Витамин В12 - тема 6

  • 30 965
  • 759
  •   2
Отговори
# 30
  • Мнения: 11 837
Освен мутация да имаш...

# 31
  • Мнения: 10 257
Възможно е. Като се прибирам в Бг, ще изследвам.

# 32
  • Мнения: 6 889
Като кажете да се търси проблема, аз лично не знам как да го търся. Живея в чжбина, а тук докторите са с познания на медицинска сестра. А да те пратят току така на разни други прегледи е абсурд. Вземам Б12, стана 3 месеца. След това ще изчакам месец и ще отида да проверя какво е станало. Много ме съмнява да съм усвоила нещо. Преди години 6 месеца на инжекции бях и едва мръдна. После пък няколко години нямах никакъв проблем. Сега пак съм с дефицит.

Основните причини са - да не се приема с храната, да има генетична мутация (която не позволява да се усвоява от храната и трябва цял живот поддържаща терапия) и проблем в стомашно-чревния тракт (може да е гастрит/колит/язва, пропускливи черва, бактерия - кандида, хеликабоктер и т.н.) . Но ако не може там да се изследваш сама, не знам какво би могла да направиш.

Момичета, моля ви, научете си урока. Изследвайте групата В12 + фолиева киселина ( В9) + хомоцистеин и ако имате възможност и В6, защото са във взаимна връзка! Ако приемате само В12, може да маскирате дефицит на фолиевата и обратно!  Свързани са с метаболизма на метионин-хомоцистеин.

В някои случаи има значение и вит. В2 като кофактор.
Тези витамини имат нужда един от друг, за да работи метаболизмът както трябва. Нуждаят се и от някои микроелементи.

Метаболизмът е много сложен биохимичен процес, включващ множество трансформации, в които участват различни неща - ензими, витамини, минерали и др. И доставянето в организма само на едно ( примерно В12 като метилкобаламин), не е достатъчно.
Не случайно написах, че мисля, че приемането само на метилкобаламин за В12, е недостатъчно.
Цитат
В тялото хидроксокобаламинът се преобразува в двете биоактивни коензимни форми метилкобаламин и аденозилкобаламин. Метилкобаламинът действа в клетъчната плазма, а в митохондриите (”енергийните централи”на клетките) действа аденозилкобаламинът (дезоксиаденозилкобаламин).
В човешката кръв има приблизително равни части хидроксокобаламин и метилкобаламин, в резервоарите на тялото за витамин В12 в черния дроб обаче се съхранява формата аденозилкобаламин.
https://vitaminb-12.com/b12-forms.html

Някои лекарства, водещи до дефицити :

Множество лекарства пречат на метаболизма на метионин-хомоцистеин. Няколко действат като антагонисти на метаболизма на фолиева киселина, витамин В6 и В12
фолиева киселина: метотрексат, триметоприм, антиепилептици;
витамин В6: теофилин ( разширява бронхите);
В12: инхибиране или нарушаване на абсорбцията от метформин ( за диабет) и инхибитори на протонната помпа (за стомах).
 N-ацетилцистеинът пречи на SH групата трансфер. Механизмът за лекарства с понижаващ липид тип фибрат е неясен и се подозира нарушение на бъбречното елиминиране.

Реметилирането хомоцистеин-метионин е по 2 пътя - в черния дроб и бъбреците.

Ето една статия, в която много добре са обяснени тези метаболитни процеси, независимо, че се отнася до мутацията MTHFR, която е една от причините. https://www.aerzteblatt.de/archiv/44243/MTHFR-Polymorphismus-C67 … nn-der-Diagnostik
При тази мутация е задължително да се приемат метилирани форми на витамините, защото другите не се усвояват.

 mibobo , моля те, напиши го това в първия пост, да го четат всички, че така в темата се губи като информация.

vici75 , това би трябвало да ти изясни какво да търсиш и изследваш. Може инжекциите да са били цианкобаламин, а ти да не го усвояваш.  Това е само една идея.

