Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 25

  • 26 048
  • 766
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 7 776
Ваня, тя за горен френулум на горна устна става дума, не за долна.
За другото съм съгласна.

За френулума имам едни материали,но не съм стигнала до четенето им, ще погледна и ще допълня ако има нещо полезно за горна юзда.

А прясно мляко и цитруси не консумирам, защото ме е страх, че дори и да не й повлияят добре, може да не разбера...
Тя Ваня вече е казала, ще разбереш, ако реагира. Тази тактика на ограничение не е добра, защото от страх ограничаваш,ами като дойде захранването, тогава ще си в паника кое и как да даваш, щото може да реагира. Промени този възглед сега, за да ти е по-лесно след месеци. Детето не може и не трябва да бъде пазено от всичко, само защото има 1 процент вероятност да стане нещо.

Първо, до детето изобщо няма да достигне кой знае какво количество от този портокал,че да реагира. Но в грипово време да приемаш естествен източник на витамини е важно за теб и здравето ти. В това число и лютото е чудесен източник на витамин Ц, аз лично си ям люто още от бременността, никога не съм го спирала. А това,че е източник на калций портокалът пък е още един плюс да го приемат кърмачки. Винаги е по-добре балансирана диета,отколкото синтетични витамини. Вместо хапче витамин Ц, портокал, вместо хапче магнезий - няколко фурми.
В прясното мляко поне има логика да се ограничи превантивно, но в другото не.

За кожата - ако детето е със суха кожа,трябва къпането да се намали, защото изсушава допълнително кожата. Т.е. не се къпе всеки ден (преди да пролазят 2-3 пъти седмично е предостатъчно) и с минимум козметика. Моето дете е с атопична кожа. С нищо не я мажа,освен кокосово масло за хидратация при нужда (след изпробвана скъпа козметика и нула ефект от нея). Не казвам,че всички така трябва да правят,казвам при атопична и чувствителна кожа как се действа. Сега много рядко се обостря АДто. Но като беше малка по-често. Типично е да са сухи сгъвките - колена, лакти,бузи,брадичка, крачета,памперс зона.

# 46
  • Мнения: 434
Кактусче,кокосовото мляко как го използваш като заместител на млякото?Обожавам прясно мляко и все ми се иска да го огранича до колкото мога.Кокосово ползвам от консервена кутия за сурови десерти,но ми се вижда тежко ако трябва да го пия вместо прясно.
А иначе,като сте заговорили за сезонни полезни плодове-опитайте сурова тиква,най-добре цигулка или Матилда.Тиквата е много богата на Вит:,Ц,Е,В,Д и сигурно много други,които пропускам.Страхотна е и на фреш в комбинация с ябълка.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 3 415
Момичета, срещам противоречива информация и затова реших да попитам тук...микроблейдинг и кърмене съвместими ли са? Мисля да звънна утре на НАПК, но ми е интересно дали тук има дами, които са си освежавали микроблейдинга, докато кърмят? До преди няколко дни живеех с идеята, че е категорично противопоказно, но  групата във фейсбук видях жени, които са си правили и твърдят, че нямало проблеми.

# 48
  • София
  • Мнения: 8 667
Trevichka, това е статия в сайта на La Leche League International за татуирането по време на кърмене https://www.llli.org/breastfeeding-info/tattoos-and-breastfeeding/  Ако имаш нужда от помощ с превода, кажи. 
Като цяло-има риск от инфекция, не че нещо ще стане на кърмата. А има ли инфекция ще са нужни медикаменти. Ако се получи усложнение е възможно да се наложат по-тежки лекарства, раздяла с детето.
Винаги има риск от инфекция и усложнения, които се минимализират с избор на добър козметик, надеждно място, чисти инструменти и добра поддръжка после.

# 49
  • Варна
  • Мнения: 3 415
Дези. , много благодаря!

# 50
  • Мнения: 365
Здравейте момичета!
Little Cactus благодаря за новата тема!
Дъщеря ми стана на 6 ++ месеца и я захранвам от месец.
След кръвните се оказва, че е с по - нисък хемоглобин (знам, че е нормално за кърмачета).
Трудно яде на обяд чисти зеленчуци, но от вчера хапва месно пюре по 190гр. с огромно желание. Предполагам, че това е заместено хранене, защото после сука 2,3 минути, а и от няколко дни прави пауза 3,4 часа след пюре и кърма.
Педиатрите искат "да замествам и второ хранене" с каша следобяд. В книгата на Хедра обаче, количеството твърди храни, общо за деня е до 137 - 187гр.
Искам да кърмя, докато малката иска или поне 1,5 - 2 години. Но не съм наясно, кога трябва да стават заместванията, ако детето си хапва твърдата храна с желание за да не спре кърмата?
Да давам ли каша заради желязото и как?
Педиатрите не са много в час с кърменето и ако ги слушам, няма да е дълго.
Моля ви да помогнете и благодаря за отделеното време! ❤️

# 51
  • Мнения: 4 467
Нека се яде детето на обяд. Поне 2-3 седмеци не пипайте друго хранене. Толкова бързо зоместване не е полезно нето за вас, нито за стомаха на бебето. То ако детето яде с желание, ще яде все така. Ако хемоглобина е толкова зле, има си железни препарати за пиене. Въведете жълтък, ще помогне за хемоглобина, както и месото.

