Интернет списание на летен жител. Направи си сам градина и зеленчукова градина

Методи за нанасяне на продукти за защита на дървото от гниене. Най-добрата защита на дървото от влага и гниене Импрегнация за дървени съдове

IN модерни къщимного дърво. Разбира се, преди имаше повече. Но дори и сега дървени частиима доста в къщата (дръжки на ножове, первази, дъски за рязане, дръжки на врати, стълбове за врати, занаяти и т.н.). Както всеки друг елемент, дървото може да старее и да се разваля. Следователно въпросът „ Как да третираме дърво с маслотака че да продължи по-дълго? - това е належащ въпрос не само в древни времена (когато дървото беше основното строителен материал), но и сега.

Как да третираме дърво с масло? Е, вероятно знаете, че има строителни супермаркети. А в строителните супермаркети има цели отдели с лакове, петна и други дървени импрегнации. Но на нашия сайт ние предпочитаме методи, така че тази статия е посветена главно на това, което можете да направите, за да обработвате дърво сами.

Така че да започваме. И да започнем от самото начало прост начинобработка на дърво - импрегниране с просто растително масло.

Импрегнирането на дърво с растително масло е един от най-древните начининеговата обработка. Основната цел на импрегнирането с масло за дърво е да повиши устойчивостта на влага на дървените продукти. И така, самото дърво е хидрофилно (обича вода) и набъбва, когато е изложено на вода. След това изсъхва. След това се подува. И след няколко цикъла (в зависимост от количеството вода, влажността на въздуха и т.н.) дървото се напуква. Което не подобрява нито механичните, нито естетическите му свойства.

Докато импрегниране на дърво с масло

  • а) затваря най-малките пори на дървото, полимеризирайки на повърхността;
  • б) прави големите пори и цялата повърхност като цяло хидрофобна (водоотблъскваща).

Е, освен това, импрегнирането на дърво с масло повишава естетиката му, разкривайки структурата на дървото. Какво по-красиво от това, когато дървената структура не се вижда.

Как действа маслото: растителните масла, когато са изложени на въздух, под въздействието на кислород, светлина и топлина, се сгъстяват и в тънък слой "изсъхват" (полимеризират), превръщайки се в полутвърда маса. Това характерно свойство е присъщо на тези растителни масла, които включват полиненаситени мастна киселина, по-специално линолова и линоленова. Колкото повече са, толкова по-голяма е изсушаващата способност на маслото. С най-високо съдържание на глицериди на линоленовата и линоловата киселина са следните масла:

  • бельо
  • коноп.

Слънчогледовото масло действа по-зле, защото съдържа по-малко полиненаситени мастни киселини.

Нека да разгледаме как това се използва на практика.

Как можете да използвате ленено масло при обработка на дърво?

Например, да кажем, че имате дървена дръжка на нож, която искате да завършите. Най-лесният начин е да вземете маслото в ръцете си и да разтриете добре дръжката. Изчакайте да се абсорбира. Разтрийте отново. И така, докато не ви омръзне. По принцип това е достатъчно за битово ниво. Но ако искате повече (например повишена устойчивост на вода), тогава можете да направите следното.

Дръжката на нож (или друг продукт) трябва да се постави в ленено масло за няколко дни. За целта ножът може да се постави в буркан с капачка на винт с тънък процеп за острието, който след поставяне на ножа в него трябва да се затвори херметически.

Когато дървото е напоено, трябва да се избърше с гладък сух парцал. След това оставете да изсъхне напълно за няколко седмици. Когато маслото се изпари, настъпва окисление и полимеризация на повърхността, която след известно време става здрава и еластична.

Както забелязахте, изсъхването на маслото при обработка на дърво отнема няколко седмици.

Защо? Всичко е много просто.

Растително масло в своята естествена форма, дори със страхотно съдържаниелиноленовата киселина се окислява изключително бавно. За да се намали времето за сушене, маслото се подлага на термична обработка с добавяне на метални съединения (изсушители). При нагряване веществата, които забавят втвърдяването, се разлагат в маслото, а металните соли осигуряват по-бързо окисляване.

По този начин получаваме изсушаващи масла- състави, които се превръщат в твърд, еластичен филм в рамките на 6-36 часа (в зависимост от състава, технологията на приготвяне и използваните добавки) след нанасяне върху повърхността. Както разбирате, използването на изсушаващо масло значително ускорява нещата. Изсушаващото масло може да се купи във всеки магазин.

Но както казахме в началото, ние се опитваме да намерим начини сами да обработваме дървесината. Така че да продължим.

Първият начин за ускоряване на полимеризацията на маслото. Можете да закупите както ленено масло, така и сушилня в магазин за изкуство. добре и топлинна обработкаосигурете чрез триене - старателно втрийте маслото в дървения продукт за, да речем, половин час.

Лесно и просто 🙂 Въпреки че е по-евтино, това трябва да се вземе предвид...

Втори начинЗа да ускорите изсъхването и полимеризацията на маслото, разредете маслото наполовина с терпентин. Терпентинът е смес от етерични масла, които се получават чрез екстракция от смоли иглолистни дървета(т.е. от смола).

Ако се разреди с терпентин, времето за съхнене се намалява до 1-2 седмици. Също така имайте предвид, че терпентинът е токсично вещество (вижте Wikipedia по този въпрос) и не трябва да му позволявате да влиза в контакт с кожата ви, още по-малко да го вдишвате или пиете.

Ако искате не само да ускорите изсъхването на обработения продукт, но и да промените цвета му, тогава можете да разредете маслото наполовина с катран. Катранът е продукт на суха дестилация на дървесина (дървото се изгаря без достъп на въздух). Тоест, това е същият терпентин, само в по-груба и много по-малко токсична форма.

Лененото масло може да се смеси и с восък. Восъкът се разтваря в ленено масло (ако правите това с помощта на топлина, използвайте водна баня и дръжте под ръка пожарогасител), а когато третирате дърво с този състав, вие не само омаслявате, но и восъкате повърхността. Това повишава многократно водоотблъскващите свойства на дървото.

Естествено методите за обработка на дървесина не свършват дотук. Но засега ще го оставим така, оставяйки други методи за следващия път.

Приятно омасляване на вашето дърво!

Дърво – издръжливо, надеждно и екологично безопасен материал, който успешно се използва за изграждане на частни къщи и бани в парцели. Въпреки търсенето и отлично експлоатационни характеристики, има значителен недостатък - висока хигроскопичност и податливост на гниене. За да се предотврати възможно унищожаване на дървесни влакна, е необходимо висококачествено и навременно третиране на дървесината от гниене и влага.

Причини за гниене на дървесина

Основният негативен фактор, водещ до унищожаване на дървесината, е развитието на мухъл и патогенни микроорганизми. Първичното замърсяване на материала може да възникне в резултат на нарушаване на производствената технология, неправилно транспортиране или съхранение.

Активното развитие на патогени възниква под въздействието на следните фактори:

  • Висока влажност на въздуха – от 75 до 100%.
  • Висока влажност на дървесината – над 18%.
  • Недостатъчно ниво на обмен на въздух в склада.
  • Значителни промени в температурните условия.
  • Непрекъснат директен контакт със земята.
  • Натоварване от вятър, валежи и слънчеви лъчи.

За да се обработва правилно дървесината, е необходимо да се вземат предвид основните признаци на разрушителното състояние на материала. Процесът на гниене започва, когато дървен материал или труп е заразен (повечето опасен погледмухъл - домашна гъбичка, която унищожава дори предварително обработен материал).

Началният етап на появата на гниене е придружен от следните симптоми:

  • Промени в структурата на дървото, появата на мекота и ронливост.
  • Образуване на малки пукнатини, чипове и повреди.
  • Промяна на естествения нюанс.
  • Появата на характерна гнила миризма.

Правилната защита на дървото от гниене и влага значително удължава експлоатационния живот на материала до 30 години.

Ефективни начини за борба с висока влажност и гниене

Има два ефективни начина за защита на дървото от негативни фактори: антисептично третиране и консервиране.

Консервацията включва прилагане защитен състав дълбоко проникване. В този случай дървото се подлага на продължително студено или горещо накисване или обработка с консервант с помощта на дифузер или автоклав. Подобна технология се използва в условията на промишлена подготовка на материали.

Антисептичното лечение включва предварителна обработкадърво с помощта на специални средства с помощта на валяк или спрей. При избора на антисептик е важно да се вземат предвид характеристиките на дизайна и условията на работа.

За максимална защита дървена дъска, дървен материал или трупи, могат да се използват антисептици, импрегнации, лакове и бои на органична, неорганична и комбинирана основа.

Антисептични съединения

За борба с него се използват следните съединения:

  1. С водоотблъскващи свойства. Съединенията за дълбоко проникване се използват за защита на дървото от гниене и разрушаване. Те са предназначени за обработка дървени къщи, бани и стопански постройки.
  2. На водоразтворима основа. Те са разработени на базата на флуорид и флуорни съединения на борна киселина, боракс и цинков хлорид. Бързосъхнещи и безопасни съединения, които могат да се използват за защита на повърхности, податливи на висока влажност.
  3. На органична основа. Съставите са предназначени за обработка на вътрешни и външни елементи дървени конструкции. Насърчаване на образуването на плътен водоотблъскващ филм.
  4. На маслена основа. След нанасяне те образуват плътно покритие, което е устойчиво на негативни влияния. външни фактори. Съставите са предназначени за обработка на суха или предварително изсушена дървесина. Прилагането върху влажна повърхност може да причини вътрешно разграждане на материала.
  5. Комбиниран тип. Такива състави могат да се използват за всякакъв вид дърво и осигуряват допълнителна защита срещу пожар.

Импрегнации за дърво

Устойчивите на влага импрегнации са предназначени да предпазват дървото от отрицателните ефекти на валежите. Подходящи са за външна обработка на дървени повърхности жилищни сгради, беседки, бани, огради и стопански постройки.

Водоотблъскващата импрегнация за дърво може да се използва както като самостоятелно защитно средство, така и в комбинация със забавители на огъня и дълбоко проникващи антисептични грундове.

Съставът е в състояние да насити дълбоко материала, предпазвайки дървесните влакна от увреждане от мухъл и патогенни микроорганизми. В допълнение, той помага за премахване на малки пукнатини и подобрява обмена на въздух в дървото.

Течности на маслена основа

Такива състави са умерено безопасни, способни да отделят малки количества токсични съединения и следователно не са подходящи за вътрешна работа.

Други защитни съединения

Също така, за да се предпази дървото от отрицателните ефекти на различни фактори, се използват комбинирани съединения, бои и лакове.

  • Комбинирани формулировкиспециални средства, предназначен да предпазва дървото от влага, температурни промени и огън. В допълнение, те повишават устойчивостта на материала към ултравиолетово лъчение и биологични ефекти: гниене, увреждане от мухъл, плесен и насекоми.
  • Бои. Използват се за цялостна защита срещу увреждане от микроорганизми и плесени, както и за повишаване на естетиката и привлекателността на дървените повърхности.
  • късметлия. Използват се за предотвратяване на напукване и деформация на дървото и осигуряват матова или лъскава повърхност.

Народни средства за защита на дървото от гниене

Можете сами да приготвите ефективен и евтин консервант за дърво от наличните компоненти. Ето най-популярните рецепти за народни средства:

  1. Разтвор на основата на силикатно лепило. За да се получи разтвор, лепилото се разрежда с вода в необходимата пропорция. Готовата маса се разпределя върху повърхността, която ще се третира тънък слойс помощта на широка четка.
  2. Воден разтвор на базата на меден сулфат. За да приготвите 5% разтвор, използвайте разреден във вода меден сулфат, който може да се използва за внимателно обработване на дървени конструкции и елементи.
  3. Хоросан от гасена вар. За да приготвите разтвора, използвайте 1 част вар (негасена вар) и 3 части вода. Компонентите се смесват в метален съд до получаване на хомогенна маса, която се нанася върху повърхността с помощта на четка или валяк.
  4. Ленено масло. Осигурява надеждна защитаот гниене, насекоми и влага. Обработка на дърво против гниене ленено маслоизвършва се върху почистена и подсушена повърхност. Маслото е устойчиво на висока влажност и огън.
  5. Смес от оцет и сода. Тя ви позволява да премахнете огнищата на инфекция от повредени зонидърво. Първо повърхността се обработва със сода, след което се напръсква с оцет. Друг вариант включва приготвянето на есенцията чрез разреждане на содата с оцет. Покрийте засегнатите места с приготвения разтвор и оставете за 5-10 минути.
  6. Гореща смола. Загрятата смоляна маса се използва за обработка на външни дървени конструкции - огради, пейки, столове и трупи, които са в пряк контакт със земята.
  7. Състав на базата на калиев дихромат и сярна киселина. За приготвяне на състава се смесват 5% разтвори на калий и киселина в съотношение 1:1. Предназначен за обработка на външни повърхности на стени и горна почва.
  8. Състав на базата на сол и борна киселина. За да приготвите състава, 55 g борна киселина и 900 g каменна солразреден на литър студена вода. Дървесината се третира с готовия състав 2-3 пъти с интервал от 1,5 часа между приложенията.

Всички горепосочени методи са ефективни, ако обработваната дървесина е чиста или има незначителна степен на увреждане.

Как да нанесете защитно покритие върху дърво

Технологично ефективен методзащита на дървото от гниене и разрушаване - третиране с антисептици, импрегнации, бои и лакове. Има определени правила, които трябва да се спазват при извършване на такива процедури:

  1. В случай на директен контакт с химически разтвори за обработка на дърво, се препоръчва да се използва лична защита– ръкавици, маска и очила.
  2. Повърхността, която ще се третира, се почиства от мръсотия, прах и старо декоративно покритие с помощта на метален скрепер.
  3. Повърхността се почиства с четка с твърд косъм или шкуркасредна зърнистост.
  4. Почистената повърхност се измива с вода и малко количество неутрален препарат и се оставя да изсъхне.
  5. Преди да използвате конкретен защитен агент, трябва да проучите подробно инструкциите за употреба.
  6. Обработката се извършва от крайните части, секции, свързващи елементии повредени зони.
  7. Готовият състав се нанася на няколко слоя с интервал от 1,5-2 часа, за да изсъхне всеки слой.

Допълнителната обработка с готови съединения за защита срещу патогенни микроорганизми, мухъл, влажност и други негативни фактори значително повишава нивото на надеждност и експлоатационен живот на дървените конструкции.

Верандата винаги е имала способността да дава комфорт на всеки, който влиза в къщата. И колко дървена веранда радва окото и създава приятна, приятелска и гостоприемна атмосфера - трудно е да се опише с думи. В допълнение, такива дизайни са издръжливи, непретенциозни и финансово изгодни. Но, както всяко нещо, дървената веранда също се нуждае от грижи, които се състоят от боядисване и периодична повърхностна обработка.

Какво да използвате за обработка на дървена веранда

Когато решавате да обработите дървена веранда, първо трябва да изберете необходимия антисептичен грунд или антисептично импрегниране. И двата продукта имат идентичен ефект, но грундът допълнително подготвя повърхността за по-нататъшна обработка с лак или друг материал.

Защита на верандата от влага

За дърво, както за всеки материал, има приемливи стандарти, чието пренебрегване ще доведе до бързо разрушаване на конструкцията. По този начин надвишаването на 15% от прага на влажност на дървесината ще доведе до разрушаване на влакната, последващо подуване и разслояване на цялата конструкция дървена веранда. Почти всички видове дървесина са податливи на влага и са създадени специални решения за тяхната защита. Това са проникващи и водоотблъскващи така наречените филмообразуващи вещества, като първите дават по-надежден резултат и запазват свойствата си за дълго време, като вторите са по-евтини, но издържат много по-малко.

Като пример, нека разгледаме два продукта, които устояват на проникването на влага в дървото по-добре от други.

Импрегниращият агент със среден вискозитет Aidol Langzeit-Lasur, показан на следващата снимка, е идеален за обработка на стени, мебели, декоративни дизайни, парапети и огради от дърво. Продуктът е абсолютно безопасен за хората. Подходящ за използване с всяка дървесина, защото има огромен избор от нюанси от абанос до тъмен дъб.

Безцветна, на базата на акрилна смола, вода и редица добавки, глазура за сауна Belinka Interier. Продуктът е идеален за обработка на дървени веранди в горещи райони с висока влажност. Издържа много добре на температурни натоварвания и влияния агресивни среди. Продуктът се нанася със спрей или валяк на няколко слоя. Нека разгледаме по-подробно процеса на прилагане на този лазур на следващата снимка.

Защита срещу гъбички и гниене

Постоянните промени в температурите, сезоните и много други природни фактори водят до ранно гниене на дървените конструкции. В нашия променлив и труден климат дървената веранда изпитва всички трудности заобикаляща среда, а това може да доведе до износване на конструкцията.

Най-доброто решение за третиране на дървена веранда е използването на специален антисептик. По принцип антисептиците се произвеждат под формата на разтвори и в повечето случаи са универсални. Приложенията им варират от противогъбични до инсектицидни. Най-популярните решения са решенията на Pinotex Impra и Senezh EcoBio.

Първият се използва за скрити дървени конструкции и части като напречни греди и покривни ленти. Той е изключително надежден и осигурява дълготраен противогъбичен ефект в продължение на много години. След нанасяне на първия слой не е необходимо повторно боядисване.

Вторият е необходим за импрегниране на външната част на дървената веранда, частично служи като грунд за последващо боядисване. Нанася се на няколко слоя, както е показано на следващата снимка, и предпазва от гниене и мухъл до 30 години.

Импрегнации за противопожарна защита

Пожарът е най-ужасният и ужасен вредител за едно дърво. За защита и предотвратяване на пожар и дори тлеене се използват специални разтвори - забавители на огъня. Когато възникне пожар, забавителите на огъня в дървото се превръщат в плътни защитно фолио, които могат да издържат на огън за относително дълго време. Забавителите на горенето се предлагат под формата на разтвори, бои, мазилки и гелове.

Основният представител на продуктите NEOMID 530 Това решение ви позволява да покриете дървена основакакто за вътрешна, така и за външна работа. След обработка структурата на дървото надеждно издържа на огън и не се поврежда, което прави възможно по-нататъшното обработване на верандата с лакове и бои.

Друг представител е Pirilax-biopyrene - комплексен продукт, представен на следващата снимка, осигуряващ защита не само от пожар и вредното му въздействие върху дървената повърхност на верандата, но и лечение срещу гъбички и вредни насекоми. Продуктът е абсолютно безопасен за хора и животни. то е универсален лек, така че може да се използва за покриване на дърво както на закрито, така и на открито.

Защита на дървото от насекоми

Aqualak Bor е дълбоко проникваща импрегнация, която предотвратява навлизането на насекоми в дървото и унищожаването му. Решението не нарушава целостта на дървото и неговата цветова текстура. По принцип лакът се разрежда с вода и е предназначен основно за покриване на врати, парапети, стълби и стени.

Вторият представител, подходящ за обработка на дървена веранда, показан на следващата снимка, е многофункционален декоративен продукт с антисептичен ефект - Tonotex. Решението е в състояние да се отърве от всички видове насекоми и в същото време да предотврати развитието на гъбички и мухъл. То има голям изборнюанси, което дава огромно поле за избор на цвят на дървени продукти от блатен дъб до сортове червено дърво.

Процедурата за обработка на верандата

Струва си да знаете, че обработката на дървени изделия се извършва на 2 етапа. Първо, дървото се импрегнира със специални антисептици за борба с гъбичките и мухъла и се прилага инсектициден и огнеупорен разтвор. На второ място се нанася лак или боя, което придава на дървото специален декоративен слой, който добавя красота и естественост към верандата.

Импрегниране на дървена веранда

При получаване на дървени конструктивни части и непосредствено преди монтажа те се импрегнират индустриално със специални разтвори, но има случаи, когато импрегнирането не се извършва и трябва да го направите сами. Самоимпрегнирането се прилага чрез пръскане на разтвора върху добре подготвена повърхност на дървена веранда. Разтворът, както се вижда от следващата снимка, се прилага на няколко етапа с интервал от 15 - 20 минути всеки.

Технологията за подготовка за пръскане на импрегниране е стандартна и включва редица прости, но важни изисквания. Първата стъпка е да се третира повърхността с абразивни материали, за да се предотврати появата на пукнатини и празнини. След това повърхността трябва да се почисти от мръсотия и прах с помощта на препарат и топла вода. Накрая, след пълното изсъхване на повърхността, трябва да нанесете импрегниране в съответствие с инструкциите за употреба.

Важно! Всички видове импрегнации са химически активни разтвори. Когато ги използвате, трябва да запомните мерките за лична безопасност и стриктно да следвате инструкциите за работа с тях.

Обърнете специално внимание на дихателните си органи, тъй като те могат да пострадат първи.

Нанасяне на боя

На този моментИма невероятен брой различни импрегнации и решения за дърво и дървени части, но почти никой от тях не е в състояние напълно да защити повърхността от всякакви фактори и за абсолютния ефект и консолидиране на резултата е необходима повърхностна обработка бояджийски и лакови материали.

Когато избирате марка и вид боя, не трябва да забравяте, че изборът им зависи от следните функциизавършена веранда на улицата:

  • бъдещ вид продукт;
  • издръжливост на горния слой и съответно на цялата конструкция като цяло;
  • безопасност и фактор на околната средапродуктов риск;
  • време за пускане на продукта в експлоатация поради времето за съхнене на повърхността.

Видът и марката на лак или боя, разбира се, са важни, но не по-малко важен е въпросът за правилното нанасяне на последния слой. Ще научим как правилно да рисуваме дървена веранда от следните фото инструкции.

Първо, трябва да се уверите, че няма дефекти или несъвършенства на повърхността. дървен продукт. Ако се открият чипове или пукнатини, по-добре е да ги третирате с шпакловка за дърво, докато напълно изчезнат; пример за идеално полирана повърхност е показан на следващата снимка. След изсъхване шлайфайте обработените с шпакловка участъци.

След това трябва да се подготвите боядисване. Трябва да се разклати, за да се предотврати утаяването на по-тежки фракции на дъното. Също така при нанасяне на боя е необходимо да се определи и добави цвят или пигментно багрило, за да се получи необходимия цвят или нюанс. Би било идеално да тествате получения цвят малка площдърво, тъй като след изсъхване може да промени цвета си и вече не е подходящо за обработка. Ако се даде предпочитание на лак, тогава за нанасянето му е подходяща четка или моларен тампон, а при избора на боя трябва да се даде предпочитание на валяк или повече съвременна версияприложение - спрей.

важно! При ръчно боядисване е необходимо боята да се покрие с тънък слой, както е показано на следващата снимка. Това ще позволи да се видят пропуски, празнини и капки по време на нанасяне.

Заключение

Предпочитането на дървото за изграждането на всяка сграда е отличен избор, но и не малка отговорност. Обработката на избрания материал зависи пряко от вашия подход към този въпрос и ще се прояви напълно по време на експлоатацията на конструкцията. За висококачествена и пълна защита ще ви е необходима цялостна обработка на конструкцията с всички средства и импрегнации, посочени в статията. Това не само ще ви спести от много проблеми в бъдеще, но и ще удължи дълготрайността на дървената веранда няколко пъти.

От древни времена до наши дни дървото е незаменим строителен материал. Той има редица положителни характеристики, благодарение на които е високо ценен сред купувачите.

Но въпреки всички предимства, дървото е много уязвимо и податливо на гниене, така че всеки дървен предмет трябва да бъде обработен.

Причини, пораждащи Гниещдърветата са както следва:

  • влажност на въздуха - основен врагдърво;
  • температурни промени, които карат дървото да се разширява или свива;
  • конденз, който се натрупва в дървото и не излиза от него;
  • замразяване;
  • контакт със земята.

Продукти и препарати за обработка на дървесина

Меркиза да се предотврати гниене, препоръчително е да се извърши от момента на закупуване на материали за строителството.

Гниенето на дървесината намалява нейната плътност, което постепенно води до разхлабване и разрушаване на структурата, което е много опасно за живота и здравето на хората, така че е необходимо да се извърши лечение.

ПредотвратявамГниенето на дървесината е възможно, ако внимателно инспектирате цялата повърхност на дървената сграда веднъж годишно. Гниенето в заразените зони ще покаже неприятна миризмаи бял филм.

Характерни са признаци на гниене на дървесина миризма на гниенеи бял, тънък филм на места, заразени със спори на гниене и мухъл.

Зависи от източникпричиняването на процеса на гниене на дървесината ще зависи от мерките за предотвратяването му.

  • напр. пароизолация и топлоизолацияпредпазва дървесните видове от кондензация.
  • Ще бъде осигурена защита от атмосферна влага специални боии лакове.
  • Естествено сушене слънчева светлинаОсвен това ще помогне да се отървете от излишната влага.
  • Най-често срещаните и по ефективни начиниса методите за консервиране и използването на антисептици. Принципът на действие на тези методи е отровният ефект на лекарството върху патогените на гниене.

Защитен съоръженияобикновено се представя под формата на бои, лакове и антисептици. Използването на бои не само ще предпази дървото от гниене, но и ще освежи външен вид. С помощта на лакове можете да предотвратите появата на пукнатини, да придадете на дървото матов или лъскав вид, както и да избегнете избледняване на повърхността.

Прилагане на антисептици целесъобразновече на етапа на поява на мухъл. Когато избирате продукт, трябва внимателно да прочетете инструкциите, тъй като някои лекарства са подходящи само за вътрешно лечение, например вътре в къщата, а някои - изключително за външна употреба.

Например комбинирани антисептициПодходящи само за външна употреба, тъй като са токсични.

Ако сравним средствата за гниене на дървесина по цена, трябва да се каже, че боии лаковете са по-скъпи от антисептиците и за да предотвратите гниене, трябва да закупите значително количество боя. Така че използването на антисептик е много по-изгодно както от практическа, така и от икономическа гледна точка.

