Имот в Гърция - Какво ни трябва? Тема 2

  • 4 051
  • 64
  •   1
Отговори
  • Атина
  • Мнения: 288
Добре дошли в Гърция

СТАРА ТЕМА

Страница за издаване на данъчен номер (АФМ) и кодове за влизане в системата на данъчното:
https://www.aade.gr/en/application/provision-natural-persons-vat … asswordmyaadelive

Поземлен регистър на Гърция (за съжаление само на гръцки) - влиза се с кодовете, издадени от данъчното:
https://www.ktimatologio.gr/e-services/citizen

Последна редакция: сб, 06 апр 2024, 21:21 от Aqua Marina

# 1
  • Мнения: 810
Благодаря за новата тема!!!

# 2
  • By the river side
  • Мнения: 72
Здравейте! В края на декември закупихме къща в Гърция. Само за лично ползване е, няма да се отдава под наем.
Днес проверих в сайта на данъчното - има информация за платен данък за 2023. Има информация и за сумата на новия /2024/. Доколкото знам Е9 е подадена от счетоводител.
Въпросът ми е следния - трябва ли отттук насетне да плащам услуги за счетоводител /50 евро годишно,  за всеки собственик, е обявената сума/.
Трябва ли ежегодно да се подава някаква друга декларация или задъжението ни е само да си платим данъка?
Моля да споделите вашия опит.

# 3
  • София
  • Мнения: 16 208
Ние сме като вас, нямаме доходи, генерирани в Гърция и не подаваме никаква декларация, само плащаме данък сгради. И не ползваме счетоводител.

Интересно, аз данъка за 2024 преди два дена не го виждах да ми е излязал в ААДЕ-то.

# 4
  • By the river side
  • Мнения: 72
Днес е качена информацията.
Благодаря!

# 5
  • Мнения: 2
Благодаря на Aqua Marina за новата тема. Искам също да й благодаря за помоща и разясненията,които ми помогнаха да се откажа от имот с предварителен договор.Вече купихме имот с окончателен договор.Ако някой купува имот в района на Атина,горещо препоръчвам да ползва услугите на Aqua Marinа.
Аз използвам случая да попитам,къде може да се провери,дали имота е вписан в агенция по вписванията и как?
И другия ми въпрос е : в кой документ се  вижда потребителското име и кода необходими за регистрация в сайта на AADE.Прегледах всички документи ,които ми е изпратила адвокатката,но не ги намирам.Как се изписват на гръцки потребителското име и кода за достъп или документа в който те са изписани?.Само един код за достъп ли е ?Защото навсякъде чета ,,кодовете за достъп'',което ме кара да мисля да не би да са повече кодове,а не един.Това ,което намерих е някакъв 30 цифров код,но той доколкото ми е известно се изписва като основание за плащане по банков път на данъка.Ако някой е минал по този път,да се регистрира сам в сайта на ААДЕ,ще бъда много благодарна ,ако сподели стъпките.

# 6
  • Атина
  • Мнения: 288
Благодаря на Aqua Marina за новата тема. Искам също да й благодаря за помоща и разясненията,които ми помогнаха да се откажа от имот с предварителен договор.Вече купихме имот с окончателен договор.Ако някой купува имот в района на Атина,горещо препоръчвам да ползва услугите на Aqua Marinа.
Аз използвам случая да попитам,къде може да се провери,дали имота е вписан в агенция по вписванията и как?
И другия ми въпрос е : в кой документ се  вижда потребителското име и кода необходими за регистрация в сайта на AADE.Прегледах всички документи ,които ми е изпратила адвокатката,но не ги намирам.Как се изписват на гръцки потребителското име и кода за достъп или документа в който те са изписани?.Само един код за достъп ли е ?Защото навсякъде чета ,,кодовете за достъп'',което ме кара да мисля да не би да са повече кодове,а не един.Това ,което намерих е някакъв 30 цифров код,но той доколкото ми е известно се изписва като основание за плащане по банков път на данъка.Ако някой е минал по този път,да се регистрира сам в сайта на ААДЕ,ще бъда много благодарна ,ако сподели стъпките.
Благодаря за добрите думи и се радвам, ако поне малко съм помогнала.
Кодовете за ААДЕ трябва да са ви издадени при издаването на АФМ. Казват се "клидАритмос" и се пише "ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ". Ако сте възложили на счетоводител да ви ги издаде и да подаде данъчната декларация - той ще ги има. Един код - потребителско име и password. Ако не са ви ги издали - по-нагоре съм сложила сайта, опитайте да ги издадете от там. Аз мойте съм ги вадила преди повече от 20 години на място в данъчното и не знам сега как се вадят. Нека помогне някой, който е вадил сам скоро.
За агенцията по вписванията - за съжаление имаме две агенции, за които обещават, че скоро ще ги обединят. Едната е "КтиматолОгио" или поземления кадастър, там пак влизате с кодовете от ААДЕ, а другата е "ИпотикофилакИо" - там само адвокати имат достъп, но трябва да са ви издали някакъв документ за вписването и да е закрепен за договора ви.

# 7
  • София
  • Мнения: 16 208
AFM при покупката ми го издаде счетоводителя на брокера и естествено не ни даде логините (за да имаме мотив да сме на абонамент при него), аз обаче отидох в данъчното в Ксанти и те ми направиха нови логини. Преди година и половина някъде беше.

Проверих в техния кадастър,  благодаря за линка Aqua Marina, вписана съм.

