Archive for the ‘разни’ Category

h1

Меню, зима 2008/2009

декември 28, 2008

winter-turlu-guvetch

В новия брой на списание Меню могат да се намерят следните безкрайно интересни, вкусни и полезни статии и рецепти:

Зимна кухня: Цвекло – Пурпур под земята (Магдалина), Свинското – Месо без задръжки (Магдалина), Лещата – Дребна и древна

Зимна класика: Естетика на пастета

Подправка за зимата Карамфилът: Ароматната топлина от Индонезия (Крис)

10 идеи: Коренни промени (или другото лице на моркова)

В близък план: Оцет – Богатство от тъмния шкаф

Неустоимо: Щоленът – Коледният цар (Крис)

Световно меню: Германия – Вкусна приказка

И рецепти за: печено лимоново пиле, немска супа с праз, кайма и сирене, мус от гъши дроб с ябълков чипс, агнешко месо с праз, печена коледна пуйка, баварска супа от хляб, печен свински джолан с бира и гарнитура от кнедли и кисело зеле, пастет от пушена риба, царевични палачинки с пушена сьомга и червен хайвер, предястие от сьомга и скариди, студена крем супа от червено цвекло, салата от червено цвекло и сирене с чесново-портокалов сос, вегетарианска терина, леща с броколи и синьо сирене, трицветен пастет от сирене, къри с картофи и яйца, златни фурми със синьо сирене, бадеми и портокал, родопска картофена чорба със сирене, салата от авокадо и грейпфрут, вегетариански картофени нудли от Висбаден, щолен, сладки с шамфъстък и глазура, пухкави ябълкови палачинки, сладкиш с медени кори и много други.

h1

Рогалах

декември 21, 2008

rogalach

Ето и още една рецепта – принос към нашата коледна поредица. Е, рогалах не се вписват точно в графата „коледни“, защото имат еврейски произход и няма как да ги изкараме традиционно-коледни, каквото и да си измисляме. Но пък за щастие живеем във времена, в които хранителните обичаи се променят много динамично и различните култури взаимстват една от друга с все по-голяма лекота. Макар и по-скоро всекидневна глезотия в Израел днес, отколкото празнични сладки, рогалах са идеални и за Ханука (на 22 декември тази година). И въпреки не-християнския си произход, чудесно се вписват в коледния списък с лакомства.

Рогалах са безумно вкусни малки кифлички с ашкеназки произход, които се приготвят от среднотвърдо тесто с пълнеж от сладко, канела, сушени плодове, орехи и шоколадови парченца. Това, което ги прави още по-страхотни е, че в тестото участва и крема сирене – то придава много приятна мекота на текстурата и вкуса. Крайният резултат е божествен, а и наистина, гледайки списъка с продуктите – какво да не му хареса на човек?

Продукти за тестото:

150 гр. крема сирене
220 гр. масло
3 жълтъка
1/2 ч.ч. захар
2.5 ч.ч. брашно
щипка сол
ванилия (1 пакетче или 2-3 капки есенция)

Продукти за плънката:

1 ч.ч. смлени орехи
2 с.л захар
1 ч.л. канела
щипка сол

1 ч.ч. кайсиево или малиново сладко, загрято и прецедено (ние използвахме малиново и рачел)
около 150 гр. шоколадови парченца
дребни парченца сухи плодове (ние използвахме боровинки и сушени вишни)

Важно е маслото и крема сиренето да са добре размекнати на стайна температура, за да се смесят добре. Разбъркваме маслото с миксер, докато стане пухкаво, и добавяме сиренето. След това добавяме трите жълтъка, последвани от захарта, брашното, солта и ванилията. Получава се меко и леко лепкаво тесто. Овалваме тестото в малко брашно за по-лесно боравене, и го разделяме на 3 топки, които оставяме да престоят няколко часа (или за 1 нощ) в хладилника, увити във фолио. Необходимо е тестото да се охлади и да стегне, за да може изобщо да се разточи.

