Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 2

  • 46 532
  • 754
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 41 046
От скъсано злато на верижка ще вземеш 1/3 до 1/2 от цената. Ма щом предпочиташ... Всеки си избира.
Иначе аз съм си намерила възможно най-сигурния сейф, но разбира се, не е денонощен.

П.П. За феновете на късането е измислен конвертируем продукт пак с качествата на инвестиционно злато, но даващ възможност да се "късат" малки части от него:

https://igold.bg/zlatno-kyulche-1g-valcambi-combibar

Последна редакция: пт, 25 фев 2022, 09:18 от Черна станция

# 46
  • Мнения: 953
Предвид случващото се с Украйна, как обмисляте  да защитите спестяванията си от една евентуална висока инфлация?

Имам инвестирани пари във високорискови  фондове. Обаче се чудя дали да продължа да влагам в тях или в нещо друго?  Отделно не съм много сигурна дали ако го направя,  реално парите са защитени от висока инфлация.

Ще се радвам ако споделите мнение!

# 47
  • Мнения: X
Това, което следя аз, е че заради забавената ковид инфлация, мерките на фед са избор между два лоши варианта, и не разбрах точно защо и как от толкова масинфирмажия напоследък, но етф така както са работели преди при криза, няма да могат да работят при очакваните икономически последствия за световната икономика. Казват, злато. Някой ако знае друго, слушам

# 48
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Забравен профил, не съм сигурна, че правилно разбирам какво казваш, но ако е така, то спешно смени източниците, от които се информираш. Чети новини на английски, yahoo finance или подобни сайтове и започни малко по малко да четеш по 10 странички на ден в Investopedia. ЕТФите са просто сбор от акции. Какво значи да "не могат да работят" при очакваните последствия за световната икономика? Ако наистина така е пишело, където си го прочела, а не е само твое обобщение, то наистина силно се запитай оттам ли да четеш в бъдеще.

Възможните мерки на Фед не са чак толкова много и те са познати като инструменти на най-стандартната и типична монетарна политика, не съм сигурна къде има мисинформация тук, аз поне не съм срещала...

Каая, би ли казала какво разбираш под "високорискови фондове"? Фонд с руски акции например или фонд тип S&P500? Защото знам, че някои български брокери и втория го наричат високорисков... Rolling Eyes
Също не съм сигурна какво се разбира под "защита от инфлация". Да, има определени asset classes, които при инфлация не падат толкова или стоят що-годе постоянни, както и други, по-волатилни активи, които по всяка вероятност ще са по--нестабилни, но лично аз не взимам решения на фона на инфлацията. Инфлацията си е там и не можем да я променим, инвестициите са инвестиции и с тях се опитваме да спечелим пари. Това се опитваме да правим независимо дали инфлацията е 1%, 5% или 10%, с други думи - както съм си защитавала спестяванията досега, така ще се опитвам и в бъдеще... Но не виждам връзка с инфлацията, освен ако примерно точно сега се чудиш да купуваш ли имот, което е, да кажем, доста дългосрочна инвестиция, или пък ако не инвестираш наистина високорисково в държави със силно растяща или хиперинфлация - примерно Турция, Венецуела, вече и Русия...

Може би някакси задай по-конкретни въпроси, аз поне така не мога да помогна...

Последна редакция: ср, 02 мар 2022, 13:35 от chrissy

# 49
  • Мнения: X
Chrissy, гледам смерикански онвеститори в ютюб. Говори се за тези нещс от преди войната. Говори се за опасността от хиперинфлация в щатите, където има много проблеми с диставките, съответно бизнесите страдат, оттам борсите. Просто считат, че на американския пазар доходността от акции скоро трудно ще бори инфлацията, която се задава. Не знам дали са им правилни анализите, затова приветствам който каквото сподели.

# 50
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
.... Говори се за тези нещс от преди войната. Говори се за опасността от хиперинфлация в щатите, където има много проблеми с диставките, съответно бизнесите страдат, оттам борсите. Просто считат, че на американския пазар доходността от акции скоро трудно ще бори инфлацията, която се задава.
А, сега те разбрах. Съкратих мнението до основните точки.
Ами, всеки има мнение, аз не съм съгласна с това, което съкратих от мнението ти горе, т.е. не считам, че така ще стане, но на базата именно на противоположни мнения има изобщо различни опции на борсите - в двете посоки - така че всеки избира на какво да вярва.

Но, да, разбира се, че ще има акции, които няма да "покрият" инфлацията - такива имаше и преди ковид, и преди войната, ще ги има и след ковид, и след войната... Това е съвсем нормално.

