Майчинство за втората година и минимална работна заплата.

  • 8 067
  • 152
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 15 960
Аз не казвам, че са достатъчни, за да живее сама жена под наем и да гледа деца. Но тук се внушава едва ли не /нямам предвид конкретно тази тема/, че на запад майките оставят няколкомесечните си бебета и всички започват работа по 8 часа на ден 5-6 дена седмично. А се оказва, че работели почасово през седмицата и основно си гледат децата, докато мъжът ги издържа.

# 46
  • Мнения: 9 383
Нина,
Така е. В Германия стоят майките по 1 година в майчинство, после се връщат на работа на непълен работен ден, защото много детски градини са до 16.30 ч, най- много до 17 ч . Тези с миниджоба са издържани изцяло от мъжете си. Те са си домакини, тук има много такива. Но тук, ако не ти стигат парите социалните могат да ти поемат наема и сметките, детската градина. Затова има много мигранти и немци, които не си търсят по-платена работа, за да  ползват помощите.

# 47
  • Мнения: 15 960
Значи и в Германия не са се преработили, и там чакат на държавата.

# 48
  • Мнения: 7 348
Нина, ти защо правиш такива обобщения? Ако жената има професия и печели добре няма да остане вкъщи или да работи почасово. Няма Запад, няма Изток в тая работа, други са критериите.

# 49
  • Мнения: 15 960
Естествено, че една жена лекар няма да си седи вкъщи, а ще се върне и ще си работи пълноценно. Въпросът е, че се натяква как българката седяла две години вкъщи и чакала на държавата, а на запад жените - майчинство само няколко месеца. После се оказва, че "връщане на работа" значело работа няколко часа седмично, и държавата поемала наема, сметките и детската градина.

# 50
  • Мнения: 361
Никой не натяква, че на Запад майките се връщат след няколко месеца. Казахме една година, което пак са няколко месеца, ама точно 12. Наема, сметките и детската градина ти ги поемат ако си социално слаб, на никой друг не му ги поемат. Ами честно казано, предпочитам да не ми ги поемат.
Жена ми ще излезе март месец в майчинство и ще получава около 50% от нетната си заплата преди майчинството. Може ако иска да е две години в майчинство, тогава ще получава на месец около 25% от нетната преди майчинството. Това е ако не работи допълнително. Ако работи, тези пари ще и се намалят.
При нас специално, тя ще се върне след първата година на работа. Може да не е на 40 часа, но минимум на 30 часа седмично ще е, което определено не е 2-3 на седмица. И голяма част от семействата са така. Има и такива, които се радват да ги издържат и после така си свикват, че си прекарват целия живот така. Ама има и други. Като навсякъде т.е - без значение на Запад или на Изток.

Честно да си кажа, не знам колко е майчинството в България и как се смята, ама ако е по подобна схема, не виждам проблем майката да си избира дали да е година или две в майчинство. Т.е. дава ти се сума Х за майчинство, пък ти ако искаш си я ползвай 1 или 2 години, ама сумата си остава същата за цялото майчинство.

# 51
  • Мнения: 12 253
ConstructiveDestruction, в България майката излиза 90дни болничен, от които 45 дни преди термин. След това започва да получава майчинство, което е 90% от средномесечно й заплата за последните 2 години. Има и условие да има минимум 12 месеца трудов стаж преди това, не е задължително да е непрекъснат. След като детето навърши 1 година се връща на работа и в този случай получава 50% от майчинството за втората година, което беше 380лв, т.е освен  заплатата й се изплащат 190лв, но от държавата. Сега за тази втора година се взе решение да се вдигне на 650лв, което е една минимална заплата, като тези пари не подлежат на удръжки за осигуровки и данък, т.е се вземат чисти. Ако реши да си остане у дома втората година ще получава 100% от тези вече 650лв.

# 52
  • Мнения: 1 198
Да трудно е,но тези сметки се правят преди да родите две деца.Децата са лукс навсякъде.
На практика това е така. Но ние като общество трябва да се замислим съвсем сериозно дали искаме децата да са лукс. Защото децата са бъдещите платци в солидарната пенсионна система…няма деца сега, няма пенсии след 25г!
Държави като Франция и Германия могат да си позволят донякъде децата да са лукс, защото имат положителен прираст заради мигранти, плащащи в системата. Ние не можем! Демографският проблем на България е много по-сериозен от личната драма и соченето с пръст тук (“да сте се осигурили финансово преди децата”).

# 53
  • Мнения: 12 253
GerKa99, съгласна. България се топи и заради изтичането на мозъци  и работна ръка. Както и да го погледнем и двете не са добри. Но само с увеличаване на парите за втората година далеч няма да задържим младите хора тук и да оправим демографския проблем. Нужни са ясли и детски градини, нужно е да се намали броят на децата в групи и паралелки, защото по--малкият брой деца означава по-добра грижа за тях. Нужно е детските надбавки да са за всяко дете. Нужно е да се запази от тази година данъчното облекчение за работещите и плащащи данъци родители на това ниво, защото 200лв намаляване на облагаемия доход е равно на 20лв върнат данък, а 4500лв=450лв върнат данък. Нужно е професионалните гимназии и професиите, които дават да станат отново желани, защото не може пък всички да са IT, юристи и бизнесмени, нали? Грижата за децата и подрастващите, която включва и доброто образование е дълъг процес, чак до края на 12 клас.

# 54
  • Мнения: 217
1. Предпочитам майчинството да е 380.00 лева, но да е две години. В много държави не е толкова дълго време. Освен това може да се ползва и не платена отпуска още година.  Предпочитам този вариант. Не съм се възпорзвала от него,на все пак е по-добре, че го има.
2. Записах детето на ясла, защото 380 лева Не стигат. Направете го  и вие. Вместо да плачете.  Знам за липсата на места. Напълно на ясно съм за големите градове.
3. Детето може да носи и дрехи втора ръка.  Направете го и вие. Детските дрехи се носяг много малко време и са почти новички. Не е срамно.  Всякакви неща легло, колички, ваничка, стерилизатор и т.н може и втора ръка.
4. Преди да имате дете отделете някой лев спестен.
5. Първата година се взимат повече парички опитайте да отделяте от тях.
6. Учите паралелно за повишаване на квалификацията, уменията си.
7. Минималната заплата е много малко, но трябва да се увеличават на всички, а не само тя.
8. Бащата поема по-голямата част от бюджета. Ако трябва се преквалифицира или си намира допърнителна работа.
9.  Относно морето ако се отделя предварително ще можете да си го позволите.
Можете да си правите екскурзии с по една нощувка или просто за ден. Има ваучери за отстъпки в сайтове за колективно пазаруване.
10. Следите промоциите на хранителните продукти, детските храни, памперси и  препарати. Готвите основно вкъщи.
11. Внимавате като теглите кредити. Обмисляте добре.
12. Пари се изкарват важно е да сте здрави.
Две деца и нагоре за съжаление е лукс.

# 55
  • Мнения: 98
    В провинцията масово работодателите осигуряват служителите си на МРЗ 650лв и останалото го вземат под масата.Рядко има заплати над 800лв.Докато работодателите не се погнат нищо няма да се получи.Не може шефа и жена му да карта последни модели джипове и да ходят на почивка двапъти в годината на Карибите.А на служителите си да казват че едва ли не работят на загуба за това и заплатата им е такава.Това е масова практика в цяла България. И изобщо не ми сравнявайте че да речем в Англия майчинството било Еди колко си месеца.Само да ви уточня че Англия и България нямат нищо общо защото там има закони които се спазват.В България МРЗ е 650 лв на МЕСЕЦ в Англия е малко над 9 паунда за час което за 8 часа прави 72 паунда на ДЕН или 150 лв.След това ми обяснявайте как е в чужбина

    # 56
    • Варна
    • Мнения: 36 689
    В провинцията ли... Ела да пробваш във Варна. И тук е масова практика.

    # 57
    • Мнения: 217
    Не знам, защо си мислите, че В София не е така. Същата работа е като Варна. Масово осигуряват хората на минималния праг  за длъжността и няма работника никакъв избор.. Въпреки всичко пари се изкарват.
    Докато детето е бебе е една идея по-лесно.
    След това разходитете се погачват.
    Човек може да живее и с 2 и 200.

    # 58
    • Мнения: 36
    За тези, които казват, че трябва да се мисли за парите преди да се правят деца, ще ви кажа, че нещата не са толкова черно- бели. Бях на 25 години, изобщо нямах намерение да раждам деца, тъкмо бях завършила университета и започнах работа. Идеята ми беше да имам добри доходи, хубава работа и след 30 да мисля за деца. Е да, ама един ден се озовах в спешното с ендометриозна киста и лекарите ми казаха, че възможно най- скоро трябва да имам деца, защото след няколко години може и да не мога. Набързо си промених плановете, правих инвитро и сега имам едно прекрасно момченце. Така че не всичко в живота са планове и сметки.

    # 59
    • Мнения: 217
    За тези, които казват, че трябва да се мисли за парите преди да се правят деца, ще ви кажа, че нещата не са толкова черно- бели. Бях на 25 години, изобщо нямах намерение да раждам деца, тъкмо бях завършила университета и започнах работа. Идеята ми беше да имам добри доходи, хубава работа и след 30 да мисля за деца. Е да, ама един ден се озовах в спешното с ендометриозна киста и лекарите ми казаха, че възможно най- скоро трябва да имам деца, защото след няколко години може и да не мога. Набързо си промених плановете, правих инвитро и сега имам едно прекрасно момченце. Така че не всичко в живота са планове и сметки.
    Включвам се само да каже, че съм била в същата ситуация като теб. Та знам какво ти е.
    Пари се изкарват, кариера се гради.
    Ако трябва човек се връща на работа по-рано, ако трябва  бащата работи повече или сменя с по-платена работа.  Варианти хиляди..
    Весели празници на всички и най-вече здраве Simple Smile

    Общи условия

    Активация на акаунт