🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Колко носи пенсионният ми фонд

Доходността пада за четвърто поредно тримесечие, но все още е положителна

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Как да четем тази доходност

Комисията за финансов надзор изчислява представянето на пенсионните дружества на всяко тримесечие. Тя обхваща резултата от инвестиционната дейност през последните две години, изчислена на годишна база, като взима изменението на стойността на един пенсионен дял, който потребителите си "купуват" при плащане на осигурителна вноска. Трябва да се има предвид, че преди да стане това, пенсионните фондове първо удържат еднократна "входна" такса от всяка вноска. Тоест в посочената от КФН доходност не е калкулиран разходът, който потребителите имат за въпросната входна такса, която по закон е до 4% и почти никое дружество не налага по-ниска. Изключение прави "Доверие", при които таксата е с 0.15 процентни пункта по-ниска за лицата, които са се осигурявали в него поне 10 години. Според Кодекса за социално осигуряване максималната входна такса ще бъде намалена на 3.75% в началото на 2019 г.

Доходността на пенсионните фондове пада и през третото тримесечие на годината, а средното й ниво вече е под това на инфлацията. Данните на Комисията за финансов надзор показват, че най-масовите универсални фондове са постигнали средно 3.19% към края на септември. В същото време индексът на потребителските цени е 3.6% към септември, а два поредни месеца преди това беше 3.5%. Разбира се, сравнението е малко условно, тъй като за доходността на пенсионните фондове се вземат данни две години назад, но дава добър ориентир какво се случва с партидите на допълнителното осигуряване на 3.6 млн. работещи българи.

Средната доходност се понижава вече четвърто поредно тримесечие и това съвпада с несигурното представяне на капиталовите пазари в Европа, Азия и в България, където са инвестирани значителна част от активите на фондовете. В същото време стойността на един дял от началото на годината е на минус, тоест само за този период техните инвестиции се обезценяват.

Освен средна доходност комисията за финансов надзор определя минимална и максимални средни доходности, в които фондовете трябва да се вместят. Ако резултатът е под долния лимит, те трябва да компенсират със собствените си резерви, а ако е над горния - да заделят пари в тях. Такова изискване няма единствено за доброволните фондове, но засяга универсалните и професионалните. В случая за УПФ към края на септември минималната е 0.19, а максималната 6.19%, а за ППФ - съответно 0.22 и 6.22%.

Над средната

При универсалните само два фонда са над средната доходност – с най-висока е "ДСК Родина" - 4.69%, макар и тя да пада това тримесечие. Другият фонд над средната линия е универсалният на "Съгласие". Любопитно е, че това са двете дружества, които имат съответно най-голям нетен приток нови клиенти и най-големия отлив към края на полугодието (за деветмесечието още няма статистика). Една от причините за големия приток към "ДСК Родина" е развитата клонова мрежа на банковата група, към която принадлежи дружеството, с което може да привлича нови клиенти и за пенсионното си дружество. Теоретично това може да се каже и за "Съгласие", които гравитират около групата на "Химимпорт", където са и "ЦКБ Сила" на едноименната банка.

Пред "Капитал" Николай Марев, който е изпълнителен директор на "ДСК Родина", обясни сегашната доходност с по-високото натрупано ниво от 2017 г. "През миналата календарна година "ДСК Родина" реализира доходност в универсалния фонд от почти 9%, която беше с над 2% (над 200 б.п.) по-висока от тази на конкуренцията, затова и 2-годишната доходност към 30 септември е по-висока от средната за пазара за УПФ", каза той.

Средната доходност при универсалните фондове пада за четвърто поредно тримесечие, или вече цяла година. През третото тримесечие на миналата година тя беше 6.2% и от тогава реално е наполовина. Същото се отнася и за доброволните фондове, които най-често се използват от работодатели като допълнителна социална придобивка за служителите, както и при професионалните пенсионни фондове, в които се осигуряват лица от втора и трета категория труд като полицаи и пожарникари.

Защо пада доходността

"Тази година волатилността на капиталовите пазари е значителна, въпреки че американските индекси отбелязаха нови исторически върхове миналия месец и доходността им от началото на годината е между плюс 3 и 8%, то в Европа за съжаление Германия и Франция са на съответно минус 10% и минус 4% от началото на годината, а азиатските индекси също отбелязват значителни отрицателни стойности. Това комбинирано с инфлация и вдигане на основните лихви в САЩ влияе върху доходността и на цените на държавите облигации, които също инкасират загуби при вдигане на тяхната доходност", коментира Николай Марев.

"От началото на годината множество фактори оказаха и продължават да оказват влияние върху доходността на финансовите активи, съответно на пенсионните фондове, като участници на финансовите пазари. Сред основните са търговските войни на президента Тръмп, ескалацията на напрежението около Турция, което вече има своето икономическо отражение, промените в Италия и очакванията за повишаване на лихвените проценти и скоростта, с която това ще се случи, като всичко това се предполага да намери своето (устойчиво) решение по-далеч в бъдещето", коментира и Мирослав Маринов, изпълнителен директор на ПОК "Доверие".

От тук накъде

От доходността зависи и бъдещата частна пенсия на родените българи след края на 1959 г., която трябва да допълни и компенсира намаления размер на държавната. С реформата от 2000 г. една част от осигуровките отиват в частния фонд за сметка на тези към НОИ. Затова и бъдещата доходност е важна и трябва да вълнува всеки работещ българин. Все пак в дългосрочен план е по-трудно да се правят прогнози за разлика от краткосрочните.

"Поради увеличената волатилност очевидно всякакви прогнози са краткосрочни и недотам надеждни, но каквито и сценарии да се развият, пенсионните фондове като дългосрочен инвеститор нямат избор, освен да запазят или да увеличат диверсификацията както по класове активи, така и като география и да не поемат прекомерни рискове в търсене на по-висока доходност", е мнението на Мирослав Маринов от ПОК "Доверие"

"До края на годината има още 2 месеца, така че, въпреки че към момента всички дружества са на отрицателна доходност от началото на годината, е възможно тя да бъде компенсирана и да се реализират минимални положителни стойности", коментира Николай Марев. Според него за следващата година е доста трудно да се дадат прогнози заради непредвидимата глобалната политика на САЩ, търговските напрежения, които предизвиква, и как те ще се отразят на производството и потреблението на стоки и услуги в глобален мащаб. "В Европа, да не забравяме влиянието на BREXIT и турбуленцията, която създава правителството на Италия с новите си фискални планове. Накратко, очаквам не по-малки турбуленции и волатилност и през следващата година. Някои анализатори дори спрягат и по-сериозни икономически трусове и начало на рецесия", казва още той.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    tatamata avatar :-|
    Tata Mata
    • - 1
    • + 3

    Не може доходността да се гледа за 1, 2 или няколко месеца назад. тя се смята на годишна база. Дори и да е паднала, няма по-безрискова и доходна инвестиция от пенсионните фондове все още.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал