Шеста тема на чакащите

  • 507 396
  • 5 037
  •   1
Отговори
# 5 025
  • Мнения: 12 150
От чужденци се осиновяват, когато у нас са отказани три пъти или няма чакащи, посочили такъв профил. 37 деца в регистъра на София и над 300 чакащи. И няма деца с посочения профил, който е и най-масовият вече. Дали се харесва на чакащите или не, но децата за осиновяване са на половината на чакащите, а като изключим тези над 7 години, болните, от групи братя и сестри (може да са 3-4-5 деца в групата) остават сигурно не повече от 1/4.

# 5 026
  • Варна
  • Мнения: 3 063
Мама Ру, така би трябвало да е на практика, но аз вече не вярвам в това без да съм привърженик на теория на конспирациятата. В нашата държава всичко е възможно. Плюс това, което казваш, че децата са наистина не много - със сигурност това е така.

# 5 027
  • Мнения: 12 150
Всички сме минали през чакането. За някои по-дълго, за други - по кратко. И аз познавам приемни родители. И аз съм чувала за деца, които са здрави, на малка възраст, от бебета дори в приемно семейство, светла кожа и пак биват отказвани под различен предлог от кандидат осиновителите - понякога основателно, повечето пъти не.

# 5 028
  • Мнения: 306
Чувала съм безумни причини за отказ на дете. Понякога кандидат-осиновителите дори не го виждат. Но са рядкост.

Факт е, че и често децата се подмятат доста преди да им оправят документите за осиновяване. Нашето момиченце е отглеждано ДВЕ години в приемна грижа преди да я пуснат за осиновяване, ние сме първите, на които я предлагат. Две години, в които това прекрасно създание е можело да има семейство... Ама социалните твърдят, че са "работили" с биологичните родители. Няколко пъти ги питах в какво се е изразявала работата им, след като самите те казаха, че е било ясно, че шанс за реинтеграция е нямало. Отговор така и не получих.
И аз не предпочитам конспиративните теории ама вече се нагледах на такива безумици, че не отричам нищо.

# 5 029
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Ние сме направили 3 отказа, например.

# 5 030
  • Мнения: 2 812
2 от 3 деца при нашето приемно семейство ги осиновиха в чужбина. Изкарваха ги с проблеми в краката. Водиха ги по доктори, нищо не излезе, но по документи са с проблеми.

# 5 031
  • Варна
  • Мнения: 3 063
Да, ето, лъсват нещата. А доколкото аз разбрах и от обяснениятя на това момиче, чужбинските осиновителите или тяхната държава плащат на нашата някаква сума/такса, данък - не мога да кажа точно /. П@нди, знаеIs ли нещо по въпроса? Да не излезе по - изгодно за нашата държавица да праща деца в чужбина, отколкото да си върши работата тук. И, да, не стига, че има малко деца, ами!
Та затова, по мое мнение не бъдете лековерни! Ровете, питайте, притеснявайте ги тези държавни служби, чиновници. Може би е време и за едно разбутване и разследване по въпроса.

# 5 032
  • Мнения: 12 150
Аз пък познавам приемни родители, децата бяха осиновени в чужбина, но на практика нито едно не бе осиновяемо тук, защото действително бяха с увреждания, генетични заболявания или тежки инфекции водещи до инвалидизация... Като произход - всякакъв - и български, и турски, и ромски е имало.
Едното ми дете беше в международния списък, не са се надявали у нас да намерят осиновител. Ами факт, не е без нищо, каквото пишеше в документите всичко се потвърди.

# 5 033
  • Мнения: 2 812
Факт е, че приемната грижа си има своите цели. Освен да се дава семейство за детето, много семейства така се препитават. Тези деца за които писах не са предлагани на български семейства.
@Ивка, така са обучени чиновниците да мълчат. Дори когато подадеш молба, че ще осиновиш детето се крият нещата. На нас не ни дадоха спомени, които ПМ беше приготвила за детето ни. Иззеха ги от нея, не ни ги дадоха на нас. Да ги беше дала директно на нас, по-добре щеше да е.

# 5 034
  • Мнения: 12 150
Факт е, че не всички приемни семейства са читави, но никой почти не го прави от гол алтруизъм. Това си е тежка работа 24/7 и си заслужава заплащане като всяка друга. И подозирам, че на държавата й излиза по-евтино приемната грижа отколкото поддръжката на домовете за деца. За самите деца е плюс грижата в семейство и постоянни обгрижвани възрастни отколкото институция, пък била тя и ЦНСТ.
Ивка, при осиновявания в чужбина има държавни такси + таксите, които удържат посредническите агенции. В тези такси влизат преводачески услуги, вероятно хотел, път... Международните осиновявания се движат от Министерство на правосъдието, не от социалните. И докато списъците бяха публично достъпни, повярвайте, децата там бяха в състояние, в което никой тук не би си помислил да ги осинови.
Някои осиновителски съвети все пак предлагат и неосиновяеми деца с цел да съберат трите отказа по закон. Но тогава пък кандидат осиновителите се жалват, че ги разкарват ш им предлагат деца, които не отговарят на профила, който са дали. Много споделят как се измъчват от това и е нормално.

# 5 035
  • София
  • Мнения: 623
Приемните родители са на граждански,не на трудов договор.Това означава,че в периода,в който нямат настанени деца за отглеждане,не получават и пари.
И безспорно са по-добрата алтернатива от институция.

Последна редакция: нд, 28 апр 2024, 23:13 от Сarolina

# 5 036
  • Мнения: 2 812
Няма спор, че работата е тежка 24/7. Но някои деца се държат много в ПС. Имало срокове ... Докато кандидатите чакат текат срокове.

# 5 037
  • Мнения: 12 150
Е, то това вече е работа на социалните да спазят сроковете, в които да подготвят документите на детето за вписване в регистъра за пълно осиновяване или да го реинтегрират.
ПС поемат и спешните извеждания и настанявания.

Общи условия

Активация на акаунт