Морски свинчета - 9

  • 5 674
  • 102
  •   1
Отговори
  • Мнения: 46 558
Тук е мястото да споделите за вашия любимец морското свинче! Ако ви тревожи нещо, имате въпроси или просто искате да покажете новия член на семейството - заповядайте!

Ако обмисляте да вземете свинче, моля прегледайте внимателно частта за клетка и храна и помислете дали бихте могли да предложите на животното подходящи условия. Морските свинчета се продават на невисока цена, но изискват внимателни грижи и отговорни стопани. Ако се грижите за тях внимателно и с любов, стават прекрасни любимци и ви отвръщат с много и искрена обич.

Стари теми
Тема 1
Тема 2
Тема 3
Тема 4
Тема 5
Тема 6
Тема 7
Тема 8

Полезни връзки
На български:
http://www.ohmypiggy.org/index.php?ind=article - полезни статии за отглеждането на свинчето

На английски:
https://www.guineapigcages.com/forum/forum.php - всичко за морските свинчета и изработване на клетки за тях
http://www.guinealynx.info/ - изключително полезен сайт за правилното отглеждане на морски свинчета и неоценим източник на медицинска информация /като цялата информация е поднесена със съответни препратки към академична литература/. Сайтът НЕ замества консултация с ветеринарен лекар при съмнение за проблем.
http://jackiesguineapiggies.com/siteindex.html - информативен сайт за отглеждането на морски свинчета. Много полезна информация за тяхното поведение, звуци, интеракция със стопаните.
https://www.theguineapigforum.co.uk/ - чудесен форум, посветен на морските свинчета, като в началото на всяка секция има полезни статии. Особено полезни са илюстрираните гайдове за езика на тялото, опитомяване и стадна динамика.

Хранене:
Правилното хранене е изключително важно за морските свинчета. Най-важно за тях е да имат достъп до прясна вода и неограничено количество качествено сено.

NB - всички плодове и зеленчуци се дават добре измити и обелени, освен ако не са домашни. Морските свинчета са чувствителни към нитрати и пестициди, недопустимо е да им се дават обелки или отпадъци. Препоръчително е изкисването на растителната храна във вода, за да се намали концентрацията на нитрати. Правилото е, че на свинчетата не се дава плод или зеленчук, който самите вие не бихте изяли.

Таблица свежа храна по азбучен ред
Таблица свежа храна по групи
Пелети

Клетки:
Морските свинчета имат нужда от просторна клетка, за да са спокойни и да имат достатъчно пространство за движение. Минималните размери за клетка са:


Не пестете от клетка - ако клетката е по-малка от минимума, свинчето се обездвижва, де факто яде, спи и ходи до тоалетна на едно място, което води до куп здравословни проблеми.

Повече информация за клетки - изработване и намиране на подходяща такава - в скрит текст:
Скрит текст:
Вариант е да се потърсят клетки втора ръка - материалите за клетка, пластмаса и метал, са относително устойчиви. Освен от зоомагазин, просторни и красиви клетки може да се направят с материали от магазини за домашни стоки, например от стара библиотека. Най-евтината нова клетка, която съм виждала на пазара и която е достатъчно голяма за едно или две морски свинчета, е Skyline Maxi XXL за около 80 лв в Zooplus.

В предната тема мила съфорумка беше показала прекрасно направена дървена къща-клетка ЦЪК







# 1
  • Мнения: 2 485
Здравейте в новата тема. Ние останахме с едно морско свинче, есента ще направи 2 год., момче е. Ако му вземем другарче, на каква възраст е подходящо да бъде то? Сещам се, че бях чела някъде съвети за това.

# 2
  • Мнения: 431
Здравейте в новата тема. Ние останахме с едно морско свинче, есента ще направи 2 год., момче е. Ако му вземем другарче, на каква възраст е подходящо да бъде то? Сещам се, че бях чела някъде съвети за това.
Аз знам, че трябва да е същия пол, но по-младо от сегашното, за да няма силна конкуренция и да се избият. Също и в началото май трябва да са отделно, постепенно да се запознават и опознават и после да се съберат.

# 3
  • Мнения: 18 372
Морските свинчета се размножават с невероятна скорост. на всеки 3-4 месеца раждат поне по още 5-6 и започват да се размножават в геометрична прогресия.
Преди двадесетина години братовчед ми взе две морски свинчета. След 5-6 месеца, дойде да печата на принтера вкъщи "Продавам морски свинчета 5 лева". Тъкмо се отърва от повечето, след 1-2 месеца операцията се повтори. След някой и друг месец надписът вече беше "Подарявам морски свинчета"Joy
Помислете сериозно преди да си вземете мъжко и женско. После си помислете пак.Joy

# 4
  • Мнения: 5 037
Ако имате достатъчно пространство, може мъжко - задължително бебе, за да може по-възрастното да е естествен авторитет и малкото да го припознае като родителска фигура.

Вариант е кастрация и 6 седмици по-късно женско. Simple Smile Това е по-сигурната комбинация, двама мъжки, без да бъде задължително, има риск да се сбият в даден момент, когато малкото поотрасне.

Трябва наистина голямо пространство (мислете за клетка 140 на 70 като абсолютен минимум, а за предпочитане по-голяма), за да си има всеки свое кътче и да нямат много какво да делят, тоест на две места сено, две поилки, две хранилки, две еднакви къщички.

Кастрацията на мъжките е значително по-лека процедура, възстановяват се мълниеносно и също е по-евтина. При женските е доста по-инвазивна процедура, която е препоръчително да се прави само терапевтично, ако има оплаквания с яйчниците или матката. В момента стадото ми се състои от кастриран мъжки, две кастрирани женски и една некастрирана женска.

# 5
  • Мнения: 2 485
Благодаря!
Със сигурност ще е мъжко другото. Те до скоро си бяха две мъжки, на една и съща възраст. Ще се огледам за бебе момче и идеята ми е, ако случайно не се харесат, да бъдат заградени с преградка. Хем ще се виждат едно друго, но и хем няма да могат да се бият. Нашата клетка е от рози тип, с такива решетки.

# 6
  • Мнения: 5 037
Наистина са много удобни и просторни тия клетки, и ние сме с такава от доста време. Успех, дано се харесат двете мишлета Simple Smile

# 7
  • Мнения: 2
Здравейте!Незнам да ли е за тук.Но за съжаление продавам моите морски свинчета мъжко и женско.

# 8
  • Мнения: 2 485
Здравейте, моля за съвет, ако имате опит. Нашето свинче явно задържа вода. Подуто е - корем, гушка. Не пишка и ака както нормално. Също и яде по-малко, а от може би2-3 седмици не яде изобщо сено. Пет дни давахме диуретик през устата, леко беше поспаднал оттокът, но не напълно. В понеделник пак го заведохме на лекар, сложи му две инжекции (не знам какви) и ни даде лекарство за водата за два дни. Вчера беше сравнително не много подуто, но сега е издут много. Утре пак ще го водим. Някой сблъсквал ли се е с това? Според ветеринаря (още на първия преглед) става въпрос за проблем с бъбреците или сърцето

# 9
  • Мнения: 5 037
Освен да посъветвам за евентуално второ мнение, не се сещам какво да кажа. Съжалявам, звучи сериозно. Дохранвайте, за да върви перисталтиката и да не губи тегло.

Откъде сте? Мога за София да препоръчам ЦВК д-р Шукерова, направи ехокардиография и перикардиоцентеза на мое прасенце, след което се възстанови напълно. Д-р Георгиева, Миланова или Чачева също са добри в диагностиката на морските свинчета. Трябва да има ясна диагноза и причина и назначено правилно медикаментозно лечение, за да има успех. Прави впечатление, че са ви посъветвали да давате лекарство във водата, което разбиращ от гризачи ветеринар не би препоръчал, затова съветвам за второ мнение при специалист.

# 10
  • Мнения: 2 485
В Ямбол живеем. Това за водата е отново диуретик за два дни. И каза пак да го заведем. Ще видя днес какво ще каже. Много неприятно, какво му стана изведнъж... преди това същият лекар се отнесе много сериозно и го излекува от краста. И си беше много добре, но после спря сеното и видяхме това подуване.
Яде му се салатка и ябълки. Не иска краставица, чушки (и то които ние сме си отглеждали без пръскане с отрови), а преди полудяваше за тях. Иначе теглото му е високо, заради задържането- 1200.

