Студенти в Австрия - тема 1

  • 35 236
  • 504
  •   1
Отговори
# 495
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
И ако оценката е 5 изпитът не се счита за взет. Поне така е при моето дете.
И съм абсолютно съгласна, че мотивацията е важна, както и детето да учи специалност, която иска и му харесва. Описаното от _re_ge за детето със срока за размисъл и действията на родителите направо ме потресе. Чак ми звучи нереално. Все едно да натискаш някого да учи медицина, а той да мечтае да стане артист или физик. С ММ сме юристи, но никога не сме настоявали дъщеря ни да учи право. Тя още в 9 клас ни заяви, че "това което вие работите е супер тъпо" Stuck Out Tongue И какво от това, никой не се е засегнал, още по-малко някакви забрани и рестрикции. Учи си каквото искаше, "корпоративни комуникации". Вече е втори курс и се справя. Този семестър имаше два изпита по право на ЕС. Мрънкаше, щото и не харесвала единия лектор, но си ги взе с оценки 1 и 2, та миряса по въпроса с правото, което според нея е "криво". Satisfied

# 496
  • София
  • Мнения: 18 051
Тоест доколкото разбирам от написаното не е така на това, което съм написала, а именно да трябва да се явят на 7 изпита в първия семестър и да ги вземат в този семестър?
Едва ли.  Не че имам опит с конкретното уни, но схемите в Германия и Австрия са доста подобни - така наречените STEOP/GOP  са набор от дисциплини (респективно сбор от ECTS точки), които трябва да се вземат/съберат до даден период - примерно два, три или на места даже 4 семестъра.  Събирането им е предпоставка да продължиш нататък. Дори и в даден семестър да има 7 изпита и всичките да са част  от STEOP (което е мнооооого малко вероятно), няма как да е невъзможно да не се явиш на някой/някои от тях и да го/ги отложиш за малко по-нататък - примерно за другия семестър (ако предметът се предлага тогава) или за по-другия (ако се предлага примерно само в зимния семестър). Сега хвърлих бърз поглед на сайта им -  4 поредни семестъра са основна фаза, практика в пети семестър и специализация в шести. Така че няма  как 7 изпита да трябва да се издържат непременно в първи семестър още и да са условие за минаване нататък. Познато дете в Уни Инсбрук е 6 курс (Diplomstudium, тоест направо излиза магистър), сега ще държи невзета  два пъти математика от 1 или 2  семестър.

Последна редакция: вт, 09 апр 2024, 23:03 от пенсионирана русалка

# 497
  • Мнения: 19 307
Да, точно това имах предвид. Така беше и в Германия навремето.
Просто за първокурсник 7 изпита в първи семестър са страшно много освен ако не става въпрос за някакви текущи проекти и домашни. И повечето деца дори в началото да тръгнат да посещават всички лекции, после дропват някои от тях, за да си разпределят силите по-оптимално.

Предполагам за медицина обаче е друго или?

# 498
  • София
  • Мнения: 18 051
Ако сте се ориентирали (бъдещета студентка, де) конкретно към медицина предвид питането  ти, Австрия не е най-добрият вариант (подчертавам, че НЕ става дума за качество на обучение, а за шансове за прием, в немската тема съм писала защо). За тази специалност по-реалистични варианти за чужбина са  Италия и Германия.
При медицината няма GOP/STEOP - до физикума/базиса, демек първия държавен изпит, трябва да са взети всички изпити и изкарани нужните 90 дни практика.  Броят опити за изпит е различен по места, от само 2-3 до 6-7. Нагоре е същото,  до втория държавен трябва да са взети всички изпити + да са направени всички фамулатури. Взетият втори държавен  е предпоставка за изкарване на практическата година, след която е третият държавен.   Издържането му те прави  вече лекар.  Държавните са на национално ниво, та там броят опити е  строго фиксиран, май  3 явявания е максът.  Разликите в броя явявания  са при изпитите в хода на следването.

Предполагам в Австрия е много подобно, проблемът там е по-скоро  с приема (на чужденци конкретно).