# 8
  • Къде ли не
  • Мнения: 692
Благодаря на Aqua Marina, за новата тема и за полезните линкове!
АФМ от миналия декември вече се вади само електронно, но не знам в коя система. Ще питам.

Последна редакция: вт, 09 апр 2024, 15:51 от enimna

# 9
  • Атина
  • Мнения: 288
Благодаря на Aqua Marina, за новата тема и за полезните линкове!
АФМ от миналия декември вече се вади само електронно, но не знам в коя система. Ще питам.
Пробвайте линка, който съм дала в първия пост от темата. Аз не съм го пробвала, просто потърсих издаване не АФМ.

# 10
  • Атина
  • Мнения: 288
След предишен мой пост имах много въпроси относно Електронния паспорт на сградите и реших да обясня колкото мога по-кратко:
Електронен паспорт на сгради – задължителен при прехвърляне на собственост в Гърция
Какво е електронен паспорт на сграда? Електронния паспорт съдържа всички данни (документи и чертежи) на сградата, които се събират от частно практикуващ архитект/инженер (наречен в Гърци „миханикОс“), който удостоверява, че е спазен закона при построяването на сградата (т.е. всичко е съгласно одобрените чертежи) до момента на издаване на паспорта.
Защо е необходим електронния паспорт? Днес за всеки имот има различни документи, в които площта е различна и има много несъответствия, като напр. А) Площ съгласно разрешително а строеж; Б) Площ в документа за електрозахранване; В) Площ в документа от данъчния регистър; Г) Площ съгласно нотариалния акт на имота; Д) Площ в документа за енергийна ефективност; Е) Площ в имотния регистър; Ж) Действителна площ след заснемане. Тези разлики създават сериозни проблеми. Освен това с електронния паспорт всеки собственик ще има пълна яснота относно законността на имота, за енергийната му ефективност и за състоянието на конструкцията. Всички данни влизат в електронна система, която обобщава данните от регистрите, общината и т.н.
Какво се случва, ако има разлики между одобрените чертежи и действителността?  В случай, че има разлики, те трябва да бъдат узаконени преди да бъде издаден електронния паспорт. Ако се издаде паспорта без узаконяването на разликите между одобрените чертежи и действителността, сградата не може да бъде прехвърлена или продадена, не могат да се издадат разрешителни за поддържане, ремонти и реконструкции, не може да бъде отдавана законно под наем, при проверка ще бъдат наложени големи глоби и т.н.
Каква е процедурата за издаването на паспорт? Процедурата се извършва от частен архитект/инженер (миханикос), който събира всички документи от градоустройства, нотариуси и т.н. След като получи одобрените чертежи от градоустройството, отива на място да измери и отчете разликите между одобрени чертежи и действителността, ако има разлики ги узаконява в друга система и по други процедури, плащат се глоби от продаващия имота и след като всичко бъде узаконено, внася всички документи в системата за издаването на паспорта.
Кои разлики трябва да бъдат внесени обезателно в системата за узаконяване? Разлика >2% в периметъра и площта в сравнение с одобрените в чертежите, разлики в обема, пристройки, надстройки, разлики в размерите на прозорци и врати, навлизане в отстояния от границите на парцела, навлизане в съседни имоти (в Гърция се случва много често), непредвидени в чертежите външни стълби, подпорни стени, перголи, навеси, инсталации и т.н.
Какво се случва, ако архитект/инжежера не внесе всички разлики между одобрените чертежи и действителността?
За съжаление повечето от продавачите не желаят имотите им да бъдат узаконявани заради глобите, които се плащат и понякога заради забавянето на процедурата по продажбата, в резултат на което принуждават наетите от тях архитекти/инженери (това се случва повече в малките населени места) да издадат паспорта с незаконните постройки и ако от страна на купувача няма проверяващ миханикос, след време купувачите се сблъскват с много по-сериозни глоби, защото ако вече е издаден паспорт, означава, че всичко до момента на издаването му е било законно. Колегите (миханикос) подписват удостоверение за законността на имота, което важи само 2 месеца и след това не носят отговорност. В системата за узаконяване имат право да се узаконяват само разликите построени преди 7/2011г. като се плаща глоба и с това всичко приключва. Но ако се издаде паспорт, това означава че до датата на издаването му не е имало никакви разлики и ако се намерят такива след това, нямат право да бъдат узаконени, а се плаща много по-голяма глоба и всяка година такса за поддържането им. Има вероятност да бъде доказано, че разликите са от преди издаването на паспорта, но тогава нотариалния акт се анулира и трябва да бъде повторен, колкото и години да са минали. Настава едно търсене на предишните собственици, нотариуси, узаконявания, такси, глоби и т.н.

Последна редакция: пт, 12 апр 2024, 00:18 от Aqua Marina

# 11
  • Къде ли не
  • Мнения: 692
Aqua Marina, много благодаря за този толкова полезен пост!
Искам да обърна внимание, че миханикОс- а се наема от продавача и той му плаща за всичко, което прави. Така, че не е лошо и купувача да си наеме един миханикОс, който да провери дали пък удобно не са пропуснати няколко не узаконени неща в имота. Наистина това е един допълнителен разход, но спестява много неприятности в бъдеще.

# 12
  • София
  • Мнения: 375
Много полезна информация, благодаря!
А има ли начин да проверя имаме ли Електронен паспорт за нашия имот?

# 13
  • Атина
  • Мнения: 288
Много полезна информация, благодаря!
А има ли начин да проверя имаме ли Електронен паспорт за нашия имот?
Електронните паспорти започнаха да се издават от лятото на 2022г., когато станаха задължителни за всяка покупко-продажба на имот. Ако сте купили преди това - нямате електронен паспорт.
Системата за електронни паспорти няма широк достъп.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 437
Здравейте,

В пълномощното за издаване на АФМ не мога да разбера каква е логиката на изписване на българите имена. За бащиното питам. Например ако името е Иванка Петрова Николова как ще го пише на гръцки език?
Благодаря!

# 15
  • Къде ли не
  • Мнения: 692
Ιβάνκα Πέτροβα Νικόλοβα ще е изписано предполагам.

# 16
  • Атина
  • Мнения: 288
Здравейте,

В пълномощното за издаване на АФМ не мога да разбера каква е логиката на изписване на българите имена. За бащиното питам. Например ако името е Иванка Петрова Николова как ще го пише на гръцки език?
Благодаря!
За съжаление бащиното име го изписват както е в българските лични карти и паспорти и става много смешно като прочетеш “име на бащата: Петрова”, но за съжаление в България така си го изписват. Питала съм в министерството на вътрешните работи дали това може да се промени и да пише “бащино име: Петър”, защото иначе навсякъде в чужбина излиза, че бащите ни са с женски окончания.
В гръцките документи освен името на бащата се изписва и името на майката.

# 17
  • Мнения: 674
Здравейте, извинявам се, но не мога да намеря английската версия на myAADE. Става въпрос за плащане на данък сгради, къде мога да сменя езика, тъй като и гугъл не ми помага в превода от гръцки

# 18
  • София
  • Мнения: 375
Много полезна информация, благодаря!
А има ли начин да проверя имаме ли Електронен паспорт за нашия имот?
Електронните паспорти започнаха да се издават от лятото на 2022г., когато станаха задължителни за всяка покупко-продажба на имот. Ако сте купили преди това - нямате електронен паспорт.
Системата за електронни паспорти няма широк достъп.

Ние го взехме точно 2022, август месец ако не греша минахме при нотариуса.

# 19
  • Къде ли не
  • Мнения: 692

Не е ли тук?

# 20
  • Атина
  • Мнения: 288
Много полезна информация, благодаря!
А има ли начин да проверя имаме ли Електронен паспорт за нашия имот?
Електронните паспорти започнаха да се издават от лятото на 2022г., когато станаха задължителни за всяка покупко-продажба на имот. Ако сте купили преди това - нямате електронен паспорт.
Системата за електронни паспорти няма широк достъп.

Ние го взехме точно 2022, август месец ако не греша минахме при нотариуса.
Ако сте купили през Август 2022г., значи имате електронен паспорт. Ако не са ви го дали при сделката, можете да си го изискате от нотариуса. Нотариусите в Гърция си имат такава услуга - да дават копията на нотариални актове и всички документи, които ги придружават, но не ги изпращат електронно, а искат да се отиде на място, плаща се малка такса и ви ги дават подписани и подпечатани. Другия вариант е да си го поискате от архитекта/инженера, който го е издал, ако му имате координатите. Той може да ви го прати и електронно.

# 21
  • София
  • Мнения: 16 208
Нашата сделка е средата на юли 2022, дали ни е “хванал” електронния паспорт? Имаме си всички скици, даде ни ги техникоса, това ли ли е електронния паспорт?

# 22
  • Атина
  • Мнения: 288
Нашата сделка е средата на юли 2022, дали ни е “хванал” електронния паспорт? Имаме си всички скици, даде ни ги техникоса, това ли ли е електронния паспорт?
Самия паспорт с всички документи и чертежи се намира в системата (няма обществен достъп). Чертежите, които са ви дадени вероятно са част от документите, които се изискват и са подадени за паспорта. За подписването на нотариалния акт се издава едно Удостоверение за подадените документи към паспорта от GOV.GR, което изглежда така:

# 23
  • София
  • Мнения: 16 208
Такъв документ имаме, да. Благодаря много.

# 24
  • Мнения: 1
Здравейте Aqua Marina, бихте ли изяснили какви са рисковете ако се купи имот само с предварителен договор. Разбрах, че не може да се наследява. Но има ли вариант да го загуби човек и при какви обстоятелства?

# 25
  • Мнения: 54
Здравейте, четох публикациите Ви и съм съвсем объркана вече. Искаме да купим къща с малък двор, няма да се дава под наем. Но все пак се надяваме в обозримо бъдеще да стане наша собственост с окончателен договор. Прочетох че, има някои от Вас, които са купили и с предварителен договор.
Харесали сме четири имота. №1 е с окончателен договор, и забележка, че е за „обновяване“. Чрез бутон поисках снимки, после и се свързах с брокера, още чакам снимки. Не бих отишла на оглед преди да видя че, поне по снимки, не е за основен ремонт.
№4 е с предварителен договор от друга агенция. На въпроса какви точно са проблемите брокерът отговори „Проблемът с документите е, че не е легализиран, затова не можем да направим окончателен договор, за допълнителна информация как можете да го легализирате трябва да говорите с адвокат.“
Тук прочетох че има 5 категории на „незаконност“. Ако тези имоти са в най-тежката категория 5 също не виждам смисъл да се ходи на оглед. Ако обаче е категория 3, да не се отказваме. От кого получихте подробна информация?
Вие как подредихте процедурата? В кой момент отидохте на оглед? В кой момент наехте адвокат?
Според мен се получи
1.   Харесване по обява
2.   Свързване с брокер
3.   Ако Е с предварителен договор свързване с адвокат
4.   Оглед
5.   Стоп капаро
6.   Сключване на предварителен договор
7.   Капаро, напр. 10 %
А после? При обявена цена напр. 70 хил., НО с предв. договор, със срок за сключване на окончателен до 10 години, кога се плащат останалите 90 %? Ако никога не се стигне до окончателен договор какво се случва?
P. S. Ако въпросите ми са за адвокат бихте ли ми изпратили координати на такъв, говорещ български. Благодаря Ви!

