няма тормоз. Класовете са малки, повечето пъти с индивидуален подход, а словесен и физически тормоз пък изобщо е недопустим и, ако се случи, веднага се вземат мерки.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 09:48 от Soul Free

# 71
  • Мнения: X
Да бе, госпожо, разбрах, че всички са ви виновни за положението, колкото и да ми цитирате психиатъра ви за гените, семейството и природата. Ами лекувайте се, друго не знам какво да кажа. Не искам да споря, защото съм далеч от това, което вас ви вълнува и затова ще спра да коментирам вашия конкретен случай.
OK, радвам се за Вас че сте далеч.


Soul free - вече подкрепям последното мнение. Дори и най - малки сигнал за подобно поведение в училището с детето ми, го изтеглям в законовия срок (когато не е задължително) та дори и нищо да не научи повече. Защото този тип "социализация" е за напредналите, които могат да си го позволят. Защо да оставя детето си там? Да е тъпкано и да придобие комплекси за целия живот, защото някой ще се доказва за нещо? Както аз го приемах за затвор и мъчение, никога няма да се промени мнението ми. И за Вас се радвам че не сте изпитвали нещо подобно!

milenaka - Точно така!
Съчувствам Ви! Аз самата съм била бита от съучениците си в основното училище. Не от ученолюбиви млади госпожици и господа, а от впоследствие пропаднали жени/и или бачкатори. Да уточня, че ме биеха, защото съм "двойкарка" и с грозни дрехи. Нито един от тях не е учил "вишУ", да уточня. Аз завърших висше образование като се подготвях САМА, ама като казвам сама наистина ги имам предвид. Никакви частни уроци, никакви учители. Основно завърших с 3.30, средно с 4.35 и висше с 5,60. Отделно спечелих няколко стипендии за обучение в различни държави в Европейския съюз. Просто с вълци не се получава. Ако си чувствителен, нежен, имаш повече нужда от определено внимание и т.н.

# 72
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 036
А, ето това не разбирам. Защо решавате, че имате нужда от повече внимание? Цял клас от 20-25 ученици плюс учители и директори са длъжни да ви обръщат повече внимание от колкото на другите... Защо, с нещо сте по-специални от другите ли?!

# 73
  • Мнения: 1 276
Точно така! Училището е отвратително място, поне в този му вид. Обърнете внимание на края на статията! Успешните четвъртокласници са такива благодарение на образователните способности на родителите си, а не благодарение на даскалото. Демек колко книжки са прочели вкъщи.

https://www.dnevnik.bg/detski_dnevnik/2023/05/18/4484686_chetvur … /?ref=home_layer2
Училището е такова, каквото е обществото. Дори човек да пропусне училището, няма да може да пропусне живота в социума. А въпросният социум няма да му спести нещата, които евентуално би му спестило НЕходенето на училище. Просто училището е един умален модел на обществото, това е, нищо кой знае колко по-различно.
А иначе, разбира се, че добрата семейна среда е много важна за ДОобразоването на децата. То образованието не е само в училище. Учителите не могат да налеят всички знания и умения с фуния в главите на учениците. Ако беше така, всички щяхме да сме айнщайновци. Ама пък тогава нямаше да е интересно Wink Но това е друга тема.
Статията всъщност казва, че българските четвъртокласници се справят на високо (или много близо до високото) ниво. Накрая се прави извод (по-скоро предположение, тъй като не е подкрепено с данни от някакво конкретно проучване или статистика), че все пак децата от образовани семейства, са малко по-напред с материала. Ама то това е близо до ума де, нормално и логично е да е така. Пак казвам - образованието не се случва само в уличище.
Относно "обучителните" способности на родителите и четенето на книжки от страна на детето като принос за по-високите резултати, мога много да поспоря, обаче ще е само от личен пример, а той може да не е правило, а изключение. Синът ми миналата година на четвъртокласните матури изкара по 94 т. и на двата предмета, без да сме се занимавали изобщо вкъщи. Неговият мързел е пословичен, нищо не е пипвал вкъщи допълнително, книги почти не чете (това ми е болна тема, ама такова е положението). И сега продължава да я кара така, но това е предмет на оплакване в темата за петокласниците Smile
И последно - има една братска група в нашето общество, за което училището очевидно няма никакви ползи. Тяхното дередже какво е, някой може ли да ми го опише?

# 74
  • Мнения: 146
Не е казано че трябва да е като Вас, успяло, щастливо на върха на пирамидата.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:11 от Bisera1

# 75
  • Мнения: 29 762
Бисера, с това мислене докарвате повече комплекси на детето си, отколкото училището. Явно осъзнавате, че имате проблем, потърсете помощ. Не знам дали е късно за Вас, но за детето може и да не е...

"Битието определя съзнанието!" - много вярно и точно казано. Когато разширите кръгозора си, нещата може да се променят.

# 76
  • София
  • Мнения: 28 785
Свръхпротекцията е една от чертите на отровния родител.
Съгласна съм със Soul Free .

# 77
  • Мнения: 146
Аз осъзнавам напълно проблемите, но защо се държа така, има някаква причина.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:12 от Bisera1

# 78
  • Мнения: X
А, ето това не разбирам. Защо решавате, че имате нужда от повече внимание? Цял клас от 20-25 ученици плюс учители и директори са длъжни да ви обръщат повече внимание от колкото на другите... Защо, с нещо сте по-специални от другите ли?!
Да. Разбира се, че съм по-специална. Нали това казвам. Цял клас от 20-25 ученици за нищо не става понастоящем, така че с право си знам, че съм по-специална. Simple Smile Няма да се впускам в обяснителен режим, разбира се. Добре е да се чете с разбиране. Както казах, даскалото е за масата. За останалите, като мен, които са решили, че имат нужда от нормално отношение, без опити за пречупване на индивидуализма - не става. Нямам абсолютно нищо против, че вас ви устройва! Мен не ме устройва. ОК?
Но както каза Бисера, няма емпатия. Общество без емпатия е това. И после седите и се репчите на хора, които обясняват, че тях лично не ги устройва.

Пипи тръгва на училище Simple Smile Весело четиво за размисъл

https://purvite7.bg/pipi-trgva-na-uchilishhe/

# 79
  • Мнения: 29 762
Добрееее........

Спри си децата от училище, щом не е на нивото ти. Предполагам, че и те са по-специални, също като теб.

Аз съм си я потърсила, ходя. Проблема наистина е за детето. Аз осъзнавам напълно проблемите, но защо се държа така, има някаква причина.
Темата е за училището, не е необходимо да се занимавате повече с лудите ми изблици. Гледам има доста по - луди и от мен родители Simple Smile. Ще се справим някак.
Поздрави на всички, бъдете здрави!

Със сигурност има причина, но едва ли е училището.

# 80
  • Мнения: 146
Вие наистина ли не сте виждали такива хора и не разбирате за какво става въпрос? Не сте гледали клипчета в интернет с такива изцепки?

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:12 от Bisera1

# 81
  • Мнения: 1 276
Не можем да отречем, че проблемът с булинга в училищата съществува. С това трябва да се борим много усърдно. Това е отвратително явление и разбирам хората, които са негова жертва. Но мисля, че в последните години доста се прави по този въпрос. Все още не е достатъчно, но никога преди това не се е работило толкова в тази насока. Предполагам това ще продължи и в бъдеще. Така че нещата се развиват и подобряват според мен. Преди, по наше време, беше много по-зле всъщност, просто не се разбираше масово, защото не се тръбеше по информационните канали и не се качваха клипчета в социалните мрежи. Тогава всеки се спасяваше поединично общо взето.
Друг е въпросът за образователната същност и успеваемост на институцията, наречена "училище". Тук според мен нещата не са чак толкова зле. Има накъде да е по-добре, естествено, но чак пък да се слага хикса...
Аз лично отново се сблъсквам (покрай детето де) с даскалото, с някои недомислици, с някои несправедливости, обаче се опитвам да уча сина ми да се справя с тях, а не да бяга, да бъде малко над нещата, да си следва неговите интереси, пък с другото - каквото стане. Уча го, че тази система, като всяка друга, се състои от хора, които не са безгрешни - също като него. И той не е безгрешен, и от него някой някъде се жалва, и той някога неволно сигурно е наранил нечии чувства, без да си е дал сметка за това. Така, както винаги ще се намери някой, който пък да засегне неговите интереси или емоции.

