За правните срокове при смърт

  • 145 831
  • 215
  •   1
Отговори
  • Мнения: 901
Не ми се щеше да пускам тази тема, но понеже нямам сили, моля за помощ от преминали през това.
Мама почина на 25.11. и  въпреки болката успяхме да свършим някои неща, свързани със законовата част на подобно събитие:

Извадихме свидетелство за наследници
Закрихме всичките й абонаменти към мобилни оператори
Закрихме кредитните и дебитните карти
Понеже почина на работното си място, изискахме и получихме съответното обезщетение
Работодателят преведе по сметка полагаемите пари за отпуск

Ами, това е.

Но предполагам, че имаме още работа и тя трябва да се свърши в 6 месечен срок
Данъчните?
Легализирането на онаследяването?
Баща ми не е заинтересован от получаването на 25% от пенсията й, а и още не сме разбрали дали може, при положение че той получава тавана....

Моля ви, казвайте какво недоглеждам,защото аз още съм в мъгла и няма да се справя без помощ от трезвомислещи хора, минали през това наскоро.

Уффф, чувствам се омерзена. Но и това трябва да се направи, така или иначе.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Моите съболезнования за загубата ти.
Данъчните не са твоя грижа. Те са свързани с ЕСГРАОН и би трябвало автоматично да си получават информацията от там по служебен път. Не пречи да питаш в НАП, но според мен нямаш задължение да ги информираш. Недвижимо наследство можеш да си потърсиш и след 20 год, няма срок. Апартаменти, коли др. подобни няма смисъл да ги прехвърляте нотариално (освен от съображения за междуроднински спорове). Смъртен акт на собственика и удостоверение за наследници ти върши същата работа при евентуална продажба и след 10 год.

# 2
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Моите съболезнования за загубата ти.
Данъчните не са твоя грижа.

Моите съболезнования също, но данъчните са точно ваша грижа. В срок от 6 месеца наследниците трябва да подадат декларация /може и един от тях, упълномощен от останалите/ за наследството - описват се недв.имущество, влогове и т.н. За недвижимото имущество, ако не се лъжа, има и допълнителна декларация, като тази при друг вид придобиване - описва се самото имущество, адрес, собственици и идеални части и т.н. На база тази декларация после ще ви начисляват данък сгради и такси смет. Ако пропуснете 6 мес.срок има глоба. Не знам до колко има връзка с правната страна на въпроса, обаче аз не бих отлагала уреждането и - ще си спестите доста разправии и неприятности, ако си го разделите и правно, с властите, и с останалите наследници. 

# 3
  • Мнения: 981
Моите съболезнования.
Срока за подаване на данъчна декларация за имот вече е два месеца.

# 4
  • Мнения: 97
Какво става ако не се закрият дебитните и кредитните карти?  Rolling Eyes

# 5
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Съболезнования и от мен.
Относно баща ти-дори и да получава тавана, има право на вдовишка пенсия. Но не помня с кои документи. Знам, че му трябва смъртния акт и удостоверението за наследници.

# 6
  • София
  • Мнения: 5 750
Моите съболезнования.
Срока за подаване на данъчна декларация за имот вече е два месеца.


Когато има жив съпруг/съпруга,жилището било на 2-та,трябва ли децата да подават данъчни декларации?

# 7
  • Мнения: 170
Моите съболезнования.
Срока за подаване на данъчна декларация за имот вече е два месеца.


Когато има жив съпруг/съпруга,жилището било на 2-та,трябва ли децата да подават данъчни декларации?
Да, защото децата наследяват с преживелия съпруг и са наследници. Децата наследяват частта на починалия родител заедно с преживелия родител. Подава се декларация в която се декларира придобиването на имота по наследство и от кого, колко наследника и т.н.
Откога срока за подаване на декларация за придобиване на имот по наследство е станал два месеца. Долколкото знам си е шест месеца. За придобиване чрез продажба, дарение или друг способ е два месеца, а за придобиване по наследство е шест месеца.

Последна редакция: ср, 11 апр 2012, 17:55 от Tumba_lumba

# 8
  • Мнения: 2 155
Срокът е 6 месеца !
След този срок ,общината може да наложи глоба,
а имотните въпроси трябва да се оправят, защото това го изисква закона .
/Може да се притежава само от физическо лице/

# 9
  • София
  • Мнения: 15 486
   Ние сме в същото положение. Пистолета на съпругът ми как да го бракуваме, буса му, катастрофиралия ,трябва ли да го отписваме от КАТ? Колата,телефона, тока,парното,водата, даже изключения домашен телефон са на негово име.Но колата се води на фирмата му, мобилния също се води фирмен, като се прехвърли фирмата, всичко ли се прехвърля или трябва всяко поотделно?Данъка на фирмата ще го платим, на счетоводителката платихме ,но има още.Влоговете ги прехвърлихме.Взехме новия касов апарат,свързания с НАП, той си го беше поръчал и платил  Cry.Пуснах документи за последната му пенсия в НОИ. Какво ли още ще излезе? Но парите,които му дължат много хора няма как да съберем, едни си казват и ги дават,малките суми, но повечето отричат,въпреки ,че са записани в един тефтер кой колко дължи, но не са разписки.Това за наследниците и имуществото къде се прави, двете от децата живеят в чужбина, но са ми дали пълномощно?Лелее, нищичко не знам.Изпадам в ужас.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Тайна и на теб съболезнования. За парите нищо не можеш да направиш за съжаление щом няма разписки. Ако имаш опитен адвокат може да се пробваш да заведеш дела, но не знам дали си заслужава разходите при почти никакъв шанс за успех. Придобитите имоти се декларират в общината по местонахождение на имота. Колата трябва да я бракуваш в Кат - отиваш с номерата и големия талон и удостоверение за наследници, става бързо. Пистолета - питай в служба КОС на районното полицейско управление как точно става. Трябва да му анулират разрешителното, а ти можеш да го продадеш.

# 11
  • София
  • Мнения: 15 486
  Благодаря Савина!Дела няма да водим в никакъв случай, който има съвест, ако иска да ги върне.Мъчно ми е,че мъжът ми се е претрепвал от работа, направил им е услуга, да не си прекъсват те работата, а сега се правят на ударени.Едно момче и няколко момичета сами си казаха и ги върнаха. Има и едно място от баща му, но имаше нещо неуредено, и съпругът ми, Бог да го прости, не успя да оправи нещата,просто не му стигна времето. Сега не знам какво да правим, да го зарязваме ли това място, да се борим ли?Данък му плащаше всяка година.

# 12
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Тайна, съболезнования!
Когато се прехвърли фирмата, ще се прехвърли с цялото и имущество, активи и пасиви - вземания и задължения, всичко. Така че няма нужда да се прехвърлят по отделно касов апарат, пистолет, телефон и т.н.  За буса вече са ти казали.
За личните неща - партидите на тока, водата, парното се прехвърлят с молба/или декларация беше/ във всяка от въпросните фирми - ЧЕЗ, Соф.вода, Топлофикация на един от наследниците, като задължително се носи копие от удостоверението за наследници. Не помня дали имаха срок за тези неща, но и да имат, няма да ви тормозят, докато се плащат сметките. За недв.имоти - аз лично си наех адвокат, който изготви споразумение за делба, ходихме при нотариус, после ми издадоха нов нотариален акт и адвокатът го регистрира тогава в СГС, сега Агенция по вписванията. Частта на починалия се дели в равни части между преживелия съпруг/съпруга и децата. После трябва да се обяви в данъчното по местоположение на имота, за съжаление, ако са в различни общини, се ходи за всеки имот поотделно - разправия е, ама няма как. За мястото от баща му - не знам какво точно е неуредено, за да ти помогна със съвет, но вероятно не е било прехвърлено на името на съпруга ти, та от тук нататък, ако решиш да го уреждаш, може да се прехвърли на теб - пак ще ти трябват удостоверение за наследниците на свекър ти веднъж и още едно удостоверение за съпруга ти. Ние имахме някакви части от някакви ниви по Шуменско заедно с един куп братовчеди /живеем в София/ и изобщо не стигнах до там, да отида, да проуча, да пускам декларации и просто зарязах тови въпрос. За 50-100 лв, колкото струва нашата част, щях да загубя 3 пъти повече пари и време, а за нерви да не говорим.

# 13
  • София
  • Мнения: 15 486
    Цвете от Луната,много ти благодаря!За мястото, то е един декар,с къща,лозе,ток,телефон,кладенец и гараж, и на много апетитно място.Точно над Околовръстното,над София,под борова гора.Беше дадено на свекър ми за ползване преди 38 години, 20 години след това имаше право да го купи, но после дойде пък демокрацията и един от селото реши да иска 400 метра от мястото,понеже било негово, заедно с части от други места.Оказа се,че там е било държавно, а на хората са им върнати нивите, но делата продължиха.Водиха се дела, защото не беше само от това място.После и двамата починаха, делото продължиха да водят синовете.Един адвокат се беше заел общо с всичките , оправи ги другите и себе си, защото и неговото място е там, но мъжът ми нямаше време и нищо не направи.Свекър ми искаше да го приписва на сина ми,защото пък апартамента  го даде на другия внук, но сега в момента, всичко направено там  е ничие.?Но данъка си му плащаме.

Пистолета не е на фирмата, а от предишната му работа,личен и от 8 години, откак се роди внука, седи предаден в полицията, скоро го викаха да го питат защо не го взима.Даже го глобиха, но той не искаше да го вземе. Сега освен да отида да го бракуват,преди да е изчезнал от там.

Последна редакция: чт, 12 апр 2012, 12:02 от Тайна

# 14
  • България
  • Мнения: 224
И аз ще се включа с питане ,ако може,в темата .
 Баба ми и дядо ми починаха .Майка ми и брат й са единствени наследници.Къде трябва да отиде майка ми,за да разбере каква земя и имоти ще получи по наследство?И въобще как става подялбата на наследството от наследниците ?

# 15
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Тайна, щом като мястото е хубаво, моя съвет е да се опитате да му оправите собствеността и документите - с помощта на адвокат. След като му плащате данък, то поне в данъчното, то се води нечие, почнете от там, питайте на кого на името е и по-нататък адвокатът ще ви посъветва какво да правите. Свекър ти е починал, значи мястото отива при неговите наследници /тъй като документите не са оформени преди това/ - в това число и съпруга ти, а сега ти и всичките ти деца, ако съпруга ти има брат/сестра, те също са собственици на част от местото. Дълго и бавно става, с много документация и нерви, но си заслужава.
Перуника, обичайно наследниците знаят какво получават, даже тяхно задължение е да го декларират пред данъчните. Не си представяйте получаването на наследство като някаква церемония, с нотариус и т.н. - това го има само по филмите и предполагам в богатите фамилии. Ако не знаете, проверете на интернет страницата или на място в Агенцията по вписванията по ЕГН на баба ти и дядо ти. За друго не се сещам.

# 16
  • Мнения: 2 155
Колкото и да е неприятно - единствено с адвокат.
Има неща ,които са юридически.

# 17
  • България
  • Мнения: 224
Ами колкото и странно да звучи-майка ми незнае къде са имали имоти родителите й  и колко.Затова се чудя къде да попитам.В кметството на селото,където са живяли,в поземлената комисия към общината ли...?

# 18
  • Мнения: 17 546
Много на време ме идва тази тема.
Съболезнования на всички, които са загубили близките си! Hug

Баща ми почина през януари, а майката на съпруга ми през март. Наследници сме съответно - аз и майка ми, от която имам пълномощно за всичко възможно, свързано с имоти и наследства; и съпруга ми на майка си.
Трябва ли да подаваме данъчни декларации за придобиване на имоти по наследство? За първи път чувам такова нещо. Embarassed
Баща ми има два договора с М-тел чрез Хенди #Cussing out , които не съм прекратила, защото съм бясна и още се чудя какво точно да правя, тъй като той почина на 80, и тези идиоти са ги пробутали на един нищо не разбиращ стар човек два договора пред юли м.г., а картите по тях дори не са отчупени от пластмасовите носители, защото нито някога е имал ГСМ, нито ако беше имал, щеше да знае какво да прави с него.
Изобщо, моля ви, кажете ми какво трябва да се прави с тези документни истории, защото много ни се стовари на главите, предвид и това, че сега гледам майка ми у нас, която е с напредваща деменция... ooooh! Tired и има голяма вероятност да пропуснем нещо. Синовете ми са абитуриенти през май и просто не знам на кой свят се намирам понякога...

# 19
  • София
  • Мнения: 16 111
Бижу, първо си гледай синовете. Подгответе се за бала, за матурите - това сега е най-важно.
За имотите - отиди в данъчното към общината със удостоверение за наследници и пълномощно от живия  родител. Там ще попълниш данъчна декларация за имотите и вече ще се водят на твое име.
За Хенди - също иди с копие от смъртния акт и удостоверение за наследници и настоявай да прекратят договора от деня на смъртта на дядото. Те няма да искат, но може и скандал да им спретнеш. Накрая ще го прекратят - все пак от умрял писмо ...
За бабата с деменция - съчувствам искрено, но това е положението.
И последен съвет - гледай си здравето, защото си необходима на децата. Не и обръщай внимание  на изпълненията и настроенията. Да е нахранена, да е почистена - това и трябва сега.

# 20
  • Мнения: 17 546
Благодаря за съветите, Aisha! Старая се, но... предвид някои обстоятелства в живота ми, ми е доста трудно. Ще трябва да се справя и с това, но деменцияте е нещо неописуемо! ooooh! Човек не бива да стига до състояние когато живее като зеленчук...  Tired Добре, че съпругът ми е най-спокойният и трезвомислещ човек на света, та ми дава от неговата сила, защото понякога просто ми избиват балансите.
Е, и се оплаках, ама ще ме извините! Embarassed

# 21
  • Мнения: 303
За Хенди - също иди с копие от смъртния акт и удостоверение за наследници и настоявай да прекратят договора от деня на смъртта на дядото. Те няма да искат, но може и скандал да им спретнеш.
...и пълномощното от майка ти!
Аз, като бях в същата ситуация, след като платих последната сметка, защото наистина имаше проведени разговори, ги накарах да ми подпишат декларация, че няма други задължения. Доста се противиха, но го направиха!

# 22
  • София
  • Мнения: 16 111
Бижу, обстоятелствата ни са сродни. Ако имате възможност за частен старчески дом ще е най-добре. Скъпо е, но пести доста нервни клетки. А те са ни нужни за децата.
map_n , да навсякъде ходех със смъртен акт, удостоверение за наследници и пълномощно от майка ми.

# 23
  • Мнения: 4 569
Тайне, потърсете адвокат да ви обясни.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 1 902
 Sad И ние сме в същото положение .Мама почина на 25 02 2015 год. и татко и тай е починал . Sad
Останахме със сестра ми .
Имаме един апартамент и сега се чудим от къде да я хващаме  Rolling Eyes
Прекратих и договора с М-тел ,извадихме документ за наследници .
Сега ще плащаме тока и водата и после не знам какво  Embarassed
Ужас в този тежък момент на болка и мъка ти тръгваш да се разправяш с бумащини и тъпотии,защото има срок и ако не го спазиш почват глоби .
Мама беше пенсионерка имаме ли право на последната пенсия ?Някой знае ли ?
Какво да правя ?Моля да ме посъветвайте .

# 25
  • София
  • Мнения: 11 492
Привет,
Съболезнования за загубата. Имате 6-месечен срок да декларирате (с удостоверения за наследници и акт за смърт) новонастъпилите обстоятелства пред данъчното по местонахождение на имота. Доколкото разбирам, вие със сестра ти сте единствени наследници.

Срокът е достатъчен, трябва да сте двете заедно. За последната пенсия - не мога да кажа, вероятно не, но попитайте специалист или в НОИ.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 1 902
Привет,
Съболезнования за загубата. Имате 6-месечен срок да декларирате (с удостоверения за наследници и акт за смърт) новонастъпилите обстоятелства пред данъчното по местонахождение на имота. Доколкото разбирам, вие със сестра ти сте единствени наследници.

Срокът е достатъчен, трябва да сте двете заедно. За последната пенсия - не мога да кажа, вероятно не, но попитайте специалист или в НОИ.
БЛАГОДАРЯ !!!  bouquet Много благодаря за бързия отговор !!!
Много е гадно ,чувствам се ограбена от загубата на мама ,а трябва да мисля и това  Cry

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 26 501
Дядо ми е починал преди 28год.,баща ми преди 8год.,но битовите сметки на имота за плащане ги получавам с техните имена...ще има ли глоба,искам  да се води на мен,аз съм собственичката..и какви документи трябва да предоставя

# 28
  • Мнения: 3 922
Мама беше пенсионерка имаме ли право на последната пенсия ?Някой знае ли ?
Какво да правя ?Моля да ме посъветвайте .
Да, имате право да я получите. Трябва да отидете в НОИ с Удостоверение за наследници и да си подадете /и двете/ заявление за получаване на последната пенсия. Те ще  я разделят и ще ви я преведат с пощенски запис на адресите ви.

Отсайта на НОИ има примерен образец Заявление - обр. П-14 – Заявление от наследник/ци за изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер http://www.noi.bg/forusers/forms/118-examples

Последна редакция: сб, 07 мар 2015, 08:34 от Greene

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 522
Мама беше пенсионерка имаме ли право на последната пенсия ?Някой знае ли ?
Какво да правя ?Моля да ме посъветвайте .
Да, имате право да я получите. Трябва да отидете в НОИ с Удостоверение за наследници и да си подадете /и двете/ заявление за получаване на последната пенсия. Те ще  я разделят и ще ви я преведат с пощенски запис на адресите ви.

Отсайта на НОИ има примерен образец Заявление - обр. П-14 – Заявление от наследник/ци за изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер http://www.noi.bg/forusers/forms/118-examples

Съболезновани за загубата!

Принципно е права Greene, но не и във вашият случай. Писали сте, че майка ви е починала на 25.02. Предполага се, че си е взела пенсията за февруари (плащат се от 7 текущият месец), то следваща няма да има.
Ако не я е взела, тогава я търсете в НОИ.
Но за март пенсия няма да бъде начислена.

# 30
  • Мнения: 15
Дядо ми е починал преди 28год.,баща ми преди 8год.,но битовите сметки на имота за плащане ги получавам с техните имена...ще има ли глоба,искам  да се води на мен,аз съм собственичката..и какви документи трябва да предоставя

Доли, не съм компетентна, но мисля, че няма да има глоба. Преди седмица отидох да декларирам наследствения имот от родител, починал преди 12 години. Мислех, че ще ми друснат поне едно 500 лв глоба за неподадена навреме декларация /срокът е 6 месеца/ но се оказа, че като минат 2 г, вече не дължа никаква глоба поради давност. Подадох си декларацията без да платя и стотинка. Значи ако бях закъсняла с 1-2 г, щях да платя сума си пари глоба. А с 12 г. закъснение - 0 лв. Странна логика, но ме устройва.

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 26 501
благодаря  bouquet

# 32
  • Мнения: 10 076
Дядо ми е починал преди 28год.,баща ми преди 8год.,но битовите сметки на имота за плащане ги получавам с техните имена...ще има ли глоба,искам  да се води на мен,аз съм собственичката..и какви документи трябва да предоставя
При нас ВИК искат някаква такса за прехвърляне  партидата на друго име.
Енергото не искат такава. Преди няколко месеца прехвърлих партидите.
Щом сметките са плащани, глоби и санкции няма.

# 33
  • София
  • Мнения: 1 529
 Каква е процедурата в общината при деклариране на имот?
 Трябва ли да ходят всички наследници и какви документи се подават?
 Благодаря.

# 34
  • София
  • Мнения: 16 111
С удостоверение за наследници се отива в Местни данъци и се попълва декларация за имота. В нея вписваш дали придобития ще ти бъде основно жилище /намален данък сгради/. Може и само един наследник с нотар. заверено пълномощно от останалите. Ако починалия не е платил някой данък сгради или такса смет - искат да се погасят преди прегвърлянето.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 529
 Благодаря Айша Hug Heart Eyes

# 36
  • Мнения: 1 239
Дядо ми е починал преди 28год.,баща ми преди 8год.,но битовите сметки на имота за плащане ги получавам с техните имена...ще има ли глоба,искам  да се води на мен,аз съм собственичката..и какви документи трябва да предоставя

Доли, не съм компетентна, но мисля, че няма да има глоба. Преди седмица отидох да декларирам наследствения имот от родител, починал преди 12 години. Мислех, че ще ми друснат поне едно 500 лв глоба за неподадена навреме декларация /срокът е 6 месеца/ но се оказа, че като минат 2 г, вече не дължа никаква глоба поради давност. Подадох си декларацията без да платя и стотинка. Значи ако бях закъсняла с 1-2 г, щях да платя сума си пари глоба. А с 12 г. закъснение - 0 лв. Странна логика, но ме устройва.
моя случай a подобен . Дядо беше собственик на апартамента. той почина след него и баба. Сега наследници са майка и вуйчо. Първите починаха съответно преди 10 и 4 години, но никой не подаде документи.ако се задействат сега нещата значи няма да има глоби и разни лихви?

# 37
  • София
  • Мнения: 9 128
Здравейте.
Дядо почина  Cry и сега сме в ситуация да се ориентираме какви действия трябва да предпиремем, за да не изпуснем някакви срокове  Rolling Eyes.
Знаете ли след като наследници са му баба (съпругата му), майка (дъщеря му) и двамата ми братовчеди (деца на починалия му син) след като се извади удостоверение за наследници, трябва ли за недвижимите имоти да се вадят нови нотариални актове, в които да са описани дяловете на новите собственици или това не е нужно?
Четох на доста места, но така и не успях да разбера от нещата придобити по време на брака, съпругата какъв дял получава в крайна сметка - т.е. от общата им къща, която са изгладили заедно по време на брака, какъв дял ще стане нейн след новото преразпределение  newsm78.
Партидите за ток, вода за къщата, в която живеят двамата може ли да си ги прехвърли на свое име - трябва ли и съгласие от останалите наследници  newsm78?
Благодаря ви   bouquet.

# 38
  • Мнения: 17 546
Не се вадят нови нотариални актове, придобитата собственост се доказва с удостоверението за наследници. След като къщата е обща на баба ти и дядо ти, то половината къща е нейна по принцип. Другата половина, която е била на дядо ти, се дели на две - едната половина от тази половина, т.е. четвърт, се полага на баба ти, а втората четвърт се дели на всички останали наследници на дядо ти.
За прехвърляне на партидата, освен удостоверението за наследници, да, трябва ти съгласието на другите наследници, за да прехвърлиш партидите само на свое име.

# 39
  • Мнения: 2 931
      zazu1, трябва да се снабдите с удостоверение за наследници и в 6-мсечен срок да подадете данъчни декларации.
     В конкретния случай втората половина ще се раздели на три равни части (т.е. по 1/6 от целия имот) - за бабата, за майката на zazu1 и общо 1/6 за братовчедите й (по право на заместване от техния баща, който би получил 1/6).
     Принципът при наследяване на имущество-семейна общност е такъв: 1/2 е собственост на преживелия съпруг по силата на правната сделка. Останалата 1/2 представлява наследството, което оставя починалия и се дели по равно между живия съпруг и всички деца (или техните наследници, ако децата са починали).
      

Последна редакция: пн, 22 юни 2015, 08:06 от Хърмаяни

# 40
  • Мнения: X
Здравейте, ще попитам и тук, тъй като ми е малко притеснено - имам следния неприятен казус, към който може би подходих много несериозно и естествено ще си понеса негативите. Ситуацията е следната: падам се наследник, заедно с още едно лице, на едно жилище, което по стечение на обстоятелствата все още не е прехвърлено на наше име (чисто документално). Тъй като доста дълго време бях в чужбина (около година и нещо), а и не поддържам връзка с другия наследник, през цялото време бях наясно, че не са взети никакви мерки по отношение на евентуални сметки за жилището, данъци и т.н., т.е. нищо не е плащано има-няма последните 18 месеца. Преди няколко дена установих, че имаме дълг към топлофикация, възлизащ на почти 2000 лв., като искам да уточня, че в деня на издаване на удостоверението за наследници нямаше никакви задължения. Забелязах, че да речем, само за месец април сметката е около 150 лв. Съжалявам за наивния въпрос, но на какво може да се дължи тази огромна такса? Отново се извинявам, ако звуча глуповато, но досега не съм се занимавала с плащането на сметки към българските институции и въобще не съм наясно как се е натрупала тази немалка сума. Моля, посъветвайте ме какви мери да взема, че малко съм се сащисала.

# 41
  • Мнения: 2 931
Съжалявам за наивния въпрос, но на какво може да се дължи тази огромна такса? Отново се извинявам, ако звуча глуповато, но досега не съм се занимавала с плащането на сметки към българските институции и въобще не съм наясно как се е натрупала тази немалка сума. Моля, посъветвайте ме какви мери да взема, че малко съм се сащисала.
Нямам представа как може да се е формирала сметката, но за да си наясно, посети Топлофикация и поискай излечение за всички задължения -по дати и суми. Може да има такива натрупани от наследодателя, които към датата на смъртта му да не са били осчетоводени. Може някой да ползва жилището без твое знание и съгласие - сънаследника ти или негови близки. Поговори и с него.

# 42
  • Мнения: X
Здравей, Хърмаяни! Благодаря, че си взела отношение по въпроса ми, но вече в другата тема ми дадоха доста компетентен отговор - оказа се, че сумата се е натрупала, тъй като дълго време жилището е било необитаемо и съответно, не е имало кой да пусне топлинните счетоводители, за да направят необходимите измервания. В такъв случай, те начисляват максималната възможна сметка за всеки отоплителен сезон, макар жилището да не е било отоплявано изобщо (крановете са били спрени). Доколкото се запознах към момента, можем да оспорим (успешно) само текущата, за изминалия отоплителен сезон. За тази от по-миналия май няма какво да се направи, освен да се пие една студена вода, но ще проуча... Peace

# 43
  • Мнения: 4 370
Здравейте! Искам да помогна на приятелка в тази не лека ситуация с процедурите след смъртта на родител. Търсих инфо в нета, но не откривам, това което ми трябва.
Каза ми че се изплащало обезщетение при смърт от Общината. Можете ли да ми кажете към кого да се обърна и да разбера каква е процедурата, за да получат това обезщетение?

# 44
  • Мнения: 2 450
Здравейте! Искам да помогна на приятелка в тази не лека ситуация с процедурите след смъртта на родител. Търсих инфо в нета, но не откривам, това което ми трябва.
Каза ми че се изплащало обезщетение при смърт от Общината. Можете ли да ми кажете към кого да се обърна и да разбера каква е процедурата, за да получат това обезщетение?
Ето тук виж:
http://www.noi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/942-doo

# 45
  • Мнения: 5 364
Съболезнования на всички, които сте загубили близки!
И моят съпруг почина преди малко повече от 6 месеца. Бях шашардисана и нямах никаква представа какво трябва да се направи. С това се зае по-големият ми син. Най -важният документ се оказа удостоверението за наследници. С него получихме от НОИ обезщетение от две средни заплати, които се разделиха между мен, двамата ни сина и свекърва ми / жив родител на починалия има право на част от тези пари/. Такова обезщетение се получава само при смърт на осигурено лице- работещ, който си е плащал осигуровките. При смърт на пенсионер, такова обезщетение не се изплаща. От Общината не се плаща обезщетение. След това закрихме неговата джипи практика, закрихме банковата сметка, на която получаваше заплата от здравната каса. Прехвърлихме сметка за плащане на ток и вода на наше име. За данъчни декларации не знам какво се прави, тъй като имуществото ни е преписано преди няколко години на децата ни и те си плащат данъците.
Закрихме телефон на договор.  Имаше тел. на М-тел с ваучер.  Не знам трябва ли да се обадя в техен обект , че номерът вече е неизползваем от него.
 Като заключение на дългия ми пост, документите и формалностите ще се оправят, но нашите скъпи хора няма да се върнат.

Последна редакция: сб, 12 дек 2015, 20:32 от K.A.G.

# 46
  • Мнения: 66
Съболезнования искрени и от мен!  Съжалявам, че повдигам доста стара тема, но ако може да ми отговори някой ще съм благодарна.
Мама почина преди почти 6 месеца, в болката и всичко съпътстващо това не съм се и замисляла за наследствени процедури. Днес разбрах за срокове от 6 месеца и всъщност няма време вече за отлагане ( незнанието не е оправдание и причина да не налагат глоби за нещо пропуснато).  Със сестра ми сме наследници. Понеже темата е доста стара, можете ли да ми кажете дали всичко е актуално и има ли нещо различно. Има къща и някаква малка сума, телефони няма на нейно име, кредити също не знам да има, (сега си давам сметка, че пиша в сегашно време, но не мога да се пречупя да се изразявам в минало). Замислих се за удостоверението за наследници- едно достатъчно ли е или по 1 за всяка трябва да се извади, също и препис на смъртния акт - 1 или 2 броя трябват?  данъчна служба- декларация разбрах, банки - стоят си незакрити някакви сметки ще ги закрием като отида, вероятно сестра ми не може сама. Задължително ли е да подадем Заявление за приемане на наследство или не? Питам подробно, защото не живея там и ще се наложи да отида за няколко дни вероятно да се свърши всичко. Съжалявам ако пиша разхвърляно и предварително благодаря! 

# 47
  • Мнения: 1 726
Какво става, когато сънаследниците са трима и двама от тях не искат да подадат декларации, защото нямат пари да платят техния си дял от данъците. Какво може да направи третият наследник?

Последна редакция: пт, 21 апр 2017, 08:46 от armyhousewife

# 48
  • Варна
  • Мнения: 3 251
Съболезнования искрени и от мен!  Съжалявам, че повдигам доста стара тема, но ако може да ми отговори някой ще съм благодарна.
Мама почина преди почти 6 месеца, в болката и всичко съпътстващо това не съм се и замисляла за наследствени процедури. Днес разбрах за срокове от 6 месеца и всъщност няма време вече за отлагане ( незнанието не е оправдание и причина да не налагат глоби за нещо пропуснато).  Със сестра ми сме наследници. Понеже темата е доста стара, можете ли да ми кажете дали всичко е актуално и има ли нещо различно. Има къща и някаква малка сума, телефони няма на нейно име, кредити също не знам да има, (сега си давам сметка, че пиша в сегашно време, но не мога да се пречупя да се изразявам в минало). Замислих се за удостоверението за наследници- едно достатъчно ли е или по 1 за всяка трябва да се извади, също и препис на смъртния акт - 1 или 2 броя трябват?  данъчна служба- декларация разбрах, банки - стоят си незакрити някакви сметки ще ги закрием като отида, вероятно сестра ми не може сама. Задължително ли е да подадем Заявление за приемане на наследство или не? Питам подробно, защото не живея там и ще се наложи да отида за няколко дни вероятно да се свърши всичко. Съжалявам ако пиша разхвърляно и предварително благодаря! 
Добре е да извадите повече оригинални удостоверения за наследници, защото на някои места искат оригинал. По едно няма да ви е достатъчно. Може само сестра ти да ги извади като за начало. Препис от смъртния акт - би трябвало да са ви дали един оригинален при ламинирането, само го копирате няколко пъти. Във всички банки за които знаете, ще трябва да отидете двете да закривате сметки, или с нотариално пълномощно от едната към другата.
Полага ви се обезщетение от 540 лева за смърт на осигурено лице, ако не е била пенсионер а назначена някъде на работа. Тя също се получава от двете. Пиши ми на лични ако е била на работа, ще ти обясня подробно.

# 49
  • Мнения: 66
Alexandra благодаря за съветите, мислех че препис от акта трябва някакъв документ от общината, а не ксерокопие. Пенсионер е, не осигурен, така, че НОИ отпада. Смятам да направя пълномощно ако нещо пропуснем сега да има право да подава тя каквото е нужно. Благодаря ти отново!

# 50
  • Варна
  • Мнения: 3 251
Alexandra благодаря за съветите, мислех че препис от акта трябва някакъв документ от общината, а не ксерокопие. Пенсионер е, не осигурен, така, че НОИ отпада. Смятам да направя пълномощно ако нещо пропуснем сега да има право да подава тя каквото е нужно. Благодаря ти отново!
Да, препис от акт за смърт е един ламиниран лист, който дават от общината. На мен ми го изкара погреб.агенция с личната карта на баща ми преди погребението. Т.е. би трябвало да го има веднага. И този ламиниран лист си остава за вас, където ви поискт, давате обикновено копие от него.

# 51
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
До 6 месеца след смъртта в общината по местонахождение на имотите, собственост на починалия се подават декларации по чл. 14 от ЗМДТ. С тези декларации се предекларират имотите му. Декларацията се подава от един от наследниците, като в нея се описват всички останали. Без значение дали искат или не. Представяте копие от удостоверението за наследници. Принципно има глоба в размер на 50 до 400 лв., но почти никъде не се глобява. В общината по местоживеене и в КАТ се пререгистрират МПС-тата, които се водят на негово име. Ако починалия е прехвърлил имоти на децата си или на трети лица, но е запазил правото си на ползване, просто трябва да занесете в съответната община препис от смъртния акт, за да го отпишат като ползвател.

# 52
  • Мнения: 66
Alexandra това го имаме, просто мислех че нещо друго трябва. Благодаря!
Просто_майка Декларация по чл.14 от ЗМДТ разбрах. Благодаря и на теб!

# 53
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Alexandra, имаш ли представа как на практика се осъществява това изменение на чл.50:
(9) (Нова - ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) Годишната данъчна декларация по ал. 1 за доходите на починали лица може да се подава от наследниците по закон или по завещание, както и от заветниците или от техните законни представители. Подадената в срок декларация от един наследник ползва и другите наследници.
    Конкретен казус -Физическо лице отдава под наем свой недвижим имот на юридическо лице, за което му е удържан авансов данък през годината. През ноември 2016 физическото лице наемодател умира. Въпросът ми е – следва ли да се подава годишна данъчна декларация от наследниците за 2016 – за физическото лице наемодател и / или за наследниците?  Авансовите вноски са направени и удържани по ЕГН на физическото лице и служебните бележки са издадени на него. ЕГН-то на ФЛ не се ли унищожава, прекратява след смътрта му?

# 54
  • Варна
  • Мнения: 3 251
Скрит текст:
Alexandra, имаш ли представа как на практика се осъществява това изменение на чл.50:
 (9) (Нова - ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) Годишната данъчна декларация по ал. 1 за доходите на починали лица може да се подава от наследниците по закон или по завещание, както и от заветниците или от техните законни представители. Подадената в срок декларация от един наследник ползва и другите наследници.
    Конкретен казус -Физическо лице отдава под наем свой недвижим имот на юридическо лице, за което му е удържан авансов данък през годината. През ноември 2016 физическото лице наемодател умира. Въпросът ми е – следва ли да се подава годишна данъчна декларация от наследниците за 2016 – за физическото лице наемодател и / или за наследниците?  Авансовите вноски са направени и удържани по ЕГН на физическото лице и служебните бележки са издадени на него. ЕГН-то на ФЛ не се ли унищожава, прекратява след смътрта му?
За октомври и ноември какъв наем е получаван, в пълен размер или с удържан данък? Ако има данък за довнасяне, един от наследниците трябва да подаде декларация. Ако всичко е удържано, не са задължени.
Баща ми имаше изплатен хонорар извън трудовия си договор, но понеже всичко му е удържано и внесено от платеца, няма да подавам декларация по чл.50.
ЕГН не точно се унищожава, документите издадени приживе са валидни.

# 55
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Наследника как подава - със своето ЕГН? А другите доходи през годината той ли ги декларира?

# 56
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Предполагам със своето ЕГН и удостоверение за наследници. Иначе няма как да се подаде каквата и да било декларация от името на починал, и с неговото ЕГН

# 57
  • Варна
  • Мнения: 3 251
Наследника как подава - със своето ЕГН? А другите доходи през годината той ли ги декларира?
Да, със своето ЕГН, като се отбелязва наследник на..... и данни на починалото лице. Ако декларира един доход, декларира и всички останали през годината, т.е. например ако е горния случай, и има данък за довнасяне по наема, трябва да се приложи и служебна бележка за трудови правоотношения, ако има такива, съответно Приложение 1.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Благодаря - прочетох, че образец 2001в трябва, аз се опитвах в 2001 да си представя как да я попълня.

# 59
  • Мнения: 25
Привет!
Имам нужда от съвет...
Татко почина скоро, преди много години ми беше купил кола на старо, но е регистрирана на негово име в една община, а аз живея в друга. Трима наследници сме......Как да постъпя? Аз ще ползвам колата, но ми казаха, че има няколко варианта. Наследниците се отказват от частта си в мое име, т.е аз ставам единствен наследник на колата. Трябва да се смени талонът, но живеем на двата края на България......трябва ли да отписвам колата от КАТ, където е регистрирана и да я регистрирам където живея? Или ще е по-лесно да се откажем в името на майка и тя само да смени имената на татко с нейните? Дано съм успяла да ви ориентирам в ситуацията....

# 60
  • София
  • Мнения: 2 446
Здравейте и от мен,
баща ми почина наскоро, майка ми отиде в НАП, за да провери дали дължи данъци и там и заявили, че с постъпване на информация от ГРАО за смъртта на дадено лице, неговата партида се закрива автоматично и данъците не могат да бъдат платени. Две различни служителки са и казали да не плаща нищо.
Знае ли някой дали това е наистина така? Звучи ми нереално.

благодаря

# 61
  • Мнения: 17 546
Платих си данък на колата на баща ми за текущата година, в която почина + данъка на апартамента на родителите ми (те починаха през 7 месеца в една година) преди да го прехвърля на мое име, за да идват известията за данъците при мен. То заеми да има починалия, се прехвърлят на наследниците, та какво остава за данъци... Нещо не са и обяснили както трябва или майка ти не е разбрала правилно, или взаимно не са се разбрали за какво се питат, и си отговарят.

# 62
  • София
  • Мнения: 2 446
И аз така предполагам, но каза, че дори са и показали на монитора, че партидата му е закрита. Май ще пиша до НАП направо.

# 63
  • София
  • Мнения: 16 111
Грейпфрут, за какво да пишеш до НАП?
Вземете документ, че партидата е закрита и не се дължат данъци - с това никой няма как да ви принуди да плащате след 5 г. Данъците за недвижим имот и МПС са друго. Човека дължи за тримесечието, в което е починал. После дължат наследниците.
Прави се ново деклариране.

Последна редакция: пт, 08 сеп 2017, 21:09 от Aisha

# 64
  • Мнения: 17 546
А какви други данъци?

# 65
  • София
  • Мнения: 16 111
Човека може да е бил предприемач, да е имал фирма или доходи от инвестиции.

# 66
  • Мнения: 17 546
Аха Blush ами не помислих в тази посока. Да. Peace

# 67
  • София
  • Мнения: 2 446
Да, за доходи извън заплатата става дума  Peace

Наистина по-добре е да поискаме направо документ, благодаря Aisha.

# 68
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
След като другите наследници направят отказ от техните части от колата, отивате си в КАТ по район и регистрирате автомобила на ваше име. После по служебен път се прекратява регистрацията в другата община и се прехвърля данъка в общината ви по местоживеене.

За имотите - имате 6 месеца от датата на смърта, за да предекларирате имотите. Иначе може и да ви глобят.

# 69
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Наследниците наследяват и активи и пасиви. Ако починалото лице има неплатени местни данъци и такси, то те са дължими от наследниците.

# 70
  • Мнения: 25
Благодаря!

# 71
  • Мнения: 4 145
и аз с въпрос
бащата на мъжа ми почина преди година, а в данъчното половината апартамент още се води на него
явно не закриват автоматично партидата
апартаментът е прехвърлен пред 5 години на мъжа ми и брат му, а родителите го ползват до смъртта си
но явно не се прехвърля автоматично, въпреки този вид наследство
сега как е по-добре да се постъпи
да платим данъка на починалия и тогава да го прехвърлим в данъчното , или обратното
най-вероятно има и глоби

# 72
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
явно не закриват автоматично партидата

Е, как да я закрият автоматично - те там  не четат всеки ден в база ГРАО, нито са ясновидци. Когато има смяна на собствеността, получателят е длъжен да я декларира в данъчното в срок от 6 месеца от датата на сделката, независимо дали е наследство, покупко-продажба или дарение. Още преди 5 години е трябвало един от двамата братя да пусне декларация. Сега - данъкът ще трябва да се плати при всички случаи, вероятно с лихви, питайте на място колко лева са. И питайте всъщност как да декларирате промяната - дали със смъртен акт /което ме съмнява/ или с документа от 5 години. Вероятно и глоба ще има зазакъснението, но мисля, че не голяма сума.

