Junior Ladies - Short Program
Result Details
Pl.
Qual.
Name
Nation
TSS
=
TES
+
PCS
+
SS
TR
PE
CO
IN
Ded.
-
StN.
1
Q
Anna SHCHERBAKOVA
RUS
72.86
41.53
31.33
7.75
7.68
7.89
7.93
7.93
0.00
#40
2
Q
Alexandra TRUSOVA
RUS
72.49
41.15
31.34
7.79
7.75
7.89
7.86
7.89
0.00
#46
3
Q
Ting CUI
USA
67.69
38.80
28.89
7.29
6.93
7.29
7.29
7.32
0.00
#44
4
Q
Kseniia SINITSYNA
RUS
66.52
39.46
27.06
6.71
6.57
6.96
6.75
6.82
0.00
#19
5
Q
Hanna HARRELL
USA
62.68
36.46
26.22
6.61
6.43
6.64
6.46
6.64
0.00
#28
6
Q
Yuna SHIRAIWA
JPN
62.08
33.10
28.98
7.32
7.07
7.32
7.21
7.29
0.00
#41
7
Q
Anna KUZMENKO
FRA
59.20
35.76
23.44
5.96
5.64
5.89
5.89
5.93
0.00
#29
8
Q
Lucrezia BECCARI
ITA
57.70
33.27
24.43
6.04
5.82
6.25
6.18
6.25
0.00
#32
9
Q
Tomoe KAWABATA
JPN
57.65
30.71
26.94
6.89
6.57
6.79
6.71
6.71
0.00
#27
10
Q
Julia LANG
HUN
55.86
33.17
22.69
5.68
5.46
5.75
5.61
5.86
0.00
#18
11
Q
Young YOU
KOR
55.62
29.30
26.32
6.71
6.36
6.57
6.64
6.61
0.00
#38
12
Q
Ekaterina RYABOVA
AZE
54.28
30.33
23.95
6.04
5.75
6.04
6.04
6.07
0.00
#45
13
Q
Hongyi CHEN
CHN
53.24
29.47
23.77
6.00
5.79
5.96
6.04
5.93
0.00
#39
14
Q
Haein LEE
KOR
53.02
27.58
25.44
6.54
6.18
6.36
6.36
6.36
0.00
#34
15
Q
Alina URUSHADZE
GEO
52.53
30.74
22.79
5.71
5.39
5.89
5.64
5.86
1.00
#16
16
Q
Alison SCHUMACHER
CAN
51.86
28.64
23.22
5.96
5.50
5.96
5.71
5.89
0.00
#30
17
Q
Anastasiia ARKHIPOVA
UKR
51.62
27.16
24.46
6.21
5.93
6.11
6.11
6.21
0.00
#37
18
Q
Yuhana YOKOI
JPN
51.61
26.92
25.69
6.61
6.21
6.32
6.43
6.54
1.00
#36
19
Q
Kristen SPOURS
GBR
51.08
29.09
21.99
5.54
5.21
5.64
5.46
5.64
0.00
#35
20
Q
Olga MIKUTINA
AUT
48.75
27.21
21.54
5.50
5.25
5.39
5.43
5.36
0.00
#23
21
Q
Alexandra FEIGIN
BUL
48.45
27.45
22.00
5.68
5.36
5.50
5.57
5.39
1.00
#43
22
Q
Yi Christy LEUNG
HKG
47.62
23.81
23.81
6.11
5.75
5.86
6.04
6.00
0.00
#42
23
Q
Anais CORADUCCI
SUI
47.23
27.57
19.66
5.07
4.82
4.89
5.00
4.79
0.00
#6
24
Q
Alina SOUPIAN
ISR
46.70
25.99
20.71
5.32
4.96
5.21
5.18
5.21
0.00
#31
25
Hana CVIJANOVIC
CRO
46.33
28.18
18.15
4.61
4.21
4.71
4.61
4.54
0.00
#1
26
Eva Lotta KIIBUS
EST
45.67
27.04
20.63
5.32
5.00
5.00
5.18
5.29
2.00
#25
27
Mandy CHIANG
TPE
44.48
24.54
19.94
5.07
4.89
5.07
4.93
4.96
0.00
#7
28
Elodie EUDINE
GER
43.59
25.33
19.26
4.96
4.54
4.86
4.79
4.93
1.00
#11
29
Linnea CEDER
FIN
43.14
23.84
19.30
4.93
4.64
4.89
4.79
4.89
0.00
#15
30
Smilla SZALKAI
SWE
43.02
22.62
20.40
5.00
4.96
5.14
5.11
5.29
0.00
#12
31
Alana TOKTAROVA
KAZ
42.50
23.36
20.14
5.14
4.82
5.00
5.18
5.04
1.00
#17
32
Jocelyn HONG
NZL
41.72
23.62
18.10
4.61
4.32
4.57
4.57
4.54
0.00
#8
33
Nikola RYCHTARIKOVA
CZE
41.51
23.40
18.11
4.54
4.25
4.64
4.50
4.71
0.00
#5
34
Silvia HUGEC
SVK
41.30
21.04
20.26
5.11
4.71
5.18
5.07
5.25
0.00
#26
35
Aliaksandra CHEPELEVA
BLR
40.47
23.56
17.91
4.68
4.25
4.57
4.46
4.43
1.00
#3
36
Caya SCHEEPENS
NED
40.19
21.96
18.23
4.71
4.43
4.54
4.61
4.50
0.00
#20
37
Ana Sofia BESCHEA
ROU
39.95
22.06
17.89
4.36
4.29
4.57
4.46
4.68
0.00
#10
38
Ann-Christin MAROLD
GER
39.88
21.23
18.65
4.93
4.50
4.61
4.64
4.64
0.00
#22
39
Marian MILLARES
ESP
39.35
21.46
17.89
4.43
4.32
4.50
4.54
4.57
0.00
#4
40
Oliwia RZEPIEL
POL
39.05
19.67
19.38
4.93
4.61
4.82
4.82
5.04
0.00
#24
41
Paulina RAMANAUSKAITE
LTU
36.49
18.89
19.60
5.07
4.68
4.86
4.96
4.93
2.00
#21
42
Arina SOMOVA
LAT
35.56
19.45
17.11
4.43
4.18
4.18
4.36
4.25
1.00
#2
43
Andrea MONTESINOS CANTU
MEX
35.15
17.67
18.48
4.79
4.46
4.50
4.71
4.64
1.00
#33
44
Nina POLSAK
SLO
34.51
17.86
16.65
4.21
4.00
4.21
4.14
4.25
0.00
#13
45
Maia SORENSEN
DEN
31.68
16.55
17.13
4.50
4.18
4.14
4.21
4.39
2.00
#9
46
Guzide Irmak BAYIR
TUR
30.09
15.19
16.90
4.32
4.07
4.07
4.32
4.32
2.00
#14
Legend
TSS
Total Segment Score
TES
Technical Element Score
PCS
Program Component Score
SS
Skating Skills
TR
Transitions
PE
Performance
CO
Composition
IN
Interpretation of the Music
Qual.
Qualified for next segment
Back to Event Page
Back
Back to Home Page
Contact result service
Created by Swiss Timing, Ltd.
Last Update: 08.03.2019 17:32 (UTC +01:00)
© 2018
International Skating Union
. All Rights Reserved.