# 82
  • София
  • Мнения: 38 711
Ами явно и родителите ви са били незаинтересовани. Моят син имаше проблеми, но съм сменяла училища и класове, поисках си помощ и я получих и нещата тръгнаха полека лека.
Да, можех да го оставя вкъщи. Още повече след Ковид. Има си процедури. Но не го направих.

# 83
  • Мнения: 11 154
Училището е такова, каквото е обществото. Дори човек да пропусне училището, няма да може да пропусне живота в социума. А въпросният социум няма да му спести нещата, които евентуално би му спестило НЕходенето на училище. Просто училището е един умален модел на обществото, това е, нищо кой знае колко по-различно.
Yeah, but actually not.
В съзнателния живот човек търси и се обгражда със себеподобни. Както сега е модерно да се казва - изгражда "балон", среда. Има право на местене, миграция, избор, смяна на образование, работа и т.н. Моделира собственото си късче социум.

В невръстни години е каквото ти се падне, но статистически е горе-долу ясно какво ще се падне. Тъпотата, която се среща в основното училище, след 18-годишна възраст (а оттогава са три десетилетия) съм я виждала само в резултатите на избори и в подигравките в социалните мрежи.

# 84
  • Мнения: 29 762
Бисера, когато е имало физическа агресия, родителите ти не са ли взели отношение по въпроса.
Не знам на колко години си, но по мое време беше голямата криза на прехода. Малко деца имаха по-заможни родители, които си позволяваха маркови дрехи (дори каквито и да било дрехи). Бяха времена на криза и оцеляване. Повечето ходехме с по два чифта обувки и дънки и това е. Да, имало е тук-там вметване, че нещо на някой си е по-хубаво, ама чудо голямо. В гимназията вече тези неща отшумяват, понеже децата израстват. Не знам къде си била 5 години, но, ако е било такъв зверилник, защо не си сменила училището?

При сина ми до 4 клас имаше обиди, дори физическа агресия, като с родителите на тези две-три деца, които бяха агресорите, нямаше начин за нормална комуникация. Без значение от какво е провокирана тази агресия, така и не се реши проблемът до последно. Ами, направих нужното, за да се махне детето ми от там. И в сегашния му клас има някакви детски изцепки, но той трябва да се справя сам с тях. Както и в живота, ако не си изгради начин за справяне с проблемите, кой ще му ги решава...?!?
А за ученето или НЕученето може да кажа, че, който иска, учи независимо от всичко.

# 85
  • Мнения: 146
Soul, ако му е заложено - ще се справи.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:13 от Bisera1

# 86
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 309
Да ,има тормозени в училище деца ,но този проблем не се решава,като ги затворят вкъщи.
Зависи какво е училището,какви са учителите-дали ще вземат мерки,какви са родителите-защото те могат да направят нещо за детето си.
Дете на моя приятелка беше тормозено от съучениците си-ами жената го води при психолог,премести го в друго училище и там няма проблеми.
Познавам и дете,което остана вкъщи на индивидуално обучение,без да има някакво заболяване.Не знам как го уредиха родителите,но сега след 1 година много съжаляват.
Защото детето е шести клас и нито то може да се справи само с материала,нито те могат да помагат.Има частни учители по 3 предмета,ама пак не става и илиза скъпо.
И детето не е доволно,защото е само.

# 87
  • Мнения: 1 276
Училището е такова, каквото е обществото. Дори човек да пропусне училището, няма да може да пропусне живота в социума. А въпросният социум няма да му спести нещата, които евентуално би му спестило НЕходенето на училище. Просто училището е един умален модел на обществото, това е, нищо кой знае колко по-различно.
Yeah, but actually not.
В съзнателния живот човек търси и се обгражда със себеподобни. Както сега е модерно да се казва - изгражда "балон", среда. Има право на местене, миграция, избор, смяна на образование, работа и т.н. Моделира собственото си късче социум.

В невръстни години е каквото ти се падне, но статистически е горе-долу ясно какво ще се падне. Тъпотата, която се среща в основното училище, след 18-годишна възраст (а оттогава са три десетилетия) съм я виждала само в резултатите на избори и в подигравките в социалните мрежи.
И това не е съвсем така. Колеги, шефове, съседи, хора на улицата... Не си ги избираш баш. Да, можеш да смениш работата или жилището. Ама то и училището можеш по принцип. Не всички деца и учители във всички класове във всички училища са тормозители.
Абе и двете гледни точки са валидни. Идеята ми е, че с колкото повече неща се сблъсква човек, толкова по-добре ще се справя с проблемите по-нататък. Тук не говоря за крайна физическа и психическа агресия и че човек трябва да я приеме и да се примири с нея. В никакъв случай. Даже казвам точно обратното. Изобщо тук малко взехме да изпадаме в двете крайности - или че училището е супер, или че е Адът на Земята. Всъщност в по-голямата част на този диапазон си е ок, просто трябва да се борим с това, което не е ок.

# 88
  • Мнения: 11 154
Мила Атова,
не говорех само за насилие, то не е чак ежедневие (макар че е проблем, който заслужава да бъде разискван), а за иманентна тъпота, тип потребители на чалга и гласоподаватели на "Възраждане".

# 89
  • София
  • Мнения: 28 785
Скрит текст:
Естествено, че не е училището. Казах, какво смятам че е, и не само аз смятам така (генетична обусловеност, семейна среда, здравословни проблеми, но все пак психически стабилна, за да ходя (без шизофренични изблици например). Вие наистина ли не сте виждали такива хора и не разбирате за какво става въпрос? Не сте гледали клипчета в интернет с такива изцепки? Завиждам Ви! Училището ми е било най - малкия проблем. Но като дори и малък проблем, би било най-полезно да съм го избягвала.
Освен НИЩОученето,
Скрит текст:
се прибирах със скапана психика всеки ден, неразбирайки защо трябва на следващия ден пак да ходя!  В случая не е имало възможност, ходиш в тоя омагьосан, затоврен свят, бият те обиждат те, кофи върху главата, по бедни бяхме че и облеклото не ми беше "фешън", късаха ми дрехите. Плачеш, преглъщаш. Какво да правиш? Учителите гледат, като отровени телета на паша. Че дори и те имах чувството освен, че не разбираха (или се правеха) какво става, стояха пасивни, дори и те се подиграваха. Абе ад. Смятате ли. че искате Вие да живеете 5години в такава среда? Казах Ви - радвайте се че сте от правилната страна на бариерата. Не търся съчувствие или някаква емпатия. Аз за себе си вече осъзнах и знам защо е било всичко това.
Това, че ти не си учела нищо в училището, не е вина на училището, а само твоя. Възможността ти е била дадена, твоя отговорност е да се възползваш от нея.

# 90
  • Мнения: 11 154
Сит на гладен не вярва Simple Smile
И също: На чужд гръб и сто тояги са малко.

# 91
  • Мнения: 29 762
Бисера,
Не те разбирам, честно! Обясняваш как всичко е гени и наследственост, но пък училището ти е виновно.
Не отговори на въпросите ми - като си тормозена в училище, защо не се премести?

Съгласна съм с мненията, че училището е такова, каквото е - има различни ситуации, в които детето трябва да се справи, за да израсте и ментално, не само физически.
Пак казвам - който не му изнася и училището му е толкова черно, да си спира децата от училище и да ги пуска на индивидуална форма на обучение.

# 92
  • София
  • Мнения: 28 785
О, напълно вярвам, че гладният е гладен. Твърдя, че има инструмента да спре да бъде гладен. Освен ако не говорим за тежки здравословни проблеми.

# 93
  • Мнения: 146
Soul, казах ти че училището не е проблем!

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:26 от Bisera1

# 94
  • Мнения: 1 276
Мила Атова,
не говорех само за насилие, то не е чак ежедневие (макар че е проблем, който заслужава да бъде разискван), а за иманентна тъпота, тип потребители на чалга и гласоподаватели на "Възраждане".
Ооо, на мен ми говори за чалга и за организацийки тип ПП "Възраждане". Обаче в крайна сметка кой определя дали привържениците им са тъпи? Аз и ти ли? И аз много често си го мисля, но после с казвам: "Чакай бе, мила ми Мила, ти коя си, че да определяш другите каква музика да слушат и в какво да вярват?". Така се приземявам малко, иначе ще експлодирам. Ми те много хора сигурно си мислят същото за мен.
Освен това тези неща не са резултат само на училището. В училище не им пускат чалга и не им разказват за кемтрейлс, за чипове и за ваксини. Народопсихология му се вика на това. А тя включва в себе си толкова много фактори от живота на хората векове и хилядолетия назад във времето и е толкова необяснима и неточна наука, че няма накъде повече... Учила съм я тази материя и колкото повече чета за това и колкото повече наблюдавам света около мен, толкова по-неясна ми става. Ако някой ден някой успее да даде пълно и еднозначно обяснение за псипхологията на масите, не Нобелова, ами Галактическа награда трябва да получи.

Божкеее, бях написала фактУри. Отивам в темата за смешките от спелчека Joy

# 95
  • София
  • Мнения: 38 711
Има достатъчно механизми за домашно обучение в момента. Мисля че даже може да се ходи само на консултации в държавно училище. И може да поиска индивидуални онлайн уроци.
Ама който се интересува, научава.
Който мрънка, само мрънка.

# 96
  • Мнения: 29 762
Има достатъчно механизми за домашно обучение в момента. Мисля че даже може да се ходи само на консултации в държавно училище. И може да поиска индивидуални онлайн уроци.
Ама който се интересува, научава.
Който мрънка, само мрънка.

Анджък!

Бисера, прочитайки отново мненията ти, в началото на темата твърдиш, че училището ти е виновно да несгодите в живота, после малко променяш казаното. Все тая, де....ти си знаеш. И животът е такъв, какъвто си го направиш.

Има деца, които също са били тормозени, има сираци или от супер бедни семейства. Едва ли това определя живота им и, когато имат желание да се изучат, намират и начин.

# 97
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 309
Soul, казах ти че училището ми е бил НАЙ - малкия проблем от живота, сега ми е много по - тежко. Явно не си прочела. Защо не се преместих?  Дете на 10-15 години, да решава само да се мести? Родителите ми и те май не са се интересували толкова, не знам. Не съм и знаела, че е възможно. Малък град, 2-3 училища... не е трудно за обяснение.

milenaka - Наистина не можеш да разбереш, няма и смисъл. Как можеш да учиш в клас, в който текат гладиаторски битки за оцеляване от 1 до последен час. Радвай се на живота си ТОЧНО защото не разбираш това.

Бисера,може би точно това е причината,че родителите ти не са се интересували от проблемите ти в училище-и за успеха и за тормоза..
Малък град,2-3 училища-да така е в малките градове,но пак е имало някаква възможност да те преместят,да говорят с родители на другите деца...а за учителите,които не са се намесили нямам думи.

# 98
  • Мнения: 146
Rostar - точно за това говоря от мнение първо в тази тема- ако искаш да учиш, сега има варианти (онлайн обучение например). Някога нямаше.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:14 от Bisera1

# 99
  • София
  • Мнения: 28 785
Скрит текст:
Rostar - точно за това говоря от мнение първо в тази тема- ако искаш да учиш, сега има варианти (онлайн обучение например). Някога нямаше. Но пък и желание нямах аз лично за учене. Може и заради средата, може и просто защото такива са ми заложбите.

Milenaka - Да кажеш на някой че е тъп - ОК не е доучил, но да му казваш защо не си учил когато си имал възможност - е аз нямах и възможност. Желанието за учение, спорт, работа, също е генетично заложено.
Скрит текст:
Иначе всички щяхме да сме Мъск, Айнщайн, ДаВинчи. За 100тици хил години еволюция, трбяваше да са отсети най - добрите от най - добрите. е НЕ СА!
Желание?!? Какво като нямаш желание? Аз нямам желание да работя, но го правя, защото все още не съм открила дърво, от което да бера пари.
Не разбрах за възможността как така те си я имала – нали си била на училище? Значи си имала възможност.

# 100
  • Мнения: 29 762
Да кажеш на някой че е тъп - ОК не е доучил, но да му казваш защо не си учил когато си имал възможност - е аз нямах и възможност. Желанието за учение, спорт, работа, също е генетично заложено. Иначе всички щяхме да сме Мъск, Айнщайн, ДаВинчи. За 100тици хил години еволюция, трбяваше да са отсети най - добрите от най - добрите. е НЕ СА!

Е, хубаво, де, ама училището какво ти е виновно да това?
Като не искаш да учиш, не го правиш, но си е лично твой избор. Не е понеже училището е гадно и е загуба на време.

Има място за всеки под слънцето, и за инженери, и за учители, и за продавачки, и за чистачки... Важното е да си щастлив с избора си. Ти обаче явно не си, но се опитваш да търсиш причината извън себе си, т.е. обвиняваш средата, училището, родителите. Не те знам на колко си години, но продължаваш да дъвчеш някакви неща станали не-знам-кога-си...

(пиша, пиша и се оказва, че си коригирала мненията си)

Но живота не е само такъв, какъвто си го направиш. Не можеш един ден да се събудиш, да плеснеш с ръце и да кажеш - ето слънцето изгря, нахъсваш се и започваш да учиш, твориш, работиш усърдно, бориш се с други авторитети... Не е така просто

Мммм, напротив. Точно така е. (стига да нямаш здравословни ограничения)

# 101
  • Мнения: 146
Е писах по - нагоре - няма как да ме разбереш.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:15 от Bisera1

# 102
  • Мнения: 1 245
Мога да кажа че разбирам напълно Бисера, даже няма нужда от многословни и подробни обяснения, но - виж по-горе.
Както и да е, най общо казано какво можем да извлечем от това - в стандартната училищна среда е най-подходящо за масата които са някъде по средата или между крайните параметри/граници. Добавяме към тях лидерите със положителни качества.
Би трябвало по някакъв начин да се отстраняват от тази среда ( или да бъдат коригирани ), лошите лидери които + останалото смъкват и нивото, а отрицателния им пример е заразителен и нанася големи щети.
Отявлените лузъри и/или несправящи се със стандарта, може би пък трябва да са отделени от масата, за да могат да развиват своите качества доколкото успеят.
Напоследък, като че ли, тук има някакво давление и мнения че всички трябва да са заедно в кюпа че така било най-добре.
Изобщо не съм сигурен в тази концепция, поради факта че и образователната с-ма, и ние като общество, не сме на необходимото ниво. Даже нещата се влошават.

# 103
  • Мнения: 29 762
Добре, де, цяла тема се дъвче, че такава възможност има. На който не му харесва, излиза в индивидуална форма на обучение. Къде е проблемът?

ПС: Едно време също имаше такава. Моя съученичка беше така, понеже искаше да вземе две години за една. Не е имало тиймс, зуум и онлайн връзка, но имаше консултации и изпити.

# 104
  • София
  • Мнения: 28 785
Горката вечно неразбрана... Много е вреден този манталитет.

Разбрах те идеално. Синът ми го душиха в първи клас. Тогава водих битката вместо него, по-късно постепенно го оставих да води битките си сам. Сега го прави съвсем успешно. Можех и да го поставя под стъклен похлупак, да се опитвам да го пазя от всякакви травми и да му направя огромна мечешка услуга.
Училището няма вина за лошите избори на родителите.

# 105
  • Мнения: 146
Много правилно сте направила, че сте го оставили сам да се справя.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:15 от Bisera1

# 106
  • София
  • Мнения: 28 785
Човек знае и 2, и 200, Бисера. "Заложеното" е една част от живота. Личният избор е друга част. Той зависи от теб. Може да избереш да бъдеш вечната жертва, защото обстоятелствата (лошото училище, лошите съседи/колеги и т.н.) ти позволяват тази роля, може и да избереш да престанеш да бъдеш вечната жертва. Космосът не е виновен на кривите ракети.

# 107
  • Мнения: 146
Кое ни кара да направим избора да сме вечната жертва.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:16 от Bisera1

# 108
  • Мнения: 29 762
Ама, хубаво, де, ама за това нещо как и защо е виновно училището?!?

Явно ти си си такава, изборите и възможностите ти са такива.

ПС: Във форума е прието да си говорим на ти.

# 109
  • Мнения: 146
Съжалявам, аз говоря на Вие, не съм запозната точно с тези форумни условия.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:16 от Bisera1

# 110
  • Мнения: 1 600

Добре milenaka, аз лично зная защо съм такава. Дори зная защо Вие сте такава. Но ми кажете тогава, което предполага да сме такива (упорити, ученолюбиви, нахъсани спортисти, знаещи, можещи) или да сме слабоволеви, мързеливи, търпеливи. Мислите ли че не искам да съм като Вас, като Soul, (благородна завист), да съм като всички нормални хора? Такава съм заради ... писна ми да обяснявам защо. Но пак ще подсетя - това което Ви прави борбени, е заложено във Вас, а аз няма как да го променя. Просто се изправям пред невидима стена, която не мога да прескоча, когато трябва да водя битки с такива като Вас. Такива са ми заложбите, физически, психически.

