Потвърдено от Специалистите от Медицински комплекс „Д-р Щерев“

Чуйте тази статия в аудио формат:

Това е последната седмица на седмия календарен месец от бременността. Скоро влизате в осмия месец и тежкия период на бременността в буквален смисъл – коремът става все по-голям и измества центъра на тежестта, което допринася за лекото клатушкане, докато ходите, както и за силния наклон назад. Всичко това  предизвиква болки в кръста и гърба, тежест в краката и умора. Сега е важно да почивате винаги, когато имате възможност, релаксиращите леки масажи на стъпалата, раменете и гърба допринасят за това да се отпуснете и отдъхнеш. Нощно време можеш да ползваш възглавницата за бременни. Тя се нагажда към формата на тялото, поддържа растящия корем и помага на мускулите на гърба и кръста да се отпуснат. Ако болката ви притеснява през нощта, опитайте да спите на една страна с възглавница между коленете.  

На пръв поглед

  • Тревожността около предстоящото раждане се повишава - разсейвайте се с хубава книга или среща с приятелка
  • Ако все още ходите на работа, е добре да помислите дали да продължите, или е време за отдих и релакс у дома 
  • Вашето бебе вече чува звуците от външния свят, дори може да реагира с движения, ако е прекалено шумно

Колко е голямо вашето бебе?

То е с големината на марулка. Дълго е около 40 сантиметра и тежи приблизително 1300 грама. Бебето става все по-съвършено и все по-готово за външния свят човече – петте сетива (слух, зрение, обоняние, вкус и осезание) са вече развити.

Симптоми през 30 г.с.

С наближаването на термина вероятно все по-често и с тревога мислите за предстоящото раждане. Бушуващите хормони и мисли вероятно ви правят емоционални на моменти. Не се натоварвайте с излишни емоции и тревоги. Разсейвайте се с хубава книга, приятна разходка или среща с приятелка, покупките за бебето също ще ви зареждат с настроение и усмивки. Нормално е да изпитвате хиляди емоции в момента. Имайте търпение, скоро цялото това 9-месечно приключение ще се трансформира в ново такова – да преоткривате света през очите на вашето дете, нещо което ще ви изпълва с нови, щастливи усещания, които са много по-ценни и силни от досегашните. През тези седмици симптомите на бременността може да са:

  • Киселини. Ако имате това неприятно усещане, обърнете внимание какво най-често хапвате и премахнете храните, които мислите, че ги причиняват (мазна, тежка, пикантна или кисела хран ). Избягвайte обилното хранене преди сън.
  • Проблеми със съня. Трудното заспиване или безсънието стават все по-осезаем симптом.От една страна, заради „игрите“ на бебето, от друга - растящият корем пречи да заемете любимата поза за сън; крампите в краката, контракциите на матката и хилядите тревожни мисли във връзка с предстоящото раждане, допълнително лишават от пълноценна почивка през нощта. Възглавницата за бременни може да облекчи състоянието.
  • Отичане на крайниците. Обикновено се проявява в края на деня и намалява или изчезва след нощната почивка.
    7 начина за облекчаване на подутите крака по време на бременността 
    Имай предвид, че силното или внезапно подуване не е обичайно. Може да е знак за опасно усложнение, наречено прееклампсия, което изисква незабавна консултация с лекар.
  • Умора. Неизбежна е. Коремът расте и ви кара да се чувствате тежка и бавно подвижна. Въпреки това - не се залежавайте (освен ако нямате лекарска препоръка). Физическата активност ще поддържа тонуса ви, килограмите в норма и настроението ви. Избягвайте дългото стоене права.
  • Кървене от носа или запушен нос. Този симптом се дължи на комбинацията от увеличения кръвен поток, кръвното налягане и хормоналните нива, които създават напрежение в носните капиляри. Отделно високите хормонални нива причиняват и отичане на лигавицата на носа, водещо до запушен нос или т.нар. "ринит на бременността".
  • Контракции на матката. Бракстън Хикс контракциите – свиване и втвърдяване за кратко на корема – са така наречените подготвителни контракции. Могат да се случат при смяна на позицията на тялото, преумора, стрес, дехидратация. За разлика от истинските контракции, тези са нередовни, преминават бързо и в повечето случаи не са болезнени. Все пак имайте едно наум и се консултирайте с наблюдаващия лекар, ако ги усещате често. Те са и сигнал за нещо, което вероятно трябва да промените – опитвайте да се отпускате и почивате винаги, когато имате възможност, приемайте достатъчно течности и избягвайте стресовите ситуации.

Как се променя тялото ви?

Притеснявате се от напълняването? Недейте да се товарите с излишни емоции и притеснения. Влизате в тежък етап на бременността (буквално), в който растящият корем ще причинява различни дискомфортни състояния, затова почивайте често и се разсейвайте с приятни занимания.

Ето все пак 6 полезни храни за бременни

Ако все още ходите на работа, е добре да помислите дали да продължите, или е време за отдих и релакс у дома. Излишните килограми, които сте натрупали, ще действат като резерва, когато започнете да кърмите своето бебе. Няма нужда да се тревожите и за тях. Казват, че отнема девет месеца, за да качиш килограми през бременността и поне толкова време, за да ги свалиш. Хранете се здравословно и пълноценно, бъдете двигателно активни, избягвай вредната храна – така ще „държите“ килограмите под око.

Ултразвук

Вашето бебе вече чува звуците от външния свят, дори може да реагира с движения, ако е прекалено шумно, разпознава гласа ви, може да комуникирате – ако леко побутнете корема си, то ще отвърне с ритниче. Косичката му продължава да расте, ноктите, миглите и веждите са завършили развитието си. Централната нервна система вече контролира телесната температура и примитивното все още дишане на бебето. Костите укрепват, продължавайки да натрупват калций, фосфор и желязо. Кожата е все по-плътна и изпъната, благодарение на мастната тъкан, която продължава да натрупва.

Вашето бебе се усмихва, отваря и затваря очички, реагира на светлина, засмуква палеца на крачето или ръчичката си, може да образува сълзи. Органите, които ще продължат да се развиват до раждането му, са белите дробове и мозъкът. Ако се роди в тази седмица, бебето ти има 90% шанс да оцелее. Според лекарите, увеличаването на гестационната възраст на плода с една седмица, намалява с до 40% риска от усложнения или смърт при преждевременно раждане.

В периода 30-32 гестационна седмица се извършва следващото специализирано ултразвуково изследване – късна фетална морфология на плода с доплерово изследване – даващо информация за общото състояние на бременността, кръвотока на бебето и темповете, с които нараства.