12-ти клас: Има ли почва у нас ?

  • 5 555
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • На тепето...
  • Мнения: 61
Дъщеря ми в момента е в 12-ти клас. Казала съм от сега, че една седмица преди изпитите лично ще ида да и взема бележка и ще я оставя вкъщи. Е извинявайте, как ви звучи да се прибере в 15ч, да яде, да си вземе въздух и да изпие едно кафе набързо (вкъщи имам предвид), да седна да учи, защото утре ще ги изпитват по география/математика/физика и трябва да скалъпи оценка и след това да седна да учи за уроците. Е извинявайте, омръзна ми да си гледам детето да се скапва. Седмицата преди изпитите ще и я дам, за да си почине, да иде някъде на кафе с приятели, да гледа филми, да слуша музика. Е, и да учи разбира се, но просто малко почивка. Понеже я познавам, тя работи най-добре под стрес, но ако е прекалено в един момент прегрява и понеже съм я изпитвала знам как урок, който едната вече знае перфектно, после сяда, преговаря и на следващата вечер просто не може името да си каже.
Знаете ли как пиша домашни (по което мога) и рисувам карти по география, само и само тя да си вземе въздух?

12-ти клас не е излишен. Колкото и да е, пак и дава още малко време да се осъзнаят и да вземат решение какво искат да правят. (моята реши в началото на 11, но и сега и се въртят различни идеи). Толерантност в нашето училище няма. Напротив, подлудяват го. Аз съм казала, че искам само да завърши (ако ще с 3-ки) и да си гледа уроците и изпитите. За другото не ни пука. Масовото не ходене на училище е ясно на всички. Някои не ходят защото не искат, някои не ходят, защото имат да учат за уроци/курсове. На нас второто ни се е случвало само веднъж. Да, знам, че се скатава от време на време от училище. Приела съм го, опитва се да си намери от някъде свободно време. Да става каквото ще. Да завърши. Уроците и изпитите. Точка.

# 16
  • София
  • Мнения: 4 299
Имах 12-класничка преди 4 година, а чак сега разбирам какъв гърч било в 12. клас.  Shocked
Наистина имат повече допълнителни занимания, свързани с кандидатстудентска подготовка и матури, но аз мисля, че имат достатъчно свободно време, вкл. и почивните дни, през които да намерят нужното време за подготовка.
И някак не ми звучи логично, че не се ходи на училище за да намерим свободно време, а после учим много в къщи за да се подготвим - та нали самото слушане по време на преподаване на урока е половината научаване на материала?!?
И съм съгласна с мненията, че отсъствията от училище са вследствие на отношението на училищното ръководство към тях.

# 17
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Около мен близките деца, никое на ходи на курсове.

Ако имат нужда да ходят на курсове, да ходят.

Но като цяло "12-класниците не ходят", абе кой си ти да преценяваш, за другите деца, преценявай си за твоето.

Ако имат някакви задачи да свършат с разрешение на училището, ами ок.

Е съседското дете беше абитуриент миналата година - ами момчето от първи клас не е посещавало училище, такова дете си беше, такова ще си остане, сега и на работа не ходи. Яки пари работеха там за подкупи за образование. Ама едно, съучениците му вече студенти. Родителите не разбраха, че синът  им има проблем.

А на въпроса, има или няма почва - че коя съм да преценя newsm78. По-добре да се пита имат ли някои учители почва у нас ? Ама пак кои сме да си чешеме клавиатурата.

# 18
  • Мнения: 14 464
Раздвоена съм по въпроса Thinking

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 9 748
За неходенето на училище в 12 клас - ами зависи от училището и най-вече от ученика и родителите му.
Две познати деца имам тази година в 12 клас. Две момчета, едното учи в професионална гимназия, другото в ЕГ.
Това в професионалната си ходи редовно на училище, отсъствия няма. Кара си стажовете, практиките, готви матури, държавни изпити, ходи на курс по немски /училището има споразумение с немска фирма и след като си вземе дипломата, ще замине за Германия. Ще учи и ще работи там две години, после плановете му са да следва в Германия. Та и успех в дипломата гони./ Има съученици, които почти не се появяват в часовете, обаче никой от тях няма намерение да си работи по специалността след това. Повечето работят вече други неща. Ще си вземат диплома накрая, ама с общ успех 3,50 ... Който иска да продължи в чужбина, трябва да се понапъне малко повече.

В ЕГ - ами не му се ходи на училище, ама се налага. Класната се обади на баща му, за да го информира, че не го вижда редовно в час. И мина под родителски мониторинг. Нищо, че вече е на 18. Пример за това, че образованието е процес, в който участват учители, ученици И родители.

Не мисля, че 12 клас е излишен, все пак има програма, която трябва да бъде изпълнена. То по същата логика да питаме дали и последната година в университета е необходима.

Всички сме били ученици, повечето от нас са се готвили за изпити за университет и сме ходили на уроци и курсове. И не мисля, че сегашните дванадесетокласници са по-натоварени от нас. А по мое време нямаше опция да се скатаеш от училище, защото нямаше да завършиш просто. Всичко е въпрос на организация и мотивация.

# 20
  • На тепето...
  • Мнения: 61
Ironic, ако написаното е насочено към мен (само питам, не се заяждам) - наистина не звучи логично, но аз нямам предвид системно отсъстване от училище. Не искам да бъда разбиране грешно - не подкрепям бягането от училище независимо в кой клас. Случва се, дъщеря ми не е перфектна, поне се радвам, че знам, когато бяга и че не дава фалшиви бележки. Че два-три пъти в месеца се случва да се скатае не го взимам толкова навътре, но ако не ходеше по цяла седмица например - тогава щяхме да си имаме сериозен проблем. Още повече, че на физика, химия и математика още от първи (6-7 съответно) клас не са и били силни предмети, приела съм го вече. На мен едно време разказвателните ми бяха слаби - до наклонност си е.

А за бягането много голямо значение има и училището - ако не допуска фалшиви бележки, ако класните звънят на родители, ако учителите не прощават (ех, мечти) - еми много по-трудно ще става (не невъзможно естествено). Ако едно дете иска да бяга - нищо няма да го спре. Ако не иска - никой няма да го накара, независимо дали в 12-ти или в 8-ми клас.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 299
sandra158, да точно описаното от теб ми се струваше нелогично. И нямах предвид само системните отсъствия.  Peace Според мен всяко бягане от час означава пропуск в знанията и навкасването е проблем само на кръшкача. Така е в животът - преценяваш си плюсовете и минусите и действаш в избраната посока, без да се оплакваш след това. Сега да не си помислиш, че не сме бягали от час  Wink.
По мое време беше доста трудно, имаше контрол от училищното ръководство, имаше обратна връзка към родителите, не бяха широко разпространение фалшивите мед. бележки. Не трябва да си затваряме очите неприсъствието в час е проблем не само в 12. клас, а в целия гимназиален курс.
Относно допълнителната натовареност при абитуриентите, както са писали и другите - има ли желание, се намира и време, и начин!

# 22
  • На тепето...
  • Мнения: 61
Съгласна съм с почти всичко казано от теб, но всеки си познава детето и може да си прецени. За пропуска в знанията - напълно съм съгласна, но ни е късничко за този влак. Знанията и по определени предмети са си един голям... кратер. Това е и наша грешка, не го оспорвам. Преди бях твърдо против каквито и да било отсъствия от училище (освен по болест естествено), сега... Е, сега пея друга песен. Казах вече защо - не искам да си гледам детето по този начин. Много завиждам на майките, чиито деца успяват да се справят по различен начин от нашия, но за мен в момента това е най-доброто решение.

*То и при нас време може да се намери, просто не ми харесва начина, по който го постига дъщеря ми и предпочитам този вариант.

# 23
  • България
  • Мнения: 2 164
 Отсъствията зависят от училището. В АК такъв филм няма - ако родителят не се обади за до 10ч сутринта за всеки ден от отсъствието, то не се извинява - независимо от бележката. В края на деня знам всички отсъствия и закъснения за него. Да, не е лесно да учиш до 15.30, после клуб и след това подготовка за следващия ден, но... в живота лесно няма. Колкото по-рано го разберат, толкова по-добре за тях. Обяснила съм на моите деца, че "лесното" свършва в началото на 7кл. Но има и плюсове - подготовката за сертификат по АЕ се състоя в два дни решаване на примерни изпити - резултат: чудесен. Всеки труд се възнаграждава.
 Съгласна съм, че ако махнат 12кл, тогава 11кл ще заеме мястото му. Проблемът не е в 12ия клас, а в цялата ни образователна система.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 14 118
Синът ми е 12-ти клас, ходи си редовно на училище  и изобщо не отсъства. В четвъртък не отиде, питах го защо, бил вече оформен, но след обяд отиде да си вземе бележка от джипито и в петък си беше на училище. И това се случва да речем веднъж два пъти годишно. В останалото време стриктно си ходи. До обяд на училище, след обяд учи набързо и има време и за други неща. Сега като ви чета оставям с впечатление, че нищо не прави, но пък оценките му не са лоши и не съм останала с впечатление, че не е готов по нещо. Домашни не пиша, не изпитвам, дори и не знам по кое какво учат. Голям е, не мисля ,че майка му трябва да го следи, да му виси на главата и да му пише домашните.

# 25
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
В училището, в което преподавам, имаме 3 паралелки дванадесетокласници. Ами присъствието е постоянно. По мои наблюдения по- често започват да отсъстват по време на предварителните изпити в университетите или за изпит за сертификат, за тези, които са се насочили към учене в чужбина. При нас паралелките са профилирани, имат по 6 часа седмично от профилиращите предмети, достатъчно по БЕЛ и нямам наблюдения за масово ходене на кандидатстудентски курсове. Случва се, ако някой си е объркал профила в 9 клас и в 11 или 12ти е решил друго. Това обаче не е масово явление. Успеваемостта им при кандидатстване е около 90 %, на матура от началото имаме само 3ма скъсани. Имаме ии доста деца, които учат в чужбина. Стававъпрос за малък, дълбоко провинциален град. Положителното е, че дори и да отсъстват, до края на деня родителите знаят. Нищо не може да се скрие.
Смисъла на 12 клас е признаването на дипломата за средно образование в чужбина. Трябва да има определен хорариум, курса на обучение трябва да е 4ри години. Друга причина за въвеждането му беше отлагане на безработицата сред младите хора. Те за това въведоха и 13 клас, но понеже не беше задължителен и не просъществува дълго. Мисля, че все още има възможности за него професионалните гимназии, но едва ли някой го записва.

# 26
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
13 клас още съществува в техникумите и ти носи бонус-завършиш ли го, водиш се със средно-специално образование.

# 27
  • Мнения: 14 464
Това ,добре,но полза каква ако продължиш за бакалавър?Просто една година минус.

# 28
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Това ,добре,но полза каква ако продължиш за бакалавър?Просто една година минус.
Никаква, но ако си завършил СОУ и не те приемат или не желаеш, е просто шанс да получиш някаква професия. Предполагам, че някъде все още има подобни паралелки и желаещи.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 14 118
Ако продължиш да учиш друга специалност дипломата от средното може да ти послужи някога някъде. Големият ми син завърши микропроцесори в ПГ по електротехника, а сега завършва маркетинг в ПУ. Като беше първи курс си изкара паралелно и 13-ти клас и взе диплома. Според мен нищо лошо няма, пък не се знае, някой ден току виж потрябвала.

Общи условия

Активация на акаунт