Последна редакция: пт, 24 яну 2020, 17:28 от Diorela

# 33
  • Мнения: 11 837
Diorela хич не щЪ да уча повече, надула ми се е главата от домашни покрай детето Sweat Smile

Сега сериозно, факт че нещата са свързани , добре ще го сложа в първия пост за информация.
Но всичко това са средства и не смятам, че всеки може да си позволи да изследва всичко особено ако за първи път се проверява. Метаболизма си е сложен,  всичките В-та са навързани, сама каза и В2 , но и микроелементи и желязо всичко е навързано,  затова обикновено казваме най-основните които и лекарите пускат когато търсят дефицит. То и за железен дефицит е същото ако се проверява е хубаво да се пуснат поне 5-6 неща не само желязото, но когато се самофинансираме Rolling Eyes
Иначе за справка и при мен и при сина ми съм проверявала фолиева беше си ок, само при него беше по-близо до долна граница и му давах известно време.


Относно причините - казах основните, иначе те могат да бъдат десетки, описани са в книгата за В12 много и различни случаи и от упойки и лекарства и какво ли не...

Относно формите на В12, не съм се задълбавала повече защото от доста време вече не ми е на дневен ред проблема. Факт обаче е, че дефицит се попълва с метилформа, така че не знам.

П.П. Не ми дава вече да редактирам първия пост. При пускането на следващата тема ще помним да го сложим

Последна редакция: пт, 24 яну 2020, 15:54 от mibobo

# 34
  • Мнения: 6 889
mibobo, много добре разбирам за какво говориш. Финансовият проблем е много сериозен, нищо не се поема от НЗОК. В някои лаборатории има пакети, които излизат по-изгодно. А някои неща не се изследват в Бг, например метионин, В6, В2.
Добре е поне в началото да се изследва минималната комбинация В12+ фолиева+ хомоцистеин, за да се знае за какво става дума, защото после се замазват стойностите, например при прием само на В12. Имат много тясна връзка на взаимодействие.  А ако се установи проблем и се налага, да се направи и генетично изследване.

Исках да го знаят хората, а не всеки път да пишем едни и същи неща. Защото обикновено четат първия пост от темата и после се започва едно питане... А така ще се ориентират още в началото.

ПС Не може ли да помолиш администратор да допълни?

# 35
  • Мнения: 11 837
В6 го има в Цибалаб  виждала съм го в ценоразписа мисля, че 40-50лв беше.

Ще видя да пиша на някой администратор.

# 36
  • Мнения: 6 889
В6 го има в Цибалаб  виждала съм го в ценоразписа мисля, че 40-50лв беше.

В6 и В2 ги пращат в чужбинско и затова са скъпи. Като ги изследвах есента, в Кандиларов бяха най-изгодни цените - по 45 лв. на витамин, а в другите излизаха по около 70 лв. на вит.

ПС Не го намирам в Цибалаб.

Последна редакция: пт, 24 яну 2020, 17:26 от Diorela

# 37
  • Мнения: 667
Венозно ли се взема кръв за изследване? Последния път за една ПКК, 20 мин. ме мъчиха, дупчене яко и няма какво да издърпа... След 4та дупка вените ми колабираха и още 20 мин. чаках и пих вода, та да тръгне нещо, после още 2 дупки Grinning Все пак, трябва да се наканя, важно ми е.

# 38
  • Мнения: 6 889
Да, венозна кръв се изследва за всичките.

ПС
Някой беше питал за течния СМАРТ ХИТ ВИТАМИН Б12 30 мл - https://apteka.framar.bg/30083138/%D1%81%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%82 … 2-30-%D0%BC%D0%BB

Като го гледам, по 2 капки въобще няма да са достатъчни при дефицит. Това е доза, когато няма дефицит. Знаем, че при дефицит ни изписват поне по 1000 μg, което излиза 1 мл. от този.
Цитат
Състав на 1 мл:
Витамин В12 - 1000 μg
Нещо тази липозомна технология не ми звучи убедително.
Цитат
Когато липозомата достигне клетъчната мембрана, клетката разпознава фосфолипидите като хранително вещество, вследствие на което се извлича от вътрешната страна или просто се слива с клетъчната мембрана, освобождавайки вътрешното съдържание директно в клетката.
Ама то разните кобаламини нали се трансформират на различни места, в различни органи, т.е в различни видове клетки.  А и как стига чак до тънките черва , като минава покрай куп клетки в устата, хранопровода, стомаха и т.н., които би трябвало да са го погълнали?

