Застраховка Живот MetLife

  • 20 470
  • 55
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1
Здравейте, имам казус и се надявам някой от Вас  ако ще може да ми помогне. Ако Метлайф фалират как нашите пари са гарантирани , някои чувал ли е да имат гаранция, както при банките.
И оъ моя позната разбрах,че имали инвестиционнен продукт с депозит, къдвто мога да си държа  по-големи суми пари., но ми се атори малко странно ,как става?
Дори и да фалират ,все ще има кой да ги купи.
Все пак това е огромна компания с много хора и много пари.
Реално ,няма да загубите нищо.

# 46
  • София
  • Мнения: 3 030
Реално не е ясно какво ще вземат.

# 47
  • Мнения: 412
На мен консултант ми беше казал при фалит “все ще остане някакъв дял”. Тоест 20-30-50% никой не може да каже. Преди 3 г гледах и се чудих къде да вложа пари и пак се радвам, че съм вкарала на вноски за имот, който сега е със 100% печалба над покупната цена. Мен ме спря елемента със застраховката на парите, така както има с (безрихвените) депозити. Та нищо ново явно

# 48
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 814
Може ли да попитам как се изчислява окончателния данък по застраховка "Живот"? В Булстрад казали на една колежка, че няма смисъл да се възползва от 10% облекчение на ДОД, защото накрая пак ще я обложат.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 397
Аз не бях със застраховка в Булстрад, но предполагам е аналогично. Ползвах си данъчно облекчение с подаване на данъчна декларация и прилагане на справка от застрахователя колко пари съм внесла за застраховката живот през годината. Справката ми я изпращаше агента по имейл. Предишни години можеше да се ползва облекчение за цялата сума, но последните явно има някаква промяна и беше ограничена до процент от общия внесен данък. Декларацията от сайта на НАП автоматично правеше изчислението след въвеждане на общата платена сума за застраховка.

# 50
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 814
Данъчното облекчение да, но питам за окончателен данък в края на застраховката.

# 51
  • Мнения: 114
Данъчното облекчение да, но питам за окончателен данък в края на застраховката.
Агент, който да те обслужва и взима % от вноската ти, за да те обслужва, нямаш ли?
Питай го, трябва да знае.
Или се обади на съпорта по телефона, затова взимат заплати, малко и работа им създай.

# 52
  • Мнения: 37
Може ли да попитам как се изчислява окончателния данък по застраховка "Живот"? В Булстрад казали на една колежка, че няма смисъл да се възползва от 10% облекчение на ДОД, защото накрая пак ще я обложат.

Има нещо такова... Имаше смисъл от тези облекчения, когато облагането беше прогресивно.

При застраховки със срок до 15 години се постига единствено "отлагане" на данъчното плащане - т.е. внасял си 10 години по 1 000 лева, което ти е намалявало данъчната основа и респективно данъка с по 100 лева на година. След изтичане на срока получаваш 10 000 лева, на които трябва да платиш 10% данък, т.е. 1 000 лева. Ако срокът е 15 и повече години, окончателният данък е 7%, т.е. тогава вече окончателният данък е по-малък от ползваните облекчения в размер на 10%.

Не се облага допълнителната доходност по спестовните застраховки, респ. разликата от нарасналия курс при инвестиционните.

Уредбата е в ЗДДФЛ:
Чл. 38, ал. 8. С окончателен данък се облага брутната сума на облагаемите доходи от допълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване и от застраховки "Живот", придобити на датата на:
1. обратно получаване на внесените суми за застраховки "Живот";

Чл. 46. Ставката на данъка е 10 на сто за доходите по чл. 37 и чл. 38, ал. 5, 8, 11, 12, 14 и 15.
(2) Ставката на данъка е 7 на сто за доходите по чл. 38, ал. 8 в случаите на получаване на суми след изтичане срока на договора за застраховка "Живот", който е 15 или повече години.