При всички положения, важният въпрос, който трябва да си зададе човек, независимо от източника, от който е прочел мнението е "защо" - защо мислим, че борсите, цените, инфлацията или нивото на река Дунав ще вървят нагоре/надолу. Винаги ще има аргументи и в двете посоки, въпросът е кои взимат превез и как човекът попринцип да се пребори с природната си склонност да го е страх от нещо, да се презастрахова, да няма доверие на нищо и никого. Особено като хора, отраснали по време на хиперинфлацията 90-те години в Бг, тези чисто субективни и психологически фактори играят доста по-голяма роля, отколкото в други общества.

# 51
  • Мнения: 41 046
Единственото нещо, което е обречено при инфлация, е кешът. Акциите принципно би трябвало да "отработят" инфлацията в по-дългосрочен план, защото акциите са отражение на реален бизнес. Ако например една акция на един хлебозавод струва 1 лева, което е цената на един хляб, ако хлябът стане 2 лева вероятно акцията и тя ще поскъпне, защото хлябът все ще се продава. Това няма да е еднакво за всички бизнеси де, но в момента всичко е каша и е късно за спасяване, В момента кой каквото направил седи и чака да види какво ще стане. Златото е добре, ама май вече е късно. Иначе баш в момента може да е добре да се купуват акции, защото от това дъно, на което са, обезателно ще се вдигнат.

# 52
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
В ситуация на война и сриване на борсата парите в брой не са толкова застрашени си мисля аз

# 53
  • Мнения: X
Ако например една акция на един хлебозавод струва 1 лева, което е цената на един хляб, ако хлябът стане 2 лева вероятно акцията и тя ще поскъпне, защото хлябът все ще се продава.
Не е точно така, защото тези инфлационни 2 лева може да са едва 0.20 лв преди инфлацията.
Цената на акция се определя от активите на компанията или от спекулативните борсови сделки. И винаги някой плаща разликата

# 54
  • Мнения: 41 046
Ако например една акция на един хлебозавод струва 1 лева, което е цената на един хляб, ако хлябът стане 2 лева вероятно акцията и тя ще поскъпне, защото хлябът все ще се продава.
Не е точно така, защото тези инфлационни 2 лева може да са едва 0.20 лв преди инфлацията.
Цената на акция се определя от активите на компанията или от спекулативните борсови сделки. И винаги някой плаща разликата

Именно, а тези активи си остават същите въпреки инфлацията. То това е инфлация в края на краищата - едно и също нещо да започва да струва повече. А спекулата винаги варира около стойността на активите - понякога ги надвишава, понякога спада под тях, но в дългосрочен план се движи заедно с тази стойност.

При война нищо не е сигурно, и кешът може да бъде девалвиран или иззет. Но въпросът беше как се бори инфлация, докато войната си е форсмажор.

# 55
  • Мнения: X
Не остават. По време на инфлация активите също се обезценяват. Да не говорим, че и добавената стойност също намалява и хората избягват да инвестират заради недостиг на средства.

# 56
  • Мнения: 41 046
Не остават. По време на инфлация активите също се обезценяват. Да не говорим, че и добавената стойност също намалява и хората избягват да инвестират заради недостиг на средства.

Да, временно. После бизнесите пак си тръгват. Нима хората ще спрат да живеят, тоест да потребяват?
Погледни цените на акциите последните 100 години. Да, някои фирми фалират, но ако не си заложил на една фирма производител, а по малко на 20, все някоя ще оцелее и ще поеме дела на другите.
Но, разбира се, че нищо не е абсолютно и винаги има загубили и спечелили.

# 57
  • Мнения: X
Абсолютната стойстност не значи нищо. Вземете цените акциите на произволна фирма преди и след някакъв инфлационен скок и цените на акциите им към момента.
После сметнете NVPто на вложението за периода и го съпоставете с инфлацията за същия период
Не така. Вие ще знаете инфлацията и ще си напаснете показателя. Използвайте за база цената на петрола или златото

# 58
  • Мнения: 41 046
ОК, акциите падат и всеки притежател обеднява. Не ми се спори, бъркала съм, съгласна.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 3 890
А предвид военната ситуация, според вас има ли опасност за парите в банкови сметки / депозити? Визирам случая със Сбербанк, където тегленето на средства кеш я докара до фалит. Не знам каква част от клиентите са успели да изтеглят каквото искат. Взех да се замислям сериозно дали за всеки случай да не държа по-голяма сума в брой.

Общи условия

Активация на акаунт