# 11
  • Мнения: 5 037
Разбирам. Съжалявам, не мога да препоръчам за Ямбол, но за Стара Загора мога да дам имена на добри ветеринари, ако имате възможност. За съжаление краста е много елементарно за лечение състояние, което го има при всички животни, бих искала да греша, но се съмнявам ветеринар без особен интерес в болестите на гризачите да се справи със сърдечен или бъбречен проблем. Иначе е хубаво, че е включил диуретик, но това е повече симптоматично лечение, отколкото да адресира причината.

Опитайте да включите по малко допълващо хранене със спринцовка от гранули на прах, Верселе лага  cavia complete на прах например.

# 12
  • Мнения: 2 485
Най-вероятно е Кушинг, но не може да му вземе кръв, защото е много подуто и не достига вени. Било често срещано при гризачи особено женските, нашето е момче. Минава пак на диуретик в устата два пъти дневно и дано да спадне достатъчно, за да му вземе кръв.

Иначе за крастата- аз бях много впечатлена колко внимание обърна на свинчета, държеше да го преглежда на няколко дни, докато не се увери, че всичко е Ок. Защото другото ни свинче си "замина" от некомпетентно лечение на точно тази краста от друг ветеринар. Ама и аз не съм разбирала тогава.... и се доверихме. Добре, че намерихме сегашния доктор, който на всичкото отгоре взима много по-евтино и си има много по-добра клиника за животни и си личи, че е сериозен. А не като предишния- хем неадекватно лечение, хем скъпа тарифа.

Последна редакция: чт, 17 авг 2023, 18:44 от little afternoon

# 13
  • Мнения: 5 037
Рози, едно от предишните ми прасенца, беше обследван за Къшинг и навремето четох по темата. При него се оказа хипертиреоидизъм , симптомите му (първоначално) бяха засилен косопад и оплешивяване без данни за паразит, спад на тегло, увеличен прием на вода. Едемата не е типичен симптом на Къшинг при морски свинчета (сега потърсих даже набързо в интернет, не намирам описан случай на свинче с Къшинг, което е задържало вода и е било подуто), макар да се среща при други бозайници.  

Но да, без кръвен тест е много трудно. Идея - може да опитате да вземете урина и да видите дали на стикче ще излезе някой показател видимо извън норма. Иначе ехография на гръден кош и коремни органи и/или рентген, да се огледат бъбреци, колко е голямо сърцето, има ли течност…

Искрено ви желая успех, надявам се да се намери причината и да е нещо, подлежащо на медикаментозен контрол.

# 14
  • Мнения: 1 031
Къшинга се проявява със загуба на козина.
Иначе може да правите масажчета на коремчето, да му давате пробиотик и лечебна храна. Доколкото знам, когато е подут и разстроен стомахът, не е хубаво да се дават много пресни зеленчуци и плодове.

# 15
  • Мнения: 431
Хора, много се притеснявам за Свинчо. Преди две седмици след като се прибрах от нощна смяна, като му дадох да хапва и видях, че има секрет по носа, жълт . Закарах го на вет, сложи му инжекция, даде му нещо през устата и беше на антибиотик за седмица. Другото, което забелязах,,е че е отслабнал.. На 3 години е, досега не ми беше правил проблеми. Казаха, че е някаква инфекция, от Псевдомонас (мисля, че това беше или нещо друго с П, защото е късно сега и трябва да заспивам и ми изклмчи мозъка). Онзи ден си беше счупил зъбчето долното (и друг път се е случвало), давам му смляна наа чопъра храна (различни зеленчуци). Сега се чудя дали по нослето жълтото е от секрет или дето е хапвал смлените зеленчуци и от сока им. Ама сякаш е и лепкав секрета. Утре няма да мога да го заведа на Вет, защото съм на работа. Ама ми е свит корема .. Иначе като беше на вет, дори и инжекцията като му поставиха, беше доста живнал, хапваше (пред непознати обикновено не яде), изобщо не се стресира. Вода не пие много, но го отдавам на това, че е повече на прясна храна сега. Иначе от гранулите по принцип е капризен, взимала съм каква ли не, просто яде 1-2 неща и изсипва другото и това го прави по няколко пъти на ден. Очичките са чисти, козината е нормална, няма паразити. Не стои на течение.

# 16
  • Мнения: 5 037
Включете каша от гранули тип Верселе Лага complete, или той сам да хапва, или със спринцовка и следете теглото, ако спада, дохранвайте насила. Само със зеленчуци няма да стане. Давайте и витамин С със спринцовка, чести счупвания на зъби не са нещо обичайно и в веда на нещата. За статистиката, последните 10 години съм имала общо 9 свинчета и нито едно от тях не си е чупило зъб нито веднъж. Преди години съм имала прасенца - две - всяко с по едно счупване на зъбче, поради лоша диета (насипни смески за гризачи, кофти сено). Не знам откъде сте, но ако сте в голям град, търсете специалист по гризачи, като цяло ветеринарите, които основно се грижат за животни хищници (кучета и котки) трудно се справят с нещо различно от гъбички, краста и бактериална инфекция.

Ако сте правили антибиограма, вижте какви антибиотици са подходящи, може да се наложи да удължите курса на лечение или да смените антибиотика.

# 17
  • София
  • Мнения: 10 598
Здравейте!
Едното ни свинче от снощи беше душа, обаче яде, макар и да не може да си стои на лапичките.
Водихме го при вета на зайчето, но каза, че го 2-3 часа ще умре. Но хайванчето не се предава!
Давам яко витамин Ц, но се чудя къде да я заведем за второ мнение.
Кажете ветеринар в източните райони на София, който няма да я отпише с лека ръка.

# 18
  • Мнения: 314
Грийн до направиха всичко възможно за моята Миши, невероятни са! До малък градски зад канала са, но си заслужава. Д-р Берберова и д-р Рангелова бяха нашите лекарки.
Здравейте!
Едното ни свинче от снощи беше душа, обаче яде, макар и да не може да си стои на лапичките.
Водихме го при вета на зайчето, но каза, че го 2-3 часа ще умре. Но хайванчето не се предава!
Давам яко витамин Ц, но се чудя къде да я заведем за второ мнение.
Кажете ветеринар в източните райони на София, който няма да я отпише с лека ръка.

# 19
  • Мнения: 892
Ние сме доволни от клиниката в Хита в Младост.
Да питам, някой от София да иска храна и сено? И дървени пелети (ако ги ползвате за под постелката)?

# 20
  • Мнения: 5 037
Уикенда вариант е ЦВК при д-р Чачева. Има опит с прасенца и като лекар, и като стопанин, с добри впечатления съм, включително и за по-редки диагнози и терапия.

# 21
  • Мнения: 1 430
Здравейте.

Имам морско свинче, момиче, на 1 годинка. От седмица някъде забелязвам, че пие много вода. Поилката й е 120мл, изпива две поилки и малко, понякога три за денонощие. Това нормално ли е? Дори и през лятото не пиеше толкова много вода. Храня я с краставици, морков, ябълка, банан, чушка и пакетиран микс гранули и разни семена. Единствената промяна, която сме направили е, че последния път взехме някаква друга пакетирана храна, не обичайната, която вземаме.

# 22
  • Мнения: 1 031
Възможно е храната да е по-суха. Огледайте дали си играе  с поилката или наистина пие. Ако продължава да пие много, аз бих я завела на преглед да опипат и огледат за бъбреци, диабет и тн.

# 23
  • Мнения: 5 037
Толкова обилно пиене на вода не е в реда на нещата. 240-360 мл е буквално 25-30% от теглото на средностатистическо морско свинче. Ако приемем, че един възрастен тежи около 60 кг, това е равносилно на изпиване на 15-20 литра вода за денонощие.

Спрете за известно време всички плодове, моркови, домати, да остане на качествено сено и листни зеленчуци и гранулирана храна без зърнени добавки (versele laga cavia complete, имаше май още две на пазара, забравих на коя марка, но versele laga cavia complete е най-лесно достъпна в магазинната мрежа така или иначе) и наблюдавайте. Така или иначе такава диета е стъпка първа при съмнение за диабет и карахме на нея около месец да се види имаше ли ефект, преди да предприемем медикаментозно лечение.

Вижте и дали въздухът в стаята не е твърде сух сега в хладното време, дали не претопляте, свинчетата предпочитат по-ниска от обичайно комфортната за хора температура.

При нас имаше много пиещо вода прасенце и се оказа диабет, но дори в моментите, в които е бил неконтролиран и кръвната захар е била 23-25, пак не е изпивал толкова вода, дори не мога да си представя къде я побира.

