Университети във Франция

  • 33 096
  • 237
  •   1
Отговори
# 225
  • Sofia
  • Мнения: 849
На 16 септеври има дни на отворени врата във Френския културен енститут
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Finstitutfrancais.bg … IYFRiEcwJR4bHr9yw

# 226
  • Варна
  • Мнения: 1 131
Здравейте! Има ли деца, които да учат в Science Po?

# 227
  • Мнения: 1
Здравейте,
Някой учащ в PSl Paris? По- точно ме интересуват икономическите специалности...  Или друг държавен университет с икономически такива...

# 228
  • Мнения: 14 418
Sorbonne School of Economics?

# 229
# 230
  • Мнения: 1
Здравейте, Искам да изкажа благодарност на писалите тук в годините, информацията беше много полезна при кандидатстването на сина ми миналата година. Той е студент първа година в Монпелие, Университета Пол Валери, специалност cinema et audiovisuel. Синът ми Филип е възпитаник на 9 ФЕГ, той написа цялата информация, която събра миналата година и я обобщи - ще я публикувам на части тук, за да е полезна и на други, които са решили да изберат Франция за продължаване на своето образование. Уточнявам, че споделям неговия личен опит, не е ползвал услуги на посредници. Информацията е валидна за кандидатстването през 2023 г.

Университет във Франция

Здравейте, тази година завърших френската гимназия и реших да продължа висшето си образование във Франция. Ще обясня процеса, през който преминах, и се надявам това да бъде полезно за някого.
Процесът по намиране и записване в университет, както и настаняване в държавата течеше през цялата учебна година. Първото и най-важно нещо, което е необходимо за учене във Франция, е сертификат B2. Не са много университетите, които изискват C1, въпреки че има такива. Но почти всички хора, които кандидатстваха с мен нивото B2 им беше достатъчно.

1. НАМИРАНЕ НА УНИВЕРСИТЕТ
Следващата стъпка е насочването към едно от следните две неща: или специалност, която ви привлича или град, в който искате да продължите образованието си.
Цялото разучаване може да стане през платформата на Parcoursup. Там има карта, на която можете да филтрирате резултатите и да намерите това, което търсите. Освен това за всеки университет има информация като: програмата, статистика за записалите се миналата година и линк към страницата на университета.
В момента, в който платформата отвори и можете да кандидатствате, имате право само на 10 желания, затова съветвам да сведете желанията си до 10 (няма значение редът, в който са подредени).
Когато наближи отварянето на платформата, дори и по-рано можете да се свържете с Френския институт. Това ще ви помогне да придобиете ясна представа за целия процес в подробности. При всеки въпрос, колкото и малък, можете да се свържете с Френския институт. Аз го правих многократно и винаги получавах бърз отговор.

2. КАНДИДАТСТВАНЕ
Когато наближи отварянето на платформата Parcoursup, ще имате възможността да си направите акаунт. Трябва да се въведе лична информация, но има и много неясни термини. Затова отново съветвам да го направите заедно с представител на Френския институт. След като успеете да направите акаунта си, можете да започнете подготовката за университетите, които сте избрали. Изисква се подаване на документи като лична карта, академична справка за петте години в гимназия, дипломата, която се получава в 10 клас, както и още документи. Документите трябва да са преведени на френски. Студия, които предлагат такива услуги са ,,Жарава", както и ,,Арте.док". Съветвам това да се направи възможно най-рано, тъй като изникват всякакви затруднения. Както на мен, така и на няколко съученика в дипломите ни имаше грешки и трябваше да бъдат преиздадени. Освен това преводът отнема време, като може и в него да има грешка. В този случай колкото по-рано, толкова по-добре.
Всяка специалност изисква и писане на мотивационно писмо, за което може да намерите помощ в интернет или от Френския институт, за да придобиете представа за форма̀та

3. РЕЗУЛТАТИ
Следващата стъпка е излизането на резултатите. На първия ден, в който започват да излизат резултатите от кандидатстването ще има няколко важни неща, които ще трябва да следите всеки ден:
Дали сте приети, отказани или дали сте в лист на чакащите (не се притеснявайте, ако не сте приети никъде от първия ден- на повечето хора, с които кандидатствах отне близо седмица, за да бъдем приети някъде).
Друго нещо, което може да видите са няколко числа, които показват:
Общо колко кандидати има за специалността.
Колко хора ще бъдат приети.
На кое място сте в общия брой кандидати.
На кое място сте в листа на чакащите (ако сте в лист на чакащите).
Кое е било последното число, което е получило предложение предходната година.
Пример. Ако за една специалност са кандидатствали 2000 човека.
Програмата приема само 200
Вие сте на 400 място в общия брой кандидатствали.
Съответно сте на 200 място в листа на чакащите, защото на първите 200 е изпратено предложение.
Последният приет миналата година е бил на 800 място.
Разбира се това не е гаранция, че ще получите предложение, но е много вероятно.
Тъй като хората пред вас ще отказват желания и ще приемат други, това ще смалява листът на чакащите пред вас. Следете тези числа всеки ден и може да имате ясна представа за шансовете си в различните университети. Системата се обновява през 24 часа затова няма смисъл да влизате повече от веднъж на ден, тъй като резултатите ще са същите.
След като получите предложение, ще имате възможността да го:
-Откажете
-Приемете окончателно
-Приемете неокончателно, запазвайки мястото си в листа на чакащи за други университети.
Това означава, че ако сте приети за университет, но искате да влезете в друг, можете да приемете първия, за да имате сигурност, но да изчакате развитието си в други места. Системата се крепи на солидарност, затова е логично да запазвате само местата, които наистина искате, за да не пречите на други кандидати.

4.ПРИЕМАНЕ
След като приемете някое желание окончателно, всички други желания са автоматично отказани.
Процесът по записване обаче, не приключва тук. След като сте получили предложение за университет, трябва да се запишете, за да сте официално студенти. В този момент, вече може да разгледате уеб страницата на университета или да се свържете с него, за да започнете подготвянето на нужните документи. Тук процесът е различен за различните университети. Единственото общо нещо е, че навсякъде трябва да се плати таксата CVEC. Важно е да запазите доказателството, че сте я платили.

5. НАСТАНЯВАНЕ
След като знаете в кой град се намирате, можете да започнете подготовката си за живот в държавата. Търсенето на жилище отнема най-много време. Добри сайтове за търсене са lebencoin, seloger, както и cartedescolocs, през който аз намерих жилище. Ще ви бъде най-лесно ако сте на място, за да имате възможност да разглеждате различни жилища, но аз открих места, които предлагаха "онлайн визити". По този начин успях да разгледам апартамент от разстояние.

6. ГАРАНТ
Най-важното нещо, което трябва да знаете за системата по наемане на жилище са гарантите. Можете да разгледате онлайн за повече информация, но накратко: за да можете да наемете жилище във Франция като студент от чужбина трябва да има човек, който да гарантира, за вас и да покрие наем, в ситуация, в която вие не можете да го платите. Този ,,гарант" трябва да бъде французин/работещ във Франция, който плаща данъци и взима достатъчно голяма заплата. Ако не познавате французи, не се тревожете има и друг начин:

7. VISALE
Системата Visale е достъпна за всички студенти. Чрез нея френската държава заема ролята на гарант за студентите, които не могат да намерят гарант. За да получите одобрение ви е нужно да си направите акаунт в системата Visale онлайн. След това да представите документ за самоличност, както и документ, който показва, че сте получили предложение от някой университет. Този документ ще получите на имейла си, когато приемете някое предложение от университет. Когато имате гарант Visale, ще можете много по-лесно да наемете жилище. Да бъда честен в сравнение с другите етапи, в които трябваше да прикачвам и изчаквам документи, Visale беше най-бърз в отговора си, както и най-лесно за попълване.

8. SIM КАРТА И БАНКОВА СМЕТКА
След като намерите жилище, можете да вземете SIM карта. Аз успях да прикача електронна SIM карта към телефона си. По този начин можех да използвам както българската, така и френската си карти.
Следващата стъпка е отварянето на френска банкова сметка. Френски банки са bnp paribas, société générale, lcl и други. Аз нямам френска банкова сметка. Всички транзакции, плащания на сметки онлайн, плащания в магазини и получавания на социална помощ извършвам с Revolut.