Производители на изделия от дърво против гниене

Руското висококачествено лекарство за гниене на дървесина е „ Сагус“, предпазва повърхността и връща на дървото красив и здрав вид. Цената на 1 литър е 90 рубли.

Често популярни продукти, които предпазват повърхността от гниене, са Neomid и League Bioshield.

Лек за гниене " Неомид 500» дезинфекцира повърхността, предотвратявайки инфекция от почти всички видове гъбички и също така е в състояние да се справи с „напреднал“ стадий на гниене. Получената обработка трябва да бъде „консервирана“ според препоръките на производителя, като се използват продукти от същата серия „Neomid 440“ или „Neomid 450“. Цените на тези лекарства достигат 700 рубли за 5 кг. „League Bioshield“ има не по-лош ефект от „Neomid“, но струва с порядък по-ниска, така че цената е от 103 рубли за 5 литра.

антисептик" Сенеж„Предпазва дървото от гниене и мухъл; в зависимост от предназначението антисептиците се разделят за третиране на дърво отвън и отвътре, както и за помещения с висока влажност.

Този антисептик е подходящ и за повторно третиране на повърхности, с изключение на тези, които преди това са били третирани с нефтени продукти.

Този продукт може да защити повърхността до 35 години. Отгоре можете да нанесете боя, лак, лепило и други вещества. „Сенеж” струва от 550 рубли. За 5 литра.

Древосан Профипредпазва дървото от насекоми и гъбички, както и мухъл. Този продукт може да се прилага както върху вече заразени повърхности, така и като превантивна мярка. Този продукт е по-подходящ за външна обработка. Цена за 1 литър от 120 rub.

Как да изберем правилния продукт?

При избортрябва да се вземе предвид защитното средство индивидуални характеристикиобект, местоположението му, целта на изграждането му.

Например, ако обектът се намира в крайбрежна зона или самата стая постоянно поддържа високо ниво на влажност, тогава е необходимо да изберете продукт, който ще защити дървото по време на температурни промени. Средно такива средства продължават до 12 години.

Необходимо е също така да се вземе предвид, че често свойствата на лекарството са предназначени не само за предотвратяване на гниене, но и за защитаот запалване на дърва. Срокът на годност на такива „многофункционални“ продукти е до 7 години.

По-добре е терасите или беседките да се третират с трудни за изплакване продукти; обикновено едно третиране е достатъчно за 35 години.

Специален решенияса предвидени и за огради, прозорци и други обекти с извивки. Такива решения са специално насочени към защита срещу пукнатини и осигуряване на равномерно свиване на дървото по цялата повърхност.

Обработвайте дърво честоне е необходимо, но първият предупредителен знак, който изисква допълнителна обработка, е появата на пукнатини по повърхността. Съвременни производителипредлагат редица импрегнации, които предотвратяват разрушаването на дървото. Например, "Лечител на дървета", "Елкон", "Биокс"помагат да се отървете от мухъл и плесен, а също така са подходящи за вътрешна и външна употреба. Тези марки се произвеждат в Русия. Сред най-висококачествените лекарства от чуждестранни производители можем да назовем продуктите на компанията „Dulux“, която е известна с големия си избор от импрегнации срещу гъбички, и продуктите на Alcator проникват дълбоко в дървото и изсъхват бързо, а третираното дърво издържа много дълго време.

Технология за обработка на дърво

Обработката на дърво може да се извърши по различни начини начини.

При подготовката на материал за строителството обработката обикновено се извършва чрез потапяне в разтвор. Този метод изисква специално оборудване.

Ако материалът е положен без обработка, тогава можете да използвате метода пръскане, който също предпазва от гниене, но има малка дълбочина на проникване. Този метод е добър за временна защита.

Можете да осигурите защита чрез пръскане, когато обектът е вече изграден. Преди да приложите веществото, трябва добре да подготвите обекта, като го почистите от прах и мръсотия, след което нанесете продукта два или три пъти с интервал от 15 минути. Съществуват Общи правилаприложение на лекарството:

  • първо трябва яснодърво от мръсотия и прах;
  • използвайте шкурка, за да се отървете от празнините;
  • Измийте дъските с топла вода, като използвате всеки препарат;
  • изсушете напълно дъските;
  • Нанесете защитното средство толкова пъти, колкото е посочено в инструкциите.

При обработката е важно внимателноборавете с веществото, като гарантирате собствената си безопасност. Продуктът не трябва да влиза в контакт с кожата или очите, в случай на контакт, изплакнете незабавно Химическо веществовода. При използване на метода на пръскане трябва да се осигури респираторна безопасност.

Днес има много средства и препарати, които предпазват дървото от гниене, така че можете да построите къща или други дървени предмети, без да се страхувате, че те скоро могат да се срутят. И най-важното, не забравяйте да спазвате всички необходими мерки за сигурност.

Дървото отдавна е едно от най-издръжливите и екологично чисти чисти материали. Поради това се използва в ремонта и строителството. Тя има високо ниводекоративност, поради което потребителите често го избират за украса на своите апартаменти и къщи. Дървото обаче действа като „жив“ материал. Следователно се нуждае от обработка, която предотвратява влошаване и гниене. Дървото може да се третира със синтетични средства и традиционни методи. Те ще бъдат обсъдени в статията.

Използване на традиционни методи

Може да се извърши защита на дървото от влага и гниене народни средства. Те имат много предимства пред синтетичните съединения. Този вид лечение е по-евтино. Той е екологично безопасен и хипоалергичен. В допълнение, той е достъпен за всеки домашен майстор.

Дървото може да се третира с прополис и Слънчогледово олио. За тази цел материалите се вземат в съотношение 1:3. Те трябва да се смесят добре и да се нанесат върху повърхност, която е била предварително почистена от прах с помощта на мека гъба. Този метод за защита на дървесината от влага и гниене е добър, защото е възможно най-силен и помага да се предотврати образуването на микроорганизми. Той обаче има един голям недостатък, който е, че материалът има повишена способност за запалване. Ето защо трябва да помислите дали е препоръчително да използвате такава импрегнация във всеки отделен случай.

Доста често потребителите използват железен сулфат за обработка на дърво. За да направите това, трябва да закупите готов разтвор, който се смесва добре. В него се потапя мека гъба или парцал, с който се импрегнира чиста дървесина.

Защита на дървото от влага и гниене железен сулфате идеален за кръгли трупи, тъй като продуктът не е твърде скъп. Също изключително ефективен. Със силно импрегниране материалът ще бъде готов да служи доста дълго време, без да изисква никакви допълнителна работана защита. Единственият недостатък на този продукт е дългото време за съхнене.

Дървесината, импрегнирана с железен сулфат, трябва да се остави на открито, в този случай излагането на материала на слънчева светлина трябва да се избягва. За това можете да използвате специален навес. Материалът се оставя да изсъхне от седмица до месец.

Използване на битум и автомобилно масло

Още едно отличен вариантЗащитата на дървото от влага и гниене със собствените си ръце е използването на битум. Този метод е ефективен, но от екологична гледна точка не е напълно безопасен. Това се дължи на факта, че бетонът има способността да освобождава вредни веществапри нагряване. Поради тази причина не винаги се препоръчва използването на битум.

Не се прилага напълно екологични материалии автомобилно масло. Въпреки това се използва широко за обработка на дърво. Маслото може да предпази от гниене, мухъл и корояд, но няма да предотврати пожар, а само ще допринесе за него, когато е изложен на пламък. Ето защо това лекарствоне винаги може да се прилага.

Използване на финландския метод

Защитата на дървото от влага и гниене може да се извърши по финландския метод. Изразява се в използването на следните материали:

  • сол;
  • брашно;
  • вода;
  • железен сулфат;
  • суха гасена вар.

Методът е безвреден, но се използва за обработка на материала, който е в основата на огради и покриви. Съставът има уникални свойства, които предотвратяват бързото му отмиване с вода. За да приготвите сместа, компонентите трябва да се смесят до образуване на паста. Основната му част ще се състои от брашно и вода. Съставът се загрява на слаб огън, след което се нанася върху дървото топлона два слоя. След като първият слой се абсорбира напълно и изсъхне, можете да започнете да нанасяте втория.

Използване на водоразтворими антисептици

Дървесината може да бъде защитена от влага и гниене с помощта на водоразтворими антисептици. Те са в състояние да създадат вид бариера на повърхността, но се измиват от постоянен контакт с вода. Следователно, след нанасяне, такава смес трябва периодично да се актуализира.

Сред другите подобни решения можем да подчертаем амониеви и натриеви силикофлуориди, които са прахове без мирис. Стават прозрачни при контакт с вода. Импрегнирането с тяхна помощ трябва да се извършва много внимателно, така че съставът да проникне напълно във влакната.

Друга възможност за лечение е натриев флуорид. Представлява бял прах и лесно се отмива с вода. Това вещество има едно голямо предимство, което се изразява във факта, че не причинява корозия на метала, който може да бъде в дървото. Ако искате да защитите дървото от гниене и влага, тогава можете да използвате вносни вещества, които съдържат следните компоненти:

  • цинк;
  • хлор;
  • натрий;
  • калиев боракс.

Такива смеси ще бъдат по-скъпи, но те защитават дървото перфектно. Не се препоръчва използването им в жилищни помещения, тъй като те не са толкова екологични и могат да отделят токсични вещества.

Използване на органични и маслени пасти

В допълнение към горните антисептици можете да използвате специални органични вещества и пасти. Те се състоят от водоразтворими антисептици, силициеви флуориди и свързващи компоненти. Материалите са устойчиви на влага, така че могат да се използват за обработка на външни дървени конструкции. С течение на времето пастата се измива, така че трябва периодично да се нанася върху основата.

За по-добра защита на конструкциите след обработката те трябва да бъдат покрити със строителен материал. хидроизолационен филм. Защитата на дървото от гниене и влага може да се извърши с маслени антисептици. Това трябва да включва технически масла, които са токсични. Сред основните им предимства са високите антисептични свойства.

Материалът не се измива от вода и предпазва дървото от почти всички видове гъбички. Съставите от маслен тип имат остра миризма и тъмнокафяв цвят. В жилищен район такъв подход към защитата е непрактичен, докато маслените антисептици са отлични за пилоти, стълбове и подпори на мостове.

Използване на изсушаващо масло

Може да се направи и защита на дървото от влага и гниене с изсушаващо масло. За тази цел се използват някои разновидности на споменатия състав. Между другото трябва да се подчертаят полуестествените смеси, които позволяват образуването на твърд филм с високо ниво на блясък на повърхността. Основата става водоустойчива. Полуестественото изсушаващо масло е добро, защото може да се използва в комбинация с бои и лакове или като грунд.

Към комбинираните състави се добавят модификатори за подобряване на качеството на сместа. Можете да използвате комбинирани изсушаващи масла не само за защита на дърво, но и като подготовка преди нанасяне на боя или мазилка. Когато защитавате дървесината от влага и гниене със собствените си ръце с помощта на изсушаващо масло, не трябва да забравяте, че течността ще изсъхне в рамките на един ден или повече. През този период не трябва да се нанася слой боя или мазилка. Синтетичните изсушаващи масла могат да се използват за импрегниране, а също и да действат като основа за разреждане на тъмни маслени бои. Синтетичното изсушаващо масло е отлично за външно третиране.

Продукти за дърво в контакт със земята

Дървесината може да бъде защитена от влага и гниене в земята с помощта на NEOMID 430 Eco. Подходящ е за създаване на надеждна бариера върху повърхността на материал, който е в постоянен контакт със земята по време на работа. Това вещество е противогъбичен антисептик с неотмиващи свойства.

Материалът може да бъде изложен не само на контакт с почвата, но и на влиянието на смлени соли, както и на валежи. Съставът може също да бъде покрит външни стени, носещи конструкциигреди, подове, греди и греди. Сместа е отлична за блокове на врати и отвори за прозорци.

Това средство за защита на дървесината от влага и гниене може да се прилага за рафтови системи, огради и жив плет, както и конструктивни елементи, които са изложени на трудни атмосферни условия и ниски температури. Описаното импрегниране е радикално. Подходящ е за трудни условия на работа.

Антисептична импрегнация "Сенеж"

Senezh може да се използва за защита на дървото от гниене и влага. Това антисептично импрегниране има филтър, който намалява излагането на материала на слънчева светлина. Съставът е прозрачен. Подходящ е за нови и предварително третирани с антисептик стени. Сред основните свойства са абсорбирането в дървесните влакна и образуването на устойчив на атмосферни влияния материал върху повърхността му. полимерно покритие, който се отличава със своите мръсо- и водоотблъскващи свойства.

Броят на нанесените слоеве може да варира от 1 до 3. За един квадратен метърпри нанасяне на един слой ще ви трябват приблизително 60 g от състава. Можете да нанесете импрегниране с помощта на валяк, четка или спрей. Този тип защита изсъхва на допир в рамките на един час, докато основата може да се използва три дни след нанасяне.

Защита на дървото в сауната

Когато избирате да защитите дървото от влага и гниене в банята, трябва да обърнете внимание на Tikkurila Supi Arctic. Този акрилен съполимер принадлежи към екологичен клас M1. Водата се използва като разтворител. Продуктът се нанася с четка върху суха повърхност, където се образува филм, предотвратяващ абсорбирането на влага и мръсотия.

Друга безцветна импрегнация е „Tikkurila Supi Saunasuoya“. Има лека миризма и съдържа компоненти против мухъл. Основната задача е да защити тавана и стените в помещенията на банята с висока влажност. Тази смес се отнася и за екологично чисти материали, следователно не са опасни за хората.

Най-добрите продукти за баня

Когато избирате най-добрата защита за дърво от влага и гниене, трябва да обърнете внимание на Teknos Sauna-Natura. Този продукт има кремообразна консистенция и лека миризма. Отлично за защита на дърво в сауни и бани, включително парни бани. Разтворителят е вода. Сместа може да се тонира в различни цветове.

Belinka Interier Sauna е направена на базата на акрилни смоли, които съдържат вода и специални добавки сред съставките си. Този безцветен защитен агент се използва за дървени помещения. Материалът има лек мирис, а цветът на повърхността не се променя след образуването на филма. Текстурата просто се откроява.

Необходимо е да използвате състава, като го нанесете на два слоя с пръскачка, валяк или четка. Първият слой ще изсъхне в рамките на 2 часа, следващите слоеве могат да се нанасят след три часа. Това импрегниране има добро съотношение цена/качество.

“Сенеж сауна” е направена на базата на акрилни смоли. Тази смес съдържа специални компоненти и вода. Прозрачният защитен агент не съдържа разтворители и предотвратява утаяването на замърсявания върху повърхността. Гъбички и насекоми не проникват вътре. Защитният агент се нанася върху предварително почистена повърхност с помощта на четка, велурен или дунапренен валяк. За удобство можете да използвате пистолет за пръскане. Производителят препоръчва нанасяне на 1 или 2 слоя в парната баня. Ако обработката на дърво се извършва в други помещения на банята, тогава броят на слоевете може да бъде увеличен до три.

Накрая

Преди да започнете да защитавате дървото, трябва да изберете средствата. Те могат да бъдат предназначени да предотвратят контакта на материала с влага или почва. В продажба има композиции, които ви позволяват да осигурите цялостна защита. Ако искате да изберете екологично чиста смес, тогава е по-добре да използвате народни средства, но повече ефективни решенияимпрегнациите стават фабрично произведени.

Свързани публикации