Защо искате деца ?

  • 56 201
  • 2 520
  •   2
Отговори
# 1 275
  • France
  • Мнения: 12 957
Чичи Hug

Тази сутрин си отварям телефона и попадам на това
https://www.welcometothejungle.com/fr/articles/maternite-ruine-ma-carriere

# 1 276
  • София
  • Мнения: 12 394
В Швеция, поне преди беше така, половината майчинство трябва да се вземе от бащата иначе се губи цялото. Уж, за да не си прецаква само жената кариерата. Там общо е година майчинството, едно от най-големите. На другите места с майчинство по 3 месеца, дори в социалистическа Франция, то тези деца реално ги гледа някой друг почти от раждането. Тако повечето имат по 3 и повече деца, но аз не го намирам хубаво. Поне в нашата култура не виждам как ще стане, ние сме привързани към семейството и не изхвърляме децата на 18 от вкъщи.

# 1 277
  • Мнения: 6 702
И аз недоумявам тези "майчинства" по няколко месеца в иначе "белите" европейски държави... Че какъв избор има една майка - или да си зареже бебето на някой друг или да остане вкъщи без доходи и зависима... В България поне сме облагодетелствани в това отношение и можем да си гледаме спокойно децата две години. Ай ще си кажа и личното мнение, че дори до 3-годишна възраст е здравословно детето да се гледа в семейна среда, а не да се хвърля по ясли. Аз успях да си взема цялата събрана отпуска от болничния през бременността и майчинството и го гледах до 2,6г, после майка ми го гледа още няколко месеца докато стане на 3г3м и тръгна вече на градина. Знам, че повечето майки не виждат проблем в ясли и т.н., но понеже аз професионално работя с деца и знам и от другата страна как стоят нещата в тези заведения и затова съм върл противник. Понякога няма избор, да, не осъждам, но ако има избор, е по-добре да се пропусне яслата.

# 1 278
  • France
  • Мнения: 12 957
Шведската система е моята мечта.
Във Франция в момента има криза на гледачите на деца след пандемията. Много частни ясли затвориха, а професионалните бавачки се преквалифицираха. В Парижки регион 40% от младите родители не са намерили начин да си дадат детето, което е скандално много. И раждаемостта веднага спадна. И сега щели да увеличават майчинството Rolling Eyes
Във Франция се гледа изключително позитивно на това да не си стоиш вкъщи. Дългото майчинство ги плаши. Дори и аз не съм сигурна, че щях да събера смелост за второ ако знаех, че ще си остана вкъщи 3 години. Планът ми беше 6 месеца аз, 1-2 месеца ММ. Но не се получи

# 1 279
  • София
  • Мнения: 12 394
От три месечни на ясла, това е. Във Франция има и опция към яслата с детегледачки, които гледат по няколко бебета вкъщи, но под супервизия от яслата. Цената е процент от дохода на родителите. И все пак за мен това е осакатяващо и за децата и за майките. Да не са три години, но поне две е нормално да си с детето си. Чисто психологически няма да коментирам как се отразява, ще им видим бъдещите поколения какви ще са, защото допреди 20 години на запад беше масово майките изобщо да не работят, сега и в Щатите не мисля, че е толкова разпространено, колкото преди. Във Франция пък изобщо, евентуално по малки селца и градчета. Иначе никой не може да си позволи с една заплата да издържа всички.

# 1 280
  • Мнения: 18 737
Скоро гледах един филм Перфектната гледачка, точно в Париж се развиваше действието. Много добре описваше как майката вече не издържа да е само вкъщи и да не работи. За съжаление нанито се оказа пълна откачалка, а отначало изглеждаше "идеална".

# 1 281
  • Мнения: 116
Ако нямах деца, щях да съм значително по-напред кариерно. Никак не съжалявам. Кариерата няма да избяга. Пък и какъв е смисълът от многото работа и пари, ако не да се осигури по-добър живот на семейството.

# 1 282
  • Мнения: 5 037
Като бях бременна, имахме уговорка аз да взема година, мъжът ми втората година. Ама не стана баш така - детето беше залепено за мен, отказваше да позволи на мъжа ми да се грижи за нея, ревеше, бунтуваше се. И не от липса на желание от негова страна или някакъв weaponised incompetence, правеше и невъзможното да я разсейва, забавлява, успокоява, от ден 1 опитва да полага всяка възможна грижа, но и детето от ден 1 си има мнение, че е мамино момиче и иска да е залепена за мен.