Прасенцето, за което говоря, се казва Шушон. Две съфорумки видели пост в една от фейсбук групите за прасенца в междублоково пространство. Изловили четири броя, от които едно беше бременно с моя Шушон, та общо пет станаха. И петте имат този тежък, трудно контролиращ се диабет, явно някой е развъждал прасенца в близка родствена връзка и се е получил този резултат.

При нас ефект от диетата нямаше, минахме през глибурид, глибенкламид, инсулин, сега е на метформин... Ефектът е минимален, по-ниска кръвна захар от 15 при Шушон не съм виждала, като обикновено поддържа 17-20 въпреки строгата диета и медикаментозно лечение. При майка му се контролира донякъде успешно и стойностите гравитират около 10-13, при баща му са сходно високи стойностите. Той е на година и половина, по-дребничък е и пъргав, не знам как в дългосрочен план ще му се отрази това състояние, той от най-ранна възраст поддържа тези ужасно високи стойности на кръвна захар и за година и нещо не успяваме да измислим как да ги нормализираме.

Както и да е, Елза & Ана, с човешки глюкомер, ако си имате, след ден-два диета можете спокойно да боцнете лапичка и да видите колко му е кръвната захар. На останалите ми три свинчета е около и под 5 стойността, всичко над 9-10 е съмнително и е добре да го види ветеринар.

# 24
  • Мнения: 1 430
Благодаря за отговорите и насоките!
 
На първо време се сетих довечера да сложа купичка под поилката за да съм сигурна, че изпива водата, а не капе самата поилка, макар да не съм виждала да капе, но все пак трябва да съм абсолютно сигурна. Ще спрем плодовете, листни зеленчуци й даваме (спанак, магданоз, маруля пробвахме ама нещо не я яде с охота). Ще потърся и тази гранулирана храна. В момента я храним с такава :

Скрит текст:

Т в стаята е 23 градуса постоянно. Тя е порода розетка, в момента тежи точно 1кг.

Имаме глюкомер и може да пробвам да й измеря кръвната захар.

# 25
  • Мнения: 5 037
Ако няма да купувате глюкомер специално за целта, то тогава спокойно й я премерете, не е трудно.

Няколко особености:
    -Кожата им е по-дебела от нашата и направо я убодете с лансетка. Писалката няма как да се ползва, а и нашите допълнително се стресират от звука.
    -Имат свойството да си свиват кръвоносните съдове при приток на адреналин. Първоначално, преди Шушон да свикне с процеса, се е случвало да го убода и нищо да не излезе за около минута, чак после потича кръв. Ако й дадете нещо любимо да хапва за разсейване, ще помогне.
    -Гледайте лапичките да са топли, може леко да ги помасажирате преди и след убождането, за да стимулирате притока на кръв
    -Аз бода предните лапички, самата длан, където е като възглавничка. Едната съфорумка, която също има диабетни прасенца, боде ушите. Ако са бели и се виждат добре кръвоносните съдове, също е вариант, но Шушон е черен и няма шанс лесно да взема кръв от ухо.
    -Стойностите на КЗ са като при хората. -Няма нужда да се мери на гладно, те нон стоп ядат.

# 26
  • Мнения: 20
Здравейте, моля подскажете с какво да обработя лапички на морско свинче. зачервени са, и има малка червена коричка. явно подложка пеави проблем. от вчера с нова подложка

# 27
  • София
  • Мнения: 10 598
Махнете талаша и пелетите и ги гледайте на одеялца или хавлиени кърпи.
За кремче - нека вет да ви изпише.

# 28
  • Мнения: 1 430
Моето свинче спря да пие толкова много вода. Смених гранулата и се оправи. Вчера стана на 1 годинка, та празнувахмв рожден ден, детето й направи зеленчукова торта 😁

Лятото я гледахме на пелени, сега зимата на пелети, но отгоре върху тях застиламе постелка за баня, да не й дразни крачетата.

# 29
  • Мнения: 1 400
Здравейте! Моето прасенце също пие много вода - изпива по една поилка на ден (от 250 мл), но не това ме притеснява в момента. Първо забелязах, че цицките й започват да изсъхват (женска на почти 3 години е), а след подстригване на дупето (има дълга козина) се оказа, че едното краче и зоната около мастната жлеза са оплешивели. Заведох я на лекар, който предположи гъбично-бактериална инфенция и й изписа два пъти на ден мазане с Имаверол. Има ли прасенце на някой тук в темата, на което да е изписвано това лекарство? Озадачена съм, защото на упътването пише да се прилага веднъж на 3-4 дни, а не два пъти дневно. Обичайно ли е такова приложение за морски свинчета или може да навреди? Откакто два пъти на ден го ловя за "процедури" прасецето изглежда много стресирано. Инак другото предположение на лекаря е хормонален проблем и ако след 14 дни няма подобрение, ще я прегледа на ехограф. Възможно ли е заради това да й изсъхват цицките? Каза ми, че в този случай ще се наложи кастрация. За пръв път водя свинчето на ветиринар и не мога да преценя да се доверя ли на лекаря или да търся по-компетентен.

# 30
  • Мнения: 5 037
По принцип може, да, но в случая го считам за слабо вероятно, защото има оплешивяване и на крачето. По-вероятно е да са гъбички.

Иначе не е лошо да се прегледа тригодишно прасенце на ехограф на общо основание.

# 31
  • Мнения: 1
Здравейте, Преди 2 седмици си взехме морско свинче на третия ден започна да се чеше по муцуната и около окото на 5 бяхме при ветеринарен доктор прегледа го и каза че са гъбички. Изписани лекарства забеляза, че има и по коремчето и  гръбчето. Вече 4 ден след лечението то продължава да се чеши и хапи до кръв. Заведах го отново докторската твърди че е по.- добре, но той има нови рани  и те са до кръв (храни се добре и е доста игриви.) Та въпроса  ми е имали  някой който се е срещал с този проблем тъй като за първи път се грижим за такова животно?

Последна редакция: нд, 10 дек 2023, 12:54 от Shosho S

# 32
  • Мнения: 5 037
Хапане до кръв е по-типично за краста, не за гъбички. От гъбички сърби, но не толкова нетърпимо.

Помолете за ивермектин, не пречи да се дава паралелно с имаверола, който вероятно ви е изписан за гъбичките. Често гъбички и краста вървят ръка за ръка.

Крастата не е заразна за хора, гъбичките може да са заразни за хора със занижен имунитет, много малки деца и много възрастни хора. Спазвайте добра хигиена преди и след третиране на раничките.

# 33
  • София
  • Мнения: 10 598
Пуснете посявка, да се знае със сигурност от какво е.

# 34
  • Мнения: 2
Здравейте,

От известно време чета доста за морските свинчета и вашите теми. Искаме да вземем две за нашите дечица (момиче на 7 и момче на 11), от четеното до тук се отриентирах към 2 женски на около месец и половина- два по възможност. Но, мъжът ми е чувствителен на тема косми и миризми. Питането ми е пускат ли много косми и дали имат сериозен аромат, тъй като ще са в стаята при децата, както и дали са много шумни, става въпрос вечер докато спят децата дали биха нарушавали процеса? Другото, което ме притеснява е клетката. Място за 120 на 60 ще ми е много трудно да намеря и мислих за някакъв вариант на двуетажна. Дали 90 на 60 двуетажна ще е добре за 2 женски?

Извинявам се за въпросите, четох доста, но не си изясних тези въпроси достатъчно. Благодаря предварително

Последна редакция: чт, 18 яну 2024, 15:36 от Ellyto1729

# 35
  • Мнения: 431
Здравейте,

От известно време чета доста за морските свинчета и вашите теми. Искаме да вземем две за нашите дечица (момиче на 7 и момче на 11), от четеното до тук се отриентирах към 2 женски на около месец и половина- два по възможност. Но, мъжът ми е чувствителен на тема косми и миризми. Питането ми е пускат ли много косми и дали имат сериозен аромат, тъй като ще са в стаята при децата, както и дали са много шумни, става въпрос вечер докато спят децата дали биха нарушавали процеса? Другото, което ме притеснява е клетката. Място за 120 на 60 ще ми е много трудно да намеря и мислих за някакъв вариант на двуетажна. Дали 90 на 60 двуетажна ще е добре за 2 женски?