Поръсваме масата с малко брашно и разточваме топките тесто една по една до около 3мм дебелина. Трябва да се действа бързо, защото ако тестото се размекне, става доста трудно за боравене с него.

spread4

След това намазваме тънко диска тесто със сладкото – не е нужно да е много, тъй като то играе ролята на лепило за останалата плънка. Именно затова е добре и да се прецеди сладкото, за да няма парчета плодове. Поръсваме с ореховата смес и добавяме парченцата шоколад (защо в София е толкова трудно да се намерят chocolate chips? Явно се намират само в специализирани магазини – твърде странно) и сухи плодове.

rogalach-cut

Нарязваме на 16 парченца с помощтта на нож за пица (или обикновен нож) и ги навиваме във формата на кроасан.

rogalach-raw

Поставяме ги върху хартия за печене, намазваме всяка кифличка с разбито яйце за блясък, и поръсваме със захар (може да използвате обикновена бяла захар или декоративна на по-едри кристали). Печем около 10-15 минути в добре загрята фурна (на 180-200 градуса).

rogalach3

Слава богу, тези сладки нямат нужда да престояват нито миг. Не биха и успяли.

h1

Портокалови корички с шоколад

ноември 8, 2008

candied-orange-peels

Предполагам, че поради изкривените външнотърговски аспекти на плановата икономика от времето на детството ни, много от нас все още свързват миризмата на зима и Коледа с тази на портокалите, когато „пускаха“ в показните „Плод и зеленчук“ хиляда тона кисели кубински портокали и всички се редяха на опашка като луди, за да се доберат до заветните 1-2 килца. Интересно е как ние свързваме със зимата плод, който за другите е символ на лятото, събрал в себе си слънце, топлина и свежест.

Естествено, ароматът на портокалите се използваше до последно, далеч след като децата се бяхме омазали със сочните резенчета до ушите. Баба ми събираше обелките, режеше ги с ножица и ги нанизваше на конец, след което ги сушеше на радиатора и така цялата къща ухаеше фино на портокал още дълго време. След това, около Коледа, майка ми и баба ми варяха изсушените корички и ги кандираха в захарен сироп, за да ги сложат по-късно в празничните сладкиши.

korichki1

Всъщност, кандираните портокалови корички са адски вкусни сами по себе и са едно чудесно коледно лакомство, което можете да приготвите лесно вкъщи. Ето как.


Продукти:

Корите на 2-3 портокала
2 ч.ч. вода
2 ч.ч. захар
100 гр. разтопен тъмен шоколад

Портокалите измиваме добре с четка, за да премахнем колкото се може повече от химията, с която са напръскани за по-дълга трайност. След това ги обелваме и нарязваме корите на клечки с ширина около 0.5 см. За да пуснат аромата си, а и за да не нагарчат после, ги заливаме със студена вода и бланшираме три пъти. След третото бланширане трябва вече да са отпуснали формата си и да не са на сърпове, както и, разбира се, да не горчат.

След това ги отцеждаме и подсушаваме. В дълбок тиган или тенджера приготвяме захарния сироп, като разтопяваме захарта в двете чаши вода. Когато започне леко да бълбука, прибавяме коричките, разбъркваме добре, и оставяме да къкрят на тих огън около 75 минути.

Готови са, когато изглеждат леко прозрачни. Тогава ги изваждаме от сиропа с решетъчна лъжица и ги подреждаме една по една на хартия, без да се залепват. Това занимание не е трудно, но изисква здрави нерви и търпение. Оставяме ги да се изсушат 3-4 часа, докато почти спрат да лепнат.

sushene

Когато са достатъчно сухи, можете просто да ги оваляте в бяла захар или пък да ги покриете с разтопения на водна баня тъмен шоколад. Комбинацията между портокал и тъмен шоколад е невероятна и съвсем обективно мога да кажа, че тези корички определено бият портокаловия Линдт.

Тук е мястото да споменем, че това е едва първата от поредицата рецепти за коледни сладки и други лакомства, които сме ви подготвили тази година.

h1

Храната в Израел е чудесна, времето също – Част 2

октомври 21, 2008

Продължавам с темата от вчера – храната в Израел.

Преди да започна темата, една приятелка реши да ме свали на земята и ми каза „Ти пиши за израелската кухня, но недей да я идеализираш.“ Вярно е, доста въглехидрати похапват и повечето израелци имат хумусни шкембенца, ама какво от това? Продължаваме смело напред с нещо съвсем декадентско. :)

Арабска сладкарница в Яфо, където чичото беше страшно приветлив и ни се зарадва много. В тези тави имаше сигурно милиарди калории, но не ни пукаше никак.

Закуска за шампиони 2 – кафе с кардамон, кнафе – кадаиф с шафран и козе сирене (!!!), както и задължителна чаша вода. Кнафето е нещо, което не подлежи на подходящо описание. Поне аз не бих могла. Звучи леко странно, но трябва да се опита. Много вкусно. Това до него е вид чудесна баклава с по-дебело тесто – хич не ми се иска да я пренебрегвам, но в случая кнафето обра овациите.

Бутилка от местната гордост – бира Голдстар – снимана на тротоара. Нехарактерно за горещия климат, любимата местна бира е тъмен лагер. Опитахме я по-късно вечерта, не беше никак лоша.

Вече сме в Йерусалим. Пресен сок от нар е идеалното нещо против горещината, която цари там, въпреки че е вече октомври.

Западната част на Йерусалим е обитавана предимно от мюсюлмани и има някак по-земен вид, на фона на цялата наситеност от религия и история. По улиците има сергии, на които се продават всевъзможни неща. Например, туршии с невероятни цветове.

И тук си имат хубави пекарни…

…пред които продават парещи питки, които миришат божествено.

Влязохме вътре, за да си купим нещо за подкрепа след цял ден обикаляне. Подариха ни шепа сладки от грис с пълнеж от фурми. Забравих името. Трябваше да излезнем от квартала, за да ги изядем, тъй като беше Рамадан.

Къде, къдеее има рецепта за тези сладки?

След още час-два разходки из уличките на Йерусалим, успяхме да седнем в едно кафене, на две стъпки от границата с Йордан, и да обърнем внимание на купените от пекарната питки с кайма и подправки. Бяха съвсем семпли, но особено вкусни. Поредното доказателство, че едно ястие не е нужно да е завъртяно, за да ти завърти главата.

И за завършек – шуарма. Автентичният братовчед на добре познатия ни дюнер, който доста се е поизменил докато стигне до нас. В питката има съвсем малко хумус и предимно месо. Туршиите са безплатни и по избор (и много вкусни, аз да си кажа). Тежичка е, но е идеалната храна за сутринта, в която ви очаква 3 часов чек-ин на летището, а предишната вечер сте вилняли из местните барове без много-много да му мислите.

Да си призная, пропуснах да снимам още доста неща – предимно средиземноморската страна на израелската кухня, която все ми се падаше вечер, а тогава снимките са трудни. Оставям я за другия път – дано да е скоро!

h1

Храната в Израел е чудесна, времето също – Част 1

октомври 20, 2008

Едно време, картичките, дето хората пращаха от морето, бяха все в този формат – „Храната е хубава, времето също, (попълнете с ведри, слънчасали брътвежи)“.

Наскоро ми се случи съвсем изненадващо да пътувам до Израел за няколко дни. Преливам от впечатления от целия тридневен престой, но ми се ще да обърна по-конкретно внимание на храната. Имам една приятелка, според която Барселона е „най-вкусния град“. Е, не знам дали Израел е най-вкусната страна, но със сигурност е МНОГО вкусна. И няма начин – разнообразието от националности, заселили се там последните сто години – араби, французи, руснаци, поляци, какви ли още не – допринасят за една супер пъстра и наситена с вкусове кухня. Следват може би твърде много снимки, но не успях да прежаля и да не пусна всяка една от тях.

В Израел хората обичат да закусват. Във всички кафенета се предлага солидна (не можах да се справя, признавам) закуска, и то през целия ден. Можеш да закусваш, когато ти падне. Ще ми се и в София да имаше места, където да се предлага истинска закуска, макар и само сутрин. Турското кафе беше жестоко. Снимката е правена в кафенето до хотела, Дизи. То всъщност е пералня/DVD shop/кафене. Очевидно нямат проблеми със смесването на концепции.

Будките за прясно изцеден сок са навсякъде из Тел Авив. В случая не се вижда, но до този чичо имаше още една сергия и двамата продавачи се надвикваха да ни привлекат на тяхната сергия. С приятелката, която бях, решихме да се разделим всяка на по една от сергиите, за да има мир. Или да спрат да викат, поне. :) На снимката е обикновен портокалов сок, но този, който ме впечатли лично беше от пъпеш с лимон. Нямам снимка, защото бях прекалено заета със сока. :)

Разходка из Шукка Кармел – един от големите пазари в Тел Авив, където ти се замайва главата от гледки и аромати. В случая, сергия с всевъзможни чайове…

И подправки…

Наситени със слънце смокини и отегчени чичовци зад тях.

Маслини, маслини, маслини!

