Имате нужда от снимка, но нямате възможност да платите на фотограф. А и защо да го правите, в Интернет е пълно с всякакви снимки.

Намирате идеалното изображение за вашата реклама, брошура, Фейсбук страница. Решавате, че не е нужно да се свързвате с фотографа, който я е направил. Ще изгубите ценно време, а и можете да се сетите за достатъчно причини да я ползвате. Безплатно!

Но нека видим дали е така.

 

Няма запазен или воден знак върху снимката

Авторското право съществува по подразбиране. В момента, в който натиснете копчето на фотоапарата, без значение дали сте аматьор или професионалист, цялата сила на закона за авторското право вече е свързан със снимката ви. Ето защо фотографите, не са задължени да маркират снимката като запазена. Тя е защитена от закона от момента, в който е създадена и е 100% собственост на нейния автор. Освен в случаите, в които той изрично не е обявил някаква форма на свободно ползване на снимката.

 

Снимката е в Интернет, следователно всеки може да я ползва!

Лесно ли можете да свалите снимка от Интернет? Да. Снимката губи ли авторските си права, когато е качена в Интернет? Не.

Ако попадне снимка в интернет пространството, тя не става автоматично публично достояние. Фотографът запазва правата си и в зависимост от законите в отделните държави, тя е защитена от закона от 50 до 70 години след смъртта на автора й.

Намерих снимката в Google, значи мога да я ползвам безплатно

Google Изображения не е безплатен сайт за стокова фотография. Google не притежава правата на снимките, които излизат в търсачката. Работата на Google е да намери резултатите, които най-точно отговарят на търсенето ви. Но някой друг притежава правата на снимките.

Снимката е във Фейсбук, всичко публикувано там е публично достояние

Противно на общественото мнение, фотографите не губят авторските си права, когато снимката им е публикувана или споделена във Фейсбук. Условието на социалната мрежа гласи:

Вие притежавате цялото съдържанието и информацията публикувана в профила ви във Фейсбук.

Тогава можете ли да споделяте чужди снимки във Фейсбук? Да, но при определени условия. В общите правила на сайта се казва:

Можете да контролирате споделянето и използването на снимката ви, чрез личния си профил и приложените настройки.

Това означава, че снимка във Фейсбук може да бъде споделяна от друг човек само чрез бутона „Сподели“ и само ако фотографът е разрешил това от профила си. Нямата право да я запазвате на компютъра си и да я използвате по какъвто и да е друг начин в Интернет.

Но аз няма да изкарвам пари от снимката! Ще я използвам само в блога ми, личния ми сайт или в социалните мрежи

Дали ще изкарвате пари или не, няма нищо общо. Продължава да се води нарушаване на авторското право. В България за нарушение на закона са предвидени глоби от 2 000 до 30 000 лева. Напоследък делата за авторска собственост нарастват значително. Никой не е застрахован.

Ако върху снимката има информация за автора като име, имейл, фирма, не му ли правя услуга когато ползвам снимката и го рекламирам безплатно.

Категорично не. Освен ако нямате лична или професионална уговорка за това.

 

Тази снимка не изглежда достатъчно добре, за да бъде защитена от закона

Ако снимате бял лист хартия, на бяла маса по време на снежна бурия с личния си телефон, тази снимка ще бъде също толкова защитена, колкото последната фотография на Ани Лейбовиц, заснета с техника за 200 000 долара.

Аз присъствам на снимката, следователно мога да я ползвам!

Това твърдение звучи логично, но не е вярно. Законно, фотографът има правото над снимката, защото той я е заснел. Фотографията е неговата артистична интерпретация на вас самия.

Разбира се, ако наемете фотограф да направи семейната ви фотосесия, той най-вероятно ще ви даде правото да ползвате снимките му. Въпреки това, фотографът държи правата за снимките.

Написах името на фотографа под снимката му на страницата ми. Това е добра реклама за него.

„Рекламирането“ на снимка, без разрешение от фотографа е неправомерно. Въпреки добрите ви намерения, това си остава нелегално използване на чужда собственост. Само собственикът на правата може да реши, как да бъде използван продукта му. В някой страни е задължително да споменете източника, от който сте свалили снимката, дори и след като законно сте заплатили за нея.

 

Милиони хора правят така!

Този аргумент е невалиден. Освен ако не можете да ни посочите част от закона, в който се споменава колко хора трябва да правят едно нещо, за да стане то легално.

И след всичко написано … Възможно ли е полицията да следи за всяко нарушение на авторските права? Не. Технически е невъзможно да спрем някой да открадне снимката ви. Ще са ни нужни поне още три живота, за да успеем да осъдим всички нарушители. Нека представим нещата така: ако видите изоставен велосипед в парка, ще се поколебаете дали да го вземете, защото се страхувате да не ви хванат или защото мислите, че е неморално? Надяваме се вашият отговор да е вторият. Тогава тази статия може би е променила представата ви как трябва да използваме снимките в Интернет.

 

Можете да откриете оригиналната статия на: http://www.francisvachon.com/blog/