Честит Световен ден на пастата! И някои често задавани въпроси....




На 25-и октомври отбелязваме Световния ден на пастата.  

Според проучване направено от Италианския хранителен съюз (Unione Italiana Food а Eumetra) - 9 от 10 италианци похапват редовно паста, а за 1 от 3-ма тя е всеки ден на масата му, като общата консумация на паста е 23 килограма на човек на година. В световен мащаб консумацията на паста за последните 10 години почти се е удвоила, като от 9 тя е станала 10 милиона тона.  

И до ден днешен битуват какви ли не най-различни погрешни схващания, свързани с тази любима наша храна. Наистина ли от пастата се дебелее? За да се усвои по-добре от организма, трябва ли тя да е „ал денте"? По-добре да се хапва паста за обяд или за вечеря? Нека разгледаме някои от най-известните митове свързани с една от най-обичаните храни на италианците, а и на всички нас.

От пастата се дебелее?

Грешно. Пастата почти винаги е една от храните, от които се отказваме при започването на диета и няма лошо. Пастата, подобно на хляба, е сложен въглехидрат, но и е от съществено значение за нашия организъм. Елиминирането ѝ напълно от хранителния ни режим може дори да навреди на диетата ни. Много е важно да не се прекалява и да се яде в правилното количество, като се взима предвид възрастта, физическата и спортната активност. И най-вече -  трябва да бъдем много внимателни със соса, с който тя се приготвя (например по-добре спагети или макарони с доматен сос, отколкото с четири вида сирена).

Забранено е да се похапва паста вечер?

Грешно. Според проучване на Италианския хранителен съюз тестените изделия заемат първото и последното място в класацията на най-консумираните ястия, съответно за обяд и вечеря. Докато 85% от италианците на обяд избират чиния със спагети или макарони, то на вечеря те са едва 17%, което изпраща пастата директно на последното място, като преди това са киселото мляко и сандвичите. Няма научно доказателството, че консумацията на паста вечер води до напълняване или че е вредна. Всъщност може дори да има два положителни ефекта върху нашето тяло. Пастата е богата на триптофан, основна аминокиселина, много полезна за релаксацията и съня. Благодарение именно на това, пастата намалява и производството на някои хормони, като кортизол, които са отговорни за стреса и увеличаването на теглото.

Пастата „ал денте" е по-лесно смилаема от организма?

Вярно. Въпреки че има много хора, които вярват, че добре сварената паста е по-лесно смилаема от организма, именно „ал денте" (или леко твърда, вари се точно 11 минути) е най-добрият избор, защото има по-нисък гликемичен индекс и дава усещане за ситост.

Пастата без глутен е по-добрият избор?

Грешно. Безглутеновите макаронени изделия са продукт, създаден специално за нуждите на страдащите от цьолиакия. За онези, които нямат подобни проблеми, яденето на безглутенова паста е безполезно, а дори може да бъде вредно. „Без глутен“ не е равно на „полезно", „здравословно" или „диетично. За страдащите от цьолиакия храненето без глутен е задължително, струва скъпо, а в Италия безглутеновата паста дори се продава в аптеките. Онези, които не страдат от тази болест, но въпреки това избират само безглутеновата паста, се лишават от набавянето на сложни въглехидрати, а това от своя страна води до липса на някои вещества за организма.

Пълнозърнестата паста е по-полезна от обикновената?

Не е вярно, но не е и грешно. Консумирането на пълнозърнеста паста, приготвена от специални брашна, като бобови растения или лимец, е въпрос на вкус. Те са по-богати на фибри и минерални соли. Все пак не трябва да забравяме, че дори и да консумираме редовно такъв вид макарони, това няма да ни даде необходимия прием на фибри - този вид паста няма как и не може да замени консумацията на плодове и зеленчуци. За страдащите от диабет или затлъстяване пастата от пълнозърнеста пшеница е много добър избор, но онези, които страдат от раздразнено черво, могат да имат известни затруднения при храносмилането ѝ. Въпреки това, алтернативната паста се радва на известен успех в италианската кухня, а у и нас. Според изследванията на Италианския хранителен съюз 10% от анкетираните често избират да ядат алтернативен вид тестени изделия (без да се отказват от традиционните тестени изделия). Сред най-успешните алтернативи е пълнозърнестата паста (30%).

Източник: Fanpage



















 

Коментари

Популярни публикации от този блог

Моята книга - „Италия - вечната приказка“

Един 10-годишен полет в италианската музика - историята на „Ил Воло"

6 необикновени плажа в Италия