Цитат
Състав: Вода, стабилизатор - ксилитол, емулгатор - соев лецитин (фосфолипиди), влагозадържащ агент - глицерол, етанол (4,8% консервант - калиев сорбат, хидроксокобаламин (витамин В12) (0,1 %), ароматизант малина, антиоксидант - токоферол - обогатен екстракт.
Има и вит. Е - токоферол, но не е ясно колко.
Хубавото е, че е хидроксо, но той нали трябва да се преобразува в метил и аденозилкобаламин? Иначе как клетките ще го ползват директно?

Цитат
В тялото хидроксокобаламинът се преобразува в двете биоактивни коензимни форми на витамин В12 – метилкобаламин и аденозилкобаламин – единствените две форми, които тялото може директно да използва.

Макар и хидроксокобаламинът да не е сам по себе си биоактивна коензимна форма на витамин В12 и да трябва първо да се преобразува в тялото, той притежава някои забележителни предимства, които го карат да изпъква на фона на другите форми на В12, като напр. изкуствения цианокобаламин и го правят интересна опция за препарати с витамин В12.

Функция за натрупване
От една страна хидроксокобаламинът се свързва особено добре към телесните транспортни молекули и така циркулира в кръвта по-дълго от всяка друга форма на витамин В12 – по този начин се гарантира дълготрайно и равномерно снабдяване с В12. (2) Хидроксокобаламинът притежава отлично удължаващо действие, което от една страна гарантира равномерно снабдяване на клетките с витамин В12, а от друга страна осигурява оптимално попълване на телесните запаси. По този начин тялото може да компенсира и периодите на увеличена нужда, напр. при стрес.

При редовно приемане на препарати с В12 трябва да се внимава наред с активните форми като активно вещество в тях да присъства и хидроксокобаламин
https://vitaminb-12.com/b12-forms.html

Не разбирам, просто следвам нормалната логика и наистина ми е много странно и мътно.
А и странно, че го няма на сайта на компанията - Валентис http://www.valentis.bg/bulgaria/bg/shop

Последна редакция: пт, 24 яну 2020, 18:10 от Diorela

# 39
  • Мнения: 3 608
Венозно ли се взема кръв за изследване? Последния път за една ПКК, 20 мин. ме мъчиха, дупчене яко и няма какво да издърпа... След 4та дупка вените ми колабираха и още 20 мин. чаках и пих вода, та да тръгне нещо, после още 2 дупки Grinning Все пак, трябва да се наканя, важно ми е.
Пий вода преди да дадеш кръв да могат да се напълнят вените.Те че са скъпи изследванията скъпи са, ама по лошото е че докторите не знаят какво да изследват.

# 40
  • Мнения: 412
Момичета, в началото не бях запозната за връзката между В12, фолиева киселина и хомоцистеин, затова и не направих нужните изследвания, а изследва само В12 и фолиева киселина. Излезна дефицит на В12, не се повлиях от таблетки и продължих само на инжекции за три месеца. Междувременно се появи и спад в нивата на желязо, но оправих е положението. Още нагласяме терапията и броя на инжекции В12 месечно, защото след няколко месеца без тях се върнах почти в началото. Но сега и фолиевата киселина ми е в дефицит и съм на комбинирана терапия В12 и фолиева киселина. Чудя се сега, след като направя един месец пауза дали има смисъл да изследвам хомоцистеин, т.е. доколко реални ще са показателите след терапия?

# 41
  • Мнения: 3 608
Здрасти желязото ти е паднало заради приема на б12!Изследвай б12 и фолиевата и желязото.Хомоцистеина се влияе от фолиевата ако не греша!

# 42
  • Мнения: 27 500
А в каква посока се влияе хомоцистеин от фолиева к-на?

# 43
  • Мнения: 3 608
А в каква посока се влияе хомоцистеин от фолиева к-на?
Когато се приема фолат се покачва и хомоцистеина.Аз приемах фолат и без почивка пусках кръвни изследвания хомоцистеина ми беше в горна граница С доктора разговаряхме точно за това.Но и  бях чел някъде за зависимоста между тях!Мисля,че е така както го описвам.Има по запознати от мен и те да дадат мнение.По принцип всички витамини са навързани много оо между си приемаш 1 др пада вземаш 2ри той отговаря към 3ти и е страшно.

# 44
  • Мнения: 27 500
Да, навързани са витамините....
Какъв  фолат приемаше? Аз намирам само фолиева к-на, а не знам каква точно е разликата. Но май има...

Общи условия

Активация на акаунт