Само не втълпявай и на детето си тия простотии.

# 111
  • София
  • Мнения: 38 711
Нискорангови Омеги?
Изплиска легена.

# 112
  • Мнения: 146
Възможно, нямам спирка

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:17 от Bisera1

# 113
  • Мнения: 1 276

Напоследък, като че ли, тук има някакво давление и мнения че всички трябва да са заедно в кюпа че така било най-добре.

Аз пък твърдя, че никога в човешката история досега, или поне откакто съществува масово училище, не се е правело повече за отделния индивид, отколкото сега. Никога не се е обръщало толкова внимание на различните, на хората със специални потребности, както сега. Никога не е имало такова старание да се помогне на тези, които не могат да се справят сами. Дали вече е направено достатъчно? Не. Никога няма да е достатъчно. Винаги ще може по-добре. Но виждам, че има старание. Дали ми харесва всичко в образователната система? Боже, не, естествено. И не само българската е такава. Но сега има училищни психолози, ресурсни учители, индивидуални консултации, възможност за самостоянелна форма на обучение. Курсове, он-лайн платформи за по-добра подготовка, он-лайн уроци. Логопеди, могопеди и каквото друго се сетиш. Нещата се развиват, нека не си кривим душите. А че никога няма да станат идеални за безценните ни отроци - няма, това е ясно. И аз се ядосвам на разни ситуации, но не виня цялата система и целия свят за това. Извличам ползите от тези ситуации и продължавам напред.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 15:32 от Мила Атова

# 114
  • София
  • Мнения: 38 711
И аз много ценя и харесвам развитието на системата и се възползвам от всяка възможност.
Боже, едно време заради двойка повтаряш. Сега цяло лято безплатни консултации и поправка.

# 115
  • Мнения: 12 369
Ходех на училище 80-те години на миналия век. Като изключим началната ми учителка никога не съм била тормозена от съученици или учител, а не бях от популярните деца. Бях силна ученичка до гимназията и средна хубост там. Никога в класната стая, колкото и буйни да са били някои деца не е имало тормоз, да не говорим за издевателство над някого. И не, учителите ни не биха го допуснали. 90те години имаше завой на 180°, за съжаление свободата се превърна в слободия. Радвам се, че където и да съм работила не се е допускало такова чудо,каквото чета тук. И нямам предвид елитни училища, а квартални такива. Не е като да не е имало и сега да няма трудни класове, но има и работа с учениците, викане на родители, комисии, наказания... Колкото до това какво си научава в училище, ами аз определено научих неща, което са били извън сферата на интересите ми и съответно без училището нямаше да се поинтересувам да ги науча. Това по отношение на знания. Би трябвало да изгражда и социални умения, но там си е и до заложеното в конкретния човек. И да, днес наистина има много повече възможности, ако човек е чак толкова социално неадаптивен, има вариант да мине на самостоятелна форма на обучение като навърши 16 и да се явява на изпити. Може да си избере и професия, в която това няма да е пречка.

# 116
  • София
  • Мнения: 28 785
Човек знае и 2, и 200, Бисера. "Заложеното" е една част от живота. Личният избор е друга част. Той зависи от теб. Може да избереш да бъдеш вечната жертва, защото обстоятелствата (лошото училище, лошите съседи/колеги и т.н.) ти позволяват тази роля, може и да избереш да престанеш да бъдеш вечната жертва. Космосът не е виновен на кривите ракети.

Добре milenaka, аз лично зная защо съм такава. Дори зная защо Вие сте такава. Но ми кажете тогава, което предполага да сме такива (упорити, ученолюбиви, нахъсани спортисти, знаещи, можещи, работливи, красиви) или да сме слабоволеви, мързеливи, по - неугледни, търпеливи. Кое ни кара да направим избора да сме вечната жертва. Мислите ли че аз искам и съм направила сама този избор. Да, възможно е ако съм някакъв отявлен мазохист. Мислите ли че не искам да съм като Вас, като Soul, (благородна завист), да съм като всички нормални хора? Такава съм заради ... писна ми да обяснявам защо. Но пак ще подсетя - това което Ви прави борбени, е заложено във Вас, а аз няма как да го променя. Просто се изправям пред невидима стена, която не мога да прескоча, когато трябва да водя битки с такива като Вас. Такива са ми заложбите, физически, психически.
Изисква по-малко усилия. По-лесно е другите да са виновни.
Ако някой заплаши физически детето ти, на бърза ръка ще си промениш заложбите, за да го защитиш.

# 117
  • Мнения: 146

Изисква по-малко усилия. По-лесно е другите да са виновни.
Ако някой заплаши физически детето ти, на бърза ръка ще си промениш заложбите, за да го защитиш.
Аз се надявам никога да не се случва.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 20:30 от Bisera1

# 118
  • Мнения: 1 600
Да се съмосъжаляваш, също. Всеки е добър в нещо и е нормално да положи поне елементарни усилия да открие какво е то. Дъвките "ами аз толкова си мога" ги разтягат 13 годишните, когато не са си научили за теста.

# 119
  • Мнения: X
На мен пък точно 80-те години ми се случи да ме бият и тормозят в квартално училище. И по-лошото беше, че това в което ме биеха беше най-доброто квартално. За другите без коментар. Раскините даскалици не само, че не си мърдаха пръста да защитават тероризираните ученици, а напротив подклаждаха допълнително.
Сега е несравнимо по-добре. Който желае може да се изучи добре. Има толкова възможности. Но ако само разчита на училището никакъв шанс.

# 120
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 036
Момчетата се побийваха честно казано, но някой да тормози момиче, също и момче, но особено момиче, не съм чувала нито виждала и в двете училища, в които аз съм учила, нито в трите училища, в които синът ми е учил. Имали сме и по-богати, и по-бедни, и от малцинствата, и по-пълни момичета, никога никой не ги е тормозил, обиждал и унижавал. Никога не съм била свидетел на нещо подобно. В училищна възраст бях също през 80-те и в началото на 90-те.

Какви даскалици, Алегра?

# 121
  • Мнения: 11 154
Аз съм виждала и опитът ми е като на Алегра. Насилие и булинг имаше не по-малко от сега, а учителите си затваряха очите, защото това бе считано за "нормално", "дреболия", "детски работи". Мързеше ги да се занимават.
Завършила съм прогимназия 1989 година и там изобилстваше от такива събития. После в МГ нямаше вече - вероятно поради интелектуалните разлики Simple Smile А иначе, казвате, дошлата междувременно демокрация ги е благоприятствала...

# 122
  • Мнения: X
Момчетата се побийваха честно казано, но някой да тормози момиче, също и момче, но особено момиче, не съм чувала нито виждала и в двете училища, в които аз съм учила, нито в трите училища, в които синът ми е учил. Имали сме и по-богати, и по-бедни, и от малцинствата, и по-пълни момичета, никога никой не ги е тормозил, обиждал и унижавал. Никога не съм била свидетел на нещо подобно. В училищна възраст бях също през 80-те и в началото на 90-те.

Какви даскалици, Алегра?
Рускини. Учех в руско училище. До колкото знам по онова време в повечето училища учителките бяха рускини. Това в средата на 80-те. Да кажем от 85 до 89. По едно време обикаляха по домовете да гледат в какво условия живеят поданиците. Та за нас беше обявила една, че живеем бедно! И после целият клас знаеше и се подиграваше. Ще кажеш че да те бият ок, но да живееш бедно е престъпление.

# 123
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 036
Като знам какви прекрасни учители съм имала, до днес ги уважавам  много и съм им изключително благодарна, просто не мога да асимилирам какво ми говориш...

# 124
  • София
  • Мнения: 28 785
Аз съм виждала и опитът ми е като на Алегра. Насилие и булинг имаше не по-малко от сега, а учителите си затваряха очите, защото това бе считано за "нормално", "дреболия", "детски работи". Мързеше ги да се занимават.
Завършила съм прогимназия 1989 година и там изобилстваше от такива събития. После в МГ нямаше вече - вероятно поради интелектуалните разлики Simple Smile А иначе, казвате, дошлата междувременно демокрация ги е благоприятствала...
Със същите спомени съм и аз. Насилието в училище (а и домашното) беше част от нормата.

# 125
  • Мнения: 1 600
Учих 80 и 90-те и освен в интернатите никога не съм чувала за други училища, в които момичета да се бият. Момчетата се биеха, ама момичета... адски ми е странно.

# 126
  • Мнения: 12 369
Момчетата се побийваха честно казано, но някой да тормози момиче, също и момче, но особено момиче, не съм чувала нито виждала и в двете училища, в които аз съм учила, нито в трите училища, в които синът ми е учил. Имали сме и по-богати, и по-бедни, и от малцинствата, и по-пълни момичета, никога никой не ги е тормозил, обиждал и унижавал. Никога не съм била свидетел на нещо подобно. В училищна възраст бях също през 80-те и в началото на 90-те.

Какви даскалици, Алегра?
Рускини. Учех в руско училище. До колкото знам по онова време в повечето училища учителките бяха рускини. Това в средата на 80-те. Да кажем от 85 до 89. По едно време обикаляха по домовете да гледат в какво условия живеят поданиците. Та за нас беше обявила една, че живеем бедно! И после целият клас знаеше и се подиграваше. Ще кажеш че да те бият ок, но да живееш бедно е престъпление.
Бях подложена на булинг от началната си учителка, българска арменка. Рускини съм имала в гимназията, беше с преподаване на руски език и честно казано нямам лоши спомени от никоя от тях, дори учителката ми по руски сега преподава на децата ми и всички много си я обичат. Обаче имам лош спомен от първата си класна в гимназията, също българка, от "голямото добрутро" - същото презрително отношение към "плебеите" като ни дойде на посещение у дома.

# 127
  • Мнения: X
Като знам какви прекрасни учители съм имала, до днес ги уважавам  много и съм им изключително благодарна, просто не мога да асимилирам какво ми говориш...
То и аз като слушам за уважение и благодарности и аз не мога да асимилирам какво ми говориш.
Да коригирам. Не са ме били само момичета а и момчета. От "добри семейства"

# 128
  • Мнения: 12 369
Като знам какви прекрасни учители съм имала, до днес ги уважавам  много и съм им изключително благодарна, просто не мога да асимилирам какво ми говориш...
То и аз като слушам за уважение и благодарности и аз не мога да асимилирам какво ми говориш.
Да коригирам. Не са ме били само момичета а и момчета. От "добри семейства"
Защо не са те преместили в нормално училище?  Не мога да си представя такова чудо и да си оставя детето там.

# 129
  • Мнения: 41 382
Точно така! Училището е отвратително място, поне в този му вид. Обърнете внимание на края на статията! Успешните четвъртокласници са такива благодарение на образователните способности на родителите си, а не благодарение на даскалото. Демек колко книжки са прочели вкъщи.

https://www.dnevnik.bg/detski_dnevnik/2023/05/18/4484686_chetvur … /?ref=home_layer2

Целта на училището винаги е била средното ниво, а не двете отклонения от него. Такъв е общественият интерес.

# 130
  • Мнения: X
Като знам какви прекрасни учители съм имала, до днес ги уважавам  много и съм им изключително благодарна, просто не мога да асимилирам какво ми говориш...
То и аз като слушам за уважение и благодарности и аз не мога да асимилирам какво ми говориш.
Да коригирам. Не са ме били само момичета а и момчета. От "добри семейства"
Защо не са те преместили в нормално училище?  Не мога да си представя такова чудо и да си оставя детето там.
И аз това се чудя. То реално и нямаше в района по-свястно. Просто хората, обикновените и живеещи бедно, намираха това за нормално. И се скатаваха. Кой ще ти обърне внимание, къде да се оплачеш.

# 131
  • Мнения: 41 382
Да. Разбира се, че съм по-специална. Нали това казвам. Цял клас от 20-25 ученици за нищо не става понастоящем, така че с право си знам, че съм по-специална. Simple Smile Няма да се впускам в обяснителен режим, разбира се. Добре е да се чете с разбиране. Както казах, даскалото е за масата. За останалите, като мен, които са решили, че имат нужда от нормално отношение, без опити за пречупване на индивидуализма - не става. Нямам абсолютно нищо против, че вас ви устройва! Мен не ме устройва. ОК?
Но както каза Бисера, няма емпатия. Общество без емпатия е това. И после седите и се репчите на хора, които обясняват, че тях лично не ги устройва.

Нямам нищо против тази позиция, всеки има право на лична позиция. Но няколко от пишещите май не схващат, че има разлика между "училището не става за нищо и от него няма полза" и "на мен училището не ми понася и за мен е   неподходящо".  И в края на краищата целта на училището е масата, а не малък процент хора, отклоняващи се от нея. То и няма как да  бъде другояче.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 18:50 от Черна станция

# 132
  • София
  • Мнения: 38 711
И мен ме тероризираха до към 8 клас. Имала съм много премеждия със съученици, учители, оценки, отсъствия. Но дори не ми е хрумнало да кажа, че училището като цяло, не става за нищо. Пък и как щях да стигна до гимназия без училище? И университет после.

# 133
  • Мнения: X
Да. Разбира се, че съм по-специална. Нали това казвам. Цял клас от 20-25 ученици за нищо не става понастоящем, така че с право си знам, че съм по-специална. Simple Smile Няма да се впускам в обяснителен режим, разбира се. Добре е да се чете с разбиране. Както казах, даскалото е за масата. За останалите, като мен, които са решили, че имат нужда от нормално отношение, без опити за пречупване на индивидуализма - не става. Нямам абсолютно нищо против, че вас ви устройва! Мен не ме устройва. ОК?
Но както каза Бисера, няма емпатия. Общество без емпатия е това. И после седите и се репчите на хора, които обясняват, че тях лично не ги устройва.

Нямам нищо против тази позиция, всеки има право на лична позиция. Но няколко то пишещите май не схващат, че има разлика между "училището не става за нищо и от него няма полза" и "на мен училището не ми понася и за мен е   неподходящо".  И в края на краищата целта на училището е масата, а не малък процент хора, отклоняващи се от нея. То и няма как да  бъде другояче.
И вие не четете. Обясних, че даскалото е ок за масата. Не за индивидуалисти, чувствителни хора, такива които не желаят да бъдат поставяни в калъп. Темата е за ползите. За масата има.

# 134
  • Мнения: 1 276
Ама чакайте малко сега, това, че някой не е пострадал от дадено явление, или че се е справил с него сам, със собствени сили и акъл, означава, че не е индивидуалност или че е по калъп ли? Или че не е чувствителен? По-ограничено, тесногръдо и шаблонно мислене не бях срещала отдавна.

# 135
  • Мнения: 41 382
Изключенията да се оправят както могат сами. Имам опит с това и го намирам за нормално, съзнавайки че не за тях е измислено масовото образование. И не охулвам училището като ненужно, безполезно и прочее. Тези, с особени потребности, са за друга тема, а не за ползата от училището по принцип.

# 136
  • Мнения: X
Е да, де, и аз това казвам. Масата няма особени потребности и затова и масата е маса. Не споря Wink

# 137
  • Мнения: 1 276
О, масата нямала потребности 😅😅😅

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 19:13 от Мила Атова

# 138
  • София
  • Мнения: 38 711
Само тези две индивидуалности тук. 😁

# 139
  • Мнения: 29 762
Само тези две индивидуалности тук. 😁

Ахахах, изпревари ме. Тъкмо това щях да напиша.

# 140
  • Мнения: 1 276
Ами освен ние, от масата, да се извиним на свръхчувствителните, алфа-бета-гама индивидите, неразбраните и богоизбраните, не знам какво друго ни остава 😜😜😜

# 141
  • Мнения: X
Ааа, няма нужда дами, чувствам се добре и без извиненията и разбирането ви Simple Smile А какво му остава на човек - според потребностите и възможностите му.

# 142
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 036
А, ето това не разбирам. Защо решавате, че имате нужда от повече внимание? Цял клас от 20-25 ученици плюс учители и директори са длъжни да ви обръщат повече внимание от колкото на другите... Защо, с нещо сте по-специални от другите ли?!
Да. Разбира се, че съм по-специална. Нали това казвам. Цял клас от 20-25 ученици за нищо не става понастоящем, така че с право си знам, че съм по-специална. Simple Smile Няма да се впускам в обяснителен режим, разбира се. Добре е да се чете с разбиране. Както казах, даскалото е за масата. За останалите, като мен, които са решили, че имат нужда от нормално отношение, без опити за пречупване на индивидуализма - не става. Нямам абсолютно нищо против, че вас ви устройва! Мен не ме устройва. ОК?
Но както каза Бисера, няма емпатия. Общество без емпатия е това. И после седите и се репчите на хора, които обясняват, че тях лично не ги устройва.

Пипи тръгва на училище Simple Smile Весело четиво за размисъл

https://purvite7.bg/pipi-trgva-na-uchilishhe/
Никой на никого не се репчи. На такива специални като вас им пречат всички, всички са против вас, всеки ви тормози, не ви разбира, опитва се да ви пречупва и т. н. глупости. Само тези като вас имат нужда от нормално отношение, специалните. Ние другите, масата, нямаме нужда от нормално отношение, така ли? От какво отношение имаме нужда, или пък въобще нямаме никакви нужди може би...?! Всеки е индивидуалист по един или друг начин. Не знам защо си мислите, че всеки друг човек, с изключение на вас, всичко в живота ни устройва и се подчиняваме без протест и възражения. Имате някакви супер изкривени представи за света и хората, което обаче не ви прави някакви по-специални индивиди, с които всеки е длъжен да се съобразява и да ви обръща по-специално внимание.
Пак не ми стана ясно кое ви прави по-специална от мен или от всеки друг човек на тази земя?!

# 143
  • Мнения: 6 796
Тук за казарма ли се говори или за училище?
Специалните супер дупер умни, са друга тема.

# 144
  • София
  • Мнения: 28 785
Скрит текст:
А, ето това не разбирам. Защо решавате, че имате нужда от повече внимание? Цял клас от 20-25 ученици плюс учители и директори са длъжни да ви обръщат повече внимание от колкото на другите... Защо, с нещо сте по-специални от другите ли?!
Да. Разбира се, че съм по-специална. Нали това казвам. Цял клас от 20-25 ученици за нищо не става понастоящем, така че с право си знам, че съм по-специална. Simple Smile Няма да се впускам в обяснителен режим, разбира се. Добре е да се чете с разбиране. Както казах, даскалото е за масата. За останалите, като мен, които са решили, че имат нужда от нормално отношение, без опити за пречупване на индивидуализма - не става. Нямам абсолютно нищо против, че вас ви устройва! Мен не ме устройва. ОК?
Но както каза Бисера, няма емпатия. Общество без емпатия е това. И после седите и се репчите на хора, които обясняват, че тях лично не ги устройва.

Пипи тръгва на училище Simple Smile Весело четиво за размисъл

https://purvite7.bg/pipi-trgva-na-uchilishhe/
Никой на никого не се репчи. На такива специални като вас им пречат всички, всички са против вас, всеки ви тормози, не ви разбира, опитва се да ви пречупва и т. н. глупости. Само тези като вас имат нужда от нормално отношение, специалните. Ние другите, масата, нямаме нужда от нормално отношение, така ли? От какво отношение имаме нужда, или пък въобще нямаме никакви нужди може би...?! Всеки е индивидуалист по един или друг начин. Не знам защо си мислите, че всеки друг човек, с изключение на вас, всичко в живота ни устройва и се подчиняваме без протест и възражения. Имате някакви супер изкривени представи за света и хората, което обаче не ви прави някакви по-специални индивиди, с които всеки е длъжен да се съобразява и да ви обръща по-специално внимание.
Пак не ми стана ясно кое ви прави по-специална от мен или от всеки друг човек на тази земя?!
Неумението за справяне в ежедневието.

# 145
  • Мнения: 12 369
Скрит текст:
А, ето това не разбирам. Защо решавате, че имате нужда от повече внимание? Цял клас от 20-25 ученици плюс учители и директори са длъжни да ви обръщат повече внимание от колкото на другите... Защо, с нещо сте по-специални от другите ли?!
Да. Разбира се, че съм по-специална. Нали това казвам. Цял клас от 20-25 ученици за нищо не става понастоящем, така че с право си знам, че съм по-специална. Simple Smile Няма да се впускам в обяснителен режим, разбира се. Добре е да се чете с разбиране. Както казах, даскалото е за масата. За останалите, като мен, които са решили, че имат нужда от нормално отношение, без опити за пречупване на индивидуализма - не става. Нямам абсолютно нищо против, че вас ви устройва! Мен не ме устройва. ОК?
Но както каза Бисера, няма емпатия. Общество без емпатия е това. И после седите и се репчите на хора, които обясняват, че тях лично не ги устройва.

Пипи тръгва на училище Simple Smile Весело четиво за размисъл

https://purvite7.bg/pipi-trgva-na-uchilishhe/
Никой на никого не се репчи. На такива специални като вас им пречат всички, всички са против вас, всеки ви тормози, не ви разбира, опитва се да ви пречупва и т. н. глупости. Само тези като вас имат нужда от нормално отношение, специалните. Ние другите, масата, нямаме нужда от нормално отношение, така ли? От какво отношение имаме нужда, или пък въобще нямаме никакви нужди може би...?! Всеки е индивидуалист по един или друг начин. Не знам защо си мислите, че всеки друг човек, с изключение на вас, всичко в живота ни устройва и се подчиняваме без протест и възражения. Имате някакви супер изкривени представи за света и хората, което обаче не ви прави някакви по-специални индивиди, с които всеки е длъжен да се съобразява и да ви обръща по-специално внимание.
Пак не ми стана ясно кое ви прави по-специална от мен или от всеки друг човек на тази земя?!
Неумението за справяне в ежедневието.
Е, то това си е СОП - човек с някакви дефицити, които оказват влияние не само върху възможността да възприема и възпроизвежда информация, т.е да учи, но и да се адаптира в обществото, т.е на социалните умения и ДЕЖ.

# 146
  • Мнения: 1 276
Ааа, няма нужда дами, чувствам се добре и без извиненията и разбирането ви Simple Smile А какво му остава на човек - според потребностите и възможностите му.
Бивш булнат май се е превърнал в були. Карма. 🤷

# 147
  • Мнения: 69 057

Напоследък, като че ли, тук има някакво давление и мнения че всички трябва да са заедно в кюпа че така било най-добре.

Аз пък твърдя, че никога в човешката история досега, или поне откакто съществува масово училище, не се е правело повече за отделния индивид, отколкото сега. Никога не се е обръщало толкова внимание на различните, на хората със специални потребности, както сега. Никога не е имало такова старание да се помогне на тези, които не могат да се справят сами. Дали вече е направено достатъчно? Не. Никога няма да е достатъчно. Винаги ще може по-добре. Но виждам, че има старание. Дали ми харесва всичко в образователната система? Боже, не, естествено. И не само българската е такава. Но сега има училищни психолози, ресурсни учители, индивидуални консултации, възможност за самостоянелна форма на обучение. Курсове, он-лайн платформи за по-добра подготовка, он-лайн уроци. Логопеди, могопеди и каквото друго се сетиш. Нещата се развиват, нека не си кривим душите. А че никога няма да станат идеални за безценните ни отроци - няма, това е ясно. И аз се ядосвам на разни ситуации, но не виня цялата система и целия свят за това. Извличам ползите от тези ситуации и продължавам напред.

Хм..има, да , има ги. на хартия ги има.
На практика работа не вършат...проформа вършат, да, но истинска и полезна такава - не и го твърдя от опит.

Така че....

# 148
  • Мнения: 1 276
Далеч съм от мисълта, че всичко в системата е на 100% ефективно. Има специалисти, които си вършат работата и такива, които не си  я вършат. Има случаи, в които се действа добре и се постигат резултати, има и случаи, в които не е така. Около себе си имам и от двата примера.
Идеята ми беше, че принципно се правят разни неща в тази посока, които преди пък изобщо ги е нямало; че назад във времето никакъв индивидуален подход не е бил прилаган и че още по в кюпа сме били всички (коментарът, на който съм отговорила беше в този дух), а сега поне е заложен такъв. Не може да се отрече, че има някакво развитие. А че не е баш такова, каквото на нас ни се иска , е така.

