Студенти в UK - 15

  • 77 579
  • 745
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 5 039
Не коментираме защо един или друг кандидат не е избрал Оксфорд, а  това, че за Оксфорд не е нещо ново приет от тях кандидат да не се запише по финансови причини (основно при прием в САЩ се случваше това). Имаше го и преди Брекзит. Но също така, макар да знаят това, и въпреки Брекзит, те не отказват прием на можещите. В моите очи 6.00 от матурата по математика е най-малката спънка в процеса. Преди това стоят подготовка, окомплектовка и подаване на документи и финансово осигуряване. Не мисля, че ще са много тези, които ще извървят този път и матурата ще ги препъне.
Ако върнат присъствените интервюта може би по-лесно ще филтрират кандидатите с реални намерения.
Но, да, за нас остава да си философстваме.

Последна редакция: нд, 24 мар 2024, 17:25 от Prizma

# 706
  • Мнения: 920
От любов към спора и с щипка чувство за хумор, нека да поразсъждавам от гледна точка на университетите.

Оксфорд / Кеймбридж дават оферти еднократно, т.е. ако някой не приеме офертата, на негово място не се кани друг.

Неприемането на оферта носи за университета както чисто финансов, така и имиджов негативен ефект.

Как би могъл университетът да си гарантира, че в него ще кандидатстват само потенциални студенти, за които той е избор номер едно и всички получили оферта ще се запишат.

Ако направи изискванията за прием по-трудни (не може да дискриминира потенциалните студенти по друг начин), това на теория ще изисква повече време и усилия за подготовка.

С други думи, „втърдяването“ на изискванията цели да кандидатстват само тези, които са едновременно най-способни и най-мотивирани да ги покрият и да обезкуражи тези, за които университета не е най-желаната опция (без значение от причината).

Китайците, индийците и нигерийците (най-големите групи чуждестранни студенти в UK) веднага ще запълнят освободените места.

# 707
  • София
  • Мнения: 5 039
Съгласна съм. Просто МАТ е по-труден от нашата матура и няма как да се справиш на него и да се очаква тя да има филтрираща функция.
Ще бъде интересно как е протекла кампанията през 2023 година.
И един малко страничен въпрос. Не съм проверявала, но чух, че през 2023 година само 4 човека са били приети в специалност математика и статистика, а за 2024 вече няма посочена бройка като отделен ред. Знаеш ли какви са причините? Все си мисля, че надали е от липса на кандидати.

# 708
  • Мнения: 920
Съгласна съм. Просто МАТ е по-труден от нашата матура и няма как да се справиш на него и да се очаква тя да има филтрираща функция.

Да, МАТ е без съмнение по-труден от нашата матура, но те трябва да поставят условие свързано с българската образователна система, а профилираната матура е най-високото, най-обективното и най-независимото наше препятствие и те просто вдигат летвата.

А и чисто хронологично нещата вървят в реда подаване на документи - писмен изпит - интервю - условна оферта (вкл. матурата).

 
Ще бъде интересно как е протекла кампанията през 2023 година.
И един малко страничен въпрос. Не съм проверявала, но чух, че през 2023 година само 4 човека са били приети в специалност математика и статистика, а за 2024 вече няма посочена бройка като отделен ред. Знаеш ли какви са причините? Все си мисля, че надали е от липса на кандидати.

За съжаление нямам идея.

# 709
  • Мнения: 822
Добре ама ако към този философски анализ добавим, че квотата за чуждестранни студенти в Оксбрич е макс около 20%,, някой специалности и по-малко,  защо следва да завишават
критериите, за да ги отказват, като
имат и open offers,  които позволяват да компенсират броя на отказали се ( или тези, които отлагат по уважителни причини), само разсъждавам .., като е най'лесно да завишат нивото на PAT/MAT и вдигнат изискванията за процента, който трябва да имаш, за да се явиш на интервю? (Ако някой е сравнявал тези изпити ще види, че вече е факт.)
Доколкото разбирам има промени и в процеса на обучение,  както и в изисквания в изпитите на студентите, строят нови сгради към колежите, така че нормално е да има някаква динамика,  независимо от вековните традиции.

Последна редакция: пн, 25 мар 2024, 00:56 от mivan

# 710
  • Мнения: 577
Здравейте!

От известно време следя и аз темата, защото дъщеря ми реши да кандидатства в Англия. Тоест сега завършва 11 клас и есента трябва да подаваме документи. В процес на проучване сме на университетите, въпреки че топ 3 за нея са ясни, но понеже наистина са топа, трябва добре да преценим двата, в които ще има по-оптимистични шансове. Wink Насочила се е към Business management.

Това, което се опитвам да разбере, но все още не мога да намеря информация е : знаете ли дали има някакво предимство за намаляване на таксата, тъй като вуйчо й и вуйна й са с английско гражданство? Видях другите роднински линии, по които има възможност за това, но за нашия случай още не мога да разбера.

