Отговори
# 795
  • София
  • Мнения: 17 592

Всъщност това не е лош вариант - след регистриране на ваксината нещата да започнат нормално, но присъствено да се преподава само на ваксинирани деца...

Нали ще са ваксинирани, от какво ще се пазят?
[/quote]


От нищо няма да се пазят - ще си учат присъствено, без маски, по нормалния начин. А онези, които предпочитат да поизчакат с ваксината (по всяка вероятност аз бих изчакала с ваксинирането на детето, по-скоро аз бих била първият рискувал) ще продължат с ДО докато родителите им преценят за безопасно да се ваксинират.

[/quote]
 След като са ваксинирани, няма опасност да се заразят. Защо тогава неваксинираните да не ходят на училище? Ти ще си ваксинираш ли детето с тази ваксина(когато се появи) ?
[/quote]


И на двата въпроса отговорих вече. Тези, които поемат първо риска, е редно да бъдат възнаградени - примерно със спокойно посещаване на училище, както е било винаги, без маски и др. ужасии. И не, учителите не могат да помнят кое дете е ваксинирано и кое - не... приеми, че те дават нещо и получават нещо.
И вероятно да, ще ваксинирам детето си с някоя от ваксините и вероятно не, няма да е веднага.


Не забравяйте, че има деца със слухови проблеми.


Мисля, че вече има софтуер, който "превежда" аудиото към писмени думи.

# 796
  • Мнения: 1 738
Изчетох МОНския документ. Много приказки, има някои добри неща, но явно всичко ще се решава по училища.
Моето дете е с алергия, проявяваща се със суха кашлица. Понякога зимата подкашля със седмици. Направо не ми се мисли за тази зима.
Предучилищната в ДГ е задължителна, но не и лятото. Т.е. от както работят ДГ, от юни месец, ДГ не е имала задължителен характер. Дори родителите бяха помолени да не пускат децатат си.
Нас работодателя ще ни тества в средата на сепетември по график. Ако цъфнем положителни отиде 15 септември. Ще го мисля ден за ден, явно.

# 797
  • Мнения: 179
Добре е да четете статиите, чиито линкове цитирате!
Днес 162 от 3844- пише в статията, но
на 7 юли 188 от Направените тестове са 3467 !!!! Статистически това е понижение на резултата!
Моя грешка. вчера 203 от над 6 232
https://www.bloombergtv.bg/a/9-bulgaria/81513-203-sa-novite-sluc … ni-6232-pcr-testa
Днес 162 от 3844
 Не затихват.Disappointed Relieved
И днес правите същата грешка. Изводът Ви- от погрешни предпоставки, също е неверен.
https://www.vesti.bg/temi-v-razvitie/tema-koronavirus/koronaviru … tdeleniia-6114111: В статията пише: днес направени 7639 теста -положителни 157., а вчера от 3844 теста-положителни 162.
Това означава, че вчера процентите са 4,2, а днес са 2,05. Кое точно не затихва? Тествани са 110% повече хора днес или точно 3795, от които са отбелязани още 5 положителни проби в сравнение с вчера. Това са факти, доказват се с прости изчисления. Другото е стъкмистика!

Последна редакция: пт, 28 авг 2020, 09:56 от emilio94

# 798
  • Мнения: 4 577
emilio94, големият брой тестове се дължи на туристите до Гърция, съответно от тях е нормално почти да няма положителни.  Тъй като хората пътуват най-често през уикенда, а тестът трябва да е най-много 48 часа преди това, има повече тестове в четвъртък. Като приключи сезона ще видим истинският брой. Всъщност РЗИ тества крайно недостатъчно, а като изключим големите градове, в другите никой не си прави тест на частно за симптоми- хем е много скъпо, хем нямат лаборатории. Преди седмица Кунчев спомена, че РЗИ прави само по 1000 теста на ден. По много високата бройка смъртни случаи (на втора място в ЕС сме през последните 2-3 седмици) и интубирани спрямо броя заразени, става ясно, че у нас се тестват предимно случаи с по-тежко протичане и се хващат късно.