# 26
  • София
  • Мнения: 3 437
С предварителен договор в никакъв случай не купувайте. На тези, които са го обявили като уж легализиран имота и без проблеми, също не се доверявайте Wink Рисковете с предварителен договор са много, просто имота няма да е ваш. Снимки и да ви изпратят, гаранция няма, на място трябва да го видите. Капаро, не повече от 2-3 хиляди евро, останалото при изповядване на сделката пред нотариуса. Задължително си намерете адвокат, каквото и да ви казват брокерите и то ваш, не на агенцията. В кой район гледате, адвокатите също си имат райони, може да ги ползвате и в друг район, но ще ви струва по-скъпо Simple Smile

# 27
  • Мнения: 1 040
Адвокате също не ти дава гаранция никаква меканикос да мери да гледа документи за да е ясно кое какво, ако има разминаване по чертежите адвоката нищо не може да ви каже. Казвам го от опит вече...

# 28
  • Мнения: 54
С предварителен договор в никакъв случай не купувайте. На тези, които са го обявили като уж легализиран имота и без проблеми, също не се доверявайте Wink Рисковете с предварителен договор са много, просто имота няма да е ваш. Снимки и да ви изпратят, гаранция няма, на място трябва да го видите. Капаро, не повече от 2-3 хиляди евро, останалото при изповядване на сделката пред нотариуса. Задължително си намерете адвокат, каквото и да ви казват брокерите и то ваш, не на агенцията. В кой район гледате, адвокатите също си имат райони, може да ги ползвате и в друг район, но ще ви струва по-скъпо Simple Smile
Търсим в района на Каликратия (Халкидики). Да видим дали разбрах. Намираме, поне по обява, с окончателен договор, отиваме на оглед. Ако ни хареса го изпращаме на адвокат или техник / архитект за проверка и тогава, ако всичко е законно и без тежести, продължаваме със стоп капаро, за да свалят обявата; предварителен договор; капаро; нотариус; окончателно плащане на продавач и брокер.
И все пак не разбирам, 99% от обявите, които гледах, са с предварителен договор, дори качват цената. Някои, които си бях запазила, се продадоха. Купувачите приемат риска и купуват и такива имоти, така ли?
Държа предварително да видя снимки от единия имот, защото една и съща агенция предлага апартамент в добро състояние и идентичен, вероятно в същия комплекс, със забележка за "обновяване", но с прекалено голяма разлика в цената. Ако по снимките се вижда, че е за тотален ремонт няма смисъл да ходим на оглед. Ако изглежда приемливо ще отидем задължително.

Последна редакция: ср, 17 апр 2024, 10:56 от Tanya_Z

# 29
  • Къде ли не
  • Мнения: 692
Tanya_z, адвоката и миханикОса( инженер - архитект) не са взаимозаменяеми.
Адвоката може да ви провери за тежести другото е във възможностите само на миханикОса. Най - добре да имате ваш такъв и той да ревизира работата на този, нает от продавача. Само ще кажа, че мантрата, че нотариуса, който изповядва сделката не допуска купувача да бъде измамен е пълна глупост. Нито адвоката нито нотариуса разбират нещо от чертежи и се доверяват сляпо на подписа на миханикОса на продавача, че всичко е по закон. Защо един миханикос в Гърция е склонен да си затвори очите пред незаконни части от имота е тема на друг разговор, но в крайна сметка се случва и после ние си "чукаме главите".
И наистина предварителните договори са за "български наивници" - това са думи на брокер. Един грък никога не би си купил такъв имот!

# 30
  • Мнения: 191
Здравейте, след доста проучане мислим на минем на вариант ново строителство, защото се опасявам от документалните проблеми на старите имоти. Реална продажна цена ли е 2000 евро на квадрат за апартаменти ново строителство в района на Перамос и как е качеството на самото строителство, ако някой от вас се е сблъсквал моля да пише и за добри строителни компании. Също какви биха били подводните камъни при такава покупка, може ли имотът отново да не е легализиран?

# 31
  • Мнения: 54
Tanya_z, адвоката и миханикОса( инженер - архитект) не са взаимозаменяеми.
Адвоката може да ви провери за тежести другото е във възможностите само на миханикОса. Най - добре да имате ваш такъв и той да ревизира работата на този, нает от продавача. Само ще кажа, че мантрата, че нотариуса, който изповядва сделката не допуска купувача да бъде измамен е пълна глупост. Нито адвоката нито нотариуса разбират нещо от чертежи и се доверяват сляпо на подписа на миханикОса на продавача, че всичко е по закон. Защо един миханикос в Гърция е склонен да си затвори очите пред незаконни части от имота е тема на друг разговор, но в крайна сметка се случва и после ние си "чукаме главите".
И наистина предварителните договори са за "български наивници" - това са думи на брокер. Един грък никога не би си купил такъв имот!
Благодаря Ви! Значи след като си харесаме имот спешно търсим миханикос, а адвокатът все пак е една стъпка по-нататък. Продължавам да търся, като прескачам веднага обявите с предв. договор.

