Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филип Синапов отвори фолклорна къща "Гърнатскине конаци"

5
Снимка: Божидар Чолаков - БНР Радио Кърджали

В момчилградското село Балабаново, във вилна зона Север се откри Фолклорна къща “Гърнатскине конаци”. Едно място на което може да се види българския бит и култура в неговата му автентична форма. Всичко това народния певец Филип Синапов успя да изгради за близо 2 години. На откриването присъстваха много хора от близо и далеч, негови познати приятели. Архитектурата на къщата-музей е в стар родопски стил. В нея младият изпълнител ще обучава деца по народно пеене, ще им показва позабравени български традиции - как се тъче на стан, как се преде вълна, земеделски техники при обработване на различни култури и всичко онова, както са го справяли нашите пра - пра баби и дядовци.

„Гърнатскине конаци“ са на много хубаво място. Едно, че гледат към Гърнати от където пренасям всички традиции и обичаи. Удобно място, защото сме на главен път посока Гърция и близо до три града – Момчилград, Кърджали и Джебел. Та да бъде удобно за всеки посетител. В определени дни конаците ще имат отворени врати на музея, в които ще се правят възстановки на жетва, на вършитба, пасталиране на тютюн, правене на пастал“, разказва с ентусиазъм Филип Синапов.  

В двора на къщата раздаваха пиляф, курбан за здраве. Имаше много хора от близо и далеч. Едни влизаха и разглеждаха отвътре, други отвън. На откриването бяха народния представител от Пловдив Иван Петков, кмета на село Гърнати Асен Гънгаров от където Филип е взаимствал архитектурата на къщата, Ваня Йорданова от смолянския музей и екскурзовода от Кърджали Георги Кючуков. Сред гостите беше и  учителка по народно пеене на Филип Синапов от музикалното училище в Широка лъка Соня Балабанова.

„Много се радвам на труда на това младо момче, че иска да продължи тези традиции, да ги предаде на поколенията. Защото, сега младите вече, малко трудничко опознават нещата, а тук се възхищавам на тази къща, която е построил. Всичко се вижда нагледно, и становете, и носиите, които той сам изработва. Много е приятно. Много съм щастлива, че той е наш ученик. Горда съм с неговите постижения тука, а и Родопа планина е толкова зареждаща. Толкова емоционално се чувствам и много се радвам за това, което прави това момче“, разказва Соня Балабанова.  

Откриването беше направено по българската традиция с подливане на менче с вода и родопски гайди, а всички присъстваше се хванаха на голямо хоро около Фолклорна къща “Гърнатскине конаци”.


Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

За "Женско царство" се подготвят в Пчеларово

Докато в повечето български села културните прояви оредяват и читалищата все повече опустяват, в чернооченското село Пчеларово е обратно. С всяка следваща година се възражда някоя от старите традиции. След възстановките на ритуали от миналото, като Бабинден, Лазаруване, Коледуване, активистите на читалище "Иван Буюклиев - 1926" сега са се заели да..

публикувано на 08.06.24 в 20:03

Роман Романов е победител във фолклорна класация ,,Надпяване" на БНР

Младият певец Роман Романов от златоградското село Старцево е победител в годишната фолклорна класация ,,Надпяване" на БНР програма "Христо Ботев" в категория - Мъже солисти, с песента ,,Да знаеш майчо", аранжирана от проф. акад. Милчо Василев, акомпанимент на Щатен народен оркестър при АМТИИ проф. Асен Диамандиев, гр. Пловдив. За отличието се..

обновено на 08.06.24 в 16:01
Фотограф: Кремена ВАТЕВА

Как се рисува с фотоапарат?

Красиви кадри в Бургас и Кърджали , предадани с почерк на художник предложи на посетителите на Керимовата къща роденият тук фотограф Тенчо Петков. Изложбата " Срещи с природата през погледа на един родопчанин, живеещ до морето" показва 30 фотографии върху платно. Целта на проекта  е да се представи красотата и разнообразието на..

публикувано на 07.06.24 в 12:49

Много тежка пролет за хората с алергии

По-рано, с половин месец, започна сезонът на алергии тази година, хората с астма се влошиха, имаме  и доста нови случаи, коментира за радио Кърджали алергологът д-р Мони Турналиев. Ранната пролет се застъпи с вълна от грип и КОВИД, пренос на пясък от Сахара и сезонът на плесените. По думите му грипът е изострил съществуващи заболявания,..

публикувано на 07.06.24 в 11:24

Работодатели, обучаващи организации и търсещи работа се срещат на обща трудова борса в Кърджали

Поредната обща трудова борса, организирана от Агенцията по заетостта, ще се проведе в Кърджали на 7 юни от 10:30 ч. в Дом на културата. На нея освен фирми и организации в качеството си на работодатели, ще присъстват и обучаващи организации, каза  Метин Хафъзсалим, директор на Дирекция "Бюро по труда" - Кърджали и допълни, че тази година двойно повече..

публикувано на 06.06.24 в 12:27

На Петровден откриват Национален гайдарски събор "Апостол Кисьов" в Стойките

В родното село на Апостол Кисьов - Стойките ще се проведе V-ти Национален гайдарски събор на негово име. Гайдари от цялата страна ще си дадат среща на 29 и 30 юни в родопското село. Преди пет години инициативен комитет решават съвместно с читалище “Пробуда - 1903” с. Стойките да основат събор на гайдари. За този период в селото отвори врати и..

публикувано на 04.06.24 в 15:41

Носията и гайдата на Стою Чонгаров стават част от съкровищницата на музея в Смолян

Наследниците на гайдаря Стою Чонгаров – дъщеря му Адилина Чонгарова и синът му – Петко Чонгаров, подариха на Регионалния исторически музей “Стою Шишков” в Смолян  неговия личен костюм, изработен в края на 50-те години на ХХ в., гайдата, на която се учи и на която свири дълги години, изработена от Георги Марков от с. Кремене, чантата за гайда и други..

публикувано на 04.06.24 в 13:31