Здравната реформа пак се отлага

доц. Тодор Кумчев<br />

© Дневник

доц. Тодор Кумчев

Здравните реформи остават за следващото правителство. Това показва законодателната програма на управляващото мнозинство половин година преди парламентарните избори. Въпреки че беше обявен консенсус монополът на здравната каса да отпадне и частните фондове да се включат в задължителното здравно осигуряване, единственото, за което има съгласие в момента, е отлагането на реформите. На това мнение са не само представителите на тройната коалиция, но и на опозицията.


БСП смята наново да изследва моделите на здравно осигуряване в Европа, обясни зам.-председателят на парламентарната здравна комисия доц. Тодор Кумчев. Експертите от т. нар. мозъчен тръст, сформиран към министъра на здравеопазването Евгений Желев (БСП), също са стигнали до извода, че са необходими още дискусии. Според тях трябва да се посетят няколко европейски страни, за да се види на място какви модели са въведени и след това да се уточни и българският. Ще включим в дискусията и частните здравни фондове, каза Кумчев.


От ДПС и НДСВ не възнамеряват да окажат натиск в края на мандата. "Ние сме написали нов Закон за здравното осигуряване, който е в Министерството на здравеопазването. Така че реформата е в ръцете на БСП", каза за "Дневник" Йордан Цонев. Приоритет за НДСВ са правата на пациентите, за което жълтата партия пише закон, съобщи във Варна депутатът Антония Първанова.




Това е вторият поред управленски мандат, който ще се окаже безплоден за реформата в здравеопазване. Първо тя беше стопирана от правителството на НДСВ и ДПС, което замрази приватизацията на лечебните заведения. Възможността за продажба на общински болници и поликлиники беше отпушена едва преди половин година, но и досега не са предприети реални действия. Оправданието е, че още няма здравна карта, която трябва да определи от колко болници има нужда страната и за която се говори от началото на мандата на тройната коалиция. Сега се замразяват и плановете до средата на 2009 г. да се приемат законът и правилата, по които ще работят частните фондове. Това поставя под въпрос възможността от догодина те да конкурират на равни начала Националната здравноосигурителна каса.


В унисон с предизборната обстановка приоритет за две от трите управляващи партии станаха правата на пациентите. Парламентарната група на БСП предлага промени в Закона за здравето, които ще позволят да се създаде обществен съвет за правата на пациента. В него ще има 7 представители на асоциациите на хората с различни заболявания и по един от съсловната организация на лекарите и от министерството. Те ще подготвят доклад за състоянието на здравната система и за качеството на медицинските услуги, ще дават предложения и препоръки за промени. Консултирали сме законопроекта с 12 пациентски организации и те го подкрепиха, каза Кумчев. По думите му промените ще бъдат приети още през февруари.


Министерството на здравеопазването от своя страна внася законопроект за създаване на медицински инспекторат, в който също ще участват представители на пациентите. Инспекторатът ще контролира капиталовите разходи, управлението на здравеопазването и качеството на лечебната дейност. Ще може да препоръчва смяна на мениджмънта на лечебно заведение при нарушения или лоши финансови резултати, обясни Кумчев.


За закона за правата на пациентите, който НДСВ пише, е създадена работна група в парламента от млади юристи и лекари, които проучват добрите практики в ЕС. Това ще е четвъртият законопроект след трите, които от няколко години отлежават в парламента. От НДСВ предлагат още осигурените граждани да трупат бонуси, ако през годината не са ползвали здравни услуги освен посещения при семейния лекар. Точките могат да се сумират с останалите членове на семейството, които също не са получавали медицинска помощ, и този ресурс да се пренасочва към ползването на санаториални или балнеоуслуги, каза Първанова.


Друг приоритет за управляващите са промените в работата на териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК). Предвиждат се промени в законодателството, които да позволят, след като веднъж човек е инвалидизиран, да получава до края на живота си пенсия, без да ходи на прегледи през две години, както е сега. Ще се променят и начинът и технологията на извършването на самата медицинска експертиза, за да се улеснят комисиите и да не чакат болните, каза доц. Кумчев. В момента в Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) записванията са за 2011 г.


Председателят на комисията доц. Борислав Китов определя като приоритет за комисията законопроекта, чрез който ще се създадат фондове за различни заболявания по подобие на този за ин витро. Проектът обаче едва ли ще мине, защото от БСП не го подкрепят. Според тях за лекарства се отделят половин милиард лева, които са достатъчни, освен това е регламентиран начинът им за харчене и промени не са нужни. Левите депутати обаче ще настояват да се удължи с три месеца срокът за изготвяне на новия позитивен лекарствен списък, по който плащат медикаментите касата и министерството, за да могат да се включат повече препарати в него. Той трябваше да е готов до 31 януари.


Борислав Китов е внесъл и още един законопроект, който има за цел да позволи на лекарите от здравната каса или други институции да не губят правата си. Сега, ако медик не упражнява професията си в период от три години, губи правото да работи по специалността си.


Опозицията няма намерение да внася законопроекти, които биха могли да променят модела на здравно осигуряване, обясниха десни депутати. Според д-р Иван Колчаков (СДС) здравната система е изключително чувствителна и важна, затова в нея не могат да се правят реформи в края на мандата. Най-добре е те да останат за следващото правителство, смята той. То ще трябва да въведе доплащане, колкото и непопулярна мярка да е това, и по този начин да включи в системата частните фондове, каза Колчаков.