# 32
  • Мнения: 810
Tanya_z, адвоката и миханикОса( инженер - архитект) не са взаимозаменяеми.
Адвоката може да ви провери за тежести другото е във възможностите само на миханикОса. Най - добре да имате ваш такъв и той да ревизира работата на този, нает от продавача. Само ще кажа, че мантрата, че нотариуса, който изповядва сделката не допуска купувача да бъде измамен е пълна глупост. Нито адвоката нито нотариуса разбират нещо от чертежи и се доверяват сляпо на подписа на миханикОса на продавача, че всичко е по закон. Защо един миханикос в Гърция е склонен да си затвори очите пред незаконни части от имота е тема на друг разговор, но в крайна сметка се случва и после ние си "чукаме главите".
И наистина предварителните договори са за "български наивници" - това са думи на брокер. Един грък никога не би си купил такъв имот!
Благодаря Ви! Значи след като си харесаме имот спешно търсим миханикос, а адвокатът все пак е една стъпка по-нататък. Продължавам да търся, като прескачам веднага обявите с предв. договор.
По мое мнение, ако търсите къща, тогава ви трябва миханакос на по-ранен етап,защото шансовете да има незаконна част от постройката е по-голям. Ако търсите апартамент, може би е добре първо адвокат да си намерите. Има препоръчвани адвокати по-назад в темата (или мисля в предходната тема), както позиционирани в Солун, така и в Полигирос.

# 33
  • Атина
  • Мнения: 288
Здравейте, след доста проучане мислим на минем на вариант ново строителство, защото се опасявам от документалните проблеми на старите имоти...
Също какви биха били подводните камъни при такава покупка, може ли имотът отново да не е легализиран?
Да, може и при ново строителство да има неотчетени разлики между проекта и действителността. Много скоро ме молеха да дам решение за следния случай: Нов апартамент купен миналата година, издаден паспорт от миханикОс служител на строителната фирма, но не отчел някои разлики и между проекта и реалността - заедно с други разлики и прозорците, променящи фасадата. Няма възможност да се узакони, понеже е след 2011г. Издадения паспорт удостоверява, че до продажбата не е имало никакви ралики между проект и реалност. За ново строителство може да се издаде разрешително за промяна на фасадата, но е задължително да има съгласие на 100% от собствениците, а не им се дава... още не могат да го продадат.

По мое мнение, ако търсите къща, тогава ви трябва миханакос на по-ранен етап,защото шансовете да има незаконна част от постройката е по-голям. Ако търсите апартамент, може би е добре първо адвокат да си намерите. Има препоръчвани адвокати по-назад в темата (или мисля в предходната тема), както позиционирани в Солун, така и в Полигирос.
Еднакви са шансовете да има несъответствие между проект и действителност. В Атина проблемите с апартаментите дори са повече отколкото с къщи. Случай от тази седмица: проверен от адвоката апартамент без забележки по правната част, след проверка за съответсвие с проекта се оказва, че апартамента е 100% незаконен... при това не е много старо строителство. Собствениците още се чудят каква схема да измислят, за да го продадат. Лошото е, че ако от страна на купувача няма проверка, могат да намерят някой миханикос пред пенсия да им подпише нещо измислено и да продадат апартамента... но както писах и по-горе: удостоверението с паспорта доказва, че не е имало нищо незаконно преди продажбата и всичко е направено след това от новия собственик.

# 34
  • Мнения: 7
Здравейте! В края на декември закупихме къща в Гърция. Само за лично ползване е, няма да се отдава под наем.
Днес проверих в сайта на данъчното - има информация за платен данък за 2023. Има информация и за сумата на новия /2024/. Доколкото знам Е9 е подадена от счетоводител.
Въпросът ми е следния - трябва ли отттук насетне да плащам услуги за счетоводител /50 евро годишно,  за всеки собственик, е обявената сума/.
Трябва ли ежегодно да се подава някаква друга декларация или задъжението ни е само да си платим данъка?
Моля да споделите вашия опит.

Здравейте, не ви трябва вече счетоводител, нали сега е електронно. Аз даже си свалих приложението на телефона и ми изпратиха съобщение,че имам задължение. Е, не можах да го платя през приложението, щото е бъгнато Simple Smile , но да не бъдем максималисти. Много по-удобно е и не се дават пари на счетоводител. Тока също го плащам през сайта на компанията, само водата  ми остана да пробвам, но се регистрирах и там и е въпрос на изпробване.
Поздрави!

# 35
  • Мнения: 3 380
Здравейте! Някой наясно ли е с какъв статут трябва да е земята ако на нея искаме да поставим готова сглобяема къща. Имам в предвид тези, които са тип контейнер. И за поставянето на такъв обект какви разрешителни и документи са необходими?

# 36
  • Атина
  • Мнения: 288
Здравейте! Някой наясно ли е с какъв статут трябва да е земята ако на нея искаме да поставим готова сглобяема къща. Имам в предвид тези, които са тип контейнер. И за поставянето на такъв обект какви разрешителни и документи са необходими?
Няма разлика в изискваните разрешителни за сглобяеми къщи. Изискват се проекти по всички части - архитектура, конструкции, електро и т.н. Статута на земята е най-добре да е в регулация. Ако е земеделска земя - има минимални изисквания в зависимост от района - да е над 4дка напр., да има лице към път от опр. тип и широчина и т.н. Най-добре е да се посъветвате с архитект/инженер, на който можете да се доверите.
Но внимавайте много и не се оставяйте да ви измамят, вчера четох проект за закон с който взимат решение да контролират строителството от въздуха и да пускат по всички райони drone за проверка на незаконно строителство. Много гърци се опитват да се освободят от земеделките земи, на които забраниха да се строи, защото много затегнаха нещата. В Гърция се събраха много пари от глоби за незаконното строителство и сега това е един много удобен начин да се събират пари, когато потрябват на правителството.

# 37
  • София
  • Мнения: 16 208
След като тази зима видях как се строят 3 големи къщи на парцел от 2 дка на брега, в Натура-2000, вече на нищо не вярвам, че е невъзможно в Гърция.

# 38
  • Мнения: 3 380
Aqua Marina благодаря за бързото включване. Ние още не сме решили какво искаме и гледаме от земя до апартамент. Аз в България се занимавам с имоти и съм много мнителна. Само да намерим нещо което ни допада ще наема и адвокат и механикОс.

# 39
  • Къде ли не
  • Мнения: 692
След като тази зима видях как се строят 3 големи къщи на парцел от 2 дка на брега, в Натура-2000, вече на нищо не вярвам, че е невъзможно в Гърция.
Според мен в северна Гърция още се възползват от инерцията на беззаконието. Обаче щом в Атина нещата са започнали да се затягат, това рано или късно ще стигне до граничните зони.

# 40
  • Атина
  • Мнения: 288
След като тази зима видях как се строят 3 големи къщи на парцел от 2 дка на брега, в Натура-2000, вече на нищо не вярвам, че е невъзможно в Гърция.
До Декември 2022г. всички, които имат под 4 декара, имаха право да подадат молба за разрешително за строеж и да строят. Аз също имам клиенти за които подадох молбите и не са започнали още да строят (и едната къща е точно на брега на морето) - имат право с подадена молба още една година да изкарат разрешителното и след това 4 години, за да строят. Който не е подал молба - загубва правото на строеж.
Има много неща, които не знаете и за това постоянно ви казвам да се обръщате към архитект/инженер (миханикос). Не си вадете изводи просто така. Дори и да имаше пълна анархия - вече са стегнали много нещата, защото им стана много изгодно да събират пари от глобите. Освен това - те са си гърци и си поемат рисковете, но еднакво ли е за един чужденец? Разбира се - който иска да си рискува.

Според мен в северна Гърция още се възползват от инерцията на беззаконието. Обаче щом в Атина нещата са започнали да се затягат, това рано или късно ще стигне до граничните зони. [/i]
Напълно съм съгласна enimna. Особено след като прочетох вчера проектозакона за проверка на несъответсвия по въздуха... явно са решили доста пари да събират. Може и да се забави, но тук наистина много бързо въвеждат разни нови неща. Ето например както въведоха паспортите за недвижимите имоти - не съм чувала да има такива някъде из Европа.

Последна редакция: чт, 18 апр 2024, 19:57 от Aqua Marina

# 41
  • София
  • Мнения: 16 208
Всъщност, ключовата дума в това което написах, не беше размерът на парцела, а Натура-2000.

# 42
  • Мнения: 4 581
В България от много години всички сгради имат технически паспорт.

# 43
  • Атина
  • Мнения: 288
Явно този технически паспорт е нещо различно, защото не отразява разликите с проекта - иначе всички апартаменти със затворени балкони щяха да платят глоби. А и не знам някой от моите имоти в България да има паспорт.

# 44
  • София
  • Мнения: 16 208
Излезе някакъв закон преди години, който задължаваше на всички сгради да им се направят такива.

# 45
  • Мнения: 567
На две къщи и два апартамента нямаме никакви паспорти в България.

# 46
  • Мнения: 4 581
Регламентирано е в чл.169 от ЗУТ, параграф 5 т.64 от преходните и заключителни разпоредби и в една наредба. При нас за изповядване на сделки нотариуса не иска този паспорт. Може би и това е причина старите жилища и сгради да нямат такъв паспорт. За Гърция явно той вече е задължителна част от документацията при покупко-продажба и създава огромен проблем на собствениците на имоти. Ако стане задължителен елемент от сделката и в България, много хора с недвижими имоти построени през 60-те, 70-те и 80-те години ще изпишят и тук.

# 47
  • Атина
  • Мнения: 288
В България от много години всички сгради имат технически паспорт.
Регламентирано е в чл.169 от ЗУТ, параграф 5 т.64 от преходните и заключителни разпоредби и в една наредба. При нас за изповядване на сделки нотариуса не иска този паспорт. Може би и това е причина старите жилища и сгради да нямат такъв паспорт. За Гърция явно той вече е задължителна част от документацията при покупко-продажба и създава огромен проблем на собствениците на имоти. Ако стане задължителен елемент от сделката и в България, много хора с недвижими имоти построени през 60-те, 70-те и 80-те години ще изпишят и тук.
Имат или нямат всички сгради паспорт? Защото едно е да е регламетнирано и друго е да имат наистина.
В Гърция паспорта е регламентиран от 2011г. и влезе в сила 2022г. Нямат всички сгради паспорт, изисква се само при прехвърляне на имота. Не се изисква при наследяване. Паспорта (освен че съдържа всички документи и проекти) удостоверява, че няма несъответствия между проекта и действителността. В България няма дори изискване за узаконяване на затворените балкони.

# 48
  • Мнения: 4 581
Неправилно съм се изразила, да. Разбира се, че нямат всички сгради паспорт. Къщите на бабите и дядовците ни по селата със сигурност нямат.
 Законово е регламентирано, но иначе е - всеки сам си преценя.  Кооперациите, в които семейството ми има апартаменти, строени след 2000-та година, имат технически паспорт. Имат технически паспорти и жилищните кооперации, които кандидатстват по програмите за безвъзмездна помощ на ЕС за саниране. 
Само те информирам, че някъде из Европа, все пак сградите имат технически паспорти.
Ето например както въведоха паспортите за недвижимите имоти - не съм чувала да има такива някъде из Европа.
 
