С какво ви дразнят свекървите? -- 153

  • 33 219
  • 744
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 21 648
Ами ето, и ти казваш, че майка ти е дала пари и то в пъти, свекъра също. А после - защо родителите асоциирали с пари.

Сама си писала защо, защото дори и да не се налага те да платят сватбата, ще трябва да дадат пари и то много, та да не излязат в пъти под другата рода, защото все някога ще се изтъкне.

Кой плаща и не плаща не знам, но за абсолютно всички замесени сватбата е разход и то не малък.  Затова и някои гледат да я пропуснат и в случая - отклонят.

# 526
  • при късмета
  • Мнения: 24 122
Не си разбрала. Не дадоха парите за сватбата, организирането или разходи по нея. Дадоха ги като подарък на младоженците за сватбата.  Точно това обяснявам през цялото време, че за едно и също нещо, нагласите могат да са  различни. За това през цялото  време питам, старите като се бият в гърдите, че са платили сватбата на младите, за тях тогава какъв  е подаръка? Особено, ако са похарчени за капризи на старите. Нали не отиваш на сватба с празни ръце? Майка ми и до днес не твърди, че е дала пари за сватбите на мен или сестра  ми. Тя самата е с нагласа, че това е нейния подарък за повода. Свекъра също. Майка ми само халките много държеше да плати и тези пари ги даде предварително, все пак към момента на сватбата трябва да са налични. За другите каза каква е сумата и пита дали и тях предварително, ако ни трябват или на сватбата, като обичаен подарък. Надявам се сега да е по-ясно

# 527
  • Мнения: 21 648
Напротив, много добре разбрах. няма нужда да дават пари за плащането на самата сватба, важното е, че като подарък за сватбата всеки трябва да даде пари, то гостите не могат да отидат без пари, какво остава за родители. И става въпрос за хиляди левове. Има сватба - вадиш хилядарките. че и те гледат дали другата рода е дала повече. Затова и свекървата на авторката е питала колко ще даде майка и, та да даде и тя нещо сходно поне.

Написала съм го още в предния си пост.

Скрит текст:
Ами ето, и ти казваш, че майка ти е дала пари и то в пъти, свекъра също. А после - защо родителите асоциирали с пари.

Сама си писала защо, защото дори и да не се налага те да платят сватбата, ще трябва да дадат пари и то много, та да не излязат в пъти под другата рода, защото все някога ще се изтъкн

Скрит текст:
Кой плаща и не плаща не знам, но за абсолютно всички замесени сватбата е разход и то не малък.  Затова и някои гледат да я пропуснат и в случая - отклонят.

# 528
  • при късмета
  • Мнения: 24 122
Никой не е гледал другата рода колко дава, защото никой не знаеше, освен нас. Ние сметка за това не сме държали, не сме го оповестявали и никой от другите гости съответно няма тази информация.
И като гост по сватби не разбирам кой какво е дал на младите. Така, че затова не можем да се разберем, говориш за нещо, което за мен не е аргумент. Та аз на сестра ми за сватбата не знам колко са дали свекърите. Майка ми знам, но за тях не. Състезаването, изхвърлянето  и мисленето "да не съм по-долу от другите", за мен е същата селяния, като да налагаш какво да има на сватбата. И тук, според мен, мисленето трябва да е "какво искат младите" или от какво имат нужда. Но те да са определили нуждата, не някой и това да им налага

# 529
  • Мнения: 6 847
Затова през седмица четем коментари от снахи колко нейните родители са грижовни във всякакъв смисъл, а свекървите нищо не дават.
И да, селения е.

# 530
  • при късмета
  • Мнения: 24 122
Затова през седмица четем коментари от снахи колко нейните родители са грижовни във всякакъв смисъл, а свекървите нищо не дават.
И да, селения е.
В темата има подобни коментари, защото свекървите и защитничките питат изрично, като нямат друг аргумент за защита на някоя обсъждана свекърва. Никой потребителка не е тръгнала с такива сравнения, а със съвсем друг проблем. Изказването не е в полза на свекървите, както сама си мислиш

# 531
  • Мнения: 3 195
   И аз като НелиСа Simple Smile. Дъщерите ни си знаят отсега, че за сватби няма да плащаме. Ако те и бъдещите съпрузи не са успели колкото за една сватба да спестят, за какво им е? Не са задължителни. Иначе голямата учеше в чужбина, за образованието й сме похарчили колкото за едно малко жилище, сигурно и ни за момент не ми се е досвидяло. Защото така сме й дали възможност сама да си лови рибата, образно казано. За малката бихме направили същото, ако желае. Но за сватби - не.
   За мен сватбата е празник, с който младоженците заявяват пред близките: "Възрастни и самостоятелни хора сме вече, създадохме семейство и искаме да ви почерпим, за да споделите с нас щастието ни." Ако масрафа го плащат мама и тати, какво точно заявяват младоженците?

# 532
  • Мнения: 2 726
Да се изкажа и аз прясно, прясно за това кой колко и как се грижи.
След като свеки вече не ходи на работа, а детето боледува през седмица, питах ММ дали да не я викне, за да гледа тя малко детето, докато аз успея да направя поне две седмици на работа без да имам болничен. Тя му казала, че била на фризьор, била имала гости скоро, нямало да се оправи и всичко възможно като оправдание.
Иначе, тя самата искаше да дойде на гости, като първо казала когато ни е удобно на нас, след което като казахме тази дата, която на нея не ѝ харесва, тя казала, че ще си дойде еди си кога (когато на никой вкъщи не му е удобно).
Горната идея да дойде да гледа детето я подхвърлих съвсем несериозно, знаейки, че тя самата в миналото си е дала детето на свекървата и не го е гледала особено и съвсем бях наясно, че ще си измисли оправдания и от сто кладенеца вода.
Та, сега наблюдавам как ММ си е решил, че тя ще идва и си мисли как ще гледала детето, въпреки че вече едва ли не му отказа. Исках да си я види как не можем да разчитаме на нея, защото преди да спре работа говореше как ще идва да гледа детето, но когато опря до това, рязко си промени мнението.
За сметка на това майка ми живее наблизо и много често е с детето, докато ние си свършим работата.
Та, толкова по темата кой колко е грижовен и кой колко е егоист.

# 533
  • София
  • Мнения: 28 896
Е, не върви тя да идва да ви гледа детето, а бащата да не си взима болничен. За мен въобще не е работа на баба да се прави на родител. А и родителите не разполагат с времето на бабата.

# 534
  • Мнения: 2 726
Бащата си е взимал болничен. Бабата сама се е предложила да идва на гости, но когато е разбрала, че вместо да ѝ принасят на нея, ще трябва да гледа болно дете, бързо се е отказала. А и отделно тя сама говореше на ММ как като се пенсионира ще я гледа, никой не я е карал да говори пред хората неща, които не смята да изпълнява.

# 535
  • Мнения: 2 380
Рискът да се разболее и бабата, и да се видите в чудо е много голям. Знам, че е много трудно с боледуващо дете, но не съм убедена, че галимацията с бабата си струва.

# 536
  • Мнения: 2 726
Аз знам, че не си струва, но искам да си я види, защото тя го баламосва, че ще помага, колко искала, колко чакала да я види, да я гледа, а когато се наложи да си види как се измъква. Въпреки че съм сигурна, че дълбоко в него това му е ясно, но като гледа майка ми как се раздава за всичко за детето и му става неудобно да го признае или покаже.

# 537
  • София
  • Мнения: 28 896
Никак не си струва. Ако е по изключение в случаите, когато нито един от двамата родители не може да си вземе болничен – да, но редовно да им гледа детето...

# 538
  • Мнения: 757
Бабите, настоящи и бъдещи, много обичат да разказват въдичарски истории за това как видиш ли мечтаят да гледат внуче. Никоя нормална жена обаче това не трябва да го приема насериозно. Първо, защото бабите обикновено под гледане разбират дефилиране по детски площадки в присъствието на майката (която да си гледа детето да не се убие) и хвърляне на коси погледи дали всички забелязват нейното участие в гледането на внуче. И второ, защото нито са длъжни, нито имат желание отново да се нагърбват с отговорността за живота, здравето и добруването на друг човек, който в общия случай още се мисли за безсмъртен. Зорът е просто да имат внуче, с което да се хвалят, че не са по-назад от комшийките. Не че не се изграждат отношения на обич, но опознаването, грижата и обичта възникват въз основата на доста повече прекарано заедно време, често след като детето вече може да върже сложно изречение.

# 539
  • Мнения: 21 648
При всички случаи е по-добре детето да може да върже изречение, а също така и да се води у бабата на нейна територия. Да очакваш да се вдигне у вас на повечето им идва преко сили.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт