Мнения за неелитни училища след седми клас в София - Тема 8

  • 33 645
  • 733
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 12 507
Понеже моето дете е със СОП и ТЕЛК, потвърждавам. Тя не влиза (и слава богу) към тези със СОП, които ги насочват от ресурсен център, защото покрива ДОС, не влиза и към тези, които се насочват от лекарската комисия и РУО, защото нейното състояние не е в този списък. Единствената облага е, че има право на така наречената позитивна дискриминация - допълнително време и консултант. Кандидатстването ще е според резултата, затова и разглеждаме само училища и паралелки, за които смятаме, че са по силите й. И не, че не бих искала да може да се класира в други училища, но се замислих и как би се чувствала в едно по-елитно училище, ако тя самата няма силите за отличен успех и съответно не може да влезе по бал.

# 661
  • Мнения: 29 927
На НВО след 4 клас тези деца имаха право на учител да им помага по време на изпита. След 7 как е?

# 662
  • Мнения: 12 507
Ресурсен учител е консултантът и някои деца имат право на такъв дори на ДЗИ в 12 клас. Помощта се изразява в обясняване на някой въпрос например, дума, която не са разбрали, ако детето чете трудно и бавно да му прочетат таксата/ заданието...

# 663
  • Мнения: 492
Писал и преди, миналата година стара приятелка на дъщеря ми влезе в едно от желаните училища с ТЕЛК, но това дете беше в продължение на месец (2020 година) между живота и смъртта заради енцефалит. С жена ми винаги сме били на принципа, че здраво дете болно няма да пишем и така пропуснахме малкият да ходи на ясла, и да го приемат по-рано на градина. Така, че дори някой да мами с ТЕЛК, за негова сметка си е, но не завиждайте на такива деца, обикновено тяхната история не е хубава.

# 664
  • Мнения: 29 927
Ресурсен учител е консултантът и някои деца имат право на такъв дори на ДЗИ в 12 клас. Помощта се изразява в обясняване на някой въпрос например, дума, която не са разбрали, ако детето чете трудно и бавно да му прочетат таксата/ заданието...

Понеже си писала, че твоята дъщеря е със СОП, няма ли право на такъм учител по време на изпита? Може да помогне да изкара повече точки.

# 665
  • Мнения: 12 507
Да, има и ще ползва консултант и допълнително време. Колко би й помогнал консултантът зависи и от неговите възможности, и от квесторите, а и от детето. Аз имам представа от реалното й ниво, но какво ще покаже и как ще протече изпитът не знам. При всички случаи ще се бори за училище, което й е по силите. Написах го като отговор за фалшивите ТЕЛКове и предимството, което евентуално биха дали.
Въпросът за мен е принципен - с ТЕЛК, без ТЕЛК едно дете трябва да се бори за това ниво, за което има сили. Като няма сили да влезе в конкретно училище, значи мястото му не е там. Нямам предвид случаи, когато остава извън чертата със стотни или 1-2-5 точки, а когато не достигат 20-50-100... Защото то хубаво, ще влезе извън класиране, ама после трябва и да учи, нали? За всяко едно дете се отнася.

# 666
  • у дома...
  • Мнения: 3 099
А пък ТЕЛК колко лесно се изкарва...
                 Първо - ТЕЛК изобщо не се "изкарва"  лесно и второ - разгледали ли сте списъка със заболяванията , при които се дава предимство на  децата? При това комисията изисква не само ТЕЛК-а , а и цялата история на заболяването - изследавния, епикризи , становище на лекар - специалист и т.н. с години назад + актуални в момента. Не си мислете ,че носите само едно листче и хоп....в желаната паралелка. Комисията определя и насочва децата само към безопасни за заболяването им паралелки.
                    Така ,че се молете децата ви да са живи и здрави и......да се представят отлично на изпитите. Няма за какво да коментирате "предимството" на деца с увреждания и СОП. Да фалшифицираш подобна документация е пълен идиотизъм.
Дидиа, ТЕЛК понякога се вади лесно. Зависи колко си готов да дадеш. Че е идиотизъм - така е, никой не го отрича.
Тук не коментираме "предимството" на децата с увреждания и СОП. Мисля, че никой не го оспорва. Коментираме фалшивите ТЕЛК-ове като начин да получиш предимство, което не ти се полага. И не видях някой да "дава акъл" да се използват.

Mama Ru, сигурна съм, че всичко ще се развие по най-желаният от вас начин. В класът на дъщеря ми има дете със СОП. 11 клас са. Детето е разкошно, и целия клас много си го харесват и си го обгрижват.

Последна редакция: вт, 21 май 2024, 13:51 от Просто_майка

# 667
  • Мнения: 24
Здравейте, някой има ли информация за 55 СУ "Петко Каравелов" с профил Софтуерни и хардуерни науки? Открих стара тема, но там последните мнения са от 2022 г.

# 668
  • София
  • Мнения: 973
Дидиа, ТЕЛК понякога се вади лесно. Зависи колко си готов да дадеш. Че е идиотизъм - така е, никой не го отрича.
Тук не коментираме "предимството" на децата с увреждания и СОП. Мисля, че никой не го оспорва. Коментираме фалшивите ТЕЛК-ове като начин да получиш предимство, което не ти се полага.
Точно защото коментираме тази тема, е добре първо да се информирате, защо не е лесно да се изкара ТЕЛК на дете, още по-малко с цел предимство за гимназия. Нито пък конретните диагнози, за които това е възможно, са лесни за фалшификация. Подобни коментари всъщност създават настроения точно срещу деца със сериозни проблеми, които обективно ползват предимство, а без него ще бъдат буквално изхвърлени от образователната система.
Малко статистика - според последното преброяване от 2022 г. , децата с ТЕЛК до 16 г. са около 19000. Ако закръглим на 20000 и разделим на 16, се получава 1250. Да кажем, че випускът в седми клас е голям и тези деца са 1500 за цяла България, от около 60 000, това са 2.5%.  В тази бройка реално са и всички обучаващи се в помощни училища, и всички с качествени оценки, и всички, които изобщо не могат да посещават училище. Сигурно 70%-80% от тези деца изобщо не участват в борбата за елитните гимназии.
А за профилираните (езикови и математически) паралелки предимство имат само много тежки диагнози със засегнати горни крайници и онкозаболявания. Колко ли са тези фалшиви диагнози? За илюстрация качвам списъка със заболяванията за профилирани паралелки.

Последна редакция: ср, 22 май 2024, 14:02 от annie13

# 669
  • Мнения: 7 447
annie13 , много точно казано! От опит знам ,че  кандидатстващи за елитните у-ща (езикови и математически) са единични случаи и са с отличен успех от  първи срок 7 клас. В една от последните години беше само едно дете. Всички останали кандидатстват в професионални паралелки и комисията ги пренасочва , ако прецени , че е опасно за заболяването им. Класирането им  обикновено е в края на май, най -късно началото на юни. В план - прием се отразява по-малка бройка от 26 в паралелка , в която има прието такова дете.

Последна редакция: ср, 22 май 2024, 14:48 от Didia

# 670
  • Мнения: 29 927
Нека са ни здрави децата, пък където ще да учат....

# 671
  • Мнения: 446
Здравейте,  втурвам се и тук  със следния въпрос. Къде едно момче може да придобие професионална квалификация за ВИК или електротехник?(София) В коя професионална гимназия предлагат подобни специалности? Замислих се , че един ден няма да има кой да ни поправи ел. инсталацията или водопровода.  Simple Smile
Търся варианти за сина на една приятелка с не особено висок успех. Sad

# 672
  • Мнения: 12 507
ВиК не точно, вероятно е "Водно строителство" се предлага в Професионалните гимназии по строителство и архитектура.
За елтехник се гледат професионални гимназии по електротехника.

# 673
  • Мнения: 446
Да , разгледах има  някакви варианти , но строителството и архитектурата са далеч от възможностите .

# 674
  • Мнения: 12 507
Редактирам и дописвам. Не знам колко се очертава като бал, а и не знам нищо за посочените две професионални гимназии, но разгледайте тези три варианта - и работа ще има, и професионалната му квалификация ще е за елтехник.


Хубаво са се ориентирали към професионална гимназия. Нека разгледат всички професионални възможности. Ако става въпрос за София, защо не хвърлят поглед и към Перник, ако има удобен транспорт? Също така може да следят за свободни места и на по-късен етап да преместят.

Последна редакция: нд, 26 май 2024, 10:46 от Mama Ru

Общи условия

Активация на акаунт