Често срещани правописни грешки

  • 389 207
  • 11 820
  •   2
Отговори
# 75
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 301
Търсех си тема, в която да се възмутя от Юксел Кадриев. Мисля, че тази е подходяща 😀
Няма емисия, в която да не сбърка, да не запелтечи, да не срича като първолак. Изключително ми е неприятен за слушане и рязко сваля нивото на Бтв, което и без друго дълбае дъното.
Непонятно ми е защо го държат. Впрочем, имам някои предположения, но ще ги запазя за себе си.

# 76
  • Мнения: 4 808
Много ме дразни "по-вече", масово се пише по този начин, а иначе "по-малко" го пишат без тире.

# 77
  • София
  • Мнения: 4 549
Съжалявам, че няма да цитирам, но искам да коментирам няколко поста. Според онлайн правописния речник има дума "сменявам". Интересно ми е някой сведущ по въпроса да обясни кога се ползва сменям, кога сменявам. За разделянето на думи от вида "здравей те" смятам, че е виновен автоматичният редактор. Като избереш готова дума от него, но тя не е членувана, и решиш да допишеш "те", редакторът слага пауза. Това много ме дразни, защото трябва да я трия, а от телефона не е лесно. Някой питаше, защо се пише няколко стола, а не столове. Това е т.н. бройна форма. Не се използва множествено число, а думата завършва на а или я -  пет коня, три гълъба, а не коне и гълъби. Не се използва за лица. Ако се броят хора думата е в мн. ч.

# 78
  • Мнения: 2 749
Член съм на една група за продажби във фейса. Откачам, като видя "дънкен/а" нещо си. Бивш колега, филолог по образование, ми обясняваше как му трябвали години да научи колеги, че не ги Убиждат, а Обиждат. Но връх ми е "облякан", срещнато в служебен документ, а при "ПреЦедатела на..." просто онемях.

# 79
  • Мнения: 7 023
Скрит текст:
Аз срещам доста често "предвижвам се", мисля, че правилното е "придвижвам се от т. А до т. В.
"Предвижвам се " и "придвижвам" са два различни глагола. Аналогично е с "претеглям" и "притеглям".

Може ли да попитам какво означава "предвижвам се " ?

Скрит текст:

Аз също съм се хващала, че не съм научила как се пишат някои думички в училище. Например дълго време мислех, че четиридесет се пише с "е", а не с "и".

По този повод - първият път, когато видях изписано четиресет, беше в една новоиздадена книга и помислих, че е грешка,  защото не ми изглежда добре написано Simple Smile Но се поразрових и видях, че и четиресет е правилно. Но ми изглежда недовършено някак.
Скрит текст:
Освен споменатите грешки ме изумява неправилното използване на местоименията.
Примерно - вместо Ще я повикам, го пишат Ще е повикам Rolling EyesКакво е това чудо, не знам...

Къде видя , че е правилно "четиресет" ?
Скрит текст:

Дразни ме като чувам/чета непрекъснато "смисъл', вместо " в смисъл", а и прекалено често, понякога дори неуместно, се употребява.

И като казахме, че не сме съвършени, открих си грешка в първия пост, чак се зачудих на себе си. Simple Smile

Walnuss, спомена за мекането, улавям се, че често мекам, предимно при говорене. За да се оправдая, ще цитирам това:

Цитат
http://bnr.bg/post/100281127/pravime---pravilen-govor-spored-pov … -sochi-izsledvane
Над 50 на сто от българите определят като правилен български говора с глаголи като "правимЕ" и "ходимЕ".

Данните са от изследване за речта в съвременния български език, каза доц. Красимира Алексова от Факултета по славянски филологии в Софийския университет:

Всяко едно явление, което представлява масова грешка, тоест повече от хората я допускат, означава, че това е езикова теднеция, която много ясно атакува книжовната норма и трябва тези, от които зависи записването, кодифицирането на нормите, да извършат едно обстойно проучване дали това не е дублет, дали не става въпрос за промяна на нормата. Субективните усещания и оценки в рамките на общественото мнение говорят точно това, че "мекането" е такова явление, което тепърва ще изисква вземане на решение дали съществува дублетност или не.


Колкото до воин или войн, от малка са ме учили, че е войн - от война, също войнствен, войнствена, войнствено, войнствени.

Последна редакция: вт, 17 сеп 2019, 23:56 от Diorela

# 80
  • Мнения: 10 450
Много ми харесва като някой напише "ацки", вместо адски.
А добавянето на буква е накрая - напр. правиме, ядеме и т. н. според мен е характерно за шопския диалект и се среща често в София и околните градове. Както и ударението - напр. написАх си домашното. Баба ми говореше така, баща ми побесняваше като ме чуе да говоря като баба ми. Като дете непрекъснато ме плашеше, че някъде ще стана за резил и ще ми се смеят, ако говоря така.

# 81
  • Мнения: 639

Забелязвам също, че "кого" и "когото" май изчезват от езика. Масово се казва "който и да попиташ" вместо "когото и да попиташ". Изчезва и "кажи на майка СИ", тотално заменено то "кажи на майка ТИ".

А в случая не са ли правилни и двете - майка си и майка ти. Аз знам, че само в трето лице има разлика в значението, а във всички останали си е равно по значение на съответното притежателно местоимение. А относно когото напоследък много често го срещам упоптребено за неодушевени предмети в един сравнително известен новинарски сайт, например "урагана, за когото всички говорят".

# 82
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 301
Нормално, това са остатъци от именителен падеж. Езикът не е константна величина и се мени постоянно. За да се превърне от синтетичен в аналитичен е претърпял големи промени.
Жалко е, че все по- рядко се чуват и виждат тези падежни остатъци, те са толкова звучни, а и преди всичко, все още имат своята функция.

Последна редакция: ср, 18 сеп 2019, 07:29 от VickyTaylor

# 83
  • София
  • Мнения: 6 722
Онзи ден си купих нова книга и още в увода срещнах четиресет, оказа се правилна тази употреба, макар и не препоръчителна:
https://kaksepishe.com/chetirideset-chetireset/
Или пък двадесет/двайсет - доскоро правех забележки на дъщеря ми как пише двайсет, когато бях дете определено се пишеше двадесет.

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Точно в нови книги се срещат четиресет, трийсет. Може според речника да не е препоръчителна тази форма, но не е неправилна.

# 85
  • Мнения: 3 439
Ами то зависи и от книгата сякаш Simple Smile

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 14 785

Аз не съм претенциозна и образована, затова пиша "тея" и ще продължавам. Да му мислят претенциозните.  Sunglasses

А аз се надявам, че все пак си проверила как се пише, ако наистина не знаеш. Дължиш го на себе си, не на някаква случайна от форума.
Ми как да ти кажа, досега изобщо не знаех, че това било правописна (правописна!) грешка. А къде мога да проверя?

# 87
  • София
  • Мнения: 4 549
https://slovored.com/search/pravopisen-rechnik/%D1%82%D0%B5%D1%8F
Стана ми и на мен любопитно, защото често използвам тия, тоя, тая. Според речника няма дума тея. Правилната е тия.

# 88
  • Пловдив
  • Мнения: 14 785
Абе, кво любопитно, бе. Естествено, че в речника я няма. Grinning Колко задръстен трябва да си - лично мнение, сори - за да сметнеш, че употребата на думи, липсващи в речника, е признак за неграмотност...
А "грешката" не е и правописна. Правописни са грешките, при които не записваш правилно дума, която по принцип е същата дума, в същия вариант, чуваш я, изговаряш я, но не знаеш как да я запишеш.

# 89
  • Мнения: 13 920
https://slovored.com/search/pravopisen-rechnik/%D1%82%D0%B5%D1%8F
Стана ми и на мен любопитно, защото често използвам тия, тоя, тая. Според речника няма дума тея. Правилната е тия.

Според мен "тея" е грешна форма на "тези". Краткото на ТЕЗИ  е тИя.
Който не го знае прави съчетание. Така се появява тЕя

Последна редакция: ср, 18 сеп 2019, 16:42 от _re_ge

Общи условия

Активация на акаунт