Противогрипна ваксина сезон 2019/20

  • 19 124
  • 232
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 648
От складовете на едро подадоха информация,че очакват Ваксигрип около десето число. Дали ще се случи,не мога да кажа. Иначе Инфлувак засега няма проблем с наличностите.

# 61
  • гр. София
  • Мнения: 12
От складовете на едро подадоха информация,че очакват Ваксигрип около десето число. Дали ще се случи,не мога да кажа. Иначе Инфлувак засега няма проблем с наличностите.

На мен от вносителя на ваксигрип ми казаха другата седмица или до средата на октомври. За поредна година се забавят и аз се замислям да мина на инфлувак, а ваксигрипа да си я сложат те отзад.

Ред. И аз не съм сигурен дали ще се случи, защото по-рано ме излъгаха, че ще има внос в края на септември или началото на октомври.

# 62
  • Мнения: 2 482
От складовете на едро подадоха информация,че очакват Ваксигрип около десето число. Дали ще се случи,не мога да кажа. Иначе Инфлувак засега няма проблем с наличностите.

И миналата година се случи така, за разлика от предишните. Ние я дочакахме. Сега ще направим същото.


Цитат на: pandachina в ср, 10 окт 2018, 18:11
А как по-точно сами си слагате ваксината? Може ли малко разяснения, че не ми се ходи до ОПЛ да ме боде?


1.Спринцовката се затопля в ръце, след като се извади от опаковката, за да достигне телесната температура
2.После се разклаща, за да стане еднородна суспензия
3.После се раздвижва внимателно буталото-назад(първо!), после напред и така няколко пъти, но не толкова, че да изхвърлим във въздуха ваксината!
4.Маха се предпазителя на иглата
5.След това се обезвъздушава и вече спринцовката е готова за инжекция
6.Определя се мястото на убождане и се дезинфекцира с памук и 70% спирт
7.Как се определя?-Обикновено на ръката над лакътя, от лакътя до рамото се разделя на 3равни части и се инжектира в долната част на горната третина(по-старата практика е в средната третина, но не е особено добра въпреки, че у нас все още се използва) или от външната страна на мишницата или на 4-5пръста от рамото, за да е далеч от ставата. Ръката се разделя и отгоре надолу на 2равни части през средата и се инжектира във външната, тоест която е към гърба ни, а не във вътрешната, която е към лицето!
8.След дезинфекцията се забива иглата перпендикулярно или под голям ъгъл, за да се получи дълбоко инжектиране и да не боли
9.Веднага след това се аспирира! Тоест буталото не се натиска, а се дръпва леко назад, за да се провери дали не засмуква кръв. Ако не засмуква кръв, буталото бавно се натиска. Инжектирането може да продължи дори 2-3минути. Може и няколко секунди, но тогава е по-вероятно да боли. Ако се засмуче кръв, там в никакъв случай не трябва да се инжектира! Или се променя посоката на иглата, като се извади и се смени ъгъла и, или се забива другаде. Такъв късмет е доста рядък. Разбира се засмуканата кръв трябва да се отстрани и отново да се аспирира преди инжектиране.
10.Иглата не се забива съвсем докрай, за да може да се хване с пинсета и да се извади, ако имаме лошия късмет да се счупи!(случва се извънредно рядко)
11.След инжектиране на цялото съдържание иглата се изважда и се запушва с памука, с който сме дезинфекцирали. Държи се 2-3минути.
12.След това, когато вече не кърви, може да се масажира, но не е задължително
13.Спринцовката се прибира в опаковката и се изхвърля. В поликлиниките и болниците имат специални контейнери.

Разбира се, може да научим някой друг член на семейството на тази техника на инжектиране и той да я направи на нас, а ние на него. Задължително трябва да се прочете и листовката на ваксината за евентуални противопоказания.
И още.....Първо си измиваме ръцете. Дори можем да сложим и стерилни ръкавици, но е малко прекалено за такъв вид инжекции.

https://www.youtube.com/watch?v=h3vrOk3D1KM

https://www.youtube.com/watch?v=x27LYoXVLOI

Последна редакция: пт, 04 окт 2019, 00:44 от vl

# 63
  • Мнения: 1 864
Колко време трябва да се изчака след спиране на антибиотик за да се сложи ваксината?

# 64
  • Мнения: 2 482
Би следвало да попитате за конкретния антибиотик. На мен за родожила ми е казано 1 седмица, но ако ваксината  вече е сложена, тогава можело да го пия едва след месец.

# 65
  • Мнения: 9 276
Колкото се може по-късно, като естествено се съобразявате и да не закъснеете много. По принцип отнема около 6 месеца да се възстанови почти напълно чревната флора след антибиотик, но вие няма да чакате толкова много. Например ако сте пили антибиотик сега, ваксината може да я сложите накрая на месеца, но не и след това, защото вече става късно и ще дойде грипа, преди да сте успяли да създадете имунитет. Всичко зависи от конкретната ситуация, ако можете да чакате го направете, но ако не можете да чакате може да се ваксинирате и по време на приема на антибиотик.

# 66
  • Мнения: 2 482
Ама тогава ваксината няма да бъде ефективна!

# 67
  • Мнения: 9 276
Ще бъде евентуално по-малко ефективна, което е различно от неефективна  и което е по-добре от никаква ваксина.

# 68
  • Мнения: 1 864
Благодаря за отговорите! АБ мъжът ми пие в момента, ще го спре на 8 октомври. Значи до края на месеца ще сложим ваксината ако всичко е наред.
vl, какво означава, че ако вече е сложена ваксината може да се пие АБ чак след месец? Ако се наложи преди това да се взима какво става?

# 69
  • Мнения: 2 482
Как какво означава? Такива инструкции ми е дала нашата лична по отношение на родожил. Неслучайно ви посъветвах да попитате за вашия антибиотик конкретно. Не е от моята компетентност да ви отговоря дори и да ми го напишете тук.

# 70
  • Мнения: 9 276
Ако се наложи, естествено че ще си изпиеш антибиотика. Няма сега да умреш от бактериална инфекция, заради ваксината срещу грип. По принцип се предполага, че антибиотик се пие, когато наистина има нужда, така че щом се налага, няма какво да се коментира.

# 71
  • Мнения: 1 864
Просто не бях чувала/чела, че известно време след поставяне на противогрипна ваксина не се приема АБ и не виждам каква е логиката...

# 72
  • Мнения: 9 276
От поставянето на ваксината до произвеждането на антитела отнема около 2-3 седмици.

# 73
  • Мнения: 2 482
Просто не бях чувала/чела, че известно време след поставяне на противогрипна ваксина не се приема АБ и не виждам каква е логиката...

Проваля ваксината. На колко % не зная. Вероятно зависи от това, колко е силен антибиотикът.

# 74
  • Мнения: 7
Скрит текст:
Една от причините България да е на това дередже са точно личните лекари, много от които смея да кажа са доста необразовани и в разрез със световните експерти и практики. Ваксината наистина не е нужно да се слага на всички, но има групи, за които е крайно препоръчителна. Тези групи са пенсионерите над 65 години, малките деца, хората с хронични заболявания и бременните жени. При тези групи има голяма вероятност грипът да протече тежко и с усложнения, понякога фатални. Но дали личните лекари преопоръчват на тези хора ваксина? Аз поне не съм чувала, а ако има такива те са капка в океан. Не само това, но и много често личните лекари разколебават хората, с аргументите, че ваксината не е особено ефективна, което е истина, но дори и 50% ефективност (при децата е повече) е по-добре от нула, освен това ваксината предпазва от много тежки усложнения. И на мен ми се иска да имаше по-добра ваксина, но засега тази е единствената.

Относно четирите щама, грипът, въпреки че има безброй много щамове, реално през сезона доминират само няколко и СЗО всяка година прави прогнози кои ще бъдат най-вероятните щамове. Повечето пъти познават, проблемът с грипа е, че мутира много бързо дори през самия сезон.

Бих ти препоръчала да смениш личната лекарка, но за съжалениеняма гаранция, че и следващата няма да е същата. Така че докато не се промени мисленето на лл в България всеки да се спасява сам, намери някъде манипулационна или медицинско лице, което да сложи ваксината. Нашата лична лекарка за щастие лично тя слага ваксините, въпреки че децата съм ги ваксинирала веднъж и в СРЗИ.
Абсолютно съм съгласа с твоето мнение. На мен лекарка ми отказа поставяне на ваксина на мен и дъщеря ми с аргумента: "Противопоказано е за здрави хора"! Според мен, точно такова държание на лекар е противопоказано  и не само противопоказано, но направо опасано. Процентът на обща васкинация с противогрипни ваксини в страните от Западна Европа е много по-висок отколкото в България. Сложих я другаде.

Чудя се как някой антиваксер не се е намесил с експертно мнение още тук Laughing. Направо ще ни линчуват!

Последна редакция: вт, 08 окт 2019, 12:00 от AnMary

Общи условия

Активация на акаунт