Последна редакция: вт, 09 апр 2024, 13:18 от пенсионирана русалка

# 499
  • Мнения: 13 816
И съм абсолютно съгласна, че мотивацията е важна, както и детето да учи специалност, която иска и му харесва. Описаното от _re_ge за детето със срока за размисъл и действията на родителите направо ме потресе. Чак ми звучи нереално. Все едно да натискаш някого да учи медицина, а той да мечтае да стане артист или физик.

Точно така беше. Те са искали медицина, имали семеен бизнес в тази сфера, много печеливш. То искало нещо съвсем друго. Дъщеря ми каза че в избраната от детето специалност то било "малък бог".


За щеопите сега питах щерката, докато говорихме. Тя каза че много зависи от специалността и от конкретния преподавател. Смята се че при 50% е взет, но тя е имала двама преподаватели, които е искали 65% за да се сметне за взет. когато имаш повече от минимума се слагат оценки. Ако е под минимума е невзет. При нея Щеопите бяха с избираеми  отговори. Налагат бланката и след час вече си знае резултата. Можеше да види и на кои въпроси е сгрешила.

Освен това дали и как ще продължиш напред  според Щеопите също зависело от специалността. При нея конкретно ( публицистика и журналистика) тя каза че е било направено грандиозно и с цел - отсяване на първокурсниците и ако не вземеш и 4-те в рамките на първи семестър не продължаваш напред. Същото важало по нейни спомени и за икономиката с техните щеопи от деца с които е комуникирала в общежитието. Дали специалности от Виенския Уни или от Иконимиката им  обаче не попитах. При химията примерно всеки щеоп отварял специален клон с предмети и ако не го вземеш Щеопа този клон стои затворен и те бави като време, но пък имаш възможност да опитваш по-дълго като време , но пак имаш ограничения в опити, както и не получаваш нужното количество точки за семестър които да кажем са ти минус за кандидатстване в общежитие. Сложна е системата на точкуването.

Последна редакция: вт, 09 апр 2024, 14:56 от _re_ge

# 500
  • Мнения: 19 307
Русалка, много благодаря, че ми отговаряш толкова търпеливо!
Още е много неориентирана и само опипваме почвата.
Немският е много проблемен. За това лято не намирам интензивен курс в БГ, какъвто беше планът.През годината й е невъзможно да ходи на курс. Оказа се, че Гьоте няма да имат присъствени. Да не говорим, че датите са такива, че не може да вземе цяло ниво.
Извинявам се за спама.

Реге, много благодаря и на теб, че си попитала. Много ми беше интересно да прочета.

# 501
  • Пловдив
  • Мнения: 555
Здравейте.Има ли дете,което тази година е кандидатствало в IMC Krems,специалност International Business Management и все още не е получило отговор дали е прието.Интервюто беше на 23 февруари и бяха казали,че ще има резултат до 3 седмици,а все още няма нищо

# 502
  • столицата
  • Мнения: 3 802
Защо не им пишете и да ги питате? Така ще имате яснота.

# 503
  • София
  • Мнения: 957
Здравейте.Има ли дете,което тази година е кандидатствало в IMC Krems,специалност International Business Management и все още не е получило отговор дали е прието.Интервюто беше на 23 февруари и бяха казали,че ще има резултат до 3 седмици,а все още няма нищо

Разкажете малко повече, моля. Ще е полезно за всички. Кога кандидатствахте, в какво се състоеше интервюто, на немски или английски е обучението, какви сертификати са необходими и т.н.? Благодаря! Flowers Tulip

# 504
  • Добрич
  • Мнения: 5 454
Здравейте.Има ли дете,което тази година е кандидатствало в IMC Krems,специалност International Business Management и все още не е получило отговор дали е прието.Интервюто беше на 23 февруари и бяха казали,че ще има резултат до 3 седмици,а все още няма нищо

Дъщеря ми кандидатства в друга специалност в същия университет. И нейното интервю беше в края на февруари, а в началото на март ни уведомиха, че е приета .

Общи условия

Активация на акаунт