Извинявам се за въпросите, четох доста, но не си изясних тези въпроси достатъчно. Благодаря предварително
Не, не миришат ако им се почиства редовно. Пускат косми ако са дългокосмести, но е нещо нормално, ще минете с ролка за косми и няма проблеми. Трябва да знаете, че ако са известно време извън клетката ще пишкат или акат (барабонките им са сухи и не е фрапиращо, пишаното е малко по-особено, но ако ги оставяте на дрехи, постелки и тн няма проблем). Много крехки животинки са. Не може да се мачкат и носят както ни падне, не всички обичат да седят по гръб(защитна реакция), правят резки движения понякога, които може да стреснат вас, но и тях. Писукат много сладко. Особено ако чуят, че носите зеленчуци или режете нещо, полудяват от кеф. Не знам при две женски как стои въпросът със съжителство, моят големият е мъжки на 3г, взех му другарче малко на 2 месеца и се спогаждат. Миризмата при мен е само на талаш, зависи каква постелка се ползва. Иначе са много лесни за гледане. И трябва да имате със сигурност ветеринар наблизо/в града или където живеете, за да може при проблем да се реагира бързо, защото при тях ако се разболеят, много бързо се развиват нещата.
Не трябва да са на течение или на голяма жега. Не правят бели иначе. Големият има 1-2 пъти годишно, в които е малко нервен и подскача из клетката и гризе метала, но после се успокоява. Ако ме дразни го изкарвам в коридора ;д. Също така трябва да сте наясно, че са любознателни и ако подадете пръстче, започват да го ближат, може и да се опитат да го захапят (не агресивно, поне при мен), да не се стреснете.

# 36
  • Мнения: 1 031
Може и да не са подходящи за в детската стая - моите се гонеха, играеха си, а едната като почнеше да пие вода тракаше много силно с поилката. Моят мъж го дразнеше сеното и получи алергия. Добре, че се преместихме в къща и прасенцата си имаха отделна стая.

# 37
  • Мнения: 1 400
При свинчетата фекалиите нямат никаква миризма, урината им мирише повече, и то ако не се чисти редовно и пелетите (талашът) е вече подгизнал. При моята женска се усеща миризма само когато й се активира мастната жлеза на гръбчето, което не знам от какво зависи, но тогава я подстригвам (дългокосместа е), изкъпвам и миризмата изчезва. Нашето свинче изобщо не е шумно, но предполагам, че ако са две ще си комуникират с някакви звуци. Дори съм забелязала, че се съобразява. Понякога спя в стаята и леглото е точно до клетката, но докато не ми звънне алармата, никога не писука за храна. Свинчетата не умеят да се катерят, за клетката какво имате предвид да е на два етажа - да са разделени отделно ли?

# 38
  • Мнения: 431
При свинчетата фекалиите нямат никаква миризма, урината им мирише повече, и то ако не се чисти редовно и пелетите (талашът) е вече подгизнал. При моята женска се усеща миризма само когато й се активира мастната жлеза на гръбчето, което не знам от какво зависи, но тогава я подстригвам (дългокосместа е), изкъпвам и миризмата изчезва. Нашето свинче изобщо не е шумно, но предполагам, че ако са две ще си комуникират с някакви звуци. Дори съм забелязала, че се съобразява. Понякога спя в стаята и леглото е точно до клетката, но докато не ми звънне алармата, никога не писука за храна. Свинчетата не умеят да се катерят, за клетката какво имате предвид да е на два етажа - да са разделени отделно ли?
Предполагам клетка с нещо като вътрешна стълбичка. Такава става.

Моите сега доста цвъркат заедно, особено малкия писука повече (не ми е досадно изобщо). Много са забавни, големия направи нещо, малкия прави същото. Джавкат се за сено или магданоз, понеже единия като започне да яде и другия му го взима от устата. Ама големия търпи. 😀 Имат една къщичка, на която големия се качва без проблем, докато малкия отгоре не може и започна да се изнервя, че не може да се качи при големия 😀.
А на малкият му отне точно 2 часа да се отпусне, започна да яде, пие вода, на втория ден мина през металните решетки на двете клетки, за да иде при големия 😀 докато големия като го взех седеше като наакан и не можех да го видя да хапва или да пие вода поне една седмица, аа мина месец докато се отпусне към мен. Ама са големи душички ❤️

Последна редакция: чт, 18 яну 2024, 23:45 от Gluharche9

# 39
  • София
  • Мнения: 10 598
Аз гледдам моите свинчета на одеяла. В една голяма кутия слагам на дъното брошури, малко пелети, отгоре сеното - там си хапват, правят си разните работи. Отделно си правят всички работи навсякъде, хаха. Днес я видях едната свинка да си пишка необезкоявана, докато си хапваше.
Сменям одеялцата на 2-3 дни, пера на 60С с прах за бяло.
Кутията със сеното я подновявам всеки ден.
Правят голяма мизерия, но обичат да им е чистичко и ако им се чисти редовно (всеки ден събирам акитата, сменям одеялцата в къщичките) няма нито миризми, нито кожни проблеми.

Моят съвет е да не използвате талаш никъде в клетката.

# 40
  • Мнения: 431
Аз гледдам моите свинчета на одеяла. В една голяма кутия слагам на дъното брошури, малко пелети, отгоре сеното - там си хапват, правят си разните работи. Отделно си правят всички работи навсякъде, хаха. Днес я видях едната свинка да си пишка необезкоявана, докато си хапваше.
Сменям одеялцата на 2-3 дни, пера на 60С с прах за бяло.
Кутията със сеното я подновявам всеки ден.
Правят голяма мизерия, но обичат да им е чистичко и ако им се чисти редовно (всеки ден събирам акитата, сменям одеялцата в къщичките) няма нито миризми, нито кожни проблеми.

Моят съвет е да не използвате талаш никъде в клетката.
Защо да не се ползва талаш? Моят е на 3г и никога не е имал проблеми нито с лапичките, нито с болести. Един път реших да взема ситен талаш и кихаше от него, смених го с нормалния веднага и никакви проблеми няма.

# 41
  • София
  • Мнения: 10 598
Защото в сравнение с дървените пелети, талашът е много по-нехигиеничън в много отношения.
Но, това в мой съвет на база моят опит.
Който каквото иска, това да си ползва.

# 42
  • Мнения: 2
При свинчетата фекалиите нямат никаква миризма, урината им мирише повече, и то ако не се чисти редовно и пелетите (талашът) е вече подгизнал. При моята женска се усеща миризма само когато й се активира мастната жлеза на гръбчето, което не знам от какво зависи, но тогава я подстригвам (дългокосместа е), изкъпвам и миризмата изчезва. Нашето свинче изобщо не е шумно, но предполагам, че ако са две ще си комуникират с някакви звуци. Дори съм забелязала, че се съобразява. Понякога спя в стаята и леглото е точно до клетката, но докато не ми звънне алармата, никога не писука за храна. Свинчетата не умеят да се катерят, за клетката какво имате предвид да е на два етажа - да са разделени отделно ли?

С вътрешна стълбичка.

# 43
  • Мнения: 1 400
За да се качат на горния етаж, трябва да е доста стръмна.

# 44
  • Мнения: 431
Ако е нещо такова не е стръмно
Моят мишок все прави някакви подскоци, къщичката му е висока около 20 см и сам се качва отгоре и скача от нея.

# 45
  • Мнения: 5 037
Точно такава клетка имахме. Сменихме рампата с по-полегата такава и с "парапети". Всеки от етажите беше 120 х 60 и до 3 мишлета се чувстваха добре.

# 46
  • Мнения: 1 903
Здравейте,морското ми свинче отказва да се храни на 2 години и 3 месеца е отслабна много изведнъж,и на лапите има нещо като 5 пръст или.израстък четох че бил рогов имал ли е някой такъв случай?

# 47
  • Мнения: 5 037
Това за лапите надали е причина за неяденето.

Ако не се храни, има причина за това. По най-бързия начин, без отлагане го заведете на ветеринар.

Междувременно смелете на прах гранули Верселе лага, може да смесите с пшенична/ечемичена/овесена трева на прах, от това правите гъста каша и давайте със спринцовка от 1 мл с отрязан връх. На ден като абсолютен минимум трябва да приема 80 мл каша, ако тотално отказва самостоятелно хранене. Така ще задържите нещата, докато ветеринар го види и назначи лечение.

Не се доверявайте на квартален ветеринар, заложете на голяма клиника със специалист по гризачите. От кой град сте?

# 48
# 49
  • Мнения: 314
Препоръчвам Грийн до, те до края крепиха моята Миши. Много си разбират, грижат се и обичат прасенца, д-р Берберова и д-р Рангелова.

# 50
  • Мнения: 5 037
Варианти, които би препоръчала: д-р де Мул  (преглежда на няколко места, включително Зайвет и Булвет, има и фейсбук exotic vet Melinda), Георгиева, Миланова и Чачева от ЦВК. Описаното напомня дентален проблем, ако е такъв, категорично се ориентирайте към де Мул.

Моля, започнете да храните свинчета със спринцовка без да отлагате. От дентални проблеми прасенцата умират, тоест на практика от глад, не отлагайте нито ден.

# 51
  • Мнения: 1 903
Здравейте,много е отслибнал,оказа,че са зъби уж му ги оправиха сега,но все още не иска да хапва,ветеринара каза че поне 1 ,2 дена ще е стреснат,давам му с спринцовка както ме посъветвахте,дори сега му дадох стрита бонбона зеленчукова,надявам се да почне да се храни сам стискайте палци 🙂.Но ветеринаря също каза, морските свинчета не виреят много...... ужас не ми звучи мното обезнадеждаващо.😐

# 52
  • Мнения: 1 031
Как не живеят много? Продължителността на живота на едно свинче е 5-8 години ако се полагат правилни грижи,ветеринарна помощ и няма генетични проблеми. Случват се и инциденти понякога. Аз знам и 11 годишни свинчета. Какво е зеленчукова бонбона? Трябва да го храните с храна за морски свинчета - в България трудно се намират лечебните, но например Versele Laga Cavia Complete се получава за хранене със спринцовка. Как му оправиха зъбите, че нещо не ми вдъхва доверие ветеринарят след тези думи?

# 53
  • Мнения: 5 037
Нели, звучи ми като да не сте отишли на много подходящо място. Какво значи не виреят много?

Първо - изпилени ли са зъбите? Кои? Идентифициран ли е проблемът?

Второ - назначена ли е медикаментозна терапия? Мелоксидил, аналгин, деган, антибиотик (ако има инфекция)?

Трето - колко грама храна успявате да му дадете на 24 часа? На кухненска везна преди и след хранене може да проследявате.

Много е труден този период, рядко от една дентална корекция прояждат. Пиша като човек, поддържал за 6+ месеца паралелно две свинчета с дентални проблеми. Грижата е денонощна и в сравнение с това недоносено новородено ми се видя песен.

Следете свинчето ежедневно, ако спада, заведете го при д-р де Мул. Колко грама е в момента? Също ако не прояде до седмица-10 дни, заведете го отново.

Предупреждавам, много ветеринари без опит режат зъби с ножици, касапски, режат ги вертикално на 90 градуса, не назначават терапия след скъсяване на зъби, допускат груби грешки. Не защото по принцип са лоши лекари, а защото свинчетата са строго специфични и ако гледат по цял ден кучета и котки, правят каквото могат, а то е недостатъчно. Трябва ви някой, който по цял ден от сутрин до вечер гледа гризачи и зъбите им.

Моля също да не слушате съвети да преставате преждевременно с храненето със спринцовка. Едно свинче никога, никога няма да избере да не се храни от мързел или защото е преяло с каша. Ако не яде, то е защото не може. Ако лекарят не разбира причината свинчето да не яде, значи свинчето трябва да бъде заведено на друг лекар. За да не умре от глад, докато може да се храни самостоятелно, то се храни насила със спринцовка, бавно, обилно, денонощно и систематично. На ден абсолютният минимум е 80 грама изкуствена храна, повече е по-добре. Случвало ми се е до 200-250 грама храна на ден да приема дентално морско свинче, което друго не яде, като се оправиха зъбите, прояде само.

Описвам всичко това от личен опит и не за да ви плаша, а да прецените дали ви е по силите. Не всеки има времето да се погрижи и в този случай по-милостивото нещо е да приспите животинката, а не да я оставите да умре бавно от глад.

Ако имате нужда да обсъдите ситуацията с минал по този път, пишете ми.

# 54
  • Мнения: 1 903
Леле Ужас ..

# 55
  • Мнения: 5 037
Нели, не се чувствай длъжна да ми отговаряш на въпросите по-горе, очевидно не е задължително. Ако все пак решиш да пишеш и ме ориентираш в ситуацията, бих могла поне да те насоча дали болкоуспокояването на прасенцето е достатъчно, за да му е комфортно.

Успех на теб и него.

# 56
  • Мнения: 1 903
Здравейте,за съжаление почина 🙁😢детето реве и така.Може ли да ми кажете къде в София има морски свинчета евентуално да взема ново,че малкия много плака а с него и аз!

# 57
  • Мнения: 5 037
Нели, съжалявам, че ще бъда рязка, но свинчето не е играчка, която да подменяте, като се счупи. Съжалявам за загубата ви, но ако не можете да положите нужните грижи, по-добре вземете друг домашен любимец, по-"държелив" - коте, куче, рибки, костенурка...

# 58
  • Мнения: 1 430
Съжалявам, че и аз ще бъда рязка, но недейте си взема друг домашен любимец. Както са ви казали, не са играчка и всички искат грижи и внимание.

# 59
  • Мнения: 1 031
Съжалявам за свинчето, но тук ви казахме какво трябва да опитате, а вие май не го направихте, за да умре толкова бързо. Ако не сте готова на такива грижи каквито ви изписа Макарон, както и на цените на ветеринарните услуги за свинчета, по-добре не взимайте ново. Плюс свинчетата за социални животни и е добре да са поне две.  Ако не искате голямо животно може да пробвате с хамстер - те са държеливи и ако се стигне до ветеринар няма какво да се прави, та няма да ви се налага дохранване, обезболяване и тн.

# 60
  • Мнения: 18 372
Съжалявам, че се намесвам, но това че детето реве не ми изглежда сериозен довод. Да, тъжно е, но ще му мине. Ами ако купите второ свинче и то умре трето ли ще купувате?домашните любимци искат много грижи.

# 61
  • Мнения: 5 037
Част от проблема идва, мисля, от това, че хамстерите и морските свинчета се смятат за перфектния "тренировъчен" домашен любимец за малки деца, уж лесно се гледат, стоят си в клетката, не правят бели, не ги разхождаш, евтини са за подмяна Cry

Нели поне го беше завела на ветеринар и направи някакъв опит да положи грижи, макар и (по впечатление от написаното) много недостатъчен. Средностатистическият собственик на морско свинче изобщо и не забелязва, че свинчето е отпаднало и не се храни, камо ли да стигне до това да пита за съвет във форум. Не сте ли забелязали, че масово по форумите се появява историята "свинчето ми си беше добре и изведнъж почина"?

Та... абсолютно е възможно да са добри стопани на друг вид животно, но морските свинчета са всъщност доста трудни за гледане, ако и да не се налага да се извеждат на разходка сутрин и вечер.

Не знам кой от колко време е в темата и четат ли старите потребители от преди 6+ години. Ако има такива, които помнят моята Маги, която дойде при мен новородена и в лошо състояние, да знаят, че тя скоро навършва 7 години. Лятото беше диагностицирана с лимфом на далака, беше спаднала на тегло и имаше завишени чернодробни показатели. Вече 6+ месеца е на терапия и се чувства много добре, задържа тегло, даже малко качи, лимфомът не расте и няма симптоми. Квичи наравно с младежите, като чуе хладилника, и периодично я виждам да подскача из клетката.

# 62
  • Мнения: 1 903
Ами честно казано ял е и му е купувано най хубавато откъм ядене и постелка ,има болести които не се хващат при тях.Това ми казаха и от ветеринарната.Нищо ще останем с ротвайлера ,който е на 5 години и си е гледан мн добре.Няма защо да нападате така,ако и ващте умрат аз няма да ви нападам .Никога нищо не се знае.Да не говорим че.преди години имах пак ротвайлер който беше глътнал малко камъче ,защото те обичат да играят с камъни ,операция 1500 лв и какно ли.не в син кръст изписаха го казаха че е добре и почина,така ,че понякога каквото и да направите това са животинки и може и да починат и на ,който и ветеринар да се заведат!

