Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филип Синапов отвори фолклорна къща "Гърнатскине конаци"

5
Снимка: Божидар Чолаков - БНР Радио Кърджали

В момчилградското село Балабаново, във вилна зона Север се откри Фолклорна къща “Гърнатскине конаци”. Едно място на което може да се види българския бит и култура в неговата му автентична форма. Всичко това народния певец Филип Синапов успя да изгради за близо 2 години. На откриването присъстваха много хора от близо и далеч, негови познати приятели. Архитектурата на къщата-музей е в стар родопски стил. В нея младият изпълнител ще обучава деца по народно пеене, ще им показва позабравени български традиции - как се тъче на стан, как се преде вълна, земеделски техники при обработване на различни култури и всичко онова, както са го справяли нашите пра - пра баби и дядовци.

„Гърнатскине конаци“ са на много хубаво място. Едно, че гледат към Гърнати от където пренасям всички традиции и обичаи. Удобно място, защото сме на главен път посока Гърция и близо до три града – Момчилград, Кърджали и Джебел. Та да бъде удобно за всеки посетител. В определени дни конаците ще имат отворени врати на музея, в които ще се правят възстановки на жетва, на вършитба, пасталиране на тютюн, правене на пастал“, разказва с ентусиазъм Филип Синапов.  

В двора на къщата раздаваха пиляф, курбан за здраве. Имаше много хора от близо и далеч. Едни влизаха и разглеждаха отвътре, други отвън. На откриването бяха народния представител от Пловдив Иван Петков, кмета на село Гърнати Асен Гънгаров от където Филип е взаимствал архитектурата на къщата, Ваня Йорданова от смолянския музей и екскурзовода от Кърджали Георги Кючуков. Сред гостите беше и  учителка по народно пеене на Филип Синапов от музикалното училище в Широка лъка Соня Балабанова.

„Много се радвам на труда на това младо момче, че иска да продължи тези традиции, да ги предаде на поколенията. Защото, сега младите вече, малко трудничко опознават нещата, а тук се възхищавам на тази къща, която е построил. Всичко се вижда нагледно, и становете, и носиите, които той сам изработва. Много е приятно. Много съм щастлива, че той е наш ученик. Горда съм с неговите постижения тука, а и Родопа планина е толкова зареждаща. Толкова емоционално се чувствам и много се радвам за това, което прави това момче“, разказва Соня Балабанова.  

Откриването беше направено по българската традиция с подливане на менче с вода и родопски гайди, а всички присъстваше се хванаха на голямо хоро около Фолклорна къща “Гърнатскине конаци”.


Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жени, преборили се с насилието, споделиха научените уроци

Кърджали беше домакин на първото събитие от националното турне на програмата „МОГА САМА“ на фондация „Emprove“ в подкрепа на жени и развитието на тяхната лична увереност. Гостуването беше разделено в две части. В първата половина от деня се проведе обучение на специалисти, които имат интерес да подкрепят жени в израстването им и пътя към нов живот...

публикувано на 17.05.24 в 15:44

Земеделските култури са застрашени от гниене, възможни са болести по тютюна

Растенията са атакувани от бактерии, стопаните да пръскат до 24 часа след градушка , съветва Соня Новодрянова, началник на отдел „Растителна защита“ към Областната дирекция по безопасност на храните в Кърджали. В същото време дъждовете имат и добра страна , защото почвата, като цяло е суха. Ако стопаните са разсадили тютюна, трябва да..

публикувано на 16.05.24 в 12:14
Стената на родолюбието в село Гугутка, Ивайловградско

Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани

Ивайловградското село Гугутка вече има Стена на родолюбието и първите си двама почетни граждани. Това са хирургът проф. д-р Георги Паскалев и общественикът и писател Георги Петков, автор на „Кървавата 1913 година“, в която са описана историята на селото и трагичните събития през 1913-та, когато Гугутка е ограбено и опожарено до основи от османски..

публикувано на 13.05.24 в 17:56

Надежда Захариева: Човек има право да се разпорежда само със собствената си душа

В светлата седмица разговаряме с поетесата Надежда Захариева, която гостува на града ни и на радио Кърджали, което скоро навърши 8 години в ефира. Тя е  съпруга на големия поет Дамян Дамянов и майка на трети им деца.  Тя бе гост на Кърджали на Регионална библиотека и на В оенния клуб по повод Светла събота и Деня на Светите  братя Кирил и..

публикувано на 12.05.24 в 17:22
Ирминден в Лозен

В Лозен ще празнуват Ирминден

В село Лозен, община Любимец за четвърта поредна година ще проведат празник на подницата и хляба “Ирминден". На него ще съберат хора от Югоизточна България. Това съобщи Христо Янъков, секретар на читалище "Просвета" и организатор на празника. Ирминден се празнува на 1 май, когато Православната църква почита паметта на Свети пророк Йеремия...

публикувано на 11.05.24 в 14:15

Рецептите на шеф Пеньо Иванов: Агнешко печено, пудинг с козунак

Какви са разновидностите на агнешкото печено, с което можем да сме хем в крак с традицията, хем да я осъвременим? Т ри различни подхода в приготвянето на агнешка плешка ни поднася шеф Пеньо Иванов, готвил за известни личности като Миг Джагър, Кондолиза Райс, Георги Първанов и много холивудски знаменитости, както и на круизни кораби. Той..

публикувано на 06.05.24 в 16:25

Ти, който даваш дъжд и на дъжда Си Господ...

Това си е моята молитва. Написах я по пътя между морето и Зографския манастир в Атон . Видях я там, чух я там. Може и да не е най-канонична, но е молитва. Това пише з а стихотворението „Молитва“ от стихосбирката си „Прелъст и светогорски стихотворения“ Николай Милчев. Писателят го публикува от няколко години по това време.  Чуйте стихотворението...

публикувано на 06.05.24 в 15:24