9. CAF
Предполагам сте наясно с правото си на финансова помощ за жилището, в което живеете. Това е социална помощ, която можете да взимате още от първата година. За нея ще трябва да предоставите документ за самоличност, както и договор за наем и доказателство, че сте студент. Искам да изчистя един мит, който виждах в някои сайтове, докато аз кандидатствах. Revolut се приема като банка от CAF. На места пишеше, че трябва да се отвори френска банкова сметка, но аз изпратих Revolut данните си и всеки месец получавам социалната помощ там.

10. СЪВЕТИ
Това е сбито описание на дългия процес по кандидатстване и настаняване в държавата. Бих ви посъветвал да се включите в група на училището ви или хора около вас, които също кандидатстват. По този начин можете да сте по-спокойни, че не изпускате нещо, както и да си помагате взаимно. След като решите в кой град да учите можете да се свържете с хора, които също ще учат там и заедно да търсите жилище.
Най-важното нещо обаче е да задавате всички въпроси, които имате към Френския институт, френски университет или хората около вас, както и да не чакате последния момент. Може да следите сроковете на различните части от процеса на страницата на Parcoursup. Аз записах Cinéma et Audiovisuel в университета Paul Valéry Montpellier 3 в Монпелие. Познавам още няколко ученика от моето училище, които също са в Монпелие, както и хора, които са една година по-големи от мен в града, което ми помогна с някои въпроси, които имах.
Пожелавам ви успех в този дълъг и изморителен процес и се надявам да успеете да учите това, което искате.

Ако имате въпроси относно процеса по кандидатстване, Монпелие или дори програмата Cinéma et Audiovisuel в Монпелие, можете да се свържете с мен на:
filipmanchev@abv.bg

# 231
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Браво на момчето. Рядко младежи се хващат да правят такива неща.
В момента обаче се приема новия закон за имиграцията, който е изключително спорен и към момента неясен. В текстовете се касаят и бъдещите студенти, като до колкото четем разграничаването "чужденци" не е изчистено от към ЕС. Та помощите APL за жилище и другите соц. придобивки са неясни за сега (поне за нас). Ще четем в следващите дни, като излезе повече официална информация, кое как ще се случва.

# 232
  • София
  • Мнения: 1 109
Аз също искам да допълня. Университетите изискват в повечето случаи В2, но за някои специалности няма да е достатъчно - специално право.

# 233
  • Sofia
  • Мнения: 849
Здравейте,
На 18.01 Интеграл организира Виртуален ден на висшето образование във Франция и Белгия. Не очаквам нещо различно да кажат, но все пак.
 https://www.integral.bg/news/integral-organizira-virtualen-den-n … ranciya-i-belgiya

# 234
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Не знам колко са се развили за последните 4 години, но не приемайте инфо за чиста монета. Нас буквално щяха да ни откажат изобщо от кандидатстване във Франция заради арт специалността. Бяха напълно некомпетентни. Добре,че бях чела достатъчно преди срещата с тях.

# 235
  • Мнения: 11
Здравейте,
На 18.01 Интеграл организира Виртуален ден на висшето образование във Франция и Белгия. Не очаквам нещо различно да кажат, но все пак.
 https://www.integral.bg/news/integral-organizira-virtualen-den-n … ranciya-i-belgiya
Здравейте, дали някой успя да се включи във виртуалния ден? Интересува ме какво са представили за Белгия.

# 236
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 221
https://www.youtube.com/watch?v=pem7IWz_sEE
Висше образование във Франция и Белгия 18.1.2024

# 237
  • Мнения: 11
Здравейте, някой има ли проблем с платформата parcoursup? На 27.03 дъщеря ми потвърди избраните желания, но получихме мейл, че желанията не са потвърдени. Преглеждане отново цялото досие, не виждаме проблеми. Моля, помагайте, утре платформата затваря 😥

Общи условия

Активация на акаунт