Но темата е за имот в Гърция. С нищо не допринесох по темата с включването си.

# 49
  • Мнения: 1
Здравейте! Закупуваме къща в Аспровалта, но има нужда от ремонт. Интересува ме, може ли съпруга ми сам да си направи ремонт на покрива и вътрешен ремонт? Също така може ли да му помага приятел, който съотвтно не е нает и не му плащаме? Нужни ли са някакви документи, разрешителни, формуляри и т. н.

Последна редакция: нд, 21 апр 2024, 11:16 от vasia_ivanova

# 50
  • Мнения: 810
Здравейте! Закупуваме къща в Аспровалта, но има нужда от ремонт. Интересува ме, може ли съпруга ми сам да си направи ремонт на покрива и вътрешен ремонт? Също така може ли да му помага приятел, който съотвтно не е нает и не му плащаме? Нужни ли са някакви документи, разрешителни, формуляри и т. н.
Чак до там ограничения няма. Спокойно, стига да можете и спазвате всички останали правила - за време в което не можете да вдигате шум, изхвърляне на строителни отпадъци на правилно място и т.н., може да си направите и сами ремонта.

# 51
  • Атина
  • Мнения: 288
Здравейте! Закупуваме къща в Аспровалта, но има нужда от ремонт. Интересува ме, може ли съпруга ми сам да си направи ремонт на покрива и вътрешен ремонт? Също така може ли да му помага приятел, който съотвтно не е нает и не му плащаме? Нужни ли са някакви документи, разрешителни, формуляри и т. н.
Мога да ви кажа какво се изисква по закон. Съгласно закон №4495/2017г., чл. 30 в края на параграф 1 пише: „Преди извършването на горепосочените работи задължително се изготвя електронен сертификат от компетентен архитект/инженер, издаден от информационната система на Техническата камара на Гърция (T.E.E.), че в района на имота за горепосочените работи не се изисква одобрение от институция.“ Изписвам някои от „горепосочените работи“ посочени в чл. 30: вътрешно боядисване, малки поправки на врати и прозорци, дребни вътрешни ремонти или преустройства, които не променят носещата конструкция на сградата, външно боядисване или подмяна на парапети, ремонт на мазилки или ремонт на фасади без използване на скеле, поставяне на топлоизолация без скеле, инсталиране на слънчев бойлер, на климатици, на газови бойлери, смяна на дограма в същите отвори... поставяне на пергола с подвижни елементи за сянка на партерен етаж до 50кв.м. ... и др.
За покрива - зависи какво ще ремонтирате. Ако само си подменяте керемиди не ви трябва нищо. За цялостна реконструкция на покрив се изисква друг тип разрешително и конструктивен проект.
Няма проблем за дребни ремонти да си ги извършвате сами или с приятели.
salex_n2 също е права, защото много хора не знаят за изискването на сертификат и си извършват ремонтите без такъв. При добри съседи можете да рискувате. Важното е да си спазвате ограниченията за шум и да не дразните съседите.
А за да си спазите закона - най-лесно е да помолите инженера, който е подготвил паспорта за покупко-продажбата да ви изготви и един сертификат по чл. 30, номера на който (след като го издаде) да закачите пред входната врата, за да си нямате проблеми. Но това - след като къщата мине на ваше име, защото излиза на името на собственика.
Успех с ремонта, което и от двете решения да изберете.

# 52
  • By the river side
  • Мнения: 72
А за разрушаване на "паянтова постройка, тип плевня" (в селски имот е, от тези старите съборетини, които сякаш във всеки двор има), дали е сложно да се вземе разрешение за събаряне?
Скъпо ли е разрешителното?
Чудим се, преди да реконструираме двора, дали няма да е по-удачно направо да я разкараме тая "плевня" (доколкото разбирам,  така е отбелязана на скицата).
Въпросът е дали разрушаването няма да е по-сложно и много по скъпо от укрепителни работи, например.
Между другото,  постройката е опасна в момента,  чисто конструктивно. Според мен,  има реална възможност сама да се срути. Слава богу е далече от самата къща.
Ще съм благодарна, ако някой с такъв опит,  вземе отношение Blush

# 53
  • София
  • Мнения: 16 208
Т.нар. shed служи да си държим косачката, лопатите и всякакви други неща за двора, които не искаме да държим в къщата (нямаме изба). Та помислете дали да не я подмените с готов shed, продават в Практикерите.

# 54
  • By the river side
  • Мнения: 72
Въпросната постройка е каменна и е далече от идеята на shed (за съжаление). Висока е може би 4 метра, стените са пропукани и определено в такъв вид е не само неизползваема,  но и опасна. Та, първи избор ни е разрушаване. Имаме много голямо мазе, иначе.
Въпросът е занимавката и цената на разрешителното.

Последна редакция: пн, 22 апр 2024, 19:14 от Magill

# 55
  • Атина
  • Мнения: 288
А за разрушаване на "паянтова постройка, тип плевня" (в селски имот е, от тези старите съборетини, които сякаш във всеки двор има), дали е сложно да се вземе разрешение за събаряне?
Скъпо ли е разрешителното?
Чудим се, преди да реконструираме двора, дали няма да е по-удачно направо да я разкараме тая "плевня" (доколкото разбирам,  така е отбелязана на скицата).
Въпросът е дали разрушаването няма да е по-сложно и много по скъпо от укрепителни работи, например.
Между другото,  постройката е опасна в момента,  чисто конструктивно. Според мен,  има реална възможност сама да се срути. Слава богу е далече от самата къща.
Ще съм благодарна, ако някой с такъв опит,  вземе отношение Blush
Едно такова решение трябва да се обмисли добре и огледа от всякъде. За да се каже дали е нужно разрешително или нещо друго, трябва да се знаят много други неща. Кога е строена, дали е включена в някоя археология (щом казвате че е от камък) и не трябва ли и от археология разрешение. Ако е строена с някое старо разрешително е едно, ако е узаконявана в последствие е друго. Има ли още свободен коефициент за застрояване в парцела? Ако няма и тази плевня е узаконявана - няма как да построите после нещо с тази квадратура... много неща трябва да се огледат и обмислят от вас, а после и от колегата, който ще издава разрешителното. Лично аз не бих бутала нещо, което е вписано като квадратура в паспорта, защото после може и да не ви се даде като квадратура някъде на друго място. Бих предпочела да го реконструирам. Все някога може да потрябва. Но пак трябва да се знае пречи ли като местоположение, не пречи ли...

# 56
  • Мнения: 28
Моля отговорете ми след като получа нотариалния акт/казаха ми,че ще е около 7 до 10 дни след окончателния договор пред нотариуса,за да се извърши вписването на имота/ще мога да подам молба за откриване на партида за ток и вода и след колко време ще ме свържат? До момента на свързването сигурно ще трябва да изчакам на хотел затова ме интересува срока. И последен въпрос- ще приемат ли да открият партиди и да плащам с френска банкова сметка докато се преместя окончателно   в Гърция и си открия гръцка банкова сметка ?Благодаря предварително за отговорите.

# 57
  • Мнения: 5 768
Здравейте! Закупуваме къща в Аспровалта, но има нужда от ремонт. Интересува ме, може ли съпруга ми сам да си направи ремонт на покрива и вътрешен ремонт? Също така може ли да му помага приятел, който съотвтно не е нает и не му плащаме? Нужни ли са някакви документи, разрешителни, формуляри и т. н.
Има ли развитие по въпроси?
Моля, споделете, ако има ...

# 58
  • Мнения: 7
Моля отговорете ми след като получа нотариалния акт/казаха ми,че ще е около 7 до 10 дни след окончателния договор пред нотариуса,за да се извърши вписването на имота/ще мога да подам молба за откриване на партида за ток и вода и след колко време ще ме свържат? До момента на свързването сигурно ще трябва да изчакам на хотел затова ме интересува срока. И последен въпрос- ще приемат ли да открият партиди и да плащам с френска банкова сметка докато се преместя окончателно   в Гърция и си открия гръцка банкова сметка ?Благодаря предварително за отговорите.
По въпроса с банковите сметки няма проблем. Аз си плащам сметките онлайн от България с българска сметка.

# 59
  • Мнения: 5
Здравейте, искам да попитам запознатите и по-точно Aqua Marina за имотите с предварителен договор. Разбрах, че не е ок да се купуват такива, защото не може да се осъществи финална сделка и прехвърляне с издаване на нотариален акт. Въпросът ми е защо толкова много ги предлагат и все пак вероятно някои ги купуват? Какво се случва, ако купиш такъв имот, даваш един куп пари и нямаш собственост? Не ми звучи логично дори и гърци да си дават парите така...

# 60
  • София
  • Мнения: 3 437
Най-вероятно гърците не си дават парите, но пък немалкият български пазар ги поема тези имоти.
Чувала съм, че им обещават десет години след предварителния договор да придобият имота през съда. С някакво съдебно решение.
На мен гръцки адвокат ми каза "Не". Каза "купи го, ако ти го дават за 5-10 хиляди" Wink

# 61
  • Атина
  • Мнения: 288
Здравейте, искам да попитам запознатите и по-точно Aqua Marina за имотите с предварителен договор. Разбрах, че не е ок да се купуват такива, защото не може да се осъществи финална сделка и прехвърляне с издаване на нотариален акт. Въпросът ми е защо толкова много ги предлагат и все пак вероятно някои ги купуват? Какво се случва, ако купиш такъв имот, даваш един куп пари и нямаш собственост? Не ми звучи логично дори и гърци да си дават парите така...
Да, точно така, даваш си парите и нямаш нотариален акт, т.е. собственост... Няма логика. Какво повече да се каже?

# 62
  • Къде ли не
  • Мнения: 692
Търсенето определя предлагането. Щом има кой да ги купува, то има и кой да ги продава. Това е все едно да продадеш паркомястото си пред блока, защото до сега си паркирал там и го смяташ за свое. И да се намери някой да го купи.

# 63
  • София
  • Мнения: 6 001
Това с предварителен договор за къщи и апартаменти само , или как?
Ако гледаш земя, парцел или земеделска да речем, какво да се гледа? Виждам, че има доста изгодни земи и човек почва да се чуди направо... Сигурно и тук има подводни камъни? Но да речем парче земя, в регулация или не, за каравана или бунгало ( в бъдеще), защо да не "инвестира" човек в Северна Гърция ? освен и тук да е каша с регулации , закони и куп документи...  Head Band ако някой е купувал и сподели ще е добре, или знаещите ако кажат ?  Thinking

# 64
  • Мнения: 357
Все повече българи купуват имоти в Гърция - Събуди се (12.05.2024)



Гърците все по-рядко купуват имоти у нас - Събуди се (12.05.2024)

Общи условия

Активация на акаунт