# 73
  • Мнения: 4 145
явно не закриват автоматично партидата

Е, как да я закрият автоматично - те там  не четат всеки ден в база ГРАО, нито са ясновидци. Когато има смяна на собствеността, получателят е длъжен да я декларира в данъчното в срок от 6 месеца от датата на сделката, независимо дали е наследство, покупко-продажба или дарение. Още преди 5 години е трябвало един от двамата братя да пусне декларация. Сега - данъкът ще трябва да се плати при всички случаи, вероятно с лихви, питайте на място колко лева са. И питайте всъщност как да декларирате промяната - дали със смъртен акт /което ме съмнява/ или с документа от 5 години. Вероятно и глоба ще има зазакъснението, но мисля, че не голяма сума.
преди пет години адвокатът е пуснал декларация в данъчното
но понеже договорът е за ползване до смъртта, затова данъците са на майката и бащата
брат му поне така твърди

# 74
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
явно не закриват автоматично партидата

Е, как да я закрият автоматично - те там  не четат всеки ден в база ГРАО, нито са ясновидци. Когато има смяна на собствеността, получателят е длъжен да я декларира в данъчното в срок от 6 месеца от датата на сделката, независимо дали е наследство, покупко-продажба или дарение. Още преди 5 години е трябвало един от двамата братя да пусне декларация. Сега - данъкът ще трябва да се плати при всички случаи, вероятно с лихви, питайте на място колко лева са. И питайте всъщност как да декларирате промяната - дали със смъртен акт /което ме съмнява/ или с документа от 5 години. Вероятно и глоба ще има зазакъснението, но мисля, че не голяма сума.
преди пет години адвокатът е пуснал декларация в данъчното
но понеже договорът е за ползване до смъртта, затова данъците са на майката и бащата
брат му поне така твърди

Точно така е. Данъка е на името на позвателя. В срок до 6 месеца след смъртта на единия ползвател, мъжът ви или брат му е трябвало да предекларира имота, като се посочи за позлвател останалия жив по нотариален акт д копие от акта за смърт. Глобата е от 10 до 400 лв. При смърт на наследодател, наследниците наследяват активи и пасиви (задължения, кредити). Така, че данъците трябва да бъдат платени от наследниците. Данъчните служби нямат право да коригират партиди без основание (документ). Дори и да знаят за настъпили нови обстоятелства.

Това не е наследство. Свекър ви и свекърва ви са дарили на синовете си имот, като са си запазили правото на ползване. Това е един вид тежест върху имота. След смърта и на двамата ползватели, съпругът ви и брат му ще могат да се разпореждат реално с имота.

# 75
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Значи реално сега имате смяна на собственост - двамата сина и съпругата /ако е жива/ наследяват починалия баща. Това е за България, ако сте някъде другаде по света - не знам. Плащате неплатените данъци + лихви, ако има. Подавате нова декларация, в която се описва наследството по части, и плащате глоба за закъснението, пак ако има. След това би трябвало самите служители да сменят номера, под който си водят имота в регистрите. Тук трябва да се внимава, когато следващата година плащате данъци за него, защото ми се е случвало да отразят плащането по стария номер /на починалия ми баща/, а после да получа писмо, че не съм си платила данъка и последва разправия.

# 76
  • Мнения: 4 145
Просто_майка, Цвете от Луната много благодаря за компетентните мнения и съвети
всичко това ще се свърши, но не знам сега какво да правим с данъците за 2017г.
вчера ние платихме половината данък на майка му
а този на баща му стои-тъй като другия брат го плаща
да се плати и тогава да подадем декларация за онаследяване , или обратното

# 77
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Общо взето май е все едно, но при подаване на декларация сигурно ще ви кажат, че не сте платили, а може и да се заядат първо да си платите.

# 78
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Първо ще изискат да се платят задълженията на починалия ползвател. И това не е онаследяване - никой нищо не наследява по тази партида. Просто в момента право на ползване ще има само майка им.
Онаследяване има когато предекларирате имот, който вие наследявате от ваш роднина. В случая родителите на съпруга ви са дарили имота на децата си, като са учередили суперфиция - "учередено право на ползване". Данъците са на името на ползвателите. Кой ги плаща няма никакво значение. Принципно задълженията на починалия се делят по 1/3 на всеки от тримата наследници. За неспазване на срока на предеклариране подлежите на глоба! Не отлагайте нещата, защото се трупат и лихви.

# 79
  • Мнения: 4 145
Момичета ,благодаря още веднъж
ще задвижим нещата възможно най-бързо

# 80
  • Мнения: 2 836
Момичета, смених почти всички партиди, вярно ли е ,че за ВиК е един месец срока за  смяна ?
Единствен наследник съм и сама се оправям, искам да попитам за недв.имущество 2 или 6 м е срока ? Отделно за банкови сметки рабрах, че няма срок - вярно ли е ?

# 81
  • Мнения: X
Момичета, смених почти всички партиди, вярно ли е ,че за ВиК е един месец срока за  смяна ?
Единствен наследник съм и сама се оправям, искам да попитам за недв.имущество 2 или 6 м е срока ? Отделно за банкови сметки рабрах, че няма срок - вярно ли е ?

ВИК е един месец. Данъчните са 6 месеца. За банките май зависи от банката? Не съм сигурна, можеш да звъннеш на телефона им за информация. Колкото по-рано приключиш с всичките неща, по-добре, тъй като ще продължават да теглят такси за поддръжка на сметката и подобни...

# 82
  • Мнения: 2 836
Момичета, смених почти всички партиди, вярно ли е ,че за ВиК е един месец срока за  смяна ?
Единствен наследник съм и сама се оправям, искам да попитам за недв.имущество 2 или 6 м е срока ? Отделно за банкови сметки рабрах, че няма срок - вярно ли е ?

ВИК е един месец. Данъчните са 6 месеца. За банките май зависи от банката? Не съм сигурна, можеш да звъннеш на телефона им за информация. Колкото по-рано приключиш с всичките неща, по-добре, тъй като ще продължават да теглят такси за поддръжка на сметката и подобни...
Мерси... а за Вик значи ме подведоха, казаха ми да чакам и около Коледните празници да платя, ще има намаление ... А сега за закъснение от няколко дни ще има ли глоба от ВиК

# 83
  • Мнения: X
И да има, едва ли ще е нещо сериозно като сума.

# 84
  • Мнения: 2 836
И да има, едва ли ще е нещо сериозно като сума.
Мерси !
Съболезнования на всички тук в групата !

# 85
  • Мнения: 2 762
Здравейте,

Съболезнования на всички в темата!

Пиша ви по следния казус. Съпруга ми е сирак- родителите му са починали като е бил много малък и е отгледан от баба си. Бабата е вече на 97 год и за съжаление от три дни много се влоши, получи микроинсулт и тн и тн..Тоест чакаме всеки момент да се случи най- лошото. Въпроса е, че не можем да намерим паспорта й. Намерихме две ксерокопия от него, но не и оригинала. Тя беше със зеления паспорт, безсрочен. Тъй като викахме ТЕЛК комисия,че тя е инвалид и е неподвижна на легло, преди повече от година и имаме съмнения,че е останал в някой от членовете на комисията и по погрешка го е взел. Вече е минало доста време от тогава,а ние чак сега откриваме,че го няма. Въпроса ми е дали ще е достатъчно това ксерокопие от паспорт за да оправим нужните документи и какво можем да направим в случая. Жената все пак е на 97 , в малко село където всички се познават...

Благодаря предварително!

# 86
  • Мнения: 2 836
Здравейте,

Съболезнования на всички в темата!

Пиша ви по следния казус. Съпруга ми е сирак- родителите му са починали като е бил много малък и е отгледан от баба си. Бабата е вече на 97 год и за съжаление от три дни много се влоши, получи микроинсулт и тн и тн..Тоест чакаме всеки момент да се случи най- лошото. Въпроса е, че не можем да намерим паспорта й. Намерихме две ксерокопия от него, но не и оригинала. Тя беше със зеления паспорт, безсрочен. Тъй като викахме ТЕЛК комисия,че тя е инвалид и е неподвижна на легло, преди повече от година и имаме съмнения,че е останал в някой от членовете на комисията и по погрешка го е взел. Вече е минало доста време от тогава,а ние чак сега откриваме,че го няма. Въпроса ми е дали ще е достатъчно това ксерокопие от паспорт за да оправим нужните документи и какво можем да направим в случая. Жената все пак е на 97 , в малко село където всички се познават...

Благодаря предварително!
Лична карта трябва да има. Ако се случи най-лошото без документ не може да се осъществи погребение .

# 87
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Момичета, смених почти всички партиди, вярно ли е ,че за ВиК е един месец срока за  смяна ?
Единствен наследник съм и сама се оправям, искам да попитам за недв.имущество 2 или 6 м е срока ? Отделно за банкови сметки рабрах, че няма срок - вярно ли е ?

с какъв документ се сменя името на партидата за ВиК и ЧЕЗ?

# 88
  • Мнения: 26
Съболезнования.
Не съм чела коментарите, но в НОИ се подават документи от наследниците за еднократна помощ при смърт. Щом е била работеща, имате право...съпруг,деца и живи нейни родители. Еднократната помощ е 540лв и се дели на наследниците. Всички трябва да имате лични банкови сметки

# 89
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Съболезнования.
Не съм чела коментарите, но в НОИ се подават документи от наследниците за еднократна помощ при смърт. Щом е била работеща, имате право...съпруг,деца и живи нейни родители. Еднократната помощ е 540лв и се дели на наследниците. Всички трябва да имате лични банкови сметки

ходихме поне 3 пъти в НОИ и НИКОЙ не си направи труда да ни информира за това.
Съответно аз се разрових и намерих такова инфо. Но не съм в града на починалия ми баща и не знам има ли срок тази помощ?

# 90
  • Варна
  • Мнения: 3 251
Съболезнования.
Не съм чела коментарите, но в НОИ се подават документи от наследниците за еднократна помощ при смърт. Щом е била работеща, имате право...съпруг,деца и живи нейни родители. Еднократната помощ е 540лв и се дели на наследниците. Всички трябва да имате лични банкови сметки

ходихме поне 3 пъти в НОИ и НИКОЙ не си направи труда да ни информира за това.
Съответно аз се разрових и намерих такова инфо. Но не съм в града на починалия ми баща и не знам има ли срок тази помощ?

Срока е три години да си я поискате. Ако някой от наследниците няма банкова сметка, с нот.пълномощно декларира че е съгласен да се преведат по нечия друга сметка. Аз получих частта и на баба ми за баща ми по моя сметка, правихме пълномощно.

Скрит текст:
Здравейте,

Съболезнования на всички в темата!

Пиша ви по следния казус. Съпруга ми е сирак- родителите му са починали като е бил много малък и е отгледан от баба си. Бабата е вече на 97 год и за съжаление от три дни много се влоши, получи микроинсулт и тн и тн..Тоест чакаме всеки момент да се случи най- лошото. Въпроса е, че не можем да намерим паспорта й. Намерихме две ксерокопия от него, но не и оригинала. Тя беше със зеления паспорт, безсрочен. Тъй като викахме ТЕЛК комисия,че тя е инвалид и е неподвижна на легло, преди повече от година и имаме съмнения,че е останал в някой от членовете на комисията и по погрешка го е взел. Вече е минало доста време от тогава,а ние чак сега откриваме,че го няма. Въпроса ми е дали ще е достатъчно това ксерокопие от паспорт за да оправим нужните документи и какво можем да направим в случая. Жената все пак е на 97 , в малко село където всички се познават...

Благодаря предварително!
Опитайте да я намерите в ТЕЛК-а, попитайте. Иначе личната карта на баща ми я поискаха от агенцията и уредиха нещата в Общината, направиха ми само няколко копия за всеки случай. Баба ми е със зелен паспорт все още, на 87 години, паспорта й обаче е в мен. Не помогнах много, но не ми се вярва ако липсва паспорта, при положение че имате копия, все пак да не може да се използват...

# 91
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Съболезнования.
Не съм чела коментарите, но в НОИ се подават документи от наследниците за еднократна помощ при смърт. Щом е била работеща, имате право...съпруг,деца и живи нейни родители. Еднократната помощ е 540лв и се дели на наследниците. Всички трябва да имате лични банкови сметки

ходихме поне 3 пъти в НОИ и НИКОЙ не си направи труда да ни информира за това.
Съответно аз се разрових и намерих такова инфо. Но не съм в града на починалия ми баща и не знам има ли срок тази помощ?

Срока е три години да си я поискате. Ако някой от наследниците няма банкова сметка, с нот.пълномощно декларира че е съгласен да се преведат по нечия друга сметка. Аз получих частта и на баба ми за баща ми по моя сметка, правихме пълномощно.

много Ви благодаря  bouquet


# 92
  • Мнения: 26
Съболезнования.
Не съм чела коментарите, но в НОИ се подават документи от наследниците за еднократна помощ при смърт. Щом е била работеща, имате право...съпруг,деца и живи нейни родители. Еднократната помощ е 540лв и се дели на наследниците. Всички трябва да имате лични банкови сметки

ходихме поне 3 пъти в НОИ и НИКОЙ не си направи труда да ни информира за това.
Съответно аз се разрових и намерих такова инфо. Но не съм в града на починалия ми баща и не знам има ли срок тази помощ?

Срока е дълъг - 3г. Но може да подадете документите в НОИ София и по служебен път да ги изпратят за съответното Териториално поделение.

# 93
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
babyforum, пак Ви благодаря  bouquet

# 94
  • Мнения: 2 062
Извинявам се, ако се дублира мнението ми. Искам да вметна само, че данъчната декларация се подава в срок от два месеца. Иначе глоба. Аз отнесох една такава.
За тази еднократна помощ при смърт да питам. Тя при всички случаи ли се дава? А ако единия от наследниците не може да бъде намерен какво се прави?

# 95
  • Варна
  • Мнения: 3 251
Дава се на останалите тяхната част,  неговата част може да си я поиска до 3 години.

# 96
  • София
  • Мнения: 38 704
Не се дава при всички случаи, а само при много специални обстоятелства. Да си под 18 и пр.
ММ отиде с всички документи и нищо не му дадоха. Въпреки че остана кръгъл сирак. На 42 де.

# 97
  • Варна
  • Мнения: 3 251
Free Agent, какво имаш предвид ? Условието е починалият да е бил осигурено лице към датата на смъртта, дава се пропорционално на всички фигуриращи в удостоверението за наследници, и ако има живи родители.

# 98
  • София
  • Мнения: 38 704
А да, да е бил работещ. А не пенсионер.

# 99
  • Мнения: 2 062
Аха...тоест за пенсионери не важи.

# 100
  • София
  • Мнения: 38 704
Да, което е ужасно всъщност, защото едно място за урна на промоция е 1500 лв. Не е ясно откъде едно семейство ще извади пари за погребението на пенсионера.

# 101
  • Мнения: 2 062
Да, трябваше точно за пенсионери да важи!

# 102
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Предекларирането на имоти от наследници на починало лице е в срок от 6 месеца. Двумесечен е срока при придобиване на имот - дарение, покупка.

# 103
  • Мнения: 2 062
Еми аз като наследник на починало лице отидох в общината, трябваше да се попълни нова декларация за данъка на имота и бях глобена след изпуснат двумесечен срок...

# 104
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Еми аз като наследник на починало лице отидох в общината, трябваше да се попълни нова декларация за данъка на имота и бях глобена след изпуснат двумесечен срок...

Това кога стана? Мен преди повече от 20 години така ме изработиха след смъртта на баща ми, даже и члена от закона бях намерила и пак не ми го признаха, побеснях и платих, защото не ми се разправяше. Но срокът при наследяване наистина е 6 месеца, а не два. Не мога в момента да го намеря пак, нека някой юрист се включи.

# 105
  • Мнения: 2 062
Стана миналата година...съвсем скоро. Ако са ме излъгали няма да се изненадам. Тя нашата администрация обича да краде. А те бяха страшно нагли тия служителки. После трябваше данъка да се плати. Не стана ясно защо се оказа даже по-висок. И сега уж чакаме тая година документ за това какъв ще е данъка тепърва...просто ми е много мъгливо какво изчисляват там. Те дебнат, че човека е в траур и да го объркат нещо.

# 106
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Еми аз като наследник на починало лице отидох в общината, трябваше да се попълни нова декларация за данъка на имота и бях глобена след изпуснат двумесечен срок...

Това кога стана? Мен преди повече от 20 години така ме изработиха след смъртта на баща ми, даже и члена от закона бях намерила и пак не ми го признаха, побеснях и платих, защото не ми се разправяше. Но срокът при наследяване наистина е 6 месеца, а не два. Не мога в момента да го намеря пак, нека някой юрист се включи.
- Не съм юрист. Работя в отдел "МДТ" в една община. По Закона за местните данъци и такси сроковете са такива - 2 месеца за придобит имот и 6 месеца за наследен. Глобата иначе е от 10 до 400 лв.

# 107
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Данъка може да ви е бил по-висок, ако не е бил плащан няколко години и има начислени лихви. Това лесно можете да го видите в квитанциите. Или в края на предподната година може да са повишени данъчните ставки във вашата община. Иначе по закон наследника наследява активи и пасиви - и имота, и задълженията по имота. За момента данъка се изчислява на база данъчна оценка на имота. Всяка община има гласувани от общинския съвет промили за данък недвижим имот и такса битови отпадъци.

Имота наследен ли е бил или е бил дарен с право на ползване? Ако е с право на ползване и ползвателя е починал - срока ви е двумесечен. В този случай имате промяна в обстоятелствата. И това не е наследяване.

Последна редакция: чт, 01 фев 2018, 09:34 от Просто_майка

# 108
  • София
  • Мнения: 16 111
Данъка е по-висок ако имота не е основно жилище.
50% по-нисък данък се плаща в горния случай.
Таксата смет не се намалява.

# 109
  • Мнения: 2 062
Ами, малко е сложен казуса, защото починалия е бил инвалид и оттам идва едно намаление, което е имало преди. Но реално частта, която беше платена до края на годината би трябвало да е изчислена на база това му право, защото се плаща неговата част от данъка до края на годината. А реално след смъртта му е сложен друг размер на останалия данък за годината. Не знам правилно ли обяснявам. Дори не ми е ясно защо се плаща цялата година данък за човек починал по средата на годината. Иначе данъка се плаща всяка година, няма дължими суми.

# 110
  • Варна
  • Мнения: 3 251
Lovely, данъка е за имота, даже и да е починал собственика, нали има наследници. След като вече не е налице право на намаление заради инвалидност, нормално е да се преизчисли. Ако преди датата на смъртта е платено до края на годината от негово име, а после наследниците своята част, може да искате възстановяване на неговата сума или прихващане.

Последна редакция: пт, 02 фев 2018, 14:55 от Alexandra

# 111
  • Мнения: 2 062
Данъка е платен в края на годината. Преизчисляването не би ли следвало да е за настоящата година?

# 112
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Корекцията е от датата на настъпване на обстоятелството. Ако починалия беше платил преди смъртта си данъка, корекция нямаше да има. Вие предекларирате имота и данъка се преизчислява. Едната част е заедно с облещченията, които е ползвал за инвалидност и основно жилище. Другата част е вече след като е починал човека и реално вие сте го наследили.

# 113
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 758
Тук ще помоля за инфо. Детето ми наследява някакви части от имоти и земя от дядо си. Може ли някой друг/освен мен/ да подаде д. декларация. Т.е. някой я е подал без мое знание. Вероятно ме е и подписал. Какви вреди е възможно да са ми нанесени или просто ми е свършена услуга да не плащам глоба. И още нещо - сега,четейки назад научавам за еднократната помощ от НОИ. Срока 3г. от датата на смъртта ли е. Ако е така сме го пропуснали...

Последна редакция: пт, 16 мар 2018, 21:58 от elliee

# 114
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Ели, декларация се пуска от един от наследниците, така че да, напълно е възможно да е подадена от ваше име, но дали е нанесена вреда няма как да знаем. Поискайте копие от декларацията, за да разберете. Ако не ви дадат, може да питате в данъчното какви дялове са декларирани.
За втория въпрос, не знам. Но за помощ от дядо към внук/чка не съм чувала.

# 115
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
В данъчната декларация има един декларатор и съсобственици на имота. Декларатор може да бъде всеки един от наследниците на починалото лице, като в самата декларация се описват и останалите съсобственици. Декларацията се подписва само от декларатора и не се изискват подписите на останалите съсобственици. Дяловете се декларират по правилата за онаследяване. С данъчна декларация вреда няма как да ви навредят. При сделка с имота нотариуса изисква абсолютно всички документи - нотариални актове, удостоверения за наследници, скици и още поне една папка бумащина.

# 116
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 758
Благодаря!
И още нещо - сега,четейки назад научавам за еднократната помощ от НОИ. Срока 3г. от датата на смъртта ли е. Ако е така сме го пропуснали...
Това беше по повод, че когато почина баща и не съм търсила нищо.

# 117
  • Мнения: 4
Здравейте искам и аз да попитам баща ми почина преди 3 години и аз останах единствен наследник на апартамента му плащам данъците но въпросът ми е какви документи ми трябват да го прехвърля на мое име , дали ще ми трябват много пари, намерих единствено договор за покупка на апартамента.
Благодаря предварително!

# 118
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Предекларирали ли сте имота? Или плащате данъците на името на баща ви? Ако не - взимате удостоверение за наследници и с него предекларирате апартамента на ваше име в служба "Местни данъци и такси" в съответната община. И тъй като не сте спазили законовия 6 месечен срок от смърта на наследодателя, подлежите на глоба - от 10 до 400 лв.
Ако държите да имате нотариален акт на ваше име - с договора за покупка, с удостоверението за наследници, скица на имота и данъчна оценка отивате при нотариус, за да ви издаде нотариален акт на ваше име. Колко пари ще ви трябват може да каже нотариуса (ако решите сама да си движите нещата) или адвокат, който можете да наемете да движи процедурата.

# 119
  • Мнения: 4
Плащам ги на името на баща ми

# 120
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Срокът за предеклариране на наследено имущество е 6 месеца. Принципно, ако няма да правите нещо с апартамента - продажба, ипотека и т. н., едва ли ще ви е необходим нотариален акт на ваше име.

# 121
  • София
  • Мнения: 16 111
И за продажба не и трябва НА на нейно име.
Достатъчно е стария и актуално Удостоверение за наследници.
Глобата  много рядко я налагат.
И ако декралилаш имота на твое име - да не попуснеш да посочиш, ако ти е основно жилище.
Тогава данъка е по-нисък.

# 122
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
Как така плащате на негово име, подайте декларация с вярно съдържание, ако са минали 3 години не подлежите на административно наказание. Защо ви е нов нотариален акт. Ако решите да продавате вадите удостоверение за наследници и нотариалният акт на името на баща ви и продавате.

# 123
  • Мнения: 4
В документа за покупка на апартамента пише че нотариална форма не е необходима. Питах защото искам да го ипотекирам  но вероятно ще трябва да изчакам защото съм още 3 месеца по майчинство и няма да ми отпуснат заем от банка нали?

# 124
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
Най-вероятно е закупен от общината, затова няма нотариален акт а е договор за покупко-продажба. При ипотека задължително ще ви искат данъчна оценка и оценка от оценител. Трябва да подадете декларация по чл. 14 от Закона за местни данъци и такси на ваше име. Това става с договора който имате и удостоверение за наследници. Мисля, че същото удостоверение трябва да представите и в Кадастъра, защото ще ви искат схема на апартамента, предполагам няма земя, затова не пиша скица. Имайте превдид, че ипотеките се вписват и в Агенцията по вписванията и Кадастъра. Ако се окаже, че апартамента не е обявен в Кадастъра, може и да се наложи да търсите геодезист за да го впишете. Действайте ако не сте го направили защото има срокове за вписване и да не се налага да давате голяма сума пари за експресно вписване в Кадастъра.

# 125
  • Мнения: 2 836
Здравейте, от банката за закриване на сметка ме мотаят вече почти 2 месеца. Искам да попитам има  ли 6 месечен срок за закриване на сметка на починал роднина и тъй като почти наближавам този срок, какво се случва ? Няма да ми дадат парите в сметката и няма да мога да закрия сметката ли ?

# 126
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
Подайте писмена молба с входящ номер, удостоверение за наследници и смъртен акт, ако наследниците са няколко да е обща молбата и приложете сметки по които да ви бъдат преведени сумите, или отивате всички наследници и наведнъж ви ги изплащат. Но имайте предвид, че има ограничения до 10000 за плащанията в брой.

# 127
  • Мнения: X
Здравейте, от банката за закриване на сметка ме мотаят вече почти 2 месеца. Искам да попитам има  ли 6 месечен срок за закриване на сметка на починал роднина и тъй като почти наближавам този срок, какво се случва ? Няма да ми дадат парите в сметката и няма да мога да закрия сметката ли ?

А защо ви мотаят? След смъртта на майка ми ходих да закривам 2 сметки в различни банки, стана веднага, на място изплатиха сумите.

# 128
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Здравейте, от банката за закриване на сметка ме мотаят вече почти 2 месеца. Искам да попитам има  ли 6 месечен срок за закриване на сметка на починал роднина и тъй като почти наближавам този срок, какво се случва ? Няма да ми дадат парите в сметката и няма да мога да закрия сметката ли ?

до около 35 дни ги закрихме, беше голямо моткане. Как 6м?!

, че има ограничения до 10000 за плащанията в брой.
това не е вярно.

# 129
  • София
  • Мнения: 1 330
Не знам дали ще мога да си събера мислите за следния въпрос:

Майка ми почина, но от 50 години живееше във Варна със съпруга си в апартамент, придобит по време на брака им. Сега, като нейна  наследница, трябва до подам Декларация за наследено имущество - частта й от апартамента. Съпругът й е жив.

Аз съм от София. Трябва ли да бия път чак до Варна, за да подам тази Декларация? Или може  в Данъчното по местоживеенето ми в София? Или по електронен път?

# 130
  • Мнения: 2 762
Мисля,че и удостоверение за наследници ще трябва. Според мен на място само се правят тези неща.

# 131
  • София
  • Мнения: 1 330
Удостоверението за наследници е ясно! Но въпросът ми е - мога ли да избегна пътуването до Варна?

# 132
  • Варна
  • Мнения: 3 251
Аз съм от Варна.  Като имам наблюдения как действат,  бих ти препоръчала да планираш идване дотук.  По ел.път не става.

# 133
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Няма как да стане по електронен път. Все още няма разработена система за приемане на данъчните декларации по чл. 14 по електронен път. Варианта ви е да рискувате и да я пуснете по пощата. И една седмица след получаването в служба МДТ във Варна да проверите по телефон дали е обработена.
В декларацията трябва да впишете и съпруга на майка ви със съответните идеални части, например Вие с 1/4, той с 3/4. Предекларира се целия имот, а не само вашата част. Към декларацията прикрепяте и удостоверение за наследници на майка ви.

# 134
  • София
  • Мнения: 1 330
Някой друг от Варна не може ли да я подаде със съответните документи от мое име?

Благодаря, Просто_майка, сигурно ще опитам по пощата. Само да не трябва да пращам оригинали, че ако се загубят из административните дебри...

# 135
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Някой друг от Варна не може ли да я подаде със съответните документи от мое име?

Благодаря, Просто_майка, сигурно ще опитам по пощата. Само да не трябва да пращам оригинали, че ако се загубят из административните дебри...

Може, но трябва да е от наследниците. Съпругът не може ли? По пощата ако ще го пращате, направете го с обратна разписка.

# 136
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Копие от удостоверението за наследници само. Декларацията по чл. 14 от ЗМДТ можете да изтеглите от сайта на която и да е община или от сайта на НАП. Изпратете задължително с обратна разписка.

Може и друг от Варна да я подаде. Това даже е и по-добрия вариант, защото човекът ще вземе входящия номер на декларацията и ще ви го изпрати. На гърба на декларацията има пълномощно, което вие му попълвате и не трябва да е нотариално заверено.

# 137
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
тези декларации за наследство отпаднаха за преките наследници, а за декларацията по чл,14 от Закона за местни данъци и такси се подава от единия наследник, примерно съпругът на майка ви подава декларацията и ви пише вътре в нея, и това е достатъчно.

# 138
  • София
  • Мнения: 1 330
Е, последните отговори звучат успокоително! Благодаря!

# 139
  • София
  • Мнения: 16 111
тези декларации за наследство отпаднаха за преките наследници, а за декларацията по чл,14 от Закона за местни данъци и такси се подава от единия наследник, примерно съпругът на майка ви подава декларацията и ви пише вътре в нея, и това е достатъчно.

ъхъм, ама ако стареца реши, че не му се занимава или не знае и очаква дъщерята да свърши работата....

# 140
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
Декларацията може да се изпрати по пощата с копие от удостоверение за наследници, не се филмирайте излишно. Също има телефони в сайта на община Варна и можете да звъннете и да попитате дали е подадена декларация, ако сте в лоши отношения със съпругът на майка си. Аз съм от Варна, работя като счетоводител и съм звъняла на телефоните и са ми вдигали и давали отговор. - това което ви прилагам е да видите, че по права линия не са подава декларация за наследство
В кои случаи се подава – при смърт на физическо лице и откриване на наследство
• От кого се подава - при откриване на наследство данъчнозадължени лица са наследниците
по закон или завещание. Декларацията се подава от наследниците, заветниците или техни
законни представители.
 Не подават декларации наследниците по права линия и преживелият съпруг в случаите
 на наследства, открити след 01.01.2005 г.
• Срок за подаване - Декларацията се подава в срок от 6-месеца от откриване на наследството.
За наследник или заветник, който не е съпруг, низходящ, родител, брат или сестра, 6-
месечният срок започва да тече от узнаването, че наследството е открито. Подадената в срок
декларация от един наследник ползва и другите наследници.
• Къде се подава - Декларацията се подава в общината по последното местожителство на
наследодателя, а ако последният е имал местожителство в чужбина - по местонахождение на
по-голямата част от имуществото му в страната.
• Как се подава - Декларацията се подава лично или чрез упълномощен представител.
• От кого се приема - Приема се от длъжностно лице в общината и се завежда в определен за
целта регистър. При необходимост се изискват допълнителни документи. При приемане на
декларацията на подателя се издава удостоверение с входящ номер и дата.
• Данъкът се определя за всеки наследник или заветник поотделно и се съобщава на
задължените лица. При несъгласие със съобщеното задължение се издава акт за
установяване на задължението по чл. 107, ал. 3 ДОПК, който подлежи на обжалване в
14-дневен срок пред ръководителя на звеното за местни приходи на общината.

а това е за декларацията за апартамента - срокът е 6  месечен. Според закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) чл. 14 ал. 1 за новопостроените или придобитите по друг начин имоти собственикът уведомява за това писмено в 2-месечен срок общината по местонахождението на имота. Уведомяването става с подаването на данъчна декларация за облагане с годишен данък върху недвижимите имоти. В третата алинея на същия член обаче е казано, че при придобиване на имот по наследство декларацията по ал. 1 се подава в 6-месечен срок. Така в конкретния случай трябва да се подаде декларация в 6-месечен срок пред общината, където се намира имотът. Оттук нататък съответно собственикът трябва да плаща данък сграда и такса смет за имота.

Последна редакция: чт, 07 юни 2018, 08:58 от pepa60

# 141
  • София
  • Мнения: 1 330
pepa60 ,  Благодаря за съпричастността!!!

# 142
  • Мнения: 1 784
Здравейте, почина бащата на майка ми. Интересува ме дали тя трябва да подава някакви декларации в кратък срок в НАП или местните данъци и такси към Общината. Той има недвижим имот и земи. Майка ми има и брат. Благодаря предварително за отговора.

# 143
  • София
  • Мнения: 16 111
Да, трябва.
С удостоверение за наследници - или двамата с брат и, или 1 с нотар. заверено пълномощно в общината, където са имотите. За земите - не съм в течение, че съм от жълтите павета. Но да питат съседи или близки.
Ако дядото е имал договор за  телефон, интернет, тв - да пробват да го спрат, ако не се използва от друг.
Ако е починал между 01 - 08. на месеца и не си е получил последната пенсия - също им се полага. Да питат в пощата.

# 144
  • София
  • Мнения: 38 704
Ние сме големи шматки!
Трябваше да се обадим в Топлофикация и Нелбо, че няма да живее никой в апартамента! Сега са ни начислили на база сума пари!
Софийска вода - същото.
Да си знаете!
На нас не ни дадоха пенсията. Почина на 1.11.

# 145
  • София
  • Мнения: 16 111
На нас не ни дадоха пенсията. Почина на 1.11.
 
Те от пощата и на мене не ми я даваха -  хем е починала на 07.09.
Но отидох в НОИ на бул. Стамболийски, с удостоверение за наследници и ми я преведоха на банковата сметка. То не, че за погребението не отидоха 10 пъти повече, ама защо да им я остявям.

# 146
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Предекларирането на недвижимите имоти става с удостоверение за наследници и декларацията се попълва само от един от наследниците, като в нея се включват и всички останали по удостоверението. Не е необходимо нотариално заверено пълномощно от другите наследници. Срокът е 6 месеца.
Поземлените имоти - ниви, ливади и др., все още не подлежат на деклариране пред данъчните служби. Там не е трябва да правите каквото и да било. Освен ако не ги продавате.

# 147
  • Мнения: 1 784
Предекларирането на недвижимите имоти става с удостоверение за наследници и декларацията се попълва само от един от наследниците, като в нея се включват и всички останали по удостоверението. Не е необходимо нотариално заверено пълномощно от другите наследници. Срокът е 6 месеца.
Поземлените имоти - ниви, ливади и др., все още не подлежат на деклариране пред данъчните служби. Там не е трябва да правите каквото и да било. Освен ако не ги продавате.

Сърдечно благодаря! Flowers Rose

# 148
  • Мнения: 2
Здравейте!
Преди два дни Татко почина и се сблъсках с ужаса по организирането на всичко - и погребение и административно в такъв случай. Лутах се и издирвах форуми с мнения за траурни агенции, които обаче освен че са търговци боравят и с най-изконната човешка мъка. Не намерих никакви форуми с мнения, само реклами на агенции.

Минах през 2 агенции и мога да споделя огромен (за два дни) опит, както и да направя съпоствка. Все още нещата не са приключили (ритуала не е минал), но най-страшното по подготовката вече е зад гърба ми. За човек, който никога не се е налагало да се занимава с това нещо Тате прокара пътеката да ме научи и на това.

Искам да споделя опит и да бъда полезна на други хора в моята ситуация, и да спестя ужас през който преминах... ако има интерес нека развием темата, считам, че е важно...

Не открих.... Но разбрах, че само в София има повече от 260 лицензирани такива фирми, за тези без лиценз, и "гаражните" изобщо не се знае колко са и въобще... Първата фирма на която попаднах попада първа в търсачките, "Феникс", с много прилична страница. Човека отсреща звучеше също много добре, с разбиране и професионално, но в последствие.... Първо, след като усети моето безсилие в мъката ми той умело ме "загради" като сам предложи и пое да извърши някои ангажименти, като ми даде предварителна информация за Татко. Но след това.... Някаква негова сътрудничка ми звъня по телефона като настоя да й дам данни на тате "за заявката". Попитах как точно да дам данни по телефон, и каква заявка преди да съм видяла каквото и да било? Отидох до "офиса" - мазе под един блок, където я чаках половин час на жегата. Когато дойде първото нещо с което ме посрещна в мазето-офис бе !!!ДОГОВОР!!! който да разпиша още преди да съм видяла каквото и да било! Поведението й бе безобразно - цялото й същество говореше "аре приключвай по-скоро, че се домъкнах тук в неделя заради теб", но  иначе услугите са "24/7". Попитах я дали има смисъл да работим заедно и при това положение и тогава омекна... В един момент пристигна и "Шефа" - Николай (видимо от ромски произход, но доста работил върху себе си), който в края на разговора ни се опита да ме убеди, че на своя глава !!!Е ЗАПЛАТИЛ!!! 120лв на патоанатомите за частична реконструкция по тялото на Тате (в следствие злополука), както се и опита да ми вземе пари !!!ЗА ПРЕСТОЯ НА ТАТЕ!!! в съответното болнично заведение (в камера в морга) - все услуги, за които на място никой не ми каза нищо (защото не струват нищо)! БЯХ ОТВРАТЕНА!!! А другото - къде остава уважението към покойника? Къде са хладилните камери за тленните останки в това мазе в което ни поканиха? За какво говорим изобщо?! Разбира се обърнах се към друга компания, изключително добра база, чисто, спокойно, с възможност да се отдаде пълно уважение към покойниците. За тях ще споделя когато изпратим Татко....

Последна редакция: вт, 24 юли 2018, 10:27 от AnMary

# 149
  • Мнения: 1 784
Не открих.... Но разбрах, че само в София има повече от 260 лицензирани такива фирми, за тези без лиценз, и "гаражните" изобщо не се знае колко са и въобще... Първата фирма на която попаднах попада първа в търсачките, "Феникс", с много прилична страница. Човека отсреща звучеше също много добре, с разбиране и професионално, но в последствие.... Първо, след като усети моето безсилие в мъката ми той умело ме "загради" като сам предложи и пое да извърши някои ангажименти, като ми даде предварителна информация за Татко. Но след това.... Някаква негова сътрудничка ми звъня по телефона като настоя да й дам данни на тате "за заявката". Попитах как точно да дам данни по телефон, и каква заявка преди да съм видяла каквото и да било? Отидох до "офиса" - мазе под един блок, където я чаках половин час на жегата. Когато дойде първото нещо с което ме посрещна в мазето-офис бе !!!ДОГОВОР!!! който да разпиша още преди да съм видяла каквото и да било! Поведението й бе безобразно - цялото й същество говореше "аре приключвай по-скоро, че се домъкнах тук в неделя заради теб", но  иначе услугите са "24/7". Попитах я дали има смисъл да работим заедно и при това положение и тогава омекна... В един момент пристигна и "Шефа" - Николай (видимо от ромски произход, но доста работил върху себе си), който в края на разговора ни се опита да ме убеди, че на своя глава !!!Е ЗАПЛАТИЛ!!! 120лв на патоанатомите за частична реконструкция по тялото на Тате (в следствие злополука), както се и опита да ми вземе пари !!!ЗА ПРЕСТОЯ НА ТАТЕ!!! в съответното болнично заведение (в камера в морга) - все услуги, за които на място никой не ми каза нищо (защото не струват нищо)! БЯХ ОТВРАТЕНА!!! А другото - къде остава уважението към покойника? Къде са хладилните камери за тленните останки в това мазе в което ни поканиха? За какво говорим изобщо?! Разбира се обърнах се към друга компания, изключително добра база, чисто, спокойно, с възможност да се отдаде пълно уважение към покойниците. За тях ще споделя когато изпратим Татко....
Моите съболезнования! Светла памет на човека. Хубаво е, че сте намерили свястна агенция!

# 150
  • Мнения: 2
Благодаря, Силви! Ще Ви държа в течение, нужно е този опит да се споделя.....

# 151
  • Мнения: 584
Съболезнования, Афалина!
Не всички Агенции имат собствени хладилни камери. В моя град има само една Траурна Агенция и те ползват хладилната камера на Болницата. Разбира се, че се заплаща на ден. Ако човека е починал в самата Болница, престоя в Камерата също се заплаща (поне при нас е така).
Може би не е необходимо , но все пак да спомена, че повече Агенции, особено в София са много добре навързани и разпределени.
При нас се наложи репатрация на тялото от чужбина и се оказа, че собственика на Агенцията, която избрахме има поне още 2—3 такива. Доволни сме от обслужването и отделеното време. Понеже имаше много неща за координиране преди това, човека доста ми помогна със съветите си и опита си.

Като цяло бих препоръчала сравняване на услугите и цените на поне две Агенции.
И разбира се, в такъв момент човек има нужда и от разбиране и подход дори и от Погребалната Агенция. ✌

# 152
  • София
  • Мнения: 53
Здравейте, искам да попитам:
Преди няколко години баща ми  и майка ми си купиха кола, и  я записаха на името на майка ми. Преди две години баща ми почина. Но тъй като тази кола е придобита по време на брака, независимо че е на името на майка ми, наследници се оказват освен майка ми и аз, и децата му от първия брак. Та въпросът ми е следния: майка ми иска да продаде колата, защото не я кара, но не може без съгласието на наследниците( които категорично отказват). Колко години трябва да минат, за да може да се осъществи продажба без съгласие на наследниците(ако изобщо може така)?

# 153
  • Мнения: X
Колко години трябва да минат, за да може да се осъществи продажба без съгласие на наследниците(ако изобщо може така)?

Мисля, че няма такава опция. Нали се водят наследници? Какви години да минат? Не разбирам въпроса, честно казано...

А те защо отказват да се продаде колата?

# 154
  • София
  • Мнения: 53
Защото става въпрос за непоносимост между двете"семейства", което е от много години. И тъй като колата стои така, в гараж, ме интересува какви са вариантите да се продаде? Наследниците нито искат да дадат съгласие за продажба, нито искат да я ползват.И се оказва, че и да е на нечие име,няма никакво значение, щом е придобита по време на брак. За първи път се сблъсквам с такъв казус, и нещо ми е мъгла.За това реших да попитам , ако наследниците не се интересуват от наследството си в продължение на някакъв период от време, има ли начин за продажба?

Последна редакция: пт, 03 авг 2018, 14:59 от vqra17

# 155
  • София
  • Мнения: 9 128
Консултирайте се с адвокат, защото колата едва ли е единствения актив, който е имал. Ако има и недвижими имоти, сигурно е същата ситуация при тях.

# 156
  • София
  • Мнения: 53
Май така ще направя, просто реших да пробвам да питам тук. Няма нищо друго на името на баща ми - приживе се погрижи за това.Обаче явно не са се замислили с майка ми за казуса "придобито по време на брак движимо имущество". Disappointed

# 157
  • Мнения: 2 441
vyra17, има начин да се продаде колата, свържете се с адвокат за целта. Процедурата ще има съответния ефект върху самозабравилите се други съсобственици.

# 158
  • София
  • Мнения: 53
Благодаря, така ще направя. Другата седмица ще говоря с адвокат.

# 159
  • Мнения: 10
Здравейте,

Близък за мен човек почина.
Може ли някой да препоръча погребална агенция в София?
Също така някой има ли представа къде държат тялото до погребението, нищо не ми обясниха...

Поздрави.

# 160
  • Мнения: 578
Здравейте, не знам дали това е правилната тема, но ми трябва образец на Пълномощно за разпореждане с наследство. Тъй като татко почина а аз ще живея за сега в чужбина, искам да оставя пълномощно на майка ми. Трябва всичко да впиша, а трябва ли и за кола и апартаменти отделно да и правя? Ще ми се просто да видя едно готово и да го напиша на лаптопа. Благодаря предварително Simple Smile

# 161
  • Мнения: 426
Така или иначе нотариуса ще ви вземе пари за заверката, добре е да се посъветвате с него, те имат стандартни. Аз имам пълномощно, когато съпругът ми замина в чужбина и в него е изброено всичко - банкови сметки, имоти, движимо имущество, партиди по сметките. Отделно ви съветвам на пълномощното да пише, че е безсрочно.

# 162
  • Мнения: 69 051
Ако ще продавате колата и апартамента, трябва да са вписани с конкретни данни -номер на двигател, рег.номер и т.н. за колата, и идентификатор, адрес и пр.за жилището.
Пълномощното само за управленски действия ли ще е?

В местни данъци и такси минете..6 месечен е срока да предекларирате ...

# 163
  • Мнения: 578
Апартаменти за сега не, но колата ще я продадем и трябва да я впиша с всички данни ли?

# 164
  • Мнения: 69 051
Да, трябва да я индивидуализираш и да впишеш, че упълномощаваш лицето да я продаде от твое име и за твоя сметка на когото прецени. Просто вземи талона й при нотариуса, той ще я опише в пълномощното.

# 165
  • Мнения: 4 145
имам въпрос, който не е точно по темата
семеен апартамент е дарен от родителите на мъжа ми и брат му, досега данъка беше на името на родителите
свекър ми почина , и сега целият данък е на свекърва ми
така ли трябва да е
не трябва ли и синовете да имат някаква част и да плащат данъци

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 10:16 от The Invisible

# 166
  • Мнения: 69 051
Трябва. Децата и преживелия съпруг са наследници, ако няма друга специфика като завещание и т.н.
6 месечен е срока наследниците да пуснат декларация по чл.14 ЗМДТ в отдел местни данъци и такси.
Може само единият наследник да подаде декларация. Но в нея се описват всички наследници-собственици с техните ид.ч. съответно и те ще получат съобщение за дължимия от тях данък за този имот.

Идете в МДТ с удостов.за наследници и попитайте какво и дали е подавано.

ПС...от поста ти не става ясно чия собственост е бил апартамента?

# 167
  • Мнения: 4 145
жилището беше собственост на родителите на мъжа ми-на двамата
преди 5 години направиха дарение на двамата сина
но данъците плащахме по ЕГН на двамата родителти
миналата година почина свекър ми
подаваха някакви декларации свекърва ми
и вече зъдлжение за данък излиза само на нейното ЕГН
в сайта на общината правя онлайн проверка по ЕГН на мъжа ми и има данък 0
намерих този текст, но не знам как да го тълкувам
След като имотът е подарен при запазено право на ползване и нотариалният акт е вписан в съда, в двумесечен срок се подава данъчна декларация, подписана от дарения собственик, и от запазилия си правото на ползване дарител. Данъчната партида се сменя на името на новия собственик, но данъчно задължен е ползвателят, който плаща данък сгради и такси смет.


сега погледнах нотариалния акт
пише че се дарява, като дарители запазват правото си да го ползват до смъртта си
но пак ми е странно защо на тяхно име са данъците

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 10:38 от The Invisible

# 168
  • Мнения: 69 051
Чл.11, ал.3 ЗМДТ - данъчно задължено е лицето с учредено вещно право на ползване. Само той плаща данък.
Това не значи че собствеността е негова - не. Просто той е задължен да плаща данъка. В случая собствениците нямат просто задължение да плащат.

Проверете все пак в МДТ дали е подадена декларация от свекървата и дали вашите ид.ч са вписани правилно.

# 169
  • Мнения: 4 145
Благодаря тета
ще проверя

# 170
  • Мнения: X
Съболезнования, Шрайър. И аз изгубих майка си на млади години и знам колко е тежко да се занимаваш с документации в такъв тежък момент. За съжаление аз от шока имам блекаут и не помня почти нищо от този период и не мога да бъда полезна. Но се надявах вие тук да ми помогнете.

Как да съобщя хуманно на баща си - възрастен и чувствителен, че брат му е починал? Знаете ли някакви похвати, защото аз освен "Чичо почина", за нищо не се сещам...

Извинявам се за оффтопика.

# 171
  • у дома...
  • Мнения: 3 087


сега погледнах нотариалния акт
пише че се дарява, като дарители запазват правото си да го ползват до смъртта си
но пак ми е странно защо на тяхно име са данъците
- Защото, съгласно ЗМДТ, плащат ползвателите на имота. В декларацията са посочени собственикът и ползвателите. Сега с препис от смъртния акт трябва да отидете в общината и да предекларирате имота, като правото на собственост изцяло ще бъде прехвърлено само на останалия жив ползвател.

# 172
  • Мнения: 69 051
Синовете май са собственици. Чрез дарение от двамата им родители още преживе . Сега май само в ползвателите има промяна...от двама остава един. Аз поне така го схванах. 😊

# 173
  • Мнения: 10
Преди два дни баба ми почина в болница. На сутринта прибрахме тялото вкъщи и я оставихме да прележи една вечер в нейната стая. Днес беше погребението. Въпросът ми е, дали е хубаво утре да направя подавка на работа за неин помен или не е хубаво, понеже не знам.

# 174
  • София
  • Мнения: 16 111
Защо да не е хубаво?
Направи го - да и е леко там.
Когато чувстваш, че трябва да раздадеш за починал - прави го.
Няма универсално определени дни кога може и не може.

# 175
  • Мнения: 1
За всички, които имат нужда от траурна агенция не ви препоръчвам да използвате "Анубис" София. Това са хора, които се интересуват само от парите, а услугата им е на изключително ниско нива

# 176
  • Мнения: 58
Здравейте
Жилище е прехвърлено от родителите ми, на мен и брат ми-има договор , нотариален акт, но стария с имената на родителите ми
Когато плащах данъците , на партида излиза само ЕГН на брат ми
Възможно ли е въпреки договора , да не е прехвърлено и на двамата и само брат ми да е собственик

# 177
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
Според мен не е попълнена правилно декларацията, този който подава декларацията трябва да впише и другия собственик. Ако не подайте корекционна декларация със нотариалния акт, удостоверение за наследници и впишете правилно частите 1/2 на брат ви и на вас

# 178
  • Мнения: 69 051
Какъв договор има? Трябва да е в нотариална форма. Вписва се в Агенцията по вписванията.

# 179
  • Мнения: 58
Според мен не е попълнена правилно декларацията, този който подава декларацията трябва да впише и другия собственик. Ако не подайте корекционна декларация със нотариалния акт, удостоверение за наследници и впишете правилно частите 1/2 на брат ви и на вас
Има договор за прехвърлянето и е заверен от нотариус
обаче нотариален акт нов нямаме
какви са стъпките-първо да отида в данъчното и да проверя дали на мое име имам вписан половин апартамент
и аке не, отивам да си извадя нотариален акт/но откъде/ и подавам декларация за промяна
да не би да нямаме нотариален ,защото договорът е дарение с право на ползване

# 180
  • Мнения: 69 051
 Пак питам - какъв е този договор - дарение, замяна, покупко -продажба. Кой е прехвърлителя?

Недвижимите имоти в РБ се прехвърлят чрез договор в нотариална форма. Изключения правят недв.имоти, собственост на общините - при тях нотар.форма не се изисква, прехвърлянето на собствеността става само с писмен договор.

Какъв всъщност е вашия документ за собственост, на който вие се позовавате?

# 181
  • Мнения: 58
Пак питам - какъв е този договор - дарение, замяна, покупко -продажба. Кой е прехвърлителя?

Недвижимите имоти в РБ се прехвърлят чрез договор в нотариална форма. Изключения правят недв.имоти, собственост на общините - при тях нотар.форма не се изисква, прехвърлянето на собствеността става само с писмен договор.

Какъв всъщност е вашия документ за собственост, на който вие се позовавате?
договорът е дарение с право на ползване, прехвърлители са родителите ми, единият от тях почина след това
да договорът е в нотариална форма
дано не е късно, сключван е още през 2010
може ли да се каже ,че договорът е документ за собственост
може би нотариалния акт е в брат ми
възможно ли е след такава сделка, да не е издаден нотариален акт, или задължително се издава

Последна редакция: пт, 16 авг 2019, 16:39 от Svetla34

# 182
  • Мнения: 69 051
Сделката се изповядва пред нотариуса..той пише и нотар.акт и го дава на приобритателя, в случая на надарените.

Хем е в нот.форма..хем нямало нот.акт....не бих могла да съветвам при това положение. Развален телефон става...

# 183
  • Мнения: 58
Да чак сега осъзнах и видях, че договорът е нотариален акт
Извинявам се
Ще подам корекция за партидите
Освен нотариалния акт, какво друго ми трябва
Удостоверение за наследници откъде се вади?

# 184
  • Мнения: 2 749
От общината по местожителство на починалия

# 185
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
защо ще вадите нов нотариален акт, не е необходимо. Стария нот акт и у-ние за наследници е достатъчно. Дори ако се наложи да го продадете това са документите за собственост, които се искат. Вече имота трябва да е деклариран както трябва за да излезе данъчната оценка на името на новите собственици. Проверете в данъчното, как разбрахте че се води само на брат ви?

# 186
  • Мнения: 465
Привет.И аз имам много въпроси.Свекър ми почина в петък.Погребението мина в събота.В понеделник беше датата за пенсия-свекърва ми отиде ,но са й дали само нейната.Във вторник е ходила до кмета -казал й,че всичките им децата трябва да се разпишат при него,че са съгласни тя да получи пенсията.Едната от дъщерите живее в Италия и заради ситуацията с вируса няма как да си дойде.Дали има друг вариант...?Къде трябва да се подадат документи за добавка  към пенсията от починалия съпруг?Има ли срок за вадене на удостоверение за наследници?

# 187
  • София
  • Мнения: 16 111
Удостоверение за наследници може да вадите когато искате и когато ви трябва. То важи 6 месеца.
За последната пенсия - дъщерята в Италия трябва да отиде в  консулския отдел към бълг. посолство и там да даде съгласие майката да получи пенсията на починалия. После да го изпрати до майка си с куриерска фирма.

# 188
  • Мнения: 465
Удостоверение за наследници може да вадите когато искате и когато ви трябва. То важи 6 месеца.
За последната пенсия - дъщерята в Италия трябва да отиде в  консулския отдел към бълг. посолство и там да даде съгласие майката да получи пенсията на починалия. После да го изпрати до майка си с куриерска фирма.

Благодаря за отговора.

# 189
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
Срокът за взимане на пенсията е тригодишен, ще изхарчат страшно много пари за тези документи, по-добре когато си идва дъщерята да я вземат

# 190
  • Мнения: 465
Срокът за взимане на пенсията е тригодишен, ще изхарчат страшно много пари за тези документи, по-добре когато си идва дъщерята да я вземат
А знаете ли къде и какви документи трябва да се подадат за добавка към пенсията на свекърва ми от пенсията на свекърва?

# 191
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
Молба образец УП1, молба за пенсия, удостоверение за наследници и банкова сметка ако ще я получава по сметка. Молбите се продават в книжарниците има ги и на сайта на НОИ, може да се разпечата от там. След като е бил пенсионер е много лесно

# 192
  • Мнения: 528
Здравейте и съболезнования на всички! Майка ми почина на 6.2.20г на какви помощи имаме право.. 4 деца сме от които 2 са от предишен брак и 2 (аз и 16 годишния ми брат) сме от последен брак на майка ми (баща ни също почина преди 7год) брат ми взема сирашка пенсия, какви документи и колко е срока за подаването на документите за да се преизчисли пенсията му? Какъв е срокът за изплащане на парите от второто пенсионно  ? Не ми се разправяше с бумащини, а сега искам само да разбера какви са сроковете заради кризисната ситуация в страната.  Благодаря предварително

# 193
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
Срокът е два месаца, за да получи пенсия от месец март, но това не значи че не може да се подадат документи и по-късно, просто ще бъде отпусната от датата на подаване на заявлението. Ако майка ви е пенсионерка е лесно, но ако не е ще трябва да съберете всички документи за да я пенсионирате, за да може да се изчисли пенсията на брат ви. От написаното ми се струва, че само той е непълнолетен. Пенсия може да се получава до 26 годишна възраст ако учиш и висше, разбира се трябва да е редовно обучение. Ако има имот също трябва да подете декларация, от името на един наследник, като трябва да опишете другите, не подава всеки самостоятелно декларация. Същото е и за пенсията описват се всички в едно заявление. Срокът е 6 месечен за имотната декларация. https://www.noi.bg/pensions/grantpensions/423-np това е сайта на НОИ, където са описани наследствените пенсии.
https://www.nssi.bg/pensions/grantpensions/4344-pravilapensii тук са описани сроковете
Съветът ми е ако ще трябва да я пенсионирате да спазите 2 месечния срок, да подадете каквито документи имате и в движение да ги добавяте, за да може да се получи пенсията от датата от която се полага. Ако след 1997 г не можете да откриете нещо ще подпишете декларация, че сте съгласни с данните от персоналния регистър и ще се получат нещата, важното е преди 01,01,1997 г да съберете документите, ако не е работила с актовете за раждане те също се зачитат за стаж спрямо майчинството, което се е полагало в момента. За втория пенсионен стълб ще трябва удостоверение за наследници и бакова сметка на всички наследници, там не са двумесечни сроковете, дори съветват да се изчака няколко месеца ако лицето до последно е било на работа да може работодателите да преведат парите на НАП и НАП да ги преведе съответно на дружеството. Не пишете дали майка ви е била работеща.

Последна редакция: вт, 17 мар 2020, 09:08 от pepa60

# 194
  • Мнения: 528
Срокът е два месаца, за да получи пенсия от месец март, но това не значи че не може да се подадат документи и по-късно, просто ще бъде отпусната от датата на подаване на заявлението. Ако майка ви е пенсионерка е лесно, но ако не е ще трябва да съберете всички документи за да я пенсионирате, за да може да се изчисли пенсията на брат ви. От написаното ми се струва, че само той е непълнолетен. Пенсия може да се получава до 26 годишна възраст ако учиш и висше, разбира се трябва да е редовно обучение. Ако има имот също трябва да подете декларация, от името на един наследник, като трябва да опишете другите, не подава всеки самостоятелно декларация. Същото е и за пенсията описват се всички в едно заявление. Срокът е 6 месечен за имотната декларация. https://www.noi.bg/pensions/grantpensions/423-np това е сайта на НОИ, където са описани наследствените пенсии.
https://www.nssi.bg/pensions/grantpensions/4344-pravilapensii тук са описани сроковете
Съветът ми е ако ще трябва да я пенсионирате да спазите 2 месечния срок, да подадете каквито документи имате и в движение да ги добавяте, за да може да се получи пенсията от датата от която се полага. Ако след 1997 г не можете да откриете нещо ще подпишете декларация, че сте съгласни с данните от персоналния регистър и ще се получат нещата, важното е преди 01,01,1997 г да съберете документите, ако не е работила с актовете за раждане те също се зачитат за стаж спрямо майчинството, което се е полагало в момента. За втория пенсионен стълб ще трябва удостоверение за наследници и бакова сметка на всички наследници, там не са двумесечни сроковете, дори съветват да се изчака няколко месеца ако лицето до последно е било на работа да може работодателите да преведат парите на НАП и НАП да ги преведе съответно на дружеството. Не пишете дали майка ви е била работеща.
да, беше работеща.. в училище работеше. За сега той взима от баща ми пенсия, та няма да бързам да тичам по институции в това време, защото съм и с бебенце на няколко месеца.  Благодаря Ви много. Желая Ви здраве!

# 195
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
https://www.noi.bg/en/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/942-doo това е линк към еднократната помощ от НОИ, обърнете внимание ако майка ви има живи родители те също са наследници, освен децата, срокът е 3 годишен да ги поискате. Съветвам ви да пишете в сайта на НОИ, да направите запитване дали няма удължаване, дали не може по пощата да изпратите документите. Ако трудовата й книжка е приключвана коректно, няма нужда от УП-та само заявлението и книжката и може да ги пуснете по пощата. Това може да го свърши и брат ви.
https://serviceseprocess.nssi.bg/service_description.aspx?ID=434 … 94bc-80bcfa98371a ето тук е описано, че може и по интернет, но трябва да имате познат с електронен подпис, това което ви посъветвах е по-лесния начин.
https://www.noi.bg/forusers/forms/121-pensionsforms
от тук изтегляте формуляр УП1, попълвате, у-ние за наследници и трудовата книжка, или трудови книжки, ако при ражданията не е работила, копия на актовете за раждане и подпис накрая на заявлението, в описа ги описвате и пускате по пощата. Пак ви казвам спазете срока, може и да не е уреден някой стаж, но после може да се допълва. Пък и от НОИ при такива случаи пишат на предприятията обаждат се и в движение се оправят нещата. Ако имате нужда от помощ мога да ви окажа, пишете ми на лични.

# 196
  • Мнения: 248
Здравейте! Майка ми почина. Беше пенсионер, но продължаваше да работи на трудов договор. Наследниците имаме ли право на еднократна помощ при смърт?

# 197
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
В кодкса на социално осигуряване е записано, че са дава на осигурено лице към момента на смъртта. Ако искате може да звъннете на национлния телефон и да попитате или да си зададете въпроса в сайта на НОИ. Срокът е три годишен.

# 198
  • София
  • Мнения: 1 330
Наследник съм на 1/4 от апартамент, на който му предстои продажба. Апартаментът е във Варна, а аз съм в София, болна, на легло.
Искам да направя пълномощно, но нотариусът ми иска нотариалния акт, за да бъде описан в него.
Обаче! Отказват да ми предоставят дори снимка.
Има ли изход от този казус?

# 199
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
извикайте нотариус в къщи и си платете, заверете пълномощно на близък той да отиде в Агенцията по вписвания и да изиска копие на нот.акт. Като сте на легло как ще го продадете? Трябва пълномощно да се завери, да се опише имота има декларации, които се заверяват така се случват нещата

# 200
  • Мнения: 69 051
Пълномощното с каква цел е ?Ако с него искате да упълномощите трето лице да ви представлява за сделката, да, в него трябва точно да се опише имота, по отношение на който извършвате упълномощаването.
Освен това, вие лично трябва да подпишете две декларации и да заверите техния подпис при нотариус - за семейно положение, и за липса на публични задължения.
Пробвайте електронно от сайта на Агенция по вписвания да извадите копие на нотариалния акт, до който ви отказват достъп. Плаща се такса, и ако е качен, ще може да го имате. Ако не е в системата, ще трябва на място да се изиска.

# 201
  • Мнения: 5 658
Здравейте, интересуваме има ли срок краен за изискване на средствата от УПФ, както и на тези от доброволен ПФ ?

# 202
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
В НОИ са 3 години, може би и тук е така. По принцип давностните срокове са 3 години, 5 години са за описване при фирмите. Не вярвам и тук да е по различно.

# 203
  • Мнения: 47
Здравейте! Имам следния въпрос. Аз съм от едно село и там кметството работи от понеделник до петък. Наш познат почина в петък вечерта. До понеделник изтича срока от 48 часа за съставяне на акт за смърт. Как ще се издаде този смъртен акт тогава? Може би със задна дата?

# 204
  • Мнения: 2 762
Не се ли вика Спешна помощ да констатират смъртта и да се свържете с Личния лекар на човека да издаде смъртния акт. Поне ние така правихме с бабата на съпруга ми преди около 5 год.

# 205
  • София
  • Мнения: 152
Не се ли вика Спешна помощ да констатират смъртта и да се свържете с Личния лекар на човека да издаде смъртния акт. Поне ние така правихме с бабата на съпруга ми преди около 5 год.
Не, лекарят, констатирал смъртта, издава документ, наречен "съобщение за смърт". Смъртният акт е вид "акт за гражданско състояние" и се издава от общинската администрация - от кметството или общината по последното (преди настъпване на смъртта) местоживеене на починалия.
Mona.simon, когато срокът за съставяне/издаване на документ от държавната или от общинската администрация изтича в неприсъствен ден (почивен ден или официален празник, който е неработен ден), за последен ден на срока се счита следващият присъствен (работен) ден, до края на работното време на съответния държавен или общински орган (в случая - кметството). Това е по закон.

Последна редакция: сб, 18 дек 2021, 22:06 от Reine Margot

# 206
  • Мнения: 47
Значи няма да бъде проблем нито за родните му, нито за кметството това, че ще се издаде в понеделник след изтеклите 48 часа. Благодаря Ви за информацията!!!
Не се ли вика Спешна помощ да констатират смъртта и да се свържете с Личния лекар на човека да издаде смъртния акт. Поне ние така правихме с бабата на съпруга ми преди около 5 год.
Не, лекарят, констатирал смъртта, издава документ, наречен "съобщение за смърт". Смъртният акт е вид "акт за гражданско състояние" и се издава от общинската администрация - от кметството или общината по последното (преди настъпване на смъртта) местоживеене на починалия.
Mona.simon, когато срокът за съставяне/издаване на документ от държавната или от общинската администрация изтича в неприсъствен ден (почивен ден или официален празник, който е неработен ден), за последен ден на срока се счита следващият присъствен (работен) ден, до края на работното време на съответния държавен или общински орган (в случая - кметството). Това е по закон.

# 207
  • София
  • Мнения: 152
Ами да, защото забавянето (извън 48-часовия срок), не е по "вина" на роднините, а просто кметството не работи в събота и неделя. Човек не избира кога да умре - в случая това е станало в петък вечерта.
Това е смисълът на законовите разпоредби относно броенето на сроковете. Тази, специално, е създадена, за да уреди (внесе яснота) точно в такива случаи.

# 208
  • Мнения: 240
Да повдигна малко темата... Миналия месец почина роднина, в друг град. До момента успяхме да:

- подадем декларации по чл. 14 за прехвърляне на имотите
- закрием банковите сметки
- прекратим договори към моб. оператори

Въпросът ми е, какво друго остава да се направи? Тъй като пътуването е доста и не става да се връщаме непрекъснато за някой забравен документ, е нужно да знаем и да се подготвим предварително, и като се отиде веднъж да се свърши възможно най-много работа. Засега за това сме се сетили, изпускаме ли нещо?

# 209
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
първо не сте писали на каква възраст е, дали има взаимоотношения с пенсионни фондове, дали има автомобил. Така както сте го написали сте свършили всичко.

# 210
  • Мнения: 472
Да повдигна малко темата... Миналия месец почина роднина, в друг град. До момента успяхме да:

- подадем декларации по чл. 14 за прехвърляне на имотите
- закрием банковите сметки
- прекратим договори към моб. оператори

Въпросът ми е, какво друго остава да се направи? Тъй като пътуването е доста и не става да се връщаме непрекъснато за някой забравен документ, е нужно да знаем и да се подготвим предварително, и като се отиде веднъж да се свърши възможно най-много работа. Засега за това сме се сетили, изпускаме ли нещо?

Да се сменят партидите, ако са на негово име, за вода, ток и тец /ако има/ на името на наследника.

# 211
  • София
  • Мнения: 310
Здравейте!
Бих искала да попитам, след смъртта на ползвател (в случая вуйчо ми) с учредено право на ползване на даден имот, има ли срок, в който мога да поискам от жена му (вуйна ми) да си изнесе вещите от апартамента, тъй като сега собственици сме аз и брат ми. Апартаментът ни е дарен от нашите баба и дядо.
Предварително благодаря!

# 212
  • Мнения: 69 051
Вещното право на ползване се прекратява със смъртта на личето, в чиято полза то е учредено. Тоест...след смъртта значи няма вече вещно право което да обременява имота.

# 213
  • София
  • Мнения: 310
Да това е ясно.
Лицето, което беше ползвател почина, но съпругата му има вещи в имота който вече е наша собственост. Искам да знам дали по закон има някакъв срок да освободи жилището?

# 214
  • ВАРНА
  • Мнения: 213
Да това е ясно.
Лицето, което беше ползвател почина, но съпругата му има вещи в имота който вече е наша собственост. Искам да знам дали по закон има някакъв срок да освободи жилището?
Ако продавате имот веднага се влиза във владение, ако не е уговорено друго в нотариален акт. Отговориха ви ведна след като е починало лицето правата се губят.

# 215
  • Мнения: 69 051
Няправете си справка в АВ по партидата на имота. Би трябволо да е отразено че вещното право го няма вече. Мисля че служебно се отразява там промяната, но да не ви подведа, не съм сигурна...

Общи условия

Активация на акаунт