Какъв ден и празник е днес?

  • 9 269
  • 126
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 63
Днес се почита паметта на св. Мина, св. Виктор и св.Викентий, като у нас най-почитан е св. Мина, за който се вярва, че е бил известен чудотворец, лечител и покровител на семейството.

В народните празници това е първият ден от т.н. мратинци, които траят три дни, а в някои области и цяла седмица. Празникът се нарича така, защото е празник на кокошките, за да не ги хване болестта мартиняк, мратинци – лош дух, който мори кокошката, който се явявал като голяма черна кокошка. На този празник се жертва или най-хубавият и най-големият петел, който се заколва и изяжда или черно пиле-петле. Според вярванията единствено на този ден жената е имала право да коли сама. В някои райони мратинчето е трябвало да се заколи от най-старата жена в къщата. Перушината от пилето се е прибирала за лек – с нея се е кадяло, баело и т.н. Казва се, че през през този период не трябва да се излиза през нощта, за да не налети човек на зли духове и болести.
  
Празнуват:
Виктория, Виктор, Мина, Минка, Минчо

Последна редакция: ср, 11 ное 2020, 07:52 от Martas

# 31
  • Мнения: 2 291
Честит празник!

# 32
  • София
  • Мнения: 10 932
13 ноември - световен ден на добротата.

На 14 ноември се отбелязва световният ден за борба с диабета.

# 33
  • Мнения: 9 152
Martas, благодаря, че разказваш подробности около самия празник.
Имам въпрос във връзка с провеждането на празника. Ще го сложа в скрит текст, понеже може би ще се възприеме за спам.
Скрит текст:
сигурно ще се отклоним от темата, но се зачудих , начинът на отбелязвяне на празника не е ли езически? Имам предвид коленето на петел. А и после, баенето? Баенето  е вид заклинание, до колкото съм разбрала.Rolling Eyes

# 34
  • Мнения: 63
Да, така е – може да се каже, че е езически обред или от старите вярвания, но на практика всички църковни празници припокриват стари обичаи и затова винаги има едно преплитане и от едните и от другите обреди. Тук коленето на петела е вид жертвоприношение, но такова е и коленето на агне на Гергьовден. На някои места са закачали главата и краката на петлето зад вратата, за да пази къщата от зли сили и магии. И да – баенето е вид магия, но всъщност е магичен лечителски обред. Има баяния за лекуване и такива, които пък трябва да предпазват – от уроки, болест и т.н., но темата е мноооого дълга Simple Smile

# 35
  • Мнения: 9 152
Martas , благодаря за отговора. Да, темата е мнооооогооо дълга и е за специализиран форум , предполагам. Преди не знаех, че има категотизиране на различните традиции и че някои не се приемат от православието....когато почнах да се ограмотявам, влязох в големи противоречия.
Така или иначе, темата е друга.
Според уикипедията, за  утре, 12 ноември има в Русия, Азербайджан, Източен Тимор, Малдивите, Либерия  и Тайван празници.
При нас, според православния календар за 2020 г. православните почитат Св. Йоан милостиви, патр. Александрийски, Преп. Нил Постник. Преп. Нил Мироточиви, Антонски. Св. пророк Ахия.

# 36
  • Мнения: 63
Днес се почита паметта на св. Йоан Златоуст

Празнуват:
Евлоги, Евлогия

# 37
# 38
  • София
  • Мнения: 10 932
През следващата седмица:

16 ноември - Свети Матей. На този ден имен ден празнуват: Матей, Матея, Матьо; Международен ден на толерантността; Професионален празник на данъчните служители.

17 ноември - Световен ден на недоносените деца.

18 ноември - Ден на оръжейника в Българската армия

19 ноември - Празник на сухопътните войски на българската армия; Световен ден на тоалетната.

20 ноември - Световен ден на децата.

 21 ноември - Въведение Богородично (Ден на православната християнска младеж и семейство); Световен ден на телевизията; Световен ден на поздравите.

22 ноември - Ден на адвокатите.

# 39
  • Мнения: 1 867
24 ноември Св.Екатерина!

# 40
  • Мнения: 63
Днес се почита паметта на Св. ап. Филип

Коледни заговезни: днес е последният ден преди Коледа, на който е позволено да се ядат местни ястия, тъй като от утре започват коледните пости, така, че е хубаво яденето да е блажно.

Празнуват:
Филип, Филипа, Филка, Фильо, Управда, Юстиниан

# 41
  • Мнения: 63
Коледни пости
От днес започват коледните пости, които продължават до 24.12. – Бъдни вечер. По време на тези пости не се приемат месо и месни продукти, както и всякакви други храни от животински произход и трябва да се ядат само растителни храни (бобови, ядки, картофи, ориз, зеленчуци и салати, семена).
В седмицата от 15 до 22.11 се спазва строг пост, т.е. само растителна храна, салати с олио/зехтин
23.11 до 19.12 е позволено да се яде риба и вино. Могат да се ядат и безгръбначни (охлюви, миди, октоподи и др.), които също се приемат за постни храни.
20.12 до 24.12 (включително) се спазва отново строг пост.
На празниците Въведение Богородично (21 ноември) и Никулден (6 декември), на трапезата се слагат риба и вино.

Според църковната традиция през този период човек трябва да е по-смирен, благ и да може да очисти не само тялото си, но и съзнанието си. Т.е. казва се, че човек трябва да пости не само с тялото си, но и да пости с очи и уши, с ръце и нозе, с ум и сърце.

Според народните вярвания този период е своего рода подготовка на съзнанието и тялото за може би най-важното време от годината – Еднажден, тогава, когато се ражда новото Слънце – денят на зимното слънцестоене. Идват и празниците Коледа и Сурваки. Това е време изпълнено с мистерии, магия, наричане, когато не само умът, но и тялото трябва да е чисто, за да може да приеме и приветства идването на Новата Година.

Последна редакция: нд, 15 ное 2020, 08:52 от Martas

# 42
  • София
  • Мнения: 10 932
Martas, извинявай, обаче това "местни" вече няколко пъти ми се набива в очите! А за "месни" чувала ли си, защото твоята дума има съвсем различно значение и променя смисъла на текста.

# 43
  • Мнения: 63
Vanja77 беше неволна правописна грешка, благодаря! Коригирах я!

# 44
  • София
  • Мнения: 10 932
19 ноември - ден на мъжа!

Общи условия

Активация на акаунт