◯‍◯‍◯‍◯‍◯ * XXXII ЛОИ - Токио 2020 (23.07 - 08.08.21) * - Светът е олимпиада 🥇 🥈 🥉

  • 46 244
  • 1 112
  •   1
Отговори
# 1 065
  • London
  • Мнения: 6 732
Напълно нормално е да се пенсионираш по-рано. Лично мен не ми бодат очите пенсиите им.

# 1 066
  • Мнения: 2 433
Хайде с има няма 15 г "трудов стаж" пенсионер на 20.г  Здрав, прав.
Да не се приема като кръщене, а подчертавам.
НЕ СЪМ ПРОТИВ ПЕНСИИТЕ ЗА ЗЛАТНИ МЕДАЛИСТИ ОТ ОЛИМПИАДА, ПРОТИВ СЪМ НА 20 г ДА ЧАКАШ НА ДЪРЖАВАТА.
https://www.google.com/amp/s/m.fakti.bg/amp/bulgaria/372429-spra … impiiski-shampion
Да спреш пенсията на възрастен "бивш" спортист е по-правилно от това да дадеш такава на 20г младеж...?
А параолимпийците ни... те по малко хора ли са? И сигурно са половин човеци за да получават по-малко - от "нормалните".
Темата беше страхотна.
Благодаря Ви Дяволо.
Приключвам да коментирам понеже няма смисъл от негативизъм тук, защото няма да си променя мнението.

# 1 067
  • София
  • Мнения: 12 012
Може би ще разпаля огъня, но трябва да уточня още нещо.
За всеки медал се получава такава пенсия.
Пример: Мария Гроздева има 5 олимпийски медала - 2 златни и три бронзови. Това означава, че ще взима 2х3 МРЗ за златните медали + 3х1 МРЗ за бронзовите.
Общо 9 МРЗ.

Само който е тренирал професионално, знае за какви усилия става дума, както и за какви травми става дума.

В началото на темата писах, че ММ е участвал в Олимпиадата в Барселона. Няма медал, но се пенсионира от спорта на следващата година, защото стъпалата му са натрошени и повече не може да бяга. 30 години по-късно белезите по тялото му още ги има. Ако имаше медал, щеше да е съвсем заслужено да взима пенсия още от 23 годишен.

# 1 068
  • Мнения: 1 176
Без тези пенсии аз не виждам какво трябва да мотивира деца и родители да поставят спорта като такъв приоритет. В името на държавата? За да се запишеш в историята? На спортистите на това ниво, особено в определени спортове, образованието им приключва още в прогимназията, оттам нататък се поддържа елементарна грамотност. Как и на колко години ще започнеш тепърва висше? Кой ще те издържа през това време? С каква професия ще излезеш? Кой ще те наеме на 30 без стаж? Каква кариера ще направиш и колко заплата може да взимаш между спортното пенсиониране и редовната пенсия? Освен като треньор със смешните треньорски заплати. Не вярвам някой от тях да легне вкъщи и да лежи само на държавата. Всички ще плащат данъци. Така поне имат някаква сигурност.

# 1 069
  • София
  • Мнения: 299
Имам близък познат, професионален спортист в индивидуален силов спорт. Печелил бронз на СП и постигнал 8-мо място на олимпиада. Приключвайки спортната си кариера на 33 год., изпадна в тежка депресия.

"Докато всички останали са трупали знания и опит, учили са по няколко езика и са повишавали квалификации, аз от дете/юноша блъсках целогодишно и нечовешки по залите, в непрекъснат хранителен и тренировъчен режим, ротация "лагери-състезания", травми, възстановяване. Излизайки на пазара на труда, аз съм никой."

Окопити се след време, пое си живота в ръцете, но наистина беше тежък период.

Та да, категорично смятам, че държавата трябва да възнагради и подкрепи професионалните си спортисти, след приключване на спортната им кариера.

# 1 070
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Няма как в бедна България да няма подкрепа за спортистите. Че това е единственото, което прави държавата. Как ще бъдат мотивирани за високи спортни резултати по друг начин? В чужбина си имат други клубове, отбори, пари им се дават, отделно спонсори. Тук е на самотек и добре, че са спортните училища от комунизма. Не са ни толкова много медалите, нито пък един олимпийски медал да се постига лесно, за да ни е трън в очите. Трудно е, лишения, усилия, живот, изцяло отдаден на спорта, късмет, липса на травми, много, много фактори са. Няма как да се накарат младите хора да жертват толкова много, ако няма стимул. Твърдо "за" съм и аз. Това е най-малкото, което можем да направим като Общество.

# 1 071
  • Мнения: 3 743
Много грозен завой взема темата, да броим парите на спортистите, но понеже спорът тръгна от моето мнение, че вероятно гимнастичките ни ще се оттеглят, ще се изкажа и аз.
Не ми се струва рано на 20 години една гимнастичка да вземе пенсия. Гимнастичката е влязла в залата на 3-4 годишна възраст и не само се е трудила, но е преживяла не малко физическа болка.
Ако не се лъжа Боряна Калейн е със счупен крак, още преди да влезе в жени. Някой има ли си идея как се скача със счупено години наред? Елена Бинева се отказа още на 19-20 години, заради сериозна травма в кръста. Лаура от години е с овързано коляно, предполагам, че и там травмата е хронична.
Погледнете пак турнира, и ако намерите гимнастичка без нещо превързано, ще ви черпя едно кафе. Сребърната медалистка Дина Аверина е с дискова херния, отложила е належаща операция с повече от година и сама признава, че дори елементарни ежедневни дейности предизвикват болка. Решението си е нейно, да, но въпреки това такова осакатяване на тази възраст звучи ужасяващо.
Може и да е млад човек на 20-30 години, но съм на мнение, че професионалният спорт не носи здраве, а точно обратното, съсипва здравето.

Последна редакция: вт, 10 авг 2021, 14:06 от Дидичка

# 1 072
  • Мнения: 2 315
Горчи ми от последните коментари в темата...
Твърдо ЗА пенсиите, помощта и привилегиите на медалистите! Та това са една шепа хора..
Тези български спортисти ни накараха да изпитаме  гордост, вълнение и радост. Видяха ни, оцениха ни, признаха ни!  След всичките лишения и трудности - заслужават и още как!
Щастлива съм, че поне за тях държавата не е забравила.
Да са живи и здрави, да се радват на живота и да си харчат парите с кеф, това им пожелавам!

# 1 073
  • София
  • Мнения: 5 334
Ако знаех, че темата ще тръгне в тази посока, никога не бих пуснала онзи линк. Така искрено се зарадвах, че видях държавата ни, на всичките ѝ проблеми и несправедливости, да подхожда по възможно най-правилния начин към заслужилите ни олимпийци, че не се сдържах. Язък обаче, съжалявам.

Като човек, тренирал от дете професионално тенис на корт и отказала се заради травма на китката, се припознавам в мнението на Дидичка изцяло. И повече не ми се коментира, че разваляме прекрасния тон на темата.

# 1 074
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 464
Заслужили са си всичко!

Ох,още ме държат вълненията от неделя,
И един немски колега и той гледал нашите гимнастички,вика ми преди малко,за второто съчетание- много трудно,великолепно изпълнено.
Казах му,всичките ни медали са спечелени от жени.Не знаеше,направо ахна.
Великолепната Вера Маринова е абсолютно права,както винаги- "Съчетание- епоха"!
Ники Кънчев е постнал,че утре е посрещането,сряда,15.30.
А в края на месеца момичетата ще бъдат част от спектакъл във моята Варна,в Летния театър с Виктор Калев и др.актьори.
Ох,пак ще изтърва...

А има ли вече програма за Пекин по спортове
И часове?

# 1 075
  • Мнения: 9 235
Вероятно сте ги видели,но са така забавни и е хубаво да ги има и в темата.
Японски художник изобразява всяка държава като аниме герой.Всеки олимпийски спортен състезател е създаден с мисълта за културата, историята и националната идентичност на съответната държава.
Тук - официалния сайт
Тук - туитър

# 1 076
  • София
  • Мнения: 6 182
Домъчня ми от броенето на парите на спортистите. Аз не съм спортист, но имам 3 активни деца- един танцьор и двама скачачи във вода. Да разкажа ли за какви разходи става въпрос? За каква логистика? За колко време? Травми? Лечение? За това, че съвместяването с добро образование е на практика невъзможно, ако човек иска сериозни резултати. За това, че база няма- в България НЯМА кула на закрито и те могат да тренират във вода месец и половина. През зимата в съботите ги водим във Враца!!!, защото в местния басейн има трамплин 3м,в София и това няма. За танцьора, който учи в НУТИ, се налага да ходи в още две частни школи, защото това, което учат в училище е абсолютно недостатъчно, да не разказвам какво се (не) случва по време на дистанционно обучение.
Не е сериозно да им гледаме в пенсиите- огромен труд, усилия, потрошено здраве, а и финанси стоят зад тези постижения.

# 1 077
  • Пловдив
  • Мнения: 40 841
Бойко Борисов посрещна Стойка Кръстев в централата на ГЕРБ...


„За нас е гордост да имаме такива спортисти – с вашите възможности и талант, сравнения с Вас, аз като петоразряден спортист, знам колко е ценен този олимпийски медал. Направихме това, което трябваше – не можеше София да няма спортна зала. Пловдив, Русе, Бургас – нямаха също, навсякъде построихме, мога да ги изброявам половин час”, започна да изрежда лидерът на ГЕРБ постиженията в спортната инфраструктура в техния мандат.

# 1 078
  • Мнения: 4 076
Честно казано, хич не ми е проблем, че стотина човека взимат 1000-1500 лева пенсия от 25г възраст - баш тия пари няма да съсипят икономиката на държавата. А и като гледам, те не лежат на едната пенсия - правят си школи, стават треньори, съдии. Дори отварят школи в малките си родни градове - дали преди години са мислили, че в Сливен може да тренират борба при олимпийски медалист? Това пак се връща на държавата по някакъв начин. Полицаи и военни се пенсионират на по 40. А спортистите са, както казахте, потрошени хора, от деца блъскани с всякаква химия. Наречете го пенсия по болест, ако щете. Изработили са си я.

# 1 079
  • Мнения: 262
Здравейте, аз сега открих темата и бързам да изкажа своите емоции.

Според мен, има нещо съдбоносно тук. Само жени. Сякаш на нашата малка България, имаше нужда да й се покаже, че не е държавата на Златките и попфолка. Не е и на инфлуенсърките, които стават такива, я защото са женени за някого, или деца на някого, или са грейнали за миг в медийното пространство. Стана толкова модерно, да се показваш, да рекламираш прах за пране, да показваш как се слага околоочен крем, или да известявашвсички за всяка стъпка от деня. Да си с опериран нос, филъри, екстеншъни. Ето това виждаха децата ни.

И ето 6 медала от прекрасни жени, без операции на носовете, без попълнени бръчки, с много труд и без показност, бяха по-красиви, от всичкия този фалш. С одухотворени лица, крехки фигури, без са моделки, без да парадират годините труд, разтуптяха милиони сърца и ни разплакаха.

Няма по-красива жена от естествената, борбена, мила и скромна (както се показаха по интервютата). Усмихната и с дух, който заразява останалите. Добре, че дойде тази олимпиада, за да напомни, какви са всъщност българските жени.

Последна редакция: вт, 10 авг 2021, 22:11 от _velvet_

Общи условия

Активация на акаунт