# 799
  • Мнения: 3 916
Знам, че темата е за ДО, но е пряко свързана със ситуацията. РЗИ почти НЕ тества. Казвам го съвсем отговорно, защото всъщност малкото тестове, които правят РЗИ една част са на вече доказани и се ретестват до отрицателен, друга част са успели да изнудят да ги тестват обикаляйки. Една част от тестовете на РЗИ са на лекари и роднините на лекарите, които имат достъп някакъв. Тук-там някой колектив. Основните тестове провеждат частните лаборатории. Да, в момента заради Гърция, но с утихването на лятото желаещи да се тестват няма да има. Реално-тестваме се изключително малко, дори и през частните клиники. Логично е да е така, защото тестовете са доста скъпи. Ще го направиш еднократно ри остра нужда или за вече резервираната лелеяна почивка в Гърция. Иначе, при проста хрема-няма да се тестваш.
Какво ще се случи в училищата? Те са огромни клъстери. Малките деца карат в по-голямата си част безсимптомно. При тях ще се усети по-скоро в семействата им. Вероятно е пръв да окапе я някой баща, я някоя майка, ако допуснем, че бабите живеят отделно. Чак тогава ще се тества един клас, но реално заразата може да идва от съвсем друг клас. Допускам, че много ще премълчават, за да не се спира детето от заветното училище, ако успяват да карат на крак. РЗИ дори не проверяват вече (личен опит) на адреса ли си. При големите ученици, където вече си има и симптоматика и усложнения (както видяхме при 19 годишния младеж и летален изход за съжаление), хаосът ще е всеки ден. За подкашляне няма как да спреш училище, но е симптом. А сега де? В сезона от един клас половината подкашлят и подсмърчат и без да са ковидни. РЗИ ще ги тества ли веднага, на секундата> Ми-не. Това е ясно. Ще кажат-аууу, да ходи при личната. За да отидеш при личната отсъстваш от училище и най-много личната, за да се застрахова, ще ти даде седмица. И така, за подкашляне да не ходиш седмица на училище. Колко пъти? Някои си подкащлят цяяяла зима, не са малко. Детето е споделяло как е масово, всеки един ден има, половината кашлят, половината кихат. Включително и моето. Няма как да не си на училище, ако всички не ходят за това, зимата не грипна ваканция, ами изцяло не трябва да ги пускат. Та в този случай, за да отсееш ковидно дете, РЗИ ще стои ли на прага на всяко училище да тества веднага, своевременно? Ами-няма, разбира се. Ще пращат на личен лекар. Личния те праща просто вкъщи. И там, ако родител вече окапе и се стигне до частно тестване за ковид и излезе нещо положително, чак тогава, евентуално, ако не решат да прикрият, ще карантинират някой. Аз подозирам укриване на симтоми, за да тече гладко и безковидно заветното присъствено училище.

# 800
  • Мнения: 179
TafTaf, при такава ситуация трябва национална стратегия във всички сектори за отчитане икономическите нужди за физическото оцеляване при пандемия. За какво ДО говорим тогава? Въпросът е да не се спекулира- със здраве, но и с политически рестрикции!

# 801
  • София
  • Мнения: 7 077
Няма да тестват, затова е удачно децата със симптоми, с хронични заболявания и т.н. да минават в ОЕСР или ДО за дълъг период.

# 802
  • Мнения: 48 060
Решението за индивидуално ДО не е толкова лесно. Аз нямам капацитет и ресурс да го организирам, и МОН няма желание и капацитет да ме подкрепи. Тоест едно голямо нищо. Не ми се ще това да е вариант.

# 803
  • Мнения: 4 577
TafTaf, при такава ситуация трябва национална стратегия във всички сектори за отчитане икономическите нужди за физическото оцеляване при пандемия. За какво ДО говорим тогава? Въпросът е да не се спекулира- със здраве, но и с политически рестрикции!
emilio94,политически рестрикции няма- точно обратното, от средата на май правителството остави пандемията на самотек. И причината е, че не искат да харчат пари, нито за помощи за бизнесите (затова няма мерки), нито за болнични и карантини (затова не се тества, но не си личи, заради туристическите тестове). Лятото е по-благоприяген сезон и затова го избутахме, но от есента, не виждам как точно ще се спре разпространението без никакви мерки. И точно затова искам моето дете да е на ДО. Защото не ми се проверява дали ще изкараме вируса леко или ще изтеглим късата клечка.

# 804
  • Варна
  • Мнения: 2 443
Но как става това преминаване към ОЕСР ако останалата част от класа са присъствено - в случай на проявени грипни симптоми от само един ученик? Нали се изключи възможността за хибридно. ДО пък е само с разрешителен режим (докато ти разгледат документите и ти отговорят, то ти минала хремата) и освен това ще е пренасочено към други учители и училища- а когато ученикът е в профилирана паралелка, мисля че изборът става почти невъзможен. Остави, че всяка паралелка учат по различни учебници и темите вътре могат да са разбъркани. Въобще, някой ще се наеме ли да ми обясни с думи прости какви са ПРАКТИЧЕСКИТЕ процедури по това "превключване", защото от тези 31 страници на МОН нищо не успях да намеря по въпроса. Все повече се убеждавам, че ОЕСР за всички през цялата година щеше да е по-простият и ефективен метод.

