Потвърдено от Специалистите от Медицински комплекс „Д-р Щерев“

Чуйте тази статия в аудио формат:

Вече сте на финалната права. Това е последната седмица на осмия календарен месец от бременността. С влизането в 9 месец на бременността докторите казват, че всеки един момент е вече очакване. Въпреки това - отпуснете се, знаем че напрежението и притесненията около предстоящото раждане все повече ви завладяват. Вероятно имате и един куп неща, които все още чакат да бъдат подготвени, преди появата на малкото човече. Така или иначе, опитайте да не се стресирате; бебето ще се появи, когато е готово и няма да се интересува от това дали сре отменали всеки малък детайл от списъка си.

Вижте нашия чудесен списък с принадлежности за багажа ви за родилния дом

На пръв поглед

  • С тази седмица приключва осмият календарен месец от бременността.

  • В периода 34-36 гестационна седмица се прави оценка на състоянието на плода преди раждането чрез т.нар. "биофизикален профил".

Колко е голямо вашето бебе?

Голямо е колкото ананас. Тежи около 2400 грама, а дължината му приблизително е 46 сантиметра. Има все по-малко пространство за движения, въпреки това е важно да следите активността му и да усещате ритничетата всеки ден.

Симптоми през 35 г.с.

Ще продължат, разбира се, до края на бременността. С някои от тях вероятно отдавна сте свикнали. Появяват се нови и изчезват стари, но така или иначе в тежкия период на бременността симптомите основно са свързани с дискомфорта от нарасналия корем и килограми. Вероятно изпитвате:

  • Чести позиви за уриниране. Бебето става все по-голямо и притиска почти всички вътрешни органи. През последните седмици коремът се „смъква“ надолу, с което натискът върху пикочния мехур става още по-осезаем. Не позволявайте честото посещение на тоалетната да ви спира от приема на достатъчно течности.
  • Запек. Вече сме го казвали и ще го кажем отново: не пропускайте да си набавяте достатъчно фибри с храната, както и много течности. Ако въпреки това не успяваште да се справяте със симптома, можете да направите консултация с наблюдаващия лекар относно подходящи за случая медикаменти.
  • Обилен вагинален секрет. Ако секретът е белезникав и без особен мирис не би трябвало да ви притеснява. Промяна в цвета, неприятна миризма, парене и сърбеж може да са индикация за инфекция. Ако забележите кръв или слуз в течението, може да се касае за падане на слузестата тапа.
    Слузеста тапа - как изглежда и какво означава?
    Този симптом е предвестник на скорошно раждане, затова е необходимо да се свържете незабавно с лекар.
  • Вижте кои са признаците за скорошно раждане тук
  • Контракции Бракстън Хикс. В този период на бременността усещанията за стягане и втвърдяване на корема могат да зачестят. Тялото постепенно се подготвя за предстоящото раждане. Бъдете внимателни с болезнени, повтарящи се периодично контракции, необичайно слузесто течение премесено с кръв (падане на слузестата тапа), силни болки в кръста и таза, изтичане на течност от вагината ( околоплодни води) – предвестници на започващо раждане.
  • Коластра. Може да забележите жълто-белезникав секрет от зърната на гърдите. Бебето скоро ще се появи, тялото се подготвя за кърменето.
    Научете повече за кърмата - кога и как се образува тя
  • Главоболие. Предизвиква го липсата на достатъчно сън и почивка, напрежението и тревожните мисли около предстоящото раждане, ниската кръвна захар (затова хапвайте често и по малко), кръвното налягане, което също може да е фактор за този симптом. Контролирайте го редовн,о заедно с наддаването на тегло.

Как се променя тялото ви?

Продължава да расте и вероятно все по-често се питате: "До кога?" Имайте търпение. Скоро ще гушнете своето бебе и всичкият този дискомфорт на бременността ще бъде бързо забравен. На този етап дъното на матката е на височина около 15 сантиметра над пъпа, като последните седмици от бременността достига максималната си височина.

Контролирайте редовно кръвното си налягане и килограмите. Необичайните и внезапни отоци по крайниците или лицето може да бъдат признак за прееклампсия. Бъдете внимателни със симптоми като болезнени, повтарящи се периодично контракции, необичайно слузесто течение премесено с кръв (падане на слузестата тапа), силни болки в кръста и таза, изтичане на течност от вагината (околоплодни води). Това налага веднага преглед от наблюдаващия бременността лекар.

Ултразвук

Вашето бебе продължава да натрупва подкожни мазнини, кожата постепенно се изглажда и придобива розов цвят. Ланугото – финият мъх, който покрива телцето му –постепенно опада, верниксът – бялото вещество, което покрива и защитава кожата от амниотичната течност -  на този етап е плътен, а при раждането ще влезе в ролята на смазка, за по-лесното преминаване на плода през родовия канал. Бъбреците, храносмилателната система и черния дроб са напълно развити и функционират. Белите дробове, нервната система и мозъкът продължават да се осъвършенстват.

Въпреки, че бременността напредва и пространството в матката е все по-малко, не трябва да има съществена разлика в активността на бебето. Според лекарите, покоят в движенията не трябва да продължава повече от 4-6 часа.

Основен тест в този срок на бременността е т.нар. "биофизикален профил". Методът включва измерването на 5 показателя и тяхната оценка като "нормални" или "с отклонение". Чрез ултразвуково изследване се оценяват дихателните движения на плода, активността му, мускулния тонус и амниотична течност, прави се запис на сърдечния ритъм. В последния месец на бременността се препоръчва изследването да се извършва всяка седмица.