Лекарите от университетска болница в Пловдив спасиха 20-дневно момиченце, което било прието в Детска клиника с тежко изгаряне на кожата. Родителите обяснили, че поръсили бебето с едра сол, за да не мирише.

Повече от 10 дни лекарите от детско отделение на университетска болница се борили за живота на малката Шенка. Майката на пеленачето Теменужка Костадинова, която е само на 14 години, обяснила на докторите, че детето й е с рани по кожата след процедура по осоляване. Тя била извършена от специално наета жена, която след това изкъпала бебето в мляко.

- Кой даде съвет да осолите бебчето?
- Свекърва ми, ние всички така правим, осоляваме. Какво дойде една жена и поръси един пакет сол, нямаше цял пакет, беше само на половина, обяснява майката Теменужка Костадинова.

Повече от седмица младата майка се опитвала сама да лекува раните по кожата на детето. "Идват 20 дни по-късно с изразен дерматит, със залющване на кожата, с рагади, цялата червена. Основният проблем е бил спасяването на живота на детето", съобщи д-р Христо Димитров от Детската клиника в УМБАЛ "Свети Георги".

Кожата на детето все още не е  напълно възстановена, казват лекари. Те съветват младите родители да не посягат към методи, които са отречени от медицината. Всяко осоляване е равносилно на тежко изгаряне.

Случаят и множеството коментари по него ни провокира да научим още по темата. Оказа се, че станалото в Пловдив не е изолирано явление.

Посоляването на бебета в Югоизточна България е дори традиция

В Хасково например, все още бабите смятат, че бебето трябва да се къпе в солена вода. Няма майка в Хасковско, която да не е чувала от свекърва си, например, че бебетата трябва да се къпят в солена вода.

"На водата хвърляш малко, с бебето и две-три минути така ще стои и после изплакваш", обясни Хекиме Георгиева.

Тази традицията се предава от майка на дъщеря, като най-върли привърженички на осоляването на децата си остават старите хора.

"Да ще настоявам. Лично моята дъщеря бебето си го е къпала така - с малко сол вътре и като ги изкара, измажи ги с масчица малко и така", разказва прабабата Стойка Кирева.

Да къпеш бебето си в солена вода днес изглежда повече от странно, а причините за ритуала  звучат  доста примитивно.

"Нали казват, че кожичката им се изпича и не се изпотяват. По принцип за това аз знам, че се слага, знам от моята баба", сподели Елена Димова.

"Казвали са ми, че е правило за да бъде по-хубава кожата на бебето, но аз лично медицинско обяснение не виждам в това", разсъждава майката Величка Георгиева.

Днес медицината обяснява странния ритуал с лошата хигиена в миналото.

"В миналото, когато хигиената на бебетата не е била на такова ниво, каквато е сега и бебетата са се къпали много по- рядко, в солена вода, слагайки сол във водата - това е имало функция за дизенфикциране на кожата и евентуално да подсуши някой микро ранички", обясни д-р Надя Вачева, микро-педиатър.

Лекарите са категорични, че използването на сол при новородените може да причини само беди. И въпреки това все още много от майките в Хасковско спазват традицията и поне веднъж изкъпват детето си със солена вода.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето