Ипотечни кредити - текущи лихви

  • 418
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Имам ипотечен кредит на 2.75% лихва. Наскоро ми вдигнаха вноската и се замислих за рефинансиране към друга банка или изнудване на сегашната с оферта от друга. Какви са текущите нива на лихвите при ипотечните кредити в момента за клиенти с профил на изрядни и безрискови платци? Чувам неофициално за нива от 2.1% промоциални оферти. Моля споделете.

# 1
  • Мнения: 610
Ние сме на път да изтеглим ипотечен кредит. Най-ниската лихва, която получихме като оферта, беше 2.18%, а най-високата - 2.60%.
Разбира се, офертите са индивидуални за всеки клиент. Тази от 2.18% е на ОББ и доколкото знам офертата е валидна до края на май и е за клиенти, осигуряващи се на максималния осигурителен праг.
УниКредит също предлагаха ниска лихва - 2.19%.

# 2
  • Мнения: 4 780
Питайте в темата за ипотечните кредити. 2.1% мисля, че никой вече не дава, освен с много условия - много висок доход, перспективен клиент и т.н. Или пък ще има такси и накрая ГПР ще е по-високо.

Но не пречи да идете до кредитен консултант и да питате за условия на различни банки. Минусът на рефинансирането е, че има доста разходи и трябва да хванеш промоционален период и вноската наистина да намалява осезаемо, за да си заслужава.

# 3
  • Мнения: 676
Винаги се започва от разговори с банката кредитор в момента. Отидете да поговорите с тях и проучете какво е основанието за промяната и каква е тенденцията. Вижте какви са техните условията за предоговаряне, много банки предлагат други техни продукти в замяна на понижаване на лихвата, имат също така изискване за минимума доходи, важен е също размера на самия кредит. От моя опит досега, предоговаряла съм поне 3 пъти, насрещна оферта не съм сигурна дали изобщо ще ви трябва.
Вие естествено обиколете няколко банки и си искайте оферта за рефинансиране, най-малкото ще можете да си направите сметка сами дали ще бъде във ваша полза цялото това мероприятие. Гледайте обаче не само лихвата, ГПР-то е много важно, то ви дава информация колко по-изгодни са условията. Рефинасирането понякога излиза на нула или дори е финансово неизгодно, заради многото разходи - нова оцента, промяна на ипотеката, такси на банката и т.н. Всичко е много индивидуално.

# 4
  • Мнения: 8 997
И другите банки ще вдигнат лихвите. Едва ли си струва.
Направи си сметка - какви разходи ще платиш, такси към старата банка и плащания за услуги в новата.
Да допуснем, че следващият месец и втората банка вдихне лихвения %, тогава ще си спечелила само разликата в месечните вноски,  (зависи колко голяма сума дължиш), но не си заслужава дори ходенето и разпитването.
Освен това зависи в коя точка си в изплащането на кредита, в началото,  в края на първата година, пред изплащане на последните ... вноски. Защото така или иначе, до тук си дала една част лихва, която няма да си върнеш, смяташ само за остатъка, който ще връщаш. Колко трябва да платиш още лихва в първата банка? И ако рефинансираш колко лихва плащаш във втората банка? И което е повече, това е по-неизгодното за теб
Ако не знаеш да смяташ, питай в първата банка" Госпожо, колко лихва имам още да плащам до края, ако не се менят условията на кредита?"
Питай във втората банка: "Госпожо, ако изтегля Х лева за У години, при лихвен процент ....,  колко лихва в лева ще платя на банката ви при непроменени тези условия до края на кредита?"

# 5
  • Мнения: 13
.5% намеление за 25години при 300к главница ще е огромно спестяване на пари. Да не говорим че ми искат по 7лв на месец такса поддръжка и всяка теглене или внасяне на пари дори и на техен банкомат има такси, което ме дразни.

# 6
  • Мнения: 4 780
Всяка банка взема такси за поддържане на сметка. Вече няма банка без такса, вземат се и за теглене на банкомат, но честно казано, аз много отдавна не съм теглила, разплащам се онлайн и с карта.

Спестени пари, ако за 25 години се стои при тези условия. ВИжте ГПР и таксите за рефинансиране, както и начините, по които банката формира плаващия компонент. Ако ще ви спестят от вноската и разходите ще се изплатят от това за няколко месеца, може би си струва. Ако сега ще давате няколко хиляди, за да спестите малко от вноската, а след няколко месеца и в новата банка вдигнат лихвата, е безсмислено.

# 7
  • Мнения: 610
Всяка банка взема такси за поддържане на сметка. Вече няма банка без такса, вземат се и за теглене на банкомат, но честно казано, аз много отдавна не съм теглила, разплащам се онлайн и с карта.
Има - TBI не взима такси за поддържане на сметка.

# 8
  • Мнения: 676
TBI няма да отпуснат ипотечен кредит за 300К. Те са стоков и кеш кредитор.

Подкрепям мнението, че няма банка без такси по теглене и поддръжка, даже при някои е процент от сумата, а не фиксирана.

Най-добре обиколете банките и разпитайте за всичко, така ще вземете информирано решение.

Последна редакция: ср, 15 май 2024, 14:03 от CamiLia

# 9
  • Мнения: 13
За предварително погасяване на кредита нямам никакви такси и комисионни! Таксите ще са от банката която рефинансира което едва ли ще бъде голяма сума. Ще видя какво ще ми предложат.

# 10
  • Мнения: 4 780
Имате такса към новата банка - най-малкото ще имате такса за ипотека и нова оценка. Не е пренебрежимо малка сумата. Събират се и такси за вписване, нотариус и т.н.

Планирайте ВСИЧКИ такси. Аз съм рефинансирала при условие, че банката поемаше по-големите такси, но пак платих доста.

# 11
  • Мнения: 4 057
Не гледайте лихвата, дори не гледайте ГПР, а начинът по който се формира плаващата част. Прочетете си добре методологията на всяка една банка и тогава преценете, защото едно е да е вързана към краткосрочни/средносрочни депозити макс. до 6 месеца, съвсем друго към дългосрочни над 2 години. Разбирате, че лихвите по тях са различни, съответно рискувате често вдигане на тази по кредита. Трето пък е да е обвързано с някаква част към Юрибор, което е най-зле, независимо, че са в лева - имат това право. Затова и някои от банките в момента толкова вдигат лихвите на съществуващи, защото методологията им частично включва и Юрибор, който е висок текущо. Банките не вдигат кредитите ей така, не могат да променят методологията едностранно (повечето, описано е в договорите), така че това е най-важното нещо, което човек трябва да проучи, когато се решава на ИК.
Тъй като аз минах по този път наскоро отново - ОББ е с 2.18, да, дори за много по-висок доход от максимално осигурителния не свалят повече от това, налага да се прехвърлят задължително пенсионно в техния фонд и превод на заплата, плаващата част им е вързана към депозитите (от 3 до 6м.) по статистика на БНБ.
При мен таксата по сметка не ми беше водеща, аз така или иначе получавам заплатата си там и имам две техни сметки, така че не беше нищо повече от това, което и в момента плащам, но заради методиката бих отишла в друга банка, ако ми предлагаше други условия. На ДСК, например, методиката включва депозити над 2 г.

Последна редакция: чт, 16 май 2024, 11:37 от Ambrosia

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт