Мнения за гимназии в Пловдив

  • 37 266
  • 752
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 9 742
В Пловдив имаше един опит с китайски. Един випуск, интересът беше много малък. Във ФЕГ влизат масово деца, които не искат да учат френски, съответно нивото е никакво. Паралелките с френски бяха закрити в някои гимназии. Изобщо място за сравнение със София няма.
В наше село всички искат немски и английски.

# 31
  • Мнения: 154
Здравейте!
Искам да попитам за Езиковите гимназии,  тази година ,оценките по БЕЛ и математика и от трите години ли ще се вземат(5, 6 и 7 клас), въобще как се смятат точките от НВО?

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 9 742
Изтегли си план-приема и там има балообразуване за всяка паралелка. Ще видиш къде кое се удвоява, кое се утроява, кое се взима веднъж, кои са балообразуващите оценки от дипломата.
Точките от НВО са максимум по 100 за БЕЛ и за МАТ.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 3 363
Мисля, че само оценката от 7 клас се взима. В момента Наредба 11 не е пред мен, макар че в сайта на МОН я има, но по спомен шестицата се равнява на 50 точки, петицата - на 39.

Дунди, знам, че твоето дете завърши МГ. По времето, когато кандидатстваше, имаше ли там все още ФЕ, или вече беше отпаднал?

# 34
  • Мнения: 944
Има ли родители на ученици в ЕГ Иван Вазов или ЕГ Пловдив? Интересува ме ФУЧ задължително ли е да се избира. Гледам, че в тези гимназии, за да се попълни нечий хорариум явно миналата година са се предлагали ФУЧ Музика - 2 ч и ФУЧ Рисуване - 2 ч от 8 до 11 клас и никакъв друг избор, докато предишни години е имало по-смислени неща, от които да избереш за ФУЧ като например Театър на съответния език. В Учебния план така е написано, сякаш нямаш право да откажеш ФУЧ.
Моето дете има още време до избор на гимназия за след 7ми клас, но за сега клони към немски и руски и към момента все още е повече хуманитарноориентирана. Такава комбинация има в ЕГ Иван Вазов и в Хуманитарната, ако се събере група за руски като 2ри език. От Хуманитарната имам наблюдения през дете на близка, което е в немска паралелка и като цяло са доволни от обучението по немски език, но в 11 и 12 клас няма да се мине без допълнителни уроци.  При ДО в горните класове учител по немски, който преподава и на 8ми клас, си е позволявал да дава думи, които се учат в 8ми клас и на горните класове, което е довело до почти 1 година загубено време от към трупане на допълнителна лексика по немски.
За Иван Вазов пък се носят легенди, че ако искаш да научиш английски, там е мястото, а ако искаш немски, трябва да е в ЕГ Пловдив - английската. Английската не я разглеждаме като вариант на този етап, т.к. английски може да се научи на много места и извън училище, а като втори език, започван за 3ти път от нула съвсем няма никакъв смисъл. Доколкото събрах информация никога не се е предлагала възможност да се продължи с английския от нивото, до което си достигнал, въпреки че това е основният чужд език в 99% от училищата в Пловдив от 1 клас, а сега с новите наредби пък вече съвсем няма такава възможност.

# 35
  • Мнения: X
ФУЧ не е задължителен и няма оценки, но подадеш ли заявление, трябва да го посещаваш.

# 36
  • Мнения: 944
ФУЧ не е задължителен и няма оценки, но подадеш ли заявление, трябва да го посещаваш.
Принципно е точно така, на практика от опита ми на родител, а и от наблюденията ми върху чужди деца, нещата стоят по друг начин и ако гимназията е решила, че не може да откажеш ФУЧ, той си е нещо като доброзорен. Та затова питам някой, който има дете в училището и може да каже със сигурност дали са задължени да го изберат този ФУЧ. Иначе преди няколко години в Хуманитарната нямаше възможност да откажеш ФУЧ - възможности Музика, Рисуване, Чешки език, искаш-не искаш, записваш и посещаваш.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
Нямам дете там,но имам близки деца и от тях събрах инфо. Немския в английската е на високо ниво.  Къде е по-добре ,не съм се интересувала. За руски вече няколко човека ми споделят ,че няма да го научи. Работещ при мен лекар е завършил тази гимназия преди 15 години и той днес ми каза ,че и тогава руски не е научил.

# 38
  • Мнения: X
Никой не може да те накара насила да попълниш заявление. Иначе много училища постъпват по описания начин.

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
И на нас винаги ни е представян като задължителен. Ей,луда работа в тая държава.

# 40
  • Майничка
  • Мнения: 12 649
AsitaNew, дъщеря ми завърши Хуманитарната преди 3 години, имаше ги тези ФУЧ, но от класа им не повече от двама души да са били записани.
ФУЧ в ЕГ"Пловдив" и ЕГ"Иван Вазов" не са задължителни за записване, но са задължителни за посещение, ако си се записал. Театри, лаборатории и т.н. НЕ са ФУЧ, а допълнителни дейности по интереси, които НЕ влизат в академичните хорариуми нито на ученици, нито на учители (за разлика от ФУЧ).

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 3 363
Това вероятно са били групи по проект

# 42
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 748
Аз мога да споделя като родител на дете, завършило ЕГ Пловдив преди 3 години.  Тогава се зарекох, че никога няма да позволя на малкия ми син да влезе там. На пръсти се броят  учителите, които карат децата да "летят", умни и  ерудирани. Има недостиг на качествени преподаватели. Синът ми намрази математиката, въпреки, че е бил математик и печелил доста състезания. Казваше ми, че повечето ученици ходят на частни уроци, а аз не му вярвах.
 
Но всъщност, той и почти всички негови съученици сега учат в много добри университети, успели и мечтаещи децаДавам + за ЕГ Пловдив също и за единственото пловдивско училище в топ 10 на БГ училищата според резултатите от матурите, и то на престижно място. Големият ми син непрекъснато говори на брат си, че училището трябва да е ЕГ Пловдив, защото това  е ГИМНАЗИЯТА.

Дилематата ми е следната обаче: Малкият ми син иска да учи Медицина, ако не си промени сто пъти мнението до тогава  Simple Smile  Та ЕГ Пловдив с НЕ , добър вариант ми  се струва?

# 43
  • София
  • Мнения: 16 213
Добър вариант е, да. Слушах учителка по химия, която дава частни уроци по химия за подготовка за пловдивската МА, тя много хвали децата от ГИМНАЗИЯТА. Simple Smile.

Нали знаете, че МА Пловдив  и Плевен си имат собствен специфичен формат на изпита и за тях трябва да се готви специално?

Ако запише немска паралелка, може да кандидатства медицина в Германия. И за там има малко по-специални изисквания, които трябва да проучите навреме.

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
Английската с немски е може би най добрият вариант, ако все пак детето иска да учи немски. Уроците за медицина- най- добър вариант са при преподавател от университета.
Вчера разгледах баловете от миналата година. Както писах желанието на девойката е за испански в “ Иван Вазов”. При прием на 26 момичета шанса клони към 0. Математиката е добре , но работи бавно. Българският е мъка. Има още една година все пак, но чудеса трудно стават. Варианта с немски е абсурден. Това би бил трети език и ще стане мазало. А ако е с английски малко ми е все тая къде ще учи. Така или иначе ходи на уроци при преподавател от гимназията и ще продължи с него. Та към момента ми е доста объркано.

Общи условия

Активация на акаунт