# 149
  • Мнения: 69 057
Има развитие, но то е на хартия. Нали това казвам. И не става дума дали логопедът си върши съвестно работата, казвам че с едно посещение на месец в училище при тамошния логопед не се решават проблемите! А защо един път - ами защото или отсъствува, или има друга причина поради която дете не може да го посещава два пъти седмично, което е минимума за да има полза и ефект някакъв.
Та кел файда от развитие, като то е формално и проформа. Кому помага? Или така за пред чужденците - да кажем че го имаме и ние това, па върши ли работа, подробности....

# 150
  • Мнения: 9 241
Сериозно ли твърдите,че исторически днешното училище правело най-много за отделния индивид?! В училището децата не учат как да забият един пирон,камо ли нещо друго полезно...

# 151
  • София
  • Мнения: 28 785
Е, и родителите могат да обучават децата си, но като гледам как немалко пишат "незнам" и не могат един пълен член да напишат правилно, децата ще останат със забиването на пирони.

# 152
  • Мнения: 41 382
Сериозно ли твърдите,че исторически днешното училище правело най-много за отделния индивид?! В училището децата не учат как да забият един пирон,камо ли нещо друго полезно...

Някога, когато учехме да забиваме пирони, да шием бод зад игла и да пилим с рашпила имаше време за това, защото не учехме английски, информатика. Днес кое ти е по-полезно?

# 153
  • Мнения: 9 241
Сериозно ли твърдите,че исторически днешното училище правело най-много за отделния индивид?! В училището децата не учат как да забият един пирон,камо ли нещо друго полезно...

Някога, когато учехме да забиваме пирони, да шием бод зад игла и да пилим с рашпила имаше време за това, защото не учехме английски, информатика. Днес кое ти е по-полезно?
Ако детето ще става архитект е по-полезно да схваща какъв да е интериора на някоя кръчма,поръчан от чорбаджията. На какво разстояние да са масите,каква кафе-машина е подходяща за кръчмата и т.н. Английският и информатиката са му последната грижа...

# 154
  • Мнения: 1 276
Сериозно ли твърдите,че исторически днешното училище правело най-много за отделния индивид?! В училището децата не учат как да забият един пирон,камо ли нещо друго полезно...
Забиването на пирони какво общо има с индивидуалния подход и помощ? Всички са забивали пирони, т.е. всички са били в един кюп. Може да е било практично обучение тогава, но определено не е било насочено към индивидуална помощ на отделни ученици.
Абсолютно твърдя, че днес се прави ПОВЕЧЕ за отделния индивид, отколкото преди, но далеч не ВСИЧКО и не ДОСТАТЪЧНО, разбира се.

Последна редакция: ср, 31 май 2023, 13:13 от Мила Атова

# 155
  • Мнения: 41 382
Сериозно ли твърдите,че исторически днешното училище правело най-много за отделния индивид?! В училището децата не учат как да забият един пирон,камо ли нещо друго полезно...

Някога, когато учехме да забиваме пирони, да шием бод зад игла и да пилим с рашпила имаше време за това, защото не учехме английски, информатика. Днес кое ти е по-полезно?
Ако детето ще става архитект е по-полезно да схваща какъв да е интериора на някоя кръчма,поръчан от чорбаджията. На какво разстояние да са масите,каква кафе-машина е подходяща за кръчмата и т.н. Английският и информатиката са му последната грижа...

Ако детето ще става архитект ще учи специалните неща по-нататък. В основното училище се учат общи неща, които да са полезни и на архитект, и на продавачка, и на юрист, и на филолог.  Изобщо с решението каква професия ще упражнява детето общо взето някои не са наясно даже и в 12 клас. Как да им направим обучение по мярка от самото начало???

# 156
  • Мнения: 29 762
Сериозно ли твърдите,че исторически днешното училище правело най-много за отделния индивид?! В училището децата не учат как да забият един пирон,камо ли нещо друго полезно...

Някога, когато учехме да забиваме пирони, да шием бод зад игла и да пилим с рашпила имаше време за това, защото не учехме английски, информатика. Днес кое ти е по-полезно?
Ако детето ще става архитект е по-полезно да схваща какъв да е интериора на някоя кръчма,поръчан от чорбаджията. На какво разстояние да са масите,каква кафе-машина е подходяща за кръчмата и т.н. Английският и информатиката са му последната грижа...

Английският и информатиката са ПЪРВА грижа точно в днешната реалност, плюс още поне един западен език.

Не знам как точно се става интериорен дизайнер без поне базово ниво английски и идеална работа със софтуерен продукт за дизайн.

# 157
  • Мнения: 1 276
Освен това разбира се, че информатиката и англиският (или друг чужд език) са необходими и на днешните архитекти. За разстоянието между мебелите и забиването на пироните човек може и сам да се светне с малко наблюдателност и опит. Останалото се учи в училище.
Че те архитектите сигурно 80% от нещата ги правят на и с компютърни програми. Как пък няма да не им е нужна информатика? А за чуждия език, най-вече английския, изобщо няма какво да спорим - без него в днешния свят НЕ може.

# 158
  • Мнения: 29 762
Всъщност не, че не може, но отваря много врати. И при положение, че на децата им се предоставя възможност да научат един-два-три езика, компютри и какво ли не, пълно безумие е, ако не го направят.

# 159
  • Мнения: 9 241
Как е в Германия?
Там детската градина не е задължителна,впрочем.
Децата тръгват на училище на шест годишна възраст. Началната степен продължава четири години и учат немски език,математика,естествознание,изобразително изкуство,музика,физическо и чужд език,(по желание,обаче).
След тези четири години следва етапът на Ориентирането,който продължава две години. През това време учителят трябва да оцени способностите на всеки ученик и да препоръча най-добрият варианта за по-нататъшно обучение. Например Ханс може да стане Нобелов лауреат по химия и затова ще набляга на химията,а Матилда – от нея става добра келнерка/барманка. Laughing Децата от своя страна трябва да изградят реална представа за развитието си в бъдеще.
След този преходен етап учащите се разделят на четири групи – тези,които ще продължат образованието си в Средните училища,други – в Реално училище,в Общообразователно училище и в Гимназии. Престижът на училищата нараства точно в този ред. В средните училища постъпват деца,които нямат амбиции да учат в университет. В гимназиите – обратното. В средното училище децата учат само до 9-10 клас и получават само практическа професионална подготовка,(забиват пирони). Математиката е общ предмет,няма делене на алгебра и геометрия. Въобще,часовете по биология,химика и физика са съчетани с практически занимания. Децата са непрекъснато мотивирани да прилагат придобитите знания в ежедневието. Да знаят и на сън таблицата за умножение,а не да смятат корен квадратен и прочие безумна висша математика. И т.н.,и т.н.

# 160
  • Мнения: 1 276
Тук нещо не сме се разбрали. Аз не сравнявам как е България спрямо другите държави. Аз сравнявах образованието преди 50-100 години и това в момента. Т.е. правех времеви паралел, не георграфски.
Освен това - този конкретен германски модел на образование също не е идеален. На мен лично не ми допада особено. Има и плюсове, разбира се, но има и много минуси. Едната ми най-добра приятелка живее там и децата й се изучиха там. За едното дете беше ок, за другото - не. В момента е последна година и се чудят какво да правят, защото коренно се промениха намеренията на младежа. Отрязаха му се много пътища. Но както и да е, ясно осъзнавам, че пълно щастие няма никъде. Доколкото знам даже в последните години мислят да го променят нещо германското, за което обаче не съм съвсем сигурна и веднага ще си призная, ако ми е грешна информацията.
Даже ще се допълня, че според мен точно немската образователна система до голяма степен вкарва в капъл. Значи фрау Мюлер примерно решава, че Ханс ще бъде тракторист и го забива в такова училище. Ами ако след 5-6-7 години Ханс реши, че иска нещо друго? Ако преди е мислел (или по-точно фрау или родителите му), че няма да учи в университет, но след това си променя решението? Какво прави? Почти невъзможно е да се преориентира. Едно дете на 10-11 няма как да прецени какво ще се случи, когато вече е на 18-19. Дори и родителите и учителите му не могат.
Но се отклонихме от темата де.

Последна редакция: ср, 31 май 2023, 14:08 от Мила Атова

# 161
  • Мнения: 41 382
А ти като майка ще бъдеш ли много доволна от немската система, ако още от 5 клас го определят за бачкатор и му отрежат пътя към инженер или лекар? Питам само, но е риторичен въпрос.