# 63
  • Мнения: 1 031
Така е, просто даваме съвет да не взимате ново, само защото детето плаче. Морските свинчета са трудни за гледане, особено когато имат проблеми със зъбите, а в България има малко специалисти и ги лекуват като зайчета, а те са по-специфични. И аз имах свинче с проблем със зъбите и 1 месец я хранех на 2 часа, включително и ставане през нощта и въпреки всичкото обезболяване, дохранване с лечебна храна, която поръчах с ненормална цена за доставка от чужбина, пробиотици, пътувания до София, тя почина. Просто моето лично мнение е, че вие не дохранвахте със спринцовка, нито обезболявахте както Макарон ви посъветва и затова ако не сте готова на такова гледане на морско свинче - по-добре не взимайте. Така казваме и на всички нови потребители в темата, които се чудят дали да си вземат, защото има някакъв мит, че прасенцата живеят 2 години и умират изведнъж. На колко беше вашето свинче?

# 64
  • Мнения: 5 037
Нели, съжалявам, че се чувстваш нападната.

Острите ни мнения са провокирани от това, че ни пука. На теб и детето ти ви е тъжно, ама след ден-два ще ви мине. Свинчето е онова, което дълго време е живяло в глад и болка и накрая е загинало от глад, изтощение и болка. Тези неща не стават от днес за утре и то не е могло само да си помогне. За живо същество говорим, нали, не за фикус.

# 65
  • София
  • Мнения: 10 598
Морските понякога не могат да бъдат спасени, колкото и ветеринари и лекарства, и грижи да получават. И не е до неглежиране. Не вменявайте вина.

# 66
  • Мнения: 1 400
Здравейте! Имам спешна нужда от съвет. Заминахме на почивка и оставихме свинчето (на 3 г.) на хотел при моя приятелка. Сутринта преди това хапна и не забелязах нищо притеснително в поведението му. Днес, два дни по-късно, приятелката ми се обади, че свинчето е с постоянни конвулсии и лежи на една страна. При опит да го изправи залита пак на една страна. Изпрати ми и клипчета. Оказа се, че тези два дни не е и яло, но на нея явно това не й се е видяло притеснително и ми го каза чак сега. Помолих я да ми дава вода и каша от гранули със спринцовка, но е започнало разтройство, примесено с кръв. Гледката беше ужасна и помислих, че умира, но часове по-късно свинчето все още е живо и конвулсиите не спират. Обадих се в Многопрофилна ветеринарна клиника (Варна) , където съм я водила няколко пъти, но тъкмо затваряха  и ще я заведат там утре сутринта, ако все още е жива. Оказа се обаче, че лекарят, който я преглежда (Иванов) е напуснал, а другият, който лекува морски свинчета (Тодоров) е в отпуск. Та вероятно единственото, което ще могат да направят там е да я приспят. Моля за съвет, къде другаде мога да я заведат във Варна.

# 67
  • Мнения: 1 031
Съжалявам. Честно казано щом е с конвулсии и на една страна надали ще доживее сутринта. Ако може да му сложи нещо мекичко и да го затопли за комфорт. То сигурно вече е стегнало челюстта и не знам дали има смисъл от хранене.


ПС: Има ли някакво развитие със свинчето?

Последна редакция: сб, 03 фев 2024, 09:47 от hoaxy

# 68
  • Мнения: 1 400
Днес сутринта евтанизираха свинчето. Беше ритало с крачета (неволево) без прекъсване в продължение на 20 ч. Не знам как толкова жилаво се оказа тази една шепа телце. Продължавам да си задавам въпроса възможно ли е тези конвулсии да са били от гладуването или първопричината е била друга. Всичко, което й бяха давали със спринцовка беше излязло под формата на разтройство, примесено с кръв. Много ми е съвестно, че се измъчи много душичката и умря сред чужди хора. До последно е била в съзнание.

# 69
  • София
  • Мнения: 10 598
Първопричината е била друга.
На мен едно прасенце така умря в мъки, два дни, после го приспахме. И въпреки че ядеше, с голям апетит, пуснаха му АБ - само се измъчи.

# 70
  • Мнения: 1 400
От всичко, което изчетох последните два дни, най-сходни симптоми има енцефалитозоонозата, но изглежда, че рядко се случва при морски свинчета и информацията е оскъдна.

# 71
  • Мнения: 5 037
Ice sparky, наистина съжалявам.

При неврологични симптоми в комбинация с диария са ме питали какво е премало свинчето, имаха съмнение, че в сеното може да е имало някакво отровно растение. Често се случва да попадне например есенен минзухар. Няма как да се контролира, уви, не е възможно стрък по стрък да се преглежда. Различните отровни растения дават различни симптоми, но като в общия случай са така - неврологични плюс гастроинтестинални. А домашните мишлета са си загубили инстинктите кое става за ядене и кое - не, да не говорим, че изсушени, отровните растения не миришат така, както когато са още живи, объркват се лесно.

Енцефалитозооноза при свинче съм виждала от първа ръка (недоказана с тест, но неврологичната симптоматика се изчисти след прием на съответния противопаразитен препарат), не прилича по нищо на описаното от вас, не се винете, че сте пропуснали нещо.

# 72
  • Мнения: 1 400
Благодаря, Макарон, за утешителните думи! Но ако бях до нея поне мъките щях да й намаля. Голяма красавица беше моята мишка Cry

# 73
  • Мнения: 1 430
Ice sparky, много съжалявам.

Случайно попаднах на една тоалетна за морски свинчета в Шейн, дали някой ползва подобна и изобщо свинчето дали би я ползвало?

Скрит текст:

Моето го гледаме на абсорбиращи пелети и отгоре постелка за баня, но се налага доста честа смяна на постелката за да ѝ е сухо и комфортно. Отделно я прегъва и гризе. Чудя се ако ѝ купя такава тоалетна дали би я ползвала, при условие, че е на 1 година и не е научена да ходи на нея, и съответно да елиминирам пелетите, а да застилам някакво бебешко одеалце.

# 74
  • София
  • Мнения: 10 598
Имахме такава, даже не припарваше до нея.
В крайна сметка в една кутия от пепко слагам брошури, отгоре по малко сено и сменям честичко - през ден, а всеки ден слагам ново сено.
пак ходи навсякъде, но и много неща се вършат в "тоалетната".

# 75
  • Мнения: 5 037
Нашите хора обикновено си вършат физиологичните нужди, докато ядат сено. Под сенилките съм сложила кутии с абзорбиращи гранули, върху тях малко сено, и тях сменяме често. Има и доста извън кутиите, на око да кажем 50% в кутиите, 40% под къщичките, и останалите 10% навсякъде, където сварят.

# 76
  • Мнения: 47
До момента съм имала 4 морски свинчета и виждам как всяко едно е различна вселена. Най на сърце ми беше второто, толкова бяхме привързани, то ходеше след мен, когато плачех идваше при мен и ме ближеше имахме невероятна духовна връзка. Взехме му другарче и станаха две. Другото морско свинче беше бебе от същия пол и грам не се привърза към мен никаква духовна връзка не успяхме да изградим, тичаше по другарчето си морско свинче, мен въобще не ме отразяваше. За съжаление моето приятелче почина и му взехме другарче да не е само. Пак също те си си бяха комбина и мен не ме отразяваха? И тук и първият ми въпрос, когато са две морски свинчета възможно ли е да се привържат към споманите си или връзката между тях им е достатъчна? Опитва се да си обясня, защото го набюдавах два пъти. След време голямото свинче започна да слабее, заведох на ветеринар, не можахме да го спасим и почина.... малкото си беше дебелак и след седмици от нищото почина без индикация да му има каквото и да е ? Възможно ли е да е починало от мъка? Самообвинявам се, че се прибирах уморена от работа и не му обръщах много емоционално внимание след като му почина другарчето.

# 77
  • Мнения: 5 037
Самотните морски свинчета са сравнително по-привързани към стопаните си. Имала съм две самотни, както и едно, което беше само 6 месеца и после му взехме другарка. По-питомни са.

За мен тази по-силна връзка със стопанина е просто симптом на това, че са нещастни. Не е хубаво да гледаме на тях като на обекти, невъзможно е да заместим връзката им със себеподобни, прасенцата са по-щастливи в група. Не бива заради това на нас да ни е по-приятно да ги лишаваме от компанията на техния си биологичен вид. Пиша го като човек, който е гледал и прасенца в група, и единични, и все още се чувствам виновна за онези без поне едно другарче.

Сегашното ми стадо са дивачета, само Маги на 7 с удоволствие е с хора, а тя вероятно няма да е още дълго с нас за съжаление. Другите три взехме след раждането на дъщеря ми и имам по-малко време за гушкане с тях. Но ме радва, че те не страдат, имат си тяхната динамика и комуникация и са доволни и щастливи.

# 78
  • Мнения: 47
Самотните морски свинчета са сравнително по-привързани към стопаните си. Имала съм две самотни, както и едно, което беше само 6 месеца и после му взехме другарка. По-питомни са.