В крайна сметка се върнах на работа, когато детето беше на 9 месеца, малко фрийленс работа за по 10на часа на седмица. Отрази ми се великолепно. После на годинка се върнах на половин работен ден, а на година и 8 месеца на пълен работен ден. Но работа от къщи и с гъвкаво работно време. Тежък период беше, защото на практика аз помощ имам, баби, дядовци, мъж, които с радост и желание са готови да се грижат за нея, а тя реве до прехласване за мен и не иска да е с тях. Някъде след 2 годинки вече ми просветна и започна да обича да прекарва време със свекърва ми, без да реве и да й е тъжно. Сега на 3 години вече има желание и да е с деца, обича с баща си, с бабите си, с дядовците, нов човек е, аз също покрай нея.

# 1 283
  • France
  • Мнения: 12 957
Всъщност са 2 месеца (10 седмици). Наистина са малко, но в общия случай винаги се намира начин за още 1-2, обикновено 3 месеца.
Между 6 и 10 месеца бебето вече има стабилна "прикрепена фигура" - сигурно е в любовта и стабилността на майката и може да бъде отделяно без проблем. И личният ми опит го подкрепя. Монстърчето беше на 10 месеца, когато го записахме за 2 дни в седмицата на ясла за да свиква. Целта ми беше да се върна на работа на годинка. Каква ми беше изненадата, че то бързо свикна и предпочиташе яслата. Пътят беше един и същи като до парка, просто в един момент завивах. И когато завивах малкият се нахилваше, а в асансьора направо подскачаше в количката и пляскаше с ръце. Ако продължавах за парка - посърнваше. Това беше шок за мен и разбрах колко сме истерични на тема ясли в България. Майка ми само ми звънеше да охка и ахка как е детето и много ли реве Rolling Eyes
Освен това яслата много спомогна развитието му и Монсти до ден днешен е много социализиран. Славчо имаше големи проблеми с чуждите хора (все пак се роди в пандемията) и беше невъзможно да бъде гледан от чужди хора. И така 3 години Worried почна градина на 2г и 9 месеца и беше много, много трудно. Чак наскоро се успокои. Така че съм с 2 ръце за яслите и бавачките.

# 1 284
  • Мнения: 5 310
Относно срока на майчинството, доколкото знам, преди години тук също е бил доста по-кратък. Например когато хората от поколението на моите родители са били бебета, е било нещо от порядъка на 3-4 месеца. После или го поема някоя баба (в случая на баща ми), или на ясли (майка ми).

# 1 285
  • MI
  • Мнения: 11 868
Независимо дали ни харесва или не, ако искаме по-висока раждаемост в западните страни формулата е като тази във Франция или Швеция. Жените трябва да могат да работят при желание след майчинство, не толкова дълго майчинство. Иначе става като в Италия, където много голяма част от новите майки напускат доброволно (понякога и доброзорно) работа няколко месеца след работа. И заетостта на жените е под 50 %, на юг към 35%.... Както се вижда, това бе допринася особено за висока раждаемост.

# 1 286
  • Мнения: 102
Ще е интересно сравнение между Германия и Франция тогава, защото в Германия майчинството е подобно на Бг - 1 година платено (по-нисък % от дохода), но може да се вземе до 3г. Повечето ми познати взимат 1-1.5г и някои се връщат на половин работен ден. Има проблем с държавните ясли в големите градове, но засега всичките ми познати намират места - знам случаи на удължаване на майчинството от 1 до 1.5г, заради липса на място обаче.

Не е типично жената да си остане постоянно вкъщи, за разлика от Швейцария, където майчинството е много кратко от типа 3 месеца, яслите са безумно скъпи, и работодателите открито дискриминират и задават лични въпроси на жени кандидати.

# 1 287
  • София
  • Мнения: 13 477
Най-голямата ми дъщеря имаше 2 месеца преди раждането и 3 след него.
След това италианките могат да използват още 10 месеца, като само 6 от тях са платени на 60%, но тя предпочете да се върне на работа, защото работят на смени със съпруга ѝ в една и съща ветеринарна клиника и така са си разпределили графика, че единият да е с бебето, докато другият е на работа и обратно. Ако се налага, викат нейната сестра, нейната братовчедка, неговите сестри или свекървата за някой час. Добре, че са наблизо, но гледат това наистина да е в извънредно краен случай.

# 1 288
  • MI
  • Мнения: 11 868
Очевидна е разликата в раждаемостта между Германия и Франция.
Фивър, аз говоря за статистики,  не за частни случаи. 44 хил напуснали неомами само за една година. Факт. Част от тях с много добра работа преди това.

# 1 289
  • София
  • Мнения: 13 477
Не говоря за частен случай, а как стоят нещата в Италия.
2 месеца преди раждане, 3 след и по желание 10 месеца, от които 6 на 60% заплащане и 4 неплатени.
С Франция и Германия нямам опит.
В Италия също или напускат работа, или намират други варианти от типа ясли, бавачки, баби и т.н. Затова и там намалява раждаемостта и се вдига възрастта за раждане.

Общи условия

Активация на акаунт