# 52
  • София
  • Мнения: 8 667
Ниският хемоглобин или желязо, не са нормални за кърмачетата. Тези нива зависят от състоянието на майката по време на бременността. Тогава се натрупват запасите от желязо в организма на бебето и то ги изхабява постепенно. Не точно до 6 месец, след това си има още Smirk   Т.е. няма никакво значение как е хранено бебето.
В кърмата има НОРМАЛНО и ТОЧНО количество желязо, за нормалното развитие на бебето. В АМ има много, защото се усвоява в много малко количество. Затова и храненето с адаптирано мляко носи риск от завъждане на неприятни бактерии(освен всички други рискове).  
Когато, обаче, бебето е с нисък хемоглобин и е уточнена причината-ниско желязо(има случаи, когато не е това причината и е изключително важно да се пуснат допълнителни изследвания) то с храна в процеса на захранване, трудно ще се вдигне. Дете с анемия има нужда от подходяща добавка. На 6 месеца и преди годинка, няма как да изяде и усвои толкова неща от храната и е почти невъзможно да се вдигне желязо/хемоглобин с храна.
Ако нивата са твърде ниски е нужна добавка. Ако са нормални-да , може да се разчита на храната.
Всъщност, с бързо заместване на млечните хранения, може да се получи обратен ефект. До около годинка, млякото е основната храна, защото на едно хранене, бебето получава всички възможни нутриенти, в точните дози и най-добре усвоими. Твърдата храна е разнообразие и "добавка". Детето може да спре да наддава, всъщност да залитне към недохранване, ако има твърде много заместени хранения.
Иначе няма проблем да му се дава обогатена каша, ако я харесва. Добре е месото да се въведе преди жълтъка, усвоява се по-лесно, желязото вътре също.

# 53
  • Мнения: 365
Благодаря много за отговорите! ❤️

Ваня, значи сега ще въвеждам просто още зеленчуци и някои плодове, две, три седмици и после, като стане на седем месеца и нещо, какво да правя? Следобедна закуска, каша, плод или въобще друго?

Дези, точно защото може и кашата да хареса, колкото и месото, въпроса ми е да давам ли въобще, кога и колко за да не намалее кърмата?

# 54
  • София
  • Мнения: 8 667
Зависи какво целиш. За запазване на кърменето, препоръките са майката да кърми на поискване, без да ограничава детето и да не замества целенасочено хранения. Т.е  даваш си да опитва, колкото иска да яде, но не гониш грамажи.
Смята се, че детето само увеличава количествата и в един момент заместса кърмене, заради естествения интерес и нарастващите нужди.
Ако целиш заместване и отпадане на кърмения-както е казала педиатърката-увеличаваш количествата и не предлагаш кърмене.
Може да предложиш каша-иначе няма как да разбереш дали ще я хареса 😂 Ако хемоглобинът е нисък, няма нищо лошо в една обогатена каша. Но доста надуват, затова е добре да е с мярка и да преобладават все пак плодове и зеленчуци.

# 55
  • Мнения: 4 467
Вариант е да си седите на това положение докато стане на 8 месеца като до тогава въведете зеленчуци, месо, жълтъци, каши. Кашите въвеждате на обяд и редувате един ден каша, един ден пюре. Кашите може да правите с кърма, да знаете много бързо се стечняват, така, че правете по малко, като се изяде пак. В кашите също може да се натроши жълтък и да се редуват с местно пюре. Така давате какво ли не на детето и не го ограничавате от към мляко. Ако искате може да въведете плодове по някое време между храненията към 7 месеца и половина. Плодовете не наяждат, те са между другото, те не заместват хранене. След седмия месец може да въведете и глутен под формата на каши или на парче хляб и да гризе. Не е нужно да въвеждате новите неща на ново хранене, просто редувате и разнообразявате обяда. На 8 месеца замествате следобедна закуска, на 10-11 месеца закуска, последна вечерята, когато решите. Аз предиобедната закуска не съм замествала и на двете деца, те сами спряха да искат да сучат по това време, та минаха на режим от 4 дневни хранения. Държа да отбележа, че режим децата са си правили сами! Сега малкото на почти две суче преди да спи на обяд, преди да спи вечерта и 1-2 пъти нощем, опитвам да спра нощните, та ги ограничавам.

