Старомодни имена

  • 8 410
  • 142
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 907
Много красиво име имате, Денница!
Аз се казвам Елена, приятно ми е Simple Smile

# 61
  • Мнения: 54 445
Моите лични наблюдения сочат, че в Северна България хората са по-съвременни по отношение на имената и кръщават децата си с хубаво звучащи имена.
В Южна обаче са силно консервативни и дори сега продължават да възпроизвеждат стари и отживели, грозни имена.

Последна редакция: нд, 05 яну 2020, 19:41 от DeVa®

# 62
  • Мнения: 5 112
Да се кръщава Пенка само за да зарадва бабата не е добре, ама ако родителите го харесват името - защо не. Преди 50 години името Пенка си им е звучало много добре, гаранция че след 10 години няма да е пак на мода няма. Както и няма гаранция че името Памела например няма да звучи брутално селско и просташко след 10 години... (въпреки че на мен и сега ми звучи зле, ама това е друга тема Grinning )

# 63
  • Мнения: 10 818
Още като бях първи клас, преди 25 години... едно съседско бебе го кръстиха Памела.. бях WTF?!?!? Joy И тогава, и сега акъла не ми го побираше.

# 64
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 285
Памела не звучи чак толкова зле.Не бих си кръстила детето така обаче..
Мен ме потриса обръщението Памело,Памелче,Памелка...чувала съм и трите..

# 65
  • Мнения: 10 818
Свързвам го с Памела Андерсън единствено и ми е нелепо това име за българче.

# 66
  • Мнения: 5 112
Сещам се за една Ванеска, която е на мама принцеска (Ванеска и принцеска си ги представете много меко произнесени) Grinning
Та се питам чак пък толкова ли е зле Пенка - Пепи Wink

# 67
  • Мнения: 54 445
Сещам се за една Ванеска, която е на мама принцеска (Ванеска и принцеска си ги представете много меко произнесени) Grinning
Та се питам чак пък толкова ли е зле Пенка - Пепи ;)

Ами ето.
Какъв е смисълът от такива имена, които после се крият старателно и се използват други, приятно звучащи заместители?
Да е Пепи направо, защо Пенка?
Имам съседка Желязка, на всички казва, че е Жана.
Ми то е срамно, млад човек с такова първобитно име...
За Рачо вече писах, на дъщеря ми съученик, 20 годишен. ooooh!
Не можа ли да е Радослав?

# 68
  • Мнения: 5 112
За мен Пепи е галено, не замаскирано. Всеки си има галено име. Моето е трибуквено, смятам много красиво, гордея си се с него, не ме е срам, но имам няколко варианта на галено име и всичките са с повече букви Wink

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 1 857
За българите е нормално да си имат рождено име и такова с което хората да се обръщат към тях (галено). По нашите земи са често срещани и прякорите. Много от фамилните имена на българите са точно от прякори или имена наричани от другите. Пример за това са потомци на Иван, на когото са викали Ванка или Ваник да имат фамилия Ваникови или Ваниците. На Иван, който е ходил по Светите земи и са му викал Хаджи Иван сле време неговия род да е получил името Хадживанов. На поколенията на попове - Попови, Попски, Попадийски, Папазови, Попазови. Фамилии като Грънчарски, Кожухарски, Търновски и др. са образувани по този начин.
Наричането при българите крие в себе си мистично, дори бих казала окултно значение. Ако баба Пенка например е на 90 години, родила здрави деца, имала стабилен брак, съградила дом, имаща уважението на хората около нея, може да готви, тъче, преде и разказва хубав приказки на децата. Ако на толкова години все още има дълга коса на плитка, ако има красиви очи, или е била лична мома на младини, ако хората една лоша дума не казват за нея, защо тогава да не наречеш детето си на нея , може да не е Пенка, но Пена, Пепа, Пепи. Така му залагаш добра карма, наричаш го да бъде добър човек и да вземе качествата на човека, на когото е кръстен.
Така са наричали навремето да е като - виден човек, дълголетен, уважаван, заможен, способен.
Да е здрав като камък, да е дълголетен като орлите, да е висок като скалите, да е румен и засмян, да е красива, да е младолика, да е работна, да е лична мома.
Това е смисъла на наричането при българите, затова и по традиция в родовете се подновяват имената.

# 70
  • Мнения: 10 818
Много хубаво и поетично го описа това за баба Пенка, но в днешния свят на айфони, инстаграми и Стивъновци, просто на никой не му пука колко свята и добра жена е била Пенка.... Това е грозната истина. Трябва да се търси баланс и името да е адекватно на живота сега. Петя едно хубаво, нека е на баба Пенка, но Пенка...

# 71
  • Мнения: 54 445
Преди малко коментираха именните дни по ТВ и казаха, че в Пловдив са на голяма почит традиционните имена, за разлика от София и Варна.
Потвърди се моето лично наблюдение. Wink

# 72
  • Мнения: 10 818
И аз го гледах, само не разбрах защо даваха част от песента на Фики. Много деца са с име Фики или с име Издислав? Joy

# 73
  • Мнения: 18 530
Старомодни класически имена - ОК. Но конкретно пред Пенка и други съвсем едновремешни имена и аз бих предпочела Памела.

Всъщност защо е цялата трагедия, ако детето с нестандартно име? Хубавите класически имена са носени от много деца и нищо лошо не намирам някой да си кръсти детето с рядко срещано име. Така няма да има още 2-3 в класа да се казват като него, което за мен е супер. Малкия ми син е Даниел, което се оказа мега популярно, естествено има и друг Дани в класа, не знаех, като го кръстих така Simple Smile Големият ми син също е с харесвано и популярно у нас международно име. Дъщерите ми поне сигурно няма да имат съименнички в курсове, випуски и т.н което ме радва Simple Smile

Последна редакция: ср, 08 яну 2020, 01:00 от _Bianka__

# 74
  • Мнения: 876
Някой по-напред беше написал, че човекът прави името. Напълно съм съгласна! Случвало ми се е да срещна човек със странно име, което на пръв прочит категорично не бих харесала. Но след като опозная човека или може би свикна с името, то започва дори да ми харесва. Няма кофти име, има кофти хора. Или хубави хора с нестандартни (или старомодни) имена, които не познаваме, затова съдим за тях само по паспортните им данни 🙂.

Общи условия

Активация на акаунт