Другото, което ме озадачи е, че консултантът, с който се срещнахме твърди, че за Англия започвали да гледат и САТ, тоест ако го е.държала, го вземат под внимание. Тя така или иначе се явява, защото ще й трябва за други университети в Европа и САЩ, но ми е странно. Някой има ли опит с това да са гледали резултат от САТ на детето при кандидатстването в Англия? Април ще се явява на IELTS, който знам, че искат.

Четейки в темата виждам, че в Imperial после викат децата на изпит. Това е част от процедурата или викат само одобрените деца, на които предлагат оферта?

Извинявам се за многото въпроси, но се опитвам да си наместя картинката в главата.

Благодаря предварително за отговорите!

Последна редакция: пн, 25 мар 2024, 15:25 от Montal

# 711
  • Мнения: 1 081

"Другото, което ме озадачи е, че консултантът, с който се срещнахме твърди, че за Англия започвали да гледат и САТ, тоест ако го е.държала, го вземат под внимание. Тя така или иначе се явява, защото ще й трябва за други университети в Европа и САЩ, но ми е странно. Някой има ли опит с това да са гледали резултат от САТ на детето при кандидатстването в Англия? Април ще се явява на IELTS, който знам, че искат."


Моят син беше приет на база SAT-ове в Глазгоуския университет, Civil Engineering през 2018 г. При него това беше резервен вариант за прием, ако нещо се издъни с матурите - всичко става - болести, транспорт, технически грешки, разменени работи.........и план Б винаги е задължителен. Имаше основния SAT и събджекти по математика и физика.
Успех на всички кандидатстващи.

 

Последна редакция: пн, 25 мар 2024, 16:27 от mst

# 712
  • София
  • Мнения: 5 039
Не мисля, че за българи се иска САТ.
Ето какви са изискванията на Импириъл към кандидатите с американска диплома:

Students from US curriculum high schools
We do not accept ACT or SAT scores for entry at undergraduate level.

Instead we're seeking a minimum of 3–4 AP tests with scores of 5 (see our course pages for required subjects). These are expected alongside your high school diploma.

# 713
  • Варна
  • Мнения: 640
По спомени, и моята дъщеря получи прием въз основа на САТ в Лафбъроу. Сейнт Ендрюс също бяха казали, че го приемат. Кандидатства 2020.

# 714
  • Мнения: 41 323
Понякога има разлика между "искат" и "приемат" и в Англия, и в САЩ. Това важи особено за езиковите сертификати - искат IELTS, но ако попиташ ти казват, че и Cambridge е ОК. Възможно е и някъде САТ да не е сред изискванията, но да се приема и да носи бонуси. Най-хубаво е да се пита.

# 715
  • София
  • Мнения: 5 039
Съгласна съм с ЧС с уговорката, че все по-голяма тежест набират АР изпитите и не знам дали САТ има същата роля както преди години.

# 716
  • Мнения: 840
Синът ми има оферта от Импириъл, която включва изискване за пълни шестици от ДЗИ по два от специалните предмети, с които кандидатства. Тъй като той взе всички APта, които College Board предлага по математика и физика с максималната оценка (5), попита дали е възможно да се признаят тези оценки, вместо оценка от ДЗИ.
Отговорът на адмишъна в  Импириъл е: I’m sorry, we will not be able to accept your AP Tests. We will require the Bulgarian State Exams. Grin

# 717
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 352
Според мен, както писа Призма, уловката е с каква диплома се кандидатства. Ако е с бг диплома, няма логика да изискват АР или SAT. Ако обаче е американска диплома, тогава всичко извън дипломата е необходимо, доколкото материалът и хорариумът в американските училища се оказва недостатъчен към изискванията на европейските университети, плюс липсата на матури.

# 718
  • Мнения: 840
Според мен, както писа Призма, уловката е с каква диплома се кандидатства. Ако е с бг диплома, няма логика да изискват АР или SAT. Ако обаче е американска диплома, тогава всичко извън дипломата е необходимо, доколкото материалът и хорариумът в американските училища се оказва недостатъчен към изискванията на европейските университети, плюс липсата на матури.
Ами не знам доколко е така, защото пък отговорът на адмишъна от Бристол е: After reviewing your application, I can see that your offer does not include the State Matriculation exam, as you have already met our subject requirements with Advanced Placement tests.
Т.е. AP действително не е необходимо условие, за да кандидатстваш в даден университет, но пък в някои от тях резултатите от АРтата са основание за оферта без изискване за ДЗИ, което си струва да се отчете.
Така че и тук май важи максимата прави каквото трябва (AP, SAT и т.н.), пък да става каквото ще Sweat Smile

Последна редакция: пн, 25 мар 2024, 18:50 от B.L.A.Z.E

# 719
  • София
  • Мнения: 5 039
Зависи от университета. Преди две години Warwick дадоха unconditional offer на база MAT и AP-та, като преди това поискаха официален документ за рапортуваните в UCAS АР-та. Оксфорд дадоха условна оферта - 5.75 диплома и 6.00 оценка по математика (не от матурата), ако помня правилно, АР-тата не ги изкоментираха.

Последна редакция: пн, 25 мар 2024, 17:59 от Prizma

Общи условия

Активация на акаунт