Гевреци със сусам? Май да. Много вкусно ме гледаха от сергията…

Обяд в най-обикновена закусвалня в Яфо, познат като арабския квартал на Тел Авив. До нас обядваха майстори от съседни обекти. Храната бе съвсем простичка, истинска и адски вкусна. Хумус, фалафел, пържени картофи, израелска (нарязана на много ситно) салата, кисели краставички, пита, и нещо особено вкусно, но зверски люто, което си съседстваше с глава лук. Закусвалнята е притежавана от ортодоксални евреи с типичните къдри до бузите – крайно нехарактерно за квартала. Разказваха си с майсторите някакви притчи на съседната маса, досрамя ме да ги снимам. А би станала страхотна снимка.

Фалафелът беше невероятен.

Дотук успяхме, въпреки доброто желание. Хем бяхме две и много гладни.

Втората част от поста очаквайте утре. Иначе ще излезе, че сме изяли всичко това, а и това в следващия пост, за един ден. :)

h1

Списание Меню, есен 2008

октомври 6, 2008

В новия, есенен брой на списание Меню:

Есен в кухнята, акцент на броя: Чушката – Зеленчуковият рог на изобилието и Пъргав вкус – заешко (Магдалина), Твърдоглавият зеленчук – ЗЕЛЕ (Крис);

Вещи в занаята – Хирургическа намеса или как да обезкостим заек;

Есенна класика – Глинените съдове – Огън и земя – тяхната история и практически съвети за използването им;

Подправка за есента – Кориандър – Подправката на раздора (Крис);

В близък план – Ориз – Белият спътник от древността;

10 идеи – Майонеза за всеки;

Порция здраве – Избери си цвят, или как храните с определен цвят влияят върху здравето, на какви да наблягаме и какви да избягваме;

Неустоимо – Сладката експлозия – кое е родното място на марципана, каква е връзката му с аптеките и какви са версиите за произхода на името му;

Световно меню – Индийският океан от вкусове – обширен разказ за индийската кухня и рецепти.

Както и много рецепти за всеки вкус, сред които: Заешко руло с гарнитура от моркови и лукчета, Пълнен заек с кестени, Панирани заешки бутчета с крем от целина и сос беарнез, Пилешки гърди с козе сирене, круши и ментов сос, Свински пържоли с ябълки и уиски, Телешко филе с червен сос и карамелизиран лук, Корма с агнешко, Пиле тика масала, Пилаф с кашу и чипс от моркови, Брускети с хомос, Празнична кокосово-лимонена торта, Блини с млечен карамел и круши, Пудинг с круши и карамел, Десерт „Червен етюд”, Франкфуртски венец, Бадемови кубчета, Карамелизирана тиква с хрупкава коричка, Леко руло с круши и червени боровинки, Карамел и амарето с шоколадов сос, Гулаб джамун.

h1

Списание Меню – лято

юни 19, 2008

Излезе летния брой на списание Меню – любимата ни кулинарна библия. В нея можете да намерите страхотни летни рецепти за морски продукти, сладкиши, коктейли, студени супи и други вкусни неща.

Основните теми на този брой са:

Лятна кухня – Оранжево лято, много смешна статия на Крис за кайсиите. Защо е смешна ще разберете :)

Лятна кухня – Доматена фиеста, както заглавието подсказва, думата е за доматите. От Магдалина.

Подправка за лятото – Босилекът – Царят на подправките. И тук е ясно, статията пак е на Магдалина.

Практична екзотика – Букет в супата. Това е нещо много интересно, за употребата на цветята в кулинарията. Изследванията са проведени и описани от Крис.

Море в кутия – мидите. Точно сега им идва сезона.

Вещи в занаята – Хигиена на морския вкус. Много полезна статия за обработката на различните видове миди. Не всеки от нас е брал миди и ги е пекъл на тенекия, така че текста идва точно навреме.

10 идеи – 10 млечни чудеса.

Сезонна класика – С купа срещу жегата. За студените супи. Мммм.

В близък план – Глобалният сос.

Порция здраве – Здравословни традиции от три континента. Важно.

Вещи в занаята – 1-2 супени лъжици Индия или как се приготвя чатни.

Световно меню – Изобилие по гръцки. Интересен материал за гръцката кухня.

Звездно меню – За провокациите, традициите и познаваемата кухня.

В списанието има и интервю с Йоана, наш колега – кулинарен блогър. Много е хубаво, когато културата на хранене и любовта към готвенето все по-често се появяват в нашенската блогосфера.

h1

Списание „Меню“, пролет 2008

март 26, 2008

sakura-4.jpg

Току-що по вестникопродавниците топъл-топъл се появи новият брой на списание „Меню“, посветен на настъпващата пролет и всички вкусни продукти и
рецепти, които можем да опитаме този сезон.

Някои от темите:

Световно меню – Йероглифи на вкуса – японска кухня (статия на Крис, която има продължителен и дълбок опит с японската култура)

Сезонна класика – Salatа Immortale, или безсмъртната салата (за любимите на всички ни салати)

Пролет в кухнята – Спанак без граници, Сеитба за здраве (за кълновете) и Агнешки деликатеси (за агнето и още нещо, сътворено от Магдалина)

Подправка за пролетта – Розата на морето (за розмарина, пак от Магдалина)

В близък план – Насъщното брашно

10 идеи за Крем-сирене

Порция здраве – Аюрведическа кухня

Закуска за шампиони – Вселената на палачинките

Вещи в занаята – Оригинални котлети

Вещи в занаята – Орхидеи срещу химията (за ванилията)

Неустоимо – Вечните ягодови полета (страхотни сладкиши с ягоди, мммм).

Както и много страхотни рецепти – за Великден, от японската кухня (така модерните напоследък суши, темпура, гьоза) и други, които са напълно изпълними в домашни условия.

Вкусно.

П.С. Сакурите са снимани в Киото от Крис.

h1

„Стандарт“ незаконно публикува наша снимка

февруари 5, 2008

В броя си от 1ви февруари 2008г. вестник „Стандарт“ публикува снимка от този блог към статия, озаглавена „Босилекът ухае на сладост, розмаринът ухае на бор“. Не е посочен източникът на снимката, нито някой се е свързал с нас за евентуални условия по публикуването на авторската фотография на Крис, въпреки че блогът ни е под лиценз на Creative Commons (BY/NC/SA), с който са защитени всички произведения тук – текст и фотографии, и който не позволява разпространяването им с комерсиална цел.

Снимката е от статията ни „Салата от паста с маслини“ от 27 юни 2007г., а на копието от страницата на така наречения вестник (за съжаление в момента само черно-бяло), долу в дясно можете да видите същата снимка:
standart-snimka_small.jpg Можете да я видите в пълен размер тук.

След като разгледахме възможностите и преценихме, че подобна постъпка е най-малкото некоректна, а при желание бихме могли да я квалифицираме и с по-силни епитети, решихме да изпратим писмо до главния редактор на вестника, което се оказа мисия почти невъзможна, тъй като единствеия е-мейл адрес, оставен за контакт е office@standartnews.com.

Можете да се запознаете с текста на писмото:

From: Kristina Nikolova
Date: 2008/2/4
Subject: Незаконно публикувана фотография
To: office@standartnews.com
Cc: Magdalina Guenova

Уважаеми господа,

С изненада ние – Кристина Николова и Магдалина Генова – открихме в броя на в-к Стандарт от 1 февруари, 2008 г. публикувана снимка от нашия блог (https://nojivilichka.wordpress.com/). Конкретната снимка бе публикувана в същия сайт на юни 27, 2007 в публикация, озаглавена „Салата от паста с маслини“.

Не ни е известно да сме предостъпвали правата над снимката за комерсиални цели. Лицензът на Creative Commons (BY/NC/CA), под който са защитени всички произведения в този блог – текст или фотографии, не позволява разпространяването им с комерсиална цел. В случай, че желаете да препечатвате наши произведения във вашия вестник, е редно най-напред да се свържете с нас за разрешение и установяване на условията от наша страна.

Въз основа на горните аргументи бихме искали да получим възнаграждение за незаконно публикуваната от вас фотография под формата на хонорар в размер на обичайния. В противен случай не бихме се поколебали да прибегнем до съдебно разрешение на въпроса.

Благодаря за вниманието,

Кристина Николова и Магдалина Генова

От горното вероятно ви става ясно, че няма да се поколебаем да прибегнем до по-крути мерки, тъй като не желаем да толерираме повече поведението на българските печатни медии, които често са в ролята на най-откровени пладнешки крадци.

А тук и тук можете да се запознаете с приключенията на Еленко, който се озова в същата ситуация, с любезното съдействие на вестник „24 часа“.

Ще ви държим информирани.

h1

За списание „Меню“

януари 7, 2008

В новия, зимен брой на списание „Меню“ можете да намерите статии от наша милост – Крис и Магдалина.

За който има интерес – „Дулсе вместо Дулсинея“, за дулсе де лече и „Тайфуни с нежни имена“, за екзотичните гъби като шиитаке и прочие, на Крис и „Птица на ход“, за историята и още нещо на пуйката и „Сам са(р)ма“, за сармите, на Магдалина.

И за много години на патерица!