Чл. 65 (7) Данъкът по чл. 46 за доходите по чл. 38, ал. 8, 11 и 14 се удържа и внася от предприятието или от самоосигуряващото се лице - платец на дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което доходът е придобит от физическото лице.
ал. 8 Застрахователното/осигурителното дружество по ал. 7 установява частта на необлагаемите доходи по чл. 38, ал. 9 въз основа на писмена декларация, предоставена от физическото лице - носител на задължението за данъка.

# 53
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 814
Благодаря! Т.е. нищо не "печелиш" Simple Smile Голямо "данъчно" облекчение Simple Smile

# 54
  • Мнения: 114
Айде една корекцийка, понеже всеки си интерпретира, както си иска.

Не плащаш 10% или 7 % на цялата сума, а на използваната част.

И се бърка "вноска" със Застрахователна сума.

На падеж нямаш "удържане" на 10% от гарантираната Застрахователна сума, примерно 20 000 лв. + доходност от резервите.

Ти може да си внасял 10 000 лв. Това са ти премиите с вкл. всичко - спестовна част и покрития (ако има).

Зависи колко е и данъчната основа. Удържа се, ако си ползвал облекчения, от сбора на тяхната сума.
Не от гарантираната.

Ако не си ползвал, данък няма. Получаваш си всичко до стотинка и не си длъжен да декларираш нищо.

# 55
  • Мнения: 2
Дано следите темата все още.

Имам няколко въпроса:
Първо казахте, че имат спестовна и инвестиционна програма. Ако това, за което говори жената по-напред в темата е спестовната, то обяснете за инвестиционната, защото това, което сте написали отговаря на спестовната програма.

Второ - говорим за проценти. В програмата им са упоменати средна годишна доходност в проценти. Около 8 да кажем. Интересува ме, тези проценти се начисляват за всяка година? или са тип - сложна лихва? Разликата е огромна.
Ако се начисляват отделно всяка година, то как ви се получават сметките, защото както и да го смятате, тези проценти не бива да бъдат начислени веднъж примерно на 10 години, а трябва да се натрупват всяка година /нормално след като се инвестира и имаме доходност на година/, т.е. трябва всяка година да има лихва, която да се натрупва към главницата /образно казано/.
Пример: инвестираме 200 лева месечно. Имаме доходност 8% годишно. На края на първата година сме натрупали сумата от 2592 лева. Следва тази сума да я инвестираме през следващата година и така да получим т.нар. сложна лихва.
Но в реалност при тази компания не е така, а именно инвестираната сума за 10 години например е 24 000 лева, тогава слагат тези 8% доходност, а именно получаваме 25 920 лева

Това както и да го погледнем не е финансово изгодно, защото реално доходността ви за тези 10 години е само 8%. Разделено на годините просто сметнато реално е:0.8%, т.е. толкова колкото ще получите ако си държите парите в банка.

Единственият плюс в случая е, че срещу допълнително заплащане получавате едно обещетение за евентуална загуба на живот, което реално можете да получите във всяка здравна застраховка, където ще се ползвате и от много допълнителни услуги.


А мен ми е интересно, дали изобщо изплащат тези пари.
Четох в международни сайтове и хората се оплакват, че дори при смърт често Метлайф не изплащат, да не говорим за спестяване...

Щатите е друга бира, плащат си. Не съм пряко към метлайф, но има случай в който запорираха бизнеси на клиент и той  година и половина живя с парите от тази застраховка, но беше плащал над 10г и вкарваше много средства


интересува ме, как може да се следи колко пари са се натрупали в сметката ми

Може да се пусне заявка към главен офис и да ви кажат колко акции имате натрупани, а не колко пари.
Защото пазара всеки ден се движе и съответно цената. Най-печеливши са между 20-та и 30-та година.
Фонда им се движе идеално и последните 3г имат доходност между 15% и 25%  но по правило, минали резултати не гарантират бъдещи такива, компанията официално си казва средно около 7% на година Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт