kogato bebeto go niama-kak da zapazim laktaciata

  • 2 027
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 973
neka v tazi tema saberem info za uveli4avane i zapazvane  na karmata kogato bebeto go niama.
6te sam dovolna na malko trikove,saveti,linkove i vseki material.Temata 6te e polezna i za drygi mai4eta bez bebeta

  bouquet blagodaria predvaritelno.Az niamam vreme da se rovia,a i po4ti ni6o ne otkrih=
Za informacia-bebeto mi 6te e okolo 2m. v bolnica.

izviniavam se,4e niamam kirilica

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 23 792
Ами... най-добре е да си намериш друго бебе за да го кърмиш, защото изсуква по-добре от всякаква помпа, но това е във сферата на фантазиите....
За да запазиш кърмата е най-добре да се цедиш, горе-долу във интервал в който би кърмила бебето. На три часа е добре, но ако примерно не можеш на 3 часа и на 4ри ще става. Има и вариант ако се каниш да излизаш навън за по-дълго да цедиш няколко пъти през един час. Много е важно да цедиш поне един път нощем. Цедиш се като си лягаш, навиваш часовника, ставаш през нощта да цедиш и на сутринта - пак. Добра идея е да не изхвърляш каквото цедиш, а да го замразяваш. А още по-прекрасно е да можеш да даваш на бебето от кърмата, но това зависи от лекуващия му лекар, поговори си с него по въпроса, бъди настоятелна.
Технически самото цедене може да е на ръка, с ръчна помпа, с електрическа помпа. Може би ще е най-добре да пробваш всички варианти за да прецениш кой ще ти пасне най-добре. Аз, лично, съм цедила много малко и не мога да дам съвсем адекватен съвет, но предпочитах електрическата, с ръчната много ми се уморяваше ръката, а на ръка не мога добре. По принцип на ръка се изцежда по-добре, от колкото с помпа.

# 2
  • Мнения: 8 242
Започване и поддържане на лактацията, когато бебето не се кърми

    Важно е да изцеждате кърмата си за да може да започне и да се поддържа лактацията, ако бебето не се кърми изобщо или не суче добре. Чрез изцеждането също така ще имате мляко на разположение с което да храните бебето – всяка частичка майчино мляко, което бебето получава, колкото и малка да е тя е като течно злато.
 
Кога трябва майката да започне да се изцежда?
•   Ако бебето не започне да се кърми веднага след раждането, майката трябва да започне изцеждането 6 часа след раждането на бебето – започването рано може да окаже много голямо значение за бъдещото количество на млякото.

Коя помпа е най-добрия избор?
•   Ако бебето не се кърми, трябва сериозно да се замислите за взимане под наем на помпа от болницата, която ще ви позволява да изцеждате и двете гърди едновременно. Такава помпа е най-добрия избор за поддържане или увеличаване на количеството кърма.
•   Ако не можете да си вземете такава помпа, помислете за купуването на някаква, за предпочитане двойна или за ръчно изцеждане.

Какво количество кърма трябва да изцежда майката, ако бебето не се кърми?
•   Стремете се да изцеждате 750-800 мл на ден считано от 7-10 ден след като сте започнали. Ако имате близнаци или повече бебета, стремете се да изцеждате 800-950 мл считано от 14 ден.
•   Добре е да се оцени какво количество кърма изцежда майката за 24 часа след около 10-тина дни. Ако продукцията е ограничена (350-500 ml / 11-17 oz) или доста занижена  (под 350 ml / 11 oz), трябва да се помисли за предписването на лактогонни лекарства или билки за увеличавене на количеството.
•   Изследванията показват, че количеството на кърмата на 2 седмици е индикатор за количеството кърма при установена лактация, затова е изключително важно да се постави едно добро начало. Дори ако продукцията не е достатъчна не трябва да се обезкуражавате – много майки забелязват увеличаване дори и 9-15 седмици след раждането, ако продължат редовно с изцеждането.

Колко често трябва да се изцежда майката?
•   8-10 пъти на ден: Докато не се установи лактацията е от изключително важно значение да има поне 8 пълни кърмения или изцеждания за 24 часа. 10 изцеждания е по-добре, особено ако имате близнаци или повече от 2 деца.
•   Изцежданията  не е задължително да са през еднакъв период от време в денонощието, но е необходимо да кърмите или изцеждате поне веднъж през ноща през първите няколко месеца или по всяко време когато забележите намаляване на количеството. Избягвайте да правите паузи по-големи от 5-6 часа без изцеждане в първите месеци.
•   Кагото изцеждате през ноща, количеството изцедена кърма ще е по-голямо когато сте се събудили сами, например за да отидете до банята или пък от напрежение в гърдите, отколкото ако сте нагласили аларма за да станете да се изцеждате.
•   Ако ви е трудно да отделите време за необходимия брой изцеждания от помощ ще е добавянето на едно кратко изцеждане, дори при него да не успеете да изцедите добре гърдите.

Колко дълго трябва да продължава всяко едно от изцежданията?
•   Ако бебето изобщо не се кърми:
    o   Първите няколко дни, преди да слезе кърмата, изцеждането на ръка често е по-ефективния начин да се изцеди коластрата. Продължителност на сесията от 10-15 мин за всяка гърда за допълнително стимулиране.
    o   След като слезе зрялото мляко, изцеждане в продължение на 30 мин, или 2- 5 мин след изцеждането на последната капка кърма.
•   Ако бебето суче, но не успява да изцеди добре гърдите
    o   Изцеждане в продължение на 10-15 мин на всяка гърда след кърмене
•   Стремете се да изпразвате максимално гърдите при всяко изцеждане. За да сте сигурни, че изцеждате максимално възможното с помпата от гърдите, продължете да изцеждате от 2 до 5 мин след последната капка мляко. Използвайте масаж на гърдите преди изцеждането, и масаж и компресия по време на изцеждането за да гарантирате най-доброто изпразване на гърдите и увеличаване на количеството кърма.

Допълнителни съвети.
•   Почивайте колкото е възможно повече.
•   Контакта кожа до кожа може да окаже огромно влияние и разлика между количестовото изцедена кърма.
•   Ако ви е трудно да координирата едновременното изцеждане на гърдите в началото, изцеждайте една по една. Преминете към едновременно изцеждане колкото е възможно по-скоро.
•   Избягвайте всякакви лекарства, които могат да окажат влияние на лактацията (hormonal birth control, pseudoephedrine, ethanol/alcoholic beverages, bromocriptine, ergotamine, cabergoline)
•   Ако производството не достигне необходимите нива първите 7-10 дни след раждането, помислете за използването на лактогонни средства. Fenugreek, metoclopramide (Reglan) or domperidone (Motilium) може да са от полза за увеличаване на лактацията.


http://www.kellymom.com/bf/supply/maintainsupply-pump.html
Establishing and maintaining milk supply when baby is not nursing

# 3
  • Мнения: 405
Съвети за техническата страна на въпроса са ти писали, аз ще пиша за емоционалната. Ако имаш възможност гушкай бебето или цеди при него. Дори и само да го гледаш как спи и без да го докосваш пак ще има добър ефект. Когато може да ти го дадат го гушкай и цеди с другата ръка - ефектът е поразителен. Може да спи върху теб - кожа до кожа - а отгоре завити добре. След това пробвай да цедиш. Ако няма възможност да си при бебето, докато цедиш - снимай го и гледай снимките, това също помага.

Не е лесно да се запази лактация, когато бебето е още в болницата, но ти самата знаеш, че млякото на мама е най-ценното особено за недоносените бебенца. Поздравявам те за решението да цедиш и да събираш кърма за твоето бебе - усилията си заслужават!  Hug

# 4
  • Мнения: 9 973
  bouquet  bouquet  bouquet
mnogo vi blagodaria Hug
naistina ne davat karma na bebeto-hraniat go sas sonda `za po-sigurno` Close,a toi ne e marzeliv i 8 dni se hrane6e s biberon.
Cedia i zamraziavam,no imam drebni gre6ki,koito 6te popravia Hug

# 5
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
  Деси, момичетата са те посъветвали чудесно. Аз само искам да ти пожелая по-бързо излизане на малчо от болницата и кураж! Hug

# 6
  • Мнения: 2 011
Нямам съвети за добавяне.Исках само да те поздравя за решителността и да ти вдъхна кураж.Ще се справиш.Дано по-скоро гушнеш бебчо.   bouquet

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 4 514
Ще ми се да бях прочела тези съвети още преди 2-3 месеца. Къде съм била, та не съм ги потърсила, не знам ooooh! Позволявам си да използвам темата, за да благодаря за тях.
Аз се цедя,защото нещо не нагласихме кърменето с мързелана ми. Първият месец обаче го правих както дойде, рядко, хаотично, без идея как ще я караме и един вид като добавка към АМ. С времето обаче Ам стана добавката най-накрая. Проблемът е, че никога не успявам да покрия напълно нуждите. Тъкмо стигна някакво количество и бебо поиска повече дажба.
Сега съм на средно 800 мл. на ден, а като гледам тези нива е трябвало да ги имам още на първия месец Thinking  Този месец имам само 5 дни на пълна кърма, но някои от тях са само с 5 хранения.
Бебо спря да се буди нощем още преди два месеца и оттогава не се цедя през нощта, освен това тази работа с негоата близост до мен и едновременното цедене, хич не я виждам. Веднъж направих опит да го сложа на гърда и докато суче, да се цедя. Е, не  става. С една ръка не мога да държа стабилно помпата изобщо.
Та въпроса ми е  - при това положение имам ли шанс изобщо някога да увелича кърмата си както трябва- имам предвид да му стига????
Ще бъда благодарна за съветите и се извинявам, ако постът ми не е на място.

# 8
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
`Деси` само минавам, да ти пожелая успех и да ти дам линк към една тема на едно друго майче, на което бебето се е родило по-рано. Може да си обмените опит :

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=415660.0

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 23 792
Ще ми се да бях прочела тези съвети още преди 2-3 месеца. Къде съм била, та не съм ги потърсила, не знам ooooh! Позволявам си да използвам темата, за да благодаря за тях.
Аз се цедя,защото нещо не нагласихме кърменето с мързелана ми. Първият месец обаче го правих както дойде, рядко, хаотично, без идея как ще я караме и един вид като добавка към АМ. С времето обаче Ам стана добавката най-накрая. Проблемът е, че никога не успявам да покрия напълно нуждите. Тъкмо стигна някакво количество и бебо поиска повече дажба.
Сега съм на средно 800 мл. на ден, а като гледам тези нива е трябвало да ги имам още на първия месец Thinking  Този месец имам само 5 дни на пълна кърма, но някои от тях са само с 5 хранения.
Бебо спря да се буди нощем още преди два месеца и оттогава не се цедя през нощта, освен това тази работа с негоата близост до мен и едновременното цедене, хич не я виждам. Веднъж направих опит да го сложа на гърда и докато суче, да се цедя. Е, не  става. С една ръка не мога да държа стабилно помпата изобщо.
Та въпроса ми е  - при това положение имам ли шанс изобщо някога да увелича кърмата си както трябва- имам предвид да му стига????
Ще бъда благодарна за съветите и се извинявам, ако постът ми не е на място.
На теб предлагам да се свържеш с някой от квалифицираните консултанти по кърмене и е възможно да се премине към кърмене на гърда. Да не ти се налага да се изцеждаш. Просто на теб ще ти стане по-лесно. Дали би била склонна да опиташ? За начало може да се опиташ да слагаш бебето на гърдата след като е хапнал - да посуче. И да му предлагаш гърда всеки път когато би му дала биберон залъгалка, въобще изцяло да заместиш залъгалката с гърдата. Не е добра идея да му даваш гърдата ако е гладен, нервен и сърдит. Добре е да започне да я свързва с позитивни емоции - "аз съм хапнал, коремчето е пълно, много съм доволен, оха и какво приятно нещо му дават да суча".

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 514
Янтра благодаря за съвета ти, но този вариант вече го пробвахме, докато малкия беешна няколко дни. Потърсих съвет и HEDRA ни посети и насърчи. Тогава пред нея бебо се справи страхотно и с това си остана. Мъчихме се няколко дни на гърда, изнервихме се и двамата и аз се пречупих. Като поотрасна пак побвах един два пъти да го оставям на гърда, но той както винаги хапваше и заспиваше и така непрекъснато. Така че няма смисъл да се връщаме назад, нямам сили. Ще я караме така, пък докъдето стигнем, до там Peace

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 23 792
Ами тогава... опитай с нощно цедене, нощем въпреки недоспиването излиза повече кърма.

# 12
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Пак във връзка с тази тема искам да питам - в какво замразявате кърмата?
Освен контейнерчетата на Авент, които са скъпички, имаше и някакви други идеи от форума, а сега са ми изхвръкнали от главата, пък на една близка бебето е още в болница и тя събира кърма за него.

Има ли някъде линк за видео с кърмачка, която цеди с ръка?

# 13
  • София
  • Мнения: 2 249
Има ли някъде линк за видео с кърмачка, която цеди с ръка?
Ето:): http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/HandExpression.html

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 23 792
Пак във връзка с тази тема искам да питам - в какво замразявате кърмата?
Освен контейнерчетата на Авент, които са скъпички, имаше и някакви други идеи от форума, а сега са ми изхвръкнали от главата, пък на една близка бебето е още в болница и тя събира кърма за него.

Има ли някъде линк за видео с кърмачка, която цеди с ръка?
В стъклените бурканчета от пюрета. Горе-долу само за това стават и няма майка, която да дава пюрета и да не ги хвърля.

Общи условия

Активация на акаунт