Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рикардо Мути и Виенската филхармония – за пети път заедно в Празничния новогодишен концерт от „Музикферайн“!

1 януари, 12.15 часа – директно от Златната зала на „Музикферайн“ – Виена

БНР Новини
Снимка: riccardomuti.com

Едва ли някой може да си представи първи януари без музиката на фамилия Щраус и отрупаната с цветя Златна зала на „Музикферайн“ във Виена! Празничният новогодишен концерт на Виенската филхармония, започнал през 1939 година като опит за повдигане на патриотичния дух на австрийците, днес е една от най-хубавите традиции в световен мащаб, която обединява над 50 милиона телевизионни зрители и поне още толкова радиослушатели. Програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио също е част от този грандиозен проект – от 1987 година насам, вече повече от три десетилетия, директно в ефир ви приобщаваме към празничното събитие, което орисва с музика предстоящата година и зарежда слушателите с добро настроение и оптимизъм. През изминалите години по време на Новогодишния концерт, начело на Виенската филхармония са заставали много видни диригенти. Всеки един от тях е бил щателно подбиран от музикантите в оркестъра, както повелява традицията на състава. Но въпреки безспорните качества на всички, все пак има имена, които се открояват особено ярко и присъстват повече от веднъж в празничните програми. Сред тях е и маестро Рикардо Мути, за когото това е пето участие в Първоянуарския концерт. По-запалените меломани със сигурност си спомнят предишните концерти под негово диригентство – те бяха през 1993, 1997, 2000 и 2004, което автоматично го поставя на второ място (заедно със Зубин Мета) сред музикантите с най-много опит в дирижирането на Новогодишните концерти. Палмата на първенството принадлежи на легендарния Лорин Маазел, който е заставал пред Виенската филхармония на Първи януари цели 10 пъти: 1980-1986, 1994, 1996, 1999 и 2005 година.
Отношенията между Рикардо Мути и Виенската филхармония не са просто „творческо сътрудничество“. Започнали през далечната 1971 на фестивала в Залцбург, те продължават вече 47 години и имат „архив“ от над 500 концерта! Няма да бъде пресилено, ако наречем маестро Мути „един от любимците на Виенската филхармония“. Под неговата палка оркестърът винаги има специфичен звук и въздейства магнетично на публиката, а за топлите чувства на музикантите от състава към диригента свидетелства и фактът, че през 2011-а, по повод 70-я рожден ден на Виенската филхармония, Рикардо Мути бе обявен за неин почетен член.
Тази година под негово диригентство ще имаме удоволствието да слушаме творби от Франц фон Супе, Алфонс Цибулка и, разбира се – фамилията ЩРАУС! Повечето от тях са добре познати и любими на публиката, но по традиция има и пиеси, които ще звучат за първи път в Новогодишната програма. Кои са те, ще научите, ако бъдете част от нашата празнична аудитория! Не пропускайте – започваме точно в 12.15 по програма „Христо Ботев“!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Концертгебау оркестър

Кантатно-ораториална вечер с духовна музика

В навечерието на Възкресение Христово ви предлагаме вечер с кантатно-ораториална музика от Специалния ден на Еврорадио, посветен на Страстната седмица и Възкресение Христово: Концерт от Амстердам с участието на солисти, Смесения хор на Нидерландското радио и Кралския Концертгебау оркестър с диригент Тревър Пинък. В програмата звучи "Йоханес..

публикувано на 04.05.24 в 07:05

Кубинският перкусионист Роландо Пеласио в България

По покана на фондация "Вирул" и българския перкусионист Георги Попов в София пристигна Роландо Пеласио, един от най-талантливите кубински перкусионисти на своето поколение. Кубинският музикант, свирил с легендарни групи като Buena Vista Social Club, Afro-Cuban Allstars и Conjunto Chapotin, ще бъде водещ на тридневен уъркшоп по афро-кубински перкусии в..

публикувано на 02.05.24 в 08:55

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50