# 805
  • София
  • Мнения: 17 592

Горе-долу така стоят нещата. Но понеже ЛЛ не може да даде бележка, че си здрав, като не си, нито, че не си заразен, като не знае, затова вероятно наистина просто ще раздават бележки "на кило". Което по същество не е и толкова лошо, предполагам - курсовете най-вероятно ще се погрижат да имат и онлайн вариант, а по този начин класовете ще се разреждат по естествен път. Разбира се, по-"болнавите" ще изкарат по-голямата част от годината у дома... леко не ми е понятно на колко отсъствия (извинени) имаше право дете? И какво ще правят, като ги доближи или надвиши - няма да го пращат на лекар, понеже кашлицата му вече е безопасна?

Или, което ми се струва по-вероятно, просто никой няма да обръща внимание на хрема или подкашляне. Доколкото така или иначе никой не носи отговорност за реакция на симптоми, най-лесно ще е просто никой да не забележи. Предполагам, че бързо ще се досетят, че за всяко подкашляне да се праща за седмица вкъщи не става - щото и учителите имат някакви там отговорности дори и към боледуващи деца...


Manzhelka, лесно ще се осъществи. Учителите ще пращат домашните (сборник - страница - номер задача) по мейл. И затова ще е електронно и дистанционно. *greensmile*.

Последна редакция: пт, 28 авг 2020, 11:29 от katiABV

# 806
  • Мнения: 4 458
Днес е починал и синът на д-р Муса Вакльов - д-р Емил Вакльов. В "Пирогов" кардиологът от Благоевград издъхна след битка с коронавирус. Майката-медицинска сестра се бори за живота си .
А нашия министър на здравеопазването след като е посетил  преди дни отделението, продължава да настоява за присъствена учебна година.

# 807
  • Мнения: 179
Днес е починал и синът на д-р Муса Вакльов - д-р Емил Вакльов. В "Пирогов" кардиологът от Благоевград издъхна след битка с коронавирус. Майката-медицинска сестра се бори за живота си .
А нашия министър на здравеопазването след като е посетил  преди дни отделението, продължава да настоява за присъствена учебна година.
mamamari, решението не може да е единствено в сектор образование. Вие каква стратегия предлагате на национално ниво- за всички сектори? Ясно е , че да се надяваме на ваксина, не е особено решение:
https://www.actualno.com/europe/astrazeneca-njama-da-nosi-otgovo … ews_1494162.html- AstraZeneca няма да носи отговорност за странични ефекти от ваксината си в Европейския съюз !!!! Защо, ако е без странични ефекти?

TafTaf, политическа рестрикция беше 4-месечният локдаун за голям брой сектори и 5-месечен за учениците, последван от 2-месеца лятна ваканция, в която една част ходят по почивки, други на протести,а деца са навсякъде.
При пандемия трябва цялостна стратегия, но много добре обмислена икономически, а с ДО ,било то и целогодишно, няма да я преборим, защото винаги ще има сектори, които няма как да функционират дистанционно.

Последна редакция: пт, 28 авг 2020, 12:05 от emilio94

# 808
  • Мнения: 3 916
Няма да тестват, затова е удачно децата със симптоми, с хронични заболявания и т.н. да минават в ОЕСР или ДО за дълъг период.

Симптом е температура. Ето, вчера едно дете около нас беше с температура. Еднократно, днес няма. Но няма да го тестват. Как си представяш в училище да стане? Ще го спрат за ден, на следващия е на училище. Моето дете също е било и ще бъде в подобна позиция. Вдига температура, на следващия ден-нищо. И си се връща на училище. За потекъл нос не се спира, не са детската градина. Всички ходят, могат да бъдат спрени единствено ако са с положителен ковид тест. Кой ще прави на всяко потичане на нос? Никой. Затова не могат да се отделят тези със симптоми. За тях няма ДО, за тях има просто отсъствие с бележка. Нали казаха, че не можело едновременно и присъствено и ДО?
Хроничните са ги изброили кои може и кои -не. Освен това, решенията за хроничните в заветните елитни, езикови и професионални гимназии няма как да се получи, защото децата са кандидатствали за конкретно училище и конкретни учители, ако щеш, нали за това е великата борба? Как дете от НЕГ ще отиде в сборно ДО? Кой ще му преподава в това сборно ДО немски? Ами ако е и в лайстунг?

# 809
  • София
  • Мнения: 7 077
От това, което чух вчера, то и т.нар. "хибридно" не е съвсем изключено. Ако училището има възможност и желание, както и учителят, ще включват деца, които да слушат в клас, без да взимат участие и да пречат на учителя и присъстващите.
В тази хипотеза, на мен по-добре ми звучи ДО. Обаче..., идва въпросът, при учители от кое училище ще си разпределен?

Общи условия

Активация на акаунт