Големите очаквания към Ел Класико се оправдаха донякъде. На „Ноу Камп” имаше истински рецитал, но само от страна на Барселона. Каталунците се подиграха със Специалния и Реал Мадрид, а за слабата игра на „белия балет” няма никакво обяснение. Всички преди мача очакваха поредното надлъгване между Хосеп Гуардиола и Жозе Моуриньо, но такова нямаше, защото футболистите на Барселона просто не дадоха топката на тези от Реал. В средата на второто полувреме Кристиано Роналдо спокойно можеше да поиска от съдията да бъде пусната допълнителна топка в игра, за да може и той да попадне в кадър, както и по-голяма част от неговите съотборници.

Преди мача много хора си задаваха въпроса дали Гуардиола ще успее да победи Моуриньо в тактическия сблъсък между двамата треньори, след като през миналия сезон в полуфинала за Шампионската лига Барселона веднъж бе надигран от водения от Специалния Интер, а във втория мач успя само веднъж да пробие стената, което обаче се оказа твърде недостатъчно.

Сега Гуардиола показа, че си е научил урока и може да получи отличен. Неговите футболисти не доминираха, те демонстрираха познатия тотален футбол срещу Реал Мадрид, който нямаше отговор на пресата на Барселона, на пасовете между Иниеста – Шави – Педро – Меси и Вия.

Гуардиола и неговите момчета натриха носа на Жозе Моуриньо, който само преди няколко месеца на „Ноу Камп” дори не поздрави своя опонент след края на мача, а провокира публиката. След разгрома с 5:0, Пеп се държа като истински джентълмен и отиде да поздрави Специалния, който претърпя най-тежката си загуба, в своята треньорска кариера.

Новият, толкова дългоочакван Реал Мадрид изгледаше безпомощен на „Ноу Камп”, а в два момента от мача и жалък. Гуардиола пусна един от номерата на Моуриньо в ход в 30-та минута, когато нервите на Кристиано Роналдо не издържаха, и португалецът реагира остро на опита на Пеп да си играе с него. В този момент се видя, че нервите на играчите на Реал Мадрид не издържат. В последните секунди на срещата, когато Серхио Рамос изряза отзад Лионел Меси, след като за пореден път виждаше гърба на футболист на Барса бе демонстрация на тоталната безпомощност на „белия балет”. Един от класните играчи в Реал Мадрид дори падна на нивото на махленските побойници от А група, когато блъсна в лицето своя съотборник Карлес Пуйол, а след това влезе в саморазправа и с част от хората на скамейката на Барселона.

Над 600-те точни подавания от страна на Барселона по време на разгрома с 5:0 над Реал Мадрид говорят достатъчно добре за тоталното надмощие на каталунците. „Синьо-червените” са опитали 684 паса, като 89% от тях са били успешни. От своя страна, „белият балет” е постигнал резултат от 74%, при двойно по-малко подавания – 331.

Шави за пореден път се показа като изкусен диригент в центъра на терена и сам е направил 110 паса за 87 минути игра. Андрес Иниеста му партнираше достойно, като му асистира за първото попадение. Лионел Меси демонстрира отборната си игра и записа две асистенции за попаденията на Давид Вия. Детето (Вия) със сигурност ще запомни подобаващо дебюта си в Ел Класико, след като развинти Рамос, подаде за гола на Педро и вкара на два пъти във вратата на Касияс. Давид Вия определено бе най-добрият на терена и се видя защо бе привлечен в отбора. Серхио Бускетс не даде шанс нито на Йозил, нито на Кедира, нито на Чаби Алонсо. Младоците Педро, Боян и Хефрен показаха защо имат място в състава. Даниел Алвеш, Пуйол, Пике и Абидал играеха през по-голямата част от мача в центъра на терена и изнесоха поредните си силни 90 минути.

Ясно е, че след Ел Класико предстоят още много мачове в Примера дивисион, но разгромната победа на извънземния Барселона ще остане в архивите, а Хосеп Гуардиола продължава да пише историята. След шестте спечелени трофея в една година, след победата с 6:2 над Реал Мадрид на „Сантиаго Бернабеу”, дойде време за 5:0 срещи Специалния и „белия балет” на „Ноу Камп”. Като треньор на Барселона, Гуардиола има пет победи от пет мача срещу Реал Мадрид.

Преди Ел Класико Кристиано Роналдо обяви, че не е останал впечатлен от победата на Барселона с 8:0 срещу Алмерия. Може само да гадаем дали сега португалецът се е впечатлил от победата на каталунците с 5:0 срещу прехваления Реал Мадрид.

Барселона си подари за своята 111-годишнина сладка победа срещу големия опонент, а Реал Мадрид все още е твърде далеч от класата на изградения от Хосеп Гуардиола отбор. Футболистите на Жозе Моуриньо ще имат шанс за реванш на 17.04.2011 г. в катедралата на футбола „Сантиаго Бернабеу”.