# 56
  • Мнения: 3 797
Пак аз тук 😁
Дъщеря ми е на 2+. Откакто се е родила яде само със силиконови протектори за зърна. Имало е един случай, в който бях цедила дясната и веднага след това яде без протектор и няколко случая, в които е яла от лявата без протектор. Когато и да и давам да яде без тях, имам усещане че не се нахранва достатъчно.
От вчера обаче през деня отказва да суче с протектори. 😯 И на дясната почва да реве, да се тръшка. Махна ли го - почва да яде. Обаче яде за кратко - не повече от 10-12 минути, започва пак да реве и заспива. После понякога се събужда след час, понякога след два или три.
Как да разбера дали й стига? Кърмя на поискване, но въпреки това се опитвам да има някакъв режим горе-долу (тя си го прави сама.) Това че суче без протектори - възможно ли е наистина да не се нахранва достатъчно, колкото с тях?
Колко пъти е нормално да яде за денонощие в момента? Трябва ли да цедя на 2 часа, ако прави по-голяма пауза със съня и сме вкъщи? Да й додавам ли изцедена кърма от шише вечер преди дългия сън или няма смисъл?
Колко мл ядат бебетата на нейната възраст?
Ох, извинете за безкрайните въпроси. Уж чета по темата, ама като ми дойде до главата и се изпарява магически цялата информация.
И извинете ако съм питала вече някои неща тук, но пиша и в групи във ФБ и забравям много.
Благодаря Ви за всичко, което правите в помощ за кърменето ❤️❤️❤️ страхотни сте

# 57
  • Мнения: 296
Lana, успокой се! Hug Пълни ли нормално памперсите? Ако да - нямаш проблем, продължавай си на поискване. Мааалко притеснително е, че плаче, когато спре да суче, но моят в плакал и когато гърдата му пуска много мляко, а той иска само да си я джвака за приспиване Joy Нормално е да се заяжда по-бързо вече, чудесно е, че предпочита без протектор (ползвала съм само няколко дни, и знам колко са досадни). Цеди само, ако усещаш дискомфорт, от шише не виждам смисъл. Да кажат и другите, но според мен няма причина за паника Hug

# 58
  • Мнения: 7 776
Нормално е всичко описано. Оптимално е да яде без протектори, както и сама е предпочела. Ако имаш съмнение,че не засуква правилно най-добре е консултант да повикаш на място, през форума няма как да ги видим тези неща. Най-общо - детето трябва да засуква зърно+част от ареолата, устничките да са като на рибка. Докато суче - да чуваш преглъщане.
Ако не е така - възможно да е има детето някаква анатомична особеност на устата например.

Детето вече не е новородено,съвсем в норма да се наяжда за 10-15 мин. Съвсем нормално е след час да си поиска пак. Все пак не яде еднакво количество на всяко хранене,расте и нуждите ми от кърма растат. Повече количество бебето заява с по-често сукане, по-продължително сукане или пък и двете.

Не е нужно да цедиш,ако я храниш наистина на поискване.
На поискване и режим хич не вървят заедно. Няма такова животно. Именно, защото детето постоянно регулира количествата. И да ти се струва, че има такъв, уверявам те, няма, днес е така, утре ще е различно, защото и детето расте и навлиза в различни етапи. И защото е човек - не огладнява в един и същи час и не яде равни количества храна всеки път. Както и ти. Затова и няма да отговоря на колко мл пият. Колкото им се пие. Гърдата ти не е шише с АМ, няма графа милилитри. Предлагаш и двете гърди - пък детето определя колко ще суче. Нормално да е яде между 8-12 пъти за денонощие. При мен са минавали 12.

Не й "додаваш" нищо с шише. Не се самосаботирай. Това е номер 1 грешка,майката в паника (без дори да има причина) и аз ще му дам от шише да видя колко пие. Нямаш повод за притеснение избий си тази безумна идея сега от главата,ако искаш да кърмиш. Това,че детето яде по-често, по-дълго е нормално. Няма как да расте, да яде повече,ама продължителността и честотата на кърмене да не се променят никога. Нали търсенето определя предлагането,трябва дя се потърси повечко, за да може мама да произвежда повече. Ами не става с режим, бебето не са машини.

Просто е - следваш бебето!

И излез от хилядите групи,отчетни и прочие теми, защото си паникьосана и си залагам главата,че с четене на безумици си го причиняваш.

# 59
  • Мнения: 305
Здравейте. Мога ли да приемем авирон рапид по време на кърмене. Педиатърката не вдига телефона, за да я попитам..... Тръгнала съм да се разболявам, а това ми е помагало преди.....

Последна редакция: пн, 10 фев 2020, 12:47 от Sol1986

Общи условия

Активация на акаунт