Когато „повече” не означава „по-добре” – кърмене с големи и/ли „дълги” гърди


Със специални благодарности към Е. за снимките и позирането

В представите на повечето хора големите гърди – наред с всичките им други привлекателни качества – са гаранция за много мляко за бебето. Майките с голям бюст обаче често се сблъскват с различни трудности. По време на бременността разрастването на жлезистата тъкан може да направи големите гърди още по-големи и тежки. В началото на кърменето пък нагласяването на бебето в добра поза и опитите за добро засукване може да се окажат неочаквано предизвикателство.

Урок по анатомия

Големината и формата на гърдата зависи основно от количеството мастна тъкан в нея. Големите гърди при различните жени може да имат много различна форма както на самите гърди, така и на ареолите и зърната, както и на разположението им върху гърдите. Известна асиметрия е често срещана.

По време на бременността заради бързите промени започва да нараства количеството на жлезистата тъкан, която „измества” (част от) мастната тъкан. При някои жени с големи гърди може да не се наблюдават никакви външни промени, освен потъмняване на ареолите и увеличаване на сините вени по гърдите. При други може големите гърди да станат направо огромни и много тежки, като причиняват болки в гърба и редица други проблеми. Трети може да са забременели с по-скромен размер на чашките, но в хода на бременността внезапно да скочат 3 размера напред и да се озоват в групата на щедро надарените.

В първите дни след раждането майките с големи гърди често не усещат слизането на млякото така, както го изпитват жените с по-малък бюст и затова може да се притесняват, че нямат кърма. Може напълно да липсва усещане за силно напрежение, както и втвърдяване на гърдите. Това, което жените често описват, е просто усещането за известна „тежест” и евентуално затопляне, макар че може гърдите да са меки както обикновено. Напипването на жилките жлезиста тъкан също може да е по-трудно при майките с голям бюст.

Пози за кърмене

Големите проблеми в началото на кърменето за майките с пищен бюст идват от разликата между това, което обичайно се описва като пози за хранене и това, което формата и големината на гърдите им поднася.

Често можете да срещнете съвети големите гърди да се повдигат, да се придържат постоянно по време на храненето и да се манипулират по различни начини. Това обичайно не са добри идеи, тъй като може да пречат на доброто изпразване на отделни дялове от гърдата, както и да причиняват болки в ръцете и гърба на майката заради постоянното поддържане тежестта на гърдите в позиция, която не е нормална.

Затова основното правило при наличието на големи гърди е БЕБЕТО ОТИВА ТАМ, КЪДЕТО Е ЗЪРНОТО! Гърдите се оставят да падат свободно, без сутиен – и оттам нататък се търси начина бебето да бъде поставено в такава позиция, че да може да засуква добре и да е удобно за майката и детето.

Позицията на бебето ще е много различна спрямо това къде точно се намират зърната – и може да се различава значително от снимките на правилно позициониране на бебето, които вероятно сте виждали.

Най-често при големи гърди не се използват възглавници, тъй като те биха повдигнали бебето по-високо от нивото на зърното.

При зърна, които сочат надолу и се намират в долната част на гърдата или дори „подвити” под нея може да се налага бебето да лежи по гръб в скута ви, противно на препоръките за обичайните ситуации. Жените с „дълги” гърди намират за удобно просто да „спуснат” гърдата към бебето, което лежи в скута им.

При зърна, които са разположени много встрани и „гледат” настрани към ръцете ви, обикновената поза люлка може да е буквално невъзможна или да се налага тялото на бебето да е разположено косо под ъгъл спрямо вашето и краката му да са далече от тялото ви.

Това са само няколко примера за позиции, които са нормални вариации спрямо различната анатомия на всяка майка и бебе. Макар че може да изглеждат „грешно” спрямо снимките на правилно позициониране, по-важното е да вършат работа във вашата ситуация. Затова, ако имате усещането, че ви е трудно да разположите добре бебето на гърдите си, търсете помощ от консултант, който ще ви помогне да намерите вашата индивидуална позиция, за да стане кърменето максимално комфортно и ефективно.

Най-често за майките с големи гърди се препоръчва страничната поза (или както още е известна – поза футболна топка), тъй като това позволява свободен пад на гърдите, добра видимост и не изисква голямо манипулиране на бебето.

Основното накратко:

  1. Седнете удобно, без да се надвесвате напред – по-добре е да се облегнете назад и даже да сте леко полегнала
  2. Освободете гърдите от сутиена и ги оставете да падат свободно
  3. Бебето отива там, където е зърното – няма нужда да го „гоните” с гърдата
  4. Бебето има нужда гръдния му кош да е плътно долепен до (някаква част от) вас, за да може да се задействат инстинктите му за хранене – махнете всички неща, които пречат на контакта между неговото тяло и вашето (одеалца, ръчичките му)

Другата поза, която често се оказва удобна в тези ситуации, е легналата странична поза.

  1. Легнете удобно в леглото, обърната на една страна
  2. Сложете възглавница под главата си и се настанете удобно отпусната
  3. Може да ви е по-удобно да имате възглавница или нагънато одеало зад гърба, на които да може да се облягате
  4. Сложете бебето да легне, обърнато настрани към вас
  5. Тялото му трябва да е плътно долепено до вашето
  6. Нагласете го така, че зърното да се пада в ямката между нослето и горната устна – така бебето ще трябва да извие леко главичката си назад, за да го поеме

Засукване на бебето

Засукването на бебето при майки с големи гърди се подчинява на същите критерии, както и във всички други ситуации. Важно е:

  1. Устните на бебето да обхващат не само зърното, а и голяма част от ареолата
  2. Долната устна е далече от зърното и добре извита навън
  3. Горната устна може да е  близо до основата на зърното и е в неутрално положение или леко извита
  4. Ъгълът между устните е поне 130 градуса
  5. На бузките на бебето не се появяват трапчинки при сукане

Най-удобният начин това да се постигне, дори без да се налага вие да помагате, е като просто осигурите на бебето стабилна позиция. Като поддържате вратлето (а не главата му!) и придържате тялото му плътно долепено до вас, брадичката на бебето има добър контакт с гърдата, то може да извива главичката си назад и самичко да засуче добре и дълбоко.

В обясненията и снимките по-надолу можете да видите някои идеи за начини на оформяне на ареолите, така че да улесните дълбокото засукване на бебето.

Затруднения при майките с големи гърди може да дойдат от няколко посоки.

  • При някои жени гърдите са толкова големи, че е трудно да виждат какво прави бебето и да помагат при засукването.
  • При много жени с голям бюст ареолата често е с голям диаметър и много мека, а зърното изглежда „плоско”, като това може да е особено засилено в първите дни след раждането при слизане на млякото.
  • Понякога кожата на ареолите е толкова мека и лесна за разтегляне, че бебето засмуква основно „кожа”, без да успява да засуче добре на гърдата и така поема малко мляко.

В тези ситуации се прилагат различни техники за улесняване на засукването, така че бебето да може да поеме голяма част от ареолата и да суче ефективно.

Един полезен начин за оформяне на ареолата се нарича захват „сандвич” според забавното сравнение на консултантката по кърмене Diane Weissinger, която го обяснява така:

Представете си, че се опитвате да отхапете голяма хапка от дебел сандвич, който едва-едва се побира между устните ви. Това, което правите, е да го приплеснете малко, така че да можете да отхапете от него. Същото нещо прави и бебето на гърдата – понякога е нужно да му се помогне и да се оформи нещо като „сандвич”, което то да може да поеме дълбоко в устата си.

Помнете – идеята е да се приплесне ареолата така, че да застава паралелно на устните на бебето и в различните пози се използва различен тип захват, тъй като устните на бебето се падат на различно място. Едно полезно правило е палецът ви да може да служи като „мустак” за горната устна на бебето – така няма как да се объркате къде трябва да са разположени пръстите.

Най-често използваните вариации са тези:

С-захват

За оформяне на „сандвича” обикновено се използва съответната на гърдата ръка – за дясна ръка дясна гърда. Палецът е разположен над ареолата, на 12 ч, ако си представите ареолата като часовник. Останалите пръсти са на позиция 6 ч, без да обхващат гърдата. Натиска се с пръсти към гръдния кош, а след това палеца се приближава към останалите пръсти през захванатата част от гърдата. Това води до хоризонтално сплескване на ареолата – хоризонтален „сандвич”.

Този тип оформяне е подходящ при странична (футболна) поза, когато бебето лежи по гръб.

В поза люлка С-захват би довел до това „сандвичът” да е вертикално пред устата на бебето и то няма да може да засуче!

U-захват

За да оформите гърдата по този начин, е нужно тя да легне в ямката между палеца и показалеца – палецът е в позиция 9ч, а показалеца и другите пръсти – на позиция 3 ч. Оформянето отново става, като първо се притиска навътре към гръдния кош, а след това палеца се приближава към останалите пръсти през захванатата част от гърдата.

Този захват е удобен в обичайните пози – люлка и нейните вариации.

Възможни са различни други вариации на тези основни похвати според това къде се падат устните на бебето при засукване.

Захват при големи меки ареоли – захват Чаена чашка

Оформянето на зърното и на добра сукателна повърхност, която бебето да поеме, може да се постигне с обиране на „излишната” кожа – т.нар. захват Чаена чашка. Този захват може да е много полезен при меките ареоли с плоско изглеждащи зърна, както и при жени с меки разтегливи ареоли. За целта бебето е разположено в удобна поза, готово за засукване. Придържайте детето с едната си ръка на плешките и зад вратлето, за да може да му помогнете при дълбокото засукване.

Между палеца и останалите пръсти на другата ръка захващате една гънка кожа непосредствено над ареолата – сякаш държите малка чаена чашка за дръжката. По този начин зърното се оформя, излишната кожа е обрана и се формира нещо като „фуния”, която бебето може да засуче по-лесно. Едновременно с това пръстите са далече от ареолата и от мястото, където ще дойдат устните на бебето, така че не пречат на засукването. След като бебето поеме и засуче, захватът се отпуска.

Грижи и хигиена

Ако винаги сте имала големи гърди, вероятно отдавна сте се сблъскала с обичайните неприятности – избора на подходящ сутиен, запарването под гърдите и възможността от подсичане и дори развиване на инфекция в гънките под гърдите (най-често гъбична инфекция).

Затова е важно още от бременността да се грижите внимателно за това гърдите да се поддържат в добро състояние. Добре прилягащ сутиен с широки презрамки, който поддържа стабилно гърдите и носи добре тежестта им не е лукс, а жизнена необходимост, дори да се наложи да инвестирате немалка сума. Избягвайте минимизиращи сутиени и такива с банели – притискането на гърдите може да доведе до запушвания на канали и възпаления дори по време на бременността!

По време на ежедневния душ е важно добре да се измива и изплаква областта под гърдите, а след това да се подсушава внимателно с кърпа (без да се търка). Някои жени предпочитат да използват и сешоар, пуснат на „студено” за няколко минути, за допълнително подсушаване.

Използването на талк или пудра може да доведе до разраняване и да „подхранва” гъбичните инфекции, затова е добре да се избягва. Някои жени използват рол-он дезодоранти под гърдите за спиране на потенето – това рядко е от полза, тъй като обикновено води до засилване на изпотяването в други области, а и задържането на частици от дезодоранта в гънките е трудно да се избегне и може да доведе до дразнене на кожата.

Подсичането под гърдите е най-добре да се избягва с поддържане на областта чиста и суха, а при нужда може да се третира с бебешки крем против подсичане или напудряне с препечена хума.

Всички тези мерки стават още по-важни в първите седмици на кърменето, когато гърдите увеличават още обема си, а в добавка има и мокрене от млякото. Ако сте от жените, при които гърдите лесно текат, може да се наложи често да забърсвате с влажна кърпа и после да подсушавате гънките под гърдите, за да избегнете вероятността от проблеми и създаването на благоприятна среда за развитие на гъбички.

2 responses to “Когато „повече” не означава „по-добре” – кърмене с големи и/ли „дълги” гърди

  1. Elizabeth

    Димана, пожелаваме ти втория път да е както го искаш! Аз за едно секцио съм чувала, че бабата и бащата са държали бебето на ръце пред майката за да засуче, представяш ли си!
    След моето „нормално“ раждане имаше много болка в ребрата от т.нар. Кристелер към 2 месеца и също беше трудно, но с желание и упоритост успях и продължих да кърмя.
    Що се отнася до хигиената при големите гърди бих дала една идейка която да замести ролон-дезодоранта при необходимост от мазане под гърдите: део кристал, той не остава следи и миризма, не запушва порите, а противодейства на образуването на бактерии. Много съм доволна от този продукт и за под мишници и за стъпалата на краката.
    😉

  2. Ех, да бях прочела тази статия преди 8-9 месеца!!! Толкова трудна задача беше кърменето за мен, че сега когато чуя кърмене – винаги ми се насълзяват очите. Имах много кърма и огромно желание да кърмя, виждах проблемите, правила съм „сандвич“, за да помогна на бебка, но като прибавим и секциото – нямаше удобна позиция. А когато попитах как да кърмя легнала в болницата ме нахокаха (това в интернет ли съм го била прочела). Остава ми надеждата, че ако има втори опит ще изляза по-голям инат и с правилната информация ще имам по-голям успех!