# 162
  • София
  • Мнения: 28 785
А ти като майка ще бъдеш ли много доволна от немската система, ако още от 5 клас го определят за бачкатор и му отрежат пътя към инженер или лекар? Питам само, но е риторичен въпрос.
Наистина ли в Германия системата е такава? Thinking

Синът ми е в 5 клас, абсурдно е на такава възраст да може/м да реши/м какво го влече, какъв ще стане...

# 163
  • Мнения: 29 762
То някои и в 10 не са ориентирани, какво остава за 5ти?!?

Абсолютно грешно е това нещо някой да определя децата кой къде и за какъв да учи. Имам познати, които не са блестяли с постижения в училище, но после си учиха в университет и си завършиха хубави специалности. Както и обратното.

# 164
  • Мнения: 41 382
Тук масово се плаче за "Нероден Петко" от майки, които тепърва ще се сблъскват със системата и отсега кършат ръце, че не става.
Аз обаче пиша от позицията на родител, чието дете е завършило гимназията, с наученото в тази българска гимназия е прието в топ университет и сега има добра работа. И нито в университета, нито сега в работата си не е сред несправящите се, даже обратното. 

Та явното системата все пак става, а за когото не става, вината да се търси другаде.

# 165
  • Мнения: 36 048
детето с пирона и кръчмарския интериор, което ще става архитект, не държи ли приемен изпит по математика? и не я ли учи таз математика и в университета, за да я използва в работата си? а пък чертането май вече е на компютър, не с клечка в пясъка

# 166
  • Бургас
  • Мнения: 3 598
Ами, какви са ползите от ходенето на училище?! За мен е странно някой да задава такъв въпрос въобще. На първо място, една от основните ползи е  да можеш да си отговориш сам на този въпрос. Сам за себе си да можеш да намериш и ползите, и смисъла, и отговорите, защото тези, които не успяват /или остават извън системата/, е ясно докъде стигат...Макар образованието, само по себе си, да не се изчерпва с "ходене на училище", училището ти трябва да валидизираш тези знания и пред обществото, от което си част и в полза уж.

# 167
  • Мнения: 9 398
А ти като майка ще бъдеш ли много доволна от немската система, ако още от 5 клас го определят за бачкатор и му отрежат пътя към инженер или лекар? Питам само, но е риторичен въпрос.
Наистина ли в Германия системата е такава? Thinking

Синът ми е в 5 клас, абсурдно е на такава възраст да може/м да реши/м какво го влече, какъв ще стане...
В 4 клас се решава. Но при отлични резултати можеш след реално училище да продължиш в обща гимназия с останалите гимназисти към матура и към университета. Често и гимназисти след 10 крас се отказват от обща матура, правят специализирана само за 1 специалност или правят полувисше- Ausbildung. Не губиш нищо, ако не си в гимназия от 5 клас, но трябва да покажеш желание да учене и високи резултати.
Вече навсякъде се изучава английски от 3 клас.

# 168
  • Мнения: 175
Ами, какви са ползите от ходенето на училище?! За мен е странно някой да задава такъв въпрос въобще.

Защо такъв прост въпрос на няколко души се стори странен. Децата наистина не знаят защо ходят на училище. Ако ги питате, 90% от тях имат един от двата отговора - че няма полза или, че мама и тате ги карат насила. Т.е. няма осъзнато разбиране защо се ходи на училище. Има и далеч по-драстични мнения на подрастващите - че в училище се затъпява, че от видеоигрите или аверите в махалата се научава повече, че наученото в училище няма никакво приложение.
Образованието е инвестиция и като такава, нейните плодове се берат след много години. Даже ако вземем минималния срок от 12 училищни и 4 студентски, то най-рано някой ще се облагодетелства от образованието си след 16 години. Не броя картата за намаление в градския транспорт.
Минаха почти 2 месеца, кажете колко трябва да минат, преди конспирациите, че съм дете с домашно или студентка с дипломен проект, които чакат наготово вашите гениални прозрения за да си взема изпита, да се уталожат и да започнем диалог Smiley

# 169
  • Мнения: 29 762
А каква точно е целта на темата?
 Доста се изписа, не виждам какво ново да се коментира, освен да се повтаряме.

# 170
  • Мнения: 9 241
Ходенето на училище има социална цел (сприятеляване,създаване на "връзки" между учениците,забавления и "купони"...),а не трупане на знания.

# 171
  • Мнения: 3 758
А ти като майка ще бъдеш ли много доволна от немската система, ако още от 5 клас го определят за бачкатор и му отрежат пътя към инженер или лекар? Питам само, но е риторичен въпрос.
Аз да. Ще бъда изключително доволна от такава система, в Нидерландия е подобна и работи почти идеално. Успяват да постигнат не само добри адвокати, но и добри, че и добре заплатени електротехници.
Скрит текст:
Имам приятел там, чието дете беше разсеяно, незаинтересувано от учебници и знания, с поведенчески проблеми до самият изпит, определящ в какво средно училище да продължи. Съответно резултатите от изпита потвърдиха становището на фрау Някоя си и детето бе разпределено да учи за готвач. След 2 години обучение, при което 4 дни в седмицата имаше практика в ресторант, му се даде възможност да държи изпит и да премине в гимназия от следващо ниво, той отказа. На третата година беше на специализация във Франция, ресторант с Мишлен, сега, на 21 е шеф на малък екип от 10 готвачи и получава 3000 евро стартова заплата. На всичкото отгоре е горд и си обича работата.
А най-много ми харесва, че се взема становището на учител, не на родител. Убедена съм, че не съм единствената майка на седмокласник, която не може да насочи детето си системно или приложно програмиране да кандидатства, образно казано.

# 172
  • София
  • Мнения: 827
Цитат
Цитат на: Черна станция в ср, 31 май 2023, 13:59
А ти като майка ще бъдеш ли много доволна от немската система, ако още от 5 клас го определят за бачкатор и му отрежат пътя към инженер или лекар? Питам само, но е риторичен въпрос.

А ако се окаже, че детето не се е чувствало добре и просто се е притеснило и несправило на изпита? А ако просто го е болял корем, да речем? А ако се е изплашило и объркало... За Бога, това са деца на 10 години.

Всеки може да извади примери за деца на познати. Дъщеря ми в началото на учебната година беше в пубертетски бунт. С много търпение и разговори от наша страна, като нейни родители, успя да види една друга страна на нещата, да спре да действа на контра и да се вземе в ръце и да започна по-усърдно да се подготвя. Ако трябваше учителите ѝ да определят какво да учи тя, то щеше сигурно да е изпратена в Бузема. А успя да постигне едни от най-високите резултати на НВО в класа си.

# 173
  • Мнения: 41 382
Защо ми опонираш не разбирам? И аз се изказах против тази система за ранно разпределение.

# 174
  • София
  • Мнения: 827
Защо ми опонираш не разбирам? И аз се изказах против тази система за ранно разпределение.
Извинявай, объркала съм цитирането, Мисля точно като теб.
По-скоро не споделям мнението на Лейди Рамкин.

# 175
  • Мнения: 175
А каква точно е целта на темата?
 Доста се изписа, не виждам какво ново да се коментира, освен да се повтаряме.

Отговорих, но постовете ми се трият. Идеята на темата е да формулира защо човечеството е избрало за печеливша стратегия да обучава от ранна възраст своето поколение от специализирани работници.
Ако трябва ще почакам няколко години за да споделя повече по въпроса, защото някаква параноя вижда във всеки въпрос конспирация или писане на домашно. Не знам практика ли е, но за мен е странно някой да разчита за написване на домашна от форум. Има по-лесни начини.
Нещото, което до момента се избягва в темата е, че ученето в училище учи децата да учат. Не само наученото, но и методологията как да се подхожда с голям обем информация, неясна информация, непълна информация е умение, което се придобива с практика. И един ден държавното образование свършва и се взима диплома, която отбелязва доколко една личност е адаптивна да се справя с проблеми, които не непременно е срещал в училище или другаде, но няма нито уплах, нито безпомощност в справянето с тях. Защото интелекта се справя с различни перипетии, а живота предоставя разнообразие от различни проблеми.
И в този ред на мисли, връщам темата към нещо, което бе доста подминато - какво се случва с човешкия мозък. Защото създаването и свързването на нервни клетки е това, което ни прави доминиращ вид на планетата. Разбира се има още много неща, които дори не са загатнати в темата, но ще отнеме време да се разгледат едно по едно на едно по-образовано и задълбочено ниво.

Общи условия

Активация на акаунт