За мен тази по-силна връзка със стопанина е просто симптом на това, че са нещастни. Не е хубаво да гледаме на тях като на обекти, невъзможно е да заместим връзката им със себеподобни, прасенцата са по-щастливи в група. Не бива заради това на нас да ни е по-приятно да ги лишаваме от компанията на техния си биологичен вид. Пиша го като човек, който е гледал и прасенца в група, и единични, и все още се чувствам виновна за онези без поне едно другарче.

Сегашното ми стадо са дивачета, само Маги на 7 с удоволствие е с хора, а тя вероятно няма да е още дълго с нас за съжаление. Другите три взехме след раждането на дъщеря ми и имам по-малко време за гушкане с тях. Но ме радва, че те не страдат, имат си тяхната динамика и комуникация и са доволни и щастливи.

Макарон, не беше нещастна душичката. Беше много привързана към мен и имахме много силна духовна връзка. Взехме другарче, но то пак търсеше мен и предпочиташе моята компания. Другарчето се привърза към него, но другото го отбягваше и искаше да го вземам при мен.

# 79
  • Мнения: 4
Здравейте! Някой продава ли клетка по-голяма от 58 см дължина? Също така искам са попитам върху каква постелка държите вашите свинчовци?

# 80
  • София
  • Мнения: 10 598
Вземи си заграждение. Доста по-евтини са от клетките.
Отдолу съм сложила балатум - много лесно се поддържа. А гледам моите прасенца на меки одеялца, които пера на 60С в пералнята.

# 81
  • Мнения: 4
Благодаря за отговора! Имам и още един въпрос. Какво ще препоръчате да слагам като постелка, тъй като сега е на талаш, но четох че изобщо не било полезно. Четох и за постелки за баня, но като пишка не остава ли мокро? На колко време се сменят? Може ли да дадете примерни такива ? Благодаря Ви!

# 82
  • София
  • Мнения: 10 598
Моите се научиха да си пишкат в кутиите - постилам на дъното брошури (че са без пари и са супер решение), отгоре слагам малко сено.
Вечерта слагам ново сено, а на следващата сутрин свивам брошурата, изхвърлям и слагам чистичко.

Одеяла ползва стари от децата, микрофибърни.
Стари шалтета.
Като ги напишкат - сменям на 2-3 дни. А в къщичките им ако са напишкани, сменям всяка вечер.
За къщичките ползвам едни мекички малки одеялца, поръчвани от тему. Както и плюшени декоративни калъфки, купувани от пепко.

А понеже всичко това го пера без омекотител и се наелектризира, слагам кърпички за сушилня, които купувам от дм. Независимо дали ще ги суша в сушилнята или на парното.

# 83
  • Мнения: 4
Здравейте отново! Наблюдавам, че моят Роро стои само в къщичката си. Доста често “скърца” “трака” “стърже” със зъби. Звукът наподобява хрускане, но не яде нищо. Четох, че може да е от страх или стрес, но не знам ако е така как можем да го преодолеем. Другото което е смених храната му още от 2рия ден от неговото вземате при мен(имам го от седмица) от насипната по магазините на Versele Laga , тъй като четох че е доста качествена. Да обаче той не иска да я яде. Пробвах да му дам от другата - веднага я напада. Моля ви дайте някакви съвети, особено това тракане със зъби много ме притеснява. Забравих да кажа, че още след взимането му вкъщи от зоомагазина намерих такива ранички по телцето му. Веднага го заведох на ВЕТ и казаха, че не е нищо сериозно и вероятно е бил с друго морско свинче в клетка и са се сбили. Аз обаче още се притеснявам, тъй като не са зарастнали .

# 84
  • София
  • Мнения: 10 598
Тракането със зъби е от страх.
Трябва да го глезиш с разни лакомства - сушени билки, грахови люспи, малки парченца зеленчуци, които да взима от ръката ти.
И много гушкане. В началото е нормално да се страхуват, те генерално са много плашливи животинки.
Взимаш го за 10-тина минути, в началото може и 5. Гушкаш го, галиш го - само по главичката, по гушката, никакво пипане по дупето!! Говориш му нежно и мило, докато го галиш. После го прибираш, като го оставяш внимателно и изчакваш сам да се отдръпне от теб, тогава си прибираш ръцете. Без резки движения и силни звуци около прасенцето.
Така да ви стане навик поне веднъж на ден да се гушкате и да му говориш. Лакомставата да не забравиш Grinning , много са податливи за храна.
За раничката - аз бих я намазала с риванол.

# 85
  • Мнения: 125
Здравейте,

Имам нужда от съвет. Имаме си една сладка принцеса на три месеца и половина. Много е жизнена, енергична и мноого обича да се разхожда. От една седмица вечер като решим да лягаме и затворим клетката направо полудява, гризе решетките  и не дава да затворим вратата. То ние сме си виновни, цял ден щъка където си иска, но вечер искаме да си е в клетката, упълтнявахме дупки, вдигахме кабели, но посред нощ като не знаеш къде е винаги имаме тревога, че може да я бутнем с врата или да я настъпим или да достигне нещо, което не трябва. А и мебелите няма къде да вдигнем и тях гризва. Пробвахме с допълнително ограждение, пак полудява, все едно е човек в затвор, гризе , бута, търси си свободата. В клетката влиза само да яде, да пие вода и да пишка, след което пак си излиза. В чудо се виждаме, нямаме и свободна стая да я сложим там, клетката й е Ferplast, нещо като 80х60x45 височина. Но както казах през деня е винаги отворена ( което явно е било грешка си мисля на този етап). Даваме й и винаги има сено, три вида храна смесваме, морков, малко краставичка, стрък магданоз, много обича тънките клонки от слива, т.е има какво да гризе. Тези дни вечер явно усеща , че ще я прибираме и като я доближим трака със зъби, чак аз се плаша, че ще ме ухапе. Иначе вечер се гушкаме пред телевизора и се галим, а през деня е с децата.

# 86
  • София
  • Мнения: 10 598
Слагайте я вечер в друга стая, да не ви шуми, ще се отучи и ще свикне вечер да си е затворена.
Може да й създадете начик по 2-3 часа сутрин и 2-3 часа вечер.

# 87
  • Мнения: 1 296
Здравейте,

Имам нужда от съвет. Имаме си една сладка принцеса на три месеца и половина. Много е жизнена, енергична и мноого обича да се разхожда. От една седмица вечер като решим да лягаме и затворим клетката направо полудява, гризе решетките  и не дава да затворим вратата. То ние сме си виновни, цял ден щъка където си иска, но вечер искаме да си е в клетката, упълтнявахме дупки, вдигахме кабели, но посред нощ като не знаеш къде е винаги имаме тревога, че може да я бутнем с врата или да я настъпим или да достигне нещо, което не трябва. А и мебелите няма къде да вдигнем и тях гризва. Пробвахме с допълнително ограждение, пак полудява, все едно е човек в затвор, гризе , бута, търси си свободата. В клетката влиза само да яде, да пие вода и да пишка, след което пак си излиза. В чудо се виждаме, нямаме и свободна стая да я сложим там, клетката й е Ferplast, нещо като 80х60x45 височина. Но както казах през деня е винаги отворена ( което явно е било грешка си мисля на този етап). Даваме й и винаги има сено, три вида храна смесваме, морков, малко краставичка, стрък магданоз, много обича тънките клонки от слива, т.е има какво да гризе. Тези дни вечер явно усеща , че ще я прибираме и като я доближим трака със зъби, чак аз се плаша, че ще ме ухапе. Иначе вечер се гушкаме пред телевизора и се галим, а през деня е с децата.
Те така правят. Нашето прасенце е на близо три години. Рядко излиза от клетката, само когато го галим и гушкаме, но през деня няма хора вкъщи и той си е в нея. Това с тракането е редовоно, особено, когато и ска да напомни за храна. Имаме и папагал и той така трака по клетката.

# 88
  • Мнения: 125
М да, решението е вечер да я слагаме в друга стая (при нас в кухнята). Като не ни вижда не трака. Няма на кого . Много са умни. Обаче сутринта чуе ли ме, олеле, веднага започва да чатка да й отворя и да я храня.

# 89
  • София
  • Мнения: 10 598
Сутрин, като ми звънне алармата, котката се позиционира да ме бута да ставам, за да я храня, от там малките сиренки вече са се включили. Много разбират, страшно умни създания.

# 90
  • Мнения: 2
Здравейте,
От години имах две женски прасета. Едното почина и взех ново за компания на старото. Беше малко на риск, той като го взех прекалено малко. Оказа се, че е мъжко. Не искам мъжко и женско, заради проблема с ражданията.
В тази връзка търся женско морско свинче, с което да го разменя.
Не е задължително да е малко, може  и да е възрастно.
Ето снимки на мъжагата:
https://cdn7.focus.bg/bazar/06/pics/060b53496755ea5758cdd840bdf0cf7b.jpg
https://cdn7.focus.bg/bazar/9d/pics/9d55856b9147b73c0f9c92a0f405f4e8.jpg
https://cdn7.focus.bg/bazar/f9/pics/f938a33d8bac242c51f69996c2a510e3.jpg
https://cdn7.focus.bg/bazar/29/pics/296232682a2c734539859c23e19062d9.jpg

Намира се в Пловдив.

# 91
  • Мнения: 431
Здравейте! Днес забелязах малкото свинче, че има плешиво. После видях и на другия, но е по- малко. Не виждам да лазят някакви неща.  Прикачвам снимка. Отидох веднага до вет аптека и ми дадоха някакъв разтвор да мажа два пъти на ден. Ако до седмица не мине да ида да ги види. Много ми е притеснено. Дали ще се оправят бързо? Четох някъде, че може и да се къпят с шампоан за гъбички, човешки,бихте ли казали дали е така? бялото парче е талашче.

# 92
  • София
  • Мнения: 10 598
Махнете палаша като за начало. Гледайте ги на одеяла, меки постелки - нещо такова. Перете на 60 С, като сменяте на 2-3 дни с чистички одеялца, а всеки ден акита и други остатъци се почистват.
Започнете да давате всеки ден 2 мл вит. Ц от човешкия ( със спринцовка, отстрани на муцунката, за да им се повиши имунитета, който също отговаря за борбата в кожните проблеми).

За лечението - не знам какво помага, дано са изписали правилното мазило.

# 93
  • Мнения: 2
Това на око да се мажат, не е много ОК. В клиника могат да проверят дали са акари, гъбички или нещо друго. По-добре ги заведете на ветеринар. Не е скъпо.

Това с витамин Ц-то също е опасно. Предозирането с витамин Ц е много опасно за тях!!! Не им давайте.

# 94
  • Мнения: 5 037
Всички морски свинчета имат т.нар. мастна жлеза в края на гръбнака си, където би била основата на опашката, ако имаха такава. Обикновено е кръгличка или елипсовидна, покрита със сплъстена козина или плешива, но покрита с мазен, подобен на пърхут слой. Вижте в интернет "guinea pig grease gland". При мъжките е по-изразена, ползват я за маркиране на територия понякога, ако са в активна репродуктивна възраст, понякога може да има лека миризма.

Проблем е, ако е зачервена, има кръв, гной, увеличава размера си, мирише много интензивно.

Това на снимката прилича точно на мастна жлеза. И на другото прасенце ли плешивината е на същото място? Имат ли и другаде?

Иначе ако имат и на друго място плешивини, чешат се и пр., не е редно да се доверяваме на хората от ветеринарна аптека. Те болшинството ветеринари не разбират от свинчета, пък какво остава в аптеката...

# 95
  • Мнения: 431
Аз отидох ветеринарите, не в аптека. Казаха ми ако не мине до седмица да ги закарам. На другото свинче не се личи толкова, в средата на гръбначето е. Мисля, че поминава, защото виждам нови косми там, но ще ги заведа на вет, просто преноса ми е труден, ще трябва да викна някой да ми помогне 😀

# 96
  • Мнения: 1 400
Ако нямате транспортна чанта или клетка, можете да ги сложите в кашонче. Няма да скочат от там.

# 97
  • Мнения: 431
Ако нямате транспортна чанта или клетка, можете да ги сложите в кашонче. Няма да скочат от там.
Имам по-малка клетка, просто като са две и се каламбикат вътре, ще им е стрес. Квартирата ми е с едни външни стълби, та като отворя вратата трябва да стъпя на стъпало, а стъпалата са завъртяни и така. Най-вероятно просто ще ги сложа в кашонче, както каза. Благодаря!

# 98
  • Мнения: 1 400
Ако в кашончето сложите някакво плюшено одеалце, те ще се гушнат и няма да мръднат дори.

# 99
  • БУРГАС
  • Мнения: 42
Имам мечка гризли! Бясна съм! Ще хвърчат косми и ушаци! Гледала съм много години свинчета, ама мечка гризли не съм. Изръбал нашия хубавц кабела на оверлога и на шевната машина. От има-няма месец имаме 2 мъжки, като едното явно е нещо друго под прикритие на морско свинче! Хем ми е любим и миличък и гальовен, хем сега съм му супер бясна! Ще ми мине ама на кабелите няма да им мине. Не знаех, че морските свинчета могат да имат афинитет към кабели. Еми имам си електричарче! Добре, че заради тях държа разклонитела изключен, че все си викам да не вземе някое да реши да гризне някой кабел. Ах разбойник, ах!

# 100
  • Мнения: 1 430
И нашето беше изгризало кабела за камера, която е под прозореца на детето и съответно кабела минаваШЕ през прозореца и по пода в нейната стая до контакта. Ей, чудя се аз защо не работи тая пуста камера, като прегледах кабела ми стана ясно. Радвам, се че му няма нищо на дребосъчето,  а кабела го сменихме и сега е на високо 😁

# 101
  • Мнения: 125
Имам мечка гризли! Бясна съм! Ще хвърчат косми и ушаци! Гледала съм много години свинчета, ама мечка гризли не съм. Изръбал нашия хубавц кабела на оверлога и на шевната машина. От има-няма месец имаме 2 мъжки, като едното явно е нещо друго под прикритие на морско свинче! Хем ми е любим и миличък и гальовен, хем сега съм му супер бясна! Ще ми мине ама на кабелите няма да им мине. Не знаех, че морските свинчета могат да имат афинитет към кабели. Еми имам си електричарче! Добре, че заради тях държа разклонитела изключен, че все си викам да не вземе някое да реши да гризне някой кабел. Ах разбойник, ах!
Я, не било само нашето дето гризе, хи хи, нашата Миша яде само бели кабели, докато разберем унищожи цели два разклонителя. Сега всички кабели са във въздуха или обградени, но тя се цели само в белите Satisfied Даже тази сутрин като отворих клетката и бъзро изскочи, пробяга 3 метра, прекоси коридора и се шмугна в другата стая (ние пък сме си имали куче, навсякъде ходи и души и знае къде е! из целия апартамент). Веднага я проследих, а тя надушила , че съм забравила ютията на земята и "цъка" кабела, пак бял.Thinking

# 102
  • БУРГАС
  • Мнения: 42
Имам мечка гризли! Бясна съм! Ще хвърчат косми и ушаци! Гледала съм много години свинчета, ама мечка гризли не съм. Изръбал нашия хубавц кабела на оверлога и на шевната машина. От има-няма месец имаме 2 мъжки, като едното явно е нещо друго под прикритие на морско свинче! Хем ми е любим и миличък и гальовен, хем сега съм му супер бясна! Ще ми мине ама на кабелите няма да им мине. Не знаех, че морските свинчета могат да имат афинитет към кабели. Еми имам си електричарче! Добре, че заради тях държа разклонитела изключен, че все си викам да не вземе някое да реши да гризне някой кабел. Ах разбойник, ах!
Я, не било само нашето дето гризе, хи хи, нашата Миша яде само бели кабели, докато разберем унищожи цели два разклонителя. Сега всички кабели са във въздуха или обградени, но тя се цели само в белите Satisfied Даже тази сутрин като отворих клетката и бъзро изскочи, пробяга 3 метра, прекоси коридора и се шмугна в другата стая (ние пък сме си имали куче, навсякъде ходи и души и знае къде е! из целия апартамент). Веднага я проследих, а тя надушила , че съм забравила ютията на земята и "цъка" кабела, пак бял.Thinking
Ох тези гризлита 😂. Преди 2 дни пуснах гризлито на пода и моментално се нахвърли като див звяр върху зарядното на телефона. Нямаше и секунда от как е пуснато и се нахвърли да удари 2 зъба на кабела. Аз го вдигам, той с бясна скорост посяга да скача върху кабела. Ама толкова ли са вкусни тия кабели? 😂😂😂 Колкото и да внимавам, все някъде има някой кабел.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт